Hodza voor de radio Een interview met Hitier Buitenland LEiDSGI DAGBLAD - Eerste Biad Maandag 19 September 1938 Praag zal geen plebisciet aanvaarden Len kankergezwel in Frankrijk aan te vallen Integendeel, er is ten stroomen In de rijen van het vrijkorps Zij zijn bereid, hun bloed en hun leven voor de bevrijding van het vaderland van het Tsjechische juk op het spel te zetten". De onderteekening van den oproep luidt: ..Het commando van het Sudeten - Duitsche vrijkorps". De Sudeten-Duitsche partij organiseert voor de zich in Duitschland bevindende vluchtelingen hedenavond in het tentoon stellingspaleis te Dresden een massabe- tooging, waarop de afgevaardigden der Sudeten-Duitsche partij Sandner en dr. Scbekowsky het woord zullen voeren. De situatie in Tsjecho-Slowakije. Een belangrijke groep Sudeten-Duitsche sociaal-democraten, agrariërs en katholie ken. onder wie de socialistische afgevaar digde Jaksch en de katholieke leider Rei- chenberger, heeft een oproep tot de Sude ten-Duitsche bevolking gericht, waarin die wordt ultgenoodigd tot een nieuwe groe peering in een eenheidsparcij voor samen werking en vrede. De traditie, aldus deze oproep, heeft de Sudeten-Duitschers niet voorbestemd om de voorhoede van een ge- wel dspolitiek te zijn, maar om dienst te doen als pioniers der verzoening tusschen Duitschers en Tsjechen. Het vierde plan van Benesj biedt een grondslag voor on derhandelingen. De oplossing voor de moei lijkheden is de hergroepeering van alle Duitsche partijen en de vorming van een parlement, waarin alle Sudeten-Duitschers die voor den vrede willen werken, verte genwoordigd zijn. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de Tsjechische regeering aan alle onder danen van Duitsche nationaliteit, die in direct of rechtstreeks in dienst van den staat zijn, een verklaring ter onderteeke ning .heeft voorgelegd, waarin de onder teekenaar verklaart, de proclamatie van Henlein van de hand te wijzen. Tevens wordt herhaling van den diensteed ge- eischt. Den betrokkenen is er uitdrukkelijk op gewezen, dat zij. die weigeren te teeke nen, wegens hoogverraad tot zware straf fen veroordeeld kunnen worden. Tot dusver zijn, naar het D.N.B. verder meldt, reeds meer dan honderd beambten en employé's in staatsdienst in hechtenis genomen, omdat zij geweigerd hadden de verklaring te teekenen. In het geheele land zou momenteel rust heerschen. Alleen uit Asch wordt nog een incident gemeld. Daar is in den nacht een aanval gedaan op een Tsjechischen post. Officieel wordt gemeld, dat de aanval vijf tien minuten duurde en van Duitsch ge bied uit werd uitgevoerd. Na afloop keer den de aanvallers naar Duitschland terug. Verder wordt er op gewezen, dat de Tsje cho-Slow aaksche douanebeambten geen gebruik van de vuurwapens hebben ge maakt, ten einde de Duitsche propaganda niet de gelegenheid te geven, te zeggen, dat op Duitsch grondgebied is geschoten. Slechts zijn vuurpijlen afgeschoten om alarm te geven. Aan Tsjechische zijde zijn hij den aanval twee personen gewond. Tsjechisch protest te Berlijn. Het Tsjecho-Slowaaksche gezantschap te Berlijn, heeft stappen gedaan bij den Duit- schen minister van buitenlandsche zaken en geprotesteerd tegen de arrestaties van Tsjecho-Slowaaksche burgers. Hoeveel het er precies zijn, is onbekend. Gebeden voor den vrede. In alle Britsche kerken ter wereld zijn gebeden gezegd voor het welslagen der be sprekingen en het behoud van den vrede. Tot de 3000 personen, die den ochtend dienst in de Westminster Abbey bijwoon den. behoorde ook mevrouw Chamberlain. De deken van de Westminster Abbey heeft medegedeeld, dat de kerk voorloopig dag en nacht open zal blijven om de ge- loovigen in de gelegenheid te stellen voor den vrede te bidden. Betooging te Londen. Eenige duizenden personen hebben gis termiddag een betooging bijgewoond, die de Wereldbond voor den Vrede op Trafal gar Square te Londen had georganiseerd. Na de betooging trok men in een op tocht ter lengte van eer. mijl langs de Tsjecho-Slowaaksche legatie onder het uit brengen van hoera's voor Tsjecho-Slowa- kije. Andere groepen trokken naar Dow- r.ingstreet, waar een op de bijeenkomst aangenomen resolutie werd overhandigd, waarin aan de Britsche regeering de on dersteuning wordt toegezegd van iedere actie, waartoe zij zou kunnen overgaan om verzet te bieden tegen een eventueele po ging het Sudeten-Duitsche vraagstuk door militair optreden te regelen en tegen eventueele voorstellen, waardoor de inte griteit en onafhankelijkheid van Tsjecho- Slowakije zouden kunnen worden aange tast. De versterkte politie ontruimde de om geving van Downingstreet, doch voor zoo ver bekend, werd slechts een vrouw ge wond. Persstemmen. De ..Times" schrijft o.a.: Frankrijk en Groot-Brittanië zijn door een verplichting van wederkeerige verdediging gebonden, welke zou moeten worden nagekomen, in dien de huidige internationale besprekin gen een noodlottigen keer zouden nemen. Daarom is het natuurlijk en noodzakelijk, wanneer het Britsche kabinet voor groote besluiten staat. Frankrijk te raad plegen. Uiteraard is het van groot belang dat er geen principieele verschillen bestaan tusschen beide regeeringen wat betreft Tsjecho-Slowakije. De onafhankelijkheid van dit land is van vitaal belang voor hen beide, en des te meer moeten zij daarom de mogelijkheden voor een redelijke wijzi ging nagaan, teneinde in het belang van allen, een meer stabiele verhouding in Mid den-Europa te verkrijgen. Welken vorm de regeling zal aannemen, is een kwestie, welke uiteindelijk door onderhandelingen tusschen alle betrokken partijen bepaald moet worden. Inmiddels is de openbare meening in vele landen ertoe gebracht zich af te vragen, of het verlies of winst zal be- teekenen voor de veil gheid en homogeni teit van Tsjecho-Slowakije, een ontevreden en ontrouwe minderheid buiten of binnen zi.ln grenzen te hebben. Zoowel in Frank rijk al' m Engeland heeft men dit punt onder de oogen gezien, en niet weinige voo' aanstaande poMici zijn er, die meenen. dat een regeling welke de veiligheid en on afhankelijkheid van Tsjecho-Slowakije waarborgt, gevonden kan worden, zelfs met De Tsjechische premier Hodza heeft gis teren voor de radio een rede gehouden, waarin hij het volgende verklaarde: Hodza. „Gij allen voelt, dat wij thans de meest dramatische oogenblikken van onze ge schiedenis doormaken. Wij doen alles om den vrede te bewaren. Nooit hadden wij meer behoefte aan moed en geestkracht dan thans. Voor andere landen is het slechts zaak den vrede te handhaven. Voor ons gaat het daarenboven om de verzeke ring der waardige toekomst van ons land. Onze geschiedenis is een reeks van krachts inspanningen, gericht op het tot stand brengen van samenwerking tusschen Tsje chen en Duitschers. Het is onze plicht, thans al het mogelijke te doen om die sa menwerking te bereiken. Heel Europa kent het verloop van onze onderhandelingen met de Duitschers. Ieder weet, dat wij na zeer moeilijke besprekin gen een voor beide partijen aanvaardbaren grondslag hadden gevonden Toen echter trad een dramatische wending in. De op stand brak uit. Men beschuldigde de re geering er van. al te krachtig te zijn op getreden; deze beschuldiging verwerpen wij; wij hebben heel eenvoudig onzen plicht gedaan. Wij hebben een goeden wil ge toond. die bijna als zwakheid kan worden uitgelegd. Het onderdrukken van een op stand is geen machtsmisbruik. Dank zij het afkondigen van den staat van beleg wisten wij het ergste te ver mijden. De door de regeering genomen uitzonderingsmaatregelen zullen van kracht blijven, zoo lang zij noodzake lijk zijn. „Wij willen onderhandelen". Tweeërlei verantwoordelijkheid rust op de politiek der regeering: eenerzijds moet zy het staatsgezag handhaven, anderzijds moet zij rekening houden met alle gevol gen. welke kunnen voortvloeien uit het feit. dat het Duitsche vraagstuk niet opge lost is. Daarom willen wij onderhandelen. Het feit, dat de wereld een juist begrip toont voor onze verzoeningsgezindheid in sommige kwesties en onze vastberadenheid in andere opzichten, maakt het ons moge lijk. onze binnen- en buitenlandsche poli tiek op een hechten grondslag op te bou wen. Tsjecho-Slowakije vervult al zijn plichten; de andere landen dienen het zelfde te doen. De betrekkingen tusschen Tsjechen en Duitschers mogen niet tot nieuwe twis ten leiden. Een plebisciet zou geener lei oplossing beteekenen. In dat opzicht zijn wij allen dezelfde meening toege daan. Daar, waar een plebisciet van nut kon zijn, heeft het reeds plaats gehad. Ware een volksstemming voor Tsjecho-Slowakije noodig geweest, dan zou de vredesconferentie daartoe be sloten hebben. Maar een plebisciet in Tsjecho-Slowakije is onaanvaardbaar, want het zou nieuwe problemen schep pen analoog aan die, welke thans be staan. Tsjecho-Slowakije streeft, te midden van de huidige spanning, naar vrede." „Wij hebben Henlein niet noodig". Hodza deed dan ook een beroep op de openbare meening in zijn land, opdat het volk kalm zou blijven en de orde zou be waren. In weerwil van het feit, aldus de premier, dat Henlein geweigerd heeft met de Tsjecho-Slowaaksche regeering tot een accoord te komen over de oplossing der nationaliteitenvraagstukken en in weerwil van de poging tot opstand, wijzigt de re geering. in haar vastberaden verdediging van de volledige staatsintegriteit, in geen enkel opzicht de politiek, welke zij tot dus ver heeft gevolgd, n.l. overeenstemming met de verschillende nationaliteiten en in het bijzonder met de Sudeten-Duitschers, op den grondslag van de jongste plannen der regeering. Ter verwezenlijking van dit accoord heeft de regeering thans Henlein evenmin noodig als de gevluchte leiders, want de ten onzent voorgevallen gebeurte nissen en het mislukken van den opstand vormen het beste bewijs, dat de regeering zich gesteld ziet. tegenover een massa van het Sudeten-Duitsche volk. die in haar groote meerderheid verlangt naar een ac coord en naar verzoening der nationali teiten. Dc regeering, zoo ging Hodza voort, zal geenerlei politiek van weerwraak en onderdrukking toepassen. Zij dient echter te zorgen voor de eerbiediging eh de handhaving van wet, rust en orde. Wat de rust en de openbare orde betreft, kan zij geen concessies doen, want slechts bij handhaving van rust en orde is het haar mogelijk een vol ledig en redelijk accoord te waarbor gen. „Men wil paniek zaaien". Strevende naar het accoord met de Duit schers, zoo zeide de premier, mogen wij de vraagstukken van binnenlandsche poli tiek, welke zich voordoen, niet uit het oog verliezen. Men poogt onzen staat te on dermijnen. Men wil een paniek in het bin nenland zaaien en aantoonen, dat onze staat niet bij machte is den samenhang tusschen de verschillende nationaliteiten in stand te houden. Om die reden is de regeering begonnen met onderhandelen en heeft de president der republiek op een afdoende oplossing aangedrongen. De re geering* wilde den vrede. Anderen echter wilden moeilijkheden. De partij der oppo- sitioneele Slowaken dwaalde in zooverre af. dat zij bij het parlement dezelfde eischen heeft ingediend als dc andere na tionaliteiten. Men kan zeggen, dat de toekenning van zelfbestuur in Slowakije en Sub- Karpathisch Rusland reeds haar ver wezenlijking nadert. Er moet echter nog een stap gedaan worden, opdat de trouw van deze beide staten aan de republiek gewaarborgd zal zijn. Dit zal, te midden van dc huidige crisis, een opmerkelijk resultaat zijn. Ten slotte deed Hodza een beroep op de eenheid van alle burgers. Zij moeten kalm blijven, doch bezield zijn van den wil zich te verdedigen. Slechts degene, die in staat is tot den strijd, kan denken aan vrede, aldus spreker. „Wij willen vrede en vrij heid. Wij gebruiken geen groote woorden; daaraan hebben wij geen behoefte. Maar wel hebben wij behoefte aan moed en geestkracht, en die bezitten wij." Ook minister Cerny voor de radio. De Tsjechische minister van binnenland sche zaken Cerny. heeft Zaterdagavond over alle radiostations een redevoering ge houden. waarin hij zelde te betreuren, dat na twintig Jaren van vrede en rust, de pogingen der regeering aan allen een kal me ontwikkeling en duurzame orde te waarborgen, niet overal een goed begrip hebben gevonden, waarbij sommigen ge poogd hebben de onschendbaarheid, onaf hankelijkheid en democratischen staats vorm van Tsjecho-Slowakije te bedreigen. Die poging ls mislukt, aldus Cerny, door de discipline en bewonderenswaardigen geest van zelfopoffering der Tsjecho-Slo waaksche staatsorganen, met name van de vglligheidsdlenstcn. De gebeurtenissen der laatste dagen hebben den dood van negen gendar men veroorzaakt. Het geheele land be weent hen en betuigt hun hulde. Hun opoffering zal niet tevcrgeefsch zijn. Zij hebben voor de hecle wereld yetoönd, dat ons land besloten is, te strijden en zijn gebied geestdriftig tot den laat- sten zucht te verdedigen. Laat ons evenwel hopen, dat er geen nieuwe slachtoffers vallen en dat dc zegen van den vrede ons door hun bloed gekocht wordt. Het land heeft zichzelf teruggevonden en zal werken voor de nationale eenheid. Ik geloof, dat het daarin zal slagen en dat ons dierbare Tsjecho-Slowakije, en hier mede de vrijheid en rechtsgelijkheid van al zijn nationaliteiten zullen voortschrij den naar de volmaaktheid. VEEL ZEEP EN VEEL GAS. MAAR GEEN HELCTRE WASCH STUUR D*R NAAR,1 VEREENIGDE - WASSCHERIJEN WITTE SINGEL - 13- LEIDEN TELEFOON12 0 6 7536 (Ingez. Med.) Men zie voor Stadsnieuws het Derde Blad. het verlies van een recalcitrante minder heid, en dat zij niet gevonden kan wor den zonder dit. De .Daily Telegraph" schrijft het vol gende: Ook al komt het communiqué van gisteravond niet tegemoet aan het verlan gen der geheele wereld om de verzekering te krijgen, dat de vrede niet verbroken zal worden, zal het toch verwelkomd wolden als een bewijs van de practische samen werking tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk. Een factor, welke den staats lieden ten zeerste baat, is de rust, waar mede het publiek in Engeland en Frank rijk de spanning en onzekerheid verduurt. In één opzicht heeft de ontmoeting van Ecrchtesgaden diep teleurgesteld. Men had mogen verwachten, dat de provocaties in woord en daad tijdens het tijdperk van overleg achterwege waren gebleven. In ste-, de daarvan, hebben de Duitsche pers en radio- hun campagne tegen Tsjecho-Slowa kije in ongekende hevigheid ten top ge voerd. De pagina's der Duitsche dagbla den bevatten weinig anders dan verhalen van wreedheden door Tsjechen tegen Su- detenduttschers bedreven, waarvan onpar tijdige ooggetuigen weten, dat zij of ver zonnen of sterk overdreven zijn. De Duit sche radio heeft niet geaarzeld president Benesj een misdadiger te noemen. Dit al les verhoogt niet alleen de spanning, maar bemoeilijkt ernstig Chamberlain en de an dere staatslieden, die zoo ijverig naar een oplossing zoeken. Hun oordeel baseerend op hetgeen zij uit de te Londen genomen besluiten meenen te kunnen afleiden, leveren ook de Fran- sche bladen commentaar op het Tsjecho- Slowaaksche vraagstuk. Het „Journal" schrijft uit Londen: De positie van Frankrijk is duidelijk. In de eerste plaats verhinderen, dat men tot ge weld overgaat. Geen enkele mogelijkheid voor een vreedzame regeling mag ter zijde worden gelaten, zelfs niet een zoodanige, welke zoo moeilijk is als een volksstemming. In de „Populaire" schrijft Leon Blum: Er is iets, dat niet te verduren zou zijn, zelfs niet van twee groote staten tegen over een klein land, n.l. dat men over Tsje cho-Slowakije. buiten dit land om. zou willen beslissen. De „New York Herald Tribune" schrijft, dat wanneer een oorlog wordt afgewend, de winst zal opwegen tegen iederen prijs, welke er voor wordt betaald. Indien hij niet wordt .afgewend, zal de verantwoordelijk heid direct neerkomen op Hitler's agres sieve poging het bestaande wereldsysteem ie breken. Hetzelfde blad voegt hier nog aan toe: Voor een deeling van Tsjecho-Slowakije, hetzij door een volksstemming of op eenige andere manier, bestaat niet het gering ste excuus, hetzij gebaseerd op abstracte rechtvaardigheid, hetzij op feitelijke tischen voor de grootste welvaart voor het grootste aantal. De New York Times zegt: Indien de te genwoordige wapenstilstand zou kunnen worden verlengd, zal er nog steeds gele genheid kunnen zijn. een regeling uit te werken, welke door de Tsjechen zou kun nen worden aanvaard en door het wereld geweten worden goedgekeurd zonder pres tigeverlies voor Hitier. Een oplossing langs deze lijnen ls minder offensief dan een ontleding en goedkooper dan oorlog. i 1 i niemand in Duitschland droomt er van sterk gevoel van sympathie in Duitschland Flirnnrf mnpfverdwiinen 'e?ens dit land Evenmin wenscht één Luropa moei VWIUWijildl Dultsclvsr met oroot-Brittannié Hitier heeft, naar de „Crt. het Nieuws van den Dag" mededeelt, in zijn landhuis te Berchtesgaden een interview toeges aan aan den specialen verslaggever van de Daily Mail". Ward Price. „De Tsjechen", aldus de Fiihrer, „zeggen, dat zij geen plebisciet kunnen houden, om dat zulk een maatregel niet in hun grond wet is neergelegd. Het schijnt mij loe. dat hun grondwet slechts één ding bepaalt. nJ. dat zeven millioen Tsjechen een acht mil- lioen menschen omvattende minderheden- bevolking zullen onderdrukken". Ward Price vroeg hem. of het bezoek van den Britschen premier de kansen had ver beterd om tot een vreedzame regeling van de Sudeten-kwestie te komen. ,Ik ben overtuigd van den ernst en den goeden wil van den heer Chamberlain", luidde zijn antwoord. Aan de Tsjechische moeilijkheden moet eens en voor altijd een einde worden gemaakt en zij moeten thans eindigen", ging Hitler voort op een toon van grimmige vastberadenheid. „Het is een kankergezwel, dat het geheele Europeesche organisme vergiftigt. Indien men het zou laten voortwoekeren, zouden de internationale betrekkingen ver der worden geïnfecteerd, totdat een nood lottige instorting hiervan het -gevolg zou zijn. Deze situatie heeft nu al twintig jaar geduurd. Niemand kan berekenen, wat zij den volken van Europa in dezen tijd heeft gekost. Het was het bestaan van Tsjecho- Slowakije als bondgenoot van Sovjet-Rus land, vooruitgeschoven in het hart van Duitschland, dat mij gedwongen heeft, een groote Duitsche luchtmacht te scheppen. Dit heeft op zijn beurt Frankrijk en Groot- Brittannië er toe geleid, hun eigen lucht vloten uit te breiden. Ik heb reeds vroeger de Duitsche lucht vloot verdubbeld in verband met de situatie, die in Tsjecho-Slowakije heerscht. Indien wil thans zouden falen in het op lossen van de crisis zou veldmaarschalk Goring mij spoedig vragen, opdracht be geven de luchtmacht opnieuw te verdubbe. len en dan zouden de Franschen en Britten eveneens hiertoe overgegaan en zoodoende zou de krankzinnige wedloop voortduren. Gelooft u. dat ik het prettig vind, verplicht te zijn mijn groote bouwplannen over het geheele land stop te zetten, ten einde een half millioen Duitsche arbeiders naar de Weet-grens te zenden om daar in allen spoed enorme defensiewerken aan te leg gen? Ik zou liever hebben, dat wij hen zou den kunnen gebruiken voor het bouwen van arbeiderswoningen, van nieuwe scholen en wegen en instellingen van openbaar nut dan voor onproductieve fortificaties. Zoolang echter de Tsjechische onderdruk king van een Duitsche minderheid Europa op koortshitte houdt, moet ik gereed staan voor wat er ook zal komen. Ik heb de Maginot-llnie bestudeerd en er veel van geleerd, doch wii hebben iets ge bouwd volgens onze denkbeelden, dat nog beter is en dat tegen elke macht in de wereld bestand zal zijn. Indien wü bij een aanval de defensie zouden verkiezen. Dit alles is trouwens krankzinnigheid, want „Hcrr Gott", riep de Führer uit, zijn stem verheffend, „wat zou ik niet in en voor Duitschland kunnen doen, wan neer niet die helsche Tsjechische ty- rannie over eenige miliioenen Duit schers bestond. Doch dit moet ophou den het zal ophouden". Hitier noemde het in tegenspraak met hun eigen daden ln het verleden, dat de Fransche ministers beloofd hebben Tsjecho- Slowakije te steunen. Frankrijk heeft toch toegestaan, dat het Saargebied zich door een stemming aan Fransch bewind zou onttrekken, ofschoon de Saar voor Frankrijk groot economisch, politiek en strategisch beiang bezat. Doch thans spreekt men er van een wereldoorlog te ontketenen voor een land. waar de Franschen geen economische of andere directe belangen hebben en alleen ten einde de Tsjechen in staat ie stellen, den Sudeten te ontzeggen, wat de Franschen zelve aan de Saarlanders hebben toegekend. Eveneens heeft Engeland den Ieren hun volledige autonomie verleend. En honderd jaar gelegen gaf Nederland den Belgen hun onafhankelijkheid. De Tsjechen zijn nooit een onafhankelijk volk geweest, totdat de vredesverdragen hun de onverdiende en kuns matige heerschap pij verleenden over minderheden, die tal rijker ziln dan zij zelve. In de middeleeuwen zijn zij een Duitsch vorstendom geweest. Tweehonderd jaar vóór koningin Elisabeth wes er reeds een Duitsche universiteit in Praag. Éénmaal hebben de Tsjechen gedurende de Hussieten-oorlogen een tijdelijke onaf. hankelijkheid genoten. Zij maakten eg een zelfde gebruik van als de bolsjewiki, brand den en vernielden, totdat de Duitschers in opstand kwamen en hen verpletterden. „De schepping van deze heterogene Tsjecho- Slowaaksche republiek na den oorlog was krankzinnigheid", riep de Führer uit. „Zij heeft geen der karak eristieken van een natie, hetzij van het standpunt van ethno- logie, strategie, economie of taal. Het was een werk van dwaasheid esn onwetendheid, een intellectueel Inferieure handvol Tsje chen te laten heerschen over minderheden, die tot rassen behooren als dc Duitschers, Polen en Hongaren met duizenden iaren cultuur achter zich. De Sudeten-Duitschers hebben geen respect voor de Tsjechen en zii zullen nooit hun bewind aanvaarden Na den oorlog verklaarden de geallieerde mo gendheden, da' Duitschland onwaardig was i om de zwarte rassen te regeeren. doch te zelfdertijd gaven zij een tweederangs volk als de Tsjechen het gezag in handen over 3'/i millioen Duitschers van de hoogste cul tuur Indien een machtig Duitschland toen had bes'aan, dan zou dit onmogelijk zijn geweest en zoodra Duitschland opnieuw sterk werd, zijn de Sudeten begonnen zich zelf te helpen. Indien Henlein gearresteerd wordt, 'al ik zelf leider der Sudeten-Duitschers vorden en ik zal dan tevreden ziin te zien, hoe lang Benesj dan nog voort zal kunnen gaan met zijn decreten te publiceeren. Ik hoop, dat hij tegen mij geen arrestatiebevel zal uitvaardigen*'. DE ALGEMEENE TOESTAND. Wijken Engeland en Frankrijk? Nog verkeert Europa ln afwachting, maar men voelt de beslissing naderen. Daladier en Bonnet zijn te Londen ge weest nadat het Britsche kabinet Zaterdag tot een besluit schijnt te zijn gekomen na Chamberlain en lord Runciman te hebben gehoord. Er heette een sfeer van voorzichtig op timisme te heerschen! De Engelsche en Fransche ministers hebben daar een over eenkomst gesloten. Welke? Daarover ligt nog de sluier der geheimzinnigheid. Wel heeft Havas gepoogd die sluier op te lichten doch het bericht is niet officieel. Toch lijkt het waarschijnlijk, dat de con ferentie van Londen in gemelde richting gaat. Hoever zal men moeten afwachten, doch die afstand wordt overdacht, het is evident. Leest men ook de diverse pers stemmen, Engeland en Frankrijk wijken voor den DuitsChen aandrang terug. Hitler heeft trouwens in een interview met de Daily Mali thans zijn kaarten op tafel gelegd: hij elscht den Anschluss Mussolini steunt het Duitsche streven en de Duitsche pers bevat een geestdriftig commentaar op de redevoering, welke Mussolini gisteren te Triest heeft uitge sproken Zoo schrijft de „Voelkischer Beobachter": „mocht er een conflict uit breken. dan heeft Italië zijn positie reeds bepaald. Daar. waar de samenzwering van Praag tegen Europa nog sympathieën ont moet. zal de verzekering, dat de positie van Italië door de omstandigheden zal zijn voorgeschreven, er slechts toe bijdragen, den geest te ontnuohteren In dit opzicht dient Mussolini ten zeerste den vrede. Hij is getrouw aan zichzelf, wanneer hij uit de stroomingen en wilsuiting te voorschijn ziet komen, welke in zich onoverwinlijk ls. Daartegenover ls Tsjecho-Slowakije een kunstmatig product, door bedriegers ge maakt. dat de gerechtigheid niet kan ver dragen Maar nogmaals: officieel ls niets bekend van het accoord van Londen. De vraag blijft bovendien, hoe Praag positie zal gaan innemen. Totdusver wordt daar de idee van een plebisciet nog altijd verwor pen, zie ook de rede van Hodza, laat staan dus een afstand van het Sudeten-land. Maar wat zal Praag doen. zoo de Wester- sche democratieën het in den steek laten? De Sudeten hebben thans in Duitsch land een eigen corps gevormd, geschoeid op den leest van het vroegere OostenrijK- sche legioen, dat door Duitschland b-ü-g- baar van wapens wordt voorzien. Zal dit corps ook nog een politieke rol gaan spelen? Aller oog wordt thans naar Praag ge richt, dat ook door Polen er Hongarije on der zwaren druk wordt gezet Mussolini heeft van den Hongaarschen premier een telegram ontvangen, waarin deze zegt: „Ik zeg Uwe Excellentie van ganscher harte dank voor de woorden, die gij te Triest hebt willen spreken te be hoeve der Hongaarsche minderheden 111 Tsjecho-Slowakije. Ik neem deze gelegenheid te baat om Uwe Excellentie mede te declen, dit, ae vertegenwoordigers der Hongaarsche min derheden in Tsjecho-Slowakije gisteren te Pozsony in een manifest uiting hebben go- geven aan den vasten wil der Hongaarscne minderheid, vrijelijk over haar toekomst te beschikken. Harerzijds heeft de Hon- 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2