Duitsche memorandum volkomen onaanvaardbaar Buitenland -i voor de radio LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Dinsdag 27 September 1938 NAGEKOMEN BERICHTEN De reactie op Hitler's rede Roosevelt's oproep tot den vrede Behalve in Duitschland overal goed ontvangen. n Chamberlain vanavond De staking bij de werken aan de Aa opgeheven. BEURSOVERZICHT STADSNIEUWS. In Tsjecho-Slowakije. Vrijwel onmiddellijk na het einde van Hitler's rede, gaf de zender uit Praag een kort overzicht van den inhoud, hetwelk be sloten werd met de woorden: „Onze eerste indruk is, dat de heer Hitier thans niet één, maar twee doelstellingen nastreeft De eerste is de afstand van het Sudetenduit- sche gebied zonder eenigen vorm van pro ces, de tweede is de volkomen verniet ging van den Tsjecho-Slowaakschen staat". Hitier volgt een tactiek om binnenkort den vollen druk op Tsjecho-Slowakije te concentreeren. In zijn rede concentreert hij zijn aanvallen op president Benesj en dat cp een wijze, welke haar voorbeeld ln de geschiedenis niet heeft. Hitier bekommert zich niet om het feit, dat het Juist Benesj is. die de meest oprechte pogingen in het werk heeft gesteld om een billijke oplos sing te verkrijgen van de minderheden- kwestie in Tsjecho-Slowakije en om goede betrekkingen te bewerkstelligen tussehen Tsjecho-Slowakije en Dultschland. Na lof te hebben gebracht aan de be wonderenswaardige Duitsche cultuur waarin hij was grootgebracht, heeft Jan Masaryk, de Tsjecho-Slowaaksche gezant le Londen, met betrekking tot Hitiers re devoering aan Reuter verklaard: „De rede. die ik vanavond heb gehoord, is zóó onge lofelijk onbeschaamd en schokkend, dat ik trotsch ben op het besluit van mijn regee ring om een krachtige houding aan te ne men tegen de verwekkers van een menta liteit, die tracht de Europeesche cultuur te vernietigen". In Frankrijk. De .Petit Parlslen" schrijft, dat de rede van Hitler een zin bevat, waaruit blijkt, dat hij zijn agressieve bedoelingen Jegens Tsje cho-Slowakije handhaaft; niemand zal het slachtoffer worden van deze poging, schei ding te brengen tussehen het lot van Tsje cho-Slowakije en de Brltsche en Fransche belangen in Europa Deze Illusie heeft het Foreign Office reeds verstoord door de pu blicatie van zijn zeldzaam krachtige ver klaring. In de ..Epoque" schrijft Kerillis, dat de eer van Frankrijk en Engeland, maar nog meer hun aanzien, hun onmiddellijke vei ligheid en hun hoogste belangen op het spel staan. Na een rede als die van Hitler ziet Frankrijk met cere het oorlogsgevaar naderen. Maar evenals ln 1914 weet het, dat het geweten der wereld met Fiank- rijk is. De „Echo de Paris" schrijft „Men ziet duidelijk, dat Hitier ln zijn twist met Be nesj niet meer terug zal willen wijken. Daar iigt het gevaarlijke moment. De nieuwe beweringen van Hitier worden door niets gerechtvaardigd of verontschuldigd, geen mcnsch met gezond verstand, die de zaak uit zuiver menschelijlc oogpunt beziet, kan zijn verontwaardiging bedwingen". De „Figaro" schrijft: .Hitler heeft ver zekerd, dat zijn memorandum niet aanzien lijk verschilt van de Brltsch-Fransche voorstellen. Deze verzekering schijnt de deur open te laten voor een opheldering van het memorandum, mits die ophelde ring met het brute karakter heeft van den termijn van 1 Oct., zoodat iedere on derhandeling verhinderd zou worden." In de „Journal" schrijft Saint Brlce: „Als wij good begriinen, wil de termijn van 1 Oct. zeggen, dat Hitier zich niet zou kun nen verzetten tegen een tenuitvoerlegging van de Fransch-Britsche planhen voor 1 October. Is dat met de open deur, waar door de vrede zich kan bewegen?" In de „Populaire" schrijft. Blum: „Ik doe opnieuw een beroep op Roosevelt. Zijn eerste oproep is niet gehoord. Dat hij nog maals zijn stem verheffe: luider en duide lijker. Hij moet thans zijn bemiddeling aanbieden". Voleens de „Ordre" is do eenige hoop van Hitler dat de Fransch-Britsche te genstand. dieh hij niet verwacht had. zal wijken. Daarom moeten Parijs en Londen vaslberaden blijven. Madame Tabouls zegt in de „Oeuvre" Uit Berlijn te vernemen, dat Chamberlain's mededeellng aan Hitler drie punten be vatte, n.l. dat Frankrijk en Engeland niet hun goedkeurihg hechten aan het memo randum van Oodeeberg, dat, de oorlog ndod- lollig voor Europa en de geheele wereld zou zijn, dat Frankrijk en Engeland hun voor stellen handhaven, maar bereid zijn een'pe wijzigingen aan te brehgen, opdat een snel lere afbakening der districten bewerkt kan worden. In Engeland. Dc biaden zijn het er over eens. dat Hit- Ier, wiens dreigementen en agressieven toon zl.l betreuren, „de schepen niet ge heel achter zich verbrand heeft, hoe we'- nig soepel hij ook was". De verklaring ten aanzien van de Fransch—Britsch—Russi sche hulp aan Tsjeehe-Blowakije wordt werm toegejuicht. De „Times" zegt dat Hitler's rede een ontstuimiee en vrij agressieve verklaring Was over een geval, dat vólkomen redelijk wordt geacht, het recht der Suflcten-Dult» schers zich met het rijk te vereenigen. De taal was heftig en ongematigd mac' dit is het belangrijkste de deur scheen niet geheel voor onderhandelingen gesloten te worden. Het schijnt du'dclijker dan ooit. dat een oorlog, indien hii uit bleekt. niet door Benesj maar door Ilitlet wordt begonnen, De nota vnn Oodesbero viel terug toï den slechtsten vorm van Pruislschen geest, doordat, de taal van bullebak gebruikt wordt. De rede van Hitler echte- gaf blijl: van eenige verbetering ten aanzien van sommige punten van het memorandum, doordat Hitler zich blijkbaar bereid toon de bot „Brifsche legioen" uit te noodigen voor de handhaving der orde. Verder maak te de rédP iets eoed door e.anwttzm"?n om trent eareut'es voor de utettWe Tsi echn- SbowaeJ'sche grenzen, w-nve1* de nota zweeg. Dat te een belenerilk mint Maa- al dezen verzekeringen tPh Spijt, bestant in de openbare meenine nog ernstige twij fel aan een behoorlijk en dragelfik voort bestaan ven t,pf Tsterhlsehe Vólk Wat zijp de Ui te' etlo-e Keggojingoti yen bet, Ngzl- revlme? \VI1 men het volk vermoorden om- de* bet 'n «m, staat, om dan on rukken neer de araansoburpn "an Donan Oh Balkant FnzMaod wil beslist, dat, de gcrechtlehPld 'al nvp-winnen en het ver trouwt. dat dit zelfs zonder geweld moge lijk is. Wanneer echter de eene partij ge- Praag weigert beslist. In de nota, die Zondag door den Tsjechoslowaakschen gezant aan Halt- fax overhandigd fs, zegt de Tsjecho- slowaaksche regeering, da» de eischen van Hitler in hun tegenwoordigen vorm volkomen en onvoorwaardelijk onaan vaardbaar zijn. Tegen deze nieuwe en ureede eischen, aldus de nota, gevoelt mijn regeering zich genoopt tot den uitersten tegenstand. tVij zullen ons verzetten en God moge ons bijstaan. Tsjecho-Stouakije vertrouwt, dat de twee grootc Westelijke democratieën het zullen bijstaan. Men gevoelt er het brutale verlangen ln Tsjecho-Slowakije te vernietigen als vrije staat. Het memorandum vraagt ln feite een annexatie bij Dultschland van een ge bied met 3.736.000 beWoners, van wie 2.823.000 het Duitscn als omgangstaal ge bruiken en 816.000 het Tsjechisch. Overigens elscht het memorandum van Hitler een plebisciet voor een gebied, waar naast 1.116.000 Tsjechen slechts 144.000 Duitschers wonen Het memorandum be- teekent, dat 816.000 Tsjechen bij het Duitsche rijk zouden komen Daarentegen zouden in de Boheemsche streken slechts 102.000 Duitschers blijven. Deze cijfers zijn gebaseerd op de volks telling van 1930. Het nieuwe memoran dum van Hitler is direct gericht tegen de essentieele basis van de republiek, welke zich op die wijze beroofd zou zien van hoop en een groot deel der bossc^Cn, die de landbouwindustrieën voeden. Od het gebied van het verkeer zouden groote wegennetten en spoorwegen wo.den ontwricht Voorts zou Tsjecho-Slowakije zijn laadplaatsen aan de Elbe en den toegang tot Bratis'ava (Pressburg) verl'ezen Ook militair zou de republiek op grond van het memorandum worden verlamd Het genïele Westelijk deel van den staat zou op genade en ongenade worden uitgeleverd aan het Duitsche rttk en wo! zoowel ln Bo- hemen als in Moravlë Zooals reeds in den Praagschen radio- omroep werd medegedeeld, is de regeerlng van Tsjecho Slowakile er van overtuigd, dat het mogelijk is tot een overeenstem ming en tot behoud van den vrede te ko men. mits Frankrijk en Engeland biljvcn volharden bij de voorstellen van BerciztGs- gaden, welke aan de Tsjecho-Slowaaksche regeering worden voorgelegd en ook reads zijn aangenomen. Chamberlain's verklaring maakt indruk te Berlijn. In Duitsche officieele en politieke kringen heeft Chamberlain's verklaring diepen in druk gemaakt. Men zegt, dat nu het belang rijkste de vraag is, of het voor Dultsohland mogelijk is den respijttermljn van het Duitsche memorandum met enkele dagen te verlengen. De verklaring van den Brit schen minister-president is nog niet gepu bliceerd. De mecning in Canada. De openbare meening ln Canada schijnt zich te kristalliseeran in een gevoel van sympathie voor Engeland. Men denkt, dat 700 fabrieken geleidelijk aan den arbeid zouden kunnen gaan voor Engeland, als particuliere bedrijven, maar onder een zeker staatstoezicht. Men gelooft ook, dat Enge land en zijn bondgenooten een voorkeurs recht voor graanaankdopen zouden krijgen en dat de levering van levensmiddelen en oorlogstuig aan Dultschland zou worden stopgezet, Dc voorzorgsmaatregelen in Engeland. In geheel Engeland blijven de burgerlijke autoriteiten voorzorgsmaatregelen tegen luohtaanvallen nemen. Er worden steeds meer schuilplaatsen gebouwd, soms ook ln de parken. De post heeft huis aan huls een brochure van het ministerie van blhnen- landsohe zaken bezorgd, waarin aanwijzin gen voor de passieve verdediging worden gegeven. In alle centra voor de levering van gasmaskers worden de noodlge maat regelen getroffen, opdat men kan voldoen aan de steeds stijgende aanvraag. Felle critiek van senator King. In parlementaire kringen In Amerika zijn de reacties op de rede van Hitier nogal ver schillend. Senator Borah blijft ten oalit'.ek van isolement prediken. King, de democra tische president van Utah daarentegen zeide: „De rede van Hitier is een uitbar sting van hysterie. Hij heeft vandaag den oorlogsfakkel nog niet ontstoken, doch als hij dat morgen doet. zal de geschiedenis hem kenmerken als den meest barbaarschen en wreeden leider van alle tijden. Het bloed, dat door hem zal vloeien, zal hem in een zee van schande doen verdrinken". Besprekingen te Brussel. Zes lichtingen zijn onder de wape nen geroepen. Minister-president Spaak hoeft vanoch- I tend een bespreking gehad met generaal Denis, den minister van landsverdediging, cn generaal Vandenbergen, den chef van de grooten gsneralen staf. Vergezeld van den minister van landsver dediging heeft dc premier zich vervolgens naar het koninklijk paleis begeven De kabinetsraad is tegen vanmiddag bij eengeroepen, Om acht uur Belgische tijd (8 30 Amst. tijd) zal minister-president Spaak voor de radio een mededeellng doen Wilson vanrnidflag weer bij Hitler. Sir Horace Wilscn blijkt nag niet uit Berlijn te zijn vertrokken en is om even over twaalf vi-1 -ft de kan selarij aangekomen voor een bezoek aan Eitler, Hij was vergezeld van den Britschen am bassadeur Henderson en Kirkpatrick, den eersten secretaris der Britsche ambassade. De drie Engelschen zijn een half uur bij Hitier geweest. Incidenten in TeschcnT Volgens berichten ifit Warschau zouden in Teschen verscheidene incidenten zich hebben voorgedaan uèschen Tsjechen en Polen Officieele berichten ontbreken ech ter hieromtrent. De K. R. O. relayeert rede van Chamberlain. De K. R. O. zal hedenavond om 3.20 uur op de golflengten 301 en 415 meter de ra diorede van Chamberlain heruitzenden. DE VOLKENBOND. De erkenning van den Anschluss besproken. De rechtscommissie van den Volkenbond heeft de kwestie besproken of Oottcnrijk nog lid is van den Volkenbond en of de bond den Anschluss erkent. De commissie kon den Anschluss niet erkennen, van ltteening zijnde, dat de brief der Duitsche regeering na den Anschlusse niet een te rugtrekking van Oostenrijk uit den bond bèteekende. Tevens onthield de commissie zich ervan eenig principieel besluit te ne men of Oostenrijk nog bestaat, ja of neen. De kwestie ontstond bij het opwerpen van de vraag, of de Oostenfijksche bijdrage Chamberlain zal vanavond te 8.20 Amst. tijd voor alle Britsche zenders een rede houden over den interna tionalen toestand. Hij zal spreken in zijn werkkamer in Downingstreet. van 15.000 ponud per jaar nog op de be grooting van den bond kon voorkomen. De commissie beval aan, de Oostenrijksche contributie te schrappen. v,eld aangrijpt, is geweld het eenige ant woord. Gerechtigheid en gezond vetstana verdwijnen cn de slachting beglht Ce „Daily Telegraph" twijfelt aan de waarde van Hitler's verzekering, dat hij zijn laatstên territorialen eisch in Europa heeft gesteld. Het zou een belangrijke be lofte zijn doch de ervaring maant tot voor zichtigheid. De scheldpartij tegen Benesj zal geen schade doen aan de reputatie van een staatsman, wiens waardigheid eh oc- iieerschlng gedurende de geheele crisis een gunstig contrast vormeh met Hitler's onge breidelde uitbarstingen van hartstocht Volaen6 de „Daily Herald" zullen Enge land." Frankrijk en Rusland de gevolgen met kalmte eh vertrouwen onder het oog zien Zij weten, dat zij alles hebben gedaan om den vrede te bewaren. Dc „News Chronicle" schrijft: „Als het Darlement morgen bijeenkomt, zal het het beeld bieden van eeh vereenlgde Brltsche natte, dat Hitler misschien tot staan zal brengen vlak voor de daad. die Zijn land l cn het grootste deel van Europa in een ramp zou voeren". In Dultschland. De Duitsche bladen staan geheel ln het teeken van de gisteravond door Hitler uit- eesproken rede. De „Berliner Boersenzei- tung" schrijft: de Fuehrer heeft den dooi de intriges van Praag ontstanen toestand in zlin Volle beteekehls uiteengezet. Zijn rede heeft geen twijfel opengelaten, dat het i Duitsche geduld is uitgeput en dat hij het recht van Duitschland en van de Sudeten- duitschers onder dwang zal verkrijgen, in dien het niet vrijwillig geschiedt Op Benesj zijn de schijnwerpers der wereld gericht. Hit moet het recht zijn vrijen loop laten, of hij doet rie catastrophe ontstaan, waarvan hij het sla-htoffer zal worden D' Vo-lkis' he Beo- bachter" schrijft- de redp van den Fuehrer Was het laatste woord flat in dit -inflict floor Duitschland is gesprok-" Tv,-,n, moet. datgene wat ons toebehoort i aHijk door BénesJ gegeven worden, en wel zonder ebt-1 canes en zonder verder uitstel. Niemand ter wereld kan er thans nog aan twijfelen, dat één enkele man thans verantwoordelijk is voor oorlog of vrede: Benesj. Het „Berliner Tageblatt" schrijft: de Fuehrer heeft den volkeren van Europa nog eens doen zien. wat Duitschland voor den vrede gedaan heeft en tevens wat Dultsch land eischen moet. opdat eindelijk 31/: mll- lioen Duitschers vrede en vrijheid krijgen. Welke staatsman kan van zichzelf beweren, dat hij met zulk een taaie energie voor den vrede van ons werelddeel gewerkt heeft als Adolf Hitler? Welke staatsman en welk volk heeft grootere offers voor den vrede ge bracht als Duitschland? In Italië. De bladen wijzen op het onwrikbare be sluit van den Fuehrer per 1 October de Sudetenduitschers te bevrijden van de on derdrukking van Praag. De „Messagero" schrijft: na de verzoeken Van Hitier, welke gematigd zijn. en overeen komstig het ideaal der nationaliteit, valt het niet te denken, dat Parijs en Londen de manoeuvres van Benesj, welke een gevaar Voor den wereldvrede vormen, zouden be gunstigen. De „Popoio di Roma" zegt. dat Hitier den toestand heeft opgehelderd. Het blad plaatst de kwestie der verantwoording van een eventueel conflict voor het geweten der wereld. In Amerika. Dc rede van Hitler is te Washington aan dachtig aangehoord De heftige taal van Hitier werd vrij ernstig geacht. In afwach ting van commentaar uit. gezaghebbende kringen kan slechts gezegd worden, dat het Amerlkaansche publiek er vooral door ge troffen is, dat Hitier niet de minste toespe ling op Roosevelt's oproep gemaakt heeft, men heeft dat met een gevoel van onbeha gen opgemerkt Overigens Is d" meening, dat flp rede geen wijziging in d- grondgegevens '••»n deze crisis hrengt Het, antwoord van Benesj op Roosevelt's iproep werd onmiddellijk na de rede van Hitier verspreid. Het contrast tussehen beide documenten is zeer opgevallen. Het blijkt, dat het telegram van Roose velt in dezelfde bewoordingeh tevens aan Horthy en Mosclki, de Hongaarsche en Poolscne staatspresidenten, is gezonden Chamberlain en Daladier hebben in har telijke bewoordingen den Amerikaanschen president gedankt voor zijn initiatief. Chamberlain's antwoord luidt: De Britsche regeering heeft met groote erkentelijkheid het telegram ontvangeh dat president Roosevelt aan haar en de andere betrok ken regeeringen heeft gericht. Het is in derdaad van het grootste belang dat thans geen beslissingen worden genomen waar van geen terugweg meer mogelijk is. Dc Britsche regeerlng heeft gedaan en Is nog doende al wat mogelhk is om een vrede lievende oplossing te bereiken en zal haat- pogingen niet staken zoolang er de ge ringste kans blijft. Zij heeft zelfs vandaag nog een laatste nieuwe poging gedaan. De woorden van den president Zullen allen aanmoedigen, die bij deze poging wen- schen mee te werken De Britsche regee rlng stemt van ganscher harte ln met het beroep van den President en vertrouwt, dat andere betrokken regeeringen hetzelf de zullen .doen. Daladier heeft namens de Fransche re- ceering op Roosevelt's beroep op Hitier en Benesj het volgende geantwoord: „Uw ontroerend beroep bereikt mij te Londen op het oogenblik, dat de Fransche regeerlng in nauwe samenwerking m6t de Brltsche een uiterste poging doet om het laatste middel te vinden tot een minnelijke schikking van het conflict, dat den vrede bedreigt. Ik hecht er buitengewone waarde pan. dat op zoo plechtige wijze onder Uw hoog moreel gezag herinherd wordt aan de verknochtheid van het heele Amerikaan- sche volk aan de beginselen van het Kel- logg-pact. Onzerzijds trouw zoowel aan den géést als aan de letter van het verdrag, zullen wij ons door geen moeilijkheid laten ontmoedigen om te zoeken naar een for mule voor een ontspanning, welke ln over eenstemming zou zijn met de waardigheid en de belangeh van de betrokken partijen. Wij hebben vertrouwen om tot het einde hel ideaal van rechtvaardigheid en vrede na te streven, dat onze beide volken ver- eenigt." In zijn antweord op de boodschap van Roosevelt, zegt de president van de Tsje- rho-Bldwaakeehe republiek, Benesj., dat Tsjccho-Siowakije zich zal verdedigen wan neer het wordt aangevallen. Tsjecho-Slo wakije is er, met u. diep van overtuigd dat ten norlog geen problemen oplost en flat ln dit geval rede, verstand, menschelljk- hpid en de beginselen van recht bchooren te overwinnen. Hoewel Tsjecho-Slowakije tot dusverre reeds de grootste offers heeft gebracht bij de onderhandelingen welke hebben plaats gevonden, offers welke de vitale belangen van het land naken, breekt het de onderhandelingen niet af omdat het wenscht dat het conflict langs vrecd- zamen weg geregeld wordt. Ik geloof zelfs nu nog dat het geschil geregeld kan wor den in een geest van overleg, zonder dat geweld gebruikt, moet worden en de ge heele Tsjecho-Slowaaksche natie hoopt dat dit nog het, -eval zal kunnen zijn. D.N.B publiceert Rooscvelts beroep niet. Geen der Duitsche bladen publiceert het. Uit Berlijn meldt Havas: Bevoegde Duit- I sche kringen zeggen naar aanleiding van het beroep van president Roosevelt, dat dit beroep „uitsluitend gericht moest zijn tot Praag. Duitschland doet bovenmenschelijke Pogingen den vrede te redden. Indien de Tsjechen weigeren zich aan het memoran dum van Godesbsrg te onderwerpen, zijn zij het. die oorlog willen. De tegen Tsje- choslowakije beoogde inmenging is slechts een eenvoudige politiemaatregel. Zii heeft niets te maken met al dan niet uitgelok- ten aanval". Te Berlijn verwondert men er zich over. dat Frankrijk en Engeland niet. met har telijke instemming dezen politiemaatregel goedkeuren. Van den Britschen premier werd ver wacht, dat hij naar Godcsberg de Instem ming der beide mogendheden zou over brengen. De houding van Engeland heeft daardoor teleurstelling gewekt De in Engeland gegeven commentaar op het Duitsche memorandum vergroot deze teleurstelling. Van het oogenblik af. dat Chamberlain twee malen naar Duitschland ging, was men te Berlijn van moening, dat alles mogelijk was. zegt Havas. De presidenten van Argentinië en Bra zilië steunen Roosevelt's oproep. BINNENLAND. De «taking,-welke gistermorgen aan ce Aa-werken rondom Helmond is uitgebro ken. behoort tot het verleden. Vanochtend hebben alle tewerkgesteldén den arbeid hervat. Het 24-man-ploegenstelsel, dat gister morgen werd ingevoerd en aanleiding lot de staking gaf. Js echter vervallen. Voor- loopig geldt hetzelfde stelsel als tot dus verre. Heden zullen door de arbeidsinspec tie te 's-Hertogenbosch besprekingen wor den gevoerd, om de onbillijkheden, welke aan dit stelsel kleven, zooveel mogelijk weg te nemen, waardoor de zwakkere arbeids krachten toch tot een behoorlijk loon ko men, zonder dat dit gaat ten koste der sterkeren Gisteravond is te Helmond in de zaal der RK. Werkliedenvereeniging een ver gadering gehouden der circa vierhonderd aan de Aa-werken te werk gestelden uit Helmond. waarin o.m. verklaard werd, dat Zij Zich bij de staking niet aoor de Bos schenaren op sleeptouw hadden laten ne men Van de bestuurstafel werd aange spoord het werk te hervatten, hetgeen vanochtend is gebeurd. HET AUTO-ONGELUK BIJ OUDEWATER. De slachtoffers van het auto-ongeluk, die iïl het ziekenhuis te Gouda zijn opge nomen, zijn de chauffeur van den reiswa gen van hel reisbureau Stoep, de heer Linthout, uit Den Haag, mevrouw de Graaf- Dcnselaar. eveneens uit Den Haag, de heer 8. Nijenhuis en de heer H. Nachtegaal, bei den uit Utrecht. MILITARIA. Op 29 September a.s. komt 1/3 gedeelte der onderofficieren van de lichting 1928 voor 17 dagen onder de Wapenen bij 6 R.V.A. Op 6 October komen de korporaals en manschappen der onbereden artillerie van de lichting 1928 eveneens bij 6 R.V.A. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. Heden is de verbouwing gereed geko men van dé kruidenierszaak van den heer L. van Klaveren, in de Cobetstraat 77, die daar reeds sinds een 8-tal jrren gevestigd is. Het Interieur heeft een algeheele en fraaie verbetering ondergaan. Wij noemen o.a. de ruime uitstalkasten, afgezet door het mooie prof. Wen-delglas. de nieuwe toon bank en vitrine mét indirects verlichting ?oodat de artikelen prachtig tot hun recht 'compn De architect dé heer Fr**-»* Noest heeft deze verbouwing practisch uitgevoerd met behulo van de firma's P-'s 'electrici- e:t) en Bleys (schilderwerk) Het aanzien van dezen winkel is door deze aantrekkelijke restauratie ten zeerste verhoogd. AMSTERDAM. 27 Sept. De door Rijkskanselier Adolf Hitler gehou den redevoering is door de geheele wereid met gespannen aandacht gevolgd. Hoewel deze rede waarschijnlijk op zeer uit- eenloopende wijze wordt geïnterpreteerd, zijn in ieder geval toch geen onmiddellijke geweld- maatregelen aangekondigd, zoodat er nog ruim te blijft voor onderhandelingen. Wel is waar is de tijdsruimte, die nog beschikbaar is om tot een minnelijke schikking te geraken kortmaar er ls tóch nog een kans. dat men een allesver- nielenden oorlog zal weten te voorkomen. Het heeft overigens geen nut zich te verdiepen in gissingen omtrent de ontwikkeling van de situ atie. Dc onzekerheid waarin men verkeert is zeker nog niet verdwenen. Hedenmorgen werd. dit weerspiegeld door de prijsbeweging van den Amerikaanschen dollar, die wederom vraag ontmoette. En dit vormt een aanwijzing dat de vrees voot- oorlóg nog onverminderd blijft be staan. Op de beurs te New York heeft eioh gisteren opnieuw een reactie voltrokken en ook thans moest dit weer worden toegeschreven aan de ongerustheid omtrent den politieken toestand in Europa. Alvorens men weet waar aan men zich met betrekking tot de tegenstel lingen in Europa te houden heeft, kan niet worden venvacht, dat het gevoel van onzeker heid. waaronder de beurzen de laatste dagen sterk te lijden hebben gehad, zal verminderen. De middagoeurs. De effectenbeurs had heden een wisselvallig verloop. Bij dc opening bestond een vaste stem ming en vrijwel alle aandeelen. welke de laatste dagen aan een heftige inzinking onderhevig waren geweest, verkeerden krachtig in herstel. Het duurde echter niet lang of er kwamen weer verkoopers aan de markt en daardoor werd op de koersen een druk uitgeoefend, zoodat een gedeelte van de aanvankelijk, ten opzichte van gisteren behaalde koerswinst, verloren ging. De stemming te Amsterdam werd vooral later op den middag in hooge mate beïnvloed door de zwakke tendenz te Londen, en door de zeer scherpe reactie van het pond sterling, dat tot de omgeving van 8.83 daalde. Hierdoor werd on willekeurig een gevoel van gróote onzekerheid te voorschijn geroepen. De handel was van kalmen aard en ook thans was er geen spoor van opgewondenheid. Op sommige afdeelingen ontwikkelde zich desniette min toch nog al wat affaire. Van de Petroleum - fondsen werden. Koninklijke in vaste houding ingezet en daarna kon nog een kleine verbete ring worden waargenomen. Vervolgens echter kwam er nogal materiaal aan de markt, in ver band waarmede zich een vrij sterke inzinking voltrok. De overige toonaangevende fondsen ge droegen zich op analoge wijze. H.V.A.'s openden belangrijk boven het vorige peil. doch konden zich niet handhaven en zagen geleidelijk aan weer een vijftal procenten ver loren gaan. Van de Industrleelen weerspiegel den de Philipsaandeelen de wisselvallige beurs- tendenz het getrouwst. Aanvankelijk kon ten opzichte van gisteren een herstel van een goede tiental punten worden waargenomen en bewoog de koers zich weer boven de 200%, geleidelijk aan voltrok zich een reactie en kwam de koérs weer beneden die grens. Unilevers, die bij de opening vast gestemd wren, liepen geleidelijk aan een paar punten achteruit. Aku's hadden een zeer stille markt en waren in doorsnee Iets hooger. Op de Rubberafdeeling konden Amster dam Rubbers een koerswinst van eenige procen ten behalen, doch nadien werd dit avance weer grootendeels te niet gedaan. Voor de incourante soorten kwamen de noteeringen op onregelma tige wijze tot stand. De Tabaksmarkt was stil. D? bekende Sumatra-aandeelen waren ver houdingsgewijze niet veel veranderd. De Scheep vaartpapieren trokken matige belangstelling en waren prijshoudend. Voor Aïuerikaansche fond sen werd eenige belangstelling aan den dag ge legd. Vooral in Staalaandeel°n en Anaconda's ontwikkelde zich eenige affaire, waarbij boven de vorige koersen werd gehandeld. Op de beleggingsmarkt was de stemming veel verbeterd. De Ncderlandsche Staatsobligatiën werden ove^ de °:cheel9 linie hooger genoteerd en vooral d° oblieaties uit d* jongere emissies v aren veel heter gedisnoneerd. De Oude Schuld werd wel hooger afgedaan, doch de veranderingen waren niet van ingTii- penden aard. Voor Fransche fondsen was de stemming iets verbeterd, doch het. was niet gemakkelijk transacties tot stand te brengen. Duische fondsen hadden eön ongeartimcerd voorkomen. ho°wel dit niet uit de noteeringen bleek, want in énkele gevallen werd zelfs hoo ger afgedaan. VERHOOGING VAN HET FRANSCHE DISCONTO. De Bank van Frankriik heeft het disconto verhoogd van 2'/* oo 3 orocent de belee- ningsrente oo effecten van 31'* on 4 procent en die der voorschotten op 30 dagen van 2' 2 op 3 procent. WISS Ei KOERSEN Londen 8 84 <8.92); Eerlijn 74 - (74 30); Parijs 4.96» 't (4 99 1 4' Brussel 31.53 (81 69); Zwitserland 42.— (42.—); Stockholm 45 50 '44.87'/*)Oslo 44.40; New Yo^k 187 M.87Vü); Lire 6.55. Prolongatie 1 pet., nart disc 1 3/4, Daggeld 1/4. Registermaiken 24'2. Credit! Sn?v-m?r- ken 6 3/4; Effectensperrmarken 6; Reis marken 41'/2, Bankpapier 211/4. Tussehen haakjes zijn de koersen van gisteren. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3