De besprekingen over Tsjecho-Siowakije LEÏDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Maandag 19 Sepfember 1933 Laatste Berichten Binnenland RECHTZAKEN BEURSO VERZICHT MARK! 3—1 faarsche regeering gisteravond in een ot- ficieel communiqué uiting gegeven aan haar overtuiging, dat het Ho.igaarsc.he volk volkomen solidair is met de broeders van het Tsjecho-Slowaaksche ras. God ze- gene de persoon en den moedigen arbeid van Uwe Excellentie." En Polen doet dezelfde klanken hooien. Aanvaardt men het Duitsche standpunt, dan zal men hetzelfde den Polen en Hon garen niet kunnen weigeren. Het ziet er voor Tsjecho-Siowakije be nauwend uit. DUITSCHLAND. Minister Funk naar Turkije. De rijksminister van economische zaken Funk heeft zich gisteren od uitnoodiging van de Turksche regeering voor een officieel bezoek naar Ankara begeven. Op deze reis zal Funk ook eenige Z.O. Europeesche hoofdsteden bezoeken. ZWEDEN. De verkiezingen van gisteren. De verkiezingen voor de gemeenteraden en de staten (landstingen) zijn gisteren in het geheele land gehouden. Volgens de tot nu toe bekende uitslagen hebben de sociaal-democraten een aanmer kelijke winst behaald ten koste van de rechterzijde. De vertegenwoordigingen der andere par- then zijn niet zoo zeer veranderd. Te Stockholm zullen de sociaal-democra ten in den gemeenteraad met 55 van de 100 zetels de meerderheid hebben. Zij hebben tien zetels gewonnen, de communisten twee zetels. De rechterzijde heeft zeven manda ten verloren. De zitting van den Volkenbond. Polen uit den raad. Naar het Poolsche persagentschap Pat meldt, heeft de Poolsche Volkenbondsgede. legeerde, Komarnicki, den voorzitter na mens zijn regeering medegedeeld, dat Polen niet voornemens is zich als lid van den Volkenbondsraad te doen herkiezen. Polen bezet een semi-permanente zetel in den Raad sinds 1926. De zetel van Polen zal worden ingenomen door Griekenland, dat de staten van de Balk an-Entente zal ver tegenwoordigen. Chamberlain Woensdag naar Hitier. Chamberlain heeft voorloops schik kingen getroffen voor een tweede ont moeting met Hitler op Woensdag a.s. Petroleum-auto door trein gegrepen en in brand gevlogen. Chauffeur in de vlammen omgekomen. Op den onbewaakten overweg te Ber- kum, bij Zwolle, gelegen in den provin cialen weg ZwolleOmmen, is vanoch tend een vrachtauto door den trein ge- gegrepen. De chauffeur is om het leven gekomen. Even vóór acht uur is een groote, met petroleum geladen vrachtauto van de American Petroleum Company uit Zwolle door den sneltrein Leeuwarden Zwolle, die om 8.14 uur in Zwolle moest aankomen, gegrepen. De auto werd ge heel vernield en de chauffeur ver brandde in de cabine. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan onoplettendheid van den chauffeur. Oogge tuigen vertelden, dat hij met een matig gangetje de spoorlijn opreed. Zijn aandacht was geheel geconcentreerd op een petro- ieumbus, die aan de binnenzijde van het rood-witte hek op de spoorbaan stond en die hij moest vullen. Hij schijn: geen erg gehad te hebben in den van links naderen den, met volle vaart rijdenden trein. Een geweldige knal volgde en een vuurstraal spoot voor de machine op. De auto werd vierhonderd meter meegesleurd. Daar bleef het wrak voor op de machine liggen. De trein moest eerst achteruit gezet worden, vóór men het brandende gevaarte er afge haald had. Het geheel verkoolde lijk van den chauffeur vond men In de cabine. Men weet nog niet, wie het slachtoffer is. Dit Is het tweede ongeval met doodelijken afloop, dat dit jaar op dezen overweg is ge beurd. Het vorige Jaar werd een auto met butagas door den trein gegrepen, waarbij de ohauffeur verbrandde en van het trein personeel machinist en steker werden ge wond. Een bus met schoolkinderen, waar van gelukkig niemand ernstig werd gewond en enkele kleinere ongevallen vormen voorts een luguberen staat van dienst van dezen overweg. De trein had zes en dertig minuten ver traging. De locomotief was van voren be schadigd. STERFGEVALLEN TENGEVOLGE VAN HET MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer ln de week van 4 t.m. 10 September heeft bedragen: 85 run deren, 53 kalveren. 59 varkens en biggen, 2 sohapen en 1 geit. Het aantal sterfgevallen sedert de week 19—26 September 1937 bedraagt in totaal.' 3476 runderen. 4297 kalveren. 2362 varkens en biggen, 259 schapen en 67 geiten. DE KINDERVERLAMMING TE ROTTERDAM. Kabinetsraad te Parijs en Londen. Zoowel het Fransche als het Engelsche kabinet zijn hedenmorgen bijeengekomen. De bijeenkomst te Parijs ving aan om 10 uur 35 en eindigde om twaalf uur. Na afloop der vergadering heeft minister Sar- raut den persvertegenwoordigers het vol gende communiqué voorgelezen: Daladler en Bonnet hebben verslag uit gebracht over de onderhandelingen, die zij te Londen hebben voortgezet en van de voorwaarden, waarop met de Engelsche re geering een overeenkomst werd bereikt. De raad heeft met algemeene stemmen at verklaringen over de houding van Da ladler en de in overeenstemming met de Britsche regeering voorgestelde oplossingen goedgekeurd. Daar thans onderhandelingen gaande zijn zoowel met Londen als met Praag en andere hoofdsteden, hebben de ministers nog geen datum vastgesteld voor hun vol gende bijeenkomst. Een beroep op de natie De regeering te Praag heeft het volgend beroep tot de natie gericht: „Leden der regeeringen van Frankrijk en Engeland hebben gisteren hun conferentie beëindigd met een gemeenschappelijk voor stel. De regeering van Tsjecho-Siowakije noodigt de openbare meening van het land uit de berichten, welke hierover gepubli ceerd zullen worden, kalm op te nemen, be wust van het feit, dat alle bevoegde con- stltutioneele factoren, de president der re publiek en de regeering, evenals de verte genwoordigers van het volk een permanen te activiteit in acht nemen en in contact blijven met alle regeeringen van bevriende staten. De regeering zal den toestand en de resultaten der Fransch-Engelsche be raadslagingen onderzoeken en bezien naar de noodzakelijkheden en werkelijk vitale belangen van den staat Tsjecho-Siowakije. De regeering zal slechts ln staat zijn deze belangen te waarborgen, indien zij den steun zal hebben der openbare meening. van haar strikte discipline en haar kalme waardigheid. Wij noodigen alle burgers uit in deze oogenblikken hun volledig vertrouwen te bewaren in de verantwoordelijke factoren, die in volledige overeenstem ming en het volle bewustzijn van het werkelijke welzijn van den staat en de natie, zoomede van de garantie van zijn toekomst, werken en zulks in den geest der jongste manifestaties van den pre sident der republiek en leider der re geering". De kwestie der Volksstemming laten vallen. Reuter verneemt, dat men de kwestie van het plebisciet thans heeft laten varen en dat het het plan, dat nu aan de regeer,ng van Slowakije zal worden voorgelegd, gebaseerd is op het begin sel van een nieuwe afbakening der gren zen. Er worden evenwel geen bijzonder heden onthuld, zoolang de Tsjechische regeering het plan bestudeert. Ministerraad te Praag. De raad der politieke ministers in Tsje cho-Siowakije is vanochtend om elf uur onder voorzitterschap van president Be- nesj op het slot te Praag bijeengekomen. Zooals men weet, aldus Havas. presideert de president der republiek alleen In bui tengewone gevallen de vergadering der po litieke ministers. Tijdens deze vergadering, welke van vrij langen duur schijnt te wor den en waaraan deelnemen de minister- Dresident en de minister van biTtenland- sche zaken, zullen de leden der regeering den tegenwoordigen toestand en de gevol gen, die er uit voortvloeien, onder oogen zien Tegen een volksstemming De geheele pers ln Tsjecho Slowakije slaat vijandig tegen het denkbeeld van een volksstemming of den afstand van Sude- tenduitsche gebieden aan Duitschland. Zij werpt de volgende argumenten op: In de tegenwoordige atmosfeer is het onmogelijk een volksstemming te houden. De regelmatigheid van een raadpleging zou twijfelachtig zijn. Bovendien zou men moe ten weten, wie stemrecht zullen hebben: de Dultschers of ook de Tsjechen Voorts zou men moeten weten, welke positie de in het binnenland wonende Duitschers hebben: zullen ook zij stemrecht hebben? Anderzijds kan Tsjecho Slowakije om twee redenen geen grensgebieden afstaan Deze gebieden vormen een natuurlijk verdedigingsmiddel waar Tsjecho-Sio wakije zeer kostbare versterkingswerken heeft aangelegd, waarvan zij geen af stand kan doen. In de Sudetenduitsche gebieden zijn de industrie en de natuurlijke rijkdom men des lands geconcentreerd. Zonder deze gebieden zou Tsjecho- Siowakije niet kunnen voortbestaan. De algemeene conclusie van al deze artikelen is: Wat er ook gebeure, wij zullen ons verdedigen. Amerika afzijdig. In een te Hollywood uitgesproken radio- redevoering heeft de voorzitter van de senaatscommissie van bultenlandsche za ken. Pittmann, met name verklaard: „Naar I mijn meening zal de Senaat der Ver. Sta- I ten geen enkele resolutie en geen enkelen maatregel goedkeuren, waarbij de Vereen. Staten machtiging krijgen in eenigen bui- tenlandschen oorlog te gaan, evenmin voor eenig bondgenootschap met eenige bul- lenlandsche regeering voor een buitenland- I schen oorlog". HAAGSCHE POLITIERECHTER. De „vodden"-koopman. Een voddenkoopman uit Leiden, toog naar Katwijk aan Zee om vodden te koo- pen. Er waren blijkbaar niet veel vodden, en toen had de man de wasch van mej. L. van Duin van het lijntje gehaald. Hij werd bij deze werkzaamheden echter door mej. van Duin betrapt. De voddenkoopman ging echter verder op het verkeerde pad en bij mej. C. Hou- waart haalde hij 10 lakens en een trui van de lijn, en later nog bij mej. Hoek de wasch van het bleekveld Verdachte zei dat het slechts een poging tot diefstal was geweest, maar de officier zag het geval ernstiger in. en vorderde daarom vier maanden gevangenisstraf. De politierechter wilde eerst wat meer over de gedragingen van verdachte welen, en hield de zaak voor een rapport aan. Lastige klant. In den winkel van A. G. Veldhuyzen te Leiden was een fabrieksarbeider uit die gemeente gekomen, die bier vereischte. Doch aangezien de man al flink „de hoogte" had, werd dit geweigerd, waarna hij buiten de zaak werd gewerkt. Vervolgens timmerde de dranklustige een ruit ln. voor welk feit hij nu terecht stond. De verdachte beriep zich op zijn dron kenschap, maar de Officier vond dat geen excuus; dat een werklooze nog misbruik maakt van sterken drank komt zeker niet te pas, zoodat de Officier drie weken ge vangenisstraf vroeg. De Politierechter vonniste tot tien dagen gevangenisstraf. Verkeerde reactie! Toen eenige jongens te Noordwijk aan het slootje springen waren, ging dat een bloemistknecht, die op het land aan het werk was, dat vervelen. Hij uitte dat op verkeerde manier, want iiij had één van de springers, den jeugdigen G. A. Posthuma in een sloot gedeponeerd. De Officier vond die handeling niet te pas komen, en de verdachte moet dus een les hebben door den Officier door f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis op te leggen De Politierechter vonniste tot f. 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Het paard wilde niet werken. Een landbouwer uit Alphen aan den Rijn, reed met een paard dat voor een maaimachine was gespannen. Hij zou het paard toen met een stok hebben mishan deld. zooals een getuige verklaarde. De verdachte zei echter dat het niet zoo erg was. als werd voorgesteld. Het paard moest wat geslagen worden, anders wilde het niet werken. De Officier gaf toe dat een paard wel eens „ondeugend" kan zijn, maar dan nog niet worden gestraft, als verdachte deed. Daarom vroeg de Officier f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Het vonnis werd conform den eisch. had de auto plotseling zien sllppe*. Naar het oordeel van een getuige-deakun- dige zijn de wielen der auto in een verzak king langs de rails blijven haken, waardoor de slip is ontstaan. De Proc. Generaal meende dat dan toch de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van het slippen bij verdachte blijft be staan, omdat vooral bij nat weer, met der gelijke omstandigheden rekening moet worden gehouden Wanneer men achter het stuur plaats neemt, dan heeft men ook de verantwoordelijkheid voor het verkeer op de straat op zich. De rechtbank heeft een clement vonnis opgelegd, rekening houdend met verzach tende omstandigheden. Spr. zag geen reden wijziging in dit von nis te brengen en vorderde bevestiging. De verdediger was van oordeel dat ver dachte heelt gedaan hetgeen onder de be paalde omstandigheden nog mogelijk was en achtte geen schuld aanwezig. Koningin zal morgen geen rijtoer maken. Naar wij vernemen zal HJVL de Ko ningin dit jaar. na de opening van de Staten Generaal, geen rijtoer door de residentie maken. DE KONINGIN NAAR DEN HAAG. Naa/r wij vernamen wordt H M. de Ko ningin morgenochtend ln de residentie ver wacht in verband met de opening van de Sta ten-Generaal. Nieuw geval. Sinds Zaterdag is er te Rotterdam een nieuw geval van kinderverlamming aange geven. Het betreft een meisje van 3 jaar. Gisteren is in Alphen wederom een geval van kinderverlamming geconstateerd bij een kindje van 9 maanden van de familie T. in de Hoofdstraat aldaar. Het kindje is overgebracht naar het Ac. Ziekenhuis te Lelden. HET SCHILDERIJ VAN HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA TENTOONGESTELD. Het schilderij van de plechtige inzege ning van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard in de Groote Kerk te 's-Gravenhage op 7 Januari 1937, dat in opdracht van de Nederlandsche regeering door den kunstschilder Piet van der Hem werd vervaardigd, wordt van vandaag af op de jubileumtentoonstelling in het Koloniaal Instituut te Amsterdam tentoon gesteld. DE HEER D. C. F. VAN EENDENBURG TE LONDEN OVERLEDEN. Naar uit Londen gemeld wordt, is de heer D. C. F. van Eendenburg, directeur van Philips Lamps Ltd. te Londen, aan de ge volgen van een hem Zaterdagavond j.l. overkomen auto-ongeluk, overleden. TWEE MIJNWERKERS BIJ VECHTPARTIJ ERNSTIG GEWOND. Een der daders voortvluchtig. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn tijdens een twist twee mijnwerkers uit Hecrlerheide zwaar gewond. In een café in de Willemstraat aldaar ontstond ruzie, welke op straat uitgevochten werd. De mijnwerker A. V. bracht zekeren I R. ernstige messteken toe in arm, rug en gezioht. De mijnwerker van der W., die tus- schenibeide wilde komen, kreeg eveneens eenige steken in den rug. die hem werden toegebracht door W G. R. en van der W. zijn naar het zieken huis overgebracht. Hun toestand was heden- oohtend zeer ernstig. De dader A. V. kon direct worden gear resteerd. De andere dader, W. G. uit Schaesberg, is voortvluchtig. NIEUWE SECRETARIS GENERAAL VAN WATERSTAAT. Bij Koninklijk besluit is met Ingang van 1 Januari 1939: a. aan den secretaris generaal van het departement van waterstaat, mr. G. van der Meulen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, met dankbe tuiging voor door hem gedurende een lange reeks van jaren aan den lande bewezen gewichtige diensten; b. benoemd tot secretaris generaal van het departement van waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, thans administrateur bi; het departement van Binneniandsche Zaken. Mr. dr. G. v. d. Meulen werd op 10 Juli 1872 te Drachten geboren. Hij bezocht het Gymnasium te Leeuwarden en studeerde rechtswetenschappen aan de rijksuniversi teit te Groningen, waar hij in 1893 promo veerde tot doctor in de staats- en rechts wetenschappen. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot adjunct-commies der provinciale griffie van Gelderland. In 1900 werd hij commies aan het departement van Waterstaat, Nij verheid en Handel, waarna in 1910 zijn benoeming volgde tot administrateur en hoofd van de afdeeling spoorwegen van het departement van Waterstaat. Sinds 1926 is mr. v. d. Meulen secretaris generaal van het departement van Watev- staat en in deze hoedanigheid is hij voor zitter van den raad van commissarissen der Nederlandsche Spoorwegen er lid van den raad van bestuur van de K.L.M. De heer Van der Meulen is Ridder in de Orde van den Nederlandscnen Leeuw en Commandeur in de OrcJe van Oianje- Nassau. De nieuwe secretaris generaal van het departement van Waterstaat mr. D. G. W. Spitzen is 18 Maart 1896 te Wageningen geboren. In Den Haag doorliep hij het gym nasium en te Leiden studeerde hij rechten. Na zijn studie was hij gedurende eenige jaren werkzaam bij het vooimalige depar tement van Binneniandsche Zaken en Landbouw Sinds 1932 is mr. Spitzen admi nistrateur, chef der afdeeling binnen iandsche bestuur, van het departement van Binneniandsche Zaken. De heer Spit zen is ridder in de Orde van den Neder landsehen Leeuw en officier in de Orde van Oranje Nassau. HAAGSCH GERECHTSHOF. De slippende auto. Op 10 Februari van dit jaar had op het kruispunt HoofdstraatJulianalaanGraaf Florisstraat te Sassenheim een ernstig on geval plaats. Doordat een auto slipte, reed deze over een vluchtheuvel heen en 't trot toir op, waar twee vrouwen bekneld raak ten tusschen de auto en een muur. Eén van haar, mej. Spaargaren uit Sassenheim, werd zoo ernstig aan het rechterbeen ge wond, dat zij geruimen tijd in een zieken huis moest worden verpleegd. Terzake veroorzaken van lichamelijk let sel door schuld was de bestuurder der auto, een taxichauffeur uit Den Haag, door de Rechtbank veroordeeld tot f. 50 boete subs. 10 dagen hechtenis. Van dit vonnis kwam hij in hooger beroep bij het Gerechtshof. De getuige W. C. Hooymans uit Sassen heim deelde mede, dat verdachte links van den weg op de rails reed. Daarover had get. zich verwonderd. Hij vermoedde echter dat de auto niet van de rails kon komen, want het was regenachtig, zoodat de weg glad was. De getuige G. v. d. Voort uit Sassenheim, die op het trottoir stond toen het ongeval gebeurde, zag de auto slippen, een slag rond draaien en tegen een huis botsen. Ook de getuige J. v. d. Wilden uit Sassenheim DOODELIJKE AANRIJDING TE AMERSFOORT. Op den Utrechtschen weg nabil het be ruchte kruispunt met den Berkenweg te Amersfoort is vanmiddag om twaalf uur de ongeveer elfjarige scholier H van B„ wonende in de Tulpstraat aldaar, die op de fiets op weg naar huis was, aangereden door een met zand geladen vrachtauto van de sleeperii K. Een der achterwielen ging den jongen over het lichaam Hevig bloe dend en met zeer zware verwondingen is hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij na aankomst is overleden. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geen schuld. Hedenmorgen om ongeveer kwart over tien zijn de wielrijdsters V. uit Wassenaar en H. uit Den Haag op het rijwielpad bij het Viaduct te Wassenaar met elkaar in aanrijding gekomen. Mej. V. brak haar enkel en is per ziekenauto naar een zie kenhuis in Den Haag overgebracht. Mej. H. kwam er goed af. OPROEP TOT GEESTELIJKE HERBEWAPENING. In de „Times" van 10 September is, zoo als wij hebben vermeld, een oproep ver schenen van lord Baldwin en andere voor aanstaande Engelschen tot het opwekken tot geestelijke herbewapening. De heeren P J. M. Aalberse, F. Beelaerts van Blokland, Rh Feibh, J. Th. Furstner, B. C. de Jonge, D A. P. N. Kooien. O. C. A. v. Lidbh de Jeude, H. Loudon, P. J. Oud, A. A. AMSTERDAM, 19 September. De politiek neemt nog onverminderd aile aandacht in beslag. Indien er nu en dan fac toren zijn, welke in normale tijden op de koer sen de een of andere uitwerking zouden kun nen hebben, dan gaat de uitwerking van derge lijke factoren thans toch geheel verloren. Alle gebeurtenissen toch zinken eenvoudig in het niet bij het denkbeeld, dat een wereldoorlog kan uitbreken. In financieele kringen houdt men natuurlijk wel rekening met evenemen ten. die op den duur met de fondsenmarkt in verbinding kunnen worden gebracht, doch op het oogenblik wordt de beurssituatle volkomen beheerscht door de politiek. Aan het einde van de achter ons liggende week bestond te New- York een gedrukte stemming, die natuurlijk ge heel moest worden toegeschreven aan de on zekerheid, waarin men verkeerde omtrent de situatie in Europa. Verschillende fondsen leden te New-York opnieuw verliezen en tal van spoorwegaandeelen. industriepapieren en public utility waarden hebben zich in enkele dagen weer een vrij groot verlies moeten getroosten. Voor zoover op het oogenblik kan worden na gegaan. wijzen de te Londen gehouden be sprekingen er op, dat men alsnog een middel probeert te vinden, om krijgsgewoel te voor komen. Overwegingen van anderen aard dan de politiek spelen op het oogenblik geen rol. Bovendien is het een eigenaardig verschijnsel, dat zich de laatste weken geen omstandigheden hebben voorgedaan, die afgescheiden van de politiek, een gedecideerde koersbeweging zouden hebben kunnen ontketenen. Dit moet waar schijnlijk hieraan worden toegeschreven, dat men in zakenkringen niets durft te ondernemen of te ontwerpen, alvorens men zich een oordeel kan vormen van de wijze, waarop de verhou dingen in Europa tusschen de mogendheden- groepen zich zullen ontwikkelen. De middagbeurs. De effectenbeurs verkeerde heden in een staat van afwachting. Over het algemeen be stond de opvatting dat een catastrophe zal kunnen worden vermeden, doch men scheen er toch niets voor te gevoelen voorbarige ge volgtrekkingen te maken. De handel was dan ook van geringen omvang. Bij de opening was de markt prijshoudend en verscheidene fond sen werden enkele procenten boven de vorige slotprijzen verhandeld. Wegens gebrek aan orders en stagnatie van de affaire brokkelden de koersen onder beurstijd hier en daar een kleinigheid af. Een goed voorbeeld hiervan werd gegeven door Koninklijken, die een paar pun ten hooger werden ingezet, doch vervolgens langzaam aan naar beneden gingen en op on geveer hetzelfde peil als Zaterdag uit de no teering kwamen. Van de Suikerfondsen konden H.V.A.'s, na dat zij goed prijshoudend waren ingezet, zich gemakkelijk handhaven. De koers bewoog zich bijna aanhoudend rondom 460 procent. Van de incouranten was bijna niets te bemerken. Vor- stenlandsche Cultuur Mij. kwam iets lager te liggen. De affaire in Industrieelen had weinig te beteekenen. Aku's waren onveranderd. Uni levers zakten een kleinigheid in, de Philips- aandeelen openden prijshoudend trokken daar na nog iets aan en bleven tenslotte hangen op ongeveer het openingspeil. Op de Rubberafdeeling gaven alleen Amster dam Rubbers openlijke blijken van aanwezig heid. de koers onderging niet veel verandering. De Tabaksmarkt was stil, de Sumatra-aan- deelen waren zoo goed als ongewijzigd. Scheepvaartpapieren waren geheel verwaar loosd. Ten opzichte van Amerikaansche shares wei d eveneens een afwachtende houding aangeno men. De koersen verschilden niet veel van die van den vorigen beursdag. rekening houdende met de kleine inzinking in Wallstreet, was de stemming niet slecht, maar de omzetten waren te klein, dan dat een geprononceerde tendens goed in de koersen tot uitdrukking kon komen. Alles wees erop. dat men niet op de verdere ontwikkeling van Wallstreet wenschte te anti- cipeeren. De beleggingsmarkt was stil. De Nederland sche staatspapieren waren nauwelijks prijshou dend. Van de Oude Schuld waren de 3 pets. obligatiën een kleinigheid beter gedisponeerd. Fransche fondsen waren wederom aangeboden, doch er bestond geen vraag, zoodat het niet gemakkelijk was transacties tot stand te bren gen. Voor Duitsche waarden was de stemming over het geheel genomen iets beter geworden. WISSELKOERSEN. Londen 8.921/16. Berlijn 74.35. Parijs 5.00 1/4, Brussel 31.37. Zwitserland 41.90 1 2 Kopenhagen 39.85. Stockholm 46.021/2. Oslo 44.85. New-York 1.85 13/16. Praag 6 43; Lire 7.25: Prolongatie V«; Part. disc. 3/16; Daggeld 1/4; Registermarken 26Vi; Crediet Spermarken 7 3/8; Effecten- sperrmarken 6 3/8; Reismarken 42'/i; Bank papier 23 1 /4. RADIO-UITZENDING VAN DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. Evenals vorige jaren zullen morgen de plechtigheden bij de opening van de Staten-Gencra&l. mat ais hoogtepunt de door H. M. de Koningin uit te spreken Troonrede over beide Nederlandsche radiozenders worden uitgezonden. De reportage vangt aan te 12.30 uur en zal te ongeveer 14 uur geëindigd zijn. L. Rutgers en J. J. G. van Voorst tot Voorst o wekken thans op, dezen oproep ook in ons p?r 100 KC-.: La Plata clïpped~55 56 KG. disp. LEIDSCHENDAM, 17 Sept. Gele komkom mers le srt. f 3.10—4.60. 2e srt. f. 2.10—2.90, 3e srt. f. 1.50; Kropsla le srt. f. 0.50—0.80; Peen f. 3.103.70; Tomaten midd. f.22.30. groote ronde f.2.20—2.50. 2e srt. f.2—2.10. 3e srt. f.2; Andijvie per 100 f.11.90; Spinazie per 4 kg. f. 0.32—0.40; Postelein f.3—3.40; Snijboo- nen f. 1619; Spercieboonen f. 1218; Meloe nen f.517; Druiven f. 11.3012.10. ROTTERDAM. 19 Sept. Buitenlandsche gra nen stemming vast. Rogge per 100 KG.; Bahia Blanca 74 75 KG. disponibel f. 9.50; Canada No. 2 disp. f. 8.20; Noord-Russische 76 77 KG disp. f. 8.20; Zuid-Russische 75 76 KG., disp. f. 8.20, Gerst per 2000 KG.: La Plata 86 96 KG., disp. f.164; Amerik. No. 3 disp. f.153; Donau 62 63 KG., disp. f 154: Zuid-Russische 64 65 KG., aangekomen f. 154. stoomend f. 154 Haver land gehoor te verleenen. EERVOL ONTSLAG C. VAN DEN BUSSCHE Bii K B is aan len heer C. van den Bussche v'ce-'rresident van den raad van Nederlandsch-Indië eervol ontslag uit 's-lands dienst verleend, onder dankbe'ui- ging voor de zeer gewichtige diensten, door hem gedurende vele laren aan den lande bewezen. f. 7.40. Mais per 2000 KG.: Gele La Plata stoo mend f.165—156; La P a cinquantino, aan gekomen f.11; Aerik. gele No. 2. disp. f.161, stoomend f.159. ladend f.156; Gele Braziel disp. f 156; Mixed Bengupla stoomend f 153; Boekweit per 100 KG.: Poilsrhe H°rrs^hafts disp f. 8.25; Manchoerijsche disp f. 8.30. Binneniandsche granen per 100 KG. Haver f.6—6.50; Gerst Chevalier f. 7.75 -8.15; Gerst Winter f. 7.40—7 70; Rogge f. 7.50—7.75; Peul vruchten per 100 kg.: Erwten, kleine groene, f.9—10.25; Schokkers f. 11.50—13.50.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3