AKKERTJE Nieuws uit de Filmwereld „De stervende Zwaan" Een ideaal filmpaar Nederlandsche overeenkomst met Duitschland 79 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 September 1938 Vierde Blad No. 24072 Nieuwe regeling ter zake van transfer en clearing FAILLISSEMENTEN VRAGENRUBRIEK LUCHTVAART Neem dadelijk 'n en die migraine trekt weg! RECHTZAKEN Op het departement van buitenlandsche zaken ls gistermiddag onder voorzitter schap van den heer A. J. Lievegoed, chef van den Regeeringspersdienst, een pers conferentie gehouden, waar dr. H. M. Hirschfeld. hoofd der onderhandelingsde- iegatie, bijzonderheden heeft medegedeeld over de tot stand gekomen overeenkomst ter zake van de rentetransfer en over de cl earingovereenkomst. De overeenkomst terzake van de rente transfer bestaat uit twee afzonderlijke deelen, t.w.: een overeenkomst, welke betrekking heeft in het bijzonder op de langloopende par ticuliere vorderingen op Duitschland en het voormalige Oostenrijk, en een overeenkomst, welke betrekking heeft op de Dultsche rijicsleeningen (Dawes en Young) en de publieke leeningen van het voormalige Oostenrijk, welke een interna tionaal karakter dragen. De regeling terzake van de particuliere langloopende leeningen, waaronder ook vallen gemeentelijke leeningen en andere dan de hierboven bedoelde publieke lee ningen, werd afgesloten voor het tijdvak van 1 October 1938 tot 30 Juni 1941 De overeenkomst terzake van de Duit- sche rijksleenlngen en de Oostenrijksche publieke leeningen loopt tot 31 December 1939. De hoofdinhoud. De hoofdinhoud dezer regelingen is de volgende Voor obligaties, hypotheken en langloo pende leeningen van anderen aard be draagt de rentetransfer 3in contanten <3'/!°/» tot dusverre) terwijl daarnaast be schikbaar gesteld worden l'/i"/» zooge naamde Hollandmark-A (vroeger 2°/o). Dividenden op aandeelen worden tot 3°/o ten volle in contanten getransfereerd (3'/s pCt. vroeger) en voor ieder verder procent dividend wordt 1/4 °/o extra in contanten getransfereerd tot een maxi mum van 3'/f ®/o, m.a.w. bij een divedend van 5wordt 3'/: "/o in contanten overge maakt. Bezitters van aandeelen ontvangen over hun dividend geen Hollandmark. Winstaandeelen zonder nominale waar de worden voor 50 "la in contanten ge transfereerd. Huren en pachten worden voor 70 °/o in contanten getransfereerd. Hierbij zij aan- geteekend, dat ook voor huren en pach ten geen Hollandmark A beschikbaar ge steld worden, doch de land- en huiseige naars hebben de gelegenheid uit de bruto- ontvangsten hunner objecten vooraf in marken eventueele belastingen, reparaties, onderhouds- en administratiekosten als mede persoonlijke reizen naar Duitsch land te betalen. Het niet in Duitschland besteede ge deelte der bruto-provenu's kan bij de Kon- versionklasse gestort worden, waarna 70 in contanten in Nederland wordt beschik baar gesteld. Zoogenaamde Hollandmark B worden niet meer beschikbaar gesteld. Zij komen thans in geen enkele regeling van Duitsch land met een ander land meer voor. De Hollandmark A kunnen voor dezelf de doeleinden als tot dusver worden be steed. Voor diegenen, die om persoonlijke redenen geen gebruik kunnen maken van de Hollandmark A, kan in gevallen, waar in zulks een persoonlijke hardheid zou be- teekenen, een regeling getroffen worden, waardoor zij iets meer dan 3in con tanten zullen kunnen ontvangen. Nadere bijzonderheden hieromtrent zullen binnen kort worden bekend gemaakt. Deze regelingen gelden ook voor vorde ringen op het voormalige Oostenrijk. Ook voor de vóór 1 October vervallen termij nen zijn zij van toepassing. De regeling voor de Dawes- en Young- leenlng blijft onveranderd. Beschikbaar gesteld worden 3'in contanten en 2°/o in z.g. Dawes- en Youngmarken. Voor de gegarandeerde Oostenrijksche conversleleening 1934—1959 en voor de in ternationale gegarandeerde Oostenrijksche bondsleening van 1933—1953, alsmede voor de Creditanstalt-bonds 1936 werd een over eenkomst getroffen, welke geheel gelijk is aan die, tusschen de Duitsche en de En- gelschc regeering tot stand gekomen. Dit wil zeggen: de Duitsche regeering zal zonder een juridische verplichting als zoodanig erkennen de Nederlandsche re geering volledig schadeloos te stellen voor hetgeen zij uit hoofde der door haar ver leende garanties zal moeten betalen. Ten laste van de clearing zal bovendien beschikbaar gesteld worden een bedrag, voldoende om de in Nederlandsch bezit zijnde coupons volledig te betalen, terwijl tevens middelen beschikbaar gesteld zul len worden voor de amortisatie. Houders van de internationale bonds leening der republiek Oostenrijk 1930 zul len 4'h rente over hun coupons ontvan gen. De voor deze publieke leeningen benoo- digde bedragen zullen ten laste van de clearing worden gebracht. Mede in ver band met het feit, dat de clearing-over- een komst is verlengd tot 31 December 1939, geldt het protocol betreffende de hierbo ven genoemde publieke leeningen even eens tot 31 December 1939 Gedurende den looptijd van het thans op 30 September afloopende oude trans ferprotocol werd aan de Reichsbank uit de clearing extra in vrije deviezen be schikbaar gesteld. Deze regeling wordt niet gecontinueerd, zoqdat het daardoor be schikbaar komende bedrag aan de alge- meene clearingpositie ten goede zal komen. Het clearingverdrag. Het op 31 December 1938 afloopende clearingverdrag werd op 13 September 1938 onveranderd verlengd tot 31 December 1939. Te Wiesbaden werden tevens de gebrui kelijke besprekingen der regeeringscom- missies gehouden, ten einde de betalings contingenten voor den uitvoer van Neder landsche en Nederlandsch-Indische pro ducten naar Duitschland vast te stellen. Alhoewel de contingenten voor een half jaar zijn vastgesteld, zullen zij voor het 4de kwartaal van 1938 en het 1ste kwar taal 1939 afzonderlijk worden uitgegeven. Toen het op grond van verschillende omstandigheden niet mogelijk bleek de tot dusverre bestaande transferovereenkomst onveranderd te verlengen, stond men voor de vraag hoe te handelen met het vrijko mende gedeelte van het importprovenu, dat niet noodig zou zijn voor transfer doeleinden. Er werden bedragen beschik baar gesteld, ten einde de exportpositie te verbeteren. Het bleek mogelijk te zijn boven de al- gemeene betalingscontingenten eenige niet onaanzienlijke verhoogingen toe te ken nen, ten behoeve van den uitvoer o.a. van kaas, boter, druiven, boomkweekerijpro- ducten en Indische tabak. Ook voor eeni ge andere artikelen zal een bescheiden verhooging mogelijk zijn. Overgaande tot een beoordeeling van de gesloten overeenkomsten zelde dr. Hirsch feld, dat men zich bij vergelijking met vroegere regelingen voor de betrokkenen eenige teleurstelling kan indenken. Bij na dere beschouwing echter zal men moeten begrijpen, dat men niet alleen moet verge lijken met vroegere regelingen, maar ook met de regelingen, welke in dit jaar tus schen Duitschland en andere landen zijn getroffen, en dan is daarbij nog in acht te nemen, dat de samenstelling der kapi taal-vorderingen hier tc lande anders is dan elders Zoo maakt b.v. het rentebe- lang van Nederland bij de publieke lee ningen slechts een zeer klein gedeelte uit van het totale rentebclang, hetgeen in Engeland niet het geval Ls. Bij de bespreking van de transferover eenkomst is nauw contact gehouden met de Vereeniging voor den Effectenhandel, welker secretaris, mr. Cnoop Koopmans, lid is geweest der delegatie. De veneeniging heeft wel ingezien, dat het oorspronkelijk doel (onveranderde verlenging der trans ferovereenkomst) niet bereikbaar was, doch is van meening. dat bij de gesloten over eenkomst haar verlangens niet alle zijn vervuld. Anderzijds meent dr. Hirschfeld, dat de regeering. verantwoordelijk zijnde voor het resultaat der onderhandelingen, verplicht is alle betrokken belangen in het oog te houden. Wanneer van de desiderata van de Vereeniging voor den Effectenhan del Ls afgeweken. Is dit te wijten aan an dere in het spel zijnde belangen. Men moet daarenboven in het oog houden, dat het doel toch was, tenzij hooger belang dat zou verbieden, tot overeenstemming te komen Het is juist, dat bij de transfer aan de crediteuren minder teil goede komt. maar daar staat tegenover dat in de toekom stige periode van drie jaren het vraag stuk eens tot rust kan komen. Het is toch ook niet het belang der crediteuren elk jaar opnieuw voor onzekerheid gesteld te worden en in dit opzicht kan het bereikte resultaat gunstig worden genoemd. Ook wat de clearing betreft kan thans de noodige rust bereikt worden. Weliswaar impliceert de nieuwe overeenkomst de mo gelijkheid van een vergrooting van den clearingachterstand, doch de delegatie heeft gemeend, gezien de jaren ervaring op dit gebied, dit risico te kunnen nemen en het bereiken van rust als een grooter goed te kunnen beschouwen. Dr. Hirsch feld merkte nog op dat door het feit. dat de export naar Duitschland veelal contant, de import meestal op crediet wordt be taald, de beoordeeling van den clearing achterstand eenigszins wordt vertroebeld. Opgeheden wegens gebrek aan actief: F. Hövig, Zoeterwoude; W. Mulder, Leiden. W. D. H. N. te L..w 1. Heeft een op 1 Mei van het belastingjaar bestaande bron van in komen ook reeds het geheele afgeloopen kalen derjaar bestaan, dan moet worden betaald van de inkomsten genoten van 1 Jan. t/m 31 De cember. Is dit niet het geval, dan wordt het inkomen begroot naar de op 1 Mei van het belastingjaar bestaande feiten. 2. Deze korting mag o.i. niet in mindering worden gebracht. 3. Door eventueele toepassing van dezen aftrek zou dit inderdaad verandering brengen in het verschuldigde bedrag, n.l. in hoofdsom Rijks inkomstenbelasting f. 0,60, gemeentefondsbelas ting f. 1.00. N. K. te L. De opcenten zyn inderdaad met 10 verhoogd. De ..Gemengde hoofdsom-' houdt verband met de schoolgeldheffing. v. R. te L. Beide aanslagen zijn juist be cijferd. Binnen 'n kwartier voell ge U als her boren. Ge hebl Uw dag gered! Wer ken verrassend snel. Onschadelijk! Per koker van IJ sfuks -12 sfuivers. Per doos van 2 sluks - 2 stuivers. 7347 (Ingcz. Med.) Malversaties te Krimpen aan de Lek. Verschillende gemeente-ambtenaren hebben de gemeentekas benadeeld. Knoeierijen op velerlei gebied. De rechtbank te Rotterdam behandelde gisteren de zaken, die het gevolg zijn van de fraude, gepleegd door verschillende gemeente-ambtenaren van Krimpen aan de Lek ten nadeele van de gemeentekas. De onregelmatigheden loopen over ver scheidene jaren en bestaan hoofdzakelijk in knoeierijen met steunlijsten. Hierop stonden namen van arbeiders, die sinds lang niet meer werkloos waren. Voorts werd geknoeid met de vleeschkeuringsgei- den en de rentezegelkas. Een onderzoek wees eerst niets uit, doch toen een der ambtenaren, die zich door het onderzoek gegriefd voelde, op rehabilitatie aandrong en er een nieuwe commissie van onderzoek kwam, waarbij ook rijksaccountants wa ren, kwam er heel wat aan het licht. Het bleek, dat de administratie zeer slordig gevoerd werd en dat er inderdaad ver schillende fraudes gepleegd waren. In verband hiermede werden daarop gearresteerd de gemeente-secretaris A v. d. M. en eenige gemeente-ambtenaren, van wie spoedig een weer werd vrijgela ten. Bij de aangehoudenen bevond zich ook de man, die op rehabilitatie had aan gedrongen. De eerste zaak. die gistermorgen be handeld werd was die tegen den 32-jarigen tijdelijken ambtenaar ter secretarie, W. J A. Hem waren valschheid in geschrifte en verduistering ten laste gelegd. Hij bekende herhaaldelijk valsche handteekeningen op de uitkeeringslijsten der steunregeling te hebben geplaatst, waardoor de gemeente voor f560 benadeeld werd. Voorts hadden zijn manipulaties tengevolge gehad, dat er een tekort van f. 160 ontstond bij de laar- Rondvlucht van Warschauer Aeroclub. Poolsche machines landen op Ypenburg. Van 3 tot 25 September maakt een aantal machines van de Warschauer aeroclub een rondvlucht over de landen om de Oostzee en Scandinavië, waarbij ook een bezoek aan ons land wordt gebracht. Gistermiddag zyn de vliegers op het vlieg veld Ypenburg aangekomen, na gisterochtend uit Kopenhagen te zijn gestart, zoodat zij dien dag een afstand van 710 K.M. hebben afgelegd. Ter verwelkoming waren op het terras van het clubhuis aanwezig mr. dr. L. N. Deckers namens de vereeniging „NederlandPolen". De Poolsche gezant W. Babinski, de heer C. Kolff namens de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart en de Rotterdamsche Aeroclub. de heer D. H. Reynders namens de Haagsche Aeroclub, als mede vertegenwoordigers van verschillende Nederlandsche studentenverenigingen. De vlaggen van Polen en van de aeroclubs sierden het vliegveld. De Poolsche vliegers hadden bericht gezonden, dat zij om ongeveer 4 uur op Ypenburg zouden landen en inder daad streek de eerste machine, de SPBNZ, bestuurd door Jerzy Rozanski met den heer Urban als passagier, om 4.10 uur op het vlieg veld neer. Heel spoedig volgden de overige machines, waarbij een zweeftoestel, en om halfvijf ston den de zilverkleurige R. W. D.-toestellen keu rig in de rij op het perron. De vliegers ont deden zich inmiddels van hun vliegkleedij en staken zich in eenvoudige donkerblauwe uni formen. waarna zij aan den Poolschen gezant en aan den heer Deckers werden voorgesteld. Laatstgenoemde sprak vervolgens eenige korte woorden van welkom, waarin hij de Poolsche vliegers op Ypenburg welkom heette en hun succes wenschte met hun vlucht, welke hun gemak van vliegen en moed demonstreerde. Spr. wijdde ten slotte een dronk aan Polen en aan de gezondheid van de piloten. Een der piloten, de heer Jerzy Teresczenko. dankte in het Fransch en sprak de hoop uit. dat in de toekomst ook eens Nederlandsche vliegers in Warschau zullen komen, waar zij gastvrij zullen worden ontvangen. Daarop werden de Poolsche en Nederland sche volksliederen gespeeld. Een der Poolsche machines is wegens een klein ongeval in Talin moeten achterblijven, zoodat gistermiddag 8 motormachines en een zweeftoestel op Ypenburg landden. De machi nes zijn alle ontworpen door de Poolsche inge nieurs Rogalski. Wigura en Drzewiecki. Gisteravond heeft de Delftsche Studenteh- Aeroclub de Poolsche gasten ontvangen en heden maken zij een tocht naar Marken en Volendam. Morgen volgen dan demonstraties op het vliegveld Ypenburg. DE POSTVLUCHTEN. De „Reiger" ls. gisteren van Indië komend, om 3 uur op Schiphol geland. zenversohaffing en van f.400 In de kas van de rentezegels. Wat betreft de steunlijsten zeide ver dachte gehandeld te hebben in opdracht van den secretaris-ambtenaar. Bij de behandeling van de zaak kwam ter sprake, dat Gedeputeerde Staten al eens geklaagd hadden over de slordige administratie te Krimpen aan de Lek. De burgemeester, als getuige gehoord, weet dit aan tekort aan personeel op de secretarie. De officier van justitie, mr. F. M. Wil- brenninck, behandelde uitvoerig de klach ten over de slordige administratie en eischte ten slotte tegen A. een gevangenis straf van drie maanden, met aftrek der preventieve hechtenis en met ontzegging van het recht om een gemeenteambt tc bekleeöen voor den tijd van vijf jaar en drie maanden. De verdediger, mr. C. Lourens, wees op verzachtende omstandigheden, die voor zijn cliënt konden gelden en vroeg clementie. Deze week wordt hier vertoond de nieuwste fiim van Jean Benoit „De stervende zwaan" waarin Yvette Chauvire ais mademoiselle Beaupré, Mia Slavenska als Nathalie Ra tine en Janine Charat als Rose Souris de hoofdrollen vervullen, heeft sterk de aan dacht getrokken. Zij geeft eer. beeld van het leven in de Groote Opera, in het bij zonder voor wat de danskunst betreft. Heel het lief en leed uit de wereld van den dans wordt treffend waar, met een voud. natuurlijkheid en zuiverheid weerge geven. Wat hierin met kinderen bereikt wordt, getuigt van een fijn-psychologischen smaak. Door de pakkende geschiedenis, is „La Mort du Cygne" veel meer dan een boeien de dansfilm geworden. Evenals „La Maternelle" is ook deze film een ontroerende, aangrijpende film ge worden, die ook treft door haar tragiek. Een van de weinige filmwerken, waarbij men van een waarachtige „filmkunst" kan spreken en zeer zeker een nieuwe triomf voor de Fransche productie! Hierboven de drie hoofdvertolksters in een der scènes. „DE BARONES EN DE BUTLER". Annabella en William Powell: twee film- beroemdheden, die thans te zien zijn in het zoo geestige blijspel „De Barones en de Butler", dat indertijd ook in ons land als tooneelstuk is opgevoerd. William Powell openbaart zich hier wel als „de perfecte butler" van een minister president, naast wien Annabella optreedt als barones Katinka. Henry Stephenson vertolkt de rol van Graaf Albert Sandor en ook hij draagt sterk het zijne bij tot het succes van deze van humor tintelende film, onder de voor treffelijke regie van Walter Lang. Derrick de Marney. Wat tegenwoordig in Hollywood be schouwd wordt als een voorbeeld van ge ïnspireerd samenspel zal men weldra kun nen beoordeelen als de dramatische film- eomedie „Blond Cheat" (vroegere titel .The Muddled Deal") met den nieuwen filmster Derrick de Marney en Joan Fontaine ver toond wordt. Men beschouwt dit filmpaar als het interessantste, dat den laatsten tijd werd ontdekt. De schoone Joan Fontaine, die in een filmcarrière van twee jaar bewezen heeft een ster van de eerste grootte te kunnen worden, zal in „Blond Cheat" in de Marney Joan Fontaine. een acteur tegenover zich krijgen van formaat Deze jonge Engelsehman menigeen zal zich zijn felle uitbeelding van den jongen Disraeli in „Koningin Victoria" zeker her inneren geniet aan het Londensche too- neel een populariteit en een erkenning, die even romantisch als welsprekend is. HL1 is een self-made jonge man met een vurig idealisme voor de mooie uitingen van de tooneelspelkunst: onder de mannelijke ster ren is htï er een die een zaal in vervoering kan brengen door de wijze waarop hij door een enkele stemnuanceering, een woord bezieling weet te geven

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13