Hef benauwde T sj echo-Slo waki j e LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 20 September 1938 Praag heelt nog niet onvoorwaardelijk toegegeven UIT DE BONTE WAERELD ft' KIIN/T fMITTHTN^j Laatste Berichten Binnenland Melkprijs wettelijk gebied. MARKT Stadsnieuws LAND- EN TUINBOUW Holl. Mij. van Landbouw wendt zich tot den minister. Het da.»elijksch bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft ln zijn gisteren gehouden vergadering den onbe- vTedigenden toestand voor de consumptie melkers besproken. Besloten werd het volgende schrijven aan den minister van Economische Zaken te richten ..Het dagelij ksch bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, ln vergade ring bijeen, verzoekt Uwe Excellentie be- De Poolse he eischen. De ambassadeurs van Polen te Londen. Parijs, Rome en Berlijn hebben opdracht ontvangen aan de regeeringen, waarbij zij geaccrediteerd zijn. opnieuw de houding van Polen te preciseeren „met het oog op de gebeurtenissen ln Tsjecho-Slowakije en de Internationale Inmenging, welke ten deze geschiedt". In een door het ministerie van buiten- landsche zaken geïnspireerd artikel waar schuwt de Hurler Poranny tegen een her haling van fouten en verkeerde methoden, welke hebben geleid tot den tegenwoor- dlgen toestand en ln de toekomst dezelfde loofd doch dringend tegemoet te komen aan consequenties zouden kunnen te weeg het pogen der consumptlemelk centrale. I brengen. In 1919/1920 heeft men Midden den melkprijs te verhoogen. Het dagelijksch Hluropa behandeld als koloniaal gebied bestuur wijst er Uwe Excellentie op. dat de - I schaarschte aan melk. Inzonderheid door den ongekenden Invloed van het mond- en klauwzeer, den melkprijs zonder bindende regeling zeer hoog zou hebben doen op- loopen. Deze hooge prijs zou voor de veehouders een kleine tegemoetkoming beteekend heb ben in de groote schade welke zij thans door genoemde ziekte ondervinden. Inplaats van thans deze tegemoetkoming te onder vinden wordt de consumptie melk centrale verplicht honderd duizenden liters melk voor hoogen prijs en op kosten zijner aan geslotenen van elders te betreleken. Naar ons oordeel is echter een regeling, welke op zoo zichtbare wijze een veel lage- ren prils geeft dan vroeger onder ongeveer gelijke omstandigheden het geval zou zijn geweest ten aanzien der producenten on redelijk en onhoudbaar. In het belang van hot voortbestaan der regeling, welke mooie oerspectlën voor alle belanghebbende groe pen en het algemeen belang Inhoudt, doen wij een beroep op de medewerking Uwer Excellentie den melkprijs meer aan de omstandigheden aan te passen I" DE O. 15 EN O. 12 UIT NIEUWE DIEP VERTROKKEN. Onder groote belangstelling vooral van de zijde van de familieleden van de beman ning. zijn van morgen de onderzeebooten O. 16 en O. 12 uit Nieuwe Diep vertrokken. Om kwart over tien hield, wegens afwe zigheid van den marine-commandant, de chef van de staf der zeemacht, de kapitein- luitenant ter zee J. J. A. van Staveren, in spectie aan boord van de belde bodems De beide onderzeebooten worden 5 No vember in Willemsoord terugverwacht. DE KINDERVERLAMMING. Bewaarscholen te Den Haag weer open. De burgemeester van Den Haag heeft beslist dat de bewaarscholen aldaar met rngang van Donderdag a.s. mogen worden heropend. DENATURATIE VAN ROGGE. Va/n bewoegde zijde vernemen wij, dat met Ingang van morgen de gelegenheid wordt opengesteld tot denaturatie van rogge. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Oude man door den trein gegrepen en gedood. Vanochtend omstreeks elf uur is twee- honderd meter voor den onbewaakten over weg te Gilze-Rijen de 72-Jarige J. P Wïl- lems door een trein gegrepen en gedood. De man. die tijdelijk bij familie in Gilze- Rljen vertoefde, was vanochtend gaan wandelen. Om onbegrijpelijke redenen leid- de zijn wandeling langs de spoorboon, wel ke hij vermoedelijk door een binnenweg be- reikt heeft. Hij was doof en heeft waar schijnlijk daardoor den trein niet hooren aankomen. De man werd gegrepen en on middellijk gedood. BEGRAFENIS VAN DEN HEER C. DE GRAAF. Gistermiddag is onder groote belangstel ling het stoffelijk overschot van den heer C. de Graaf op de Alg. Begraafplaats te Leiderdorp ter aarde besteld. Aan het graf werd gesproken door dr. G. J. Streeder, Ned. Herv. pred. waarna het woord werd gevoerd door den heer M. P. Splinter en burgemeester Brug Een woord van dank voor de vele blijken van medeleven werd gesproken door den heer C. de Graaf, zoon van den overledene. De Rott. Lloyd-rapide in aansluiting op het mailschip „Dempo" wordt morgen ochtend te 7.33 uur in Den Haag H.S. ver- Wacht. De opneming van 3 rrüllioen Sudeten- Duitschers ln Tsjecho-Slowakije leidde tot de ontploffing, waarvan wij getuige zijn. De conferentie van 8pa ln 1920 bekommer de zich niet om de rechten der Poolsche bevolking in Teschen om weer bij den Pool- schen staat te komen. Het stelsel faalde na 20 jaren. Opnieuw willen Pariis en Londen dit deel van Europa behandelen als een soort kolonie welker behoeften niet worden medegeteld als element voor een oplossing. Indien men zijn toevlucht neemt tot deze methoden, die gefaald hebben en Europa aan een ernstigen schok bloot stellen, zal het resultaat hetzelfde zijn, doch minder lang op zich laten wachten. Tegenover de neigingen tot een terug keer tot de onheilspellende methoden van het verleden, heeft de Poolsche regeering. voor zoover er Poolsche belangen in het geding zijn, gewaarschuwd. Wie zou onderstellen, aldus besluit het blad, dat Polen zich thans zou laten ge bruiken als instrument voor een politiek, welke niet in overeenstemming met Polen zou zlin tot stand gekomen, moet weten, dat hij zich ernstig vergist en de gevolgen van zijn dwaling zal betalen. Het blad schrijft voorts, dat „geen enkele macht meer ln staat ls een samenvoeging te verhinderen van de Poolsche gebieden ln Teschen met het moederland en dit onafhankelijk van den vorm welke gege ven zal worden aan de definitieve oplos sing van het Tsjeehisch-Duitsche conflict. Horthv vandaag nog niet naar Bcrchtesgaden. Gezaghebbende Duitsche kringen te Berchtesgaden ontkennen categorisch het bericht van de aankomst van den Hongaar- schen rijksbestuurder, admiraal Horthy. op het buitenverblijf van Hitier. De mogelijkheid van zijn komst schijnt echter te bestaan. Incident bij Schroiedebcrg. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat het vanochtend te omstreeks halfvljf tot een schietpartij is gekomen tusschen Tsje chische grenstroepen, die het vuur hadden geopend op Sudetendultsche vluchtelingen en dienstplichtige Sudetenduitschers, die zich in uniform en met de wapens van hun troepenafdeeling hadden verwijderd en met de overige vluohtelingen Dultsch rijksge bied probeerden te bereiken. De Sudeten duitschers troffen met handgranaten het Tsjeohisohe douanekantoor, van waar uit met machinegeweren werd geschoten. Het gebouw geraakte in brand an werd ln de asch gelegd. De Sudeten-Duitsohe soldaten verkeerde een Duitsche douanepatroullle op Duitsch gebied in levensgevaar. Er zijn drie vrouwen en twee kinderen gewond. Het Tsjecho-eiowaaksche telegraaf- agentschap meldt hierover. In den afgeloo- pen nacht hebben uit Dultschland gekomen gewapende benden verschillende aanvallen gedaan op de Tsjecho-Slowaaksche gren zen. Vanochtend om even over tweeën heeft een bende van ongeveer vijftien man, ge wapend met geweren en revolvers, een aan val gedaan op het douanekantoor te Neu- sorge bij Branau Drie Tsjechische tolbe ambten. die zich in wettigen staat van zelfverdediging bevonden, hebben gebruik gemaakt van hun vuurwapenen en twee handgranaten geworpen. Toen versterk'n- gen waren ontboden, vluchtten de aan vallers naar Duitschland. Een tweede overval werd door onbeken den uitgevoerd bij Dauba. Zii hebben stee- nen geworpen naar een soldaat die Hcht gewond werd Tegen uur vanochtend heeft eaipHHBHBMVHI bende van twaalf man, die uit Bu'tschland voor de ratten te gebruiken, dient men er waren gekomen, en voorzien waren van in de allereerste plaats zorg voor te dra- wapers en granaten van Du'tschen oor- gen. dat ze geen kans hebben om eenlger- sprong, een overval gepleegd op Ebersdorf jei ander voedsel te veroveren. Trouwens. wanneer men altijd goed op dit laatste past, zal het vrij waarschijnlijk zijn, dat de te gebruiken. Voor alles moei men de Dees- ten van de ongevaarlijkheid der apparaten overtuigen. Met handschoenen behoort de val te worden ingesteld en verzet. Het verdient ook aanbeveiing het vangwerk- tulg eerst van een bijzonder aantrekkelijk en goed smakend aas te voorzien, zonder echter het mechanisme te laten werken, cpdat het dier aan den val gewend raakt. Het best is het zelfs nog verder te gaan en het toestel niet neer te zetten op den weg, die de ratten bij hun tochten ge woonlijk langs trekken, daar deze schran dere dieren anders licht argwaan krijgen (de schranderheid van de ratten is voor den mensch een groote handicap bij het verdelgen dezer knaagdieren). Wil men zich van vergif bedienen, dan heeft men ln aanmerking te nemen, dat de dieren een buitengewoon fijn instinct bezitten. Het kan voorkomen, dat. wan neer zich bij tien vergiftigde haverkorrels één onschadelijke bevindt, slechts deze laatste door de ratten wordt opgevreten. Door nauwkeurige proeven heeft men vastgesteld, dat de ratten zelfs op de kleur letten Voor de experimenten wendde men vijftig verschillende kleuren aan. Hadden de graankorrels een blauwe kleur, dan vra ten de ratten er hoogstens twee per hon derd van; was het voedsel zwart, dan con sumeerden ze één procent en was het vlo- let, dan namen ze er in het geheel niets van. Ze sloegen echter 32 korrels per 100 naar binnen, wanneer men een groene gift- stof gebruikte. Wanneer men van plan is om vergift bti Friedland De regeering vergadert te Praag Tijdens de zitting van het kabinet ratten niet meer terug zullen komen Meestal is het echter vrij onmogelijk om werd "veraomen7dat Praag met Londen bergP'aatS voor etenswa" va >s atv VlUuCTl. en Parijs in telefonische verbinding staat en dat deze besprekingen met de j hoofdsteden nog steeds voortduren. Na deze gedachtenwisselingen zal het kabi- de Philipsaandeelen vast gestemd waarWf eveneens een koerswinst van een tiental procen ten kon worden opgeteekend; tegen het slot viel een kleine inzinking waar te nemen. Unielevers lagen vast ln de markt en haal den een gedeelte van het gedurende de laatsts dagen geleden verlies ln. Aku's werden wat hooger afgedaan. De Tabaksmarkt was stil. Van de Sumatra- aandeelen behaalden Dell-Batavia's een koers winst van een vijftal punten. Scheepvaartpapieren trokken slechts geringe belangstelling, doch profiteerden desniettemin van de verbeterde beursstemmlng. De Amerikaansche fondsen hadden hun deel ln het hoopvolle sentiment en werden over ae geheele linie op een verhoogd peil verhan deld. Onder beurstijö viel hier er. daar echter een kleine verzwakking waar te nemen *n voor al kwam dit tot uiting in het koersverloop van eenige toonaangevende staalaandeelen. De beleggingsmarkt had een kalm voorko men: de obligatiën uit de jongere emissies als mede de obligatiën Nederlandsch-Indië werden wat hooger genoteerd. De spoorweg-drieën kon den het gisteren geleden verlies achterhalen. De Oude Schuld was niet veel veranderd, doch overigens prijshoudend. WISSELKOERSEN. Londen 8 92 3/8 (8 92 1/16). Berlijn 74.10 <74.351. Parijs 5.001/* <5.001/4). Brussel 31.16 (31.37) Zwitserland 41.91 (41.901/*), Kopen hagen 39 05 (39.85). Stockholm 46.02' (46.02'/*), Oslo 44 05 <44.85). New York 185 <1.85 13/16). Praas 6.39. Lire 7.10. Prolongatie '/i°/o; Part. disc. 3/16; Dag geld 1/4; Reglstermarken 27; Crediet Sperrmarken 8; Effectensperrmarken 7; Reismarken 42'/*; Bankpapier 24'/*. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. binet waarschijnlijk vanavond opnieuw in vergadering bijeenkomen. Oordeel van soc.-dem. leiders De leider der Duitsche soc.-dem. in Su- di ben-land Jaksch schrijft in de Sozial Demokrat. dat het aanbod van Frankrijk en Engeland een regeling te maken, niet het gevaar voor een oorlog uitsluit. Berlijn zal zich niet met eenige Sudeten-Duitsche districten tevreden pellen, daar het grond stoffen wil. Voor het Tsjechische volk zet het nieuwe plan het bestaan van den staat op het spel. WIJ hebben Inderdaad eenige redenen sceptisch te staan tegenover de nieuwe waarborgen van Frankrijk en Enge- lad. Zelfs wanneer het plan aanvaard zal worden, aldus Jaksch, zal het vraagstuk der Tsjechen en Duitsohers niet opgelost zijn. Chamberlains vertrek naar Godes- berg nog niet vastgesteld. Volgens de laatste aanwijzingen, aldus de diplomatieke correspondent van EEN VELDSLAG TER KALMEER ING DER ZENUWEN. In Oost-Afrika. ln het Oeganda-gebied woont koning Cochannero, die over den stam der Kareoeopi heerscht. Hij verveel de zich in den laatsten tijd een beetje en daarom daagde hij den koning van Bo- bianda, den grooten Kiylngi, uit tot het houden van een veldslag, die in de vlakte van Bomba plaats zou vinden. De beide heerschers hadden blijkbaar een beetje af leiding noodlg. Ze waren het zeer spoedig eens over de legersterkte van beide zijden. De oorlogstrom werd geroerd en de krij gers trokken op elkander af. Een moord dadige slag ontwikkelde zich met vele doo- den en gewonden. Deze veldslag had plaats gehad, om de zenuwen der belde koningen een weinig te kalmeeren. AMSTERDAM. 20 September. chische regeering nog geen antwoord ont vangen. Lord Halifax bij den koning. De Engelsche minister van bultenland- sche zaken, lord Halifax, is tegen den ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candldaatsexamen In disch recht de heeren: A. H. Metzelaar 'den Haag) en W. F. v. d. Berg lOegst- geest). namen een Tsjechlsehen gendarm en een middag door den koning in audiëntie beambte der douane gevangen Bén gen- ontvangen. Hij bracht verslag uit over de darm werd gelood Pas tegen acht uur werd j jongste ontwikkeling van den lnternati- het vuur gestaakt. Tijdens de schietpartij onalen toestand. Op de legatie van Tsjecho-Slowakije wordt verklaard: „Voor zoover ons bekend, is er nog geen ofiicieele bevestiging van het bericht, dat de regeering van Tsjecho-Slowakije het Engelsch-Fransche plan onvoorwaardelijk heeft aanvaard." Nader wordt nog gemeld: De Tsjechische gezant heeft vandaag om streeks het middaguur verbinding gehad met Praag en de hoogste autoriteiten ge sproken. Er is nog geen beslissing door de De politieke gebeurtenissen ln Europa volgen i. I elkander in een snel tempo op en voor zoover Reuter, zullen de schikkingen voor een i de situatie zich op het oogenblik laat beoor- tweede bezoek van Chamberlain aan deelen. zijn er aanwijzingen om te veronder- stellen, dat het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk Hitier niet worden getroffen aleer te BBndfp bloedvergieten tot een oplossing zal kun- Londen van de regeering van Tsjecho- I nen worden gebracht. Hoewel de meeningen Slouakiie antwoord zal miin ontvangen omtrent de voorgestelde regelingen vrij sterk Mowakije antwoord zal zijn ontvangen. Uit.eenloopen in zooverre zij eenerzijds worden rwa «ów «roe „o„ T(.:. geapprecieerd en anderzijds op minder gunstige Om een uur vanmiddag was van de Tsje- wyze Vi0rden beoordeeld, zoo kan niet wórden ontkend, dat de politieke spanning belangrijk is verminderd. Natuurlijk is nog geen algeheele overeen stemming bereikt en men had ook moeilijk kunnen verwachten, dat men de zoo lastig te verwerken politieke materie in een ommezien in kannen en kruiken zou kunnen werken, doch alles bijeen genomen opent zich toch het voor uitzicht op een vreedzame regeling der han gende problemen. De beurs te New York heef* op de ontspanning bereids antwoord gegeven door een vrij krachtige stijging, waarmede ove rigens de verliezen, gedurende de laatste dagen geleden, nog niet geheel zijn gecompenseerd. Het is nog te vroeg, om thans reeds victorie te roepen en het laat zich dan ook aanzien, dat men de voorzichtigheid, die reeds geruimen tijd ten opzichte vrp de effectenbeurs in aoht wordt genomen, nog niet geheel zal laten va ren. Dit verhindert echter niet. dat. indien de politieke kwesties iets meer op den achter grond zullen geraken, de belangstelling weer zal kunnen worden geschonken aan factoren van finanoieelen en economischen aard. die welis waar niet verdwenen waren, doch tijdens de politieke crisis geheel werden veronachtzaamd. Dat de politieke verhoudingen in Europa door de ontplooiing der gebeurtenissen hoopvoller worden beoordeeld, werd hedenmorgen helder weerspiegeld door een vrij scherpe reactie van den Amerikaanschen dollar ten opziohte van het pond sterling. Het was juist de angst voor oorlog, die de laatste weken de vraag voor dollars in de hand had gewerkt en het achter- uitloopen van dit devies kan worden opgevat als een bewijs, dat die vrees aan het vermin deren is. De middagbeurs. Vaste markt - Kalme handel - Belangrijk hoogere koersen - Amerika in herstel - Beleggingsmarkt iets beter gedisponeerd. Tsjecho-Slowaaksche regeering genomen ten aanzien van het plan. Alle berichten, welke op een dergelijke beslissing voorult- loopen zijn voorbarig en schadelijk voor den reeds moeilijken toestand ln het land. Vraag: Onze rozen zitten nog vol knoppen, maar knop en blad zitten vol met wit. Wat kan men hiertegen doen? J. V. te L. Antwoord: Uw planten zijn aangetast door „het wit". Oorzaak mei. B\j zonnig weer kunt u hiertegen aanwen den bloem van zwavel, welke stof zeer dun op de bladeren dient te worden gestoven. Na een paar dagen is herhaling van deze bestuiving aan te bevelen. HET RATTENLABORATORIUM TE PARIJS Wie kent ze niet, deze nare zwarte of bruine beesten, die overal aan knagen, voor wie niets heilig is en die alles eten, be halve het giftige voedsel, dat de mensch voor hen neerstrooit? In vele landen looft men zelfs premies uit voor elke doode rat, teneinde een rattenplaag te voorkomen. Volgens een uitspraak van Calmette, den beroemden Franschen bacterioloog, die en kele Jaren geleden is overleden, moeten wij ons wennen aan de gedachte, dat ratten en muizen de vruchten van onzen arbeid met hiervan is een schim- ons deelen. Ongelukkigerwijze zijn de ge- Op de Amsterdamsche effectenbeurs viel heden schade, welke de ratten het economisch een vaste stemming waar te nemen en voorna leven in de V. S. berokkenen. Jaarlijks ma ken ze producten tot een waarde van een milliard dollar onbruikbaar. In Engeland werd die op 215.000.000 pond getaxeerd. In Duitschland op 200.000 000 mark. Te Parijs is men zich van het gevaar, dat ratten vormen, ten volle bewust. Er werd een speciaal laboratorium in gebruik genomen, dat de door verschillende wij ken afgeleverde gevangen knaagdieren grondig onderzoekt. Zooals bekend bren gen ratten niet alleen pest over, maar ook hondsdolheid, trichinose en bepaalde mo- deficiaties van slaapziekte. Zij verbreiden melijk moest dit worden toegeschreven aan het feit. dat de politieke situatie zich weer wat beter laat beoordeelen. Desniettemin hield men zich van de markt toch nog op een afstand en de handel was dan ook van bescheiden afme tingen. Evenwel kon een algemeene koersverbe- tering worden geconstateerd en verscheidene fondsen werden belangrijk hooger afgedaan. De vraag was wel niet groot, doch het eigen aardige verschijnsel deed aich voor. dat er thans weinig materiaal aan de markt kwam. De in de Troonrede vervatte verklaringen werden kalm opgenomen en de aangekondigde maatregelen werden als onafwendbare feiten aanvaard; zf) het dan ook dat men nog in het duister bleef tasten omtrent de concrete stap- zelfs mond- en klauwzeer, en hebben tij- pen, welke zullen worden genomen, in zooverre NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bi] J B. Wolters Uitgevers-Mij. NV. Groningen „Ethische richtsnoeren ln de 12e eeuw", door dr. K. Sneyders. noemde knaagdieren niet alleen parasie ten maar bovendien verspreiders van de gevaarlijkste ziekten. Naar schatting leven er tg Parijs in ka nalen, werkplaatsen en magazijnen mo menteel eenzelfde aantal ratten als de stad menschen he bergt Dit ratterleier zou ln staat zijn dagelijks een hoeveelheid koren 'er waar de van ongeveer een millioen francs te vernietigen. Het is maar goed. oat de be wuste beesten het meestal met afval doen. Reeds vóór den oorlog berekende een lid der Academie van Wetenschappen de niet. ln details werd afgedaald, zooals trouwens veelal het geval ls. De koersverbetering kwam het duidelijkst tot uiting ln de toonaangevende aandeelen. Ko ninklijken werden een achttal punten boven het. vorige slot ingezet en maakten nadien sleohts kleine schommelingen mee. De omaetten wa ren klein en postan van beteekenis verwissel den niet van eigenaar. dens den wereldoorlog in de loopgraven he >ige geelzucht-epidemieën veroorzaakt Hieruit valt het te verklaren, dat. welke verschillen er tusschen de naties mogen bestaan, zij het over de verdelging der ratten wel eens zijn. Overal worden sa menkomsten belegd, die tot radicale be strijding moeten leiden. Op het congres, -- lat In 1931 t« Parits nlaatx hart waren 52 De aH<are ln Rubberfondsen was vsn geringe fat m 1931 te Parijs plaats naa waren DZ proportles Amsterdam Rubbers konden slch mogendheden vertegenwoordigd welker njet onaardig verbeteren; de moeste minder afgevaardigden tot de oprichting van een uaurante soorten werden hooger genoteerd, wereldliga voor rattenbestrijding besloten. Op de Suikerafdeeling liepen H.V.A 's ten Het zal den mensch echter niet gemak- "Pochte van de vorige slotprijaen een goede kelijk vallen de endleren ln kwestie uit te ^ven; later op den roeien Dp trevnmenlilke vallpn sehHnen m!ddae volgde evenwel een kleine terugslag. De roeien, ue gezamenlijke vanen senynen minder courante Sulkeraandeelen konden mee- geen succes t© verzekeren, Allereerst dient rendeels een klein avance boeken men de vangtoestellen op de goede manier j van de Industrieelen waren in het bijzonder LEIDEN, 19 Sept. 1938. Noteering Coöperat. groenten-, fruit- en bloemenveiling-Vereen. ..Leiden en Omstreken". Witte Kool f. 1.90; Roode Kool f. 1—3.30; Savoye Kool f2.804.50; Groene Kool f.3504.80; Boerenkool f.2; Prei f. 1.50—3.80; Kroten f. 1.203: Kroten, gekookt f.2—6; Uien f. 1.80—3; Peen f. 2.40—3.20; Spruiten f.7; Aardappelen f. 2.502.60; Andij vie f.2; Sla f.2; Druiven f.2228; Snijboonen f.528; Stokboonen f.1827; Pronkboonen f. d —13; Stamboonen f.1625; Postelein f.28; Spinazie f.2—8; Tomaten A f.4—5.20, B f. 4 5.60. C f 4—1.80, CC. f.4 per 100 kg.; Andijvie f. 0.501.40; Komkommers f.14.20; Bloem kool f. 1.50—15.90; Meloenen f.529; Salade f. 0.301.10; Perziken f.0507.90; Knolselderie f3.703,80 per 100 stuks. Kroten f.0501.80; Pieterselie r. 0.300.40; Selderie f. 0.501.10; Bleekselderie f.312; Peen f.2.205.70; Ra barber f. 1.20—1.70; Raapstelen f. 0.40 per 100 bos. LEIDEN. 20 Sept. 1938. Vette varkensmarkt. Aangevoerd totaal 135 stuks. Prijs per kg. lev. gew. zwaar 5657 ct. Handel goed. BODEGRAVEN, 20 Sept. Aangevoerd 335 par tijen Goudsche kaas. alle met rijksmerk. To taal 15075 stuks, wegende 135.675 kg. Prijs met R.M., le srt. f.27—2850. 2e srt. f.34—26: zwaar dere tot f.30. Handel matig. KATWIJK AAN DEN RIJN. 19 Sep 1938. Eigenheimers, groote f.0.500.70 per 25 kg.; Blioemkool I f. 12—17.50, idem II f. 6.20—10.90; Bospeen f.56; Sla f. 0.701.20 per 100 stuks. Roode kool f. 2.503.50; Gele kool f. 2.50—3: Groene kool f. 34; Spruitkool f.1; Uien f. 1.20 —2.60; Princesseboonen f. 1620 per 100 kg.; Waspeen f. 0.500.90; Kroten f.0.450.60 per kist van 20 kg. RIJNSBURG 19 Sept. Groentenveiling. Aard appelen f. 0.50—p.70; Waschpeen f. 0.601; Kro ten f. 0.500.60 per kist; Bloemkool I f.1216, idem II f.7—11; Roode kool f.2—2.70; Gele kool f.2503; Groene kool f. 3.305; Uien f.2 —2.50 per 100 kg. RIJNSBURG. 19 Sept. Bloemenveiling. Gla diolen War 40—70; Polijst 801.—Picardiè 4060; Asters gemengd 2032; idem wit 2542 Enkele asters 2026; Groote anjers 2.102.40; Groote chrysanthen Blanche partout 4.805.40; Puiling 8—9.60; Wit 8—10; Elianthen 30—50; Witte lelies 4.805.40: Kleine chrysanthen Sep tember wit 814; idem geel 10—16; Pheniks 58; Harvest 68. ROTTERDAM. 20 Sept. Veemarkt Aan voer 2633 stuks. 152 Paarden. 34 Veulens, 433 Magere runderen. 563 Vette runderen. 37 Kal veren, 304 Graskalveren. 561 Nuchtere kalveren, 452 Schapen en Lammeren. 2 Varkens. 95 Bok ken en Geiten. Per Kg.; Vette koeien 74. 64. 4454; Vette ossen 72. 62, 4656; Stieren 62, 58, 54; Vette kalveren 95. 85. 60—70; Schapen 45, 35. 30; Lammeren 50. 45. 40; Graskalveren 53. 43; Nuchtere kalveren 48, 43, 38; Slacht- paarden 52. 46. 36. Per stuk: Schapen 25. 20, 17; Lammeren 16, 13. 10; Nuchtere slachtkalve- ren 13'2. 9!/a, 7; Nucht. fokkalveren 24. 20. 18; Slachtpaarden 215, 175. 100; Werkpaarden 340, 275. 180; Hitten 240, 195, 100; Veulens 140. 110, 60; Stieren 285, 210, 150; Kalfkoeien 280. 220. 150; Melkkoeien 275, 220, 160; Pinken 155. 120. 90; Graskalveren 50. 40. 30; Bokken en geiten 15. 10. 15. ZOLTERWOUDE. 19 Sept. Eierveiling. Aan voer 2000. Kippeneieren 4,60—5; Kuikeneieren 33.50; Kaas 0.180.29: Kippen 3045; Hanen 30—65; Konijnen 17—1.25. PURMEREND. 20 Sept. Verhandeld 16 par tijen. wegende 58.000 KG. Handel goed. Hoogste prijs f.26. Kleine Boeren f.425; volvette f.1 27; Boter f. 1.401.49 Kilo; Runderen, totaal 6C2 stuks. Vette koeien 6470 per Kilo; Gelde koeien f.120185 per stuk; Melkkoeien f.180— 260 per stuk; Stieren 44—52 ct. per Kilo; Paar den f.80170 per stuk; Vette kalveren f.2448 ct. per Kilo: nuchtere kalveren voor de slacht f.712 per stuk; nuchtere kalveren voor de fok f.1118 per stuk; Vette varkens voor de slacht 52—54 ct. per Kilo; Magere varkens f. 1835 p. stuk; Biggen f. 10—17 per stuk; Schapen f.18— 24 per stuk; Bokken f.3—13 per stuk; Lamme ren f.9—12 per stuk; Kipeieren f4.254.75 per 100 st.; Eendeieren f. 3.50 per 100 st.: Oude kippen en hanen 30—45 per Kilo; Konijnen 30— 175 per stuk; Eenden 40 ct. per stuk; Ganzen f. 22.30 per stuk. Coöp. Eierveiling. Aangevoerd 80.000 eend eieren. prijs f 3.50—3.80; kleine broedeieren f. 2.70—3.55; 60.000 kipeieren: 65'66 KG. f. 4.80— 5; 63 64 KG f. 4.70—4.85; 60 62 KG. f4.60— 4.80; 59 59 KG f. 4.50—4.70; 56/57 KG. f. 4.40— 4.50; 53/55 KG. f. 4.10—4.40; 50 52 KG. f. 3.80— 4.00; 45/49 KG. f. 2.80—3.50. ROTTERDAM. 19 Sept. Binnenl. Granen - Haver f.6—6.60: Chev Gerst f. 7.75—3 15; Win- tergerst f.7.40- 7.75; Rogge f. 7.507.75; KI. gr. Erwten f.910.35; Schokkererwten f.12—14; Br. Boenen f.1821: Duivenboonen f,10 11.50; Voerlijnzaal f. 7.75—8.50: Karwijzaad f,19.50—20.50 inclusief BI. Maanzaad f. 22.50— 25.25 Inclusief. Alles per 100 Kilo netto. TER-AAR, 19 Sept. Spinaile f.0 25—0.35; Andijvie f 0.1&-O.27 ner kist van 4 KG. Peulen f. 1.90: .Sniiboonen f 0 50—130* PrinsessQpoQpnp f. 1.75—2 10; Witte Prorkb f. 0.3 r- non- Snek- boonen f 0.85 -0 os Aiie<, QPr 10 kg Pos^Mh f.3—5 Uien f 2.10- 3: Savo^kèol f.4 per 100 KG - Peen f. 3 80—6.20 per 100 KG Sb f.030 —1.60 per 100 stuks Bloemkool f. 12 -15; Me loenen f 5—20; Komkommers f. 1—3.60. Toma ten A f. 2—2.60. Kassntfboonen f. 2.30—2.55. s-i

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3