LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 4 October 1938 in Herdenking Pieterskerk de de Lakenhal De Optocht lien oefenen en er is vermoedelijk héél wat water door het Kanaal gestroomd voor en aleer de twintig uitverkorenen definitief waren aangewezen. Als een klein bewijs hoe serieus de voor bereiding is geweest, moge ook gelden, dat alle deelnemende scholieren van de Geref. lagere scholen tevoren medisch onderzocht dienstoefeniüg- werd ingesteld. doch na Neerland's herstel in 1814 werd de jaarlijksche gedenkdag weer in eere hersteld, doch één-jaar voor het vijfde halve eeuwfeest werd goed gevonden, dat de godsdienstige herdenking van den 3den October voortaan op den na dien dag eerstvolgenden Zondag bij de gewone gods- waren. hetgeen dr. de Bruyne belangeloos had verricht. Er bestond voor deze wedstrijden groote belangstelling niet alleen van de zijde der oeelnemers en hun talrijken aanhang, doch vanzelfsprekend waren ook vele pa's, ma's. ooms en tantes, broers, zusters, neven en nichten getuigen van dezen monster-esta- Dat in 1814 zoo schitterend is feest ge vierd. is voor een groot deel te danken aan de Leidsche studenten. Nu doet zich echter de vraag voor, aldus spr., of er wel reden is, om boven zooveel, wat later ge beurd is, nog altijd het beleg en ontzet van Leiden plechtig te herdenken. Wie iets verstaat van de vrucht van het geleden fetteloop. Vooral bij en om de finish in de leed en de verkregen uitredding, zal zulks Thorbeckestraat was het een drukte van niet vragen. Het is toch eigenlijk een dub- Tijdens de uitdeeling van haring en wittebrood bood de voor zitter der 3 Oct. Ver. den heer C. Th. Breebaart, die voor de 25ste maal hierbij zijn medewerking verleende, een mand fruit aan. belang en bij de aankomst der -winnaars een gejoel en gejuich, dat hooren en zien je verging. De omwonenden zullen, dunkt ons, vooral den winnaar der allerlaatste groep, met bijzondere vreugde hebben be groet! Versterkte gramofoonmuziek kortte het wachten en deed bijna de koude ver geten. De paarse wangen en neuzen ver- rieaden echter overduidelijk den invloed van de allesbehalve milde temperatuur. Afdeeling A. (schoolploegen van Leid sche openbare en bijzondere lagere scho len, samengesteld uit leerlingen der 5de en 6de klasse. 20 x 60 meter l. De uitslagen luidden: 1. School van Heteren ln 3 min. 18 sec. 2. School Meyer in 3 min. 19 1/5 sec. 3. School Gathier in 3 min, 19 2/5 sec. 4. School Mellef in 3 min. 211/5 sec. 5. School de la Rie (Mareslngel) in 3 min. 23 1/5 sec. Afdeeling B. (schoolploegen van Leid sche openbare en bijzondere Ulo en Mid delbare scholen, niet ouder dan 15 jaar, 20 x 60 meter). 1. Gem. H.B.S. I in 2 min. 46 sec. 2. R.-K. H.B.S. in 2 min 51 sec. 3. School de Reuver in 2 min. 53 sec. 4. School van Rijswijk I in 2 min. 55 s. 5. Gymnasium in 2 min. 551/5 sec. Afdeeling C, (schoolploegen van Leidsche openbare en bijzondere Ulo en Middelbare scholen, ouder dan 15 jaar. 10 x 120 M.) 1. Gem H.B.S I in 2 min. 26 2/5 sec. 2. Chr. H.B.S. ln 2 min. 33 2/5 sec. 3. Gem. H.B.S. II in 2 min. 37 1/5 sec. 4. Gymnasium I in 2 min. 39 sec. 5. R.-K H.B.S. I in 2 min. 40 4/5 sec. Afdeeling D. (ploegen van Leidsche sportverenigingen, 10 x 200 meter). 1. Docos n in 4 min. 17 4/5 sec. 2. A.S.C. I in 4 min. 19 sec. 3. U.V.S. in 4 min. 20 sec. 4. Unitas S.L.B. ln 4 min. 281/5 sec. 5. Lugdunum in 4 min. 28 2/5 sec. .Na afloop werden in café-restaurant „Royal" aan de aanvoerders der winnende ploegen herlnneringsmedailles uitgereikt, terwijl alle deelnemers een herinnerings- speld, een bronzen hutspotje 'op oranjero zet, ontvingen. bele verjaardag, dien wij vandaag vieren. Deze dag is de geboortedag onzer staat kundige vrijheid, maar ook van onze re ligie-vrijheid. Denk u eens in, wat er van ons zou zijn geworden, als de Leidenaars den vijand waren te voet gevallen. Maar God zij dank. Leiden ontzet, Holland gered. Zoo vieren wij heden dezen jubeldag in volle vrijheid van spreken, van belijden en aan bidder.. Den meesten zal het wel bekend zijn, hoe tijdens het eerste beleg lang niet dens verlossing te bewerken, alsook de Prins zelf door het laten doorsteken van de dijken, maar de toestand werd bij den dag onhoudbaarder, zoodat ten slotte geen uitkomst meer denkbaar scheen. Bekend is, hoe de hongersnood met haar vale gezel, de pest de slachtoffers bij duizenden wegmaaide, zoodat er nauwelijks levenden genoeg waren om de dooden te begraven. MeJgeen, verhaalt Hooft, had in zeven weken geen brood geproefd en honden alsook katten, waren voor den ge- meenen man wildbraad. Maar als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Eindelijk keerde de wind en de vloot kon den 3den October aan de Vlietbrug komen, waar de redders met luide vreugdekreten werden begroet. Onze verbeelding schiet te kort om te beschrij ven, wat, daar is voorgevallen, alsook wat Is omgegaan in de harten onder de predi king van Petrus Cornelius in de Pieters kerk. En thans op den 3den Oct. van het jaar 1938. Zeker, de ontroering die toen 't kerk gewelf weergalmen deed van het gejuich! Leiden is gered! God zij eeuwig geloofd! Leiden is gered! kan slechts het deel zijn van hen, die tot stikkens toe benauwd, thans de vervulling smaakten van wat op hun noodmunt stond geschreven: God heeft Leiden gezaligd. Maar wat we wel kunnen, wat we verplicht zijn aan de schimmen der dappere verdedigers, aan Vader Willem, die de schoonste belooning de stichting eener Hoogeschool uitdacht, nog thans wereldvermaard, wat we ver plicht zijn aan Hem. die Leiden verloste en Nederland tot op dezen dag zijn zelf standigheid deed behouden dat is de vruchten van den duur gekochten triomf dankbaar genieten en de zegepraal der vrij heid nooit m een rampzaligen triumf der partijschappen doen verbasteren. Zij steeds de leus: voor God, voor het vaderland en Oranje. Twee coupletten van het Wilhelmus be sloten dezen lndrukwekkenden dienst. In andere kerken. In de Gereformeerde Hooigrachtkerk ging ds. J. Weggemans ln den herden kingsdienst voor. Spr. bepaalde zijn ge hoor voor deze gelegenheid bij Ps. 9 14 en 15 en 20 en 21. Ds. Joh. Jansen, die den dienst in de Chr. Ger. Kerk leidde bepaalde zijn gehoor bij Jes. 63 1B „Ik ben het die in gerech tigheid spreek, die machtig ben te ver- lossen". Voor de Ger. Gemeente trad ds. W. C. die De gouden koets, waarin Stadhouder Willem V en zijn gemalin. Lamain van Rotterdam (Zuidi op, eveneens „Leidens beleg en ontzet handelde. be velen maakten in de morgenuren ook. gebruik van de geboden gelegenheid om een bezoek te brengen aan In de laatste tientallen jaren was oüs Stedelijk Museum op den herdenkingsdag .van Leiden's ontzet altijd gesloten in te- vindt. Het Museum werd gistermorgen door bijna 2000 personen, waarvan er 1000 reeds om kwart over tien den toegang wa ren gepasseerd, bezocht. Men kan dus ge rust zeggen, dat deze eerste proefneming sedert vele jaren schitterend geslaagd is. Volledigheidshalve memoreeren wij, dat de fontein op de Vischmarkt, zooals één maal per jaar te doen gebruikelijk, water stralen omhoog zond en dat tal van vaders en moeders met hun kroost naar het Schuttersveld togen om daar de jeugd de genietingen des Luna-parks deelachtig te doen worden. Het was ongetwijfeld een uitstekende gedachte den Jaarlijkschen 3 October- optocht te wijden aan de historie van ons prachtige Leidsche Stadhuis, dat binnen kort in volle glorie zal herrijzen uit de „asch" der overblijfselen van het tragische jaar 1929, dat bij ieder rechtgeaard Lei- denaar als een rampjaar geboekstaafd staat. Dank zij de deskundige „regie" van den Bloemenstrooisters bij de ontvangst van Stadhouder Willem V en zijn gemalin. is doorgemaakt wat het tweede beleg geeft te zien. Ongetwijfeld moet dit geweten aan de weinige zorg, aan de proviandeering be steed, alsook aan de tactiek van Alva om de stad door strenge Insluiting te lsolee- rer. en de bevolking door honger tot over gave te dwingen. Wel heeft de overheid door verschillen de maatregelen, als het laten vervaardigen van koperen muntstukken, gelijk tijdens het eerste beleg van papleren geld, het orde stellen op de levensmiddelen, brief wisseling met den Prins van Oranje en de Staten van Holland, alles gedaan, om Lei- genstelling met vroeger toen het juist op dien dag veel belangstelling trok vanstad- genooten, die met eigen oogen wilden aan schouwen hetgeen de historie uit dien ban- gen tijd van 1574 overliet. Deze sluiting was reeds lang een doorn ln het oog van den vroegeren di.'e den heer A. Coert en onder zijn opvolger, den heer drs. E. Pelinck is met dit ge woonte gebroken. Hij heeft alle schilde rijen en voorwerpen, betrekking hebbende op het Beleg en Ontzet ln één zaal samen gebracht, zoodat men daar in beknopt be stek een interessante verzameling bijeen Tegen tien uur ving in verschillende kerkgebouwen een godsdienstoefening aan, waarin het beleg en ontzet van Leiden werden herdacht. In de ook uit 1574 aan herinneringen zoo rijke Pieterskerk, werd de dienst ge leld door ds. J. C. van Apeldoorn, Herv. pred. te dezer stede. Met den burgemeester, mr. A. v. d. Sanüe Bakhuyzen, waren hier vele militaire en civiele autoriteiten, leden van den ge meenteraad en kerkelijke colleges aan- Plechtig klonk door de hooge ruimten van dit historische bedehuis het „Ik zal met al mijn hart den Heer. blijmoedig geven lof en eer" uit den Psalm, die voor het bevrijde volk uit de bange dagen van 1514 zulk een bijzondere beteekenls heeft °CAaifde hand van Ps. 48 10 „O God! wij gedenken Uwer weldadigheid ln het mid den Uws tempels" gaf ds. Van Apeldoorn een uitvoerige beschrijving van het beleg en ontzet van Lelden In 1574 De plechtige iaarlijksche herdenking van den 3den October, aldus spr. weid voor altijd vastgesteld op den 9den Sept. 1587, waarin zooals men allicht weet. tijdens de Bataafsche republiek en de overheerschmg door Frankrijk verandering is gekomen, oud-gemeente-archivaris dr. M burgt werd ditmaal een blik gegund In verschillende episoden van het oude, trot- sche gebouw, dat reeds sinds eeuwen in het centrum der Sleutelstad troond. welke episoden even afwisselend waren als het weer van gisteren, dat nu eens stralend- zonnig was en dan plotseling koud. nat, guur en somber. Vóór alles was het een groote vreugde, dat de optocht, als gevolg van de opluch ting in den internationalen toestand toch doorgang kon vinden: inde angstige dagen vóór de conferentie te München waren de heeren der optochtcommissie reeds vol zorg te zamen gekomen en was er al ernstig over gesproken, wat in 's hemelsnaam te doen, ingeval van een mobilisatie. Doch geluk kig werd allés oflverwacht-spoedig opge helderd. zoodat de weken van inspannende voorbereiding ook ditmaal niet tevergeefsch Waren en men de Leidsche burgerij met traditioneele pracht en praal kon toonen, hetgeen in den 3 October gaarkeuken met smaak was klaargemaakt. Een spannende finish bij de Ster-estafette „Hutspotrace", Dat dit voor de zooveelste maal niet wei nig is geweest, zal een ieder, die dezen optocht zag voorbijtrekken, beamen. De plaatjes in het feestprogramma had den reeds een voorproefje gegeven van hoe het worden zou. Maar de levende werke lijkheid, waarbij de kleuren een alles- beheerschende factor vormden, was toch nog heel Iets anders, vooral wanneer de zon over de praalwagens, costuums en unifor men speelde en de felste schakeeringen deed ontstaan. Dit was weer eens een ècht-hlstorische optocht, die zeer juist paste ln het kader van onze oude stad, temeer omdat hij ge wijd was aan zulk een typisch Leidsch on derwerp. Vooral toen de verschillende schilderijen van het Leidsche stadhuis door de Breestraat trokken en langs het ge- j malen trouwe bouw gingen, dat over enkele maanden ditmaal vormde geheel in ouden en nieuwen luister her steld zal zijn, viel het op, hoezeer deze stoet met hoe uitstekend het gezien was, juist een onderwerp als dit, te kiezen!! Het is altijd jammer, dat de Leidsche burgerij niet eerst een kijkje kan nemén aan de Burggravenlaan, waar reeds een uur te voren de deelnemers zich opstellen. Men vindt dan zulk een uitermate gun stige gelegenheid alles rustig in zich op te nemen en men geniet van de vele détails, die den toeschouwer tijdens het passeeren door de straten toch eigenlijk onmogelijk kunnen opvallen, daar hij zich dan met een globaal overzicht moet tevredenstellen. Deze détails getuigden er ook ditmaal van, met welk een zorgvuldigheid som mige praalwagens samengesteld waren, vooral de twee, die het slot uitbeeldden en daarmee een climax aan het geheel gaven, n.l. de „allegorische voorstelling" van den brand en de hernieuwing van het Stadhuis met de treurende, ln paarse sluiers ge hulde maagden en de triomfeerende jonk vrouwen, waarbij de sterk sprekende tegen stelling van rouw en glorie uitstekend ge troffen was. Doch ook de laatste praal wagen. die, welke de komende Carillon- klok verbeeldde en waarvan de sonore klanken thans reeds duidelijk demon streerden, hoe het over eenigen tijd zal zijn, was fraai van lijn en kleur. Moge de opwekkende spreuk „Offert voor de 3 Octo- berklok en oogst den dank van het nage slacht" bij de duizenden kljklustlgen doel getroffen hebben! Vanzelfsprekend valt ons altijd ook wel een bewijs van minder zorgvuldige détail- afwerking op. Zoo bij de groep studenten, die de ontvangst van het Japansche ge zantschap vertolkte. Daar mocht men van een Nederlandsche kapitein ter zee toch niet verwachten, dat hll bruine schoenen zou dragen! Maar zulke zorgeloosheden vergeven wij bij zooveel goede factoren overigens gaarne! WIJ wisten waarlijk niet, dat zóóveel hoogmogenden ons stadhuis ln den loop der eeuwen bezochten en het was Inder daad goed, zich daarvan bewust te worden. Of het nu hertog Karei, Prince van Spaenge en Grave van Hollant was, dan wel Stadhouder Willem V of Lodewijk Na poleon, Koning van Holland en de afge zanten van den Talkoen van Nippon: zij allen moeten een treffenden indruk mee naar hun haardsteden genomen hebben van het wonderschoone gebouw van Lieven de Key, dat binnenkort weer het fraaiste sieraad van Leiden zal zijn. Zij allen wer den thans met hun gevolg aan de vergetel heid ontrukt en het was voor het tegen woordige geslacht een bijzondere vreugde hen weer te zien voorbijtrekken in den kleurigen en Imponeerenden tool van wel eer, zooals éénmaal ook onze voorvaderen dat hebben meegemaakt. Wit al veranderingen heeft dit gebouw ondergaan: wie zou in de afbeelding uit de jaren 14131597, met dat merkwaardig torentje het huidige herkend 'nebben? Welk een ramp gebeurde er in 1481, toen het Stadhuis tengevolge van een bus- kruitontploffing gedeeltelijk ln de lucht vloog. Het waren de Hoekschen en Kabel jauwen, die er door hun eeuwig gekibbel schuldig aan waren, dat de zetel van het Stadsbestuur haar eerste ramp beleefde. Het was aardig te constateeren hoe die veel besproken twistzoekers er eigenlijk uit zagen: wij wisten werkelijk niet, dat de piekeniers der Hoeken zulke merkwaardige omgekeerde emmertjes op hun hoofden droegen. In principe lijken ons de ronde helmen van het tegenwoordig leger er toch wel aan ontleend. Indruk maakte ook Leiden's beroemdste burgemeester Pieter Adriaanszoon van der Werff, die daar fier en parmantig met zijn beroemden degen op zijn wagen stond en tijdens het beleg van Leiden de gedenk waardige woorden sprak: „Mijn deed mag ik niet breken, maar kan mijn lichaam u dienen, snijdt het aan stukken en deelt met elkander". Breed-ult wapperden de vlaggen der gildevertegenwoordigers, imposant was de groep die de blijde incomste van Prinses Elisabeth, Graviti van de Palts binnen Leiden vertolkte: achter de stijlvolle karos werd ln keurige houding op de paarden ge reden. Bij de ontvangst van Willem V waren het vooral de jeugdige bloemenstrooisters met haar witte pruikjes, die een charmanten indruk maakten, waarna de in rood blauwe uniformen gestoken kwartiermees ters der schutterij, die de prachtige, zoo juist nieuw beschilderde gouden koets escorteerden, kranig voor den dag kwa men. Die gouden koets, met de 6 4 la Dau- mont bespannen paarden, heeft reeds vele diensten bewezen en ook zij een der hoogtepunten van den optocht. Een kleurig gezicht was stoet autoriteiten, die Lodewijk ook de de omgevlng'harmonieerde en Napoleon omringden op zijn tocht naar de 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10