Praag wijst het Duitsche memorandum af De Fransche ministers weer te Londen ,5, 79 ste Jaargang MAANDAG 26 SEPTEMBER 1938 No. 24080 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN iVredes-zending van Roosevelt. Het Duitsche memorandum en 'de Engelsch-Fransche voorstellen De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN, Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Radio-rede van Hitier Besprekingen zonder tal Zij loopen zeer ver uiteen Hedenavond 8.20 Ned. tijd Tsjecho-Slowakije weigert. verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd sljn; per 3 maanden 2.35 per week f. 0.1| Franco per post f. 235 per 3 maanden -f portokosten.' (voor binnenland f. 0 30 per 3 mn<L>j PRAAG heeft het Duitsche memorandum, dat wel door Enge land te Praag is overhandigd, doch zonder aanbeveling het te aanvaarden, afgewezen. Praag beschouwt het als een „wurging" van het land. dat zich aan handen en voeten gebon den zou moeten overgeven. De Fransche ministers Daladier en Bonnet vertoeven weer te Londen, waarheen ook generaal Gamelin, de chef van den Franschen staf, is ontboden. Hedenavond spreekt Hitier voor de radio. Ontzettend is de diplomatieke actie, die gevormd is na Chamberlain's terugkeer te Londen. De Engelsche premier ver klaarde: Mijn eerste plicht is nu de regeeringen van Engeland en Frankrijk op de hoogte te brengen van het resultaat van mijn zen ding en zoo lang ik dat nog niet gedaan heb is het moeilijk voor mij daarover iets te zeggen. Ik wil alleen dit zeggen: „Ik vertrouw er op. dat alle betrokkenen hun pogin gen zullen voortzetten, om de Tsjecho- Slowaaksche problemen op vreedzame wijze te regelen, want daarvan hangt de vrede in Europa thans af". Het is al zeer vaag! Het Engelsche kabinet is daarop direct bijeengekomen en Zaterdagavond nog eens om daarna de zitting tot Zondagmiddag te verdagen. Van half elf tot 1 uur ts toen opnieuw vergaderd waarna Chamberlain bij den koning het noenmaal gebruikte en dezen op de hoogte bracht. Van 35 uur kwam het Engelsche ka binet opnieuw bijeen, waarna Chamberlain den Tsjechischen gezant ontving, die hem Praag's antwoord op het Duitsche memo randum meedeelde. Even voor 7 uur gisteravond arriveerde de Fransche minister Daladier en Bonnet per vliegtuig. Eerst was te Parijs nog een zeer belangrijke kabinetsraad gehouden, waar het Fransche standpunt was bepaald. Na te hebben gegeten begaven de Fran sche ministers zich om half tien naar Downingstreet, waar de eerste conferentie met de Engelsche ministers plaats vond Deze eindigde tegen middernacht, toen het Britsche kabinet voor de derde maal gis teren bijeenkwam. Om kwart voor een werden de besprekingen tusschen de Fransche en Engelsche ministers hervat en voortgezet tot ruim 1 uur, waarna zij wer den onderbroken tot hedenochtend 10 uur. Daladier, die bij aankomst verklaard had: „In Europa moeten wij altijd blijven hopen", wilde niet anders uit laten dan: „het gaat niet sleeht". Ook de leiders der Britsche oppositie zijn weer door Chamberlain en Attlee ont vangen. Hitier heeft zich van Godesberg naar Berlijn begeven, waar hij koning Boris van Bulgarije ontving, die op doorreis was. Het aantal afzonderlijke besprekingen met gezanten, leger- vloot- en lucht vaartleiders is legio, te veel om op te som men. Wel trekt de aandacht, dat ook de Fransche generaal Gamelin, chef van den Franschen staf per vliegtuig naar Londen is vertrokken. Officieel Is over den inhoud van het me morandum, dat te Praag is overhandigd, neg niets bekend. Een officieus bericht van het Tsjecho-Slowaaksche persbur.. waar schuwde de openbare meening voor ver onderstellingen en avontuurlijke combina ties. die zouden kunnen worden opgewor pen na het onderhoud van Hitler met Chamberlain te Godesberg. Praag zeiae: De regeering, wetende, dat de vrede In Europa op het spel staat, zal het aandachtig bestudeeren, in het licht van den internationalen toestand. Aan dit bericht wordt nog toegevoegd: „Wij hopen, dat dit onderzoek in kalmte zal kunnen geschieden. Voor het overige vrijwaren de thans genomen militaire maatregelen ons voor iedere verrassing Duitsche lezing. In Duitsche kringen geeft men te verstaan, dat het Duitsche memoran dum een termijn van tien dagen vast stelt voor de ontruiming van de Sude- tengebieden door de Tsjechische troe pen en voor het binnenrukken der Duitsche troepen, en dat Duitschland geen verplichting op zich wilde nemen voor de vreedzame ontwikkeling der kwestie, indien de ontruiming niet op den vastgestelden datum voltooid is. Het schijnt ook, dat men geen Duit- schen waarborg heeft kunnen verkrij gen voor de toekomstige grenzen van den nieuwen Tsjecho-Slowaakschen staat. Een regeling van alle Europeesche vraag stukken schijnt door beide staatslieden te Godesberg niet te zijn aangeroerd. In Duit sche kringen betoont men zich vrij vol daan over het resultaat. De komende tien dagen zullen toonen, of het Sudetenvraag- stuk vreedzaam kan worden opgelost. Te Berlijn verluidt voorts, dat men :n zooverre geen mogelijkheid voor een Duit sche garantie der nieuwe Tsjccho-Slowaak- sche grenzen z<et. als deze garantie onder bepaalde omstandigheden Duitschland zou kunnen verplichten deze grenzen ook dan te beschermen wanneer zij op grond van het zelfbestemmingsrecht van andere na tionaliteiten in gevaar zouden kunnen worden gesteld. Het zou natuurlijk anders zijn, wanneer Tsjecho-Slowakije bevrijd zou zijn van vreemde minderheden, die niet binnen gemeenschappelijke grenzen met de Tsjechen willen wonen. Dat van Duitsche zijde, zoo besluit deze mededeeling, nooit plannen bestaan hebben ten aanzien van het grondgebied van het Tsjechische volk., Is bekend. Volgens een bericht van seml-officieele zijde wijst men er in politieke kringen te Berlijn nog op. dat het Duitsche memo randum geenszins eischen bevat, die boven de Berchtesgaden overeengekomen basis voor de oplossing der Tsjechische kwestie uitgaan. Het te Godesberg aan Chamber lain voorgelegde en daarna aan Praag overgebrachte memorandum behandelt om zoo te zeggen uitsluitend te modaliteiten foor de uitvoering van datgene, wat van Tsjechische zijde reeds aanvaard is. Duitschland heeft daarbij de door Frank rijk geëischte ontruiming van Elzas-Lotha- Tingen ln 1918 als voorbeeld genomen. De ontruiming wordt alleen verlangd voor de Sudetenduitsche randgebieden, die onbe twistbaar een Duitsche meerderheid heb ben. Op de omstandigheid, dat reeds in deze gebieden vestingwerken liggen het grootste deel der vestingwerken ligt bui ten dit gebied mag naar Duitsche opvat ting de vreedzame oplossing van het Tsje- cho-Slowaaksche probleem niet stranden. In de omstreden gebieden is, naar men verder te verstaan geeft, een volksstem ming onder internationale controle en on der inschakeling van een internationale commissie voorgesteld. Aan een Duitsche bezetting van deze omstreden gebieden is niet gedacht. Niet getroffen door deze mo daliteiten worden den vrij groote taal eilanden buiten het Sudetenduitsche rand gebied. Engelsche lezing. Reuter seinde om middernacht uit Lon den. dat volgens betrouwbare inlichtingen de hoofdpunten van Hitler's eischen voor een regeling in Tsjecho-Slowakije. zooals deze uiteengezet zijn in het Duitsche me morandum. dat door bemiddeling van Chamberlain aan de Tsjecho-Slowaaksche regeering werd voorgelegd, de volgende zijn: Terugtrekking van alle Tsjechische strijdkrachten, politie, gendarmerie, douanebeambten en grenswachten uit de te ontruimen gebieden, zooals deze aangegeven zijn op een bij het Duit sche memorandum gevoegde landkaart. Dit gebied moet op 1 October aan Duitschland worden overgedragen. Het ontruimde gebied moet in zijn tegen woord igen toestand worden over gedragen, d.w.z. zonder dat de mili taire, economische of verkeersinrich- tingen, met inbegrip van de grondor- ganisatie van den luchtdienst en alle radiostations, vernield of onbruikbaar gemaakt zijn. Het rollend materieel van het spoorwegnet in het gebied moet in onbeschadigden staat worden overgedragen. De Duitsche regeering gaat ermede accoord, dat een gevolmachtigde ver tegenwoordiger van het Tsjecho-SJo- waaksche leger wordt toegevoegd aan het hoofdkwartier van de Duitsche militaire strijdkrachten, om de bijzon derheden van de wijze van uitvoering der evacuatie te regelen. De Tsjecho-Slowaaksche regeering moet onmiddellijk alle Sudeten-Duit- schers, die waar dan ook op het gebied van den Tsjecho-Slowaakschen staat dienst doen bij de militaire strijdkrach ten of bij de politie, ontslaan en hun toestaan huiswaarts te keeren, alsmede alle politieke gevangenen van Duitsch ras vrijlaten. De Duitsche regeering is bereid toe te staan, dat voor 5 Nov. uiterlijk een volksstemming wordt gehouden in nog nader vast te stellen gebieden. Veran deringen in de nieuwe grens, voort vloeiende uit de volksstemming moeten door een Duitsch-Tsjechische of een internationale commissie worden ge regeld. De volksstemming zelf moet ge schieden onder toezicht van een inter nationale commissie. Duitschland stelt voor, dat een gezaghebbende Duitscli- Tsjechische commissie wordt ingesteld, voor de regeling van alle verdere de tails. Gedurende de volksstemming moeton beide partijen haar militaire strijdkrachten uit de gebieden terug trekken. Het Britsch-Fransche voorstel. Van gezaghebbende zijde verneemt Reu ter te Londen, dat in het Brilsch-Fi ari sche plan een regeling op den volgenden grondslag werd beoogd: Volgens den Duitschen omroep een „historische manifestatie" op een „historisch uur". Minister Goebbels heeft be kend gemaakt, dat heden avond in het Sportpaleis te Berlijn een groote volksbij eenkomst zal worden gehou den, die door alle Duitsche zenders zal worden uitgezon den. Op deze bijeenkomst die om acht uur Duitsche tijd (8.20 uur Ned. tijd) aan vangt, zal Hitier het woord voeren. De rede van Hitier zal, naar de Duitsche radio verklaart, „een historische manifestatie" op een „histo risch uur" zijn. Goebbels mobiliseert alle partijorga nisaties. opdat iedereen naar Hitier kan luisteren. Op straat zullen luidsprekers worden opgesteld, waardoor het publiek de rede zal kun nen volgen. Ten eerste: overdracht zonder volks stemming van de gebieden met een Sudeten-Duitsche bevolking van meer dan 50 procent, met dien verstande, dat de afbakening van de grens door onderhandeling zou moeten worden geregeld, en, waar de omstandigheden dit noodig maken, door een internatio naal lichaam waarin een Tsjechische vertegenwoordiger zitting zou hebben. Ten tweede: mogelijke uitwisseling van bevolking op den grondslag van vrije opteering binnen een nader aan gegeven tijdslimiet. Indien de Tsjechische regeering be reid was geweest in te stemmen met deze maatregelen, die neerkomen op ingrijpende wijzigingen in het staats bestel, zou zij gerechtigd geweest zijn, verzekeringen te vragen voor haar vei ligheid in de toekomst. Een algemeene internationale garantie ter bescherming van Tsjecho-Slowakije te gen alle mogelijke aanvallen, is derhalve opgenomen in het Britsch-Fransche plan, welke waarborg in de plaat-s had moeten komen van de bestaande verdragen van wederkeerigheid en militair karakter. De Britsche regeering heeft zich bereid verklaart deel te nemen aan deze inter nationale garantie van de nieuwe grenzen van den Tsjechischen staat tegen een niet- uitgelokten aanval. Het Britsch-Fransche plan hield ook de openhartige erkenning van de Britsche en de Fransche regeering in, hoe groot het offer was, dat aldus van de Tsjecho-Slo waaksche regeering in het belang van den vrede werd gevraagd. De beide regeerin gen legden er den nadruk op. dat dit be lang er een is zoowel van Europa in het algemeen, als van Tsjecho-Slowakije in het bijzonder. De speciale correspondent van Havas meldt, dat het Duitsche memorandum in Engelsche politieke kringen vrijwel alge meen gevoelens van afkeur heeft gewekt. Een bevoegde persoonlijkhe!d gaf naar deze correspondent- verder meldt, gisteravond de volgende definitie van het memorandum: „Het is geen diplomatieke nota, doch eerder een „diktat" van een zegevie rende mogendheid aan den vooravond van een wapenstilstand". Het standpunt, dat men te Praag inneemt is, naar de diplomatieke cor respondent meldt, dat de aanvaarding van het Duitsche plan gelijk zou staan met algeheele capitulatie van de staats- souvereiniteit. Er wordt o.a. op gewezen, dat het gebied, dat moet worden afgestaan, de voornaam ste linie der Tsjecho-Slowaaksche verde- BINNENLAND. De huldiging van H. M. de Koningin té Apeldoorn. (Binnenland, 4e Blad). Het 12V* jarig bestaan van den V.P.R.O. (Binnenland, 4e Blad). De teraardebestelling van ir. A. Heldring. (Binnenland, 4e Blad). Prof. mr. Telders voorzitter van de Liberale Staatspartij. (Binnenland, 4e Blad). Ernstig auto-ongeluk bij Moergestel. (Ge mengd, 4e Blad). BUITENLAND. Frankrijk is paraat. (4e Blad). De Kleine Entente bestaat nog. (Ie Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. voor morgen voor ons land nog weinig verandering in de weers gesteldheid. digingswerken insluit, zoodat Tsjecho-Slo wakije zonder middel van verdediging zou worden gelaten. De eisch, dat alle Sudetenduitschers, die dienst doen bij het Tsjechische leger en de politie, ontslagen worden en huiswaarts kunnen keeren. zou, zoo redeneert men verder, indien hij werd ingewilligd, deze Sudetenduitschers in staat stellen, van bin nen uit tegen den nieuwen Tsjechischen 4aat te ageeren. Wat het plebisciet betreft, doet men uitkomen, dat Duitschland de gebieden voor de volksstemming zou kunnen rege len zooals het dat wenscht. Het zou b.v. een regeling kunnen treffen, op grond waarvan een klein district met een kleine Duitsche bevolking, zou moeten stemmen in een aangrenzend gebied met een over wegend Duitsche bevolking. Een andere vraag, die volgens den di- plomatieken correspondent van Reuter te Praag gesteld wordt, is, wat er gebeurt met de nationale schuld en hoe het gewel dige aantal economische kwesties moet worden geregeld, die zouden voortvloeien uit de verdeeling van een gebied, dat duizend jaar lang een economische een heid is geweest. Aanvaarding van de Duitsche eischen zou. zoo verklaart men neerkomen op financieele en economische capitulatie. Andere punten van kritiek zijn, dat het plan geen woord bevat omtrent Hitlei's standpunt ten aanzien van de Poolsche en Hongaarsche eischen en ook geen melding maakt van een Duitschen waarborg voor het gebied, dat Tsjecho-Slowakije wordt gelaten, noch van een algemeenen waar borg overeenkomstig het Britsch-Fran sche plan. In het kort, zoo redeneert men te Praag, komen Hitler's eischen hierop neer, dat van het eens zoo trotsche koninkrijk Bohemen weinig meer zou overblijven dan een soort concentra tiekamp, weerloos en zonder mogelijk heid van een behoorlijk economisch leven. De beteekenis van het Duitsche memo randum blijkt overigens pas goed uit de kaart, die er aan toegevoegd is. Deze kaart bewijst n.l.. dat de nieuwe Duitsche eischen oneindig ver uitgaan boven den eisch tot inlijving bij Duitschland van alle gebieden met een Duitsche meerder heid. die Hitier te Berchtesgaden haa ge steld. Hitier verlangt thans ook een volks stemming voor de geb'eden. waar het Duitsche element niet noemenswaa.dig vertegenwoordigd is. Dit is bijvoorbeeld hei geval met de gebieden tusschen Opava en Moravska Ostrawa. het geheele gebied rond Olmutz, de grenzen aan de Sudeten-Duitsche gebieden ten Noordon van de Elbe en die rond Brno (Bruenr.). De gevolgen van annexatie dezer nieuwe gebieden zouden zijn. dat 't land der Tsje chen onder onmiddellijke bedreiging wordt geplaatst, doch vooral, dat pracüsch een Duitsche muur wordt opgericht tus3Chen Moravië en Bohemen die slechts met el kaar in verbinding zouden staan door een corridor van 25 tot 30 K.M. zonder spoor weg.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1