LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 4 October 1938 NAGEKOMEN BERICHTEN UIT DE BONTE WAERELD Uit de Omstreken RECHTZAKEN Uit de Rijnstreek fad reel a "ie is niet te vervangen Stadsnieuws HET 3 OCTOBER-FEEST. De drukte bij de H.TJNI. In aansluiting: op hetgeen onder „Stads nieuws" is vermeld, vernemen wij, dat de H.T.M. op haar Leidsche lijn, uitsluitend in de richting naar onze stad gisteren 7974 rei zigers heeft vervoerd (v. j. 8611). Binnenland HERHALINGSOEFENINGEN BIJ DE ZEEMACHT. De Regeeringspersdienst meldt: De minister van defensie heeft bepaald, dat de opkomst van de zeemiliciens, die dit jaar nog voor herhalingsoefeningen moeten opkomen, plaats zal hebben op de oorspronkelijk daarvoor vastgestelde data. Er is alleen een kleine verandering geko men in de plaats van opkomst van de zee- miliciens. die waren aangewezen om op 10 October aa. bij de schoolcompagnie pon tonniers in werkelijken dienst te komen. Deze zeemiliciens zullen zich op dien da tum. inplaats van te Dordrecht, bij de ma rinekazerne te Den HeldeT moeten melden. De voor opkomst aangewezen zeemiliciens ontvangen dezer dagen een nieuwe kennis geving van oproeping en zoo noodig een nieuw vervoerbewijs. Zij die onverhoopt geen vervoerbewijs mochten hebben ontvangen, kunnen dit aanvragen ter gemeente-secretarie hunner woonplaats, Bureau Militaire Zaken. VESTIGINGSVERBOD POELIERS- BEDRIJF. Nadat de vestigingswet kleinbedrijf 1937 achtereenvolgens toegepast is op het sla- gersbedrijf, bakkersbedrijf, de schoenbe- drijven. den kantoorboekhandel, het krui- deniersbedrijf, het automobiel- en garage bedrijf. is thans een tijdelijk vestigings verbod afgekondigd voor het poeliers- bedrijf. Zooals bekend mag worden ondersteld, geldt dit verbod voor den tijd van ten hoogste één jaar. Daarna doch even tueel eerder zullen vestigingseischen worden afgekondigd en dan zal men voor het vestigen van een inrichting de ver gunning behoeven van de Kamer van Koophandel. Onder de uitoefening van het poeliers- bedrijf wordt verstaan het te verkoop aan het publiek in voorraad hebben, of het aan het publiek verkoopen van gedood wild, pluimvee. gevogelte, of gedoode tamme konijnen of van gedeelten daar van, in verschen, gekoelden of bevroren toestand. Buitenland STORM OVER ENGELAND. Den geheelen afgeloopen nacht heeft boven de Britsche eilanden een storm van buitengewone hevigheid gewoed. Voorname lijk het zuidelijk deel des lands heeft er van te lijden gehad. Tal van telegraaf- en tele foonkabels werden vernield, boomen wer den ontworteld. De wind bereikte een snel heid van 130 K.M. per uur. Te Londen werden vijf personn ernstig gewond, van wie twee aan hun wonden zijn bezweken. De materieele schade is belang- "üe Kanaaldienst op Frankrijk is gestaakt. In de voorstad Norwood is een boom op een autobus terecht gekomen. Twee perso nen werden op slag gedood, een derde is kort daarop bezweken. Er zijn negen ge wonden. DE HERDENKING VAN DEN „GROOTEN TREK". Voorbereidingen in Zuid-Afrika. De voorbereidingen voor de herdenking van den „grooten trek" zijn in Zuid-Afrika in vollen gang. Men gelooft, dat de viering in Pretoria door minstens 150.000 men- schen zal worden bijgewoond. Er wordt voor de bezoekers een speciaal dorp gebouwd, waar zij alle moderne comfort zullen vin den. In de heuvels bij Pretoria zal een groot amphitheater worden aangelegd. Terwijl de herdenking in December wordt gehouden, kan men thans reeds de oude kleederdrachten der voortrekkers op straat zien. Jonge meisjes en mannen vertoonen zich soms met de oude „kaïppies" en „veld- skoene". die deel uitmaakten van de klee ding der boeren van honderd jaar geleden. Vele mannen laten ook hun baard staan. DUITSCHE BLADEN TEGEN EEN WERELDCONFERENTIE. De Berliner Boersen Zeitung richt zich tegen het Amerik. voorstel een wereldcon ferentie bijeen te roepen voor de duurzame verzekering van den Europeeschen vrede. Men heeft, aldus het blad, blijkbaar nog niet ingezien, dat te München niet een conferentie, doch een bespreking is ge houden en dat de gelukkige gebeurtenissen in zulk een korten tijd slechts mogelijk waren, omdat vier vastberaden en van de volmachten hunner naties voorziene man nen bijeenkwamen, die het gezonde men- schenverstand lieten heerschen en de ta ken van het oogenblik aanpakten. Bovendien is door dit persoonlijk contact zoomede door de Duitsch-Engelsche ver klaring, een verdergaande ontspanning op zoo gelukkige wijze ingeleid, dat een we reldconferentie slechts zou kunnen beder ven. wat hier tot stand werd gebracht. ENGELSCH LEGIOEN NAAR TSJECHO-SLOWAKIJE. Vandaag is de selectie begonnen van 1000 man van het Britsche legioen, die naar het Sudetenland zullen worden gezonden om er politiedienst te doen in de streken, waar een volksstemming zal worden ge houden. Er zijn admiraals, generaals, za kenlieden en arbeiders bij, die allen opde- EEN TUNNEL ONDER DE SEINE. De Seine bezit in haar benedenloop tn»- schen Rouen en Le Havre geen enkele brug Dit komt ook daardoor, dat "net bouwen van een brug de scheepvaart zou belem meren. Zooals men wel zal weten, kunnen ook grootere zeeschepen tot Reuen de Seine opvaren en ook daardoor, dat de Seine, wanneer de sneeuw smelt, zeer ver buiten haar oevers treedt. En ton derde komt daar nog bij, dat de vloed zeer ver de rivier op komt. Om echter het verkeer van den eenen naar den anderen oever te ver gemakkelijken, wordt er op het. ocger.bük een plan uitgewerkt, om een verkeerstun- nel onder de Seine te bouwen. Bij Parijs loopen er verschillende tunnels voor de on- dergrondsche onder de Seine door Deze tunnel onder den benedenloop door zal ech ter veel grooter en breeder moeten zijn. Hij zou of bij Honfieur aangelegd worden en dan zou de lengte 1500 meter bed-a- gen. of bij Fiquefleur, waar de construc tie wel 4 kilometer lang zou moeten wor den. Dan zou de tunnel de langste ter wereld zijn. Op het oogenblik wordt de grootste tunnel ter wereld onder de Hudson in New York geconstrueerd. Deze zal in 1541 klaar zijn. In 1927 heeft, men daar een tunnel gebouwd, die 2875 meter iang is. DOODSTRAF VOOR HET GEVEN VAN WEERBERICHTEN. Engeland is het land, waar nog vele oude wetten uit de Middeleeuwen en van nog vroeger datum van kracht zijn. Niemand kent ze; maar juridisch gelden ze nog. daar ze niet afgeschaft zijn. Een zeer b»kend Londensch advocaat, wiens liefste bezig heid het is, deze oude wetten, die niet bui len werking gesteld zijn, op te sporen had onlangs in een der voornaamste clubs een interessant gesprek met den minister van Luchtvaart Sir Kingsley Wood. ..Weet u wel", zei de advocaat tot den minister, „dat u gefolterd moet worden en uw tong met gloeiende tangen uitgetrokken moest worden?" Op den verbaasden blik van den minister .haalde hij een vergeeld perkament voor den dag: het was een wet uit de 13de eeuw, waarin gezegd w;rd dat ieder, die het waagde te voorspellen hoe het weer zou worden, een door den duivel bezetene was, die gefolterd en gedood moest worden. De minister van Luchtvaart geeft dagelijks de weerberichten uit voor zijn dienst en daar deze wet, zooals bleek, nog niet afgeschaft was, moest Sir Kirgslcy Wood toegeven dat hij eigenlijk een staats- misdadiger was. BERICHTEN VOOR ONZE NAKOMELINGEN. De Amerikaansche pers publiceer; foto's cn beschrijvingen van een cylindervormig vat, dat gedurende de wereldtentoonstel ling in 1939 plechtig in een betonnen kel der neergelaten zal worden. Deze cylinder moet duizenden jaren kunnen doorstaan en draagt een opschrift, waarin ae eerlijke vinder verzocht wordt, de cylinder tot het jaar 6939 gesloten te houden. De cylinder is vervaardigd van een metaal lcgeering, die niet roest en niet aangetast wordt door zuur. Volgens de meening der deskundi gen, kan de cylinder werkelijk 5.000 jaar In de aarde rusten, zonder dat de inhoud beschadigt. De inhoud bestaat uit ten aan tal documenten, waarin, in het Engelsch, de beschaving van het jaar 1939 epgetee- kend staat. Over 5.000 jaar zullen onze na komelingen dus precies weten, hoe het met onze beschaving gesteld was. AMERIKAANSCH WEEK END. C. C. C. beteekent niets anders dan het „Civilian Conservation Corps", een orga nisatie, die de harten van alle Amerikanen, die genoeg krijgen van de beschaving, maar die toch in de stad moeten blijven wonen, sneller doet slaan. Deze machtige organi satie heeft het in de eerste plaats voorzier, op de onmetelijke oerwouden, die zich in het Noorden van de V. S. uitstrekken en die binnen korten tijd vele mogelijkheden zullen bieden voor de naar ontspanning snakkende groote-stadsbevolking. Daar, waar tegenwoordig nog de honge rige poema loert op de antilope, die zich naar de drinkplaats begeeft, zullen binnen afzienbaren tijd des Zondags Amerikanen zitten visschen. En weer ergens anders waar misschien eens Karl May ae vredes pijp gerookt heeft men Winnelou aan het kampvuur, zullen nu, in keurig aangelegde parken, moeders naar het spel van hun kinderen kunnen kijken. Met één woord: het oerwoud zal geveld worden en plaats maken voor aangelegde parken en plant soenen. Vanzelfsprekend wordt ook aan het comfort, waaraan de stadsmensen nu een maal gewend is. gedacht. Wie van berg wandelingen houdt, kan heerlijke wande lingen maken en vanuit hooge plekken het natuurschoon van zijn vaderland bewonde ren. Wie echter liever bridget, vinct overal clublokalen en herbergen. Ook de roman tiek voor de jeugd is niet vergelen. Men vindt er kampvuren en legerplaatsen. Voor de automobilisten zijn prachtige auioweger. aangelegd en ook de garages zijn niet ver geten. Vrienden van de watersport kun nen booten huren en heerlijke tochten ma ken langs de rivieren en op de maren. En niemand behoeft bang te zijn. dat hij wreed in zijn middagslaapje gesleurd wordt door een brommenden beer. Wart deze dieren vinden in het oerwoud van de 20ste eeuw geen plaats meer. Getemde exempla ren komen er voor in de plaats, om de men- schen te amuseeren. zelfde wijze gekleed zullen gaan en een armband van blauw met goud zullen krijgen politiehelmen met een punt zullen dragen en slechts gewapend zullen zijn met wan delstokken'. Zij zullen gekleed zijn in blau we overjassen. Gehuwden zullen 75 schel lingen per week ontvangen, vrijgezellen drie pond. DUBBELLEVEN VAN EEN BEDELARES. Al vele jaren lang was Cécile Marot een bekende verschijning in de straten van Marseille. Doch de menschen, die haar lede ren dag zagen, wisten niet eens haar naam. De meesten wierpen een medelijdenden blik op de bleeke armoedig gekleede vrouw met den donkeren bril en stopten haar een aal moes toe. Wie zou er ook niet ontroerd zijn, wanneer hij las op het bord. dat de bede lares om haar hals droeg: „Tengevolge van een auto-ongeluk ben ik blind geworden en ik moet zorgen voor mijn kind. Ik smeek alle vaders en moeders ons niet te laten verhongeren De autoriteiten drukten een oogje toe; waarom zouden ze een arme bleeke vrouw berooven van haar laatste bestaansmoge lijkheid? Groot was echter de verbazing van de politie, toen deze een anoniemen brief met den volgenden inhoud ontving: „Gaat u de gangen van de bedelares Cé cile Marot eens nauwkeurig na. Ze is arm noch blind: maar een jonge vrouw, die van de opbrengst harer bedelarij leeft". Dit anonieme schrijven was voor de DO- litie aanleiding Cécile Marot te laten scha duwen. En wat er toen aan het licht kwam was zeer interessant. De oude blinde bede lares sleepte zich 's avonds moeizaam naar een elegante villa in de buitenwijken, waar ze de deur snel opensloot. Dan schoof ze snel. en zooals ze zelf meende, onopge merkt naar binnen. De detective stelde vast, dat de villa bewoond werd door ccn vroegeren professor in de muziek Rouzc en zijn vrouw. Twee uur later geloofde hij zijn oogen niet. Een elegant goed gekleed paar trad naar buiten en stapte in een auto De dame. die heel nonchalant en hooghartig in de kussens ging zitten, was Cécile Marot. Ze was heelemaal veranderd. Inplaats vsn de oude blinde bedelares zag de detective een jonge stralende vrouw, een echte dame van de groote wereld. Mevrouw RouzéMarot schrok niet eens erg, toen ze den volgenden dag bij de politie ontboden werd. Ze verscheen geschminkt en gepoederd voor den commissaris en scheen er zelfs trotsch op te zijn. dat ze de politie jaren lang zoo handig voor den mal had ge houden. Eindelijk loste ze het raadsel van kaar geheimzinnige dubbelleven op Cécile Marot is de dochter van een Pa- rijschen schrijver, die aan het begin van deze eeuw zeer populair was. In de salons van haar ouders ontmoetten alle bekende pc-rsonen van dien tijd elkaar. Cécile, die toen nog een klein meisje was. groeide in luxe en rijkdom op. Als bakvischje zal. ze vol romantische ideeën. Ze wilde ook oChrijfster worden en beroemder dan haar vader. Tenslotte huwde ze den muziek leeraar Rouzé, maar het inkomen van haar man was lang niet voldoende, om aan haar eischen te voldoen. Toen kwam ze op het idee als bedelares geld te verdienen. Dit besluit vertelt ze met de pathetische woorden: „Eens wilde ik den roman van mijn leven schrijven. Maar toen gaf ik er de voorkeur aan. deze ip werkelijkheid le beieven Inplaats van in mijn fantasie. Mijn. talent als tooneelspeelster kwam me hierbij piachtig van pas. Al die jaren heb ik de politie voor den mal kunnen houden". ..Hebt u dan geen gewetensbezwaren ge had, om goedgeloovige menschen zoo le be driegen?" vroeg de commissaris. ..In het geheel niet. Toen ik rijk was, heb ik altijd zeer veel geld aan liefdadige instellingen gegeven. Waarom zou ik me daar nu niet schadeloos voor stellen. Ten- rlotte heb ik het geld toch weer uitgegeven en zoo in de circulatie gebracht". Inderdaad gaf deze eigenaardige vrouw zeer veel geld uit aan toiletten, schoon heidsmiddelen enz. Ze bezat o.a. een schoot hondje, dat gevoed werd met de meest uit gezochte lekkernijen. De politie was het echter in het geheel niet eens met haar redeneering en er werd een aanklacht wegens bedrog tegen haar ingediend. MERKWAARIGE KRANTEN. In Tibet wordt de krant in het openbaar voorgelezen. Van de eenige krant, die in de Tibetaansche taal uitkomt, verschijnen slechts vijftig exemplaren. Deze vijftig exemplaren moeten dienen voor 3 millioen inwoners. Als deze vijftig exemplaren van hand tot hand gingen, zouden ze al on bruik- en onleesbaar zijn, vóór nog een kwart gedeelte vair de bevolking ze gelezen had. Bovendien kunnen lang niet alle Tibe- tanen lezen. Daarom stuurt Walter Asboe, de Europeaan, die de eenige krant van Tibet drukt en uitgeeft, de vijftig exemplaren naar de priesters en lama's, die de krant voorlezen aan de dorpsbewoners. Dan worden de kranten weer verder gestuurd. Tegen den tijd, dat ze de grenzen van Tibet bereiken, zijn ze al tamelijk oud, soms wel 2 jaar; maar er wordt altijd met belang stelling geluisterd, als de lama de krant voorleest. Ook in Groenland krijgen de „abonné's" hun kranten soms pas na een jaar. Toch hebben de Groenlandsche Eskimo's een voordeeltje, dat de bewoners der be schaafde landen niet hebben: ze krijgen de krant n.l. gratis. De 14.000 Inwoners krijgen de krant gratis bezorgd. Men behoeft echter niet beslist naar de uithoeken der aarde te gaan, om merk waardige kranten te vinden. In Tokio bij voorbeeld bestaat een echte kinderkrant, die met groote letters gedrukt wordt en in Parijs een „bedelaarskrant" met vele ad vertenties, waarin krukken, draaiorgels, houten ledematen, enz. enz., aangeboden worden. WAT BETEEKENT COCKTAIL? De naam „cocktail" voor een mengsel tje van verschillende dranken met ijs en euak met een vrucht geserveerd, wordt in de geheele wereld gebruikt, zonder dat men echter weet, waar deze naam vandaar, ui mt. Het is een Engelsch woord en bz- teckent „hanestaart". Een verband lus- schen dezen drank en den naam is moeilijk te vinden, ofschoon men het wel eens gc- piobeerd heeft. Een Amerikaansche kier;' r.ceft nu een niuwe verklaring voor den oorsprong van het woord gevonden, die veer geloofwaardig klinkt. In net jaar 1803 on geveer werd een Amerikaanscli generaal vet een opdracht gezonden naar koning Axototi VIII van Mexico. Voor de or derhandeling geopend werd verzocht utze den generaal iets met hem te drin kt n. In een zilveren beker braciii een hec! mooi meisje een vreemden drank. Toen twistte men even over de vraag, wie nc-t eerst mocht drinken: de koning of zij» AALSMEER, Het postkantoor vernieuwd. Na vele maanden gesloten te zijn geweest in verband met inwendige verbouwing, is het postkantoor alhier Zaterdagmiddag- weer in gebruik genomen. Het interieur ziet er thans schitterend uit en gezorgd is, dat alles aan de moderne eischen voor pu bliek en personeel voldoet. Omzet Veiling „Bloemenlust". Over de eerste 9 maanden van dit jaar werd aan de Coop. Veilingsver. „Bloemen lust" omgezet voor een bedrag van f. 1.706.618.15. Over hetzelfde tijdsbestek van 1937 werd omgezet f. 1.600.537.37. Er is dus nu over denzeifden tijd f. 106 030 87 meer geveild. Aan het postkantoor alhier en het hulppostkahtoor te Oosteinde werd gedu rende Sept. ingelegd f. 29.583.88 en terug betaald f. 17.407.67. Het laatst uitgegeven boekje draagt nr. 5040. KATWIJK AAN ZEE. Voor de vacante betrekking van hoofd der openbare fröbelschool alhier hebben zich zeker twintig sollicitanten aangemeld. LEIDSCHENDAM. Ten bate van de Chr. Melsjesve.-een. Eensgezindheid is onder de leden van de Ilerv. Kerk gecollecteerd f. 113.25. Gedurende de afgeloopen 3 maanden is in de Ned. Herv. Kerk ten bate van de classicale zending gecollecteerd f. 33.59. Gevonden: 1 dameshandschoen, 1 blauwe heeren regenjas. 1 riem en mutsje, 1 taschje met vischtuig, 1 portemonnaie inh. ca. f. 3. Adres bureau van politie. RIJNSBURG. Aan het postkantoor alhier hadden voor de Rijkspostspaarbank in September 112 inlagen plaats tot een bedrag van f. 10328,22 en 42 terugbetalingen tot f. 9256.50 Bovendien 716 giro-stortingen. De maandelijksche collecte voor de Kerkvoogdij heeft in de Ned. Herv. Kerk f. 51.13 opgebracht. Voor het examen costumière zijn ge slaagd de dames L. Zandbergen en C. Kort. VOORSCHOTEN. Gedupeerde kerkgangers. Verschillende bezoekers van de R.K. kerk heben de gewoonte hun rijwielen nabij het kerkgebouw te plaatsen, inplaats hun bezit in de daarvoor bestemde rüwielbergplaatste brengen. Reeds meerdere malen hebben hierdoor diefstallen plaats gehad en zoo ook nu weer. Mej. M P. H. miste na den kerkdienst haar rijwiel en van den heer V. werd een rijwielbelastingmerk gestolen. Tot commandant van den Luchtbe schermingsdienst is benoemd de heer C. W. Stants, alhier. VERZEKERINGSAGENT VEROORDEELD. De verzekeringsagent W. A. M. moest heden wegens verduistering van aan hem toevertrouwde spaargelden voor de recht bank te Den Haag terechtstaan. Een weduwe te Oegstgeest had hem ruim f. 4000 gegeven om deze bij de Nutspaar- bank voor haar te beleggen. Ruim f 3000 bracht M. werkelijk naar de spaarbank doch een bedrag van f. 905 wendde hij ten eigen bate aan. Voor de rechtbank deelde hij mede, dat de groote som gelds hem geprikkeld had cn dat hij voor de verleiding bezweken was. door iets voor zichzelf te behouden. De offcier van justitie mr N. S. Hoekstra vorderde acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak 18 October. gast. Het mooie meisje loste deze vraag op. door zelf den inhoud van de.i beker geheel leeg te drinken. „Wie is het meisje, dat zooveel tact i ccft?" vroeg de generaal. „Het is mijn dochter Coctel", antwoord de koning, waarop de generaal zei, dat hij er voor zorgen zou, dat haar naam voort zou blijven leven in de geschiedenis. Zoo ontstond de naam „cocktail" voor den drar.k dien wij thans allen kennen. Van de vele verklaringen voor dit woord, is dit een der incest waarschijnlijke en bovendien een tikje romantisch. DE KALAHARI-WOESTIJN GROEIT! De regeering van de Zuid-Aflikaansclur Unie heeft zich genoodzaakt gezien, een commissie van deskundigen in het Icvon te roepen, die tot taak heeft, het klimaat aan de grenzen van de Kalahari-wotstijn nauwkeurig te bestudeeren en zoo spocdig- mogelijk voorstellen in te dienen, met wel ke middelen men het groeien van deze woestijn tegen kan gaan. Sinds 1920 heeft men opgemerkt, dat deze woestijn, die zich uitstrekt tusschen de Oranjerivier en het gebied der boschjesmannen, steeds groo ter wordt. Het woestijnzand waalt telkens verder, bedekt thans reeds aanzienlijke ge bieden van het aangrenzende steppengc- bied en dringt zelfs door in de streken met boschgroei, waar het een ernstige be dreiging vormt voor de gewassen. Tegelij kertijd hebben de metereologen nu ai sinds 15 jaar een constante wisseling van het klimaat opgemerkt: het wordt steeds dro ger en de neerslag wordt van jaar tol jaar minder. Juist hierdoor kan men bere keningen maken over de grootte van het gevaar. De maatregelen, die tot nog toe ge nomen zijn: het graven van diepe greppels en het aanleggen van beplantingen, heb ben bewezen onvoldoende te zijn. ornaat de gieppels dadelijk dicht waaiden en de plan ten niet. groeiden Deze kwestie bezorg! regeering en bevolking veel hoofdbiekens en de strijd tegen de Kalaharl-woestyn zal met kracht gevoerd worden, wanneer men eerst maar weet, welke maatregelen men treffen moet. BOSKOOP. Nieuwe Buurtvereeniging. Evenals de Julianastraat en zijstraten, alsmede de Tuinstraat hebben ook thans de bewoners van de Burg. Colljnstraat een buurtvereeniging gesticht. In het bestuur hebben zitting genomen de heeren J. C. Hooseveen, voorzitter, J. Ferwerda, secre taris, A. P. Bongers, penningmeester, W. L. van Wijngaarden, comm. van het materiaal J. A. Susan. C. J. van Vliet en W. Kruls- wtjk. De bewoners van de Dorpsstraat eni Relierskoop tot aan de Rozenlaan, hebben, eveneens vergaderd. Deze hebben besloten geen buurtvereeniging od te richten, doch het comité, dat zich bij de j.l. gehouden feesten had gevormd te bestendigen voor eventueel in de toekomst te houden fees telijkheden. In een buitengewone alg. ledenverga dering van de Bosk, Ziekenkas „Zelf Hulp" is met alg. st. besloten het lidmaatschap van het Nederl. Verbond van Ziekenkassen per l Januari e.k. op te zeggen. Gedurende September werd in de rijks postspaarbank alhier ingelegd f. 17.767,51 en terugbetaald f. 20.218,54. Het laatste uit gegeven boekje draagt het nummer 6335. In verband met het feit, dat het op 8 September 1.1. 80 jaar geleden was, dat de eerste School van de Vereenlging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs werd geopend, heeft thans de feestelijke herdenking plaats ge had. Op het plein van de School Rozenlaan werden door de leerlingen van beide scho len kinderspelen gehouden, terwijl alle leerlingen werden getracteerd. Voorts werd nog een cadeautje als blijvend aandenken uitgereikt. De tuinbouwcursus onder auspiciën van de afd. Boskoop van de Kon Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde heeft een aanvang genomen met niet minder dan 85 cursisten. HAZERSWOUDE. Vergadering „Schrift en Historie". De A.R. Prop.club „Schrift en Historie" hield in de campagne 1938'39 haar eerste vergadering, waarin met alg. st. de heer C. Bogaards tot voorzitter herkozen ls. Bij de bestuursverkiezingen werden als secretaris de heer G. Drexhage en tot pen ningmeester de heer Joh. de Bruin gekozen. De heer H. van Velde eindigde met dank gebed. LEIDERDORP. Luchtbeschermingsplan. Het Luchtbeschermingsplan voor deze gemeente is door den Burgemeester in een vergadering met de Hoofden van Dienst en hun plaatsvervangers besproken. Ook heeft de Burgemeester voor de radio-distributie een uiteenzetting van het plan gegeven. Verder zijn verschillende voorschriften aan de bevolking huis aan huis uitgereikt, o.a. voor lichtverdutstering en zelfbescher ming. Opgericht ls een afd. van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, waarvan ieder bur ger, man en vrouw lid kan worden. Vele personen gaven zich reeds als lid op. In October zal onder leiding van dr. Per sant Snoep een cursus E.H.B.O. uitgaande van het Groene Kruis aanvangen. De cen trale-luchtbeschermingsdienst zal worden ingericht in het Raadhuis. Als plaats voor den luister-, uitkijk- en alarmeeringsdienst is aangewezen de toren van de Geref. Kerk. Het sein Luchtalarm nadering van vijandelijke vliegtuigen zal worden gegeven door sirene-geloel van de Touwfabrlek en mogelijk ook van andere sirenen. Het sein luchtalarm beëindigd zal be staan in het lulden der klokken van de beide kerken. Gasmaskers worden aangeschaft en de politie zal worden uitgebreid. Een nood ziekenhuis zal eventueel worden gevestigd in het café Ramaker. De verleden week gehouden oefening tot verduistering dezer gemeente heeft een goed verloop gehad en over de resultaten mag men tevreden zijn. De speldjesverkoop ten bate van het Roode Kruis heeft opgebracht f. 20.03. Uitgaande van de afd. „Het Groene Kruis" zal hier binnenkort worden begon nen met een cursus in E.H.B.O. onder lei ding van dr. J. J. Persant Snoep. NIEUWVEEN. Gevonden voorwerpen. Reeds eenigen tijd geleden is er een hee renrijwiel gevonden in onze gemeente. In lichtingen te verkrijgen bij rijksveldwach ter Udo. WADDINXVEEN Op Donderdag 6 Oct. a.s. zal vanaf 8 tot 11 uur een algeheele verduisterings oefening in deze gemeente plaats hebben (met uitzondering van den Bodegraver straatweg). Deze verduistering betreft ook alle rij en voertuigen, als auto's, fietsen enz De overheid rekent er op, dat ieder in het al gemeen en eigen belang zooveel mogelijk zal medewerken tot het welslagen van deze oefening. In de Ned Herv. Kerk werd in de 2de helft van September gecollecteerd voor de diaconie f. 153.50 en voor de kerk f 140 32. De collecte gehouden in de Geref. Kerk tot schulddelging heeft opgeh acht f. 139.14. ZOETERMEER. Gedurende September werd alhier aan het postkantoor ingelegd f. 4410.14 er: uit betaald f 5465.79. A 4—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 12