BINNENLAND De wilde Zwanen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Bied Maandag 19 September 1938 Prinses Juliana deze week naar Soestdijk .J TIN/T EN LETTEREN, Nederlandsche jeugd richt zich tot Chamberlain. Demonstratie van haar vredeswil. Op initiatief van den heer G. A. van der Ree. hoofd eener openbare school voor U. I, O. te Den Haag. is met onmiddellijke medewerking van de heeren P. Kokshoorn, hoofd R.K. U.L.O. te Voorburg, W. D. Kaat hoofd eener Chr. school, dr. W. van der Wijk, directeur openbare A. v. d. Veen Vonk, directeur openbare ambachts school, broeder Pius Smeelen, directeur Bisschoppelijke Kweekschool, dr. P. Door nenbal, directeur Chr G. Hellinga. directeur Haagsche Schoolvereeniging en J. van der Rest, directeur Chr. Ambachts school. allen in Den Haag, na gehouden ruggespraak met een twintigtal der voor naamste onderwijsorganisaties hier te lande, namens de Nederlandsche jeugd het volgende telegram aan minister Chamber lain gezonden: „De schoolgaande jeugd van Nederland getuigt met diepe ontroering van haar bewondering en dankbaarheid voor wat u in het belang van den wereldvrede en voor net heil der geheele menschheid op 15 Sept. deed. Zij hoopt vurig, dat God u de kracht moge schenken om uw taak te vol brengen en haar met succes te bekronen. Prijsverschil bij uitvoer van erwten. Afschaffing overwogen. Van bevoegde züde vernemen wij. dat overwogen wordt, het prijsverschil bij uit voer van erwten af te schaffen. Inmiddels is met Ingang van gisteren het thans bit uitvoer geldend prijsverschil cd f 1 per 100 KG voor groene erwten en ad f. 1.40 per 100 KG. voor split- en parelerwten voorloopig verlaagd tot f. 0.50 voor groene erwten en tot f0.70 voor spllt- en parelerwten. Deze verlaagde prijsverschillen zullen gelden voor alle exporttransacties, waar voor het prijsverschil op Zaterdag 17 Sept. niet was gefixeerd. Exporteurs, die na 12 Sept j.l. doch vóór 18 September export transacties hebben afgesloten, welke nog niet ter fixatie werden aangeboden, zullen echter alsnog in de gelegenheid worden "esteld hiervoor het vóór 18 Sept. 1938 geldende prijsverschil te fixeeren, mits de opgave van deze transacties, alsmede de hierop betrekking hebbende bewijzen, he den in het bezit zijn der Nederlandsche Akkerbouw-Centrale. Voorts wordt ons medegedeeld, dat de termijn, waarbinnen fixatie van het prijs verschil dient te worden aangevraagd, met inganv van gisteren tot 4 dagen na af sluiting der betreffende exporttransactie wordt verkort. Fabriek van General Motors in ons land? Voorbereidende stappen zouden reeds ondernomen zijn. Naar de Telegraaf verneemt heeft de di rectie der General Motors Corporation te Antwerpen de vestiging van een assembla gefabriek in Nederland in studie genomen. Naar de directie het blad mededeelde, heeft men voor alle landen, waar de General Motors Corporation voor haar automobie len afzetgebied vindt, deze kwestie bestu deerd, ten einde in geval van noodzaak terstond tot de uitvoering over te gaan. Wat Nederland betreft hebben geruch ten over sterk verhoogde Invoerrechten voor motorrijtuigen men spreekt van 36% aanleiding gegeven deze studie in zoo verre te bespoedigen, dat men in korten tijd een fabriek binnen de Nederlandsche grenzen kan laten verrijzen. Daarom heeft tic directie in verschillende gemeenten op te Amsterdam, Rotterdam en Dor drecht reeds de voelhorens uitgestoken over beschikbare aan het water gelegen gronden en daarover informaties doen in winnen, die op het hoofdkantoor nader worden bekeken. Dat deze vraagstukken bestudeerd wor den is. naar de directie mededeelde, een zeer normaal geval. De toestand in Euro pa is van dien aard, dat deze zaak aller wegen ernstig onder de oogen moet wor den gezien, wil men het gewonnen afzet gebied behouden. Zoo heeft men in Frank rijk plannen voor een fabriek te Bordeaux. In Nederland zijn het de hoogere hef fingen, die wel eens tot dezen maatregel konden dwingen. Immers heeft d- concur rentie reeds geruimen tijd een dergelijken maatregel getroffen. Op het oogenbiik is 6" winst, die men daardoor maakt, nog niet van dien aard. dat liet In de ver- kcoocilfTS on concurreerendr wijze tot uiting komt. De invoerrechten voor onder- tieelen zijn Inderdaad lager dan voor ge heel geassembleerde automobielen. Doch het verschil is nog niet zoo groot, dat het ten beslissende rol sneelt om zulk een in- riipenden maatregel te rechtvaardigen. Mochten echter de verhoogde heffingen Joorgevoerd worden, dan kan zulks van roodanieen invloed zijn, dat de concurrent, die wel hier te lande de auto's assembleert, daarmee een belangrijken voorsprong krijgt Dan echt men den tijd gekomen de thans fcor Nederland nog in studie zijnde plan ten terstond uit te voeren. Over de rlaats. Vaar dan eventueel de fabriek wordi pe- festigd, is nog geenerlei b°.elicc,nz genomen Wat de vrees voor verhoogde heffingen «treft, deze vindt zijn grond In het feit. dal de invoerrechten in verband met de tijziging der omzetbelariing met ingang 'an 1 Oct a.s. van 20.64% zal verhoogd lorden tot 21%. CONGRES PER F. S. A. P. Te Rotterdam is het derde congres der !ev Socialistische Arbeiders Partij ge houden onder leiding van den heer H. Sneevliet. Verschillende resoluties werden bnzenomen. De bestuursverkiezing had H volgende resultaat: H. Sneevl'et, voor- lllar; T I"sen, secretaris en A. Lang- ■tnper, penningmeester. Men meldt ons van offi- cieele zijde dat de gezond heidstoestand van Prinses Jul'ana steeds vooruitgaan de Ls. Toch gevoelt Zij zich, ten gevolge van de hooge koorts in de eerste dagen der ziek te, nog vermoeid. De behandelende genees heer acht het waarschijnlijk dat het vertrek naar Soest dijk deze week zal kunnen plaats vinden. Gedurende de eerstvolgen de weken zal de Prinses ook dan nog grootere Mspan- ningen moeten vermijden. De sultan van Langkat uit Nederland vertrokken. Zaterdag is de sultan van Langkat met zijn gezelschap met den „Etoile du Nord" uit de residentie vertrokken. Te tien mi nuten voor half twee betrad de sultan met zijn echtgenoote en dochters, alsmede het verdere gevolg, het perron, begeleid door den heer Blumberger, chef van het kabinet van den minister van koloniën, den heer Van Kempen, oud-gouverneur van Sumatra's oostkust en den heer Enthoven, van de Del:-maatschappij De eerste klasse wachtkamer was voor het afscheid gere serveerd. Hier kwamen al spoedig' zeer velen den sultan en zijn gezelschap een goede reis wenschen. In de eerste plaats kapitein Romswlnckel namens H. M. de Koningin, verder waren onder de aanwe zigen vele oud-bestuursambtenaren, ter wijl ook verschillende kennissen van de vertrekkenden afscheid namen. Het samenzijn droeg een zeer hartelijk karakter. Uit alles bleek, dat de sultan zoowel ah zijn dames verrukt waren over het verblijf in Nederland en over wat zij hier hadden gezien. Te kwart voor twee reed de trein voor, nogmaals werden de handen geschud en de sultan en de zijnen vertrokken, nagewuifd door de zeer velen met wie zij in vriend schapsbanden waren verbonden. OOSTENRIJKSCHE PASSEN VERVALLEN. Met de inruiling wordt 19 September begonnen. Het Duitsche consulaat-generaal vêstigt er de aandacht op, dat de thans nog gel dige Oostenrijksche passen na 31 Decem ber 1938 hun geldigheid verliezen. Bezit ters van Oostenrijksche passen moeten derhalve voor dezen datum, onder over legging van hun pas en van drie foto's persoonlijk of schriftelijk een Duitschen reispas bij het Duitsche consulaat-gene raal te Amsterdam, Museumplein 19, aan vragen. Met de inruiling wordt heden begonnen. Ten einde vertraging In de afwikkeling te voorkomen, verzoekt het consulaat-ge neraal. dat niet alle betrokkenen terstond na het bekend worden van deze mededee- ling den Duitschen pas zullen aanvragen, doch hun verzoeken daartoe over den be schikbaren termijn verdeelen. DRAISrilA-vAN-VALKENBURQ 'S-: C A .*i LEVER! ZACHT VAN SMAAK - PRIJS 70 ct 7541 (Ingez. Med.) Mr. W. J. A. VISSER. Benoemd tot voorzitter van den Alg. Ned. Politiebond. De heer G. W. Stroink. burgemeester van Steen wij kerwold, die gedurende 26 jaar het bondspr^sidium van den Alg. Ned. Politie bond heeft vervuld, heeft thans op de te Eindhoven gehouden jaaTliiksche verga dering afscheid genomen. Hem werd het eere-voorzitterschap van deze organisatie aangeboden, waarvan een hoofdbestuurslid hem het insigne in goud overhandigde. Als zijn opvolger is met vrijwel alge- nicene stemmen benoemd mr. W. J. A. Vis ser, burgemeester van Soest. U.D. NOURY EN VAN DER LANDE HONDERD JAAR. Zaterdagmiddag is in een feestelijke bij eenkomst in den Schouwburg te Deventer te midden van tallooze bloemstukken, het honderdjarig bestaan der N.V. Industrieele Mij. v.h. Noury en Van der Lande, waar van de zetel te Deventer is gevestigd, ge vierd. Onder de aanwezigen waren o.m. de oud- ministers Deckers en Gellssen, de directeur van Handel en Nijverheid dr. H. M. Hirschfeld, de commissaris der Koningin in Overijssel, baron van Voorst tot Voorst het volledige college van B. en W. van De venter, een 500-tal leden van het perso neel der jubileerende firma en van de dachtermijen hier te lande en in het bui tenland. De president-commissaris der vennoot schap. de heer J. C. L. van der Lande, heeft allen verwelkomd en schetste de ge boorte en den groei van de thans honderd jarige zaak. De vertegenwoordiger van het Departe ment van Handel en Nijverheid dr. Hirsch feld. die den Minister van Economis lh'é Zaken vertegenwoordigde, wenschte de Copyright P. I 8 Bo« 6 Copenhagen Elize, het moedige prinsesje, dat zoo heel, en heel alleen door kwft. En toen het ten eèotte avond werd. wist zjj niet meer waar het groote, sombere fcosch trok, raakte langzamerhand den weg jj zij was. Het prinsesje, dat den heelen dag geloopen had, in de hoop haar brocro terug to vwtdsn, vxaa verdwaald Hoe van het loopen besloot Elize op het zachte mos te gaan slapen, met haar hoofdje tegen een harden boomstronk. Maar eerst zei zij l aar avondgebedje op, de handjes gevouwen, de knietjes steunend in het mos. Kei stil geworden in het bosch, maar gelukkig was het niet koud. Duizenden glimwormpjes ver spreidden hun licht, dat tooverachtig weerkaatste; het was een groen vreugdevuur gelijk. En toen Elize met haar hand een tak aanraak'v r-vormpjes r.ls vallende sterretjes naar Den heeler. nacht droomde Elize van haar broers. Ze speelden weer samen, schreven ipct griffels van diamant op een gouden lei en bekeken samen het mooie prentenboek, dat het halve Koninkrijk had gekost. Maar op de lei kwamen nu niet al3 vroeger nulletjes en strepen. Neen, thans kwam er op te staan wat voor dappere daden zij verricht liadden en alles wat zij'beleefd en gezien hadden. En het prentenboek begon in werkelijkheid te leven; de vogels zongen, de menschen stapten van het papier en spraken tegen Elize en haar broers. Wanneer echter een blad van het boek werd omgeslagen, dan sprongen zij er echter direct weer in, zoodat er geen verwarring in de volgorde der prenten ontstond. vennootschap geluk en noemde haar het gelukkig bewijs van gezonden opbouw van industrieele ondernemingen in Nederland. Spreker deelde de benoeming mede van den heer P. L. M. van der Lande, oudsten directeur der zaak tot officier in de Orde van Oranje Nassau en maakte voorts be kend, dat de heer M. J. Link, een der chefs van Noury en Van der Lande met de eere medaille in zilver van de Oranje Nassau- orde was begiftigd. Nog tal van toespraken zijn hierna ge houden. Mr. W. G. F. JONGE JAN NAAR INDIË. Naar wij vernemen zal mr. W. G. F. Jon ge jan, voorzitter van den ondernemersraad voor Ned.-Indië, Woensdag a.s. naar Ned.- Indië vertrekken. Het doel van deze reis is het bestudeeren van de ontwikkeling van het Indische bedrijfsleven in den laat- sten tijd en het aanknoopen en vernieu wen van relaties. Mr. Jongejan zal onge veer 5 maanden in Indië verblijven. VEILIGHEIDSVOORSCHRIFTEN IN HET BOUWBEDRIJF. Wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp houdende voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betreffende de veiligheids-voorschriften in het bouwbe drijf. De internationale arbeidsconferentie heeft in haar drie en twintigste zitting eenige ontwerp-verdragen en aanbevelin gen vastgesteld. De ontwerp-verdragen be treffen: 1. de veiligheidsvoorschriften in het bouwbedrijf: 2. de verkorting van den arbeidsduur in de textiel-lndustrie; 3. den leeftijd van toelating van kinderen tot het verrichten van arbeid ln nijverheidsonder nemingen; 4. den leeftijd van toelating van kinderen tot het verrichten van niet- industrieele werkzaamheden. Het onder 1, genoemde ontwerp-verdrag maakt het onderwerp uit van het thans ingediende wetsontwerp. Ten aanzien van de andere ontwerp-ver dragen heeft de regeering haar standpunt nog niet bepaald. Het onderhavige ontwerp-verdrag houdt algemeene beginselen in omtrent de vei ligheidsvoorschriften voor arbeiders in het bouwbedrijf, in het bijzonder voor zooveel steiger- en hefwerktuigen betreft. NIEÜWE UITGAVEN. Verschenen bij: J. B. Wolters. Groningen: Leerboek van het Boekhouden I, door dr. J. C. Choufoer. E. Smit en W. Speerstra. Van Putten en Oortmeyer. Alkmaar: Rechts- en Wetskennis (Serie Handelsonder wijs v. d. Middenstand), herzien en opnieuw bewerkt door drs. H. L. Jansen. In dezelfde serie door denzelfden schrijver: Grondbeginselen van Bedrijfsleer, Reclame- en Verkoopkunde. Uitgevers-Mij. „Editlo". Hillegom: „Tot Zijn Wonderbaar Licht". Kerstspel, door ds. A. A. Sepp. N.V. Uitgevers-MU- Elsevier. Amsterdam: ..Een Groot Patriot. Dr. Edvard BeneSJ". door dr. Jaroslav Papousjek. Dit zeer actueele boek geeft in beknopten. zakelijken vorm een overzicht van den arbeid op politiek en cultureel gebied van dr. Benesj en draagt bij tot begrip van de politieke ver houdingen in Centraal-Europa. ..De Slag bij Aquila", door Hervey Allen, vertaald door J. Hedley—Roggeveen. N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam: „Ikongo", roman door Illés Kaczér, vertaald door I. Carvalho. Nederlandsche Keurboekerij. Amsterdam: ..De Jongens van de Pélstra&t", roman door Franz Molnér: uit het Hongaarsch vertaald door Truus Eijgenhuijsen en I. Rona. ..Grenzen", roman door Leo Lania. uit het Duitsch door A. E. HermansDe Roos. N.V. Handelsdrukkerij Holdert en Co., Am sterdam Oranje-Album: 40 jaren Koningin. Em. Querido's Uitgevers Mij., Amsterdam: ..Serenade", roman door James M. Cain, ver taald door M. Kann en M. KannJolles. „Roosevelt. Een Leven van Geluk en Macht", door Emil Ludwig. Vertaald door dra. E. C. M. Brugmans en dr. H. Brugmans. De bekende biograaf Ludwig laat ons in dit boek nader kennis maken met een zeer inte ressanten tijdgenoot, den Amerikaan Roosevelt. In zijn voorwoord deelt de schrijver mede, dat hij een karakterstudie wil geven van een mensch, die van geluk tot macht geraakte. Uitteraard beschikte Ludwig bij het uitbeel den van een levend mensch niet over privé- stukken e.d., doch door uitgebreid contact met de omgeving van den President en ook met Roosevelt zelf. kon de outsider, die Ludwig als Europeaan ls. toch een diepgaande en zeer in teressante studie geven over dezen Amerikaan- schen President en daarmede over den Ame rikaan. met alle hem typeerende eigenschap pen, die Roosevelt is. Roosevelt geeft een aspect van de huidige wereld-situatie en de politieke beteekenis van dezen modernen, vooral praktischen en in dit opzicht misschien typisch Amerikaanschen, democraat, begint ook hier door te dringen. Persoonlijk is Ludwig zeer onder de bekoring van den zonnigen mensch Roosevelt gekomen en voor een ieder zal het zeker de moeite waard zijn. via zijn boek een indruk te krijgen van de bijzondere persoonlijkheid en den frisschen geest van Amerika's tegenwoordigen President. Voor de Jeugd: Verschenen bij Van Gorcum's Uitgevers Mij. Assen: Opzeggertjes (Serie F\ door David Tomkins met teekeningen van den schrijver. Elke serie van deze aardige uitgave voor de Jeugd bevat zes nummers, elk nummer bevat een plaatje en een versje. De plaatjes, op wit teekenpapier gedrukt, kunnen worden ge kleurd. waarvoor aanwijzingen zijn gegeven ter wijl de rijmpjes zich zeer goed leenen om door kinderen van bulten geleerd te worden. HET NIEUWE STADHUIS TE EINDHOVEN. Naar wij vernemen, zijn voor de prijs vraag van den Stadhuisbouw te Eindho ven 109 plannen ingekomen. TWEEDUIZEND PELGRIMS UIT MAASTRICHT MAKEN BEDEVAART NAAR LUIK. I Tweeduizend pelgrims uit Maastricht zijn gistermiddag om 5 uur aan de kathe- I daal van Luik aangekomen om in proces sie een reliek van den H. Lambertus, den schutsheilige van hun stad, die te Maas tricht geboren werd, ln ontvangst te ne men. De bisschop van Luik heeft op de trappen van de kathedraal, omringd door het kapittel, de Nederlandsche pelgrims ontvangen. Aan het hoofd van den stoet, waarin een muziekkorps meeliep, en welke met de vlaggen en rijk gecostumeerde groepen een kleurrijk geheel vormde, lie pen mgr. Lemmens. bisschop van Roer mond, en mgr. Wouters, deken van St. Servais en uit traditie kannunnik van de kathedraal van Luik. Onder gezang vond de plechtige over handiging^ der relieken plaats. Tegen 6 uur heeft de stoet Luik verlaten om naar Maastricht terug te keeren, waar groote feestelijkheden zijn georgainseerd. MOEILIJKHEDEN IN DE GROEP VAN DEN HEER KIÈS. Men deelt aan het A.N.P. mede. dat mee- ningsverschillen in de door den heer P. Kiès. die zooals men weet destijds als lid der S.D.A.P. geroyeerd is, opgerichte po litieke groep, de z.g. „Troelstra-beweging Nederland", hebben geleld tot uittreding van verscheidene bestuursleden van het gewest Amsterdam. Het voornaamste bezwaar der uitgetre- denen was. dat de groep door den heer Kiès te veel in communistisch vaarwater zou zijn gebracht. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot no taris binnen het arrondissement s-Graven hage. ter standplaats s-Gravenhage (vac. H. Th. Langevela)mr. P. L. H. Peutz, can- aidaat-notaris te 's-Gravenhage. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11