Na Hitler's rede LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Misdag 13 September 1938 Buitenland SPORT RECHTZAKEN Uit de Omstreken WAIKT k BERICHTEN BEURSOVERZICHT S.D.A.P. en N.V.V. niet meer op de lijst van verboden vereenigingen. Naar wij vernemen is hedenavond een Staatsblad te verwachten, behelzende een Kon. besluit tot wijziging van het rijks ambtenaren-reglement. In aansluiting op dit Kon. besluit heeft de voorzitter van den raad van ministers een beschikking gegeven tot wijziging van de lijsten van verboden vereenigingen in velke beschikking de S.D.A.P en het N.V.V. betreffende het departement van defensie, jijn komen te vervallen. ONTPLOFFING IN EEN WONING TE HEERLEN. Geen persoonlijke ongelukken. In den afgeloopen nacht heeft zich ln een woning aan de Nobels tra at te Heerlen, bewoond door het gezin B., een gasontplof fing voorgedaan. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Tegen drie uur werden de bewoners op- Efscfhrikt door een lcnal. Zij spoedden zich naar beneden en ontdekten, dat ln de keu ken door een gasontploffing een groote vernieling was aangericht, terwijl er brand was uitgebroken. Met behulp van eenige politieagenten slaagde men er ln het vuur met eenige emmers water te blusecfhen. De oorzaak van de ontploffing is vermoe delijk het feit, dat de slang van het gas- toestel, dat op het fornuis stond, in aan raking Is gekomen met het vuur uit het fornuis, waarop een ketel met waschgoed stond te koken. De keuken is geheel vernield. De achter deur Is weggeslagen, evenals het raam. Alle papleren voorwerpen zijn verbrand, terwijl het houtwerk geschroeid is. De ontploffing geschiedde met zülik een kracht, dat ook de keukendeur van een der buren en een kel derluik werden ingedrukt. ROTTERDAM—NEW YORK IN NEDER- LANDSCHEN RECORDTIJD. Vanmorgen om 18 minuten voor zeven ls de „Nieuw Amsterdam" in de Rotter- damsche haven aangekomen. Het schip heeft den afstand New YorkRotterdam afgelegd in 6 dagen 13 uur en 18 minuten, hetgeen een Nederlandsch record beteekent ARRESTATIES IN TANGER. De Spaansche hooge commissaris van Marokko deelt officieel mede. dat ln den nacht op 11 Sept. verscheidene gewapen de oersonen door de internationale politie Ie Tanger zijn gearresteerd, toen zij poog den de Spaansche zone te bereiken. Zij bleken tot een bende samenzweerders te behooren, die een conflict om Marokko wilden verwekken. DE CANADEESCHE ARBEIDERS EN DE AUTORITAIRE STATEN. Het congres der Canadeésche vakver- eenigingen en der arbeiderspartij heeft gisteravond een resolutie aangenomen, waarin geëischt wordt, dat het dominion de leiding neemt van een boycotbeweging van artikelen, afkomstig uit agressieve staten zooals Japan, Italië en Dultschland. HITLER NAAR BERCHTESGADEN. Hitler heeft zich naar Berchtesgaden be geven. EEN RUSSISCH—MANDSJOEKWOSCH— JAPANSCHE COMMISSIE. Het verluidt, dat de Japansche minister van buitenlandsche zaken Ugaki in de he den gehouden kabinetszitting verslag heeft uitgebracht over de onderhandelingen tus- schen ambassadeur Jigemitsoe en den plaatsverv. volkscomm van buitenland sche zaken Potemkln, inzake de instelling van een commissie voor de afbakening der gemeenschappelijke grens. Deze onderhandelingen hebben tot nen bevredigend resultaat geleid. De commis sie zal bestaan uit twee Russische gedele geerden, een Japannees en een Mandsjoe. Er zal geen neutraal lid ln de commissie zijn. De commissie zal tot taak hebben de grenslijn vast te stellen over een lengte van ongeveer 8 K.M. in het betw'ste ge bied. in welks centrum de heuvel Tsjang- koe-feng is gelegen. BOKSEN. HENRY ARMSTRONG LEGT TITEL NEER. Henry Armstrong, de wereldk* muioen in het veder-, ücht- en weiter "gewicht, heeft mede- gedeeld, dat hij van den wereldtitel ln het Vedergewicht afstand zal doen. DUIVENSPORT. WASSENAARSCHE POSTDUIVENCLUB De Wassenaarsche Postdulvenclub hield een Wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Vilvoorden (België), afstand plm. 136 KM. De duiven werden in vrijheid gesteld te 10 uur 40 ®|n. met Zuidelijken wind. De eerste duif be- pkte het hok te 12 uur 14 min. 34 sec. en had traject afgelegd met een gemiddelde snel- he|d van 1440.3 meter per minuut. De laatste Pr'hwlnnende vogel werd geconstateerd te 1 Jur 1 min. 4 sec. en had gevlogen met een ««niddelde van 963.23 meter per minuut. De ^lag was. l' 2. en 22 J J. Pennaarts; 3. 10. 14, 15 en Jf C. Versteeg Jr.; 4. 5. 9. 12. 13, 16 en 20 W. van Beekum6. 19. 21 en 24 J. H. M. grouwer; 7. 8. 17 K. I. Waasdorp; 11 en 23 D. de Kleine. Incidenten nemen feller vormen aan. In de Sudeten-Duitsche gebieden heeft de redevoering van Hitier volgens Havas de uitwerking gehad van een oproep tot opstand. Vannacht zijn bij de incidenten drie personen gedood en is een aantal ge wond. De incidenten hebben zich in den afgeloopen nacht als op een sein vermeerderd. De incidenten zelve hebben ook een ander karakter ge kregen. Voor den eersten keer heeft men opgemerkt, dat van vuurwapenen werd gebruik gemaakt aanvallen werden ge daan op spoorwegstations politie- bureaux en postkantoren. Bij een aanval van dezen aard werd de direc.eur van het postkantoor te Trinksal- fen bli Joachimsthal aan de Saksisch-Bo- heemsche grens gedood. Te Krasne Brenzno (Schoenpreisel) in Noord-Bohemen stonden groote groepen Tsjechen en Duitschers tegenover elkander. Uit de Dultsche menigte wërd geschoten, noch niemand werd getroffen. Aan Tsje chische zijde werd het vuur beantwoord. Er zlin twee dooden. Havas meldt nog de volgende bijzonder heden Te Schoenpreisel hebben eenige honder den Sudeten-Duitschers Tsjechische voor bijgangers aangevallen. Zü hebben de rui en van Tsjechische zaken vernield. Vervol gens kwam het tot een waren slag tusschen de Tjechlsche en de Duitschs menigte. Een Tsjech werd doodelijk gewond aangetroffen in de vitrine van een winkelzaak. Tijdens dit gevecht werd ook een Sudeten-Duitscher gewond. Te Cheb (Eger) heeft een menigte van 800 tot 1000 personen geprobeerd het volks huis der socialistisch partij te bestormen. Na de ruiten te hebben vernield van dê eerste en tweede verdieping wilden de be- toogers de deuren forceeren doch zij wer den teruggedrongen door de arbeiders, die zich ln het gebouw bevonden; Het gevecht duurde drie kwartier De Sudeten-Duitschers hebben meer dan twintig schoten gelost De Tsjechen verde digden zich met slokken en stoelen. In denzelfden tijd reden mannen der F.S. op motorfietsen door de straten. Hun rij wielen waren voorzien van haakkrulsvlag- gen. Later vernielden de betoogers de rui ten van verscheiden winkelzaken. Te Asch werden de stra'en door de F.S. afgesloten De Sudeten-Duitschers hebben er de kruispunten van wegen bezet. Een naUonaal-socialist probeerde te schieten op den secretaris der socialistische partij, die voorbijkwam dp zijn motorfiets. Te Nydeck (Neudeck) hebben 4000 leden der Sudeten-Duitsche partij de ruiten ver nield van de arbeiderscoöperatleve inkoop- vereen'ging. Zy hebben de deur van het volkshu's der socialistisch? party ingesla gen. De arbeiders, die zich vannacht naar hun werk ln de fabrieken begaven, werden aangevallen door leden der party van Hen- leln. Tegen middernacht kondigden sirenes het einde aan van de „oefening" aldus Havas. Te Ausslg werd een haakkrutsvlag gehe- schen op het balkon van café Falk. Te Jablonec (Gablonz) hebben de aan hangers van Henlein een optocht gevormd, waaraan meer dan 10 000 personen deel namen De menigte riep .heil Hitler": van het stadhuis wapperde de haakkruisvlag. De politie was onmachtie de orde te her stellen'. zoodat militairen tusschenbeide moesten komen. Een F.S.-man vernielde den band van een militaire auto. Hij werd door de nolit'e gearresteerd. Tijdens het verhoor stond een geweldige menigte vóór het politiebureau. De toestand was zeer geSDannen, men vreesde .bloedvergieten. Een beambte, die een betooger wilde on dervragen werd gedwongen hem los'te laten, nadat hij slechts zyn naam had op geschreven De politie en het leger zijn thans te Gablonz in alarmtoestand ge bracht. Zij bezetten het centrum van de stad. Van Duitsche zijde wordt nog gemeld uit Eger. dat toen de arbeiders tegen acht uur de fabrieken binnengingen en zich groote groepen kinderen op weg naar school be vonden plotseling od het marktplein, waar juist jaarmarkt wordt gehouden, door ver scheidene manschappen der staatspolitie eenige schoten op de menigte werden ge lost. Daarbij werd de 40-jarige Miklas Gibner door een schot in het hoofd gedood. Zes andere voorbijgangers liepen ernstige wonden op. De toegang tot het marktplein en daar mede tot de jaarmarkt is afgezet. De koop vrouwen braken in allerijl haar kraampjes af. Direct werden te Eger alle bedrijven en zaken gesloten en de schoolkinderen naar huis gezonden Om negen uur trokken mili tairen de stad binnen. Zü verspreidden volksoploopen. Er staan acht pantserauto's gereed. Voortdurend heeft de correspondent op straat hooren schieten. De Sudeten-Duit sche party heeft bevolen, dat de bewoners zich niet op straat moeten begeven. Slechts in de trapportalen staan angstige lieden, aldus het D.N.B., byeen. De ministers beraadslagen. Als gevolg van de incidenten van den afgeloopen nacht zijn de ministers te Praag vanochtend bijeengekomen. De mi nisterraad zal de maatregelen nemen, wel ke worden vereischt door den ernst en den aard dezer incidenten De Sudeten-Duitsche afgevaardigden Kundt en Rosche zullen overigens over deze aangelegenheid door minister-presi dent Hodza worden ontvangen. De regee ring zou inderdaad wenschen maatregelen van buitengewonen aard te nemen ln overeenstemming met de verantwoordelijke Sudeten-Duitsche leiders. Later wordt gemeld: Dc Tsjccho-Slowaaksche regeering heeft besloten den noodtoestand in vfjf departementen af te kondigen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de regeering heeft besloten in alle gebieden, waar de „openbare orde en veiligheid wordt verstoord" het stand recht af te kondigen. Voorloopig is besloten dezen maat regel uit te vaardigen voor Eger, Neu deck, Prcssnitz, Ellbogen en Kaaden. Nader wordt hierover door een specialen correspondent uit Praag gemeld: Het centrum van het gebied waarvoor de staat van beleg is afgekondigd, ligt rond om Karlsbad. Hierdoor is dc rechtspraak van de rechtbanken in eerste uitspraak over gegaan naar hoogere instanties. De procedure wordt versneld zoodat binnen drie dagen vonnis kan worden geveld. Op openbare geweldpleging staat de doodstraf, die binnen 2 uur na het vonnis moet worden voltrokken, be houdens begenadiging door den presi dent. De incidenten kenmerkten zich door het zingen van „Wir wollen Helm" en beleedigingcn aan het adres van pre sident Benesj. De dag van heden is door de Sudeten tot feestdag verklaard ter eere van Hitler's rede. Alle zaken moeten ge sloten zijn. Aan de Poolsche grens zijn weer wapen smokkelaars aangehouden. Ministerieele besprekingen in Engeland. Chamberlain, Halifax, Simon en Hoare hebben, naar verluidt, nog gisteravond laat de redevoering van Hitier aan een eerste bespreking onderworpen. De ministers wa ren evenwel van meening. dat nog geen definitieve conclusies gemaakt konden wor den. Zij besloten daarom vanmorgen op nieuw te vergaderen, om de rede verder te bespreken. Een formeele kabinetszitting vindt heden echter niet plaats. Stemmen uit Amerika. De New-York Times" schrijft. Hitier heeft niet den oorlog verklaard, maar nie mand, die geluisterd heeft naar die dui delijke scherpe, uitbarstende stem. kreeg de verzekering, dat hij den vrede bedoelde. Met betrekking tot Hitler's belofte de Su- deten-Duitscher.s te steunen, schrijft de ..Times",: dergelijke iyvige. onverantwoor delijke eischen en b«lreieingen hebben de sympathie der vrije volkeren achter Tsje- cho-Slowakije gebracht. Tegen deze uit breiding der wetten van geweld, onder den schijn van orde. verzet de wereld zich. Onder het opschrift „het. geweer nog aan den voet" schrijft de „Herald Tribune": Hitier heeft geen oorlog verklaard en geen vrede afgekondigd. Hij deed geen poging een woord van kalmte of verzoening te laten vallen in de kokende hitte van den Tsjecho-Slowaakschen staal. „Het blaffen was onrustbarend, doch het bijten is ten minste uitgesteld", aldus kan zoo ongeveer de meening in Amerika hier worden weergegeven ofschoon men wel in ziet, dat Europa slechts respijt heeft ge kregen van de ongerustheid der paar laat ste weken. De indruk in Polen. In Poolsche politieke kringen is men van opvatting, dat de rijkskanselier dé deur heeft opengelaten voor latere onderhande lingen, zoowel met het rijk gis met de Su deten-Duitschers. De passage der redevoe ring, waarin sprake is van opofferingen van Duitschland in het belang van den vrede, heeft te Warschau een bijzonderen indruk gemaakt. Hitier constateerde de pacificatie der Poolsch-Duitsche betrekkingen en ver klaarde, dat hij de Poolsch-Duitsche grens ab onschendbaar beschouwt. Te dien aanzien moet men opmerken, aldus verklaren Poolsche politieke kringen, dat het de eerste keer is dat Hitler in een officieele verklaring de volkomen onschend baarheid vaststelt der Duitsche Oostgrens en aldus afziet van iedere territoriale her ziening met betrekking tot Polen. Volgens dezelfde kringen, aldus besluit het Poolsche Telegraafagentschap, komt thans alle verantwoordelijkheid voor den toestand voor rekening van Praag. m 15 dezer een critieke dag? Te Praag meent men. dat 15 September, de datum waarop te Ausslg het congres der Sudeten zal worden geopend, de vol gende critieke dag zal zyn. Indien dan nog geen regeling zal zün tot stand gekomen, zal de kwestie van het pleblstiet zeer ze ker formeel aan de orde worden gesteld. Dc Fransche ministerraad bijeen. Om tien uur vanochtend heeft president Lebrun den ministerraad geopend. Daladier en zün collega's begonnen di rect met de beraadslagingen, welke, gezien de belangrijkheid van den bultenlandschen toestand, waarschynlUk tot na het mid daguur zullen voortduren. DE MOORD AAN DEN NIEUWEN BINNENWEG TE ROTTERDAM. Vijfien jaar geëischt. Voor de Rotterdamsohe rechtbank heeft vandaag terecht gestaan de 40-jarige M. J. A. W de Z., chauffeur te Den Haag, thans gedetineerd te Rotterdam, wegens moord, gepleegd ln den avond van 12 Mei op de 40-Jarige mej. H. J. van der Loo, zetjuf- frouw ln een winkel van Verkade aan den Nieuwen Binnenweg te Rottendam. De officier van Justitie, mr. J. Hoeffelman achtte moord bewezen, mede door het feit, dat verdachte alles bekende en toegaf, dat hy het plan had haar te dooden. Hij requireerde een gevangenisstraf voor dcn tijd van 15 jaar. Uitspraak over veertien dagen. AALSMEER. Afscheid van den heer N. J. Bekker. Juist na een 10-jarig verblijf ln deze ge meente was gisteravond het oogenbllk aangebroken, waarop de heer N. J. Bekker als directeur van de Centrale Aalsm. Vei ling afscheid nam. wegens zijn vertrek j naar Rotterdam. Het bestuur had gemeend hiervoor, een samenkomst te moeten beleggen in de vergaderzaal aan de Weteringstraat, welke feestelijk met bloemen was versierd, ten einde leden, personeel en anderen in de gelegenheid te stsllen afscheid van den dircteur te nemen. Er was zeer groote belangstelling: niet alleen uit de gemeente, doch ook uit den lande waren diverss organisaties vertegen woordigd. Allereerst heeft „Uiterwegs Fan farecorps" een paar vroolijke nrs. gespeeld en is den héér Bekker door diens voorzitter, den heer J. Spaargaren, een hartelijk af scheidswoord toegesoroken. Dan voerde de voorzitter der Centrale Veiling, de heer W. Maarse Jbz., het woord. Hoewel het bestuur het ten zeerste be treurde,, dat de heer Bekker heenging, was het toch dankbaar voor zijn gewaardeer- den arbeid in de afgeloopen 10 jaar aan de C.A.V. bewezen, waardoor zij in groei en bloei steeds is mogen toenemen. De samen werking tusschen bestuur en directeur was altiid vriend.schapneli.ik geweest. Als stoffelijk blijk van waardeering van de vereeniging had de heer Bekker een schrijfbureau met stoel in ontvangst te nemen. Ook de nieuwe directeur, de heer C. M. Schilt, werd door den voorzitter in hartelijke bewoordingen welkom geheeten. Achtereenvolgens voerden dan vele spre kers het woord. De heer H. A. Stuiver na mens h?t personeel: de heer G H. v. Itter- zon („Bloemenlust"): de heeren J. Mole- mam^C.Bloemonexurds")dc heer Js. Blom (kcoprrs): de heer G J. Baard.se Dz. (Han delskweekers': de heer Jb. Alderden Dz. (gemeentebestuur. A. T. Bond en C. T. A. V de heer G. Oud (Snijbloem-expor teurs); D. Tas Gz 'oud-bestuurslid); de heer J. P Berghoef (Biljartclub); de heer Scholte (Bloemtrekkersvereen. ,.D. E. S."); de heer P. J. Jore (kweekers); de heer Kralt (Kring Veilingen) en de heer Harm- sen (lid C. A. T.). Allen spraken waardeerende woorden en wenschten den heer Bekker met de zijnen het beste toe voor hun verder leven. Meerdere stoffelijke blijken had de schei dende directeur hierbij nog in ontvangst te nemen. Ook de heer Schilt, de nieuwe directeur, sprak een kort woord en dankte èn den heer Bekker èn het bestuur voor den reeds ondervonden steun en medewer king. Spr. wilde zich ernstig voornemen, de voetsporen van den heer Bekker te drukken. Dan was het oogenblik gekomen, waarop de heer Bekker afscheid nam. Deze dankte het bestuur, commissarissen, leden, personeel en anderen voor den gToo- ten steun steeds ondervonden; deze avond had spr. verrast en verheugd, en hij ge voelde zich diep erkentelijk, aan de C. A. V. in de gelegenheid te zijn geweest een leerschool te maken, getoest aan de prac- tijk des levens. Mogelijk zou later blijken, dat spr. deze leerschool met vrucht had mogen doorloopen. Ook dankte spr. voor de hulde aan zijn echtgenoote gebracht. Na afloop maakten velen van de gele genheid gebruik, den heer Bekker ten af scheid de hand te drukken. heeft zich gisteren bereids een stijging geopen baardwaarvan vooral staal- en automobiel- aandeelen hebben geprofiteerd. De middagbeurs. De scheepvaartmarkt had een zeer stil ver loop. In Tabakken ging weinig om. Deli-Batavias werden iets hooger afgedaan. Aandeelen Dell- M1J. en Senembah's moesten eenige procenten prijsgeven. Op de Rubberafdeeling bestond kort na de opening een vaste stemming voor Amsterdam Rubbers, die eenige punten boven het peil van de vorige slotkoersen werden verhandeld. Daar na deed echter de algemeene beursstemming zich gelden en kon een kleine verzwakking worden waargenomen. Verschillende minder courante soorten werden iets lager genoteerd. Op de Petroleumafdeeling werden Koninklij ken omstreeks het topniveau van gisteren In gezet. Gedurende eenigen tijd onderging de koers niet veel verandering, doch later op den middag kreeg het aanbod de overhand, zoodat een inzinking zich voltrok. Een groot verlies werd tenslotte toch niet geleden. Van de Suikeraandeelen waren H.V.A 's aan vankelijk zelfs prijshoudend, doch het duurde niet lang, of de verkoopers kwamen in de meer derheid en langzaam maar zeker werd een I neergaande lijn gevolgd. 1 In Industrie-aandeelen droeg de handel een kalm karakter. De Philipsaandeelen werden reeds dadelijk beneden de slotprijzen van gis teren verhandeld en zagen zich onder beurs- tijü nog eenige procenten ontgaan. Unilevers' werden na eerst hooger te zijn genoteerd i tegen lager koersen verhandeld. A.K.U.'s bleven op peil. De politieke toestand was heden wederom toonaangevend voor het koersverloop op de Amsterdamsche effectenbeurs. De handel was van geringe afmetingen en uit alles viel op te maken, dat in hoofdzaak een afwachtende hou ding wordt aangenomen. Bij de opening ver schilden de koersen over het algemeen niet veel by de vorige slotnoteerlngen. doch toen onder beurstijd bekend werd. dat in eenige districten van Tsjecho-Slowakije de noodtoestand was afgekondigd, openbaarde zich een gevoel van onzekerheid en vrijwel allerwegen volgden de koersen een benedenwaartsche richting, zoodat vergeleken met de openingsprijzen, verliezen werden geleden. Op de Amerikaansche markt bleef het her stel in Wallstreet niet zonder uitwerking en de bekende toonaangevende Staalaandeelen en Koperwaarden bewogen zich algemeen op een hooger niveau. Nadien echter kwam eenig ma teriaal aan de markt, zoodat tijdens de mid daguren een kleine afbrokkeling plaats vond. De beleggingsmarkt was stil en onregelmatig. Van de Nederlandsche Staatspapieren werd de Oude Schuld een fractie lager afgedaan. De 3 tot 3Va pSt. obligation waren prijshoudend. De Spoorwegdrieën konden zich niet ten volle hand haven. Van de buitenlandsche papieren lagen de Fransche obligatiën zwak in de markt. WISSELKOERSEN. Londen 8 92 1/16 (8 32'/*), Berlijn 74 40 (74.40). Parijs 5-OOV* (5.00 1/4) Brussel 31.27 <3126Vï), Zwitserland 4193 (41.91). Kopen hagen 39 82Vt (39.80). Stockholm 46.05 (45.00). Oslo 44.82»/! (44 82Vt). New York 1.85 3/4 (1.85'/i). Praag 6.41 (6.40), Lire Bankpapier 6.20 6.20). Prolongatie V*, Part. disc. 1/8, Dag geld 1/4. Registermarken 28 7/8, Crediet Sperr- marken 8'/!. Effectensperrmarken 6 3 8, Reismarken 45. Bankpapier 23. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. De Fransche uitvoer gedeeltelijk stopgezet. Met het oog op den tegen woord Lgen internationalen toestand, heeft de re geering te Parijs het besluit genomén 1 den uitvoer van zekere producten, wel ke van belang zijn voor de landsverde diging, te verbieden. Het betreft: ruwe wol en huiden, bewerk te huiden, zijde, lappen katoen, linnen, hennep, jute, sisal, ijzer, blik, staal, enz. AMSTERDAM. 13 Sept. De effectenbeurzen staan op het oogenblik bijna geheel in het teeken van de politiek. De door Hit Ier gehouden rede is allerwegen met gespannen aandacht aangehoord. En hoewel deze rede geenszins in verzoenenden zin werd gehouden, zijn geen geweldmaatregelen aange kondigd. De bestaande spanning is daardoor eenlgszins verminderd. De toestand is overi gens nog ernstig genoeg en zoolang de vrees voor oorlog in Europa niet is weggenomen, zul len de fondsenmarkten door de berichten om trent de politieke verhoudingen waarschijnlijk wel in hooge mate worden beïnvloed. Dit neemt niet weg. dat men toch ook de oogen niet sluit voor factoren van financieele en econo mischer aard en voor aangelegenheden, welke regelrecht met de effectenbeurs in verbinding kunnen worden gebracht. Vooral het verloop van zaken in de Ver. Sta ten wordt met groote belangstelling gevolgd, want. afgescheiden van de politiek, is men er zich overal van bewust, dat de algemeene eco nomische toestand ten zeerste wordt beheerscht door den gang van zaken in Amerika. De ople- i ving. welke ginder reeds gedurende eenige 1 maanden valt waar te nemen, blijft onvermin- j derd aanhouden. Slechts behoeft te worden ge wezen op de staalnijverheid, die op het oogen blik op 45.3Tc van haar capaciteit werkt. Bo vendien zijn er aanwijzingen om te veronder stellen, dat de bedrijvigheid in de staalindustrie eerlang nog verder zal toenemen. Deze meening wordt gegrond op het feit. dat ook andere tak- 1 ken van bedrijf in de Ver. Staten wat meer activiteit gaan ontplooien. Eenige groote auto mobielfabrieken maken gewag van grooter or ders. Alvorens de nieuwe modellen zijn geïntro duceerd zal men toch een gefundeerd oordeel moeten opschorten. Waar echter verscheidene ondernemingen van zeer uiteenloopenden aard melding maken van flinke opdrachten, daar laten de vooruitzichten voor de naaste toekomst zich niet ongunstig beoordeelen. In Wallstreet BODEGRAVEN. 13 Sept. Aangevoerd 348 partyen Goudsche kaas, alle met rijksmerk. totaal 15,660 stuks, wegende 140.940 K.G. Prijs met R.M.. Ie soort f. 2226,50; 2e soort f. 22 24; zwaardere tot f 28.50. Handel vlug. BOSKOOP, 12 Sept. Coöp. Vereen. „De Bos- koopsche Veiling" Rozen per bos: Pechtold 32—48; Wendland 19—26; Hadley 81—94; Clau dius Pernet 15—20; Briarclif 58—71; Butterfly 23—32; Steward 16—23; Wilh. Kordes 17—26; Dorus Rykers 4065; Rosalandia 1833; Flo- rex 2143; Phoebe 3961; Vierlanden 3141; Chfts B. Kilham 12—15; Edith Helen 23—27; Aug. Noack 1822; Else Poulsen 3652; Gloria Mundi 4563; Ellen Poulsen 1824; Paul Grampel 2535; Rosa Mundi 4676; Mevr. v. Straaten van Nes 1923; Ingar Ohlson 4060: Queen Mary 1826; MacKellen 1315; E. G. Hill 2128. Diversen: Chrysanten gr. bloemig 0.601.00; id. tros 7—9; Dahlia's 58; Legus- trum 1015; Asparagus 1216; Gerbera 813; Clematis Durandii 1015; id. Prins Hendrik 6183; id. The President 5060; id. Mevr. Ie Coultre 80. PURMEREND, 13 Sept. Kaasbeurs. Verhan deld 17 partyen, wegende 22.000 KG. Handel goed. Hoogste prijs f. 22. Kleine boerenkaas f. 9 —22.50 per 100 KG.; Volvette f. 1—26 per 100 KG. Aangevoerd 790 KG. boter, f. 1.411.46 per Kilo. Runderen totaal 587 stuks. 300 vette koeien 6169 ct. per KG., handel stug; 139 gelde- koeien. f. 120180 per stuk. handel stug; 60 melkkoeien, f.180260 per stuk. handel stug: 88 stieren. 4652 ct. per Kilo. handel matig; 17 paarden, f.80180 per stuk. handel stug: 124 vette kalveren, 2848 ct. per Kilo. handel stug: 345 nuchtere kalveren voor de slacht. f.7—12 per stuk. handel stug; nuchtere kal veren voor de fok f. 11—18 per stuk. h. stug; 226 vette varkens voor de slacht. 5254 ci. p. Kilo. handel matig: 43 magere varkens, f.18 32 per stuk; 164 biggen, f. 10—16 stuk. handel stug; 92 bokken, f.311 per stuk; kipeieren f. 4.254.75 per 100 st.; eendeieren, f. 3.60 per 100 st.; oude kippen en hanen 3045 ct. per stuk, uitz. pry's 47'£ ct.: eenden f.0.301.50 p. stuk; duiven f. 0.300.50 per paar: ganzen 40 ct. per stuk: Zwanen. Noord-Holl. blauwe. 55 62'- per stuk; jonge hanen 4047'2 ct. Aangevoerd 17.000 eendeieren, prijs f3.50 3.75; kleine broedeieren f. 4.504.70: Aange voerd C0.000 kipeieren, f. 4.404.60; 70 80 KG. f. 4.30—4.50; 65 66 KG. f. 4.90—5.00; 63 64 KG. f. 4.804.95 per 100. NIEUW VENNEP. 12 Sept. 9850 Kippen eieren 4.70—5.30; 1510 Kuikeneieren 3.00—3.50; Konijnen 5085. RIJNWETERING. Veiling R.P.V. Aangevoerd 3175 kipeieren, prijs f4.505.10 per 100; 140 eendeieren, prijs f. 2.502.80 per 100; hennen f. 2.303.30 per 100; kippen f. 0.580.68 p. stuk; hanen 12 ct. per stuk; kaas 50 ct. per KG. ROTTERDAM. 13 Sept. - Veemarkt. Aange voerd 2620 stuks, waarvan 175 paarden, 37 veu lens, 253 magere runderen. 465 vette runderen, 37 vette kalveren, 366 graskalveren. 612 nuch tere kalveren. 560 schapen en lammeren. 2 var kens. 113 bokken en geiten. Pry zen per KG.: vette koeien, 1ste kwal. 70. 2de kwal. 60. 3de kw. 40—50 ct.; vette ossen. resp. 68. 58. 4252; stieren, resp. 58. 54. 50; vette kalveren resp. 95. 85. 6070; schapen resp. 45. 35. 30; lam meren resp. 50. 45. 40 ct.; graskalveren 2de kkw. 52. 3de kwal. 42; nuchtere kalveren resp. 46. 41. 36; slachtpaarden resp. 50. 45. 35 ct. Prij-en per stuk: schapen. 1ste kwal. 24. 2de kwal. 20. 3de kwal. f.17: lammeren resp. f.15 f.13. f.10; nuchtere slachtkalveren. resp. f.13, f.9. 6; nuchtere fokkalveren resp. f. 24. f.20. f.18: slachtpaarden resp. f.210. f.175. f. 1P0: v rk- paarden resp. f.340, f.275. f.130: hitten resp. f.240, f.195, f.100; veulens, resp. f.125. f. 100. koeien, resp. f.280, f.220. f.150; 275 melkkoeien resp. f.275. f.220, f.160; vaarzen resp f.155, f.120. f.90: pinken, resp. f.45. f.35, f.25; bok ken en geiten resp. f. 14, f. 10, f5. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3