Chamberlain heden terug naar Londen BESCHERM U MET BONT DyRoöf Na een onderhoud van 2}A uur met Hitier Toes land in Tsjecho Slowakije blijft nog onoverzichtelijk 79 ste Jaargang VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1938 No. 24072 Volgende week een nieuwe ontmoeting HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Prinses en Prins niet bij de opening der Staten Generaal De kinderverlamming Tegenstrijdige berichten Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht DONKERSTEEG 1 - TEL. 706 LEID SC H DAGBLAD PRIJS. DER ADVERTENTIES: 3D «!ts.'jier xëgel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tariet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets., porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t.2.33 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f» portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 nmtLt DE Fuehrer en Rijkskanselier heeft op den Obersalzberg met den Britschen minister-president een bespreking gehad, in het ver loop waarvan men gelegenheid vond voor een omvattende en openhartige gedachtenwisseling over den toestand. De Britsche minister-president keert heden naar Engeland terug, om met het Britsche kabinet te overleggen. Over enkele dagen wordt een nieuwe bespreking gehouden. Ziedaar het korte officieele communiqué. Twee groote Britsche vlaggen wapper den op het vliegveld van München bij de aankomst van minister-president Cham berlain. De talrijke menigte, welke rond het vliegveld geschaard setond, bracht den premier een ovatie. Bij het verlaten van het vliegtuig werd Chamberlain opgewacht door Henderson, wien hij de hand drukte. De Britsche am bassadeur stelde Chamberlain voor aan von Rlbbentrop en de leden van zijn ge volg. Henderson stelde ook Strang en Wilson voor aan von Rlbbentrop en de Duitsche autoriteiten. Het applaus van de menigte nam nog toe, toen Chamberlain in een schitterende automobiel stapte, welke werd bestuurd door een S-S.-man in parade-unilorm. De automobiel reed direct naar het hoofdstation, waar een extra-trein sedert verscheidene uren onder stoom stond. Chamberlain en zijn gevolg begaven zich met dezen trein naar Berchtesgaden. Even na vier kwam de trein daar aan. Chamberlain werd verwelkomd door den chef der kanselarij, dr. Meisner en den chef-adjudant der weermacht bij den Fuehrer. Ook de bevolking bereidde den Brit schen staatsman een hartelijke ontvangst. Na een kort verblijf in het Grand Hotel vergezelden de Duitsche heeren den gast naar den Obersalzberg. Bij hun begroeting schudden Chamber lain en Hitier elkaar hartelijk de hand. Chamberlain was met de rest van het ge zelschap In vier auto's aangekomen. Na de thee hebben Hitler en Chamber lain zich teruggetrokken. De eenige aan wezige bij het onderhoud tusschen de beide staatslieden was de Duitsche tolk Schmidt, die den Fuehrer bij deze gele genheden terzijde staat. Ondertusschen voerden Henderson, Wilson en von Rib- bentrop in een aangrenzende zaal bespre kingen. Toen te kwart voor zes de bespreking nog niet was geëindigd, keerde Strang al leen naar het Grand Hotel te Berchtes gaden terug. Chamberlain kwam in een stroomenden regen en dichten mist te Berchtesgaden aan, en gisteravond, terwijl hij dineerde met Hitier, bleef de regen met een depri- meerende hardnekkigheid vallen. Te 20.20 uur keerde Chamberlain in het Grand Hotel terug, vergezeld door Hen derson. Wilson. Meissner en den chef van het protocol. Von Ribbentrop bleef op den Obersalzberg. Chamberlain werd door het Duitsche publiek met een „heil" begroet. Na een kort verblijf in de hal begaf hij zich naar zijn vertrekken, waar hij on middellijk een telefoongesprek met Lon den aanvroeg. Chamberlain toonde zich zeer getroffen door de ontvangst die hem van de zijde van het Duitsche volk was bereid. Naar volgens een verklaring van semi- officieele zijde vernomen wordt, zijn dc besprekingen tusschen den Brit schen premier en den Duitschein Fueh rer en rijkskanselier in een alleszins vriendschappelijken geest gevoerd. Het onderhoud heeft 2'/s uur geduurd. Te Berchtesgaden overheerscht de in druk, dat het eerste contact tusschen de beide staatslieden blijkbaar goed verloopen is, zoodat men de volgende ontmoeting met vertrouwen en hoop tegemoet ziet. Reuter meldt nog: Chamberlain zag er bij zijn terugkeer naar zijn hotel uiterst vermoeid uit, en toen hij de menigte, die zich bij het hotel had verzameld, groette, scheen hij diep in gedachten verzonken. Hij trok zich direct in zijn appartementen terug. Na zijn onderhoud met Hitier ver klaarde Chamberlain aan den in Berchtesgaden vertoevenden diploma- tieken correspondent van de „Daily Mail" o.a.: „Het was een zeer vriend schappelijk gesprek. Ik keer naar Lon den terug om mijn ambtgenooten rap port uit te brengen. Ik hoop naar Duitschland terug te kceren om den heer Hitler in de naaste toekomst nog eens te ontmoeten. Dat zal over enkele Naar wij vernemen, zullen |jj fË Prinses Juliana en Prins Bernhard dit jaar de Kon in- s gin niet vergezellen bij de opening van de gewone zit- ting der Staten-Generaal op E s Dinsdag 20 September. 1 9, lllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirr Scholen vermoedelijk in den loop der volgende week heropend. De burgemeester deelt ons mede, dat het niet onwaar schijnlijk wordt geacht, dat de scholen, welke wegens het voorkomen van kinderver lamming gesloten zijn, fn den loop van de volgende week kunnen worden heropend. Om die reden heeft hij den termijn van sluiting niet we derom met een volle week verlengd, doch besloten, dat die scholen slechts tot nader te bepalen datum gesloten zullen zijn. De directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst be richt ons, dat zich hier ter stede geen nieuwe gevallen hebben voorgedaan. dagen, wellicht over een week het ge val zijn". Het vertrek van Chamberlain. De Britsche minister-president is he denmorgen met den rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop en zijn gevolg per auto uit Berchtes gaden vertrokken. Het regende weer. In opdracht van den Fuehrer was de chef van de kanselarij van den president, staatsminister dr. Meissner, bij het ver trek aanwezig. Met den rijksminister van buitenland sche zaken hebben de Britsche ambassa deur te Berlijn, sir Neville Henderson, staatssecretaris baron von Weiszaecker en de chef van het protocol, baron von Doernberg, den Britschen premier verge zeld naar München. Over de situatie in het Sudeten-Iand blijft vooralsnog de grootste onduidelijk heid heerschen. Eenerzijds wordt van Duit sche zijde volgehouden, dat de Tsjechen de Sudeten scherp vervolgen, anderzijds ver zekert Praag, dat er vrijwel rust heerscht. D.N.B. meldt: In h«st Sudeten-Duitsche gebied is een algemeene staking afgekon digd. In Reichenberg hebben alle fabrieken haar poorten gesloten en de arbeiders de bedrijven verlaten. Zelfs de bladen ver schijnen er niet meer. De avondeditie van de Reichenberger Zeitung kon niet meer uitgegeven worden, aangezien het geheele pertoneel in staking is gegaan. Hoe lang c!e stakingen zullen duren, is nog niet be kend. Praag ontkent dit. Er kan hoogstens sprake zijn van een onlbeteeikenend neer leggen van het werk in enkele werk plaatsen. D.N.B. mekit uit Eger, dat daar alle roode elementen zijn bewapend, die een terreur uitoefenen op de Duitsche bevol king. Pantserwagens reden door de straten en doorzeefden de partij-gebouwen met kogels- Praag verzekert dat het rustig is. In een officieel communiqué wordt ge zegd. dat in den afgeloopen nacht slechts één gendarme om het leven is gekomen. Overal heeft de veiligheidsdienst de orde hersteld en zijn de aanstichters der on lusten over de grens gevlucht. Het incident, waarbij een gendarme om het leven kwam, heeft zich voorgedaan te Hora Svateho Sebastiana in het district Komotau. Vluchtelingen. Steeds meer Sudeten-Duitschers vluch ten over de rijksgrens en komen naar de vluchtelingenkampen, welke langs de Tsjechische grens zijn ontstaan. Gisteravond laat waren reeds ruim 9.000 vluchtelingen geteld, die „door de Tsjechi sche terreur van huis en hof verdreven waren". Dagenlang hadden zij in de bos- schen rondgezworven, en aan ontberingen en achtervolging blootgestaan. D.N.B- meldt: Velen van hen zijn jonge kerels, die in de laatste twee dagen bevelen om op zeer korten termijn op te komen hadden ontvangen, om tegen hun eigen volksgenooten in het geweer gebracht te worden. Dikwerf zijn zij door Tsjechische solda ten en gendarmen van hun werk gehaaid en in hun werkkleedlng door sterk geës corteerde militaire vrachtauto's naar de kazernes gebracht. Zij, die daartoe nog eenigszins in staat waren hebben zich door de vlucht, vaak temidden van een regen van kogels, weten te redden. Tot de tweede groep vluchtelingen be- hoore nop de eerste plaats de ambtenaren der Sudeten-Duitsche partij, tegen wie reeds een arrestatiebevel was uitgevaar digd. Praag houdt vol. dat slechts in enkele auto's der Britsche staatslieden werden voorafgegaan door verscheidene auto's der districten een zeer beperkt aantal reser visten voor speciale diensten is opgeroepen en meldt verder: In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn te Praag tien extratreinen met Tsjechi sche en Duitsche vluchtelingen afkomstig uit de Sudeten-Duitsche gebieden te Praag aangekomen. Op het Masarykstation zijn 400 Duitsche en Tsjechische democraten gearriveerd. De pachter van het stationsbuffet heeft soep beschikbaar gesteld en melk voor de kin deren. Bovendien is een speciale trein uit Wamsdorf aangekomen, waar eveneens de staat van beleg is afgekondigd. De trein bestond uit veertien wagens, waarin 800 personen zaten, bijna alle vluchtelingen droegen insignes met de Tsjecho-Slowaaksche nationale kleuren, insignes der Sokols en van de socialistische partij. Over het algemeen zijn het vrouwen, kinderen en grijsaards, die al wat zij be zitten, hebben meegenomen. Zij worden door maatschappelijke instellingen onder gebracht. D. N. B. maakt tenslotte gewag van het over de grens komen van Tsjechische sol daten. Zij verklaarden, dat men hen gedwon gen had met de Tsjechische soldaten communistische liederen te zingen, het geen met hun christelijk en nationaal ge voel niet vereenigbaar is. In Saksen zijn. naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt. 51 Tsjecho-Slowaak sche soldaten, van Slowaaksche nationali teit, in gesloten colonne over de grens gekomen en hebben zich bij de Duitsche autoriteiten aangemeld, daar zij niet op Sudeten-Duitschers wilden schieten. Overzichtelijk is de situatie dus geens zins. Ren op de banken? Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Volgens berichten uit Midden-Bohemen is onder de bevolking een kooppaniek ont staan, ten gevolge van den algemeenen toestand en in het bijzonder ten gevolge van de talrijke militaire maatregelen. De Tsjechische bevolking tracht vet, meel, geconverseerde levensmiddelen en dage- lijksche artikelen in te slaan, zoodat in veel winkels de voorraden uitverkocht zijn. De prijzen moeten in de laatste dagen bijna verdubbeld zijn. De banken kunnen het opgevraagde geld niet aan de spaarders uitbetalen. Zij krij gen slechts tweeduizend kronen per hoofd. Het D. N. B. meldt uit Praag: De run op de Praagsche banken heeft ongedachte afmetingen aangenomen. In het gebouw van de Nationale Bank had gisteren een vergadering plaats van alle directeuren van de groote banken in Praag, die gevaar loopen illiquide te worden, doordat de Nationale Bank weigert staatspapieren in herdisoonto te nemen. Het resultaat der beraadslaging is niet bekend gemaakt. Welingelichte kringen deelen mee, dat een algemeen moratorium te verwachten is. Bevelen tot arrestaties? Het Tsjechische blad „A-Zet" meldt, dat tegen Konrad Henlein en de geheele leiding der Sudeten-Duitsche partij bevelen tot arrestatie zouden zijn uitgevaardigd. Van officieele zijde wordt dit bericht ech ter niet bevestigd. Het bestuur der Sudeten-Duitsche partij heeft allen partij-functionnarissen en aller leden van den veiligheidsdienst order ge geven, zich onder alle omstandigheden en met alle middelen aan arrestatie te ont trekken. Uitbreiding staat van beleg. De staat van beleg is nog uitgebreid over een paar districten. Parlementszitting gesloten. In een boodschap van den president der republiek wordt de zitting van het parle ment gesloten verklaard. Men verwacht, dat het parlement weder bijeengeroepen zal worden, zoodra de toestand zich verder ont wikkeld heeft. De Hongaarsche minderheid. De voorzitter van de Hongaarsche liga voor herziening der vredesverdragen heeft een manifest gepubliceerd, waarin hij voor de Hongaarsche minderheid in Tsjecho-Slo- wakije zelfbeschikkingsrecht opeischt. Hij wil een „onmiddellijke volksstemming onder onpartijdig toezicht." Hij zegt in het manifest, „de onderdrukte Hongaren hebben niet den steun van een groot rijk. maar hun vrijheidsverlangens en hun rechten zijn niet minder gewettigd dan die van andere nationaliteiten." Het bestuur van de liga heeft besloten in dezen zin een telegram te zenden tot Dala- dier. Chamberlain, Hitler. Mussolini en Skladkowski. De Hongaarsche pers betoogt, dat de historische rechten van Hongarije op de minderheid in Tsjecho-Slowakije veel meer gegrond zijn dan de Duitsche rechten op de Sudeten, omdat het Sudeten-Duitsche gebied een domein van de Oostenrijksche kroon vormde, terwijl het door Hongaren bewoonde gebied altijd deel heeft uitge maakt van het Hongaarsche koninkrijk. BINNENLAND. Rede van dr. Colijn op den Rotterdam - schen havendag:. '3e Blad). De nieuwe transfer- en clearing:-overeen komst met Duitschland. (4e Blad). Agrarische dag op de Jaarbeurs. (Binnen land, 3e Blad). John Cobb brengt absolute snelheidsrecord op 563Vi K.M. per uur. (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Met Chamberlain gaat Runciman ook naar Londen. (Ie Blad). Daladier ook bij de volgende besprekin gen? (Ie Blad). Bloedige gevechten fn Palestina. (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In onze omgeving: zal het weer aanvankelijk nog be- heerscht blijven door het continentale gebied van hoo- gen luchtdruk, doch na niet te langen tijd zal de bewol king gaan toenemen en de temperatuur bij voortdurend krimpenden wind wat zach ter worden. 7365 (Tngxz. Med.) Tegen twaalf uur kwam het gezelschap te München aan, vanwaar het na een kort oponthoud voor het noenmaal zal ver trekken. Chamberlain en zijn gevolg zullen per extravliegtuig van de British Airways naar Londen terugkeeren. Bij gunstig vliegweer kan de Britsche premier vanmiddag tusschen vier en vijf uur te Londen terug zijn. Staatsminister Meissner bracht den Britschen premier de groeten over van den Fuehrer en gaf. namens den Fuehrer, uit drukking aan diens beste wenschen voor een goede thuisreis. Volgens Reuter nam Chamberlain met Horace Wilson plaats in een der auto's, Strang zat in een anderen wagen. De SB. en werden ook door eenige auto's van de SS. gevolgd. Bovendien hadden twintig man der S.S. de wacht betrokken bij het hotel, waar zij Chamberlain bij diens vertrek het na- tionaal-socialistische saluut brachten. Chamberlain nam zijn hoed af. Hij glim lachte en het leek wel. dat hij een goede nachtrust had genoten. Natuurlijk wekte het spoedige vertrek van Chamberlain algemeene verbazing, daar immers gerekend was op een lang durige bespreking, zoodat aanvankelijk zich eenig pessimisme baan brak, doch later herleefde de hoop. daar de besprekingen toch slechts onderbroken zijn. Dc „News Cronicle" schrijft: Het bericht dat de premier, na een betrekkelijk kort gesprek met Hitier. naar Engeland terug vliegt om het kabinet te raadplegen, zal sterke verbazing verwekken, aangezien het in zoo korten tijd niet mogelijk geweest kan zijn, dat belde mannen, van wie zoo-

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1