De Najaars- Schoonmaak LOEB het Binnenhof Buitenland Koningin rijdt in gouden koets naar aanschaffingen, ver nieuwingen of reparatiën aan Uw Mcubildir, Stoffeering of Bedden LEID5CH DAGBLAD - Eersfe Blad Dinsdag 20 September 1938 Zitting van Staten Generaal plechtig geopend Breestraat 161 het adres r Belangstelling uit het geheele land brengt de leemten in Uw woning aan den dag Voor alle Prijsopgaven worden gaarne zonder eenige verplichting verstrekt. Telefoon 722 Prinsjesdag SPORT DE ALGEMEENE TOESTAND. f De vrede gered Tsjecho-Slowakije is opgeofferd aam den vrede. Dat is de conclusie, die heden moet worden getrokken uit de berichten over het verloop van zaken. Weliswaar zijn nog altijd niet officieel bekend de bepalingen van het accoord van Londen, dooh het lijdt toch geen twijfel meer, of daar is besloten Praag te beïn vloeden om het Sudeten-Duitsohe land af te staan. En wat gisteren nog niet moge lijk leek. is geschied: Praag heeft dit aan vaard Alles wat het accoord van Londen nog verder moge bevatten, het valt weg tegen dit nuchtere feit: Tsjecho-Slowakije "zal Hitler de geëischte genoegdoening moeten geven Is het wonder dat in het land de stemming verbitterd is en gesproken wordt van: „verraad van Frankrijk en Engeland"? Opnieuw staat Hitier voor een prachtige overwinning, die hij waarschijnlijk ln zijn tweede onderhoud met Chamberlain zal kunnen incasseeren. In hoeverre aan deze overwinning ook nog schaduwzijden sullen zijn, is niet te beoordeelen. Maar: de kwestie is nog lang niet afge daan. In de eerste plaats volgen nog de moeilijkheden der regeling op zich zelve, doch daarnaast staan andere: Hongarije en Polen eisohen hetzelfde recht. De Hon- gaarsohe rijksbestuurder, die Italië volle dig achter zich heeft, is zeifis naar Berchtesgaden.Wat blijft er op deze wijze over van Tsjeoho-Slowakije In arbeiderskringen in Engeland als in Frankrijk heerseht groote ongerustheid en wrevel, maar het pleit, schijnt beslecht te zijn. Gerechtigd is de vraag: welk land. welke nationaliteit zal zich nu gaan roeren Het hek is van den dam. Waarschijnlijk is de vrede gered, dooh tot welken prijs? Wij vreezen, dat daarop het antwoord schuldig gebleven zal moe ten worden. IN den traditioneelen luisterrijken stoet heeft de Koningin zich vandaag wederom naar de aloude Ridderzaal op het Binnen hof te 's-Gravenhage begeven voor de plechtige opening van de gewone zitting van de Staten-Generaal in het nieuwe parle mentaire jaar. Nog versch liggen de feesten ter gelegenheid van het regee- ringsjubileum in herinnering, toen dagelijks een talrijke menigte de versierde straten van de oude binnenstad vulde. Al was de feestversiering thans voor het grootste gedeelte verdwenen, de belangstelling was er niet minder groot om. In de binnenstad werd zeer druk gevlagd, terwijl ook van openbare Rijks- en Gemeentegebouwen de driekleur was ontplooid. FRANKRIJK. Staking in de bouwvakken. Gisteren is in de bouwvakken de alge- meene staking begonnen. Het meerendeel der werkplaatsen in Parijs is gesloten. Om eik incident te voorkomen en om de vrijheid van arbeid te verzekeren, zijn kleine groepen agenten opgesteld in de na bijheid der werkplaatsen. De zoogenaamde veilighetdsploegen, de stokers van de ovens der steenbakkerijen en de arbeiders in de hospitalen en in de openbare gebouwen hebben toestemming van de leiding der staking, om te werken I Tot nog toe heeft er zich geen incident voorgedaan. In de kleinere werkplaatsen is het werk Intusschen reeds weder hervat, terwijl men in de groote een aarzeling der arbeiders waarneemt. In het departement van Seine et Oise is negentig procent van de werkplaatsen ge- sioten. Ook daar hebben zich geen inciden ten voorgedaan. In de provincie wordt het bevel tot sta king minder nauwgezet nagekomen. Ta Lvon natrouilleeren afdeelingen stakers o°or de straten der stad. doch ln talrijke werkplaatsen wordt gewerkt. TURKIJE. Het vierjarenplan. De president Kemal Ataturk, heeft het vienarenolan der regeering goedgekeurd Met de tenuitvoerlegging van dit plan zal binnenkort een aanvang worden ge maakt. De totale kosten bedragen 13 mil- lioen pond sterling. Het plan voorziet in den aanleg van twee havens aan de Zwarte Zee, het bouwen van 28 koopvaardijschepen en het instel len van een veerdienst als verbinding tn--"hen Istanboel. de Europeesche- en de Aziatische kusten alsmede voor het aan- shi'ten van den Orientexpress op de i Taurus-express en voor een maximum- optwikkeling van den mijnbouwindustrie. vtif'ien nieuwe fabrieken zullen worden' gebouwd, waaronder tevens fabrieken voor de mw-luctie van synthetische benzine en cement. Vcorts is men van plan arbeiderswonin gen in Anatolie en huizen voor de regee- ringsambtonaren te Ankara. ENGELAND. Nieuwe reserve-afdeeling in het leger. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat ln het geregelde Britsche leger een nieuwe reserve-afdeeling gevormd wordt, die in geval van mobilisatie een belang rijke aanvulling van het kader subalterne officieren moet leveren. De afdeeling zal bestaan uit onderofficieren. Op 1 October verwacht men duizend promoties tot deze Indeeling. ITALIË. Mussolini op Zuid-Slavisch gebied. Mussolini, die, naar men weet, in Istrië vertoeft, heeft gisterochtend voor de eer ste meal een bezoek gebracht op Zuid- Slavi ah gebied. Hij bleef ongeveer een kwartier "te Planina bij Postumia, waar hi! met militaire eer ontvangen werd. Naar Havas uit Belgrado meldt, moet men in dit bezoekje niets meer zien dan een vriendschappelijk gebaar, zonder bij zondere politieke beteekenls en zonder verband met mogelijke internationale ge beurtenissen. Naar wordt medegedeeld, zal Mussolini hedenmiddag opnieuw een redevoering houden en wel tijdens een bezoek, dat hij aan Udine zal brengen. Deze redevoering zal door alle Italiaan- 6che zenders worden verspreid. Reeds vroeg in den morgen kwamen de feestgangers uit alle oorden des lands met treinen en bussen de residentie binnen stroomen om zich te voegen bij de vele Hagenaars, die er eveneens reeds vroeg op waren uitgetrokken om zich van een goed plaatsje te verzekeren, hetzij achter de rui ten van een of anderen winkel, hetzij ln de open lucht, in de omgeving van het Ko ninklijk Paleis in het Noordeinde. dan wel op het Binnenhof of langs den weg, dien de stoet zou volgen. Voorbereidingen. Reeds geruimen tijd voor het vertrekken van den Koninklijken stoet van het Paleis kon men in het Noordeinde de troepen zien aanrukken bestemd voor de eerewacht voor het Paleis of dienende om den stoet te ope nen en te sluiten. Als eerewacht voor het Paleis was een compagnie opgesteld van het regiment Gre nadiers ter sterkte van 100 man met het regimentsvaandel onder bevel van een kapi tein. Bij deze compagnie bevond zich de commandant van het regiment Grenadiers, luit.-kolonel J. van Voorthuysen, met zijn adjudant. Tevens maakte de Koninklijke Militaire kapel onder leiding van den kapi tein-directeur dr. C. L. Walther Boer van deze eerewacht deel uit. De kapel steldezlch. met de beschikbare tamboers van het regi ment Grenadiers versterkt, op met den rug naar het front van het paleis, ter weerszij den van den hoofdingang. Aan de beide zij vleugels, dicht - tegen beide zuilengangen aan, waren de secties van de compagnie Grenadiers opgesteld. Voor de afzetting van den door den stoet te volgen weg zorgden bataljons van de regimenten Grenadiers en Jagers, terwijl het Binnenhof van de poort bij het Maurits- huis tot de tweede poort was afgezet door een afdeeling te voet van het 2e regiment veldartillerie en het Binnenhof binnen de poorten door een afdeeling te voet van het 2e regiment huzaren en een detachement van de rijksveldwacht. AI deze troepenafdeelingen hadden te 12 uur de hun aangewezen plaatsen ingeno men. Vertrek van het Paleis. Onder het spelen van het „Wilhelmus" door de Kon. Militaire Kapel verliet de Koningin omstreeks 1 uur het paleis, ter wijl de eerewacht de gebruikelijke honneurs bracht. Op hetzelfde oogenblik werd door het opsteken van een vaantje, welk sein werd doorgegeven door de van afstand tot afstand geposteerde manschappen van de eerste artilleriebrigade, het teeken gegeven aan de op het Malieveld opgestelde batterij, bestaande uit 4 vuurmonden, om het eerste van de mlnuutschoten af te geven, welke gelost werden van het oogenblik af dat de Koningin het paleis verliet tot dat zij in het Palels zou zijn teruggekeerd. Hare Majesteit was gekleed ln een sa tijnen gewaad van vieux-rose met goud, met sleep. Zij had een hoed op van de zelfde stof met aigrettes. Als verslering had Zij daarbij een paarlen collier, terwijl Zij het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw droeg. Onder het dreunen van het geschut zette de stoet, die onder de algemeene leiding stond van den eersten stalmeester der Koningin, jhr. C. E. J. M. Verheyen, zich plechtstatig in beweging. Samenstelling van den stoet. Hij werd geopend door een commando cavalerie, ter sterkte van 75 ruiters, van het 2e regiment huzaren onder bevel van een ritmeester met den regimentsstandaard. Hierbij bevonden zich de regimentscom mandant. luit.-kolonel J. J. van Diepen- brugge. en het muziekkorps van het regi- fent dat den tocht met marschmuzlek op luisterde. Een viertal marechaussees reed voorop. Achter dit eere-escorte volgden in hun staatsielivreien een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Nu kwamen een zevental gala-rijtuigen, die aan de staatsie koets der Koningin voorafgingen. Elk rijtuig was met twee paarden bespannen. In het eerste rijtuig zat de eerste kamerheer-cere moniemeester, jhr. A. G. Sieklnghe. Vervol gens kwamen twee rijtuigen, waarin acht kamerheeren gezeten waren. In het eerste van deze rijtuigen bevonden zich de kamer heeren in gewonen dienst mr. R. Ridder Pauw van Wieldrecht en Ph. J. graaf van Zuylen van Nyevelt en de kamerheeren in buitengewonen dienst jhr. C. A. de Pesters en C. S. Sixma baron van Heemstra. In het derde rijtuig hadden plaats genomen de kamerheeren in buitengewonen dienst jhr. H J. Repelaer van Drie), jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort, A. J. Looxma van Weideren baron Rengers en F. M L. baron van Geen. Naast elk van de portieren van deze drie rijtuigen ging een lakei. Hierop volgden twee rijtuigen, waarin de grootoffleieren, volgens rang van benoeming gezeten waren. Het eerste dezer rijtuigen bood plaats aan de grootofficieren R. F. C. baron Bentinck. opperstalmeester, R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek, en mr. W. J. baron van Lynden. opperka merheer In het tweede rijtuig hadden de grootofficieren jhr. V. E. A. Boreel van Ol- denaller. opperhofmaarschalk, jhr. C. L. v. Suchtelen van de Haare en G Ch. baron Snouckaert van Schauburg plaats genomen. In het zesde rijtuig zaten de dienstdoende j grootmeesters mevrouw H. Snouck Hur- j gronje geboren jkvr. van Tets en de dienst doende Dame du Palais. mevr. M. baronesse van Harinxma Thoe Slooten geb. baronesse j Harinxma Thoe Slooten. In het zevende rijtuig bevond zich de op- per-eeremoniemeester J. Th. F. graaf du Monceau. Naast elk der portieren van deze vier rijtuigen gingen twee lakeien. Nadat deze zeven rijtuigen waren voorbijgetrokken kwam het groote mo ment: de gouden koets, waarin de Koningin gezeten was. Deze staatsiekoets was met acht paarden bespannen. Naast elk paard ging een koetsier, terwijl aan elke zijde van de koets vier lakeien gingen. Rechts van de gouden koets, een wei nig achter het portier, reed de chef van het militaire huis, Hr. Ms. adjudant-ge neraal, vice-admiraal F. Bauduin. ter wijl op gelijke wijze ter linkerzijde van de koets de gouverneur der koninklijke residentie, Hr Ms. adjudant 1. b. d. lui tenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst reed. Naast en achter de gouden koets volgden te paard de officieren der landmacht van het militaire huis der Koningin en wel de adjudanten i. b. d. luitenants-generaal b. d. J W. P. van Hoogstraten en jhr. E. J. M. Wittert, generaal-majoor b, d. H. G. Ram- bonnet, kolonel b. d. jhr. W. Laman Trip, reserve-kolonels b. d. W. Froger en W. G. van Hoogenhuijze, luit.-kolonel b. d. A. R. W. Gey van Pittlus; voorts de adjudanten in gewonen dienst kolonel jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, majoor H. J. Phaff. kapitein van het K.N.I.L. W. Romswinckel. alsmede de ordonnans-officieren ritmeester jhr. G H. A. van Kinschot en eerste-lulte- nants jhr. D. J. A A. van Lawick v. Pabst i on A. J. F. M. Egter van Wissekerke. De stoet werd besloten met een commando cavalerie ter sterkte van 75 ruiters onder bevel van een ritmeester en een viertal be reden marechaussees. Op het Binnenhof. Men volgde den gebruikelijken weg: Noordeinde. Heulstraat. Lange Voorhout (Schelppad). Toumoolveld. Korte Vijverberg Binnenhof. Op het Binnenhof stond bij de Ridderzaal als eerewacht opgesteld een afdeeling van liet korps mariniers ter sterkte van 80 man met vaandel en met het muziekkorps van de Koninklijke Marine. Bij deze eerewacht, die onder bevel stond van een kapitein, be vond zich de commandant van de afdee ling mariniers, kolonel H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe. Terwijl de kapel het „Wilhelmus" speelde, de eerewacht het geweer pre senteerde en de vaandeldrager zijn vaandel diep deed neigen, schreed de Koningin de trappen op van het bordes der Ridderzaal, waarvan de peristyle was overhuifd met een roodfluweelen baldakijn met gouden franje. Onder de peristyle hadden zich ter be groeting van de Koningin opgesteld de vol gende officieren der zeemacht van Haar Militaire Huis, de adjudanten 1. b. d. vice- admiraals b. d. J. J. Rambonnet, A. ten Broecke Hoekstra. Jhr. G. L. Schorer en jhr. J. C. F .von Miihien, schout-bij-nacht b. d. C. baron de Vos van Steenwijk, kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen en kapitein luitenant ter zee le klasse Jhr. E. J. van Holthe. Aan den ingang der Ridderzaal werd de Koningin verwelkomd door de commissie van in- en uitgeleide uit de Staten-Gene raal. Deze commissie bestond uit de Eerste Kamerleden de Savomln Lohman, v. Asch van Wijck, Fleskens, Kranenburg en Woltjer en de Tweede Kamerleden Duymaer van Twist, Oud. Zijlstra. Smeenk. Deckers, Krij ger, Truyen, Bajetto, van Lidth de Jeude en Ruiter. Voorafgegaan door den eersten kamer- heer-ceremoniemeester. de acht kamer heeren, de zes grootofficieren en den opper-ceremoniemeester geleidde deze commissie, welke vóór de Koningin uit ging. H. M. naar den troonzetel. H. M. werd gevolgd door de d.d. groot meesters, de d.d. Dame du Palais. den chef van het Militaire Huis, den gou verneur der Koninklijke residentie, den eersten stalmeester en de bovenge noemde officieren v. h.'Militaire Huis. Nadat de Koningin op den troon had plaats genomen, onder den electrisch verlichten troonhemel, ving zij met zachte, doch heldere stem de voorlezing der troonrede aan. Ongeveer een kwar tier duurde deze voorlezing, die ln doodsche stilte werd aangehoord. Onmiddellijk na het einde hief gene raal Duymaer van Twist een driewerf hoera op de Koningin aan, dat door alle aanwezigen staande werd overge nomen Na de voorlezing van de Troonrede verliet de Koningin op dezelfde wijze de Ridderzaal om zich te begeven naar het paleis. Bij de poort, grenzende aan de Ridder zaal, hadden, der traditie getrouw, de leden van het corps diplomatique met hun dames zich verzameld om de Koningin bij het voorbijgaan een har- telijken groet te brengen. Zoowel op den heen- als den terugweg en bij haar terugkomst ten Paleize juichte de dicht opeengepakte menigte de Koningin geestdriftig toe. IS 7570 (ingez. Med.) VOETBAL. U.V.V.—LANDBOUW. Donderdagmiddag om half vyf speelt U.V.V. op het terrein aan het Zwartepad een wedstryd tegen Landbouw. DUIVENSPORT. P.V. DE UIVER. Wedvlucht van Neufvilles Zonda« j.l. Los 8 uren. Eerste aank. duif 9.59.11, laatste aank. duif 10.26.15. De uitslag luidt: N. de Meij 1, 7. 10. 15: J. Slra 2. 28; J. van Leeuwen 3. 22. 23. 24; J. v. d. Steen 4. 5. 25; N. Pardon 6. 8. H. Sterk 9. 29; J Benning 11. 16; N. Hazenvoet 12, 17; A Plateel 13; J. v. d. Wijngaarden 14. 26; H. v d. Zon 18; J. Slilzle 19; F Wassenburg 21; A. Fasel 20; A. Ouwer- kerk 27; K. Stikkelorum 30. NAGEKOMEN. Kon. Ned. Stoomb. Mg. PLUTO, 19 Sept. van Amst. te Kopenhagen PYGMALION, 19 Sept. van Neaplaya n. Piraeus NEREUS. 19 Sept. van Vigo te Amst. CRYNSSEN, 18 Sept. van Amst. te Hamburg. Holland-O.-Azlë Ltfn MEERKERK. 19 Sept. van R'dam te Antwerpen JAGERSFON TEIN, 19 Sept. van Amst. via Antwerpen n. Zuid-Afrika MELISKERK. 19 Sept, v.m. 11 u. van Genua n. Marseille BOSCH- FONTEIN, uitreis. 19 Sept. v.m. 7 uur te Durban. Halcyon Lgn MAASBURG. 17 Sept. van Vlaardingen te Kirkenaes VREDENBURG 17 Sept. van Narvik n. R'dam/Vlaardingen. Mg. Nederland JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT. wordt 21 Sept. 8 u. v.m. van Batavia te IJmuiden en 12 u. 's middags te Amster dam verwacht TAWALI, 18 Sept. van Ba- Men zie voor Stadsnieuws pag. 2 van het Tweede Blad- WASSENAARSCHE POSTDUIVENCLUB Zondag hield de Wassenaarsche Postduiven- club een wedvlucht met oude en Jonge duiven vanuit Neufvilles (België) afstand pl.m. 180 KM. Aldaar werden de duiven in vrijheid gesteld te 8 uur mot Z.O.-wind en heldere lucht. De eerste duif bereikte het hok te 9 uur 54 min. 50 sec en had het traject gevlogen met een gemiddelde snelheid van 1556,7 Meter per minuut. De laatste prijswinnende vogel werd geconstateerd te 10 uur 5 min. 51 sec. en had gevlogen met een gemiddelde snelheid van 1432.7 Meter per minuut. De uitslag was: le. 7e, 9e en 21e K. I, Waas dorp: 2e. 18e. 19e en 20e C. Versteeg Jr.; 3e, 4e, 6e. 10e en 14e J. H. M. Brouwer; 5e, 8e, 16e en 23e W, C. van Beekum; 11e. 12e, 13e. 15e, 17e en 22e J. J. Pennaarls, tavia n. Amst. POELAU LAUT, thuisreis. 18 Sept. van Padang ENGGANO. thuisreis, 18 Sept. van Port Soudan SEMBILAN, thuisreis. 19 Sept. te Marseille. Kon. Holl. Lloyd WESTLAND, uitreis, 19 Sept. v.m. 5 u. te Montevideo. Diverse 8toomvaartberlchten BERKEL. 18 Sept. van Rochefort n. Hoek van Holland DORDREQHT, 19 Sept van New-York naar Manchester SCHIE, 19 Sept. van R'dam te Brahestad JONGE ELISABETH. 17 Sopt van Dakar te Bordeaux IJSELHAVEN. 19 Sept. van Rio Janeiro te Antwerpen WEST- PLEIN. 18 Sept. van R'dam te Lulea PRINS FREDERIK HENDRIK, m.s.. 17 Sept. van Gent te Quebec PRINS MAURITS. 17 Sopt. 1 van Skiën n. Chicago AMSTEL, 17 Sopt. van Wasklot n. R'dam BEURSPLEIN. 17 Sept. van Oxelosund naar R'dam EBRO, sleepboot, pass. 18 Sept. Ouessant MIJ DRECHT, Eastham n. Abadan. pass. 17 Sept. Gibraltar MIRALDA. 15 Sept. van Tripoll te Rouaan FRIESLAND. 17 Sept. van de Theems te Kopenhagen AGNITA. naar Curacao, was 18 Sept. 12 u. 40 nm 80 mijl O. van Niton - PRINS WILLEM V. ORANJE 16 Sept. van Quebec n. Antwerpen RIJN STROOM. 18 Sept. van Amst. te Bristol regina. 18 Sept. van Hennebont te Port Talbot. De residentie Is nauwelijks tot rust ge komen na de dagen van feest bij gelegen heid van het regeeringsjublleum van H.M. de Koningin, of vanochtend vroeg werd „Prinsjesdag" reeds aangekondigd door het doffe dreunen der trommen, op welk rhythme oranjevereenigingen zich begaven naar de route, waarlangs het jaarlijksche „sprookje" straks van het Paleis Noord- elnde naar de Ridderzaal op het Binnen hol zal trekken. Want de oude geschiedenis van de gou den koets, getrokken door vele paarden, waarin H.M. de Koningin ls gezeten, blijft steeds nieuw, ook na de Oranjevreugde, welke wij allen ln zulk een blijden over vloed hebben beleefd. De inwoners van de residentie en dege nen. die telkenjare uit de naaste omgeving stadwaarts komen, weten precies op welke plaatsen zij den stoet het best kunnen be wonderen en zoo waren hedenochtend vroeg de trottoirs tegenover het Paleis ln het Noordeinde en de galerij onder het ge bouw van de Eerste Kamer op het Binnen hof dicht bezet met menschen, die voorzien waren van klapstoelen en van alle moge lijke instrumenten, waarmede men het zich in de buitenlucht gedurende lange uren min of meer gemakkelijk kan maken. Om 10 uur kon op die plaatsen niemand meer ruimte vinden en de politie zette der halve prompt het Binnenhof af, waar alleen zij. die voorzien waren van kaarten, nog mochten passeeren. Het zijn de be kende voorbereidingen, welke de aandacht trekken: politie rukt ln troepen aan, werk lieden plaatsen op de drukste punten hou ten hokken en daartuseèhendoor speuren de menschen naar open plekken, waar zij hun stoeltje kunnen plaatsenop de maat van de straatorkesten, welke zich thans weer hebben geformeerd om de massa op te vroolljken. Het spreelfct vanzelf, dat deze drukte zich concentreert op het Lange Voorhout, waar zeer velen langs de route kunnen staan en waar de patriciërshuizen vrijwel alle zijn Ingeruimd voor de ontvangst van vele gas ten. Er staan stellages met stoelen voor en achter de ramen en straks zullen al deze plaatsen zijn Ingenomen om den Koninkllij- ken stoet te aanschouwen. En toch constateeren wij, dat er wel iets minder belangstelling Is dan vorige 'aren. hetgeen zonder twijfel te begrijpen "e nu Prinses Juliana en Prins Bernhard flë Ko ningin niet op haar tohht ter openi'g van het nieuwe parlementaire jaar zullen ver gezellen. Maar de getrouwen zijn weer aan wezig. Zij kwamen met bussen en treinen en bewegen zich langzaam ln de richting van de stad, want de route is weliswaar niet lang, maar wel ruim genoeg om allen iets te laten zien van de gouden koets, om stuwd door kleurige uniformen van de autoriteiten en hofdignitarissen. Want eerst beleven al deze menschen het sprookje van Prinsjesdag en daarna gaat hun belangstelling uit naar de Troonrede, waarmede de nieuwe zitting van het Par lement officieel wordt geopend Prinsjesdag: het is de populaire naam van dezen dag, want hij spreekt meer tot de verbeelding van het Nederlandfiche pu bliek. dat tenslotte toch ook wel van een beetje poëzie houdt, poëzie dan van kleu ren en van H.M. de Koningin, dichtbij, maar toch veraf gezeten in de gouden koets. Met deze gedachte schaart men zich langs den weg om straks te bewonderen en te jubelen 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2