BINNENLAND Frankrijk's gordel van vuur en staal LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 20 September 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS De Maginot-Linie Neem 'n AKKERTJE Vliegveldplan Leiderdorp van de baarf Als alle kunsten wordt de overigens allesbehalve verheffende kunst van het krijgsvoeren op de uiteenloopendste wijze geïnterpreteerd. Duidelijk zien wij dit aan twee der krijgshaftigste naties Frankrijk en Duitschland welke uit de ervaiingen van den Wereldoorlog uiteeniocper.de ge volgtrekkingen gemaakt hebben, waarop zij, elk naar eigen inzicht, haar krijgswe- tenschappelijke toebereidselen voor een eventueelen volgenden oorlog hebben ge troffen. Het Fransche standpunt hecht in dezen de grootste waarde aan het vuur, hetwelk het tot grondslag van elke tactische han deling gemaakt heeft: „l'attaque c'tst ie feu qui marche, la defense e'est, le feu qui s'arrête" aanvallen wil zeggen het vuur doen voortschrijden, verdedigen beteekent het vuur ter plaatse doen stilstaan. In Duitschland daarentegen verwacht men de overwinning hoofdzakelijk van den bewegingsoorlog, zoodat men daar bij de volstrekte noodzakelijkheid van het offen sief zweert: „die Offensive allein kann dem Feinde Gesetze voorschreiben" alleen het offensief kan den vijand de wet voor schrijven. Het logische en directe gevolg is. dat nten in Frankrijk tot een militaire organi satie gekomen is, welker ruggegraat ge vormd wordt door een formidabel verdedi gingsstelsel, dat als zoodanig als een uni cum ter wereld beschouwd kan worden. Duitschland daarentegen beschikt over een organisatie, welke den aanval tot eiken prijs beoogt, alhoewel men juist in den alierlaatsten tijd in Duitschland begonnen is bovendien een defensieve linie tegenover het Fransche verdedigingsstelscl aan te leggen. Hoe heeft nu het Fransche oppercom mando, waartoe militairen van den aller- eersten rang als Pétain, Weygand en Ga- melin behooren, het verdedigingsprobleem opgelost? In hoofdzaak door de vorming van een mobiele troepenmacht naast een systema tische grensbevestiging. Sedert de defensiewetten van 1928 be draagt de sterkte van het Fransche leger 550 000 man, waarvan 80.000 beroepsmili tairen actieve officieren, onderofficie ren en gespecialiseerde militairen. Deze getalsterkte is voldoende volgens generaal Mangin. want, zoo zei deze indertijd: „Eir zijn geen 40 maar 90 millioen Fxar.-schen", hierbij doelende op de mogelijkheid van het gebruik van troepenniater.aal uit de koloniën. Zoo is dan ook bij de indeeling der weermacht in een onbekend aantal legers, legercorpsen en divisies rekening gehouden met zoowel blanke als gekleurde troepen. De Fransche soldaat is door zijn élan, schranderheid, moed en bekwaamheid een uitnemend strijder. De encadreering van het Fransche leger is goed; zij wordt ge vormd door moedige, vaderlandslievende mannen, die in staat zijn dc schitterende militaire tradities van Frankrijk hoog te houden en een der beste legers ter wereld aan te voeren. De weermacht is rijkelijk van handvuur- wapenen, mitrailleurs, artillerie en tanks voorzien, terwijl de motoriseering en me chaniseering met den dag steeds meer doorgevoerd wordt, hetgeen aan de even- tueele toekomstige operatics een meer agressief en minder verdedigend karakter geven zal. Frankrijk's luchtmacht, die voort durend uitgebreid wordt, garandeert een goede bescherming tegen lucht aanvallen. Het was kardinaal Richelieu's droom Frankrijk's grenzen daarheen te verleggen, waar de oude Galliërs hen reeds bezaten, n.l. aan den Rijn, aan de Jura en aan de Alphen. En ofschoon Richelieu dezen droom niet vermocht te verwezenlijken, bleef de herinnering en het verlangen daar naar voortleven bij alle Fransche patriotten, die na hem kwamen. Toen kwam 1870. waarna 40 jaren van politieken hartstocht volgden. Dan breekt de Wereldoorlog uit. en deze brengt Frankrijk de „overwinning op punten". Onmiddellijk na „Versailles" neemt maarschalk Pétain dan het vraag stuk van den afweer van elke bedrei ging uit het Noord-Oosten ter hand, het vraagstuk van de afsluiting van een open invalspoort ter breedte van tweehonderd kilometer, welke den eventueelen indringer geen enkel na tuurlijk obstakel in den weg legt bij zijn opmarsch naar het voor de Fransche samenleving onontbeerlijke bekken van Briey. Elders zou die in dringer van het Rijndal uit bijna ongehinderd het rijke Bourgogne kunnen binnenvallen Zoo waren er dus twee open toegangswegen direct op het hart van Frankrijk gericht. Onder leiding van Joffre, vervol gens onder Guillaumat, werdPétain's vraagstuk bestudeerd tot men in 1925 de oplossing daarvan gevonden had. Het gekozen verdedigingsstelsel maakt - voor zoo ver mogelijk gebruik van hetberg- terrein der Vogezen en van de heuvels van Lotharingen: het vormt een ononder broken gordel van staal en cement. Diep in den grond weggezonken is deze ver dedigingslinie in staat, zich in een on overkomelijke versperring van vuur te veranderen. Met de werkzaamheden werd onmiddel lijk begonnen onder leiding van generaal Belhangue en onder controle van den ge neralissimus Weygand en den minister André Maginot. In 1935 kwam dit titanenwerk, waaraan twintigduizend werklieden die, zonder ling genoeg, voor het grootste gedeelte buitenlanders waren gedurende tien jaren gearbeid hadden, gereed. Het verdedigingsstelsel, dat onder den naam „Maginot-Linie" bekend is, volgt over een afstand van vierhonderd kilo meter de Fransch-Duitsche grens van Luxemburg tot Lauterburg, waar het den Rijn bereikt, om vervolgens den loop van dezen stroom te volgen tot het drlelan- den-grenspunt bij het Fransche Hunin- gus, het Zwitsersche Bazel en het Duit- sche Lorrach. Het doel, dat de ontwerpers der Magi not-Linie welke als verdedigingsstelsel niet alleen een unicum in de wereld maar dit ook in de geheele geschiedenis is zich gesteld hadden, is den aanvaller elke mogelijkheid van een doortocht te ont nemen. En dit doel werd ten volle bereikt De geheele uitgestrekte zone, die het fortenstelsel omvat, heeft uiterlijk haar gewone onschuldige, landelijke aanzien behouden: akkers, weiden, bosschages, waterloopen, boomgaarden en tuinen. Niets valt van buiten af waar te nemen, de schietgaten voor mitrailleurs en ge schut zijn zoo goed gecamoufleerd, dat zij slechts op een uiterst geringen afstand zichtbaar worden. Een Arkadisch land schap,» dat in zijn schoot den wissen dood koestert voor eiken indringer, die het wa gen zou het te betreden. Het juiste beloop der Linie is natuurlijk een geheim, maar zeker is het, dat zij HOOG BEZOEK VOOR HET ROODE KRUIS. Indische gasten in het gebouw van het hoofdgebouw. Gisteren hebben de deputaties van de Javaansche vorstenlanden een bezoek ge bracht aan het hoofdbestuur van het Ne- derlandsche Roode Kruis, in het gebouw Prinsessegracht 27, waar verschillende autoriteiten aanwezig waren. De voorzitter mr. W. J. baron van Lijn den heette de gasten namens het hoofd bestuur hartelijk welkom. Hierna bracht het hooge gezelschap een bezoek aan het museum van generaal de Mooij, terwijl modern ziekenvervoer gede monstreerd werd. Tenslotte bezichtigde men met veel belangstelling de interes santé collectie herinneringen uit den oor- logs- en mobilisatietijd 1914—1918, bijeen gebracht door den heer Wilton van Reede, waarbij de eigenaar dier collectie zelf de noodige explicaties verstrekte. Tenslotte maakte men een rondgang door het gebouw van het hoofdbestuur, waarbij een bezoek werd gebracht aan den secretaris van het dagelijksch bestuur, jhr. H. Beelaerts van Blokland, terwijl de heer J. van Andel een uiteenzetting gaf omtrent de werking van het informatiebureau van het Roode Kruis. bij Gevatte Kou, Griep, Influenza enz. 7592 (Ingez. Med.) De indeeling van één der beide aan 100.JOU manschappen plaats biedende onder- aardsche citadellen. nergens meer dan vijftien kilometer van de grens respectievelijk van den Rijnoe ver verwijderd is, opdat in geval van oor log niet gelijk zulks in 1914 het geval was een groot, dicht bevolkt gebied den vijand onmiddellijk in handen valt. De Maginot-Linie omvat twee fortifi catie-linies en een reserve-linie, welke als volgt ingericht zijn: Een eerste linie van kleine veldwerken, die alleen met mitrailleurs bewapend zijn en twee a drie kilometer van elkaar af liggen. Het geheele terrein tusschen deze veldwerken wordt door een van te voren nauwkeurig geregeld kruisvuur bestreken. Doode hoeken zijn geheel vermeden, zoo wel wat het schoots- als het gezichtsveld betreft. Een tweede linie van pantserfor ten, is circa vijftien honderd meter ach ter de eerste linie gelegen, met zoodanige tusschenruimten, dat elk pantserfort van tien tot twaalf vooruitgeschoven mitrail leursnesten ondersteunt. Met deze laatste is het fort door onderaardsche gangen verbonden. In de pantserforten bevinden zich. be halve mitrailleurs voor het gevecht op korten afstand, snelvuurkanonnen. Aansluitend bij deze fortenlinie zijn op geheime, met zorg gekozen plaatsen twee enorme onderaardsche kazernes of liever gezegd citadellen gebouwd, waarvan elk met gemak honderd duizend manschap pen met al hun artillerie, trein enz. her bergen kan. Zeer breede gangen, welke geschikt zijn voor het verkeer met motorvoertuigen, verbinden deze twee citadellen met de forten der tweede linie. Beide onderaard sche troepencentra zijn natuurlijk tegen elk artillerie- of luchtbombardement be veiligd door een bedekking ter dikte van 6 a 8 meter, al naar gelang van het ge bruikte materiaal, aangestampte aarde, cement, gewapend beton of pantserplaten Onder een dergelijke beveiliging bereik te de totale diepte op sommige plaatsen, b.v. daar waar het commando zetelt en de magazijnen zich bevinden wel honderd meter. Electrische centrales, spoorlijntjes, bu reaux, hospitalen, keukens, bakkerijen, kazernes, etc. liggen naast en boven el kaar Alles wordt er electrisch aangedre ven en verlicht. Uitstekende luchtverver- schlngs- en verwarmingssystemen maken het verblijf in deze tunnelwereld zoo aan genaam mogelijk. De beveiliging tegen oorlogsgasten wordt verkregen door een kunstmatige verhoo ging van den luchtdruk in de onderaard sche ruimten, waardoor het binnendrin gen der strijdgassen belet wordt. In geriefelijk ingerichte onderaardsche barakken, welke dicht bij de forten en steunpunten gelegen zijn, verblijven de troepen, die in geval van alarm onmid dellijk bij de hand moeten zijn. Deze troe pen worden voornamelijk gere- cruteerd uit de bewoners der streek, die aldus hun eigen huis en haard te verdedigen krij gen: een maatregel, welke groote psychologische waarde bezit. Zoodante is dan Frankrijk's Ooetgrerwi vblstrekt beveiligd, tegen Sken aanval te land door een gigantische verster king, welker bouwkosten een astronomisch getal moeten hébben bedragen. Wanneer wij schrijven: .Be veiligd tegen eiken aanval te land", dan wil dit zeggen, dat nog de vraag open blijft, of de beveiliging in de lucht vol doende is. Want sedert de Ma- gtnot-Llnle ontworpen en uit gevoerd werd, perfectionneerde de luchtvaart zich immer meer. Ofschoon een massale inval van een legermacht langs den luchtweg heden nog niet moge lijk is, dienen wij er rekening mede te houden, dat wat heden nog een fantasie uit het brein van een Jules Verne lijkt, mor gen harde werkelijkheid kan zijn. Moge de kwestie of Frank rijk's Oostgrens door de Ma ginot-Linie voldoende be schermd is. echter steeds een open vraag blijven, want een antwoord in feite zou een ramp voor de menschheid betee- kenen. H. (Nadruk verboden) Manoeuvres in kleiner verband. Nadere mededeeling van den commandant van het veldleger. De commandant van het veldleger deelt mede: In aansluiting aan hetgeen reeds om trent het niet doorgaan van de oefening onder leiding van den commandant van het veldleger in de bladen is vermeld, zij het volgende medegedeeld. De oefening onder leiding van den com mandant van het veldleger wordt vervan gen door afzonderlijke oefeningen van de hoofdonderdeelen, die daaraan zouden deelnemen Zoo houdt de commandant der eerste divisie, waartoe de beide Leidsche regi menten. het 4de Rcg. Infanterie en het 6de Reg. Veldartillerie behooren, een oefening van vier dagen met de troepen der divisie onder zijn bevel, waaraan tevens door andere wapens en diensten wordt deelgenomen. Deze oefeningen vinden plaats op 26 Sept. en in den vroegen ochtend van den 27sten in het. Westelijk gedeelte van de Over Betuwe den 27sten tusschen Arnhem en Wageningen, den 28sten gesplitst resp. om Ede, om Renkum en om Mllligen. den 29e (tot 12.001 tusschen Ede en Otterlo. De uit de vierde infanterie-brlgade aangewezen onderdeelen oefenen volgens bevelen van commandant tweede divisie in den wijden omtrek der erbij betrokken garnizoenen. De ofeningen van de lichte brigade die 21 September aanvangen, gaan door, doch worden 24 September beëindigd, waarna de deelnemende troepen naar hunne garni zoenen terugkeeren en daar verder oefe nen. Enkele onderdeelen nemen deel o.m. aan de oefening onder leiding van com mandant eerste divisie. DE KINDERVERLAMMING. Nieuwe gevallen. Thans heeft de kinderverlamming ook haar intrede gedaan in het Westelijk deel van Noord-Brabant, waar nu te Fijnaart een geval van deze ziekte werd vastgesteld. Het patiëntje is in het ziekenhuis aldaar opge nomen. Te Horn is in het gezin van den slager B een geval van kinderverlamming gecon stateerd bil een 9-jarig meisje. Het kind is in het ziekenhuis te Roermond opgenomen. In verband hiermee is de bijzondere meis jesschool voor 14 dagen gesloten. Msb. HET WEGENVERKEERSREGLEMENT VERSCHENEN. Gisteren is Staatsblad no. 577 uitgegeven, bevattende het Wegenverkeersreglement. Dit reglement bevat voorschriften ter uit voering van de Wegenverkeerswet. ZOMERPOSTZEGELS 1938. Blijkens de voorloopig bekende cijfers bedraagt de vermoedelijke netto-opbrengst der zomerpostzegels 1938 (over het geheele land) f. 85.570,65. De opbrengst over 1936 bedroeg f67,760,56, die over 1937 f. 80.938.84. PARIJSAMSTERDAM IN 72 MINUTEN. Het vliegtuig uit Parijs, dat volgens de dienstregeling gistermorgen te 11.35 uur op Schiphol moest landen, arriveerde onge veer een half uur vroeger. Het was een Bloch 220 van Air France, welke maat schappij te zamen met K.L.M. en A.B.A. de lijn AmsterdamParijs v.v. vliegt Het vliegtuig heeft den afstand Parijs- Amsterdam afgelegd in 72 minuten. Bij K. B. is aan den heer C. van den Bussche, vice-president van den Raad van Nederlandsch-Indië eervol ontslag uit des lands dienst verleend, onder dankbetuiging voor de zeer gewichtige diensten, door hem gedurende vele jaren aan den lande bewe zen. DE R.V.S. BESTAAT 100 JAAR. Zaterdag a.s. herdenkt de Levensverzeke- rings Maatschappij N.V. Rotterdamsche Verzekering Sociëteiten (R.VfS.) den dag waarop haar bedrijf 100 jaar geleden aan ving. Ter viering van dit jubileum Zullen des voormiddags commissarissen, directeuren Schiphol toch nationale luchthaven De regeeringspersdienst meldt, dat de regeering na nadere overweging van haar voornemens met betrekking tot de stichting van een cen traal luchtvaartterein, van oordeel blijft dat het met het oog op de positie van Neder, land in het luchtverkeer noodzakelijk is, het groote internationale luchtverkeer op écn enkel luchtvaartter rein te concentreeren. Is daarvoor in eerste in stantie gedacht aan een nieuw aan te leggen terrein beoosten Leiden, de loon der omstandigheden heeft de rc- geering aanleiding gegeven tot de overweging in hoeverre met behoud van den eisch van een nationaal lucht vaartterrein voor het inter nationale verkeer, in plaats van tot den aanleg van een terrein beoosten Leiden, zou kunnen worden besloten tot een in de tweede plaats mogelijke oplossing, namelijk het besteramen van het luchtvaartterrein Schiphol tot nationaal luchtvaartter rein met deelneming door het Rijk in de verdere inrich ting en de explotatie daar van. Dienaangaande worden thans onderhandelingen ge voerd tusschen den minister van Waterstaat en het ge meentebestuur van Amster dam. en personeel in de Groote Doelezaal té Rotterdam samenkomen. Des namiddags wordt receptie gehouden op het hoofdkantoor der maatschappij, In een buitengewoon fraai uitgevoerd boekje, dat met talrijke foto's is verlucht, wordt een beknopt overzicht gegeven an de wijze waarop het boompje, dat de heer Th. Wylacker 100 jaar geleden plantte en dat zulk een lang en voorspoedig leven be schoren zou zijn, zich ontwikkelde". Tevens is door' de R.V.S. een artistiek uit gevoerd herinneringsbord uitgegeven met de beeltenis van Johan de Witt, den grond legger van de Levensverzekeringsweten schap. Dit bord is ontworpen door Jaap Gidding en uitgevoerd door „De Porceleyne Fles" te Delft. UIT NED. OOST-ÏNDIË. OEFENINGEN VAN DE VLOOT. In den Indischen Oceaan. Maandag 19 October a.s. zal het Indische eskader, bestaande uit twee kruisers, de eerste divisie torpedobootjagers, de eerste divisie onderzeebooten en de vliegtuiggroe- pen een en negen (groote zeevliegtuigen) de basis Soerabaja verlaten voor een oefentocht in den Indischen Oceaan. Voor het eerst zullen de nieuwe Dornier- X-vliegtuigen deelnemen aan oefeningen in grooter verband. Enkele oefeningen, waarbij de strijd krachten in twee partijen zullen worden verdeeld, zullen evenals verleden jaar wor den geleid door den commandant der zee macht. den vice-admiraal H. Ferwerda, zelf, die zich daartoe te Soerabaja zal in schepen en zijn vlag zal hijschen aan boord van Hr. Ms. Kruiser „de Ruyter". Het terrein der oefeningen strekt zich uit van Padang tot Tjilatjap tot een af stand van pl.m. 200 zeemijlen uit de kusten van Java en Sumatra en beslaat bovendien het Westelijk deel van de Java Zee. PREDIKBEURTEN. Voor Dtaad&g. Nieunrveen Ned. Herv. Kerk, ds. Koster van Montfoort. Nam. 8 uur. Zevenhoven Chr. Ger. Kerk (Polder), ds. Btfleveld van Haarlem. Nam. 8 uur. Voor Woensdag. Katwijk aan Zee Ger. Gem. (Remisestr.) ds. Vftn Neerbos van Rilland. Nam. 2 uur. Noordw^k aan Zee Ger. Bond (Juliana- weg 27): ds. H. H. van Ameide van Elburg. Nam. 8 uur. Waddinxveen Gebouw Centrum: ds. De Rover van Vlaardingen. Nam. 7Vi uur. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Vianen (vac.-L. Knier), G. A. Bruins te Ommen. Aangenomen: Naar Lith c.a. (toez.) W. M. v. Tongerloo, gep. O.-.I. pred. te Zeist. Bedankt: Voor Opheusden. J. Lekkerkerker te Oldebroek; voor Waardenburg c.a., P. M. Muller te Eindhoven. GEREF. KERKEN, Aangenomen: Naar Ommen, (als hulppred.), W. Verwoerd, cand. te Hekendorp. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Dokkum D. Biesma te Dro- geham. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Rijssen (Eschkerk), M. Hof man te Moercapelle. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen: Te Utrecht (als tijdelijk tweede predikant) mej. S. E. Treffers, prop. te Alkmaar* Ds. C. KUNST 40 JAAR PREDIKANT. Zondag 25 Sept. a.s. herdenkt ds. C. Kunst, Ned. Herv. predikant te Oisterwijk (Br.) den dag waarop hij voor 40 jaar het predikambt aanvaardde. De jubilaris werd in 1871 geboren en in 1896 candidaat in Zeeland om 25 Sept. van dat jaar zijn ambt te aanvaarden te Ouwerkerk in D. In 1902 vertrok hij naar Assendelft welke standplaats in 1905 met Heerenveen verwisseld werd. In 1910 ver trok hij naar Oosterhesselen om in 1913 te Frederiksoord zijn intrede te doen. Sedert 20 Maart 1921 dient de jubilaris zijn (?een- woordige gemeente. Ds. Kunst die tegen 15 Nov. a.s eervol emeritaat heeft aangevraagd, is praetoi van den ring Oisterwijk en secundus-na van het classicaal bestuur van 's-Her>o- genbosch. 2—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14