STADSNIEUWS LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 26 September 1938 OFFfCIEELE KENNISGEVING AGENDA FEESTAVOND DER OUD-LEERLINGEX M. S. G. Zaterdagavond vierde de Ver. van Oud- Leerlingen van het Koninklijk Genootschap „Mathesis Scientlarum Genltrix" in den foyer van de Stadsgehoorzaal het 153-jarig bestaan van dit Genootschap. De heer H. H. Verhulst, die er op wees. dat er op het oogenblik geen bestuur der vereeniging is. opende met een kort woord en verzocht den aanwezigen 't eerste cou plet van het „Mathesis-lied" te zingen, aan welk verzoek spontaan gevolg werd gege ven. Een vlot cabaret-programma werd ver volgens opgevoerd. Alida Corelli bracht er direct de goede stemming in met haar liedjes. De bekende telephaat Maloitz dwong ieders bewondering af met zijn in teressante expirimenten en voerde de moeilijkste opdrachten keurig uit. De Co- relli's oogstten als antipodisten eveneens veel succes. Een en ander werd afgewis seld met muziek van Albert Gerritsen en zijn band. Dat het gebodene in den smaak viel, bleek wel uit het dankbare applaus dat de medewerkenden in ontvangst moesten ne men. Nadat nog het tweede en derde cou plet van het ..Mathesis-lied'' waren ge zongen. werd deze feestavond, die ondanks de minder groote opkomst uitstekend is ge slaagd. met een gezellig bal besloten. Het eerste lustrum van „Katholiek Leiden". Gala-avond in de Stadsgehoorzaal. Geslaagde kooruitvoering onder leiding van den heer Mizée. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Maandag 19 Sept.. 54. Dinsdag 20 Sept. 54. Woensdag 21 Sept. 54 Donderdag 22 Sept. 55. Vrijdag 23 Sept. 55 en Zaterdag 24 Sept. 55 volwassen per sonen. 255 ■tdkeld Ls de grootste schat, tkioljls bed eaten toe dit alleen, als we ongesteld zijn. £n als we ons ooitomen gezond ooelen, oergeten we het oaat weer. "TValsma oan A3altenburg*s levertraan tan Uw grootste schat helpen bewaren. (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 766. BIXNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol Instituut te De BUt. Hoogste Stand 774.6 te Kovno (Litthauen) en Tartu (Rusland). Laagste Stand 745.9 te Seydisfjord. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen. In het Westen meest zwaar bewolkt In het Oosten gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen neerslag. Weinig verandering in tempera tuur. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door net Kon Ned. MeteoroL Instituut te De BUt. Het gebied van hoogen luchtdruk over het Oostzeegebied en Oost-Europa nam iets in be- teekenis af. doch heeft nog luchtdrukwaarden aanzienlijk boven 770 m.M., met de hoogste standen in Litauen en Estland. Op den Oceaan blijft de luchtdruk laag. een nieuwe storing nadert bewesten Ierland. Voorts ligt een voor van betrekkelijk lagen druk over Frankrijk. Onder invloed van de nieuwe storing viel op Ierland reeds veel regen. Overigens is op de Britsche eilanden de lucht meest gedeeltelijk bewolkt, met veel ochtendnevel. In Frankrijk valt veel regen, evenals plaatselijk langs de Noorsche kust Overigens is in het geheele waarnemingsgebied de bewolking licht, met mooi herfstweer. De wind is in het geheele waarnemingsgebied zwak tot matig uit Zuide lijke richtingen, de temperatuur ls overal boven normaal. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Ver. „Katholiek Leiden", had gis teren in de groote Stadsgehoorzaal een gala-avond plaats, op welken avond vloot- aalmoezenier H. J. Bangert uit den Helder als spreker optrad en verder door een 8- stemmig gemengd koor, o.l.v. den heer W. Mizee. een voor Leiden eerste uitvoering werd gegeven van Anton Bruckner's Messc in E moll, begeleid door het Hammond or gel. bespeeld door den organist Pierre Matla. Onder de zeer talrijke aanwezige burger lijke en kerkelijke autoriteiten merkten we op mgr. H. J. M. Taskln, Proost van het Kathedraal Kapittel, deken A. H. J, M. Homulle, prof. dr. Henry v. Rooyen O.S.C., prof. dr. J. A. J. Barge en zeer vele geeste lijken uit stad en verre omgeving. Zij allen werden voorafgegaan door vele afgevaar digden der R.-K Jeugdvereenigingen en onder de vroolijke tonen van het D.-K. Leidsch Symphonieorkest onder leiding van den heer Theelen. binnengeleid. De heer W. Kriek, voorzitter nam hierna als eerste spreker het woord, om den avond met een welkom aan allen, te openen. Van diegenen die berichten van verhin dering hadden gezonden, noemde spreker mgr. J. Huibers, bisschop van Haarlem en mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, burgemees ter van Leiden. Nadat de heer Pierre Matla het Ham mond-orgel had bespeeld, waarmede hij veel bijval oogstte, had de wijding plaats van het nieuwe vaandel, dat het bestuur bij deze gelegenheid werd aangeboden, door deken Homulle. Waarna de heer Kok dit nieuwe vaandel, waarvan de kleuren voor namelijk rood en wit zijn en het hoofd motief is gevormd uit het Leldsche waper., gekruisd door twee vlammende toortsen, geflankeerd door de emblemen van han del, Industrie, kunst en wetenschap, met een toepasselijk woord aan het bestuur overhandigde. Hierna voerde het gemeng de koor het vlaggenlied uit, welk lied door den heer E. Kok werd vervaardigd op de wijze „Roomsche Blijdschap". Nadat de muziek en het orgel zich nog enkele malen op verdienstelijke wijze had den laten hooren, was het woord aan vlootaalmoezenier H. J. Bangert, voor het uitspreken van zijn rede „Katholiek Lel den". Spreker roemde in den aanvang van zijn rede het werk van „Katholiek Leiden" en noemde het bewonderenswaardig hoe deze groote vereeniging in haar vijf be staansjaren reeds 26 R.-K, Leldsche ver eenigingen aan haar wagen heeft weten te binden. Het is voor spr. onbegrijpelijk hoe er in Leiden nog R.-K. vereenigingen zijn, die zich nog niet bij „Katholiek Lei den" hebben aangesloten. Zoolang als anderen demonstreeren, zoo roept spr. uit, demonstreert ook, maar laat dit dan voortkomen uit louter liefde tot God. Organiseert u, maar organiseert u katholiek het is noodig. Gebruikt uw organisatie niet slechts als een strijdmid del, sluit u niet slechts aan. wanneer u er materieele voordeelen bij hebt, doch vraag u af, of u in die organisatie ook een gods- dienstigen steun vindt. Jezus Christus, Hij zelf is lid van uw ka tholieke vereeniging. Hij wordt het eerst verwelkomd als de voorzitter de vergade ring met den Christelijken groet opent. Kan u als Leidenaar geen apostel zijn, vooruit stuwen, vooruit dringen in de we reld, die heidensch is.... vooruit dringen, voorwaarts in het Leiden dat God loo chent?. Een schoone taak wacht u. Zeg niet: „Wat kunnen wij er aan doen?" Want met een wonderbaarlijk vertrouwen, i kunt gij er wat aan doen. Begrijp uw verantwoording over de zie len van anderen, over uw broers en uw zusters, over de klerk op uw kantoor, die misschien in het geheel niet kon zien dat u katholiek waart? Waar zijn de arbeiders tusschen wie gij gewerkt hebt? Ik zal hun vragen. Katholiek Leiden, aldus besloot spr., dat het toch ééns waar mag zijn en dat ik hier eenmaal werkelijk mag komen spreken voor „Katholiek Leiden". Een langdurig en hartelijk applaus volg de op deze rede. Vervolgens brak de pauze aan, waarna het belangrijke muzikale gedeelte van de zen mooien avond volgde. UITLOTING GELDLEEN ING. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 21 September 1938 gehouden uitlo ting zijn uitgeloot 35 objigatiën ad f. 1000 en 5 obligatiën ad f.500 van de 3<h«U geldleening 1937 I. Deze obligatiën worden 31 December 1938 met de tot dien datum verloopen rente afgelost, en houden met dien dag op rente te dragen. De lijst van de uitgelote nummers ligt ter inzage op de financieele afdeellng van de gemeente-secretarie. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 26 September 1938. 282 en zwaar „grijpbare" decimen (zoo bijv. In het Agnus Deii te onderkennen vallen. Het zou ons te ver voeren het werk geheel te bespreken. Slechts één opmerking: het was te betreuren, dat deze Mis. die speciaal voor llthurgische doeleinden geschreven is, ditmaal in de concertzaal werd uitgevoerd, hoewel zij daarin eigenlijk in het geheel niet past. Véél sterker uitdrukking gaat er stellig van uit, wanneer deze Mis in de sfeer en omgeving gezongen wordt, waar- In zij thuis hoort: „de kerk". Doch als men zich daarover eenmaal heeft weten heen te zetten en er in slaagt zich volledig tot de juiste sfeer te concentreeren, dan is reeds veel gewonnen om het werk naar zijn hooge waarde te bewonderen en er van te genieten. In technisch opzicht spruit deze Mis ge heel voort uit de symfonische muziek, die mei den tekst tot volkomen harmonie is samengevloeid. Ook deze factor werkt tot den imponeerenden en veelal aangrijpen den Indruk mee. Prachtige stijgingen toor.t o.a. het „Kyrie", waarin de massale koor zang triomfen kan vieren en waarin Mizée dan ook prachtige momenten wist te ge ven. Ondanks den korten tijd van voorbe reiding ongeveer 3 maanden heeft deze kundige dirigent ook in de andere deelen veel voortreffelijks bereikt, al kon hij natuurlijk niet verhoeden, dat de moei lijke inzetten niet steeds volkomen slaag den en de klankegaliteit, vooral in de hoogere regionen, nog in de grondverf zat. Het kleine koortje dat het „Benedictus" zong, heeft daarin een zeer gelukkigen in druk gemaakt. Bruckner, een der belangrijkste figuren der vorige eeuw. is in onze stad op een alleszins waardige wijze geïntroduceerd, waarvoor wij den heer Mizee wel buiten gewoon erkentelijk mogen zijn. De heer Pierre Matla, die als inleiding „Prière" uit de Suite Gothique van Boëlman op het Hammond-orgel speelde, verzorgde lofwaar dig en betrouwbaar de oorspronkelijk voor blaasinstrumenten geschreven orgelpartij. Helaas was het orgel echter soms nog aan den te luiden kant, speciaal in het „Benedictus". De heer Mizée is tenslotte onder groot enthousiasme met een prachtlgen lauwer krans gehuldigd, als blijk van groote waar deering. Deze hulde was volkomen ver- 1 diend, vooral als men den korten tijd van voorbereiding in aanmerking neemt, Eér.s te meer is ons gebleken, dat de heer Mizée opgewassen ls, groote opgaven succesvol te volbrengen. Het voortdurende applaus na ieder deel heeft ons evenwel bijzonder ge hinderd. Deze. overigens goed bedoelde eerbewijzen, verbraken echter onophoude lijk de sfeer, die bij een uitvoering als deze past. Moge het den heer Mizée gelukken dit koor. dat samengesteld was uit leden van onderscheidene vereenigingen, samen te houden; het bezit ruim voldoende goede krachten, om ons er interessante concer ten mede te geven. Een uitvoering als deze, opent voor dezen bekwamen leider, die wat aandurft waarin reeds zulk een uitstekend klankgehalte naar voren kwam, vele mo gelijkheden. DE FEESTWIJZER DER 3-OCTOBER- VEREENIGING. Wij ontvingen de feestwijzer der 3-Octo- ber-Vereeniging in de keurig verzorgde uit gave der N V Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo alhier. Het omslag toont ons in kleurendruk het Leldsche Stadhuis, aan welk onderwerp dit Jaar ook de groote op tocht gewijd zal zijn. Het programma der 49ste feestviering ter herdenking van „Leiden's Ontzet" wordt ingeleid door een voorwoord van burge meester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, waarin deze tot steun opwekt aan de col lecte, welke verbonden is aan den optocht, ten bate van het Carillon, dat aan het nieuwe Stadhuis door de burgerij en alle vrienden van Lelden zal worden aangebo den. Drs. A. Pellnck, directeur van „de Lakenhal", beveelt vervolgens aan een be zoek aan dit museum, dat op den morgen van 3 October gratis opengesteld ls. Hierop volgt het gebruikelijke overzicht van de 3 Octoberfeestelijkheden, die reeds ingezet worden op Zaterdag 1 October met de opening van het Lunapark des middags, terwijl 's avonds de groote Taptoe en het vuurwerk op het Schuttersveld plaats vin den. Op Maandag 3 October volgen dan gelijk wij reeds vermeldden o.a. de Re veille van het balcon der Stadsgehoorzaal, de Koraalmuziek in het Van der Werff- park. de uitdeeling van haring en witte brood in het Waaggebouw, de Hutspotrace en Ster-Estafette, het springen van de fon tein op de Vischmarkt, des middags de Allegorische Optocht „In en om het Leid- sche Stadhuis" en 's avonds de gebruike lijke voorstellingen, het avondfeest op het Schuttersveld, wederom een vuurwerk op het Schuttersveld. De optocht omvat vele groepen, waar van wij noemen „Het Stadhuis", zooals het v/as van 1413 tot 1597, „De overmeestering van Leiden door de Hoeksche partij", waar bij het Stadhuis gedeeltelijk op 20 Jafluari 1481 in de lucht vliegt door een buskruit- ontploffing". „De huldiging van hertog Karei in het ..Stedehuys" op 14 Juni 1515. „De aanbieding van een degen aan het muitende volk vóór het stadhuis door bur gemeester Van der Werff in het jaar 1574". "Het Stadhuis als middelpunt van bespre kingen over de vestiging der ..Nieuwe Dra perie" gedurende de jaren 15771581". „Het Stadhuis zooals het was van 1597 1929". „Blijde inkomste van Prinses Eli sabeth binnen Leiden op 21 Mei 1613". „Ontvangst van meerdere vorstelijke per sonen op 4 Oct. 1788". „Lodewijk Napoleon koning van Holland, op weg van het Stad huis naar het terrein der Buskruitramp in 1807". „De ontvangst van Z. M. den Taikoen van Nippon op het Stadhuis door het Ja- pansche Gezantschap op 4 Juli 1362" en tenslotte „Allegorische voorstelling van den brand en de hernieuwing van 't Stadhuis" en een groep uitbeeldende „Het Carillon", Verscheidenheid, pracht cn praal zullen ongetwijfeld ook dezen optocht kenmer ken! Het zeer overzichtelijke programma, met. tal van onmisbare wenken voor de feest vierenden, bevat tevens een oproep van den secretaris der 3 Octobervereeniging, den heer F. W. Wlchers Rollandet, waarin ook deze een ieder verzoekt, zijn bijdrage voor het Leldsche Carillon te geven; de gelden zullen gelijk bekend gebruikt worden voor een „3-October-klok" Gezien het programma, belooft het 3 Octoberfeest 1938 weer alle goeds! Volkshuis: Lezing dr. v. d. Sleen over „Lap land en Zweden". Dinsdag. „Pniël": Vragenavond. Nam. 8.15 uur. Stadsevangelisatie. Morschweg 59: By een komst nam. 8 uur. Stadsgehoorzaal: „De Veluwsche Boerendan- sers, n. m.8,15 uur. DIVERSEN: 's Dinsdags. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9Va—11 uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten 8 u. nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen dlphterle. 3 uur 's middags precies 's VrUdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.j „Onverbreekbare banden". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zondag 2, 4% en 8 uur. Trianon-Theater, Br eestraat 31: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Jezebel". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling. Lldo-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Artisten-Ingang". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur, Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 u. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Onschuldig verdacht". Zondag van 4 tot 7 cn van 8 tot 11 uur. Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-Theater, Haarl.straat;: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „De groote illusie". Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedgevallen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 24 tjn. Vrijdag 30 Sept. a.s. waargenomen door de apotheek Du Crolx, Rapenburg 9. Tel. 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek. Wll- helmlnapark 8, Tel. 274. VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: windstilte. 16 gr. C., matige regen. Londen: windstil, 12 gr. C., opklarend. Berlijn: Z.O., 15 gr. C., fraai. Nice: N.N.O.. 18 gr. C., lichte regen. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 161- gr. C. (64 gr. P.). 12 uur 'smidd.: 18% gr. C. (66 gr. P.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE Voor Dinsdag. V.m. te "5 u. 25 min.; n.m. te 17 u. 50 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer", 's Middags 12 uur: 18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag: 19,23 nm. tot 6.21 v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. Maandag op: 8 u. 52; onder: 19 u. 14. De Brucknermis in E-moll Onze muziekrecensent schrijft hierover het volgende: De heer Willem Mizée. wiens uitstekende hoedanigheden als koorleider wij reeds meermalen roemden, had het ditmaal aan gedurfd met een groot koor ongeveer 150 zangers en zangeressen Bruckner's 8-st. Mis in E-moll (1866) tot uitvoering te brengen. Ongetwijfeld een moedige en kunstzin nige daad! Van Bruckner, den veel verguisden, maar gelukkig den laatsten tijd, mede dank zij het werk der Bruckner-Vereeniging, in ons land véél meer bekend geworden Oosten- rijkschen componist (18241896), is in onze stad helaas zelden of nooit een werk ge speeld of gezongen. Wij verheugen er ons over. dat de heer Willem Mizée Bruckner's groote waarde en beteekenis ongetwijfeld onderkennend behoefte heeft gevoeld, op een avond als deze. een mis van dezen godvruchtlgen katholieken componist ten gehoore te brengen. Wij rangschikken Bruckner's prachtige symphonieën tot diens waardevolle wer ken, doch ook in zijn drie missen heeft hij wonderen van schoonheid en van diepen vroomheidszin geopenbaard, die recht en waarachtig gesproten zijn uit het hart en de ziel van dezen kinderlijk-geloovige. i In de eerste plaats was Bruckner, gelijk de groote klassieken ..symphonicus". In de behandeling der zangstemmen was hij. evenals een Beethoven, veelal minder ge lukkig. Zulks komt ln meerdere passages l ook tot uitdrukking in de gisteravond ge zongen Mis, waarin talrijke struikelblok ken. hooggeschreven partijen speciaal voor de sopranen moeilijke modulaties De heer Kriek sprak aan het slot van dezen avond een hartelijk dankwoord aan allen, doch in het bijzonder aan het koor en zijn leider, den heer W. Mizée, waarop de gebruikelijke sluiting volgde. VERGADERING DER NED. CHR. HANDELSREIZIGERS VEREENIGIN G. De Ned. Christ. Handelsreizigersvereen. afd. Leiden, vergaderde in café-rcstaurart ..Royal". Door afwezigheid van den voorzitter opende de heer Van Dijken en heette allen hartelijk welkom, inzonderheid den heer Bierlaagh, voorzitter der Katholieke Han delsreizigersver. „St. ChrLstoffel" ter plaat se. die een bespreking zou houden voor ge zamenlijke deelneming aan een cursus voor de waren- en vestigingswet. Na voorlezing der notulen en behande ling der ingekomen stukken, werd den heer Bierlaagh gelegenheid gegeven het doel van zijn komst nader uiteen te zetten. Aan de hand van verschillende gegevens wees spreker op de noodzakelijkheid van dezen cursus, waarin behandeld wordt boekhouding, handelskennis, wetskennis, Ned. taal en correspondentie, grondbegin selen van bedrijfsleer en warenkennis, ter wijl deze cursus 45 lessen omvat. De w.n. voorzitter dankte den heer Bier laagh voor zijn uitvoerig en duidelijk be toog en stelde voor aan dit punt een al- gemeene bespreking te geven. Na deze aangelegenheid breedvoerig be sproken te hebben, gaven verschillende le den zich voor dezen cursus op. De verdere afhandeling van de agenda, w.o. bestuursverkiezing, had een vlot ver loop Na de rondvraag werd deze leerzame vergadering met dankzegging door der. heer Francken besloten. NIEUWE BUURTVEREENIGING. Ook in de 3de Haverstraat ls een buurt- vereeniging opgericht, met het doel om ter gelegenheid van verschillende gebeurtenis sen van ons Vorstenhuis kinderspelen en feestelijkheden te organiseeren en voor een straatversiering te zorgen. Het voorzitter schap berust voorloopig bij den heel J. Nieuwenhuisen. Penningmeestercsse is mej, v. d. Steen, Haverstraat 82, het secre tariaat is gevestigd bij den heer G. Bi"s- broek Cz., 3de Haverstraat 78. Lezing van zendeling A, J, de Neef. De afd. Leiden en Omstreken van de Ver. van Chr. Onderwijzers(esseni in Ne derland en de Overzeesche gewesten, hield Zaterdagavond in het Nut haar eerste ver gadering in dit seizoen. De voorzitter, den heer Den Dikken, las Lukas 3 114. waarna hij allen welkom heette, gevolgd door een kort inleidend woord. De heer A. J. de Neef te Oegstgeest, van 19201936 zendellng-leeraar op Nieuw- Guinea, behandelde hierop een proeve van een aardrijkskundeles op de lagere school, waarbij het zendingswerk niet wordt ver geten. Spr. zette uiteen hoe op het zendings weekend „Zending en Christelijk onder wijs", dat in de Ned. Zendingsschool te Oegstgeest gehouden werd, de kwestie aan de orde kwam of het mogelijk is in de leervakken: geschiedenis en aardrijkskun de, aan de zendingsgedachte een plaats te geven. Een en ander naar aanleiding van het referaat van den heer A. v. d. Baan, waarin deze betoogde, dat het hem een raadsel was, hoe de klasse-onderwijzer ge schiedenis en aardrijkskunde met de kin deren kon behandelen en daarbij geen woord over het zendingswerk in te las- schen. Juist bij de behandeling van Nederl. Oost-Indië, vraag de leerstof als het ware op het werk van de pioniers en later gekomen zendelingen te wijzen aan te toonen hoe door het Evangelie in een samenleving van stamtwisten er saam- hoorigheld en vrede komt. Een en ander had spr. doen besluiten om aan het verzoek om over deze zoo be langrijke zaak een bespreking te houden, gehoor te geven. Spr. wenschte te behan delen een aardrijkskunde les over het eiland Nleuw-Gulnea, waarbij het Zen dingswerk niet vergeten wordt, ja, waar bij het zal blijken dat zonder zendingsbe schouwing wij nooit aan de kinderen een goed beeld van dit nu zoo belangrijke eiland kunnen geven. Tot een bespreking hiervan overgaande, gaf de heer De Neef allereerst een be schouwing over de ligging van het eiland. Daarna schetste spr. uitvoerig klimaat, flora en fauna toegelicht met tal van voorbeelden uit de zendingspractijk. Hierbij bleek het, hoe Nieuw-Guinea een uitzonderlijke plaats in den gordel der eilanden van Insulinde inneemt. De bevolkingsgroepen kwamen hierna ter sprake, waarbij vooral op de algemeene karaktereigenschappen werd gewezen, in verband met den strijd om het bestaan en de invloeden van klimaat en bodem. Over de bekendheid van het land volgde nu een kort historisch overzicht, verdeeld in de volgende reeks: a. De eerste aan raking in de 16e eeuw. b. De invloed van Tidore en Ternate. c. Het beleid van G. G van Heutsz en de tochten van Kapitein Colijn; d. De wetenschappelijke pioniers (Lorentsz e.a.)c. De gevolgen van het ethnogr. onderzoek. Toch zou dit alles, aldus spr., maar zeer relatief zijn geweest, als niet daarnaast de belangrijke ervaringen waren der pioniers en zendelingen, die ons het geestesleven der Papoea's hebben doen kennen. 259 (tngez. Med.) Tenslotte gaf spr, een beschouwing over de samenleving van de Papoea's thans (primitief communisme, 3 perioden van levensonderhoud, jacht en visscherïj, het geestesleven, tuinbouw-, koellewerving voor de maatschappijen). Achtereenvolgens werd hierbij tevens nog gewezen op de communicatie, de be- stuursverdeeling, de zendingsposten en de aanvang der cultiveering. Met een kort woord óver de problemen van het heden voor zending en bestuur, eindigde spr. deze interessante bespreking, v/elke hij om des tijdswille zeer moest be korten en waarvan hij in de Novemberver- gadering een vervolg denkt te geven. Een ln deze vergadering gehouden be stuursverkiezing had tot resultaat, dat tot penningmeesteresse gekozen werd mej. v, d. Baan. alhier, tot secretaris de heer L. Kalsbeek te Katwijk-Blnnen en tot alg. adj. de heer Offringa te Hazerswoude Dorp i TOEZEGGING VAN BEROETEN. De heer J. Zandee, cand. te dezer plaatse, heeft toezegging van beroep ontvangen van de Ned. Herv. Gemeente te 'sHeer Hen drikskinderen. VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. M. Heykoop te Utrecht, heeft voor het beroep naar de Ger. Gemeente hier ter stede bedankt. INDISCHE VEREENIGING IN HET LEIDSCH STUDENTEN CORPS. Het bestuur van de Indische vereeniging in het Leidsch Studenten Corps voor het jaar 19381939 is als volgt samengesteld; M. S, Kamminga, praeses; G. R. M. Do- rodjatoen ab-actis; W. Mouton, quaes tor; W. N. Bins, assessor 1 en F. Wesse- ling, assessor 2. EXCURSIE DER „VER. VAN LUTHERSE JONGEREN." Gisteren organiseerde de „Ver. van Lu therse Jongeren" alhier een excursie naar het Sted. Museum de Lakenhal voor haar leden, adspirant-leden en donateurs. De aanleiding hiervoor was de ontstellende onbekendheid van vele Leidenaars met de Leidsche musea. Bij uitzondering had de directeur deskundige leiding op Zondag toegezegd. Ook voor diegenen, die reeds meerdere malen een bezoek aan het museum brach ten, was deze rondleiding, onder de uiterst interessante en boeiende rondleiding van mej S. de la Rie, een openbaring. Wat loopt men in een museum toch veel voor bij! Moge deze rondleiding voor de 24 deel nemers aanleiding zijn nog eens een indi vidueel bezoek aan het musueum te bren gen. Ongetwijfeld zullen zij hiervan thans meer genieten. Voor het bestuur der V. v. L. J. zal het ongetwijfeld een aanleiding zijn om voort te gaan met het organisee ren van dergelijke, cultureel zoo belang rijke excursies. Zaterdag heeft de heer F. J. Cornelis- se. Breestraat 148, zijn 25-jarig zakenjubl- leum herdacht. Zijn dames- en heeren- kapperszaak heeft zich gedurende een kwarteeuw in een uitstekende reputatie mogen verheugen, zoodat vele blijken van belangstelling in den vorm van bloemstuk ken, geschenken, gelukstelegrammen cn persoonlijke bezoeken natuurlijk niet uit gebleven zijn. Wij wenschen den heer Cor- nelisse alsnog met dit jubileum geluk. Naar aanleiding van ons verslag over de aanbieding van het huldeblijk aar de woningbouwvereeniging „Ons Belang" ver zoekt men ons te willen mededeelen, dat de heer C. Ponsen, architect, de heer A. Gerritsen, aannemer, en de heer D. P- Weyers, aan wiens winkelgevel de klok is aangebracht, hierbij hun welwillende mede. werking hebben verleend. 2—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6