i Verzet tegen de politiek van Londen en Parijs LEID5CH DAGBLAD - Eerste Biad Donderdag 22 September. 1938 r V.J IÜ Hei geweld zegeviert Laatste Berichten Binnenland D DAGBLADRECLAME Men zie voor Stadsnieuws pag. 2 van het Tweede Blad. Benesj duren voort. De eindbeslissing der partij zal in het begin van de volgende week worden medegedeeld". Zooals bekend, onderhandelt deze partij met Benesj over deelneming aan de regee ring. Persstemmen. De Parijschc bladen bespreken üitvoerig het antwoord van de Tsjechische regeering en verheffen hun stem tegen verdere con cessies. met name aan Polen en Hongarije. Zoo schrijft de „Figaro": de onder druk opgelegde regeling heeft iets akeligs, dat de wereld niet zal vergeten. Het strekt den Tsjechen tot eere. dat zij onder deze be proeving hun koelbloedigheid hebben weten te bewaren. Nooit heeft een fier en moedig ras een grooter offer gebracht voor den algemeenen vrede. De ..Petit Parisien" vraagt zich af. of Frankrijk nog wel het verdrag van bond genootschap zal handhaven met Polen, dat zich onder de hoede van den Duitschen rijkskanselier haast niet vergeten te worden bij de verdeeling van het overschot van een land. De „Excelsior" schrijft, dat Hitier, die van de nederlaag van 1918 gebruik maakt, als een machtigen ladder om Duitschland weer op te bouwen, een ernstige fout zou begaan, indien hij meent Frankrijk en Engeland met nieuwe eischen te kunnen vernederen De „Republique" schrijft: het Duitsch- Tsjeehische geschil moest voor Hitier slechts een voorwendsel zijn tot nieuwe eischen. Polen en Hongarije, nog meer door Mussolini dan door Hitier opgehitst, eischen hun deel. Wat zal de Fuehrer doen? Ziedaar waar Europa aan toe is. Na voor zijn dictaat gebogen te hebben, moet van zijn almacht en grootmoedigheid de vrede verwacht worden. Overleg tusschen Britsche en Fransche arbeidslciders. Kort na het vertrek van het vliegtuig van Chamberlain naar Duitschland van het vliegveld Heston, vertrok een gezelschap Britsche arbeidsleiders. t.w. Citrine, Hugh Dalton. Elvin. Lathan en Gillies r.aar Pa rijs om overleg te plegen met de Fransche socialisten en vakbondleiders. De afzijdigheid der Ter. Staten. Een hooge ambtenaar van het Ameri- kaansche departement van buitenlandsche zaken, heeft den journalisten officieel het volgende verklaard: Amerika wordt thans meegesleurd door een golf van afzondering, welke een herige gemoedsreactie is als gevolg van de diepe teleurstelling, nu men ziet, hoe de geweld- politiek van Hitier het .bouwwerk vernielt, dat was opgericht voor den eerbied voor de verdragen en het internationaal fatsoen. Doch wanneer deze golf voorbij is. zullen de Amerikanen bemerken, dat zij zelf zijn blootgesteld en dat hun solidariteit met de Europeesche demoeratiën een nog dringen de); noodzaalk wordt. stad tegen eventueele luchtaanvallen te beschermen. Op de hoeken van sommige straten vermelden aanplakbiljetten de lig ging der bomvrije schuilplaatsen. De burgemeester heeft een beroep ge daan op alle mannen, die vrij rijn van militairen dienst, zich aan te melden voor de luchtverdedigingsafdeelingen. Het Roode Kruis legt lijsten aan van hen, die zich voor bloedtransfusies beschikbaar willen stellen De toeloop van vrijwilligers is enorm en men heeft zich tot de stede lijke ziekenhuizen moeten wenden, opdat deze het Roode Kruis helpen bij het maken van de noodige analyses. De politie heeft de uitgave van extra edities der dagbladen verboden. Eveneens mogen de couranten voorloopig geen inge zonden stukken opnemen. De nationale bank van Tsjeeho-Slowakije heeft gisteren besloten het opvragen van geld bij de banken, spaar- en coöperatie- banken te beperken. Slechts drie procent der deposito's mag maandelijks worden op gevraagd, uitgezonderd wanneer het be stemd is voor het salaris van bezoldigd personeel. Hakenkruisvlaggen in Sudctenland. Na de aankondiging, dat de Tsjecho-Slo waaksche regeering had ingestemd met de voorstellen van Engeland en Frankrijk, zag men in de steden van het Sudeten-Duitsche gebied de nationaal-socialistische vlaggen aan de huizen verschijnen. Hoewel berichten, als zouden de Tsjechi sche autoriteiten te Eger zijn afgetreden, niet juist zijn. zijn de Sudeten-Duitschers tcch feitelijk heer en meester in de stad. Een opgewonden menigte Henleinisten heeft een aanval gedaan op het Tsjechi sche douane-kantoor te Asch. de ambte naren ontwapend en naar Duitschland ver voerd. Voorts is het politiebureau in beslag genomen. Sudeten-Duitsche vluchtelingen. Het aantal Sudeten-Duitsche vluchtelin gen bedroeg gisteravond 113.600. Hongarije en Polen volharden. Poolsche nota aan Traag. Gisteravond heeft de Poolsche gezant te j Praag, Papee. aan den Tsjecho-Slowaak- schen minister van buitenlandsche zaken een nota overhandigd, waarin de Poolsche regeering de verwachting uitspreekt, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering voor de dcor de Poolsche minderheden bevolkte gebieden een zelfde regeling zal toepassen a's voor de gebieden met Duitsche bevol king. In de nota wordt verder vastgesteld, dat de bepalingen van de Poolsch-Tsjechische conventie van 1925 betreffende de positie der Poolsche bevolking nutteloos geworden zijn, zoodat de Poolsche regeering de con ventie opzegt. Te Londen is eenzelfde stap gedaan. Hit betrouwbare bron verluidt, dat de Poolsche militaire autoriteiten be sloten zouden hebben tot het onder de wapenen houden van de lichting, die na de groote manoeuvres, welke juist geëindigd zijn, naar huis gezon den zou worden. Ook de voor de manoeuvres opgeroe pen reservisten zouden in dienst moe ten blijven. Groote Hongaarsche betooging. Gisteravond is te Boedapest op een der pleinen een groote betooging gehouden. Een dichte menigte van vijfhonderdduizend mensehen luisterde naar de sprekers, die krachtig opkwamen voor het recht der Groote portretten stonden opgesteld van Eden en Churchill tegen Chamberlain's politiek Horthy. Hitler en Mussolini. De menigte begaf zich vervolgens naar de legatie van Tsjeeho-Slowakije en uitte vijandige kreten. De politie hield de betoogers op een af stand Berichten over troepen-bewegingen aan de grenzen zijn nog te vaag om er veel waarde aan te hechten. Overal Maggi's Bouillonblokjes Ovefal Wonen ervaren huisvrouwen, die weten, dat Maggi's Bouillon in kwaliteit aan de spits staat Maggi's Bouillon heeft zo'n zuivere, natuurlijke, krachtige smaak en evenaart het allerbeste zelfgetrokken vleesnat. Maggi's Bouillon is in alle opzichten „af".A de bouillon met een reputatie! MAGGI5 BOUILLON (Ingez. Med.) De weerslag in Roemenië. Havas" meldt uit Boekarest, dat het be zoek van Imredy op den Obersalzberg en de reis van Horthy naar Pruisen de re serve in Roemenie laat verdwijnen, waar mede dit land zich sinds het begin van de crisis, had omgeven. De aantasting van de Tsjechische souvereiniteit, welke door Lon den en Parijs wordt goedgekeurd, dreigt voor Zuid-Oost-Europa ernstige gevolgen te hebben. Roemenië ,dat de gevaren zeer goed voelt, heeft niet de bedoeling het initiatief tot een actie te nemen. De Hon- gaarsche stappen hebben het verdrag van de Kleine Entente in het spel gebracht en bedreigt op directe wijze de Roemeensche belangen Men vindt het opmerkelijk, dat juist, op het oogenblik, dat tusschen de Kleine Entente en Hongarije principieele overeenstemming was ontstaan, Duitsch land begint met een beweging, welke de revisionistische wenschen van Hongarije opwekt. Roemenië zou het eerste land zijn, dat na Tsjeeho-Slowakije verontrust zou kunnen worden, mede door de groote Duitsche minderheid in Transsylvanië. waarover Berlijn een wakend oog houdt. Men kent te Botkarest den invloed der Duitschers on der de Hongaarsche minderheid en hun belangstelling voor graan en petroleum. De energieke actie van koning Carol tegen de LJzeren Garde heeft het land het ver trouwen in zijn vorst hergeven. Ook de vrienden, Zuid-Slavië en Polen, vallen on der den gezichtshoek van de Duitsche ex pansie. Maar Polen heeft zijn grief tegen Praag met betrekking tot Teschen en Zuid- Slavie voelt zich beschut tegen de Duitsche ambities. De Russische hulp zou Roemenie voor risico's plaatsen, welke het land niet wil loopen. Van Italië verwacht men voorloopig niets. Er blijven dus slechts de groote Wes- stersche mogendheden over en men zou In Boekarest graag willen weten op welke strategische lijn Engeland-Frank- rijk een weerstand zouden willen organl- seeren en op welk oogenblik zij een neen zullen laten hooren tegenover Duitschland. Al naar gelang het antwoord, dat op deze vragen ontvangen wordt, zal de regeering haar politiek bepalen. Praag heeft gebogen, heeft moeten bui gen voor de pressie van Londen en Parijs. Het is het groote droeve nieuws zooals thans officieel is vastgesteld. In den steek gelaten door zijn vrienden, zelfs geplaatst onder den krachtigsten druk zijner vrienden, bleef Tsjeeho-Slo wakije niets anders meer over. En het droevigst is wellicht, dat momen teel de sluiter over het accoord van Lon den wel zoo ver is opgelicht door de radio rede, te Praag gisteravond gehouden, dat niet langer te twijfelen is of er is vel- ledig gebogen voor den wil van Hitier, wat betreft den afstand van het Sudeten-land, dat door het Derde Rijk zal worden ge annexeerd, Als rjjpe vrucht rijp ge maakt door de weergalooze Duitsche pro paganda wordt het Sudeten-land Hitier in den schoot geworpen als zoenoffer voor den vrede. Het geweld heeft gezegevierd. Weliswaar tracht Praag nog eenigszins te redden, wat te redden valt door te spreken van een begin van onderhandelin gen, doch practische beteekenis heeft dat niet. De amputatie van Sudeten-land is een voldongen feit. Wie evenwel zou gelooven, dat daarmede de vrede thans gered is, vergist zich deer lijk. In de eerste plaats blijven er de moeilijkheden over den uiteindelijke rege ling van den afstand en de vraag, hoever deze zich zal uitstrekken. Gelet op de haast van Duitsche zijde, die natuurlijk beoogt een intocht met fanfares etc. als destijds in Oostenrijk, dreigt van dien kant een voortijdig ingrijpen. Hoe dat dan be schouwd zou worden? Maar nog erger is, dat vrijwel zeker schijnt, dat de amputatie van Sudeten- land op dit oogenblik een te klein zoen offer is geworden. Polen en Hongarije eischen hun deel, Polen dreigt zelfs al met geweldBeide hongerigen hebben den steun van Berlijn en Rome verworven, dat is zonneklaar. Wat blijft er over van Tsje eho-Slowakije. zoo ook deze gebieden moe ten worden afgestaan? Een romp, die geen levensvatbaarheid meer kan hebben, een prooi voor de Duitsche expansie-zucht naar het Oosten, die reeds tengevolge heeft, dat Roemenie zich ernstig bezorgd Een stap van den Hongaarschen gezant te Praag. De Hongaarsche gezant te Praag heeft vandaag aan Krofta een nota overhan digd, waarin voor de Hongaarsche min derheid dezelfde voorwaarden worden ge- eischt als aan de Sudeten-Duitschers zijn Duce over minderheden. „Chamberlain is bezig, het scheepje in de haven van den vrede te brengen". Mussolini Is te Treviso aangekomen en heeft een toespraak tot de menigte gehou den, waarin hij ook heeft gesproken over „de kleine minderheden van andere taal", die blijk hebben gegeven van haar aan hankelijkheid aan Italië en haar mede werking. Voor het stellen van een minderheden vraagstuk, aldus de duce, is het noodig, dat het vraagstuk zekere afmetingen heeft, die hier niet aanwezig zijn. Als Tsjeeho-Slowakije zich thans in moeilijke oogenblikken bevindt, is dat. doordat het „Duitsch. Tsjechisch, Boe- meensch, Hongaarsch, Slowaaksch" is. Ik wijs daar nog eens op, aldus zeide Mussolini, omdat men, ais men het pro bleem aansnijdt, het in zijn geheel moet behandelen. Chamberlain, die het initiatief heeft ge nomen, is bezig het scheepje in de haven van den vrede te brengen Na te hebben medegedeeld, dat de regee- ring te Praag de BritschFransche voor stellen zcu hebben aanvaard, zeide de duce: .,/lle objectieve vreemdelingen heb ben kunnen opmerken, dat het Italiaan- sehe volk zich in Europa het rustigste beeft gehouden Dat is het gevolg van de fascistische revolutie, die de Italianen zeer sterk en eensgezind heeft gemaakt Onder het leeken van den lictor zijn de Italianen altijd gereed te strijden en te overwinnen". De houding der Slowaken. De Slowaaksche volkpartij heeft mede gedeeld: „Het bestuur der partij heeft alle noo dige maatregelen getroffen in verband met den binnenlandschen en buitenlandschen Dolitieken toestand. De onderhandelingen met president Oud-minister Eden heeft te Strafford- on-Ayon een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de internationale toestand nog steeds slechter wordt. Hij zeide: „Ongetwijfeld is het En- gelsche volk zeer ongerust over den gang van zaken. De overtuiging wint veld, dat een voortdurend terugwijken slechts kan leiden tot een groeiende verwarring. Men meent, dat men thans moet stand houden, en hoopt dat het nog niet te laat zal zijn. Er zijn eenige menschen geweest, die ge loofden dat, indien de onmiddellijke kwes ties konden worden opgelost zonder wa pengeweld. men in ruime mate zou zijn te gemoet gekomen aan de verlangens van alle Europeesche mogendheden en de cri sis voorbij zou zijn. Ik acht die hoop niet gerechtvaardigd. De waarheid is, dat iedere crisis ons dichter tot den oorlog brengt. Wij glij den steeds meer naar den afgrond af". Eden herinnerde er aan, dat hij in Juni gezegd heeft, dat, hoewel men moet stre ven naar ontspanning in den toestand, men toch ergens stand moet houden, om niet het zelfrespect en het respect van ande ren te verliezen. Als de gevaren van thans vermeden kunnen worden, zullen er nieuwe op rijzen, omdat het geweld den voorrang heeft en recht en orde op den achter grond worden gedrongen. Als een dergelijke toestand zou voortdu ren zou hij spoedig ondraaglijk worden. De toestand is thans reeds zeer gevaarlijk. Eden herinnerde er aan, dat bij vroegere tijdvakken van- spanning Engeland ten slotte steeds den boventoon had gevoerd en zeide er niet aan te twijfelen, dat dit thans opnieuw zou geschieden. Het is nog niet te laat voor het bren gen van verandering in de opvattin gen, neergelegd in de woorden van Hull, die gezegd heeft, dat alle volken een groot belang hebben bij een vrede met gerechtigheid. Indien men deze waarheid geweld blijft aandoen, zal men niet kunnen ontkomen aan de uiteindelijke ramp en het is de hoogste taak der staatslieden, die ramp af te wenden. Na zijn terugkeer uit Parijs heeft ook Churchill een verklaring afgelegd, waarin hij in scherpe woorden stelling nam tegen de houding der regeering. „De verdecling van Tsjeeho-Slowa kije onder druk van Fransche en Brit sche zijde beteekent de volledige over gave van de democratieën aan de be dreiging met geweld door de nazi's", zeide hij. Het aanvaarden van Hitler's voor waarden beteekent volgens Churchill: „Een voetval van Europa voor de macht der nationaal-socialistcn, waar van ten volle gebruik zal worden ge maakt. Het denkbeeld, dat de veilig heid kan worden gekocht door een kleinen staat voor de wolven te wer pen, is een fatale dwaling". De liberale partij heeft in haar verga dering een resolutie aangenomen, waarin veroordeeld wordt, dat de regeering het initiatief genomen heeft zonder het parle ment te raadplegen. Chamberlain wordt ervan beschuldigd, geweken tc zijn voor het geweld. ..De liberale partij eischt de on middellijke bijeenroeping van het parle ment". Ook de nationale commissie van de jeugdgroepen uit de Engelsche Volken- bondsvereeniging heeft aan Chamberlain het volgende telegram gezonden: De natio nale commissie vertegenwoordigende 20.000 leden, is overtuigd, dat de eischen aan Tsjechoslowakij gesteld de belangen en de veiligheid van Groot Brittannië en den vrede in gevaar brengen en dat de gebeur tenissen de bijeenroeping van het parle ment vereischen. De arbeiderspartij heeft een manifest gepubliceerd, waarin krachtig geprotes teerd wordt tegen het „beschamende wij ken voor Hitiers eischen en de goedkeu ring van Engeland van hetgeen practlsch neeskomt op vernietiging van den Tsjecho-. slowaakschen staat". In het manifest wordt voorts nog gezegd: „iederen keer, dat men voor geweld wijkt, is de vrede verder af. Indien oorlog moet worden voorkomen en de beschaving gered, moeten de naties onverwijld een gezamenlijke poging doen, de regels van het recht in eere te herstellen". gaat maken en zeer terecht gelet op d* minderheden daar te lande. Als een lawine schuift de vernietiging van Tsjeeho-Slowakije voort in Midden- Europa, nu de Westersche democratieën zich aan Hitier hebben onderworpen. In deze omstandigheden ontmoet heden Chamberlain in het lieflijke Godesberg a. d. Rijn, den Fuehrer. Met welke gevoelens de Engelsche staatsman zijn reis zal aan vangen? Het groote gebaar van zijn eerste tocht is vervluchtigd en opgegaan in don kere wolken. Vertrouwen stelt een groot deel van zijn eigen land niet meer in zijn pogen tot behoud van den vrede voor zoo ver dit pogen is gezien als „met behoud van het prestige der Westersche democra tieën". Of misschien dit groote deel al niet als het grootste deel moet worden gekwalifi- cveerd, gelet op het groeiend verzet in eigen partij? Eden en Churchill onder schrijven volledig het verzet van Labour en oppositie-liberalen, en ook in Frankrijk neemt het uerzet toe. Men voelt zich lang zaam maar zeker meer en meer in de positie van „verrader" gedrongen en een aangename positie is dat niet. Te meer. waar Litwlnof, de Russische volkscommis saris voor buitenl. zaken, heeft onthuld, dat zijn land in niet mis te verstane dui delijkheid had toegezegd, alle hulp te wil len verleenen, zoodat de verantwoordelijk heid voor den gang van zaken geheel op het. Westen valt. Zelfs kan men zich afvragen of het Fransch-Poolsche vriendschapsverdrag nog we 1 eenige waarde heeft, nu Polen bij Hitier hulp heeft gezocht en gevonden voor zijn aspiraties inzake Teschen. Nogmaals: het ganse he aspect in Mid den-Europa is uit elkaar gerukt en vol komen onoverzichtelijk geworden. Trots alles, is de vrede nog niet gered en steeds dringender doemt de vraag bo vendien op, of de prijs voor een vrede, als thans mogelijk zal zijn, niet te duur wordt betaald. Met het wijken van recht voor geweld, dat nimmer maat kende en zal kennen. Men leze de Duitsche pers-uitln- gen van vandaag om daarin reeds de be vestiging te vinden. Het geweld is een monster, dat al etende steeds meer wil verslinden. Het zijn in-droeve toestanden. De Fransche socialistische parlements- fractie heeft een motie aangenomen, waar in zij verklaart, zich niet te kunnen ver eenigen met een diplomatiek beleid, „dat er toe geleid heeft, dat aan een staat, zon der dat deze is geraadplegd en onder be dreiging met agressie, de opoffering van zijn onafhankelijkheid is opgelegd, dat de regimes van geweld materieel en moreel versterkt zijn, dat Frankrijk geïsoleerd wordt, dat de bewapeningswedloop ver haast en het oorlogsgevaar daardoor groo ter wordt". Ook Litivinof fulmineert. In een in de Volkenbondsvergaderlne uit gesproken redevoering heelt Litwinof over het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk ver klaard. dat het noodzakelijk was alle mid delen uit te putten, welke in staat zouden zijn een gewapend conflict te bezweren. Nog geen drie dagen geleden heeft de re- geering van Tsjeeho-Slowakije de Sovjet- regeering gevraagd of zij, overeenkomstig het Sovjet-Russisch—Tsjecho-Slowaaksche pact, bereid was haar onmiddellijke en doeltreffende hulp te verleenen in geval Frankrijk, getrouw aan zijn verplichtingen, hetzelfde zou doen. Hieron eaf de Sovjet- regeering onmiddellijk een volkomen dui delijk en nositief antwoord. Onze militaire autoriteiten zijn direct bereid deel te ne men. aldus Litwinof, aan een conferentie met de militaire vertegenwoordigers van Frankrijk en Tsjeeho-Slowakije om de maatregelen onder oogen te zien, welke de toestand verelscht. Wil achten het nuttig dat de zaak voor den Volkenbond wordt gebracht, opdat de openbare meenimr ge mobiliseerd wordt en de houding van zekere andere staten duidelijk uitkomt. Het is niet onze schuld,, dat onze voor stellen niet aanvaard Ziln. Ongelukkig heeft men andere methoden gevolgd, die wel moesten leiden tot een zoo ernstige capi tulatie. dat de gevolgen daarvan vroeg of laat volkomen catastrofaal moeten worden. Men handelt niet in Volkenbonds geest, wanneer men vandaag een pro- blematischen oorlog vermijdt om voor morgen een zekeren en algemeenen oorlog te moeten verwachten, vooral als men dat doet om den honger van on- verzadiglijke aanvallers te stillen, ten koste van de vernietiging of verminking van souvereine staten. Het is niet in den geest van het Br land- Kelloggpoct, wanneer men belooningen toe. kent aan waoengerinket en een aanvallend superimperialisme aanmoedigt. De Sovjet- regeering. die er trotsch op is met een der. gelijke politiek niets gemeen te hebben, is niet voornemens de beginselen van deze beide verdragen los te laten. Zij noodtgt de andere regeeringen uit daartoe terug te keeren. Prins Bernhard bij de oefeningen van de lichte brigade. Hij maakte vrijwel de geheele oefening mee. Z.K.H. Prins Bernhard heeft vanochtend, vergezeld van zijn adjudant, kapitein de Roo van Aldewerelt, de oefeningen van de lichte brigade bijgewoond. Zijne Koninklijke Hoogheid steeg om 6.15 uur bij het station Maasbergen te paard. Hij reed mede in een patrouille van de blauwe huzaren, ingedeeld bij de blau we partij, v/elke patrouille onder bevel stond van luitenant Simons. De prins was gekleed in de uniform van ritmeester der huzaren, droeg een helm en had een gasmasker bij zich. Prins Bernhard maakte vrijwel de gehee le oefening mede, terwijl ln de Klomp de auto's gereed stonden, waarmede de Prins aan het einde van deze oefening naar het paleis Soestdijk terugkeerde. DE SULTAN VAN BOELOENGAN VERTROKKEN. Hedenochtend ls de sultan van Boeloen- gan met zijn gevolg met de boottrein uit den Haag naar Genua vertrokken. TRAGISCH ONGELUK. Jongetje zat op verbindingsstang tusschen trekker en aanhangwagen. Bij het passeeren van een met betonbui- zen geladen vrachtauto met aanhangwa gen van den bootdienst Kingma uit Wans wer d. zag de heer ,J. Viersen, slager te Lochem, dat op de verbindingsstang van den aanhangwagen een Jongetje zat. Hij hield een motorrijder aan. die getracht heeft den wagenbestuurder te waarschu wen. Helaas kwam hij te laat. Het jonge tje was van de stang afgesllngcrd en lag aan den kant van den weg. Het bleek het vier-jarig zoontje van den heer Viersen te zijn. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Vermoedelijk is het ventje, zonder dat de chauffeur het bemerkte, op den wagen geklommen. De vrachtwagen ls doorgereden daar men in de bestuurderscabine niets van het ongeval had gezien. HOTEL TE GOOR AFGEBRAND. Niets kon worden gered. Door nog niet bekende oorzaak is van ochtend ongeveer half tien brand ontstaan in het bekende hotel „Herlkerberg" gelegen oo den Herikerberg aan den Rijksweg te Goor. Bii gebrek aan water was het onmo gelijk den brand te stuiten, zoodat het hotel een Drooi der vlammen werd. Niets kon gered worden. De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. e ruggegraat van elk goed reclame-plan NIEUW GEVAL VAN KINDER VERLAMMING TE ROTTERDAM. Nadat er eenige dagen lang geen nieuwe gevallen van kinderverlamming in Rotter dam waren bijgekomen ls vanmorgen een nieuw geval bij den directeur van den G.G. en G.D. aangegeven. Het betreft een jon getje van twaalf jaar wonende aan den rechter Maasoever De afneming van de ziekte gedurende deze week is van dien aard. dat de over heid er toe kan overgaan ook de bewaar scholen en eenige scholen d:e nog gesloten werden gehouden, nu spoedig te gaan her openen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de bewaarscholen a.s^^randag hun lessen hervatten. A 2—=-*J i

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2