Bondsdag van Horecaf Begrooting voor Sociale Zaken Blauwe troepen moeten voor Rood wijken LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 23 September 1938 PARLEMENTAIR OVERZICHT KKEYMBORG KRUSCHEN SALTS Verhooging bijdragen aan Invaliditeits- en Ouderdomsfonds Wenschen uit het bedrijt besproken' Zomerseizoen was niet ongunstig. De oefeningen der Lichte Brigade Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. LUCHTVAART Gunstiger kansen voor emigratie. Gisteravond is bij de Tweede Kamer de begrooting van Sociale Zaken ingediend. Aan de toelichting is het volgende ont leend: Het totaal van de in vergelijking met de begrooting voor 1938 aangebracht verhoo- gingen bedraagt f. 14.269.386. De vermin deringen bedragen in totaal f. 2.256.995. voodRt het eindcijfer voor 1939 hooger is f. 12.012.391. Onder de verhoogingen komen de volgende nosten voor: verhooging van den kapitaal dienst voor nankoop van gronden ten behoeve van de werkverschaffing f. 1 675.000: verhooging der bijdragen aan het Invali- dltelts- en Ouderdomsfonds f8.350.000 verhooging kosten ten behoeve van het Jeugdwerk f. 1.800.000. Het bedrag der verminderingen bestaat o.m. uit de volgende posten: vermindering van de uitgaven voor de distributie van levensmiddelen f. 1.200.000: vermindering van de bijdragen la de kosten van verstrekking van kieedlng, schoeisel, beddegoed e.d. aan ondersteunde en te werk gestelde werkloozen f. 800.000. Het nadeelig saldo van de bedrijf sreke- ning van het Invaliditelfs- en Ouderdoms fonds over 1938 kan In verband met de thans bekende gegevens worden geraamd op f. 11.000.000. Behalve dit bedrag zal op grond van art. 6, letter B van de wet tot verlaging van de openbare uitgaven, voor 1939 door het Rijk in genoemd fonds zijn te storten een bedrag van f. 4.000.000. De bijdrage, bedoeld onder letter D van ge noemd artikel (overeenkomende met de helft van het bedrag, dat in 1939 de in komstenbelasting in hoofdsom meer dan f. 45.500 000 zal blijken te hebben opge bracht). wordt voor 1939 geraamd op f. 1.250.000. Verder wordt de bijdrage, be doeld onder letter E (overeenkomende met de helft van het bedrag, dat in 1939 de omzetbelasting in hoofdsom meer dan f.70 millioen zal blijken te hebben opgebracht), voor 1939 geraamd op f.6 millioen. De bij drage, bedoeld onder letter C. is pro me morie uitgetrokken. In totaal wordt der halve f. 22.250.000 aangevraagd. De financiering der Invaüditeits- cn ouderdomsverzekering. Hieraan kan worden toegevoegd, dat aan een Staatscommissie opdracht zal worden gegeven te adviseeren omtrent de wcnschelijkheid van het brengen van wijziging in de thans geldende re geling van de financiering der Invali- diteits- en oudersdomsverzekering. in hej bijzonder voor zoover de Staat bij deze financiering is betrokken. De Röntgenstralenwet is tot dusver nog niet van kracht. De minister overweegt, deze wet in 1939 ln werking te doen treden. Het aantal spaarders neemt regel matig toe. Gelet op het huidige aan tal spaarders, wordt geraamd, dat over 1939 ongeveer 80 pCt. van het aantal in zorg zijnde arbeiders, dat aan de spaarregeling zou kunnen deelnemen, inderdaad zal sparen. Op grond van deze raming is voor 1939 een bedrag van f. 950.000 uitgetrokken. Levcnsmiddelendistributie. Voor de kosten van de levensmiddelen- distributie is voor 1939 geraamd f. 5.500.000. Opgemerkt wordt, dat ln dit bearag geen kosten zijn opgenomen ter zake van een eventueel productie van bllkvleesch. Indien en voor zoover de gedurende 1938 geproduceerde voorraad blikvleesch onvol doende mocht blijken voor distributie ook gedurende 1939, zullen de gelden, benoo- dlgd voor het vervaardigen van blikvleesch gedurende 1939, suppletoir ten laste van dit dienstjaar worden aangevraagd. Uitgetrokken is een bedrag van f. 2.600.000 voor de distributie van 6500 ton margarine aan werkloozen en armlastigen, voorts f. 1.600.000 voor de distributie van 4000 ton bak- en braadvet, f. 75000 voor de distri butie van pl.m. 350.000 K.G., versche. ge bakken en gerookte zeevisch, f. 200.000 voor de distributie van het benoodigde jaar- kwantum groenftn in blik. f. 175 000 voor de distributie van het benoodigde jaar kwantum tomatensoep in blik en f. 200.000 voor de distributie van ruim 10 millioen K.G. versche groenten. Tweede Kamer. AANVAARDING VAN VOORZITTERSAMBT. HET De opnieuw-benoemde voorzitter, mr, van Schalk, heeft met de gebruikelijke rede zijn functie aanvaard. Het was een bijzon der pittig en kernachtig woord. Hij herinnerde daarin ook aan de inter nationale gebeurtenissen en sprak de vurige hoop tot vrede uit Hij herinnerde uitvoeriger aan de moeilijke omstandig heden binnenslands, al stemt het tot groote dankbaarheid dat het volk. „hoe ook ge teisterd. rijk is gebleven aan godsdien stige, zedelijke en cuitureele waarden", hij gewaagde van des volks verdraagzaamheid cn zin tot samenwerking en wekte daarbij op. in dien geest ook parlementair verder te arbeiden. De aansporing tot volharding en blijmiedigheid, die in de Troonrede ont brak, werd hier gegeven. Voor ons gevoel is de rede van mr. van Schalk een zeer gelukkige aansluiting bij den dezer dagen verschenen oproep tot geestelijke en zedelijke herbewapening. ALLERLEI WERKZAAMHEDEN. De Kamer heeft vervolgens de bezig heden verricht, die telken jare bij den aanvang op het program staan, gelijk daar zijn De samenstelling van verschillende commisslën (verrassingen hadden er niet bij plaats): het trekken der afdeelingen en het benoemen van haar voorzitters; het verzenden van verschillende wetsontwer pen naar de afdeelingen of naar de vaste commisslën. Op voorstel van den voorzitter is beslo ten, op 17 October bijeen te komen ter behandeling van een aantal wetsont werpen. WA A RBORG.K LEEDING alléén bij 77 tlngez Med.) Kansen voor emigratie De kansen voor emigratie naar overzee- sche gewesten zijn gunstiger dan jarenlang het geval is geweest. Teneinde deze kan sen zooveel mogelijk te gebruiken, is eemge uitbreiding van de organisatie, welke zich op de hoogte houdt van de emigratiemoge- Hikheden en op dit gebied voorlichting geeft, noodzakelijk, terwijl ook de organi satie van de voorlichting voor Nederland- sche immigranten in het buitenland dient te worden uitgebreid. Desniettemin kan voor bijdragen ten be hoeve van emigratie naar overzeescho ge westen met hetzelfde bedrag worden vol staan. doch voor subsidie aan de Stichting Landverhuizing Nederland ls een hooger bedrag uitgetrokken. Werkverschaffing. Teneinde de werkverschaffing in haar huidigen omvang te kunnen handhaven, zal in meerdere mate dan tot heden het geval was, tot aankoop van gronden moe ten worden overgegaan. Op den kapltaal- c'.ir nst is daarvoor een hooger bedrag uit getrokken. De bijkomende kosten zullen dientengevolge naar evenredigheid stijgen. In de begrooting van 1938 waren de gel den voor de onderscheidene vormen van bestrijding der werkloosheid onder de jeugd en het cursuswerk over vier artikelen ver deeld. De ervaring heeft geleerd, dat deze o' men zoo ineen vloeien, dat het beter hen in één artikel samen te trekken. In tegenstelling motgeen in 1938 ls ge- chied. zal geen heroep meer worden ge daan oo het Werkfonds, in verband waar de het bedrag, dat voor 1938 intoUaï beschikbaar was gesteld (f. 3.150.000), hans in zijn geheel op deze begrooting voorkomt. Voor wat betreft de voorgenomen ye.- hooging van hot in 1939 te besteden bedrag er zake van de bestrijding der werkloos heid onder do jeugd, wordt verwgsen naar hetgeen te d en aanzien voorkomt ln oe nota betreffende den toestand van s Hijks financiën. ,01RAnAn In bovenvermeld bedrag ad f. 3.150.00Ü zijn niet begrepen de uitgaven voor net neder opnemen van arbeiders ln het be drijfsleven. Hiervoor wordt in een afzon derlijken post een bedrag ad f. 50.000 ge raamd. De spaarregeling De uitgaven voor ..bijdragen in de spaar regeling voor de aanschaffing van siee- ding schoeisel, dekking, enz.'waarvoor \oor 1938 f. 800.000 was uitgetrokken op het artikel voor den zgn. ..B-steun", zijn thans een afzonderlijk artikel opgenomen. en Amerongen. vonden wil dit eskadron ten slotte. Keurig gecamoufleerd stonden de moto ren in de boschjes langs den weg om even. tueel doorstooten van de rooden te verhin deren Inmiddels trokken bii de Klomp de voornaamste onderdeelen van de blauwe strijdmacht voorbij. De opdracht van deze gevechtsgroep was om rood terug te slaan. Maar niemand wist De Nederlandsche bond van werkgevers in het hotel-, café- en restaurantbedrijf „Horecaf" heeft gisteren in hotel „De Leeu werik" te Haarlem zijn jaarlijkschen bondsdag gehouden. Deze vormde een on derdeel van het Woensdag begonnen drle- daagsch jaarlijksch congres dezer organi satie, dat thans voor de twaalfde maal gehouden wordt. De opening van den bondsdag werd bij gewoond door den Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland, mr. dl'. A. baron Roell, dr. Groeneveld Meyer als vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken, den burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron dc Vos van Steenwijk, en wethoüder W. J. B. v. Liemt. De voorzitter, de heer Th. N. van Stlgt uit Utrecht, heette allen, in het bijzonder de autoriteiten welkom. Spr. gaf vervolgens een uitvoerig over zicht van de belangrijkste gebeurtenissen in het afgeloopen jaar. Hierbij constateer de hij tot zijn leedwezen dat de algemeene opleving slechts gedurende korten tijd en zeker niet over de geheele linie merkbaar is geweest en dat er thaas wederom een stilstand is ingetreden, die het ons moeilijk maakt de naaste toekomst, voor zoover zulks het bedrijfsleven betreft, met eenig optimisme tegemoet te zien. Spr. oefende vervolgens critiek uit op het Ingevoerde ..rusttijdenbeslult" alsmede de arbeidstijd-bepalingen voor jeugdig personeel. Het fooienstelsel. Hij komt dan op het fooienstelsel. In personeel-krlngen werd meermalen op af schaffing daarvan aangedrongen en in plaats daarvan een vast loon bepleit. In zeer vele hotels en in vele restaurants is het sinds jaren gebruikelijk, dat de reke ning der verteringen met 10 pCt. voor „service" wordt verhoogd, zoowel door gasten als door personeel wordt deze re geling gewoonlijk op prijs gesteld. Jam mer is slechts, dat en gasten en perso neel, daarnaast het volgens hun meening zoo minderwaardige fooienstelsel toch maar niet kunnen loslaten. Is het percentage-systeem echter nog door te voeren in de hotel- en restaurant- afdeellng. moeilijker wordt het in het cafébedrijf. Spr. geloofde niet. dat het meerendeel der café-kellners als het er werkelijk op aan komt liever een vast salaris zou wenschen met verbod van aan neming van „serviesgeld" dan den toe stand te behouden, zooals deze thans is. De vreemdelingenstatistiek. De invoering van een statistiek betref fende het vreemdelingenverkeer, waarop van Horecaf-zijde vele jaren werd aange drongen. is eindelijk in het begin van 1939 ingevoerd. Een van de gevolgen is geweest, dat wij zoo langzamerhand tot een hardwerkend onbezoldigd rijksambtenaar zUn geworden, die ondanks dat nog de leans loopt bij eventueele „minder accurate nakoming der wetten" tot vrijheidsstraf of geldboete te worden veroordeeld. (Applaus). Wat bracht het zomerseizoen? Hoe waren de resultaten van het afge loopen zomerseizoen? Onze indruk is, dat de grootere en betere bedrijven ln onze groote steden, zoowel als die. gelegen in de toeristencentra, over het algemeen ge durende het zomerseizoen niet ongunstig hebben gewerkt. Het voorseizoen was over het algemeen minder bevredigend in tegenstelling met Juli en Augustus. Vooral de bijzonder warme zomerdagen brachten veel bezoek aan de badplaatsen. Over het algemeen is de duur van den eigenlijken zomer ln ons land echter te kort om daarmede de hooge bedrijfsonkosten over het geheele jaar te dekken. Het bezoek van buitenlandsche toeristen viel ondanks de vele propaganda van de hotels en het krachtiger werken van onze A.N.V.V. tegen. Belangrijke concurrentie wordt op vele plaatsen ondervonden van de pensions en verhuurders van gemeubileerde woningen, vooral in de seizoenplaatsen. Een wette lijke regeling t.o.v. de bevoegdheid tot het verhuren van kamers voor kort verblijf en het verstrekken van maaltijden aan vreemdelingen, waarop dezerzijds reeds zoovele Jaren is aangedrongen, wordt hoe langer hoe meer urgent. Coördinatie. Gezien het samenhangende belang van het verkeerswezen, scheepvaart, toerisme, hotelwezen en propaganda, wilde spreker nogmaals een lans breken voor de spoe dige totstandkoming van een officieel rljks-verkeersllchaam, waarin alle belan gen zijn vertegenwoordigd en aan welke instelling een wettelijke bevoegdheid tot onderlinge samenwerking en ordening worde verleed. Verder is het zeker de hoogste t.ijd, dat er een officieeie hotellijst jaarlijks wordt uitgegeven, waarin alle hotels verplicht zijn, de door hun bepaalde minimum en maximum prijzen te vermelden. Hieraan dient echter vooraf te gaan de wettelijke vaststelling en vestigingstoestemming van de inrichtingen, die den naam hotel willen voeren. Spreker noemde tenslotte verschillende verlangens van het bedrijf op. Nadat dr. Groeneveld Meyer en de heer R. Werner Schmidt het woord hadden ge voerd, werd besloten het volgende con gres in Twente te houden. Tenslotte vond op het raadhuis te Haar lem een officieeie ontvangst plaats. Gisteren heeft de aanbrekende dag mist gebracht en er hing een witte waas boven om rooa Terug re siaan. maar memar.a wis de bosschen en heidevelden, welke Arnhem op dat oogenblik, waar men rood zou kun- omringen, maar achter dezen mist deed zich de zon vermoeden. Dit was een geluk kige omstandigheid, daar de gevechtsgroe pen thans beter gelegenheid zouden krijgen om haar capaciteiten te ontplooien dan met slecht weer het geval zou zijn geweest. Wij schreven reeds hoe de roode en blauwe gevechtsgroepen eergistermiddag met groote snelheid haar stellingen hadden betrokken om gisteren te komen tot den eigenlijken strijd met de wapenen ln de hand. een strijd van boschrand tot bosch- rand, van geschut tegen pantserwagen, van mitrailleur tegen troep. Gedekt door het nachtelijk duister had den de commandanten van blauw en rood hun onderdeelen aangevoerd tot de punten, waar het gevecht gisteren zou beginnen. De oefening van Donderdagnacht was zui ver een training der manschappen in het ■ebruik van overzetponten. in zooverre het roode betrof, en een algemeene oefening in uithoudingsvermogen en dekking tegen vliegeraanvallen, zooals de commandant van de lichte brigade uiteenzette. Om op dit laatste punt geheel verzekerd te zijn, zijn de autolampen zelfs met blauw en rood papier afgeschermd, opdat vliegers niets van de opmarcheerende troepen zou den, kunnen ontdekken. Kolonel van Voorst tot Voorst bestudeerde persoonlijk vanuit de luch' het effect van deze voorzorgsmaat regelen Daartoe had hü plaats genomen in een drie-motorlgen bommenwerper uit Soesterberg waarvan de piloot opdracht had de verschillende troepenonderdeelen uit de lucht op te sporen. Hlerbii bleek, dat zelfs de roode en blauwe afschermingen der auto's niet vol doende waren om volkomen veiligheid te waarborgen, terwijl de vlieger alleen dan inderdaad niets kon zien. wanneer de auto lichten volkomen gedoofd waren. Over de Lek. Zoo trok de roode partij, gesteund door de duisternis, over de Lek, terwijl de blau wen pogingen in het werk stelden om de rooden zoo snel mogelijk over de rivier te rug te slaan. Toen de dag aanbrak waren ook wit op weg om de punten van strijd te gaan be zoeken. De commandanten kriigen ruim schoots gelegenheid tot improvlseeren, zoo dat wli ons niet aan een bepaald plan kon den houden. Wli kenden de richting onge veer. maar eenmaal aangekomen, op het tooneel van dezen oorlog, zouden wii moe ten zoeken naar „gevecht" evenals de com mandanten der gevechtsgroepen naar el- kaars aanwezigheid nen vinden. Plotseling vielen in de verte schoten. Een bataljon wielrijders van de blauwe partij was vooruitgegaan in de richting AmerongenLeersum om den opmarsch van rood tegen te houden. Dit bataljon slaagde hierin, want de roode wielrijders waren verplicht Westelijk om Leersum heen te buigen. Blauw had evenwel te veel troepen in Amerongen en Leersum zelf opgesteld, zoo dat de huzaren van de rooden kans kregen tussehen deze plaatsen door te komen. Hierbil vielen slachtoffers: de strijd was ontbrand. De blauwen streden dapper, doch tegen de overmacht moesten zij wijken en de wielrijders trokken terug. Aan de andere zijde waren de blauwe huzaren bezie een aanval od te zetten tegen Amerongen, maar rood versterkte zijn macht hier, zoodat ook de huzaren der blauwen niet konden door stooten. Op dat oogenblik het was onge veer tien uur was dus reeds gebleken, dat de blauwe partij niet kon voldoen aan de opdracht om de rooden over de Lek te rug te werpen. De commandant van blauw trok toen, volgens zijn tweede opdracht, vertragend terug tot een lijn tussehen Renswoude en Veenendaal. Wli toefden in het Berghuis od den Amerongschen berg, wii zagen huzaren en wielrijders bii de Haspel en het Eind en dij de Emmikhuizer brug en boven dat alles ronkte een vliegtuig van de roode partij, dat. den geheelen morgen verkenningsvluch ten uitvoerde boven de heide en de bos schen en in contact bleef met de troepen door „u-lappen" en door het geven van lichtsignalen. Zoo naderde het middaguur, in de Klomp was het geheele dorp uitgeloopen om Prins Bernhard te zien. die met de blauwe partij mee ten strijde was getrokken. De roode colonne wielrijders, welke om Leersum heen was gebogen, zet*e verder naar het Noorden door en bereikte zelfs de Emmikhuizerbrug. terwijl het tweede batal jon van het 34e regiment infanterie, dat bij blauw was ingedeeld, als rugdekking, nog gevechten leverde tegen een roode ver- kennersafdeeling. Het bleven evenwel „schermutselingen" en toen het einde van de oefening was aan gebroken, bleek, dat de sterke macht van de roode partij er inderdaad in geslaagd was blauw terug te drijven tot op de lijn Renswoude—Veenendaal. Om twee uur gistermiddag eindigde de oefening, waarna de manschappen van een verdiende rust konden genieten. Eerst hedenoch*end om elf uur vangt de My. Oceaan MARON, Amst. naar Java, Sept. van Suez. T,TT>„. ni I Rheumatliche pijn, spit, Jicht, etc] worden RotterdamZuid-Amerika Lijn ALUDRA,21 veroorzaakt door onzuiver bloed. De zet Sept- van R;dam n. Hambimg-- ALPHERAT. mlnerde louteQ Kruschen Solt» zuiveren thuisr 21 Sept. van Rio Janeiro. Uw b,oed door de vcrfchlllende afvoer. Kon. HolL Lloyd WESTLAND. 21 Sept. van organen krachtig aan te sporen. Kruschen Amst. te B. Aires ZAANLAND, thuisr., 20 gaits zal ook U snel en afdoende helpen. Zoo reden wii od de grens van da? en tweede oefening aan. Weer zal er striid nach1 5n de richting Ede om allereerst iets te zien van het nieuwe regiment huzaren motorrijders waarvan een bataljon bil de blauwe partil was ingedeeld. In de buurt van de KIoitid tussehen Ede zijn tussehen blauw en rood. maar deze zal heviger ontbranden, omdat de beide gevechtsgroepen dan stellingen hebben in genomen van waaruit zU elkaar zullen be stoken Kon. Paketv. Mij. RUYS. 20 Sept. van Sin gapore naar Mahe TASMAN, 20 Sept. van Batavia naar Sydney NIEUW ZEELAND, 21 Sept. van Sydney n. Singapore TEGEL BERG, 21 Sept. van Kohsichang te Durban. Halcyon LUn STAD DORDRECHT, 22 Sept. van Lulea te Vlaardingen. STAD HAARLEM. 20 Sept. van R'dam te Morphoubaai FLENSBURG. 21 Sept. van R'dam te Narvik ROZENBURG, naar Bordeaux, pass. 21 Sept. Dungeness. Rott. Lloyd GAROET, uitr., pass. 21 Sept. Ouessant SIANTAR, uitr.. 22 Sept. van Suez KOTA BAROE, thuisr.. pass. 22 Sept. Ouessant KOTA AGOENG. 22 Sept. voorm. 7 uur van Hamburg n. Bremen KOTA RADJA, 21 Sept. van R'dam naar Java. DEMPO. thuisreis, 22 Sept. van Tanger SIBAJAK. uitreis. 22 Sept. te Southampton. HollandAmerika Lijn BINNENDIJK, 20 Sept. van Boston te Three Rivers BIL- DERDIJK. uitr., 20 Sept. te Tampico NIEUW AMSTERDAM. R'dam naar N.-York, was 21 Sept. nam. 1000 mijlen van Ambrose lichtschip EDAM, 21 Sept, nam. van R'dam naar New-York. Silver-Java-Pacific Lün MADOERA, 21 Sept, van Lorenzo Marquez naar Beira. Java—New-York Lün TABIAN, 20 Sept. van Boston te New-Orleans. MM. Nederland TAWALI thuisreis. 21 Sept, van Singapore MARNIX VAN ST. ALDEGONDE. 22 Sept. van Amst. te Batavis. POELAU BRAS, uitreis. 22 Sept, van Suez CHR. HUYGENS, uitreis, 22 Sept. te Genua HollandOost-Azie Lyn ZU1D ERKER K thuisr.. 21 Sept. van Singapore. MEERKERK. 22 Sept. van Antwerpen te Hamburg. Kon. Ned. Stoomb. My. ALKMAAR, uitr.. 20 Sept, te Valparaiso BAARN. 20 Sept. van Adca naar Mollendo DEUCALION. 21 Sept, van Bourgas n. Varna FAUNA. 21 Sept. van Messina naar Palermo JUNO. 21 Sept. van Thessaloniki naar Istanboul ORESTES. 21 Sept. nam. 8 uur van Hamb naar Antwerpen RHEA. 21 Sept. nam. 3 uur van Palermo te Lissabon STELLA. 21 Sept. nam. 6 uur 30 van Hamburg naar Amsterdam TITUS. Midd. Zee naar Amst.. pass. 21 Sept, nam. Gibraltar VENUS, 21 Sept. van Bari naar Amsterdam. MARS. 22 Sept, van Messina n. Palermo ORION. 2 2Sept, van Setubal te Genua. PYGMALION. 21 Sept. van Piraeus te Calamata. Diverse Stoomvaartberichten BATAVIER IV, 22 Sept. van R'dam te Gravesend EMMA- plein. 20 Sept. van R'dam te Narvik JOBS- HAVEN, 20 Sept, van Sydnzy (N.S.l n. Hull ST. ANNALAND, IJmuiden naar Gdynia, pass. 20 Sept. Brunsbuttel WOLSUM. 21 SeDt, van Dieppe naar R'dam LOPPER- SUM. 21 Sent, van Montevideo na^r Liver pool ALDERAMTN 71 SeDt, van R'dam te Narvik ALGENIB. 21 Sent van Rio Ja neiro naar Victoria ALGOFAB. 71 Sept van Wabana naar R'dam GRUTTO. 71 Sept, van R'dam te Londen ROTULA. 21 Sept. van Melbourne naar Balik Pappan CLEA. 20 Sept, van B. Aires naar Curacao. JONGE JOHANNA, Antwerpen naar Alexan- STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER OAG 7195 (Ingez. Med.) DE GRAF ZEPPELIN. De Graf Zeppelin heeft een 2e proefvlucht gemaakt en wel over het vroegere Oostenrijk. Elf uren bleef het luchtschip in de lucht, DE „NANDOE" OP SCHIPHOL GELAND. Het K.L.M.-vliegtuig „Nandoe" is van zfjn reis naar Indië om 14.57 uur gistermiddag op Schiphol geland. Buikspreker: „Mijnheer de directeur, een leelijk iets. Mijn partner wil niet optreden als hij niet eerst een voorschot krijgt!" drië, pass. 22 Sept. Malta WESTLAND. 22 Sept. van R'dam te Leith ST PHILIPS- LAND, 21 Sept. van Danzig naar R'dam HENNI, Linz naar Plllau, pass. 21 Sept Brunsbuttel AM STEL. Wasklot naar R'dam pass. 21 Sept. Skagen KATWIJK, 21 Sept. van Bilbao naar Oslebahausen TO WE. 21 Sept. van B. Aires naar Montevideo WICKENBURGH, 21 Sept. van Jersev naar Bordeaux IJSSEL. 21 Sept. van R'dam te Abo MIRALDA, naar St. Kitts v.o., was 20 Sept. 2 uur 25 n.m. 300 mijlen Z. van Valentia MEGARA, naar Hamburg, was 21 Sept. 1 uur 25 n.m. 14 mylen Z.O. van Niton ALKAID. New Orleans naar Bremen, pass. 21 Sept. Prawlepoint AMSTELSTROOM 21 Sept. van Londen te Plymouth REGINA 20 Sept. van Port Talbot te Swansea RIJNSTROOM, 21 Sept, van Newport te Swansea, 3—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 15