LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 4 October 1938 Cabaret in de Stadsgehoorzaal Feestavond Chr. Oranje-Vereeniging Avondfeest en vuurwerk Een fraaie opname van het Leidsche Stadhuis, zooals het er uitzag van 14131597. buskruiiramp in 1807. gevolgd door de fraSi Uitgedoste Japanners, die weer een totaal aparten noot aan het geheel gaven. Zoo trok groep na groep aan het bewon derend oog van duizenden voorbij. Het zou ons natuurlijk te ver voeren alles gedetail leerd te bespreken. Men heeft in den feest wijzer reeds uitvoerige beschouwingen over de beteekenis der talrijke deelnemende Jiooge en lage „personagiën" kunnen lezen, zoodat ieder Leidenaar zijn historische kennis - of onkunde? - weer eens terdege heeft kunnen opfrisschen! Wij kunnen stellig verklaren, dat deze optocht een waardige voortzetting van zijn talrijke voorgangers was en dat de vele vereenlgingen, die haar welwillende mede werking met zooveel liefde voor een mooie zaak opnieuw verleenden, dit deden op een wijze, die warme hulde verdient. Het Is stellig geen kleinigheid om op een guren Octoberdag eenige uren door de stad te wandelen of te rijden! Wij hopen maar, dat niemand hunner vandaag of morgen met een leelijke gevatte kou te bed zal liggen. Verwonderen zou ons dit niet, hoe wel in het algemeen de vele costuums niet van de luchtigste waren. De Leidsche muziekcorpsen waren ook weer trouw op hun post en zorgden voor de opgewekte stemming, die bij den 3 Oc- toberoptocht past. Onze hulde gaat ook uit naar de leden der optochtcommissie, die geen moeite spaarden, om ook den stoet van 1938 in elk opzicht te doen sla gen en die met groote tevredenheid op het resultaat kunnen terugzien. Nog één naam dient met eere vermeld te worden. Het is steeds weer Jan de Quack, aan wien de teekeningen en de artistieke verzorging worden opgedragen. Zou men zich een beter keuze kunnen wenschen? Wij betwijfelen het: zijn naam is onverbrekelijk aan optochten als deze verbonden en wij hopen, dat dit nog léng het geval mag zijn!! Overal, waar de optocht langs kwam, trok hij als gewoonlijk groote belangstel ling, Op de gebruikelijke plaatsen werden de eerewijn of bloemen aan de deelnemers aangeboden en ook dit zijn van die evene menten, die men niet graag zou missen. Iets wat men anders niet ziet, dient nog aparte vermelding. Dat waren de meisjes met de roode sjerpen, de vlschnetjes en de busjes, wien het opgedragen was, het offertje voor de carillonklok in te zame len. Wij vertrouwen er op, dat de Leidsche burgerij goedgeefsch geweest Is en de op brengst dezer collecte geen teleurstelling heeft opgeleverd. Vooraan reden wederom de rijtuigen, waarin de burgemeester en zijn echtge- noote alsmede de leden der Optochtcom missie gezeten waren. De vaandelwacht en orde-commissarissen waren natuurlijk ook van de partij en zij verhoogden, zooais ge bruikelijk, niet weinig het waardige cachet van dezen optocht. De belangstelling voor een plechtig offi cieel gebeuren, dat in 1939 een hoogtepunt voor de Sleutelstad zal worden, n.l. de in gebruikneming van het nieuwe Stadhuis mét behoud van den ouden gevel, waaraan zoovele mooie herinneringen zijn verbon den, is door dezen optocht ongetwijfeld bui tengewoon aangewakkerd. Bijna 10 lange jaren zagen wij in de Breestraat een schutting op de plaats, waar vuur en vlammen een Paleis der Bouw kunst verteerden. Uit de pulnhoopen, van wat ééns de trots en de glorie van Lei den uitmaakte, ontstond thans het nieuwe, waarin het oude werd opgenomen, omdat nu eenmaal uit het verleden het heden komt. Wij zijn er dankbaar voor, dat wij dit verleden door middel van dezen op tocht leerden kennen. Wanneer de optocht goed er wel is af- I geloopen en elkeen in den familiekring is teruggekeerd, wordt het zoo langzamer hand tijd om aan den inwendlgen mensch te denken. Heel Lelden consumeert op 3 October „Ein-Topf-Gerlcht". Reeds dagen tevoren staat de Sleutelstad in den geur van „de ui" en het is geen goed Leidenaar, op wiens tafel op dezen herdenkingsdag geen wortelen met uien en aardappelen mitsgaders een lap klapstuk verschijnen. Na den maaltijd, aldus merkt snaaks de officieele feestwijzer op, heeft men een schoone gelegenheid om het in dat pro gramma opgenomen biljet in te vullen en zich op te geven als lid der 3 October- Vereeniging. Het ware inderdaad een nut tige bezigheid, waarmede, naar wij hopen, velen zich onledig hebben gehouden. En heeft men het eventueel gisteren in alle feestdrukte vergeten, geen nood, de secre taris zal er u heusch niet boos om aankij ken, wanneer gij hem het biljet alsnog vandaag toezendt! Na het diner loopen de aspiraties der feestgangers uiteen: men heeft dan de keus tusschen cabaret, schouwburg, Oran- jevereeniging en het Lunapark. Begeven wij ons allereerst naar de Stadsgehoorzaal. Het cabaret heeft de goede eigenschap, dat het „elck wat wils" kan brengen door zijn veelzijdige uitdrukkingsmogelijkheid. Dat ondervonden onze stadgenooten, die, alvorens den dag met Schuttersveld en vuurwerk te besluiten, in drommen naar de Gehoorzaal trokken en zich daar een uit gebreid cabaret-menu zagen voorgezet, verzorgd door Theo Bouwmeester uit Haar lem, terwijl Daan Hooykaas de „spijzen" aankondigde. dien de Leidenaar op zijn feestdag pleegt te verorberen, werd van dit cabaret-feest maal grif genoten. Het orkest, ond^r leiding van Ger- rit van Weezei, opende met pittige muziek den avond, waarop Daan Hooykaas zijn taak aanving en de diverse nummers aan- Het sluitstuk van den optocht, de „beaelwagen" voor een 3 October-klok. De Chr. Oranje-vereeniging had 's avonds »en Drie Octóberfeestviering in Prediker belegd. Zeer velen waren hier aanwezig en heb ben dankbaar en vol vreugde het ontzet Leiden's Stadhuis uit 1413 passeert het in aanbouw zijnde Stadhuis van 1938. Wij danken dan ook den organisatoren van dezen fraaien stoet, den deelnemers en deelneemsters van gansoher harte voor het vele schoons, waarvan zij ons gistermiddag deden genieten. Dat de optocht bij de toe schouwers in den smaak is gevallen, bewees wel de groote aandacht, die den meesten groepen ten deel Is gevallen 1 Allegorische voorstelling van den brand en de hernieuwing van het Stadhuis. kondigde, af en toe met een gezellig praatje. De Four Barbara Artistic Bros gaven hun plastiek, die, begeleid door langzame melodieën een verrukking voor oog en oor werd; rustig en juist uitgeba lanceerd volgden de onderscheidene stan den elkaar in harmonische volgorde op. Verbazingwekkend manoeuvreerde dan een fiets over het podium. Den berijder was géén beweging met het stalen ros te zwaar en een sensatie was tenslotte de rit in den cirkel, de wedren tegen den draaienden weg! Het dans-trio Rettichini danste drie nummers, waarbij naast de rhythmische en dans-technische begaafdheid vooral op viel de juist getroffen encadeering. Vooral de Venetiaansche gondel vormde een prachtig accent van de sfeer. Popeye danste op „zeebeenen" en. zijn „beeld- schoone" partner vulde zijn prestaties aan. Daarna een typische danse excentrique: fijn van gratie. The Arley Brothers pres teerden, onder een dekmantel van humor, gedurfde toeren aan het drievoudig rek, die stellig lof verdienen en toen trad op Louisett-e, onze bekende en beroemde revuester. Haar imitaties, liedjes en voor dracht hielden het talrijke publiek in ge spannen aandacht, waarbij zij in letter lijken en figuurlijken zin steeds de juiste tonen wist te treffen. Na de pauze dansten de Rettichini's ach tereenvolgens een Engelsche wals, een tap-dansen, een Boeddha-offer-dans, res pectievelijk sierlijk, pittig en vol stemming. Het decor van den offerdans was uitne mend geslaagd. Daan Hooykaas bracht met succes een liedje en een praatje en ais slot van den avond bespeelden de 8 xylo- fonisten met groote virtuositeit hun wel luidende instrumenten. Dit cabaret was een geslaagd onderdeel van het 3 October- programma; de bezoekers lieten niet na door herhaald applaus hun ingenomenheid met het gebodene te kennen te geven. Voor het verslag van den Schouwburg, waar het gezelschap van Jan Musch „Speurhonden" opvoerde, verwijzen wij naar de rubriek Stadsnieuws". van Leidens veste herdacht. Ook de bur gemeester. mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen woonde voor een deel den avond bij. Het Leidsch salon-orkest o. 1. v. den heer J. Plu zorgde reeds voor den aanvang voor een recht gezellige, opgewekte stem ming. Vanzelfsprekend vierde het vader- landsche lied hoogtij. De vice-voorzitter, de heer L. Questroo heette allen hartelijk welkom om verder met een enkel woord te wijzen op de betee- kenis van dezen dag. Ds. J. Weggemans, Geref. pred. te dezer stede heeft, de feestrede uitgesproken. Uit voerig weidde spr. hierin uit over het beleg en ontzet van Lelden. Bij enkele bijzondere voorvallen uit deze geschiedenis stond spr. meer uitvoerig stil. Nadrukkelijk stelde hij ook in het licht de leiding Gods in de historie van Leiden. Het muziekgezelschap en den heer Spaan derman als declamator luisterden deze feestsamenkomst op prijzenswaardige wijze op en zorgden ervoor dat allen-zich gerui- men tijd kostelijk amuseerden. De Chr. Oranje-vereeniging, die niet over gebrek aan belangstelling te klagen had, heeft door dezen avond wederom velen aan zich verplicht. Van den voorzitter mr, N. G. Geelker ken, die in militairen dienst moest opko men, was een telegram binnengekomen, waarin deze zijn beste wenschen voor het welslagen der vergadering uitsprak. In de late avonduren concentreert zich de feestvreugde geheel en al op het Schut tersveld, waar men dan ook tienduizenden vereenigd vindt. Een rondgang temidden van deze compacte menschenmenigte, langs gillende sirenen, schetterende mu ziek en daverende luidsprekers is geen on verdeeld genoegen. Men moet in letter lijken zin „tegen een duwtje kunnen" en „niet al te gauw op zijn teenen getrapt zijn". Maar dergelijke kleinigheden tellen bij een feestvierenden Leidenaar op 3 Oc tober niet mee! Veel erger was, dat Pluvius, die reeds den geheelen dag dreigend om het hoekje der wolken had gegluurd, gisteravond om streeks halfnegen zijn geduld en zelfbe- heersching verloor en den regen bij stroo men omlaag liet plensen. Het begon met enkele regendruppels, toen werden het echte regenstralen en tenslotte leek het wel een waterval. Geen wonder, dat de drukte op het Schuttersveld er danig onder leed en men zijn vermaak liever bin nenshuis zocht. De hosvloer, waar een Beiersche kapel de plaats innam, welke Orpheus" vele jaren heeft bekleed, lag tijden achtereen ver laten en de standhouders klaagden steen en been. Tot veler groote verwondering is het vuurwerk om kwart over elf temidden van hevige plasregens en gierende wind vlagen toch nog afgestoken. Ratelend volgden de salvo's elkaar op, luchtslangen en brillantbommen schoten door de lucht, groote magnesiumvuren zet ten het geheele feestterrein in daghelderen gloed, de firma Kat lanceerde een aantal pyrotechnische nieuwigheden, die door de ongunstige weersomstandigheden helaas niet geheel tot hun recht kwamen hoe komt de firma toch aan dat afschuwelijke woord „nieuwheid"? en tot besluit van dit schouwspel, werd in lichtende lijnen een deel van het nieuwe Stadhuis zicht baar. Het had een prachtig slot kunnen zijn, wanneer er slechts meerderen van genoten hadden. Slechts een zéér klein aantal enthou siastelingen trotseerde de elementen en kwam druipnat thuis. De café's in de binnenstad bleven nog lang gevuld met een luidruchtige schare, doch de vreugde was ook hier niet meer van zeer langen duur en na verloop van eenige uren rustte heel Lelden uit van een, behoudens tegen het einde schitterend ver- loopen, doch ook uiterst vermoeienden dag. Een „lichtende wenk, die hopelijk velen zich ter harte zullen nemen. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11