r LOEB BUITENLAND I LAATSTE BERICHTEN DE HERFST NADERT LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 13 September 1938 VIS5CHERIJ-BERICHTEN GEBR. VAN ULDEN Vulcanahaard Haardkachel OFFICIEEL! KENNISGEVING BIEDT U DIT ALLES TEGEN ZULKE LAGE PRIJZEN noen, of Tel. 722 - Breestraat 161 Binnenland De kinderverlamming. de tweede maal zou dulden. Ik heb daaruit bij wijze van voorzorgsmaat regel de noodige consequenties getrok ken. Op 28 Mei heb ik tot zeer ernstige maatregelen besloten: I. De aangekondigde versterkingen van leger en luchtmacht werden op mijn bevel onverwijld buitengemeen uitgebreid en oogenblikkelijk ten uitvoer gelegd; 2 Ik heb het bevel gegeven tot de on middellijke uitbreiding van onze vesting werken in het Westen: 3. Ik kan u de verzekering geven, dat daar sedert den 28en Mei de meest gigan tische vestingwerken van alle tijden op gebouwd worden. (Stormachtige bijval!. Daar is een der grootste prestaties vol bracht. Aan de vestingwerken in het Wes ten. waarmede men sedert twee jaar bezig is, werken thans 278.000 arbeiders, verder 84.000 gespecialiseerde arbeiders en 100.000 man van den arbeidsdienst, talrijke batal jons pioniers en infanteriedivisies. Afgezien van het materiaal, dat door andere trans portmiddelen aangevoerd wordt, brengen alleen de Duitsche spoorwegen dagelijks 8CÖ0 wagonladingen aan. Het totale grint- verbruik bedraagt dagelijks ruim 100.000 ton. De vestingwerken aan de Westelijke grens zullen vóór het invallen van den winter geheel voltooid zijn. (Krachtige toejuichingen). Na hun voltooiing zullen de werken meer dan 17.000 pantser- en betonwerken omvatten. Achter dit front van staal en beton, dat gedeeltelijk in drie. en vaak in vier linies tot 50 K.M. breed is, staat het gewapende Duitsche volk. Ik heb deze in spanning, de geweldigste Van alle tijden, op mij genomen om den vrede van nut te zijn. Onder geen omstandigheden zal ik echter bereid zijn werkloos te blijven toe zien bij een verdere onderdrukking der Duitsche volksgenooten in Tsjecho Slowa kije. Duitschers eischen zelfbeschik kingsrecht. De heer Benesj beoefent de taktiek. Hij praat en wil onderhandelingen or- ganiseeren naar Geneefsch voorbeeld de kwesties der procedure ophelderen en kleine geschenken geven om te kal- meeren. Zoo gaat het op den duur niet Het gaat hier niet om frasen, maar om recht en wel om geschonden recht. Wat de Duitschers eischen is het zelf beschikkingsrecht dat ieder ander volk bezit. De heer Benesj behoeft dezen Sudeten- Duitschers geen geschenken te geven. Zij hebben het recht op een eigen leven als ieder ander volk. Ik heb niet den eisch gesteld, dat Duitschland 3". millioen Fran- schen of Engelschen mag onderdrukken, maar den eisch. dat een einde komt aan de onderdrukking der 3!/i millioen Duitschers in Tsjecho Slowakije, en daarvoor het zelf beschikkingsrecht in de plaats treedt. Hei zou ons leed doen, als daardoor onze be trekkingen tot andere Europeesche staten slechter zouden worden, maar niet wij zou den daarvoor verantwoordelijk zijn. Het is zaak der Tsjecho-Slowaaksche regeering, zich te verstaan met de gevol machtigde vertegenwoordigers der Sude- ten-Duitschers en tot een overeenkomst te komen. Mijn zaak en die van ons allen is het echter, ervoor te zorgen, dat hier niet uit recht onrecht wordt, want het betreft Duitsche volksgenooten. Wij zouden niet waardig zijn Duitschers te zijn. als wij niet bereid waren, deze hou ding aan te nemen en de gevolgen daar van onder alle omstandigheden te dragen (Luid applaus). De Fuehrer herinnerde tenslotte er aan, dat hij, toen hij in het voorjaar in Rome was, begrepen heeft, hoezeer de geschie denis der menschheid in te kleine afme tingen werd gezien. Reeds ruim vijfhon derd jaar voor de ontdekking van de nieu we wereld heeft een geweldig Germaansch- Duitsch rijk bstaan. Men moet de geschie denis van een hooger gezichtspunt uit be schouwen. Het nieuwe Italiaansch-Rb- meinsche rijk en het nieuwe Germaansch- Duitsche rijk zijn in werkelijkheid zeer oude instellingen. Men behoeft ze 'niet lief te hebben, doch geen macht ter wereld zal ze kunnen scheiden. Hitier tot de troepen. Voor zijn rede heeft Hitier in gezelschap van de legerleiders de te Neurenberg aan wezige militaire troepen geschouwd. Goe- ring. die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, was vervangen door generaal Milch. In een toespraak herinnerde Hitler in de eerste plaats aan den Anschluss, de ver wezenlijking van een duizendjarigen droom. soldaten, zoo zelde hij, hebt dezen drcom verwezenlijkt door Oostenrijk bin nen te trekken. Hitier bracht daarna hulde aan de na- tlonaal-sociallstische partij, die. in minder dsn twintig jaren er in siaagde. de een heid van Duitschland te verwezenlijken. Het leger en de partij zijn de waarborgen voor de binnenlandsche gemeenschap en beschermen deze ook tegen het buitenland. „Het zijn geen onderhandelingen of conferenties geweest, die ons het recht hebben gegeven, alle Duitschers te hcr- ecnigen. Wij moesten dat recht nemen. Daarom zijt gij er, mijn soldaten". Het nationaal-socialisme, zoo ging Hit- Ier voort, voedt het Duitsche volk op voor de nationale gemeenschap in het binnen land en het leger voedt het op voor de verdediging van deze nationale gemeen schap in het buitenland. Het Duitsche volk heeft vertrouwen in u, om deze'taak op te lossen en het weet. dat het vertrouwen in u kan hebben Want ik weet, dat gij de beste wapenen hebt, die thans bestaan, dat gij de beste formaties hebt en ook het beste karakter. Ik heb de laatste maanden nog gelegen heid gehad dat op de manoeuvreterreinen en op de schietterreinen te zien en ik weet dat de Duitsche natie zich op u kan ver laten. Wij dienen niet om de loonen. om de belooningen op deze wereld. Wij dienen voor ons volk en voor Duitschland. Duitschland Sieg Heil. Men zie voor Stadsnieuws pag;. 2 van het Tweede Blad. VERWACHTE SCHEPEN VOOR DE WOENSDAGMARKT. (Van onzen correspondent.) Erin. IJtn. 12, vang6t 131 m. haring; 70 kantjes steurharing. Gerberdina Johanna, IJm. 38. vangst 100Q k. haring; 16 k. steurharing. Caroline. IJm. 26, vangst 750 m. diversen, benevens 160 stuks stijve kabeljauw. Catharina Duyvis, IJm. 60, vangst 25 m. i schelvisch; 40 m. braadschelvlsch; 75 m. gul; i 100 m. platvisch; 100 m. wijting; 170 m makreel I totaal 510 manden. Poolzee. IJm. 177. vangst 25 m. gr. schol; 60 m. kl. schol; 10 m. schelvisch; 15 m. braad- schelvisch: 60 m. gul; 5 m. hake; 25 m. wijting; 150 m. makreel, totaal 350 m., benevens 300 st. stijve kabeljauw. Walrus. IJm. 24. vangst 1Ö00 m. haring. Betje. RO. 16. 15 m. gr. schol en tarbot; 20 m. schelvisch; 8 m. hake; 70 m. gul; 150 m. kl. schol; 10 m. wijting; 12 m. rog en vleet, totaal 285 manden. i Ziek? Keen. Dronken? Keen. Onafhankelijk geveerde voorwielen? Keen. Welnu, dat is wat er aan scheelt. alleen ara I l&ehepjf, STijit I y HYORaUL •e siaai U f r«/NEr. r°orru/c r. (VeI. IMPORTEURS OOSTER GARAGE HOOGE RIJNDIJK 90 - TEL. 2610 723*5 (Ingez. Med.) Praag verklaart een plebisciet voor onaanvaardbaar. Masaryk, de Tsjecho-Slowaaksche gezant te Londen, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan het Foreign Office. Na zich met Vansittart te hebben onderhouden, heeft hij verder Corbin, den Franschen ambassadeur en Kagan, den Russischen zaakgelastigde, een bezoek gebracht. Naar Reuter meldt, was het bezoek van Masaryk ingegeven door den wensch, op dit critieke oogenblik de positie van de Tsjecho-Slowaaksche regeering duidelijk te doen kennen. In sommige klingen werd aan Hitier het voornemen toegeschreven, een plebisciet voor te stellen, ter oplossing van het Su- deten-Duitsche probleem. Masaryk zou drie redenen gegeven hebben, waarom dit on aanvaardbaar is voor de Tsecho-Slowaak- sche regeering. 1. De Tsjecho-Slowaaksche constitutie voorziet niet in een plebisciet. 2. De regeering, welke een dergelijke maatregel zou uitvoeren, zou ongetwijfeld moeten aftreden als gevolg van de oppo sitie van de geheele natie. 3. De verspreiding der Duitschers over Tsjecho-Slowakije zou het onmogelijk ma ken de gebieden af te grenzen, waarbin nen een dergelijk plebisciet zou moeten worden gehouden. Er is geen demarcatie lijn tusschen Sudetenland en de Tsjechi sche gebieden. De moeilijkheid de Duitsche gebieden af te grenzen wordt eveneens opgegeven als reden, waarom afstand van Sudeten- Duitsch gebied onmogelijk is zonder dat aanzienlijke Tsjechische of Duitsche min derheden blijven bestaan. Masaryk zou voorts nog eens verze kerd hebben, dat de jongste Tsjecho- Slowaaksche concessies het uiterste punt vormen, waartoe de regeering te Praag bereid is te gaan. Zij is onder pressie reeds verder gegaan, dan vroe ger kon worden verwacht. (Men zie voor de ontvangst van deze rede pag. 3 van het Derde Blad. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het gevaar in Europa verschoven. Zou er ooit zooveel belangstelling over de gansche wereld hebben bestaan voor een radiouitzending als gisteravond voor die der Duitsche zenders over Hitler's rede te Neurenberg? Wij gelooven het niet! Hitler heeft gesproken En de wereld is nog niet veel verder gekomen Het acute vraagstuk van Tsjecho-Slowakije blijft acuut, De Fuehrer heeft duidelijk uitge sproken. dat de verdrukking der Sudeten- Duitschers een einde moet nemen en zoo Praag daarvoor niet zorgt binnen afzien- baren tijd, Duitschland achter zijn landge- nooten zal staan. Op zichzelf niets nieuws, dat was reeds lang bekend. Men had even wel zoo gaarne willen vernemen, hoe Hitier zich dat voorsteldeDoch daarover is het stilzwijgen niet verbroken. Men kan slechts gissen. Eén tip. bevat de rede echter: de Fuehrer gebruikte het woord .zelfbeschikkings recht" en hoewel daarvan geen directe eisch werd gemaakt, moet in dat woord toch een belangrijke aanwijzing worden gezien Zelfbeschikkingsrecht stuurt als vanzelf in de richting van een „plebis ciet" De kwestie: oorlog of vrede is dienten gevolge door Hitler's' rede nog niet nader tot een oplossing gebracht. Hitler mag in zijn rede die natuurlijk van echte demagogische zinswendingen niet gespeend was nog zoo fel zich gekeerd hebben tegen de pressie van de democratische landen, die hij uit den aard der zaak scherp afwees, hij is toch in wezen daarvoor teruggeweken, want zijn uitlatingen wijzen niet op een directen oorlog, die, zooals algemeen be kend is. het onafwendbaar gevolg zou zijn van een gewapend optreden in Tsjecho- Slowakije. Trots het feit, dat Duitschland momenteel bijkans half gemobiliseerd mag heeten. schijnt van wapengeweld in het geval der Sudeten geen sprake. Dat is als winst te besdhouwen. Doch daarnaast staat een ander gevaar: liet gevaar der stille penetratie. En het lijkt ons. dat Hitier daarop doelt. Dit ge vaar mag vooral niet geringer worden aan geslagen. want dit kan. zoo de zenuwen der tegenspelers het houden en daar ook dus hetzelfde standpunt blijft bewaard, straks nog op een oorlog uitloópen. Hitier stelde den eisch van een plebis ciet" niet, maar gaf hij den Sudeten niet een wenk. om in die richting te gaan wer ken? Men weet zoo langzamerhand, wat het zeggen wil, als het propaganda-bedrijf der Nazis in actie wordt gebrachtTot zelfs in het buitenland toe dringt dan deze actie door. Praag schijnt bewust te zijn geweest van de mogelijkheid van dit gevaar en heeft reeds gistermiddag bij voorbaat te Londen doen weten, dat het onder geen voorwaarden een plebisciet zou aanvaar den. Zal op langen termijn in Frankrijk en Engeland de publieke opinie echter niet verzwakken? Men denke aan het opzien barende artikel van de „Times" Dat lijkt ons de speculatie van den Fuehrer! Hij hoopt, dat de tijd voor hem zal werken. Momenteel ontloopt hU dus de beslis sing. Hij verlegt deze naar later! Blijven Praag's bondgenooten trouw aan het stand punt van thans, dan kan hij immers altijd nog zich accoord verklaren met hetgeen de verdere onderhandelingen tusschen Benesj en de Sudeten-leiders opleveren. Die besprekingen worden toch voortgezet en trots alle verzekeringen, dat het laatste woord gesproken is, kan men veilig aan nemen, dat in détails nog wel gewijzigd zal kunnen wordenPraag's concessies zijn o.i. nog niet geheel teneinde. Dit staat in ieder geval vast: Europa blijft vooreerst ln bijkans ondragelijke spanning. Zeer, zeer veel zal worden ge vergd van de zenuwen der leiders en van de volken. Stalen zenuwen zullen noodig zij, ook gelet op den toon, waarop van Duitsche zijde net buitenland wordt be- critiseerd. Stel eens voor, dat de buitenl. pers zich op dezelfde wijze tegen Duitsch land keerdeprotesten zouden niet ach terwege blijven. Bovendien moet men zich met ongerust heid afvragen, welk een invloed Hitler's steun-verzekering in het Sudeten-land zal hebben. Zal het daar niet komen tot felle oplaaiing der hartstochten, met alle ge volgen, daaraan verbonden? Laat ons hopen, dat beide partijen in Praag hun aanhang in bedwang zullen kunnen hou den. Nogmaals: het gevaar voor ons wereld deel is nog niet afgewend, hoogstens ver schoven tot later. Zoowel te Parijs als te Londen verga deren de ministers geregeld om geheel oo de hoogte te blijven. Ook diverse hoog'e militairen zijn door Daladier geraadpleegd. De Volkenbond bijeen. De Valera voorzitter. De Volkenbond heeft met 39 van de 47 stemmen voor de huidige zitting de Valera den Ierschen premier, tot voorz. gekozen. De aSsemiblee heeft als ondervoorzitters gekozen de eerste gedelegeerden van Enge- I land met 42 van de 43 geldige stemmen, van Frankrijk met 41 stemmen, van Zwitserland met 40 stemmen, van Zweden met 39 stem men, van Siam met 38 stemmen, van Polen met 38 stemmen, van Turkije met 36 stem men en van sovjet-Rusland met 36 stemmen DUITSCHLAND. Congres te Neurenberg gesloten. Hess. de plaatsvervanger van Hitier. heeft het congres te Neurenberg met een toespraak besloten. Ilenlein is per auto van Neurenberg naar Tsjecho-Slowakije vertrokken. Hitier heeft na het verlaten van de congreszaal een bezoek gebracht aan maarschalk Goering. De gezondheidstoestand van den maar schalk die gisteravond per trein naar Ber lijn is vertrokken, zou tot eenlge ongerust heid aanleiding geven. Van officieuze Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat de ziekte van Goering wordt toegeschreven aan een te grootè krachtsinspanning, vooral aan het feit, dat hij Zondag bij het voorbijtrekken van for maties langen tijd heeft moeten staan. De artsen hadden direct voorgeschreven, dat Goering een voetbad moest nemen, doch dit heeft niet het gewenschte resul taat opgeleverd. ZUID-AMERIKA. Het Chileenschc kabinet vraagt ontslag. De Chileensche minister van binnen landsche zaken Salas Romo heeft gisteren zijn ontslag gevraagd. Uit .solidariteit heb ben daarna ook dc andere leden van het kabinet hun ontslag aan den president van de republiek aangeboden. I on met hem de gure DAGEN en fl T de koude NACHTEN. Deze deren \T U'niét indien U WARMTE en hierdoor GEZELLIGHEID in Uw huis aanbrengt door aanschaf fing van een Alle modellen leveren wij uit voorraad legem fabrieksprijzen. Prijscourant GRATIS op aanvrage SIAM. De regeering afgetreden. Zondagavond is het geheele ministerie afgetreden. In afwachting van de komst van den koning heeft de regentschapsraad de nationale vergadering voor den duur van negentig dagen geschorst. 7206 (InreB. Med.) UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op 21 September 1938, des voormiddags 11 purr in een der vertrekken van het Gemeentehuis zal worden overgegaan tot de uitloting van 35 obltgatiën a f. 1000 en 5 obligatiën a i 500, in de 3'/i°/o geldleening der gemeen te Leiden van 19371, groot f. 1.500.000. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 September 1938 7232 ENGELAND. De defensie van Britseh-Indië wordt versterkt. Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering, met het doel de ver dedigingsorganisatie van Indië op een meer bevredigenden grondslag te plaatsen, voornemens is de volgende maatregelen te nemen Het jaarlijksche defensiecrediet wordt met ingang van 1 April 1939 met een half millioen pond verhoogd tot 2 millioen pond. Een bedrag van vijf millioen pond wordt beschikbaar gesteld voor aanvulling en vernieuwing van de uitrusting van be paalde Britsche en Indische eenheden ln Indië. Vliegtuigen zullen naar Indië gezonden worden voor aanvulling van bepaalde escadrilles van de luchtmacht. Een des kundige commissie van onderzoek zal zich zoo spoedig mogelijk naar Indië begeven om de financieele en militaire aspecten van het probleem te bestudeeren. Dankbetuiging van H.M. de Koningin. De Burgemeester van Amsterdam mocht van Hare Majesteit de Koningin onder staand telegram ontvangen: Bij het einde van de nering ter her denking van Mijn 40-jarige regeering. wensch Ik u, mijnheer de burgemees ter, te verzoeken, Mijn diepgevoelde erkentelijkheid en dank te betuigen aan de bevolking van Amsterdam voor de ontvangst, zoo vol geestdrift en uit het hart komend, die zij Mij heeft be reid. Wil dien dank ook overbrengen aan de huldigingscommissie en aan allen, die onder hare bezielende leiding en in voortreffelijke samenwerking zich zooveel moeite hebben getroost en er zoo bijzonder in geslaagd zijn, om deze week van Mijn verblijf te maken tot een aaneenschakeling van luisterrijke plechtigheden en feesten, die, in de schoone omlijsting van de versiering en verlichting der hoofdstad, tot een niet te vergeten schouwspel geworden zijn. en Mij het treffend bewijs zijn geweest van de liefde en eensgezinde aanhan kelijkheid van Amsterdam voor Mij en Mijn huis. w.g. WILHELM INA. Geen nieuwe directeur bij de Ned. Spoorwegen. Naar men weet zal dr. H. van Manen, ingaande 1 October a.s. als lid van dc di rectie der Nederl. Spoorwegen aftreden. Naar wij vernemen, zal in de vacature van dr. van Manen niet voorzien worden. Prof. dr. ir. J. Goudriaan zal van 1 Oct. a.s. als eenig directeur optreden. UIT HET RAAM GEVALLEN. Vanochtend te ongeveer half acht is in de Korte Houtstraat te Den Haag de lfl-ja- rige mej. Van W. bij het verrichten van werkzaamheden uit het raam van de eerste verdieping gevallen, waardoor zij een sche- delbasisfractuiur bekwam. Personeel van het nabij gelegen militaire hospitaal bracht het slachtoffer daarheen, waar de eerste hulp werd verleend. Later heeft de Geneesk. Dienst haar naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht. Thans bij een 38-jarige vrouw te Hillegersberg. Bij den directeur van den Geneesk, Dienst te Rotterdam is aangifte gedaan van een geval van kinderverlamming bil een acht- en-dertig-jarige vrouw tn Hillegersberg woonachtig. De vrouw is in een der barakken te Rot terdam opgenomen. In Gouda heeft de kinderverlamming zich weer met één geval uitgebreid. In die gemeente zijn thans, sinds het uitbreken van de ziekte, negentien gevallen waarge nomen. In Moercapelle is eveneens aangifte ge daan van een gervai van kinderverlamming. Pater J. Dito voorzitter van den K. R. O. In de vergadering van het hoofdbestuur van den K.R.O.. gisteravond te Hilversum gehouden, is pater J. Dito met algemeene stemmen tot voorzitter gekozen, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van pastoor L. H. Perquin. De nieuwe voorzitter werd 9 October te Santpoort geboren, studeerde 1916 tot 1922 aan het Sint Dominicus College te Nijmegen, deed daarop zijn intrede in de Dominicaner-orde. werd geprofest in 1923 en ontving in 1929 uit de handen van wijlen mgr. H. van de Wetering de wijding tot het priesterschap. Bijzonder trok de radio hem en zoo kwam het dan ook niet onverwacht, dat in 1930 pastoor Perquin hem ultnoodigde zfjn assistent te worden bij den K.R.O In die kwaliteit was hij practisch werkzaam aan de afdeeling programma en propa ganda, in de leiding waarvan hij al spoe dig een voornaam en werkzaam aandeel had. Hij was het. die de laatste jaren het con tact onderhield als lid van de daaeojk- sche leiding van den K.R.O. met ae onderscheiden cultureele, godsdienstige en sociale organisaties. Hij werd ook secretaris van de Katho lieke Radio Volksuniversiteit, nam voor den K.R.O. deel aan de besprekingen met de officieele radio-instanties en het cen traal bureau voor den omroep. Bijzonder ijverde hij voor dc radio in dienst van de missie. Dat bracht hem ar ook toe de K.R O.-wereldultzendingen te beginnen in 1933, die sedert dien onder zun leiding stonden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2