BINNENLAND De wilde Zwanen 79 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 13 September 1938 Derde Blad Ho. 24069 GEMENGD NIEUWS Na de feestweek in de hoofdstad. Benige cijfers over de drukte. Er werd minder licht verbruikt ondanks de feestverlichting. Het offloieele bezoek, van H M. de Konin. gin ls ten einde. Het blijde feest, waaraan geheel Amsterdam eensgezind heeft deel genomen en ter gelegenheid waarvan dui- j-nden uit den lande een bezoek aan de hoofdstad hebben gebracht, behoort weer tot het verleden. De Amstelstad heeft een periode van ongekende drukte en van echte feestvreugde ter eere van onze Vorstin en Haar huis achter den rug. Nu de groote drukte wat geluwd is. heb ben wit geïnformeerd naar cijfers ter illu stratie van het onverweldigende bezoek. Allereerst de spoorwegen. Die toch hebben hel leeuwenaandeel aan bezoekers verwerkt. Te Amsterdam zijn Ingenomen 185.333 heen-reisgedeelten van retours, een zelfde aantal reizigers moest dus ook worden te ruggebracht naar de plaats van vertrek. Dat maakt dus reeds een totaal van 370.000 passagiers. Daarbij dienen dan nog te worden opgeteld duizenden reizigers met abonement- en trajectkaarten In to taal zijn Ingelegd 371 extra treinen, die hoofdzakelijk tot Amersfoort. Alkmaar en Haarlem liepen. Enkele waren ingelegd op het geheele traject Amsterdam—Rotterdam. Bovendien waren in de spitsuren de gewone treinen, loopende volgens de dienstregeling, met ettelijke rijtuigen versterkt. In totaal zijn zeker meer dan een half millioen passagiers vervoerd. Buitengewoon druk is ook het vervoer bij de Noord-Zuldhollandsche tramwegmaat schappij geweest. Naar Volendam en Pur- merend werden 's avonds vele extra treinen Ingelegd. Naar eerstgenoemde plaats werd in de drukke uren om het half uur gereden. Op den nationalen feestdag moesten 's nachts na één uur nog vier extra trams worden ingelegd. Ook de diensten op Haarlem en Sloter- diik waren aanmerkelijk versterkt. Na zes uur werd op Haarlem een tienminuten- dienst ingesteld en naar Sloterdijk werd met driewagentreinen gereden. Op Dinsdag 6 September werd de tienminutendienst reeds te twee uur in den middag ingesteld. Een niet onaanzienlijk deel van de be zoekers uit het Gooi is met de Gooische tram „verwerkt". Na half elf 's avonds zijn od den nationalen feestdag niet minder dan negen tremen met in totaal 25 personen rijtuigen, elk plaats biedende aan zestig personen naar het Gooi vertrokken. Ook Zaterdag was weer een topdag in het ver voer. Na half elf 's avonds zijn acht treinen met in totaal twintig rijtuigen Gooiwaarts gegaan. De in de dienstregeling aangekon digde tremen reden in zeer versterkte for matie n.l. van twee of drie treinen waar van iedere trein bestond uit drie rijtuigen. Het behoeft geen betoog dat in de stad het record van vervoercijfers door de ge meentetram werd bereikt. Op Maandag 5 September zijn 451.500 passagiers vervoerd, Dinsdag 500 000, Woensdag 425.000. Donder dag 405.000. Vrijdag 370000. Zaterdag 460 000 en Zondag 365.000. In totaal zijn dus 2.976.500 passagiers .vervoerd, tegen in een voor het vervoer normale week 1.635.000 (zonder abonnementen mee te tellen). De feestweek deed dus het aantal trampassa- giers mét 80 j>ct. stijgen. Van de café's, hotels en restaturants zijn od dit oogenblik nog geen cijfers te ver krijgen. Het bezoek was echter naar wii vernemen zeer bevredigend, al waren de omzetten dan ook niet zoo groot als het aantal bezoekers mocht doen verwachten. Het hotelbezoek was uitermate bevrecügend het meerendeel der hotels was constant volgeboekt. Mmder tevreden is het blokband taxi bedrijf. Door de beperkende maatregelen heeft de feestweek niet die drukte gege ven, die men verwachtte. De twee eerste dagen waren goed. toen kwam echter een inzinking die zich niet herstelde. Autobusmaatschappijen en reederijen hebben naar en ln de stad duizenden be zoekers vervoerd. De KL.M. boekte recordcijfers. Het lucht vaartfeest op 6 September werd door1 16 600 betalende bezoekers bijgewoond; den twee den dag was het iets minder druk, er waren toen 7500 kaartjes voor het feest verkocht. Van 5 tot 10 September zijn in totaal overdag 144 rondvluchten gemaakt met 1975 Passagiers en des avonds 59 rondvluchten met 1068 passagiers. Een record werd bereikt op den eersten dag van het luchtvaartfeest, Dinsdag 6 Sep tember, toen overdag 1149 en des avonds 177 passagiers een rondvlucht maakten, terwijl voor de avondvluchten het record verd bereikt Zaterdag, 10 September, toen 285 passagiers des avonds een vlucht boven de geïllumineerde hoofdstad maakten. De Gem. Electr. Werken heeft in weerwil van de feestverlichting minder sfroom geleverd dan in andere weken. De zee van licht, waarin de hoofdstad baadde, verbruikte minder stroom dan de duizenden lampen in de woningen, die nu niet brandden, omdat men veelal buitenshuis vertoefde, ook de industrie Sebruikte minder, evenals vele kan toren. MAANDELIJKSCHE VERKEERS ONGEVALLEN-CIJFERS. De door het Centraal Bureau voor de Statistiek regelmatig verschafte voorloopi- M cijfers omtrent het aantal verkeerson- Kvallen toonen voor de maand Juni 1.1. wn zeer ongunstig beeld, schrijft de KN.A.C. Voor de eerste 7 maanden van het ka- knderjaar zijn de gegevens als volgt (tus- schen haakjes de cijfers van 1937, voor- zoover bekend) gedood ernstig gewond 52 306 39 287 42 331 69 348 49 (61) 387 (446) 66 (41) 384 (453) 71 (47) 401 (390) De nieuwe brug bij Dordrecht. De minister van waterstaat heeft me degedeeld dat de nieuwe brug bij Dor drecht omstreeks 1 Mei 1939, in gebruik kan worden genomen. Aanvankelijk had men er op gerekend dat de in ge bruiknemingzou plaats vinden tegen het einde van dit jaar doch dc bouw van de toelcidcnde viaducten heeft lan gere voorbereiding gevorderd dan was voorzien. Blijft de „Vloot van Piet Heyn" behouden? Er heeft zich te Rotterdam een commis si e gevormd, die de mogelijkheid zal on derzoeken vier schepen van de vloot van Piet Heyn, de „Neptunus", „Orangienboom" „Roode Leeuw" en „Vliegend Hert" te be houden. Voorloopig ls er besloten den vier histo- rischen schepen ligplaats te geven in de Achterhaven in de nabijheid van het ge boortehuis en het standbeeld van Piet Heyn. Heden zullen de schepen reeds naar Delfshaven worden gesleept. Het publiek zal in de gelegenheid worden gesteld de schepen te bezichtigen. (Hbld.l ONDERSCHEIDING VOOR Ir. M. H. DAMME. Gistermiddag werd in één der lokalen van hotel Wiltebrug te Den Haag tijdens een vergadering van het bestuur van de stichting „Generaal Snijders-fonds" door den eere-voorzitter, generaal b.d. C. J. Snijders, met een hartelijke toespraak aan dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T., overhandigd de gouden Gene raal Snijders-medaille, die eens in de 3 jaren wordt uitgereikt, en wel naar aan leiding van zijn groote verdiensten voor en zijn opbouwend werk aan het Neder- landsche luchtverkeer, en met name het luchtpostver keel". Copyright P, l. B. Bo* 6 Copenhogon Ver, heel ver hier vandaan, daar waar de zwaluwen heen vliegen als het bij ons winter wordt, leefde eens een Koning, die elf zonen en een dochtertje, Elize geheeten, had. De elf broeders waren prinsen, die met een fonkelende ster op hun borst en een rinkelen de sabel op zij, naar school gingen. Daar schreven zij met griffels van diamant op een gouden lei. Alle prinsen konden uitstekend leeren. Nooit haperden zij bij het opzeggen van hun les. Ja, het was aan alles te merken, dat zij echte prinsen waren. Het prinsesje Elize zat op een bankje van kostbaar spiegelglas. Zij bladerde in een prentenboek, dat evenveel gekost had als het halve Koninkrijk. O, de twaalf kinderen hadden het zoo goed. Helaashim geluk zou nietammer duren. Want wat gebeurde er? Hun vader, de Koning, die het geheele land regeerde, huwde met een fcooze Koningin, die heelemaal niet lief was voor de kinderen. Reeds op den dag dat het huwelijk voltrokken werd,' moesten de kinderen dit bemerken. Ir. W. F. DE WIT IN OOST-S1BERIE OVERLEDEN? Bij de familie te Delft, Enkhuizen en Amsterdam is bericht ontvangen, dat ir. W. F. de Wit in Oost-Siberië zou zijn over leden. Naar men zich herinneren zal. werkte de uit Enkhuizen afkomstige heer j De Wit sinds 1929 in een fabriek te Mos kou en werd hij om onbekende redenen gearresteerd en naar Siberië verbannen. Alle pogingen om iets omtrent hem te vernemen hebben gefaald. DE INDISCHE VORSTEN OP SCHOONOORD. De sultans van Boeloengan. Deli. Lang- kat en Pontianak met gezelschap en de delegaties van de Javaansch'e vorstenlan den werden gisteren op huize Schoonoord te Zeist, den zetel van het ..Nationale Cen trum", dat zij met een bezoek vereerden, begroet met een welkomstwoord van R. F. C. baron Bentinck, opperstalmeester van H. M. de Koningin en voorzitter der stich ting, die dit bezoek bijzonder zeide te waardeeren. omdat het ..Nationale Cen trum", als zijnde in zijn aard een Groot- Nederlandsohe stichting, van harte hoopt, dat zijn arbeid onder meer zal bijdragen tot het vaster snoeren van de banden tusschen Nederland en de gebiedsdeelen bij den evenaar. ..Wij zijn u." zoo zeide hij. ..dan ook zoo bijzonder dankbaar voor uw komst omdat wij daarin een symptoom meenen te mogen zien van uw sympathiek staan tegenóver dit streven, dat het moge nogmaals gezegd worden er op gericht is om mede te werken aan het ver sterken van het saamh'oorigheidsgevoel tussohen de verschillende öeelen van Groot-Nedêrland De secretaris, de heer Raams, hield daarna een uitvoerige uiteenzetting over doel en wezen der stichting waarvoor de vorsten veel belangstelling toonden. Behalve de Indische gasten was een aantal andere personen ultgenoodigd. Na een Hollandschen koffiemaaltijd, waarbij de Indische gasten met de merk waardigheden der Hollandsohe bakkers kunst kennis konden maken, hebben de genoodigden zich begeven naar kasteel Hardenbroek. het eerste steunpunt van het „Nationale Centrum" waar zij gerui- men tijd in dè tentoonstellingszalen ver toefden. Een thee op Schoonoord heeft toen den dag bestoifeö. DE PRIJZEN VAN ROGGEBLOEM EN ROGGEMEEL. Naar aanleiding van de afkondiging van regeeringswege van de verhöoging met ingang van 11 September jl. van het mo- nopolieprijsverschil van rogge met f. 0.50 per 100 kgheeft de commissie-Ger- brandy. bedoeld in de algemeene verkoops- voorwaarden voor roggebloem en rogge meel van de fabrikanten van deze pro ducten, gisteren beslist, dat de prijzen van alle roggebloem en roggemeel, welke na 11 September te leveren is op grond van voor ver koopcontraoten, afgesloten vóór dezen watum, opnieuw verhoogd worden, en wel: a. voorzoover betreft roggebloem met f. 0.75 per 100 kg.: b. voorzoover betreft rogge meel met f. 0.50 per 100 kg. In het sprookjesachtige paleis van den Koning werd feest ge vierd. En ook de twaalf kinderen speelden huishoudentje, hun geliefde spel. Maar in plaats van lekkere koekjes en gepofte appels, die zij anders altijd kregen, gaf de nieuwe Koningin bun nu alleen maar wat zand en theekopjes om mede te spelen. Zij zei, dat zij dan maar moesten doen aéeof dit iets btjaonder heerlijks was.. DE KINDERLAMMING. Nieuwe gevallen in verschillende plaatsen. Te Waddinxveen zijn wederom drie pa tiënten, waarvan vermoed werd, dat zij lijdende waren aan kinderverlamming, ter onderzoek naar het Ac. Ziekenhuis te Lei den vervoerd. Twee hunner konden geluk kig gisteren reeds weer naar hun woon plaats teruggebracht worden. Ook uit Alphen werden twee kinderen naar het zelfde ziekenhuis vervoerd, doch ook deze bleken geen kinderverlamming te hebben. Gisteren had op het Raadhuis van Wad dinxveen een conferentie plaats van den Burgemeester met den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid Dr. Eijkel en den Inspecteur Dr Putto en de 3 plaatselijke doktoren, ter bespreking van den algemee- nen toestand in verband met de vele geval, len van kinderverlamming aldaar. Wederom heeft zich te Groningen een geval van kinderverlamming voorgedaan en wel bij een tweejarig meisje. Uit voor zorg is thans de school, waar een broertje van het patiëntje onderwijs geiftet, geslo ten. In overleg met den inspecteur van de volksgezondheid is voorts de schlppers- school te Groningen gesloten. Ook in de gemeente Moordrecht ls een. tweede geval van kinderverlamming gecon stateerd, thans bij een veertienjarig meisje. In die gemeente zijn de lagere scholerf voorloopig tot en met 24 September a.s. gesloten. Januari •'bruarl April Mei Juni Juli VERSPREIDE BERICHTEN Evenals te Leiden ls dezer dagen ook te Helmond een tentoonstelling gehouden en wel onder den naam „Klimop". Minis ter Steen'oerghe braeht er een bezoek. Het aantal bezoekers heeft ruim 50.000 bedra gen, waarvan alleen op den laatsten dag bijna 10.000. UIT NED. OOST-INDIK. DRIE MENSCHEN VERBRAND. BUITENZORG 13 Sept. (Aneta'A.N.P De resident van Tapanoeli meldde aan de regeering, dat te Laembontar (ln de Dairl- landen) een huis met drie menschen ls verbrand. ONDER AUTO GERAAKT. Omstreeks vijf uur is gistermiddag de ongeveer vijftigjarige mevr. de Haan uit Veendam bij het oversteken van den weg nabij de brug over het Westcrdiep te Veendam door een auto aangereden. Zij sloeg tegen den grond en bleef ern stig gewond liggen. Op advies van den geneesheer Heerdt uit Veendam werd zij naar het Acade misch ziekenhuis te Groningen vervoerd, op weg waarheen zij aan de bekomen ver wondingen is overleden. Gisteravond omstreeks half zeven is een achttienjarige jongeman, werkzaam bij de Gero-fabrieken te Zeist, op den straatweg tusschen Leersum en Doorn door een auto aangereden en op slag gedood. Het slacht offer reed naast twee vrienden op de fiets. Plotseling schrokken zij voor een achter opkomende auto waarvan de bestuurder hevig toeterde. De fietsen geraakten in elkaar, waardoor een van hen voor de auto kwam te vallen en door het voertuig werd gegrepen, met het vermelde noodlottige gevolg. WRAK AANGESPOELD. Op de banken voor Zandvoort in tweeën gebroken. Gistermorgen bemerkte een bramenzoe ker op de duinreep, staande 5 K.M. ten Zuiden van Zandvoort, dat uit zee een wrak naar de kust kwam drijven en wel ter hoogte van de vierde bank. Hij begaf zich onmiddellijk naar den strandvonder, den heer P. van der Mije, die met een vlet dadelijk op onderzoek uittrok. Het wrak was intusschen naar de kust gedreven en vastgeloopen op de eerste bank De strandvonder is van meening. dat het wrak een woonark is geweest, die waar schijnlijk van een sleep is -losgeraakt. Door het stooten op de zandbank is het wrak in tweeën gebroken, het achterstuk is ongeveer zeven meter lang en het voor ste gedeelte dat gedeeltelijk onder water ligt. ongeveer vijf meter. Op het achter schip staat een huisje, terwijl op het voor stuk een gebroken kast in het water ligt. Men verkeerde in de eerste uren ih de veronderstelling, dat er menschen op het wrak aanwezig waren, doch toen het aan gespoeld was) bleek dit niet het geval te zijn. Het wr^c vermeldt geen naam zoodat men nog naar de afkomst gist. ELFJARIG KNAAPJE SPOORLOOS VERDWENEN. Sinds Zaterdagmiddag omstreeks drie uur wordt het 11-jarige jongetje Frits Strating wonende aan de Molenstraat te Assen, vermist. De jongen werd omstreeks genoemden tijd voor een boodschap naar een apothe ker in de stad gezonden, doch nadien keerde hij niet naar zijn ouderlijke woning terug. Zaterdagavond om plm. 10 uur schijnt hij nog door eenlge jongens op de Markt te zijn gezien. Door den burgemeester der gemeente Assen is reeds opsporing verzocht. EEN GOOCHELAAR. DIE MET ZIJN TRUC IN DE MAAG ZAT. Zondagavond was men bij een familie in de Slaghekstraat te Rotterdam in gezelli- gen kring bijeen. Het hoofd van het gezin hield zijn gasten bezig met een paar goo- cheltrucjes met kaarten. De 18-jarige aan staande schoonzoon van de familie, zekere J. Bosboom, uit de Beukelaerstraat wilde ook een goocheltrucje laten zien Hij zou namelijk een gulden spoorloos laten ver dwijnen. De gulden is inderdaad verdwe nen. maar niet op de manier, waarop de goochelaar dit wel had bedoeld. Hij wierp •het geldstuk omhoog en de bedoeling was, dat hij het in zijn mond zou opvangen. Hij deed dit inderdaad, maar de gulden ging verder. Via de keel en den slokdarm van den goochelaar verdween het geldstuk in zijn maag. Op advies van den huisarts is B. in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen, waar de doktoren nu voor de puzzle staan hoe den gulden weer te voor schijn te krijgen. Vad. WIELRIJDER ERNSTIG GEWOND. Gistermiddag om 1 uur ontstond een ernstige aanrijding op den Poeldijkscheweg op de grens van Den Haag en Wateringen, echter nog binnen de gemeente 's-Gra- venhage. Vermoedelijk door onvoorzichtig oversteken reed de wielrijder G. M wo nende in de Schoolstraat te Poeldijk, te gen een personenauto op, waarvan de 38- jarige G. M.. wonende te Hiiligersberg, de bestuurder was. De wielrijder kreeg een zware hersen schudding. Een particuliere ziekenauto ver voerde hem naar het R.-K. ziekenhuis aan het Westeinde. De toestand van den gewonde is van dien aard, dat hij nog niet gehoord kon worden. VERDRONKEN. Gistermiddag om vijf uur is een driejarig schippersmeisje bij het spelen op een schip liggende in het Buitendamsterdiep te Gro ningen komen te vallen en te water ge raakt. Het kind verdween in de diepte. Het stoffelijk overschot van het meisje is later opgehaald. BUITENLANDSCH GEMENGD. RECHTS HOUDEN IN GEHEEL OOSTENRIJK. Aangepast aan de gebruikelijke regelingen. In aansluiting op vorige berichten over een wijziging in de Oostenrijksche ver keersregeling, welke zou worden aangepast aan de in Duitschland geldende voor schriften, deelt de K.N.A.C. ons mede, dat men met ingang van 19 September in geheel Oostenrijk rechts zal moeten houden. Werd reeds voor de aansluiting van Oostenrijk bij het Duitsche rijk m Tirol en Karnten rechts gehouden in het overige gedeelte hield men nog steeds links. Voor deze streken is dus met ingang van 19 September deze regel niet meer van toepassing en volgt men de regeling zooals deze in de meeste West-Europeesche lan den van toepassing is.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9