Voorstellen aan den Leidschen Raad LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 20 September 1938 QUO VADIS? Luchtaanvallen! GEMENGD NIEUWS Thans bij den boekhandel verkrijgbaar: MET KIESPIJN LACHT U NIET DELFT GEZUIVERD VAN CLANDESTIENE ZENDERS. Rijksradiocontróledienst houdt met de marechaussees, een razzia. De rijksradiocontróledienst heeft, in sa menwerking met de marechaussee, een razzia gehouden onder de clandestiene radiozenders te Delft. In beslag geno men werden te Delft, ten huize van H. P. E. „De Merel", ten huize van Van R. de zenders „X. R en ..X.X.X." en voorts een zendinrichtifig ten huize van J. S. Bovendien werd te Rijswijk ten huize van C. P. beslag gelegd op een zend- inrichting met de roepletters Z.V.Z. Deze zenders werkten alle op golven van den omroepband. Tegen de houders i.s proces-verbaal op gemaakt. Zü zullen zich voor den rechter te verantwoorden hebben, die tegenover deze aetherpiraten tegenwoordig een zeer streng standpunt inneemt. VAN VIJFTIEN METER HOOGTE GEVALLEN EN GEDOOD. Gistermorgen is de 48-jarige schilder W. den Toom. wonende te Leerdam, in dienst van het schildersbedrijf van G Kreukniet te Gorinchem. terwijl hij aldaar bezig was met het leggen van ruiten op een kap vp een nieuwen aanbouw van de N.V. de Vries Robbe en Co. aan den Spijkschen dijk. van een hoogte van vijftien meter gevallen, waarbij het met zijn hoofd op een beton nen vloer terecht kwam. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. of „de weg naar ongekende welvaart" Of de weg naar ONGEKENDE WELVAART r .Ct» K1TMH door W. C. SICKESZ Oprichter en bestuurder van de N.V. Hollondsch-Zwittcrsche Chocoladefabriek „DE TJOKIATFABRIEK", AMSTERDAM De schrijver geeft hier den weg oan om, zonder gebruikmaking von „kunstmiddelen'' die eco nomisch niet gerechtvaardigd zijn, te komen tot Algeheele oplossing van de Wereldcrisis Beëindiging van de werkloosheid Luxe-gebonden uitgave f 1. Volksuitgave 25 cent 7589 (Ingez. MedJ OP BRANDEND PETROLEUMSTEL GEVALLEN. Gisterochtend ontdekten de buren van den 72-jarigen K. de Haan, wonende aan de Hovenierstraat te Leeuwarden, dat deze met zijn gezicht op een brandend petro leumstel was gevallen en aan de daarbij opgeloopen verwondingen was overleden. De man was beschonken thuis gekomen en heeft waarschijnlijk in dien toestand getracht zijn potje te koken. VERDRONKEN. Gisteravond half elf is de 53-jarige J. E. Thierauf. die als wachtman dienst deed in het Boschplan te Amsterdam in een zes meter breede vaart gevallen en verdron ken. Zijn kameraad, die een eind verder stond en een plons hoorde, snelde hem onmlddel. lijk te hulp. Het mocht hem echter niet gelukken, den drenkeling te redden. De politie van Nieuwen Amstel heeft het lijk opgehaald. Het slachtoffer is vermoedelijk door de duisternis misleid. VAN KAR GEVALLEN EN OVERREDEN. Gisteravond reed de landbouwer J. Geertsema te Oude Pekela met zijn vierja rig zoontje op een wipkar naar het land om aardappelen te halen. Op den terugweg viel het kind van de kar en kreeg de wielen over het lichaam. In ernstigen toestand werd de kleine naar het R.K. ziekenhuis te Winschoten overgebracht, waar hü van morgen aan de bekomen verwondingen is overleden. HUISHOUDSTER TE BRUNSSUM AANGERAND. Dader gearresteerd. Gisteravond wilde de 30-jarige huishoud ster van kapelaan J. Haan te Brunssum zich van de nabijgelegen tramhalte naar de woning van den geestelijke begeven. Het huis van den kapelaan ligt achter een rij boomen. Men kan het bereiken via een pad aan weerszijden waarvan zich een haag bevindt. Op enkele meters van de woning van den kapelaan werd zij plotseling door een man van middelbaren leeftijd aangevallen en in een heg geduwd. Op haar geschreeuw kwamen na enkele minuten twee passeerende mijnwerkers toe snellen. die den man vastgrepen. Inmid dels had ook de kapelaan ontdekt, wat er gaande was. Hij waarschuwde de politie,1 die kort daarop ter plaatse verscheen en den man arresteerde. Het bleek een ongeveer 50-jarige man te zijn, die te Brunssum woonachtig is. HAAGSCHE GERECHTSHOF. Valsche aangifte. Terzake het doen van een valsche aan gifte bij de politie, heeft de Haagsche Rechtbank een inwoner van Bodegraven veroordeeld tot een maand gevangenis straf. Van dit vonnis teekende verdachte hoo- ger beroep aan, naar hij zeide, omdat hij ten onrechte is veroordeeld. Verdachte zei- de o.m. dat aan hem meermalen was ge vraagd ..of hij iets wist waarvoor hem door den betrokken rijksveldwachter zelfs f. 50 zou zijn beloofd! De president zeide aan een dergelijke mededeeling weinig geloof te kunnen hech ten. Waar thans geen getuigen waren gedag vaard. werd door het Hof besloten de be handeling der zaak nog aan te houden, om getuigen op te roepen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Penningmeester „beheerde" de kas. De vloerlegger J. van L. uit Leiden, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, was penningmeester van een Leidsche werkloo- zenorganisatie. in welke functie hij op een bepaald tijdstip f. 83 18 onder zijn beheer had. Toen echter kascontrole plaats vond. bleek dat bedrag niet aanwezig te zijn. Terzake verduistering stond van L die in verband met een te Zeist gepleegde dief stal thans in het Huls van Bewaring ver blijft, terecht. Een bestuurslid van den Leidschen Be- stuurdersbond. waarin genoemde organisa tie was opgenomen, gaf enkele inlichtingen over het geval. De Officier merkte op, dat verdachte thans terecht heeft gestaan voor een in braak te Zeist hij werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief terwijl hij binnenkort nog te recht moet staan wegens inbraak te Oegst- geest gepleegd. In verband met deze om standigheden. vorderde de Officier vier maanden gevangenisstraf. Verdachte betoogde dat hij de gelden had gebruikt om werkloozen die in moei lijkheden waren, te helpen. Teneinde dit nader te onderzoeken, schorste de Politierechter de behandeling der zaak. Verzet tegen de politie. Er was een stakingsrelletje te Katwijk aan Zee, en toen had een arbeider verzet tegen de politie gepleegd. De agent Elfrich had gelast om door te loopen, maar met één van de omstanders waren moeilijkheden ontstaan, zoodat hij zich nu voor den Politierechter te verant woorden kreeg. „Het moet daar in Katwijk eens uit zijn met dat verzet plegen tegen de politie", vond de Of icier van Justitie, en om dat te bewerkstelligen, vorderde hij tegen den verdachte, die verstek liet gaan, f. 60 boete subs. 60 dagen hechtenis. De Politierechter vonniste conform de zen eisch. Steundelict. Een arbeider uit Voorschoten had aan den dienst der steun verleening opgegeven, dat hij in een bepaalde week f 1.50 had verdiend. I Dat was niet juist, zooals thans de amb tenaar G. van Meurs mededeelde, want de man had f. 10 verdiend. Het betrof verder niet een enkele week, doch over een gerui- men tijd liep deze benadeeling. waardoor totaal een bedrag van f. 450 was verzwegen. De Officier vond het feit hoogst ernstig en vorderde drie maanden gevangenisstraf. De Politierechter vonniste tot f. 20 boete subs. 10 dagen hechtenis en voorwaardelijk drie maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Mishandeld. Een inwoner van Rijnsburg was slaags geraakt met iemand, van wien hij vol gens zijn zeggen nog geld had te vorde ren. De mishandelde, een inwoner van Oegst- geest, had eerst een „warm" gesprek met den Rijnsburger gehad, want verdachte zei althans, dat hij „getart" was tot de mishandeling. De Officier had echter wei nig op met deze methode van Incasso, en vorderde f. 15 boete subs. 15 dagen hechte nis. Het vonnis werd conform dezen eisch. Steenen in de actentasch! Een courantenbezorger uit Lelden scheen interesse te hebben voor steenen; hij nam zeven maal een actetasch vol steenen weg, die aan de Rijkswaterstaat behoorden. De kantonnier F W. v. d. Lint vertelde dat voor het wegnemen der steenen geen verlof was gegeven, waarna de Officier zei de behandeling van verdachte nogal bru taal te vinden. Daarom eisch te hij f. 40 boete subs. 40 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeeld© tot f. 30 boete subs. 15 dagen hechtenis. Vrouwen-conflict. Twee buurvrouwen uit Leidschendam hadden het slecht met elkaar kunnen vin den; de één stond nu wegens mishande ling in de verdachtenbank en de ander was getuige. „Natuurlijk eerst weer ruzie gehad", zei de Politierechter terzake kundig, en hij verklaarde „dat interesseert mij niet". Wat den Politierechter wél interesseerde was, of de verdachte de getuige een klap met een plank op haar hoofd had gegeven. De buurvrouw-getuige zei dat ze de klap gevoeld had. en begon met een verhaal over de verdachte die had gezegd dat ze haar kinderen zeker wel kwijt wilde, want.En toen volgden diverse aantij gingen. die door de buurvrouw in de ver dachtenbank als onjuist weergegeven wer den gesignaleerd. „Nu zitten we tóch weer in de buren' ruzie en ik wil er niets mee te maken heb ben". verzuchtte de Politierechter. Vijftien gulden boete, eischte de Officier tegen de buurvrouw-verdachte. De Pclltierechter hield rekening met fl- nancieele bezwaren, en legde f. 10 boete subs. 5 dagen hechtenis op. POLITIE VINDT Z.G. VERBRANDE GOEDEREN. In samenwerking met de rijkspolitie en de gemeentepolitie van Tiel is de Echteld- sche politie er in geslaagd in Tiel in een schuur een partij van ruim zestig zakken koren, welke volgens opgave van den eigenaar, een zekeren v. d. B uit Echteld, vorige week Maandag bij een in diens wo ning plaats gehad hebbende brand een prooi der vlammen geworden zouden zijn, te ontdekken. De eigenaar v. d B. is aangehouden en de politie gaat thans nauwkeurg na of verdachte zich naast poging tot oplichting soms ook schuldig gemaakt heeft aan brandstichting. BUI7ENLANDSCH GEMENGD. INSTORTINGSONGELUK. In een der grootste steengroeven van Marino bij Rome zijn door een steenstor ting acht arbeiders bedolven. GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING VAN KOSTBARE SIERADEN. Op een boot tusschen Folkestone en Bou logne is een koffertje, inhoudende voor bijna drie millioen francs aan juweelen en sieraden, welke een rijke Engelsche dame toebehoorden, op geheimzinnige wijze ver dwenen. Ds zich aan boord bevindende En gelsche en Fransche politiebeambten heb ben een onderzoek ingesteld, dat evenwel tot dusver nog geen resultaat heeft opge leverd. maar na gebruik van kiespijnipoeders van Dr. J. B. MEENK DAN LACHT U Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. 7501 (Ingez. Med.) ZWARE STORM IN ARGENTINIË. Vele slachtoffers. Stad en provincie Buenos Aires zijn gis teren door een hevigen storm geteisterd. 14 personen werden in hun slaap door instor tende muren gedood. Het totale aantal slachtoffers is nog hooger, doch officieele inlichtingen ontbreken, daar de telefoon leidingen grootendeels vernield zijn. De aangerichte schade is zeer groot. JUWEELEN UIT EEN VLIEGTUIG. Te Napels zijn twee personen gearres teerd, die juweelen bij zich hadden ter waarde van vijf millioen francs. Zij had den deze voor een spotprijs gekocht van boeren, die de kostbare voorwerpen gevon den hadden in de buurt van Napels, op een plek, waar eind April j.l. een vliegtuig is verongelukt, dat personen naar Rome te rugbracht. die hadden deelgenomen aan het huwelijk van koning Zogoe van Alba nië Men zal zich herinneren, dat hierbij 19 inzittenden om het leven kwamen. In het toestel bevond zich bovendien voor een waarde van 10 milloen francs aan juweelen welke een Parijsche firma aan koning Zogoe ter gelegenheid van zijn huwelijk had gezonden, en welke de vorst met het vliegtuig naar Parijs terugzond, na zijn keuze gemaakt te hebben. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Te hard gevaren. Gistermorgen moesten voor het kanton gerecht alhier terecht staan twee schippers uit Leidschendam, omdat zij op 4 Mei met hun motorbooten in de Haarlemmertrek vaart tusschen de Post- en Tolbrug met zoo'n groote snelheid hadden gevaren, dat tengevolge van den grooten golfslag 'n schip beladen met zand geschept werd. waardoor het direct zonk. De heer H. P. Kortekaas, schipper te Warmond, die ook met zijn motorboot daar ter plaatse was geweest, verklaarde dat verdachten met ruim 140 M. p- minuut hadden gevaren. Met deze zeer groote snelheid waren zij den schipper Hil- lebrand, die een zandsleep vervoerde, ge passeerd, waardoor het laatste schip ge schept en gezonken was. Doordat de schip per op raad van getuige, op een ander schip was overgesprongen, was de schipper, die niet zwemmen kon, van den verdrin kingsdood gered. Het O.M. vond dat ver dachten zeer onbehoorlijk hadden gevaren en eischte tegen elk der verdachten f. 15 boete of vijf dagen hechtenis. Uitspraak conform. Een spiritusdrinker staat terecht. Een wenkman uit Lelden moest negen maal terechtstaan wegens openbare dron kenschap te Leiden op 11 en 12 Juni en op 19, 21, 24, 25, 26 28 en 29 Juni. Als ver dachte geen geld meer voor jenever had werden fiesscihen spiritus gekocht en leeg gedronken. waarna hij zijn roes in het v. d. Werfpark, Plantsoen of Stationsplein uitsliep. De verdachte erkende wel dronken te zijn geweest, maar hij loopt waggelend en de politie maakt jacht op hem. De kan tonrechter wees verdachte er op, dat als hij zoo doorgaat, het geheel met hem mis loopt. Het O M. eischte drie maal acht da gen principale hechtenis en zes maal f. 15 boete of zes maal vijf dagen hechtenis. Uitspraak conform. ONTSLAG-AANVRAAG. Mej. J. Steenhuizen verzoekt om eervol ont slag als onderwijzeres aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs. EEN TRANSFORIUATORIIUISJÊ. De Stedelijke Fabrieken van Gas en Electri- citeit hebben de beschikking noodlg over een strookje grond in de toegangspoort van de Openbare Lagere School aan de Drie October- straat voor den bouw van een transformator huisje. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat tegen het beschikbaar stel len van dezen grond, waarvoor door de Licht fabrieken de gebruikelijke vergoeding van f. 7.80 per vierk. ineter zal worden betaald, geen be zwaren bestaan. VERKOOP GROND. Van den heer J. van Iterson is een verzoek ingekomen, om van de gemeente te mogen koo- pen het aan de Oosterkerkstr.. h. 2e Looier straat. gelegen terrein. Deze grond werd in gevolge raadsbesluit van 27 November 1934 door de gemeente in eigendom verkregen voor ver breeding van den toegang tot de 2e Looier straat. Nu Inmiddels de nieuwe verbindingsweg tusschen den Zijlsingel en de Heerengracht tot stand ls gekomen. Is deze toegang dusdanig verbeterd, dat tegen verkoop van het hoek- perceel als bouwterrein geen bezwaren bestaan. Met adressant is overeenstemming bereikt over een prijs van f. 1000 in totaal. AANKOOP SPOORBAAN. De N.V. Hollandsche Electrische Spoorweg Maatschappij in liquidatie heeft aan de ge meente te koop aangeboden het gedeelte van de voormalige spoorbaan tusschen de Zijl en de spoorbaan-splitsing bij het emplacement (Heerensingel) met opstal, te zamen groot 2.57.30 H.A. Het bezit van dezen grond, gelegen tusschen en nabij reeds aan de gemeente toe- behoorende terreinen, kan voor haar mede van belang zijn in verband met de mogelijkheid, dat te zijner tijd vanaf den nieuwen provin cialen weg op de spoorbaan naar de Haarlem mermeer een verbindingsweg in Westelijke richting wordt gemaakt. Aansluitend aan deze transactie wenscht de Maatschappij ook de spoorbrug over de Zijl aan de gemeente over te doen. Met. den getaxeerden prijs van f. 12.392 in totaal kunnen de Maatschappij en B. en W. zich vereenigen. TEGENVALLERS. Bij raadsbesluit van 17 Februari 1936 werd een bedrag van f. 200.000 beschikbaar gesteld voor den bouw van een rioolwaterzuiverings inrichting aan de Slaagh- of Stinksloot, t.w. f. 184.000 voor den bouw en f. 16.000 voor den aankoop van den daarvoor benoodlgden grond. Voor het voor den bouw geraamde bedrag van f. 184.000 kon een geldleening uit het Werkfonds worden verkregen; de kosten van het verkrijgen van den grond kwamen, gelijk gebruikelijk, niet voor financiering uit het Werkfonds in aanmerking, zoodat de gemeente daarin zelf moest voorzien. Tengevolge van de in September 1936 door de regeering getroffen monetaire maatregelen en de daarmede gepaard gaande stijging van de prijzen der materialen, zullen de uitgaven voor den bouw van de inrichting met f. 19.000 wor den overschreden. Met het Werkfonds 1934 is bereids overeen stemming verkregen ten aanzien van de ver hooging van het verleende voorschot met het bedrag der overschrijding ad f. 19.000. De aankoop van den grond, die bij raads besluit van 13 Juli 1936 plaats had. vorderde een uitgaaf van f. 25.456.90, derhalve f. 9456.90 meer dan geraamd was. Hoewel in vergelijking met de jaren 1936 en 1937 het aantal werkloozen eenigermate is ver minderd. zijn de op de begrooting 1938 uit- get»oken gelden ter zake van de werkloozen- zorg belangrijk te laag gebleken. Zulks is o.a. toe te schrijven aan het feit, dat wel het totalt aantal werkloozen is gedaald, maar niet dat der ondersteunden, terwijl voorts verbeterin gen in de steunregeling, zooals de wijziging van den aftrek der gezinsinkomsten, de uit gaven deden stijgen. De uitgaven voor werkloozensteun en werkver schaffing. waarin een bijdrage uit het Werk- loosheidssubsidiefonds wordt ontvangen, moe ten thans worden geraamd op rond f. 1.500.000. Op de begrooting is hiervoor uitgetrokken f. 1.293.250 zoodat een verhooging met f. 206.750 noodzakelijk is. Daartegenover kan de bijdrage uit het Werk- loosheidssubsidiefonds thans worden uitgetrok ken op 84.1% van f. 1.500.000 is f. 1.262.500 of f. 204.800 meer dan de raming ad f. 1.056.700. De hoogere, ten laste van de gemeente blij vende, uitgaven voor dit onderdeel zullen der- halve f. 206.750 minus f. 205.800 is f. 1950 be- dragen, welke som kan worden afgeschreven van volgn. 710 der uitgaven ..Rente en provisie van tijdelijk ter voorziening in de behoefte aan kasgeld opgenomen gelden"; op dit volgnummer kan n.l. een overschot worden verwacht. Voorts moeten nog eenige wijzigingen in de begrooting worden aangebracht ter zake van de ondersteuning van werkloozen. waarvoor geen bijdrage uit het Werkloosheidssubsidie- fonds. doch wel subsidie uit 's Rijks kas wordt ontvangen, door aanvulling van bestaande of instelling van nieuwe posten. Deze posten be treffen o.a. de kosten van uitvoering van werk- objecten door jeugdige werkloozen. de spaar regeling voor den extra B-steun, de verhoo ging van de exploitatiekosten van de centrale werkplaat» voor jeugdige werkloozen en de daartegenover staande rijksbijdragen ad 84.1%. Het nadeelig verschil tusschen de hoogere uitgaven en de hoogere rijksbijdragen te dezer zake bedraagt f. 5175,13, welk bedrag eveneens kan worden afgeschreven van volgn. 710. In totaal wordt dit volgnummer derhalve verminderd m. f. 7.125,13 (f. 1950 plus f. 5175.13). Ten slotte deelen B. en W. nog mede. dat cok do subsidie aan de Gemeentelijke Commis sie voor Maatschappelijk Hulpbetoon, welke op f. 803.300 is uitgetrokken, met een aanzienlijk bedrag zal moeten worden verhoogd. SCHOOL-SUBSIDIES. B. en W. stellen voor: I. medewerking te verleenen aan het bestuur van de Ver. v. Chr. Onderwijs alhier: a. tot aanschaffing van leermiddelen ten be hoeve van /ijn school voor uitgebreid lager on derwijs aan het Noordeinde 3; b. tot het aanbrengen of uitbreiden van rlj- v/ielbergplaatsen bij de scholen voor gewoon lage.' ondeiwijs aan de Oosterstraat/Muvmiken- straat en de Pasteurstrcat. alsmede Lij de school voor uitgebreid lager onderwijs aan het Koordeinde 3; II. medewerking te verleenen aan het bestuur van de Inrichting van Liefdadigheid voor R.K. alhier, tot aanschaffing van schoolmeubelcn en leermiddelen ten behoeve van zijn senool vcxv uitgebreid jager onderwijs aan de Haarlem merstraat 34; III. tot vaststelling van een begrootingsstaat groot f. 1208 teneinde het college in staat te stellen de voor de sub Ia en II bedoelde aan schaffing van leermiddelen en schoolmeube- len benoodigde gelden te zijner tijd ter be schikking van de betrokken schoolbesturen te stellen. Over de rijwielbergplaatsen zal nog nader overleg worden gepleegd. Reeds geruimen tfjd is in voorbereiding de aansluiting van de rioleering van het stads gedeelte ter weerszijden van den Rijnsburger- weg aan de centrale rioleering. Deze aansluiting is urgem )n verband met de vervulling, waaraan de Poelwetering. als ge volg van de loozlng van de rioleering van be doeld stadsgedeelte en in het bijzonder als ge volg van de loozing van de rioleering van beu academisch ziekenhuis in dfe wetering, bloot staat. Herhaaldelijk bereikten B. en W. klach ten van omwonenden omtrent die vervuiling en den daaruit voortspruitenden hinder. In de omstandigheid, dat ten aanzien van de aansluiting, voor zooveel zij de rioleering van het academisch ziekenhuis betreft, onderhande lingen moesten worden gevoerd met het Rijk en dat ten behoeve van die aansluiting ver schillende vergunningen moesten worden ver kregen. is de oorzaak gelegen, dat B. en \v. eerst nu die aansluiting aanhangig kunnen maken. De kosten van uitvoering van het plan wor den geraamd op f. 49.000. Ten laste van de Stedelijke Lichtfabrieken komt dan nog een bedrag van pl.m. f. 200 wegens een noodzake lijke verlegging van gasleidingen. Aangezien het Rijk, indien niet tot aanslui ting van de rioleering van het academisch zie kenhuis aan de centrale rioleering wordt over gegaan. een uitbreiding van de zuivering van het afvalwater van die inrichting tot stand zou moeten brengen, zfjn B. en W. in overleg ge treden met den minister van financiën, inzake het verleenen van een bijdrage in de kosten van aanleg en exploitatie van de centrale rio leering. Dit overleg heeft tot volledige overeenstem ming geleid. Het Rijk zal een evenredig deel van de kosten van aanleg van de centrale rioleering van het ziekenhuis af tot aan het rioolgemaal aan den Maresingel voor zijn rekening nemen. Dit aan deel, aan de berekening waarvan tot grondslag ligt de verhouding van den geschatten afvoer van het ziekenhuis tot den geheelen afvoer door middel van bedoeld gedeelte van de cen trale rioleering, bedraagt f. 23.500. De bijdrage zal worden betaald bij wijze van annuïteit. Verder zal het Rijk een evenredige jaar- lijksche bijdrage verleenen in de jaarlijksche kosten van exploitatie der centrale rioleering en van de zuivering van het rioolwater. Op grond van de thans voorhanden zijnde gege vens kan deze bijdrage geschat worden op pl.m. f. 2600 per jaar. Met ondeugdelijke remmen gereden. Een koopman uit Noordwij kerhout moest terecht staan, omdat hij op 15 Juni op de Heerenweg aldaar met een vrachtauto had gereden met ondeugdelijke remmen. De auto kwam bij het gebruik der voetrem bij een snelheid van 30 K.M. pas na 17.5 M. tot stilstand (voorgeschreven 9 M.) en de handrem werkte in het geheel niet. Verd. erkende dat de remmen niet al te „sterk" waren, maar hij had nog nooit wat met de auto gehad. Het OM. eischte f. 15 boete of vijf dagen hechtenis. De kantonrechter wees verdachte er met nadruk op. dat als hy met zoo'n auto rijdt, hij het publiek aan zeer ernstige ongelukken blootstelt. Uit spraak conform. Onvoorzichtig gereden. Een chauffeur te Noordwijk moest te recht staan, omdat hij op 3 Juni met zijn vrachtauto de gevaarlijke bocht op den Noordwij kerweg te Rijnsburg met 50 a 60 K.M. snelheid was doorgereden. Bovendien was hij de bocht meer links dan rechts gepasseerd, waardoor een ernstige botsing gevolgd was met een auto, die .geheel rechts passeerde. Het O.M. wees verdachte er op, dat hij met te groote snelheid d« bocht ge passeerd had. Eisch O.M f. 15 boete of tien dagen hechtenis. Uitspraak conform. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Aanrijding. Te recht stond een chauffeur uit Hille- gom, wien ten laste was gelegd, dat hij op 27 Juli j.l. toen hij met zijn vrachtauto reed over de Haarlemmerstraat te Hille- gom en toen hij den Nieuwen weg aldaar wilde inrijden rechts is gaan rijden om personenauto die ongeveer VU meter van het trottoir reed van de rechterzijde dier straat te passeeren, terwijl voldoende Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelilk als ieder zeil daadwer kelijk meehelpt. Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potiewijd. Boerhaavelaan 37, Leiden. ruimte ontbrak en een aanrijding ont stond. Als getuige werd gehoord mevr. G. A. E. Kr. echtg. van J. v. d. L. uit Benne- broek wier auto door verdachtes manoeu vre werd beschadigd. De ambtenaar van het O.M. eischte tegen verdachte een geldboete van 1.15.subs 10 dagen hech tenis. De Kantonrechter veroordeelde ver dachte tot een geldboete van f. 10.subs. 5 dagen hechtenis. Niet voldoende uitgeweken. Vervolgens stond terecht A. v. d. N. uit Den Haag, wien ten laste was gelegd, dat hij komende met zijn auto uit de 3e Poel laan te Hlllegom niet voldoende is uitge weken, toen getuige P. C. M. van B uit Hillegom, met zijn auto verdachte rechts wilde passeeren. Door deze manoeuvre van verdachte ontstond een aanrijding. De schade beliep ongeveer f. 40.—. De ambtenaar eeischte tegen verdachte een geldboete van f. 12.subs 6 dagen en ontzegde hem de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van o maanden. De Kantonrechter veroordeel de verdachte tot een geldboete van f. 12.- subs 6 dagen doch ontnam hem niet de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10