STADSNIEUWS Jubileum der Woningbouwver. „Ons Doel" LEiDJGi DACSL/.D Derde Bied Maandag 19 September 1938 Drukbezochte receptie en feestviering Aanbieding van talrijke huldeblijken FAILLISSEMENTEN Zaterdagmiddag vond in de receptie kamer der Stadsgehoorzaal een drukbe zochte receptie plaats ter gelegenheid van he 20-jarig jubileum der Woningbouwver. ..Ons DoelOnder de talrijke aanwezigen merkten wij op de wethouders Verwey en van Stralen, voorts de raadsleden Schüller, j mr. Beekenkamp en Ke-rtian. vormende de commiss e van Fabricage, talrijke afgevaar- j digden van zusïerveresnigingen, ir. de i Blauw, directeur van Gemeentewerken, de leden van het Huldigingscomi en vele andere genoodigden. Hei wcord werd het eerst gevoerd door den voorz.tter. den heer Noteboom, die er op wees. dat dit het eerste officieele lees: is. dat door de Wontngbouw- vereeniging „Ons Doel" gevierd wordt. De officieele datum van het jubileum was eigenijk 28 Augustus, doch in verband met de feesten ter gelegenheid van het Re vree- -'■rigsjubileum moest het uitgesteld worden. Spr gaf hierop in breede trekken een overzicht van de in 1918 opgerichte ver een ginz. ten bate van het volkswelzijn en de volkshuisvesting. Op 28 Augustus 1918 vond de oprichtingsvergadering plaats on der leiding van den heer P. de Koning. De architect, de heer Fon eln ontwierp het j eerste bouwplaat- Nadat de vereeniging aan- 1 vankeiijk op een zuiver Christelijk stand punt had gestaan huldigt zij thans meer het neu rale slandpirnt. Reeds in December 1918 werd verband gezocht met den Nat.onalen Woningraad, waarmee de samenwerking steeds goed is geweest In 1919 werden vele vergaderingen over de bouwgronden gehouden: waarop spr ge detailleerd inging en kwamen de eerste bouwplannen gereed, het eerste in 1922 Sor. behandelde voorts de moeilijkheden, die verband hielden met de dure mareriaal- prltzen De vereen ging werd al spoedig in staat gesteld het tweede en derde bouw plan tot uitvoering te brengen. In 1923 werd de heer Ponsen tot architect benoemd deze is tot nu toe tot volle tevredenheid als zoodanig werkzaam. In 1924 werd het 4e bouwplan ingediend, dat in 1926 gereed kwam. Het in dat jaar ingediende 5e bouwplan kwam in 1932 tot i stand. In 1932 kreeg men toestemming tot uit voering van een vereenvoudigd zesde bouw plan dat aanvanke ijk te grootsch was op gezet. Dit werd in 1936 officieel in gebruik genomen. In 1926 werd uit de vereeniging de Leid- sche Speel uinvereeniging geboren, waar van men veel genoegen beleeft, evenals van de InkooD Brandstoffenvereeniging en van de vereenigine ..Onze Tuinen". In 1929 werd een radio-commissie in het leven ge- roepen, waardoor thans alle woningen voor zien zijn van een goede antenne. In totaal werden in den loop der jaren 13 bouw plannen ingediend met 1172 woningen. Spr. "betreurde het. da deze niet alle zijn uitge voerd. Het totaal der gebouwde woningen bedraagt 339. verdeeld in zes bouwplannen waarvan spr. om ook de huurprijzen be sprak. Aan bouwsommen heeft de vereeni ging in totaal besteed de somma van I. 1 273.765.43 Sor. dankte de regeering, het gemeente bestuur. diverse organisaties en zijn mede bestuurders voor hun medewerking tot be reiking van de onderscheidene successen. Zoolang er nog krotwoningen in Leiden zijn, zal de vereeniging echt-er blijven ar beiden aan haar taak tot verhooging van het geluk der bevolking en van de gemeen schap. Vervolgens was het woord aan den we - houder van F nancien den heer M G Ver wey. die namens B en W zijn hartelijke gelukwenschen overbracht. Hii voegde hier. aan woorden van groote erkentelijkheid toe voor al hetgeen de vereeniging in het be lang van de gemeenschap heeft gedaan. De weg van ..Ons Doel" is niet altijd over rozen gegaan Spr. begrijpt de teVurstelling van het be stuur. dat het niet kon uitvoeren, wat het wilde Doch zulks is vooral in den tegen - woordigen tijd bil meerdere vereenigingen het geval; dit zii als schrale troost gezegd Doch de verbeteringen en veranderingen zijn toch talrijk en verheugend geweest. De arbeidersklasse heeft van den socialen arbeid der vereeniging mogen profiteeren. Van de verbetering der huisvesting gaat een opvoedende kracht uit en wanneer spr. de woningtoestanden in ons land, met die Hierboven een afbeelding van het Zaterdag door he: Huld'gingseomité aangeboden fraaie paneel voor het Bestuurshuls der Wonmgbouwvereenlging ..Ons Doel", uitge voerd door de N V. Brouwer's Aardewerk „Vredelust" :e Leiderdorp. Voor de beschrij ving van dit paneel zie men het verslag de jubileumviering. van het buitenland vergelijkt, mag de Ne- derlandsche natie zich gelukkig prijzen. Spr. hoopte, dat de vereeniging nog lange jaren moge werkzaam zijn in het belang der arbeidersklasse en zegenrijke resultaten mag bereiken. De heer A. Goosen voerde vervolgens het woord als afgevaardigde van den Nationa- len Woningraad afd. Zuid-Holland en na mens het hoofdbestuur Deze bracht even eens zijn gelukwenschen over en merkte op, dat er in Leiden aan de verbetering der volkshuisvesting hard gewerkt is. Het is verheugend, aldus spr. dat ook uwe vereeni ging de hand aan den ploeg sloeg. Spr. Is de vereeniging, die tot de oudste leden van den Woningraad behoort, dankbaar voor het genomen initiatief. I>e vereeniging heeft zeer veel bereikt; er zijn teleurstellingen geweest, maar deze waren anderzijds toch een stamu'ans om voor. te gaan met den zegenrijken arbeid. Men ziet thans mooie woningen en tuinen Spr wees op de zege ningen daarvan op het daarin opgroeiende geslacht. Voorts hoopte hij dat in de toe komst nog meer woningen gebouwd zullen worden. Als symbool van de levensvreugde, die ui'gaat van het kweeken der bloemen in de tuinen der vereeniging. bood spr. tenslotte namens de afdeeling Z.H. een bloemstuk aan en betuigde zijn dankbaar heid voor het feit, dat de vereeniging zulk een trouw lid is. De vertegenwoordiger van de Leidsche Federa'le van Woningbouwvereenigingen de heer J. de Jong was dankbaar voor hetgeen door de Woningbouwver. is gedaan en ge sticht Het verlangen om nog meer te be reiken ligt ook in den boezem van het be stuur der Federatie. Men zal niet moeren rusten, voordat iedere arbeider een waar- d'ge woning heeft betrokken Tenslotte bood spr. het bestuur namens de Federatie een fraaie et» (de Stadstimmerwerf) aan voor het Besluurshuis. Namens de Commissie van Fabricage be tuigde de heer Schüller ziin teleurstelling over het feit. hier niet ais geschenk te kunnen aanbieden de toestemming van het gemeen'ebes uur voor een nieuw bouwplan Doch B. en W, zijn van de noodzakelijkheid der uitvoering daarvan niet overtuigd. Spr. hoopte, dat de woningbouwvereenigingen zullen kunnen aantoonen dat er woning nood is, zoodat naar behoefte gebouwd kan worden. Onder het uitspreken van ziin har_ reüjke gelukwenschen sprak de heer Schül ler de hoop uit op een vruchtbare samen werking in de naaste toekomst. Het zou ons te ver voeren alle woorden der volgende sprekers te memoreeren. Wij volstaan dus met de vermelding der namen van hen die voorts nog hun gelukwenschen uitspraken. Dit waren de heeren Poeiijoe namens de Woningbouwver. ..De Eendracht" onder aanbieding van een ets voorstellende het Raadhuis, Heller namens de var. Tuin- stadwijk. die een bloemstuk aanbood, Ger ritsen namens de Woningbouwver. „Ons Belang", onder overhandiging van een presenteer- en servcerblad alsmede bloe- men. Wassenaar namens de Woningbouw- vereeniging „Eensgezindheid" (bloemstuk), Boom. namens de Woningbouwver. „Buiten, lust" ie Oegstgeest (bloemstuk), Me seiaai- namens de Speeltuinver. „Zuiderkwartier" (borstelhanger), het jurylid de heer Gal- jaard Jr. (bloemstuk), P. C. Kapaan die namens de Vei'. „Onze Tuinen" c:n mand ..eigen bloemen" uit de tuinen overhandig de. terwijl voorts gelukwenschen werden uitgesproken namens de Woningbouwver. ..Spinoza" uit Rijnsburg. de aannemers, het timmerbedrijf, de Tuiniers- en Bloemisten- vereeniging en door den heer Menshout namens de oud-commissarissen. Zeer aardige momenten waren de over handiging van geschenken namens het damescomité bij monde van den heer A. Holllnga (een stel fraaie kussens) en na mens de echtgenooten der be u uursleden en commissarissen, t.w. een tafelkleed voor de 'oes.uurstafel, inktstellen en een wandspie. gel. De heer Rosmalen sprak nog namens den Raad van Commissarissen en huldigde speciaal den voorzitter den heer Noteboom voor zijn vele werk. terwijl ook nog de architect der vereeniging de heer Ponsen en bloemstuk aanbood Mochten wij een spreker in deze lange rij over het hoofd gezien hebben zoo gelieve men ons zulks niet euvel te duiden. De heer Noteboom heeft tenslotte allen sprekers hartelijk dank gebracht voor hun gelukwenschen en fraaie cadeaux. Hiermede was deze receptie, die getuigde van zeer groote waardeering voor het werk der ver eeniging beëindigd. Vervolgens begaf men zich in touringcars naar het Bestuurshuls Pioenhof 39. waar de voorzitter van het Huldiglnigscomité, de heer A. Hallinga. een fraai relief onthulde in de wachtkamer, die een zinnebeeldige uitbeelding geeft van het zegenrijke werk der vereeniging. toonende de spreuk „Uit de duisternis naar het licht", voorsrellende een jong meisje, dat hoopvol de armen uit spreidt en naar voren treedt onder haar beschijnende zonnestralen. Ter linkerzijde ziet men een afbeelding van de vroegere krotwoningen, ter rechterzijde van de mo derne woning, zooals dé Ver. Ons Doel" zich deze voorstelt. Een en ander is terra cotta geëxotiseerd en ontworpen door de heeren A. Naber en Middelhoek. De uitvoe ring berustte bij Brouwer's Aardewerk te Leiderdorp Dit bijzonder de aandacht verdienende geschenk trok de zeer groote bewondering vain hen. die deze voor de vereeniging zoo plechtige onthulling mochten bijwonen. Ook htorvoor werd namens het bestuur groote dank betuigd. Het avondfeest. De groote zaal der Stadsgehoorzaal was tot de laatste plaats bezet toen het avond feest begon. Geflankeerd door tientallen bloemstukken sprak de voorzitter de heer M. H. Noteboom, namens het bestuur van de Wontngbouwvereeniglng en den raad van commissarissen het openings- tevens welkomstwoord. Dit welkom gold, naast de honderden genoodigden in het bijzonder den vertegenwoordiger van het college van B. en W. wethouder J J. van Stralen en den vertegenwoordigers van diverse zu sterver- eenlgingen o.m. Oegstgeest en Rijnsburg. Nadat de voorzitter het feit gememoreerd had, dat het bestuur in den loop van den dag den bode der vereeniging. den heer Cebol, had gehuldigd, wijl hij twintig jaar tot volle tevredenheid het beroep van bode der vereeniging heeft uitgeoefend en dank had gebracht aan de vele schenkers van het cadeau In het bes'uurshuis. besloot spr. Foto v- Vliet. CAMEE PASTILLES Verpakt in fraaie goud-Bonbonnières Prijs f. 1.- en 50 ct. D» aangewezen verpakking voor op reis en in den auto. 7552 (Ingez. Med.) dit korte openingswoord met een beroep op de leden en hun solidariteit en de beste wenschen voor de toekomst. Daarna kon begonnen worden met den fees avond, welke geheel in handen was gesteld van het Concert- en Theater Bureau Max van Gelder, hetgeen een goed pro gramma waarborgde en men is niet bedro gen u'tgekomen want ieder heeft zich uit stekend vermaak' en genoten van het ge boden? Trouwen» daar zorgden de artlsten wel voor waai-van meerderen een radio vermaardheid bezitten Het begin weed ge maakt door den muzika'en clown Fantasto, die van ziin alzijdigheid blijk gaf. Eenige parterre acrobaten deden de aanwezigen kippenvel krijgen. Daama kwam Kees Pruis die tevens de verschillende nummers aan elkaar praa'te, als de zanger van het le venslied ten toon eel e, de ook al een uit- 1 bundig succes oogstte Nadat de bekende ,'iccordconnisten The Cavelli's hun bijzon dere vaardigheid ten beste hadden gegeven werd het eerste gedeelte tes'o'en met het optreden van den goochelkunstenaar La- retli, wiens hand'gheden verbluffend waren. De tweede helft werd geopend met het bekende radio-paar Johnny en Jones. Jazz vocal tans die vooral met he1 ,oh Papa" een oorverdoovend applaus kregen. Na een danspaar' en een groep acrobaten in hun evoluties gevo'gd te hebben werd dit feestelijke cabare^rogramma besloten met den kon mg der d'abolo's. Victor Marchant. wiens handigheid met de diabolo's aan he'. ongeloofelijke grensde Een gezellig bal onder leiding van den heer Joh. Mekel en met medewerking van „Th? Melody ïlakers" besloot dit goed ge slaagde herdenkingsfeest H erboven, temidden der talrijke aangeboden bloemstukken de lcdon van het bes'uur (voorzitter de heer M H. Noteboom). van o? Feestcommissie en van den Raad van Commissarissen der Woninjbouwvereenlglng „Ons Doel" die Zaterdag haar 20 Jarig bestaan luisterrijk herdacht. VER. VAN VRUZ. HERVORMDEN. De oudste afdeeling Leiden bestaat veertig jaar. De oudste afdeeling van de Ver, van Vrijz. Hervormden in Nederland, de afd. Leiden, bestond gisteren veertig jaar, Het feit, dat deze afdeeling de oudste vereeniging van Vrije. Hervormden in ons land is, ouder dan de landelijke afdeeling, gaf aan deze herdenking een bijzondere beteeken is. De herdenkingssamenkomst, die in het Volkshuis aan den Apothekersdijk werd gehouden, was zeer druk bezocht. Onder de vele belangstellenden, merkten wij o.m oo den heer F. Begemann van het H B van de Ver. van Vrljz. Hervormden ln Ne derland, den heer Jacobs namens het Prov. Bestuur van Zuid-Holland, de pro fessoren B. D. Eerdmans en L. Knappert en voorts afgevaardigden van de Doops gezinde Gemeente, de Evang. Luth. Ge meente. de Rem, Ger, Gemeente, den Ned Protestantenbond, de Vrljz. Chr. Jeugd Fe deratie en anderen. Verder waren aanwe zig de nog in leven zijnde oud-voorzitters der Leidsche afdeeling, de heeren prof. L. Knappert, P. J. Gordon Hasselbach en Moolenburgh, terwijl ook van hun belang stelling blijk gaven mevr. H. Joustra Velds en mevr. M. de Graaf—Reitsma, echtgenooten van de reeds overleden voor zitters. Tenslotte dienen nog genoemd te worden deputaties van de afdeelingen te Amsterdam, Rotterdam. 's-Gravenhage, Gouda en Rijswijk (Z.-H.) Dr. K H. Boersema. predikant der Leid sche vereeniging opende den indrukwek- kenden dienst met Schriftlezing uit Hebr. 11 13 en vers 6. Als tekst voor deze overdenkingsure koos spr. Hebr. 3 7—9. Bij de ontvouwing van dit tekstwoord stond spr. allereerst stil bij de meening. cle onder velen wordt gevonden aangaan de het vieren van Jubilea, om er dan ver der op te wijzen, dat het jubileum, dat lieden gevierd wordt, volkomen zijn waar de heeft, omdat het gaat om een hoog geestelijk goed, dat vèr boven de waarden van het leven uitklimt. Voortgaande toonde dr. Boersema aan, dat het tekstgedeelte ontleend is aan Ps. 95, welke Psalm weer teruggrijpt op Exo dus 17, waarin ons de bekende geschiede nis van Massa en Merika wordt geteekend en waarbij Mozes twee dingen van groote waarde tot het murmureerende volk op merkt t.w.: „weest niet verbitterd" en „ziet op de werken, die God u veertig jaar lang geschonken heeft." Beide gedachten wer den door spr. nader uitgewerkt en van toepassing gebracht op oorsprong en ge schiedenis van de Leidsche vereeniging van Vrijz. Hervormden. Met groote achting en dankbaarheid maakte spr. in dit verband gewag van den arbeid van de professoren Cort, Van Manen en Verdam en de heeren Duyverman en Buitendijk, allen warme oorstanders van het streven der Vrijz. Hervormden. Tenslotte wees spr. er op, dat. om ver der te gaan in den arbeid der Vrijz. Her vormden, allernoodzakelijkst ls om vast te houden aan tien Bijbel, aan de oecumeni sche beweging, aan de democratie in god- delljken zin en aan de internationale rechtsorde. Aan het einde van den dienst werden woorden van gelukwensch gesproken door de heeren Begemann namens het H B. van Vrijz. Hervormden in Nederland en Jacobs namens het Prov. Bestuur van Zuid-Hol land, welke laatste namens H.B., Prov. Be stuur en enkele afdeelingen een gift onder couvert aanbood, bestemd voor het orgel in de Willem de Zwijgerkerk te Oegstgeest. Tenslotte heeft de voorzitter van de Leidsche Vereeniging, prof. dr. C. J. v. d. KJaauw woorden van dank gesproken en zich in een bijzonder woord nog gericht tot. dr. Boersema, door wiens arbeid In de Leidsche gemeente zooveel tot stand mocht komen. VONNIS INZAKE OPTOCHTVERBOI» OP 1 MEI. De kantonrechter mr. F. Lichtenberg, heeft heden schriftelijk vonnis gewezen In de zaak tegen den heer C. S. secretaris van het 1 Mei-comité, wien ten laste was ge legd, dat hij op Zondag 1 Mei j 1. zonder schriftelijke toestemming van B. en W. een optocht heeft doen houden van rijwielen en van kinderen en van een kinderoptocht waarvoor eveneens de vergunning was ge weigerd. In belde gevallen luidde de uit spraak f. 6 boete subs. 2 dagen hechtenis (eisch van het O. M. f. 10 of 5 dagen). EXCURSIE DER NEDERLANDSCHE NATUURHISTORISCHE VEREENIGING AFDEELING LEIDEN. Zaterdag bezocht de afd. Lelden der Ned. Natuurhistorische Vereeniging de „Mushroom Nursery Marguérlte" (kwee- kerlj van champignons) aan den Katwijk- sche weg te Wassenaar. Het eerst werd de fermentatie-plaats be zocht. Hier wordt de voor de cultuur be- r.oodlgde paardenmest. vermengd met wa ter en deslnfecteerende stoffen, gefermen teerd. Bij dit proces, waarbij zeer hooge temperaturen ontstaan, worden alle in de mest aanwezige insecten en bacterieën ge dood. Vervolgens werden de kweekhuizen be zocht; hier Ls groote reinheid een der eer ste vereLschten om een goede kweek te verkrijgen, want vele gevaarlijke vijanden, als insecten en parasitaire schimmelspo ren, liggen steeds op de loer. De kweek- huizen moeten dus zoodanig gebouwd zijn, dat ze steeds gemakkelijk te desinfectee- ren zijp; de dubbelwandige muren zijn uit eternletplaten opgetrokken, terwijl de vloer van beton is gemaakt. De vele plan ken der kweekbakken zijn alle uitneem- baar en worden geregeld met formaline en chloorkalk schoongemaakt. De temperatuur ln zoo'n kweekhuLs be draagt 58—80 gr. F., terwijl de vochtigheid zeer hoog ls, n.l. 70—90 pCt. Het cham- pignonbroed wordt uit het buitenland be trokken, ln de paardemest uitgelegd en later met gezuiverd zand, vermengd met leem, afgedekt. De zwamvlok of mycelium gaat nu groeien en na eenigen tijd ont wikkelen zich hierop de witte hoedjes, wel ke door den grond heenbreken. Deze wor den geplukt en als eetbare champignons in den handel gebracht Met groote belangstelling werd de uit eenzetting van den eigenaar der kweekerij, den heer Penders, gevolgd, waarna men zeer voldaan huiswaarts keerde. GEBED VOOR DEN VREDE. In alle kerken te dezer plaatse ls giste ren gebeden voor den Internationalen toe stand en wel speciaal voor de vredespogin gen van den Engelschen minister-presi dent Neville Chamberlain. HOOG BEZOEK. Zaterdagmiddag hebben de gezant van Zuid-Afrika, dr. H. D. van Broekhuyzen en diens echtgenoote, een bezoek gebracht aan de ln bloei staande Dahlia-velden van de firma J. G. Ballego en Zonen, alhier Hun belangstelling gold ln het bijzonder de nieuwe Dahlia Prinses Beatrix, waarvan een bloem in ons Blad van Woensdag is afgebeeld. DE VERBOUWING DER ACADEMIE. Het Leldsch Universiteitsblad meldt: Hoewel de verbouwing van de Academie zij het begin van het nieuwe studiejaar nog niet geheel voltooid zal zijn, ligt het in de bedoeling de collegelokalen in den nieuwen vleugel reeds ln gebruik te ne men. Voortaan zullen alle theologische. Ju ridische en litteraire colleges, met uitzon dering van de litteraire colle|es der Veree- n;gde Faculteiten, ln de vergroote Acade mie worden gegeven De litteraire colleges der Vereenlgde Faculteiten blijven in het collegegebouw aan de 1ste Binnenvest- gracht, alwaar ook naast de Japanologie en het Sinologisch Instituut nog het In stituut-Kern gevestigd wordt. VERHOOGING VAN DEN MELKPRIJS. Daar het mond- en klauwzeer rond onze stad in hevige mate toeneemt, is ook de melkvoorziening moeilijker geworden, en wordt door verschillende melkhandelaren reeds melk uit 's-Hertogenbosch betrokken. In dit verband is van heden af de prijs der melk met één cent per liter verhoogd. KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. Gisteravond heeft de Kunstkring Het Schouwspel ln den Leidschen Schouwburg het seizoen geopend. Opgevoerd werd door de tooneelgroep Het Masker, het aardige blijspel „George en Margareth", dat voiig jaar hier reeds in de abonnementsvoor stellingen Is gegaan. De inzet is voor den Kunstkring wel een bij uitstek gelukkige geweest en de geheel bezette schouwburg heeft met volle teugen genoten van spel en stuk. Hedenavond gaat de tweede opvoering. Onze plaatsgenoot de heer J. Pieëte, is te Amsterdam geslaagd voor het V.E.V. examen als sterkstroommonteur. Zaterdagavond te half elf ontstond een begin van brand in een bergplaats van den heer I, T. C. aan de Oude Heeien- gracht. Hierdoor werd een dekzeil, dat; over een stapel goederen lag een prooi der vlammen. Het vuur kon echter gedoofd worden, voordat de brandweer, die uitge rukt was, behoefde in te grijpen. Zaterdagmiddag te 2 uur is de 0-j. C. B. op den Haagweg, nabij de molen van den heer Noordman tegen een auto opge- loopen, bestuurd door den heer G. H. de V. alhier. De bestuurder remde krachtig, doch de jongen werd nog net geraakt en tegen den grond gesmakt. Met schaafwonden aan hoofd, armen en beenen is de jongen naar het Aead. Ziekenhuis overgebracht. Uitgesproken: H. W. A. Mol. vroeger wonende te Voorscno- Z.H., Lindelaan 61. R.C. ten. thans te Rijswijk Z. Mr. G. H. B. v. d. Boom. Cur. Mr. A Loeb. Den Haag. in In de week van 12 t/m. 17 Sept. werden in Nederland 73 faillissementen uitgesproken. 2—i

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10