Praag geeft toe aan de pressie van Londen en Parijs Het laatste woord echter nog niet gesproken reinigt alles 79 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 20 September 1938 Derde Blad No. 24075 4» yM Voorde najaars schoonmaak SPORT PRAAG is voor den Britsch-Franschen aandrang gezwicht. Na lange beraadslagingen in den ministerraad onder voor zitterschap van president Benesj, die tot in den nacht hebben geduurd, is besloten de Britsch-Fransche aanbevelingen in principe te aanvaarden. Er zal echter nog een meer concrete toelichting worden gevraagd, teneinde tot in bijzonderheden te kunnen antwoorden. De voornaamste overweging, welke bij de beraadslagingen heeit gegolden, was het vaste voornemen een oorlog en bloedver gieten te vermijden. Hedenmorgen om 11 uur komt het kabinet opnieuw bijeen. Het „Prager Tageblatt" verklaart uit welingelichte bron verno men te hebben, dat de regeering het Fransch-Britsche plan aan vaardt, niet als een definitief geheel, maar als een basis van bespreking voor verdere onderhandelingen tusschen de Tsjecho- Slowaaksche regeering en de regeeringen van Frankrijk en Engeland. Ziedaar het groote nieuws van heden morgen, dat wij per bulletin bekend heb ben gemaakt. Een nieuwe oproep De Tsjechoslowaaksche regeering had gisteravond nog een nieuwen op roep uitgevaardigd, waarin de bevol king wordt gewaarschuwd tegen be richten, over de conferentie te Lon den in de pers verschenen „wegens de duidelijke onjuistheid dexer berich ten, diemog geen concreet verslag van de beslissingen te Londen kunnen ge ven aangezien de strekking dier be slissingen nog niet geheel bekend is. De beraadslagingen te Londen zijn slechts een etappe in de dramatische ontwikkeling der crisis en beteekenen niet het laatste woord. Wacht met kalmte, geïnspireerd door de recht vaardigheid en de waarheid der Tsjechische zaak, op de beslissingen der regeering". De gezanten van Frankrijk en Engeland zijn gistermiddag door president Benesj ontvangen. Naar alle waarschijnlijkheid hebben zij bij hun gemeenschappelijke bezoek de voorstellen van Londen over handigd. Te 16 uur is onder voorzitter schap van Hodza de permanente parle mentaire commissie, die alle partijen der coalitie omvat, bijeengekomen voor het aanhooren van een uiteenzetting van den minister-president over den toestand. Om elf uur gisterochtend was de per manente parlementaire commissie ook reeds bijeengekomen onder voorzitter schap van Malypetr. den president der Kamer, Zeminova, afgevaardigde der so cialistische nationale partij en Soekop, den president van den senaat. Tijdens deze bijeenkomst werd een wetsontwerp voorgelegd inzake bescherming van de valuta en in het statuut van de nationale bank aan te brengen wijzigingen. Drukte te Londen. Te Londen Is het uiteraard gisteren weer een dag geweest van ongewoon druk ke diplomatieke en politieke besprekin gen. Chamberlain heeft Attlee, den leider van de labour-oppositie en Greenwood ontvangen, alsook Sir Archibald Sinclair, den leider van de liberale partij in het parlement. Cadogan is door den Koning ontvangen. Grandi, de Italiaansche am bassadeur, had een onderhoud met Hali fax en de Amerikaansche ambassadeur Kennedy met den eersten minister. Run- ciman, Ashton Gwatkin en de Fransche ambassadeur behoorden verder tot hen, die een bezoek brachten aan het Foreign Office. Volgens zekere politieke kringen zou men voorts voornemens zijn het par lement bijeen te roepen voor 27 Sep tember. Chamberlain en Halifax zou den dan mededeclingen kunnen doen over de resultaten van Chamberlain's tweede reis en over de voorafgaande onderhandelingen. Negen Brltsch-Indische vorsten hebben in een gezamenlijke brief aan den onder koning hun geheele legermacht en al hun bezittingen ter beschikking der Engelsche regeering gesteld indien het in Europa tot een oorlog zou komen. Het antwoord van Londen. Nog altijd ontbreekt over het accoord van Londen elk officieel gegeven, maar meer en meer wint de overtuiging veld, dat hetgeen Havas ons mededeelde, in groote lijn wel juist moet zijn. Volgens de „Times" is echter niets vastgelegd over het percentage, die af stand aan Duitschland zou beteekenen. Tevens verklaart dit orgaan, dat ook door Duitschland voorwaarden behooren te worden vervuld, voordat tot uitvoering van het plan kan wor den overgegaan, bijvoorbeeld van het naar huis zenden der Duitsche reser visten. Dergelijke besluiten van Duitschland zouden de andere mo gendheden den indruk geven dat de Duitsche herfstmanoeuvTes niet op zoo groote schaal zijn begonnen we gens agressieve plannen en dat Hit- Ier werkelijk neiging vertoont tot een algemeene regeling en tot vrede, zoo- dra de Sudeten-Duitschers, die ih Duitschland opgenomen willen wor den, hun wehschen vervuld zien.De En gelsche ministers vinden het zeer on aangenaam dat In krantencommen taren de nadruk is gelegd op voorge stelde concessies aan de Duitsche am bities, terwijl geen melding wordt ge maakt van de voorwaarden waaraan Duitschland zal moeten voldoen. De „Daily Telegraph" schrijft: het is dringend gewenscht, dat zoo spoedig mo gelijk de volledige voorstellen bekend worden. Er zijn reeds eenige misverstan den opgedoken, welke, zooal niet recht gezet door de feiten, door een onmiddel lijke publicatie dienen te worden ver dreven Na afloop van een vergadering van den nationalen raad der Britsche arbeiders partij is een officieele verklaring gepubli ceerd. waarin o.a. gezegd wordt: In zijn oprecht verlangen, den vrede te handhaven, heeft de raad met ont zetting kennis genomen van de berich ten over de voorstellen van de Britsche en de Fransche regeering tot vermin king van Tsjecho-Slowakije onder de brutale dreiging van wapengeweld uan het nationaal-socialistische Duitschland en zonder voorafgaand overleg met de Tsjecho-Slowaaksche regeering. Het is, zoo wordt verklaard, een bescha mend verraden van een vredelievend demo cratisch volk en vormt een gevaarlijk pre cedent voor de toekomst De raad geeft tevens uiting aan zijn diepe sympathie met de Tsjecho-Slowaaksche regeering. Besloten is voorts onmiddellijk po gingen in het werk te stellen om de Fransche socialistische partij en de In ternationale vakvereenigingen tot een conferentie te Londen of Brussel uit te noodigen om de houding van het internationale proletariaat tegenover de dreigende ontbinding van de Tsjecho-Slowaaksche republiek vast te stellen. De Poolsche en Hongaarsche minderheden. De berichten over het resultaat van de FranschBritsche besprekingen te Londen hebben te Rome een gevoel van teleurstel ling gewekt en men is van oordeel, dat de oplossing, die naar het schijnt door Frank rijk en Engeland zal worden voorgesteld, in tegenspraak is met de these van Musso lini, die een volksstemming bepleit voor alle nationale minderheden in Tsjecho-Slo wakije. Frankrijk en Engeland, zoo zegt men te Rome, kunnen niet anders doen dan reke ning houden met de eischen van Duitsch land, doch zij meenen zich te kunnen ver zetten tegen de rechtvaardige eischen van de andere nationaliteiten in den staat Tsjecho-Slowakiie. De Hongaarsche staatssecretaris Antal heeft in een rede over de Tsjecho-Slowaak sche crisis verklaard dat Hongarije een vreedzame regeling met vreugde zal begroe. ten. De eenige niet aanvaardbare oplossing zou die zijn. waarbij de Hongaarsche min derheid niet hetzelfde beschikkingsrecht zou krijgen als de andere nationaliteiten. Duurzame vrede is in Midden-Europa slechts mogelijk indien het natuurlijke recht van zelfbeschikking wordt toegezegd aan de volken, welken men het twintig jaar geleden ten onrechte ontzegd heeft Naar verluidt, is dc Hongaarsche rijksbestuurder Horthy heden naar Berchtesgaden vertrokken voor een ontmoeting met den Fiihrer. Op een gistermiddag te Kattow tz gehou den bijeenkomst, welke door 50.000 perso nen werd bijgewoond, is een resolutie aan genomen. waarin wordt geëischt. dat Sile- zisch Teschen aan Polen wordt terugge geven. Na de Tsjechen in felle bewoordingen te hebben beschuldigd van onderdrukking der Polen in Tsjecho-Slowakije. verklaart de resolutie „Het oogenblik der bevrijding van Sile- zisch Teschen ls gekomen. Wij doen een beroep op de hoogste machten van de re geering en het geheele Poolsche volk en vragen hun, alle middelen te gebruiken en alle krachten aan te wenden, opdat recht vaardigheid geschiede, en Silezisch Teschen aan Polen worde teruggegeven". Een protest aan den Volkenbondsraad. Het com, 1 té van waakzaamheid van anti- nationaalsoclalistische intellectueelen heeft aan den voorzitter van den Volkenbonds raad een telegram gezonden van den vol genden Inhoud: „Het comité van waakzaamheid, gevormd door duizend Nederlandsche mannen en vrouwen van wetenschap, kunst en letteren, geeft uiting aan het gevoel van diepe ver ontwaardiging, welke een ltlelne natie ver vult wegens het feit, dat over het lot van een andere kleine natie met nauwelijks een schijn van haar medezeggenschap door groote mogendheden wordt beschikt. Het protesteert met den grootsten na druk tegen de thans opnieuw plaatsvin dende verkrachting van het volkenrecht en tegen de verzaking van het Volken bondsbeginsel van rechtsgelijkheid voor kleine en groote naties. Het drukt zijn vurige hoop uit, dat de democratische staten, leden van den Volkenbond, te elfder ure tot de beginselen van het bondspact zullen terugkeeren en zich niet langer tot medeplichtigen van de fascistische geweld- politlek zullen maken, maar gezamenlijk een dam daartegen opwerpen, als eenige duurzame waarborg voor den vrede en de vrijheid der naties". Het telegram is onderteekend door prof. dr. H. J. Pos, voorzitter en dr. D Loenen, secretaris. Afschrift van dit telegram werd gezon den aan de diplomatieke vertegenwoordi gers van Frankrijk, Groot-Brittannië en Tsjecho-Slowakije te 's Gravenhage. Duitsche pers maant tot spoed. Hier volgen nog eenige uitlatingen van de Duitsche pers. nopens het Tsjecho- Slowaaksche vraagstuk. De Deutsche Allgem. Zeitung: Duitsch land zal den Sudeten-Duitschers de hulp, die de Fiihrer te Neurenberg voor het oogenblik van het grootste gevaar beloofd heeft, in ieder geval brengen, indien het noodig is. Dit is geenszins onvereenigbaar met den oprechten wensch van Duitsch land, dat de actie van Chamberlain succes moge hebben. Het hangt echter van het tempo van die actie af en van de besluit- kracht, die er achter staat. Hamburger Fremdenblatt: Wat zich nu afspeelt is een wedloop met den tijd. Iedere verloren minuut stijft Praag In zijn hou ding- Iedere gewonnen minuut is een kost bare winst voor den vrede. Het blad wijst er op, dat thans ook de Polen en de Hon garen de rechten van hun nationaliteiten opeischen. De diplomatieke loop der ge beurtenissen heeft zich thans met plas tische duidelijkheid toegespitst op de anti these Praag of Europa Tsjechen en Slowaken. Na een bestuursvergadering van de Slo- waaksche volkspartij te Bratislawa, zijn de afgevaardigden Tissi, Sojol en Sivek naar Praag vertrokken. Heden zullen zij een onderhoud hebben met president Benesj over de oplossing van de Slowaaksche kwestie. In een resolutie wordt gezegd: „Wij hebben geen schriftelijke of mondelinge afspraak met niet-Slowaaksche politieke partijen en hebben deze nooit gehad". Voorts wordt verklaard: „Als een Christelijk volk staan wij afkee rig tegenover alle pogingen, die gedaan zijn om door bloedige en krachtdadige midde len de nationaliteitenvraagstukken van den staat op te lossen. Wij hopen, dat goede betrekkingen tusschen de Tsjechen en Slowaken tot stand zullen komen, op dat deze kunnen bijdragen tot versterking van de binnen- en bultenlandsche positie van den staat. Wij willen een gelukkig en tevreden volk Wij willen een autonoom Slowakije. Wij willen een sterk Tsjecho Slowakije". Actie der Sudeten-Duitschers. De Sudeten-Duitsche vrijscharen in Duitschland deelen mede. dat de voorbe reidende werkzaamheden thans zijn be ëindigd en dat de inlijving van recruten kan beginnen. Deze mededeeling verwekte naar het Duitsche nieuwsbureau verzekert, „onder de Sudeten-Duitschers, die pas aan de Hussitische terreur waren ontkomen, on beschrijfelijk gejubel". In alle vluchtelingenkampen bereidden de Sudeten-Duitschers hun leiders, die hun de groeten van Konrad Henlein over brachten, geestdriftige ovaties, betuigden hun trouw en verklaarden steeds weder, dat zij reikhalzend uitzien naar het oogen blik, hun in het vaderland achtergebleven volksgenooten „van het regime van geweld der Tsjechisch-bolsjewistische massa te kunen bevrijden". Krebs, die vroeger in Tsjecho-Slowakije woonde, door Hitier tot gouwleider be noemd werd en thans belast is met de in spectie der kampen voor de „Sudeten- Duitsche vluchtelingen", heeft verklaard, „dat de afdeelingen. die in gesloten for matie gedefileerd hebben en die bijna uit sluitend uit jonge strijdbare mannen be staan, gezworen hebben, al haar krachten beschikbaar te zullen stellen, overal waar het rijk hen noodig zal hebben". Tijdens een bijeenkomst van Sudeten- Duitsche vluchtelingen heeft Sebekowsky den volgenden oproep gericht tot de in Tsjecho-Slowakije achtergebleven Duit- schers: „Wij zullen spoedig als soldaten naar ons geboorteland terugkeeren. Wij zullen overwinnen, omdat Hitier het wil. Kameraden in het vaderland, het uur der bevrijding nadert. Aan de slavernij zal een einde komen. Wij zijn gekomen aan de laatste étappe van den strijd". Daarna is nog het woord gevoerd door den afgevaardigde Sandner, die om. zeide: men heeft onze organisatie vernietigd Wij hebben deze niet langer noodig, wij heb ben een andere. Deze ls niet meer voor den vrede, doch om honderdvoudig te doen be talen wat de Tsjechen ons aangedaan heb ben. Wij zullen hor.dervoudig wreken wat men ons heeft aangedaan. Het zal een actie zijn van vernietiging van hetgeen zij tot stand zullen brengen Op deze vergadering zijn twee buiten- landsche Journalisten, t. w Kenneth An derson, een correspondent van Reuter, en Melvln Whiteleather, correspondent van de Associated Press of America, in hech tenis genomen en gedurende vijf kwartier vastgehouden Men gelooft, dat hun arrestatie op een misverstand berust. Het aantal Sudeten-Duitsche vluchtelin gen in de doorgangs- en vluchtelingenkam pen bedroeg gisteren in totaal 102.000. Nog steeds duurt de vluchtelingenstroom voort. Deze vluchtelingen zouden berichten, dat de Tsjechen de Sudeten-Duitsche grensgebieden beginnen te ontruimen. De Tsjechen verklaarden echter, dat zij, al-, vorens af te trekken, het geheele land in puin zouden leggen. Aldus meldt het Duit sche Nieuwsbureau, dat hieraan nog ver schillende uitlatingen van vluchtelingen toevoegt, o.a. dat in de boschgebleden tus schen Melersgruen en Tillenberg door auto's groote vaten benzine en petroleum zijn afgeladen, teneinde eventueel het ge heele bosch in brand te steken. Men ziet: de propaganda duurt onver minderd voort! Censuur op alle kranten. Krachtens de uitzonderingsmaatregelen, waartoe de Tsjecho-Slowaaksche regee ring besloten heeft, wordt met ingang van hedenavond de preventieve censuur toege past op alle bladen, die daartoe hun num mer twee uur voor het verschijnen aan de censuur moeten voorleggen. De P.T.T. heeft het briefverkeer naar het buitenland aanmerkelijk beperkt. Brie ven moeten open verzonden worden. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau heb ben Sovjet-Russische zenders gisteravond getracht de uitzending der Sudeten-Duit sche betooging te Dresden via alle Duitsche zenders onmogelijk te maken. In verschil lende streken traden dientengevolge sterke storingen op. Persstemmen. Nog enkele persstemmen: De „Times" zegt: Indien de voorgestelde wijzigingen der vredesverdragen thans met algemeene in stemming ten uitvoer zouden worden ge bracht, zou daarmede duidelijk worden aangetoond en versterkt het beginsel van het voltrekken eener wijziging zonder ge weldpleging. Men kan zeggen, dat hierop bijna zonder uitzondering de geheele toe komstige ontwikkeling der beschaving be rust, want wijzigingen tusschen bepaalde landen zullen stellig komen. In dt geval mag men hopen, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering inziet, dat een uiteindelijke winst van meer belang is dan een onmiddellijke opoffering De van Praag gevraagde opofferingen zijn enorm, schrijft de .Petit Parisien", maar zijn de rampen, waarmede het be dreigd wordt, niet nog veel grooter? Onze vertegenwoordigers hebben uit Londen, waar zij. gebonden door de omstandig heden. de Fransche fierheid niet zoo hoog konden doen weerklinken als zij gewild hadden, de best mogelijke resultaten mee gebracht. Belast met een geduchte verant woording. waarbij oorlog op het spel stond, waren zij bezorgd om het behoud van den vrede, het welzijn van hun land, en het Tsjechische belang. Blum schrijft in de „Populaire": de ge volgen van het accoord van Londen zullen zich ver in Europa en Frankrijk doen ge voelen. Waarschijnlijk is een oorlog vermeden, maar ik. die nooit opgehouden heb voor den vrede te werken, kan er niet verheugd om zijn. De Amerikaansche pers is over het geheel verontwaardigd De „New York Times" verklaart, dat dit het einde is van het geheele veiligheidsstel sel, dat In de verdragen van na den oorlog was opgebouwd. De „New York Herald Tribune" schrijft, dat de beide groote democratieën Tsjecho- Slowakije niet alleen op het altaar hebben geplaatst, doch het ook bevolen hebben zelfmoord te plegen. De „Daily News" alleen slaat een anderen toon aan. Dit blad schrijft: Indien Groot Brittanië en Frankrijk ten oorlog zouden gaan. zou Tsjecho-Slowakije zeer zeker een slagveld worden en zullen er geen Tsjechen meer zijn, wie den strijd ook zou winnen. Onder het opschrift „Vreedzame schei ding" herinnert de diplomatieke medewerker van de Boersenzeitung" aan de scheiding tusschen Noorwegen en Zweden op 23 Sep tember 1905. Het blad schrijft: Wat de Noien toen bewoog gebruik te maken van ftun zelfbeschikkingsrecht, was een be scheiden mate van tegenstrijdigheden in vergelijking met hetgeen den Sudeten- f OP ELKE «US EEH IOM VOOB GESCHEHKIM l 75-90 (Ingez. Med.) WIELRENNEN. Het clubkampioenschap op den weg 1938 voor Le Champion. C. Smit eerste bij de beginnelingen. Gisteren zijn de door de N.W.U. georgani seerde wedstrijden om het clubkampioenschap van Nederland op den weg 1938 gehouden. De route liep over den geheelen Ringdijk van den Haarlemmermeerpolder. Dit parcours moest tweemaal worden afgelegd en bedroeg 126 K.M. Gestart werd bij het stoomgemaal de Lijn den. Veertien clubs startten om 9.43 uur met tusschenruimten van twee minuten. Met uitzondering van één ploeg kwamen alle deelnemende vereenigingen uit Noord- en Zuid- Holland. De uitslag luidt: 1. en kampioen op den weg 1938: Le Cham pion 3 uur 9 sec. 2. Feyenoord 3 uur 4 min. 37 sec. 3. De Adelaar 3 uur 6 min. 23 sec. 4. Excelsior 3 uur 7 min. 44 sec. 5. Olympia 3 uur 14 min. 27 sec. 6. Kampioen 3 uur 17 min. 52 sec. 7. Achilles 3 uur 18 min. 21 sec. 8. De Bataaf 3 uur 19 min. 5 sec. 9. Spartaan 3 uur 19 min. 48 sec. 10. D.T.S. 3 uur 23 min. 28 sec. Na de wedstrijden om het clubkampioen schap werd een wegwedstrijd voor nieuwelingen en beginnelingen om het kampioenschap van Nederland verreden. Deze renners moesten een maal den Haarlemmermeer rond. Uiteindelijk won C. Smit uit Rotterdam in 1 uur 35 min. 39 sec. Op de tweede plaats eindigde G. Loos uit Amsterdam, derde werd Blaauw Zaandam). Als vierde kwam Pott (Amsterdam) binnen, ge volgd door J. Smit (Vijfhuizen). NEDERLANDSCHE SUCCESSEN TE VIER SEN. Meer dan 2000 toeschouwers woonden tot slot van het seizoen, op de wielerbaan te Viersen de internationale wielerwedstrijden voor ama teurs bij. Onze landgenoot Smits won met 10 punten den sprintwedstrijd voor Schwiei s (Duitschland) 8 pnt.: Hendrycks (België) 6 pnt. en Hofman (Nederland) 4 pnt. In de ploegachtervolging kwamen voor België en Duitschland drie renners, voor Nederland alleen Smits en Hofman uit. zoodat onze land- genooten derde werden. In den puntenwed- strijd over dertig ronden echter werd Smits weer eerste met 23 pnt. en Hofman tweede met 18 pnt. In het totaal-klassement werd Neder land met 60 pnt. eerste voor Duitschland met 52 pnt. en België met 33 pnt. SCHERMEN. JUBILEUMWEDSTRIJDEN VAN DEN K.N.A.S.B. Het bestuur van den Koninklijken Neder- landschen Amateur Schermbond heeft ge meend, dat de viering van het 30-jarig bestaan van den K.N.A.S.B. door en voor de schermers moet geschieden. Daarom zullen op 1 October a.s. in de tennishal „Marlot" te 's-Gravenhage nationale wedstrijden georganiseerd worden. DE DATA DER KAMPIOENSCHAPPEN. Als eerste kampioenschap van den K.N.A.S.B. in het seizoen 193839 zal dat op floret- voor dames op 19 Februari te Rotterdam worden ge houden. Op 19 Maart is te Amsterdam aan de beurt het floretkampioenschap voor heeren, terwijl op 30 April te 's-Gravenhage het sabelkam pioenschap en op 11 Juni op het Kurhausterrein te Scheveningen het degenkampioenschap zul len worden verschermd. De personeele degenwedstrijd om den R.S.B.- beker wordt op 20 November te Rotterdam ge houden. de personeele sabelwedstrijd om den Gijsbertibeker op 4 December te Leiden, en die om den Aertsbeker op 2 April te Amsterdam, terwijl de personeele degenwedstrijd om cien Brouwerbeker op 16 April te Amsterdam zal worden georganiseerd. BOKSEN. TITELGEVECHT VAN KLAVEREN— CHRISTOFORIDES TE ROTTERDAM. Gisteravond is te Rotterdam het boksseizoen der N.B.U. geopend. Medegedeeld werd. dat het titelgevecht, dat van Klaveren tegen den Griek - schen uitdager Christoforides moet leveren, te Rotterdam gehouden zal worden. ATHLETIEK. DE L.P.S.V. EN HET H.L.O.-DIPLOMA. Sinds eenige weken zijn onder leiding van den inspecteur G. H. van der Ham een 36-tal Leidsche politiemannen, leden van de Leidsche Politie Sportvereerüging, waarvan de jongste 22 en de oudste 45 jaar is, in training gegaan, teneinde deel te kunnen nemen aan de proe ven. welke vanwege de Nationale Vereeniglng voor Harmonische Lichaamsontwikkeling door het Werkcomité OegstgeestLeiden omstreeks half October a.s. te dezer stede zullen worden afgenomen. VOETBAL. DE ENGELSCHE LEAGUE. In de eerste afdeeling van de Engelsche league won Blackpool met 41 van Brentford. In de tweede klasse won Blackburn Rovers met 31 van West Ham United, terwijl Brad ford met 30 Tranmere Rovers versloeg. duitschers de samenleving met de Tsjechen in denzelfden staat onmogelijk maakt. De 3.5 millioen Sudetenduitschers, sterker in aantal dan de inwoners van het huidige Noorwegen, kunnen niet op een dergelijk begrip en inzicht van den Tsjechischen bondgenoot rekenen als de Noren bij de Zweden Wat h^n echter dwingt een samen leving te beëindigen, waarin nog slech's de I ketenen van haat en gtewold e*" va «Sr rol spelen, geeft hun krr*t om z°KV>ch'k- king een honderdmaal krachtiger recht vaardiging dan de bescheidene redenen, welke de Noren vervulden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9