Chamberlain en Hitier hadden eerste conferentie In Praag een regeering Syrovy gevormd 79ste Jaargang VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1938 No. 24078 De eerste botsingen in Sudeten-land Berichten over voorwaarden te Godesberg HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. DAGBLAD'VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD Een nieuwe regeering te Praag gevormd. verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ctsrpïr regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te Ibetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor i Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijfl; per 3 maanden f. 2.35 per week A f. 0.IS FrancoiTper postTf. 2;35 per 3 maanden t d» f portolrostenJ (voor binnenland f.0.80 pet 3 mntL> Het eerste onderhoud tusschen Cham berlain en Hitler heeft plaats gehad. Naar gemeld wordt waren daarbij slechts te genwoordig dl". Schmidt van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken en legatiesecretaris Kirkpatrik van de Brit- sche ambassade te Berlijn, resp. als tolk en voor het opnemen van het protocol. De andere leden der Britsche en Duit- sche delegaties bleven in de hal van het hotel, die veranderd was in een groote conferentiezaal met vele tafeltjes voor drie of vier personen. Tegen 18 uur 30 begaven Chamberlain en Hitier zich naar een beneden gelegen spreekkamer, waar het onderhoud werd voortgezet in tegenwoordigheid van mi nister von Ribbentrop. Buiten het hotel, dat in een ruimen kring is afgezet, stonden duizenden men- schen te wachten. Na drie uur en een kwartier waren de besprekingen van gisteren geëin digd. Chamberlain keerde naar den Peters- "toerg terug in gezelschap van den chef van het protocol. Hitler nam in de hal afscheid van zijn gast terwijl von Ribbentrop den Britschen minister-president tot diens auto Ibege- leidde. Toen de auto vertrok, werd door S.S.-marmen een roffel geslagen. Naar Havas nog verneemt, is de toe gang tot het hotel ten strengste verboden zelfs voor de Duitsche en de internatio nale j>ers. Deze geheele regeling doet het vermoe den rijzen, dat de beide staatslieden eerst tot overeenstemming willen geraken over de beginselen van hun actie en daarna de zorg voor de uitwerking der besluiten aan hun deskundigen willen overlaten. Heden worden de besprekingen her vat. Een officieel communiqué schijnt eerst na het einde der besprekingen te zullen worden uitgegeven. Wel is het volgende medegedeeld: ..Chamberlain heeft Donderdagmiddag den onderhoud gehad met het hoofd van den Duitschen staat, welk onderhoud van vier tot over zeven heeft geduurd. Men stelt zich voor de bespreking morgen te hervatten. Van essentieel belang is volgens het oordeel van den Britschen eersten minister, dat alle belanghebbende partijen vastbesloten zijn zoodanig te handelen, dat de toestand in Tsjecho Slowakije den voortgang van de on derhandelingen niet belemmert. Chamberlain doet een vurig beroep op allen om bij te dragen tot de hand having van de orde en zich te onthou den van eenige actie, die incidenten zou kunnen veroorzaken". Aan Havas wordt nog gemeld: Het resultaat der jEngelsch-Duitsche be sprekingen blijft afhankelijk van de evo lutie der gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa- kije. Dat is de indruk, welken men in Duit sche kringen na het onderhoud van gis teren tusschen Chamberlain en Hitier verkrijgt. Met andere woorden schijnt men aan Duitsche zijde door geen enkele belofte gebonden te zijn. De besprekingen liepen over de uitwerking der voorwaarden tot bemiddeling in Tsjecho-Blowakije. Volgens aanduidingen uit goede bron zou Cham berlain het volgende hebben voorgesteld: overdracht naar Duitschland. van de ge- bieden, waar de Duitsche bevolking meer dan vijftig procent uitmaakt; overdracht naar de afgestane gebieden van de Duitsch sprekende bewoners der andere deelen van het land; overdracht naar Tsjecho-Slowakije van de Tsjechische minderheden die in de at- gestane gebieden wonen. Vorming van een internationale com missie, belast met het vaststelllen van de grenzen, de vergemakkelijking van het verkeer, de strategische kwesties, enz. Na de vorming van deze commissie zou tot demobilisatie moeten worden overgegaan. Tijdens de besprekingen zou Hitier even wel het vraagstuk der Poolsche en Hon- gaarsche minderheden hebben opgewor pen, alsmede den huidigen toestand in Tsjecho-Slowakije en de kwestie der waar borgen. De Britsche minister-president moest aandringen op de noodzakelijkheid elk Duitsch initiatief te vermijden, dat een vreedzame regeling onmogelijk maakt. Hitler zou hebben geantwoord, dat de hou ding van Praag het voor Duitschland on mogelijk zou kunnen maken om werkloos te blijven toezien. Men meent te weten, dat hierop aan de regeering te Praag een mededeeling is gericht betreffende de an dere minderheden en met het verzoek een kalmer houding aan te nemen. Dit zou Chamberlain evenwel niet hebben verhin derd Hitier te waarschuwen voor het ge vaar, dat de Duitsche inmenging nog met zich meebracht, In hoeverre dit echter juist is, valt moeilijk te beoordeelen. Evenmin als be richten van andere zijde, dat Chamberlain beslist zou weigeren te Godesberg te spre ker. over de Poolsche en Hongaarsche eischen. Het is allemaal nog slechts hypothese, meer niet! Engelsche persstemmen. Onder het opschrift „de vuurproef, welke bijdrage zal Duitschland leveren?" schrijft de „Daily Telegraph", dat indien die bij drage de angstige verwachtingen van Europa moet bevredigen, zij van zeer verre strekking zal moeten zijn. Wat ook de agenda van Godesberg is, er valt niet aan te twijfelen, dat de resultaten zullen aan- toonen hoever Hitler gedreven is door het motief de Sudeten-Duitschers te bevrij den. of dat dit slechts een voorwendsel was om zijn nog verder reikende ambities te verwezenlijken. Indien hij er op blijkt aan te dringen, zooals zijn gecontroleerde pers doet. dat er een eind moet komen aan den Tsjecho-Slowaakschen staat, dan wordt de tweede conclusie onvermijdelijk en zul len de gevolgen betreurenswaardig zijn. Houdt hij evenwel vast aan zijn verkla ring niet te dulden dat Duitschers door anderen overheerscht worden en geen wensch te koesteren anderen te overheer- schen, dan wordt de hoop op een regeling aanmerkelijk beter. De „Times" schrijft: De toekomst van Europa hangt af van het succes of de mislukking van de besprekingen te Godes berg. Mislukken zij, dan zal het Britsche volk ongetwijfeld zonder aarzeling elk be roep, dat op haar gedaan wordt, beant woorden. Indien Chamberlain slaagt, dan kan het nog tijdig genoeg zijn om den militairen druk en tegendruk door een di- plomatieken te doen vervangen en het ge meenschappelijk belang te dienen. De „News Chronicle" schrijft, dat men gisteren den geheelen avond gewacht heeft op het eerste tastbare bewijs van Hitiers oprechtheid, welke zou moeten blijken uit het staken der Duitsche troepenbewegin gen, de ontbindingen van het Sudeten- vrijcorps en rust in het Sudetengebied. Een andere belangrijke voorwaarde is, dat de Duitsche eischen tot afstand van de zuiver Duitsche gebieden beperkt blijven, af te bakenen door een internationale commissie. Fransche stemmen. De bijna algemeene opinie van de Fran sche pers weergevend, schrijft Bourgues in de .Petit Parisien". Men moet in Godesberg goed weten, dat Frankrijk, na zoover mogelijk ge gaan te zijn op den weg der verzoening, thans weigert deze grenzen te over schrijden. De Fransche openbare mee ning wil stellig een regeling, maar slechts tegen den overeengekomen prijs. Ook Tsjeeho-Slowakije heeft de uiterste concessies gedaan en meer eischen zou gevaarlijk zijn. De eischen van Polen en Hongarije. Verscheiden eenheden van het Poolsche leger, in het bijzonder artillerie, zijn naar de grens gedirigeerd Volgens betrouwbare schattingen zouden tenminste twee divisies aan de Poolsch-Tsjechische grens gecon centreerd ziin. Het gewone garnizoen van Teschen bestaat uit een regiment infan terie. ONDER het grootste voorbehoud geven wij volgende berichten: Een bijzondere verslaggever van de „Daily Express" geeft de volgende opsomming der eischen, welke Hitier waarschijnlijk heeft gesteld: 1) directe verkleining van het leger van Tsjecho-Slowakije; indirecte controle op de Skodafabrieken en een verbod voor deze fabrieken wapenen te verkoopen aan staten, die niet op goeden voet staan met Duitschland; 2) 3) 4) verbreking der bondgenootschappen van Tsjecho-Slowakije met Frank rijk en Sovjet-Rusland; voorafgaande goedkeuring door Berlijn van ieder nieuw bondgenoot schap van Praag. Volgens de „Daily Express" zou Chamberlain hebben geëischt: 1) de benoeming van een gemengde commissie om de nieuwe grenzen vast te stellen; demobilisatie der legers van Tsjecho-Slowakije en 2) onmiddellijke Duitschland; 3) een oproep tot den vrede door de regeeringen van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië; 4) internationale garantie van de nieuwe grenzen van Tsjecho-Slowakije. Ward Price meldt aan de „Daily Mail" dat Duitsche kringen van meening zijn, dat de beraadslaging slechts gedurende een bepaalden tijd kan wor den voortgezet. Daarna zal het rijk zich zijn vrijheid tot handelen hernemen. Ward Price meent evenwel te weten, dat de rijksregeering besloten heeft bijzonderheden van het plan van Chamberlain te onderzoeken. In de „Oeuvre" schrijft Madame Tabouis: Op het laatste oogenblik telefoneert men ons uit Godesberg, dat de Fuehrer het recht zou hebben opgeëischt zijn troepen vanaf vandaag in het Sudeten-Duitsche gebied te laten binnenrukken, over een diepte van 14 kilometer. Voorts zou Hitier weigeren de nieuwe grenzen van den Tsjechi- schen staat te garandeeren. Wel zou hij zich bereid verklaren, de voor waarden voor een algemeene regeling te bestudeeren, teneinde den vrede in Europa te verzekeren. Bji het oveïschrijden van de brug over de Olza die het Poolsche gedeelte der stad van het Tsjechische scheidt worden de ge wone formaliteiten in acht genomen Ter wijl in de Poolsche wijk straten en pleinen vol met soldaten in veidtenue zijn. ziet men in het Tsjechische gedeelte slechts weinig mannen in uniform. Naar het Duitsche Nieuwbureau meldt is te Warschau een Olsa-vrij korps gevormd voor den strijd voor de ..bevrijding" van de in Tsjecho-Slowakije wonende Poolsche minderheden. Dit Poolsche vrijkorps is ge vormd door de afdeeling Warschau van den Oppersilezischen insurgentenbond om. naar in een officieuze mededeeling wordt ver klaard, van woorden tot daden over te gaan. Tal van betoogingen blijven plaats vinden. Hier tegenover staat een zeer gematigde rede van den Hongaarschen vertegenwoor diger in den Volkenbond te Geneve, waarin alleen gevraagd wordt een regeling na ge meenschappelijk overleg. Radio-oproepen. De radio-omroep te Praag heeft gister middag om half één een oproep verspreid, waarin wordt verklaard: De nieuwe taken, die op ons worden gelegd, eischen, dat de natie wordt vertegenwoordigd bij de ónder- handelingen, die geopend zullen worden door haar meest bekwame politieke ver tegenwoordigers en ambtenaren. De regeering der republiek aan welke de plicht werd opgelegd, zich te onderwerpen aan een „dictaat" der Westersche mogend heden, heeft besloten haar ontslag aan te bieden aan president Benesj De regeering heeft dit besluit genomen, wetende, dat het op het oogenblik van groote Europeesche spanning noodig is. dat onze natie haar krachten concentreert om haar groote traditie voort te zetten. Daarom vraagt de demissionnaire re geering, dat een nieuw kabinet zal wor den samengesteld uit vertegenwoordi gers van alle elementen der natie, zoo mede uit erkende deskundigen, die in staat zijn den staat te consolideeren in de ernstige crisis van midden-Europa. De burgemeester van Praag, Zenkl, heeft een radiotoespraak gehouden, waarin hij aanmaande tot tucht en mannelijke kalmte Hij zeide: „Wij zijn in dit moeilijke oogen blik verlaten, wij moeten ook niet no» el kander in den steek laten. Wij zullen krachtig zijn wanneer wij onzen vijanden geen enkel voorwendsel verschaffen om te 'beweren, dat ons volk verdeeld is". En gisteravond is nog de volgende radio- oproep uitgevaardigd: „De crisis, waarin wii ons bevinden, is begonnen met druk van buiten. Die druk woog onmiddellijk zwaar, vooral op de rand gebieden van onzen staat. Op het staats- gebied zijn de staatsorganen den toestand meester. Het staatsgezag zal volkomen ge- handhaaf d worden. Overal, waar opstande- lingen administratieve gebouwen, postkan toren en douanekantoren bezet hebben, zijn zij of worden zij verwijderd". De oproep waarschuwt de bevolking ver der tegen valsche berichten in het buiten land. „Wij vestigen uw aandacht op deze elementen van buitenlandsche propaganda en verzoeken u al degenen, die onrustver- wekkende berichten verspreiden, aan te geven". Tenslotte wordt tegengesproken, dat Marienbad door buitenlandsche elementen bezet zou zijn. Generaal Syrovy werd aangewezen tot kabinetsformateur en deze vormde vol gend ministerie: Generaal Syrovy: minister-president en algemeene defensie; Krofta: buitenlandsche zaken; Cerny: binnenlandsche zaken; Kamenicki: verkeer; Kalfuss: financiën; Sebert: onderwijs; Generaal Nosal: openbare werken; Dunovsky: (directeur-generaal van P.T.T.): posterijen; Janasek: handel; Mendl: volksgezondheid Fajnor: justitie; Joseph Fric, minister van unificatie der wetgeving. Ministers zonder portefeuille: Dadrecka, Zenkei en Bukovsky, president der Sokol- federatie. Een vierde zetel van minister zonder por tefeuille zal worden toegewezen aan een lid van de Slowaaksche volkspartij. Bovendien zal een politiek comité onder voorzitterschap van Hodza zich bezig hou den met politieke kwesties. BINNENLAND. Indrukwekkende Boerhaave-herdenking te Leiden. f4e Blad). Nieuwe uitbreiding van Zee- en Land macht. (6e Blad). De Landbouw-crisismaatregelen kunnen nog niet gemist worden. (Binnenland, 3e Blad). Onderzeeboot-mijnënlegger voor onze ma rine te water gelaten. (Binnenland, 3e Blad). De oefeningen der Lichte Brigade. (4e Blad). Het Bondscongres van Horecaf. (4e Blad), De begrooting van Economische Zaken voor' 1939. (4e Blad). BUITENLAND. Stagnatie In de besprekingen te Godes berg. (Ie Blad). Dienstplicht in Argentinië, le Blad). (Buitenland, Groeiend verzet in Frankrijk, schrijft onze Parijsche correspondent. (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. ook voor morgen nog droog, vrij warm weer, doch er bestaat eenige Kans op piaatseiijne onweersbuien. De wind zal met zwakke tot matige kracht uit Zuidelijke richtingen waaien. In den nacht en in den vroe gen morgen is het optreden van nevel waarschijnlijk, doch over dag zal het grootendeels opklaren. Gen. Syrovy werd 24 Jan. 1888 te Terbie (Bohemen) geboren. Na de ambachtsschool te Bruna te heb ben bezocht, ging hij naar Rusland om ver der te studeeren. Als dienstplichtige in het Oostenrijksche leger werd hij reserve-offi- Generaal Syrovy. cier. Bij het uitbreken van den oorlog was hij te Warschau als leider der Poolsche Sokols. Hij trad als vrijwilliger in dienst bij het Tsjechische legioen, dat hij met eenige vrienden had geschapen. Aan diverse ge vechten nam hij deel en hij verloor daarbij zijn rechteroog. Herhaaldelijk bevorderd, werd hij in Aug. 1918 generaal bij het Tsje- chisch-Slowaaksche leger in Rusland. In 1920 keerde hij in zijn vrij geworden vader-

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1