Besprekingen te Londen na Chamberlain's terugkeer Praag zal de Sudeten-Duitsche partij ontbinden 79 ste Jaargang ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1938 No. 24073 EERSTE NEDERLANDSCHE N.v. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt STADSNIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD IM. NOOMEN verwacht De legeroeteningen aTt8, waarin o.a. I. van Esso Bzn.. med drs. LE1DSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets, per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postreclrt. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque« en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd rijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per pust - f. 2.35 per 3 maanden portokosten! (voor binnenland f. 0.88 per 3 nmdj} Chamberlain is gistermiddag: te 17.29 uur op Heston aangekomen en Lord Runciman arriveerde een minuut vroe ger op Croydon. Lord Runciman zeide: „De toestand is zeer moeilijk. Alles ligt in Gods hand". Chamberlain verklaarde: „Ik ben vroeger dan verwacht werd teruggeko men na een reis, die, als ik niet zoo veel zorg had gehad, buitengewoon aangenaam zou zijn geweest. Ik heb gistermiddag een lang gesprek met Hitier gehad. Het was een openhartig, maar vriendschappelijk onderhoud en ik heb thans het voldane gevoel, dat wij een volledig begrip hebben van el kanders opvattingen". „U verwacht natuurlijk niet van mij, zoo ging Chamberlain voort, dat ik thans spreek over de mogelijke resul taten. Ik ga nu met mijn collega's be sprekingen voeren en ik raad u aan, geen voorbarige verslagen over de be sprekingen te aanvaarden, die niet uit gezaghebbende bron komen. Later, misschien over enkele dagen, zal ik een nieuw onderhoud met Hitier heb ben. Hitier zeide mij, dat het dezen keer zijn bedoeling was mij halver wege tegemoet te komen. (Deze woor- deto verwekten bij de omstanders vroo- lijkheid). Hitier, aldus vervolgde Chamberlain, wenscht een oud man zoo'n lange reis voor de tweede maal te besparen". De korte toespraak van Chamberlain werd met instemming begroet. De Duitsche zaakgelastigde, die den premier was komen verwelkomen, zeide: .Jk hoop. dat u den indruk hebt. succes te hebben gehad. In ieder geval hebt u de harten van mijn landgenooten veroverd". Chamberlain en Halifax begaven zich daarna per auto naar Downingstreet. Bij aankomst te Heston werd Chamberlain een brief van den koning overhandigd, die per specialen koerier naar het vliegveld was gebracht. Lord Runciman zag bleek, toen hij uit het vliegtuig stapte. Hij was vergezeld van Gwatkin. Hij zeide niet te weten, wanneer hij zou terugkeeren en geen inlichtingen over den toestand te kunnen geven. Voor zijn vertrek zeide lord Runciman nog: „Ik vertrek op verzoek van Cham berlain naar Londen. Na zijn bespreking te Berchtesgaden heeft Chamberlain mij gevraagd met spoed bij hem te komen. Voor het oogenblik is het mij onmogelijk, wat dan ook, hieraan toe te voegen." „Komt u te Praag terug?" „Ik hoop wel er terug te komen, maar of en wanneer dat zoo zal zijn kan ik u onmogelijk zeggen. Alles zal afhangen van de loopende internationale onderhandelin gen." „Wat zijn uw indrukken bij het einde van uw verblijf te Praag?" „Zij waren soms goed soms slecht, t doch de goede winnen het van de slechte". Lady Runciman blijft te Praag achter. C hamberlain bij den koning. Minister-president Chamberlain, lord Halifax, Sir Simon en Sir Samuel Hoare hebben gisteravond een bespreking gehou den, welke anderhalf uur duurde. Ook Cadogan en Vansittart waren aanwezig. Runciman arriveerde om 7 uur in Dow ningstreet en vertrok weder om kwart voor acht. Tien minuten later vertrokken ook Hoare en Vansittart. Halifax begaf zich toen in gezelschap van Cadogan naar het ministerie van buitenlandsche zaken. Om half 10 heeft koning George Cham berlain in audiëntie ontvangen. De minis ter-president bracht Zijne Majesteit een volledig verslag uit over de reis naar Berchtesgaden. Het kabinet zal vanochtend te 11 uur vergaderen. Labour tegen plebisciet. Na een korte vergadering heeft de na tionale raad van de Engelsche arbeiders partij gisteren besloten den premier te ver zoeken zoo spoedig mogelijk een deputatie te willen ontvangen bestaande uit de le den Morrison, Dalton en sir Walter Ci trine. Zij zullen Chamberlain nogmaals be vestigen, dat de arbeiderspartij dringend blijft adviseeren vóór behoud van de vol komen onschendbaarheid van het Tsjecho- Si owaaksche grondgebied, bij de komende onderhandelingen met Hitier. Op uitnoodiging van lord Halifax heb ben Attlee. de fractieleider van Labour en Greenwood gistermiddag op het Foreign Office met den minister van buitenland sche zaken geconfereerd. Vermoedens. Officieel is nog niets bekend van het resultaat van het onderhoud tusschen Chamberlain en Hitier en vermoedelijk zul len mededeelingen nog wel uitblijven tot Chamberlain niet alleen zijn eigen minis ters doch ook de Franschen heeft inge licht. Niettemin blijft men van diverse zij den gissen en eenigszins merkwaardig is, dat alle gissingen, die wij in Britsche en Fransche bladen aantroffen, groote over eenstemming bevatten en feitelijk neer komen op het volgende, zooals de Daily Expres het geeft: 1. Afstand door Tsjecho-Slowakije aan het rijk der Sudeten-Duitsche gebieden, waar de bevolking voor 50 procent of meer uit Duitschers bestaat., 2. Instelling van een systeem van auto nome kantons in de streken, waar de be volking een belangrijke Duitsche minder heid telt, doch in een verhouding van minder dan 50 procent. 3. Waarborg van de nieuwe Tsj echo- Si owaaksche grenzen door Duitschland, Hongarije, Roemenië, Zuid-Slavië en Polen. 4. „Supergarantie" dezer grenzen door Engeland, Frankrijk en Italië. Onnoodig te zeggen, dat wij slechts on der het grootste voorbehoud hiervan mel ding maken. In Tsjecho-Slowakije. In Tsjecho-Slowakije heerscht momen teel vrywel rust. Slechts vanéén Incident wordt van Duitsche zyde nog melding ge maakt. nj. dat een „tot den militairen dienst gedwongen" Sudeten-Duitscher door Tsjechische militairen is doodge schoten, omdat hy op zyn hemd het in signe van de Sudeten-Duitsche party droeg. In totaal is thans over 16 districten de staat van beleg afgekondigd. Van beide zijden is thans aangemaand tot kalmte. Om 12 uur 35 heeft de Tsjecho-Slowaak- sche radio een oproep tot de Duitsche burgers van Tsjecho-Slowakye verspreid, waarin o.m. werd gezegd: Duitsche mede burgers. Zekere elementen probeeren u mede te sleepen in een burgeroorlog. Toch is er geen probleem, hoe moeilyk ook, dat niet langs den weg van vreedzame onder handelingen kan worden opgelost, indien aan beide züden de goede wil bestaat. Zy die hun toevlucht zoeken tot geweld be kennen hun eigen ongelijk. Duitsche burgers. Weest kalm. Neemt de strengste dicipline in acht. Vergeet niet, dat uw vaderland in de eerste plaats be dreigd wordt. Denkt aan de ramp, welke 21 jaren geleden over de wereld is geko men. De regeering treedt daarnevens krach tig op. De regeering heeft besloten de werk zaamheid der Sudeten-Duitsche party te schorsen. Het ligt in het voornemen, de kwestie van ontbinding dier partij op 19 September voor te leggen aan de permanente Kamercommissie, die be voegd is de partij ontbonden te ver klaren en daartoe ook zal worden ult- genoodigd. Het bericht, als zou een arrestatie bevel tegen Henlein zyn uitgevaardigd, is voorbarig. Er is een aanklacht tegen hem ingediend en het geval wordt on derzocht door den minister van justi tie. Het zal ook door den raad van poli tieke ministers behandeld worden. Waar Henlein en de andere leiders ver toeven, is onbekend. Volgens de lezing van Praag zyn zy naar Duitschland gegaan. De regeering heeft besloten tot de oprich ting van een propaganda-ministerie. Aan het hoofd hiervan komt de voormalige Tsjechische gezant te Weenen, Vavrecka, die thans directeur is van de Bata-schoen- fabrieken te Zlin, te staan. Naar Havas uit Praag meldt, heeft het centraal bureau van de Sokol-organisatie, welke meer dan 800.000 leden telt, aan de regeering medegedeeld, dat de Sokols bereid zyn zich zoo noodig te harer beschikking te stellen. In een interview over den toestand in het Sudetenduitsche gebied heeft Jaksch, de leider der Duitsche sociaal-democratische party, verklaard, dat de Tsjecho-Slowaak- sche autoriteiten krachtig genoeg zyn om de orde te handhaven. Aan de onlusten, al dus Jaksch, wordt slechts deelgenomen door jongelieden tusschen 17 en 25 jaar: de rest der bevolking, zelfs de Henleinisten, houdt zich afzydig. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Dresden, dat het aantal Sudeten-Dultschers, dat naar Duitschland is uitgeweken, op 23000 wordt geschat. Berichten over oneenigheid in de Sude ten-Duitsche pers, zyn nog te vaag, om daaraan beteekenis toe te kennen. Persstemmen. De Voelkischer Beobachter schryft, dat de byeenkomst te Berchtesgaden voor de re geering te Praag een stopsein had moeten zyn. Praag heeft echter de terreur in het Duitsche gebied versterkt en tracht den vryheidsstryd der Sudeten-Duitsche bevol king in bloed te smoren. Het treft maatre gelen, die al heel veel op mobilisatie geiy- ken. Het plan voor een volksstemming, dat in alle toonaangevende kringen der Europee- sche politiek steeds meer als de uitweg wordt voorgesteld, wordt door de Tsjechi sche regeering zonder meer afgewezen en daarby wordt verklaard, dat dat voorstel een catastrophe zou beteekenen. De vraag is maar een catastrophe voor wien. Praag voert een va banque-politiek en de gevolgen blyven by het Tsjechische volk zelf niet uit. Een toenemende paniek valt by het Tsjechische volk waar te nemen. Het Duitsche volk. dat een souvereine rust be waart, kan de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. De roep „Terug naar het rijk" zal niet versterven voor hy vervuld is. Trouwens alle Duitsche bladen publicee- ren felle artikelen tegen Benesj en de Tsjecho-Slowaaksche democratie. Zy wy- den een gcheele pagina aan „gruwel sprookjes en aan de terreur der Tsjechische beulen en gangsters". De eerste pagina van het officieele party- orgaan publiceert een enorme caricatuur, waarin Benesj, omstraald met een nimbus en een olyfblad vasthoudend, glimlachend kykt naar een als Tsjechischen soldaat ver momden gorilla, die met sabelhouwen Sude- ten-Duitschers neerslaat. Het blad schryft. dat „in Tsjecho-Slo wakye slechts het recht van de vuist heerscht en dat de grondslagen van den staat Tsjecho-Slowakye zyn bedrog en ver raad. Benesj is de grootste dief van deze eeuw. Hy heeft een onbeschaamheid .welke nauwelyks by een beroepsmisdadiger wordt aangetroffen". Over fatsoen gesproken De KeriUis schrijft in de „Epoque": La ten wy koelbloedig de directe werkeiykheid onder oogen zien. 1. Hitier wil het Sudetenland veroveren. 2. De Tsjechen willen het verdedigen. 3. Wij zijn bondgenooten van Tsjecho- Slowakye. 4. De Engelschen verklaren zich niet van ons te willen scheiden. 5. De Italianen houden zich gereser veerd. Het is niet noodig er meer van te zeg gen, opdat de Franschen eindelyk begry- Het ware geluk vinden wij niet in vervulde wensen, maar in ver volde plichten. Eén van onze vele plichten is het sluiten van een levensverzekering. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 7479 angvz. Med.) pen, dat het oogenblik gekomen is zich te vereenigen en dapper te zyn". Mevrouw Tabouis schryft in de „Oeuvre": Laat in den avond meende men te Lon den te weten, dat Runciman een boodschap van Benesj zou hebben meegebracht, waar in deze zich tegen een volksstemming ver zet. Pertinax schryft in de „Ordre": Indien de eischen van Hitler in overeenstemming zijn met de voorspellingen, kan niemand deze vereenigbaar achten met de nationale belangen van Frankryk en Engeland eenerzyds en Midden-Europa anderzyds. Midden- en Oost-Europa zouden in feite open komen liggen voor „Mittel-Europa", Duitschland zou weldra de politieke, eco nomische en militaire hegemonie hebben, een hegemonie, waaraan de belde demo cratieën met steeds grooter moeite weer stand zouden kunnen bieden. De „Daily Telegraph" schrijft, dat, hoe de afloop van de huidige crisis ook moge zyn, de conferentie van Berchtesgaden reeds één hecht en gewichtig resultaat heeft opgeleverd, waarvoor èn Chamber- Iain èn Hitier vertrouwen verdienen. Het geeft een rust aan de woeste ge beurtenissen en heeft een niet te waardee- ren respyt verschaft om na te denken over onderhandelingen en verstandigen raad. Het blad schryft verder nog, dat er geen sprake van is, dat de regeeringen voldon gen feiten voorbereiden achter den rug der openbare meening om. De „Times" schryft, dat indien een ver zoening mislukte, gelyk zy schynt mislukt te zyn, een besluit moet worden genomen, en spoedig moet worden genomen, of het Tsjechisch-Duitsc'ne geschil voor zyn op lossing al dan niet een herziening der ter ritoriale clausules van de vredesverdragen vereischt Doch een herziening, hoe urgent de druk der gebeurtenissen ook moge zyn, is op zich zelf een procedure van verzoe ning en toestemming en kan niet in twaalf uur tijd worden voltooid. Wanneer de Britsche regeering, eerst door de bemiddelingsmissie van Runciman aan te moedigen en nu door directe in menging van den minister-president er zich weloverwogen en krachtig voor zet om een vreedzamen uitweg te vinden uit de gevaariyke impasse, heeft zy het recht samenwerking te verwachten en te eischen, het meest van hen, die zich baseeren op het gewicht en de werkeiykheid van hun grieven. Goering heeft yzerafval noodig. Goering noodigt de matischappen der S.A uit het oude yzer te verzamelen ten einde het Duitsche volk üzer te bezorgen „de BINNENLAND. De havendag te Rotterdam. (Binnenland, 4e Blad). Distributie van zeevisch aan werkloozen (Binnenland, 4e Blad). Eyston brengt het absolute snelheidsrecord op ruim 575 KJW. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De Duitsche pers weer fel tegen Tsjecho- Slowakije. lie Blad). China in den Volkenbond. (Buitenl., Ie Bi.) ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 3 VAN HET TWEEDE BLAD. Het is te verwachten, dat de de pressie in het Westen haar invloed zeer geleidelijk verder naar het Oosten zal uitbreiden. In onze omgeving zal de bewolking tegen den nacht gaan toenemen en het regengebied zal morgen wellicht reeds in den loop van den dag, zich over de Noordzee-kust uit breiden. kostbaarste grondstof". De inzameling van oud roest zal te Berlyn geschieden tusschen 18 September en 31 October. De inzameling zal plaats vinden langs de huizen, de werkplaatsen en de opslagplaat, sen van materiaal. Er zullen ook tuinhek ken worden opgehaald. De nationaal- socialistische party, de politie, de oud-strij. ders en de technische hulpdienst zullen samenwerken. DE BOERHAAVE- HERDENKING. In verband met de aanstaande Boer- haave-herdenkins: is een speciaal Boer- haave-nummer verschenen van .Aescu, - f m laap". tijdschrift voor en door den huis- en M. M, Meyers verschillende kanten van Boerhaave's veelzijdig: s:enie belichten. 4 R.I. en 6 R.V.A. blij ven hoogstwaarschijnlijk in Leiden. De regeeringspersdienst meldt In verband met de reeds getroffen maatregelen in het grensgebied, zullen de voor genomen oefeningen in le- gerverband worden vervan gen door oefeningen in klei ner verband. Hoewel men ons zulks nog niet officieel kon bevestigen, moet het hoogstwaarschijn lijk worden geacht, dat het 4de regiment infanterie en het 6de regiment veldartille rie, beide alhier in garnizoen eullen blijven en derhalve niet naar Nijmegen en om geving zullen vertrekken. NED. HERV. GEMEENTE. Wisseling van wijkpredikant. Zooals wij eenigen tijd geleden mede deelden heeft er met de komst van ds. M. Ottevanger naar Leiden een verwisseling van wijkpredikant plaats gehad in de wij ken I en IV der Ned. Herv. Gemeente. Ds. J. C. van Apeldoorn, die geregeld heeft ge arbeid in wijk IV, is thans aangewezen als predikant voor wijk ET, terwijl ds. Otte vanger in de wijk van ds. Apeldoorn werk zaam is. In een samenkomst, waar alle onder- afdeelingen en het wijkbestuur aanwezig waren, heeft deze wijziging haar beslag gekregen. Over en weer zijn in deze samen komst hartelijke woorden van afscheid en welkom gesproken. Ds. Van Apeldoorn, die het in zijn nieuwe wijk zonder wijkgebouw zal moeten doen. zal binnenkort in een gehuurde lo- caliteit zijn arbeid aanvangen. Hij hoopt echter in de toekomst nog eens een wijk gebouw te kunnen betrekken van waaruit dan krachtig het wijkwerk kan worden aangevat.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1