Dreigende waarschuwing van Hitier tot Praag Het Duitsche Rijk staat achter de Sudeten-Duitschers 79 ste Jaargang DINSDAG 13 SEPTEMBER 1938 No. 24069 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. Andersen 's Wilde Zivanen Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEiDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ClsTper regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zyn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend by vooruitbetaling Woensdags en ZateTdags 50 ets. by maximum aantal woorden Tan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ,ao,cts4 porto te (betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque.'en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor telden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd Hjnz per 3 maanden t.2.3S per week f.0.18 Franco per post - f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mncL) In de congreszaal te Neurenberg heeft de Fuehrer en Rijkskanse lier, Adolf Hitler, gisteravond zijn met groote spanning verbeide rede gehouden. Hitier hield zich in den breede bezig met den toestand in Tsjecho-Slowakije, welken hij onduldbaar noemde. «Men heeft de overwegende meerderheid der bevolking van dezen staat gedwongen zich in dit staatsverband te voegen. Men heeft getracht de wereld de opvatting op te dringen, dat Tsjecho- Slowakije een bijzondere politieke en militaire missie te vervullen heeft Die taak is echter in tegenstelling met de levensbelangen van de meerderheid der inwoners van dezen staat." Het Duitsche rijk zal niet langer een onderdrukking van de Sudeten-Duitschers dulden, wien recht moet worden gedaan. HITLER TE NEURENBERG. Inleiding. In zijn rede herinnerde Hitier allereerst aan de eerste oar tij congressen te Neuren berg en aan het ontstaan der nationaal- socialistische beweging. Hij zeide, dat er een diepe haat begen deze party heeft bestaan, doordat zij van geen compromis wilde we ten. Vooral de strijders in de tegenwoordige Oostelijke Mark hebben veel geleden en in het groote wereldgebeuren herhaalt zich thans, wat de partij vroeger in het eigen volk beleefd en verdragen heeft. En vooral: wat de wereldbeschouwing betreft zijn de vijanden van thans dezelfde. Opgericht op het voste fundament van het geloovige vertrouwen, staat het groote Duitsche rijk in de branding van de ver warring, de vernieling en de onrust, als een bolwerk van zijn bloeiend leven naar binnen als een burcht van den vrede naar buiten. Neurenberg is niet alleen het rustende middelpunt in den wirwar van gebeurtenis sen. maar ook in deze uren van koortsach tige .spanning het oog en het oor van de wereld. De Tsjechische staat. Hitler hield zich daarna bezig met den toestand in Tsjecho-Slowakije. Men heeft de overwegende meerderheid van dezen staat gedwongen, zich in dit staatsverband te voegen. Men is begonnen haar te onder drukken en haar de vitale rechten te ont nemen. Men heeft getracht, de wereld de opvatting op te dringen, dat deze staat een bijzondere politieke en militaire missie te vervullen heeft. Die taak is echter in tegen stelling met de levensbelangen van de meerderheid der inwoners van dezen staat. Men gaat in Tsjecho-Slowakiie niet uit van volksrechten, maar van de politieke doelmatigheden voor do onderdrukkers. Wie zich daartegen verzet, wordt beschouwd als staatsvijand. Onder de meerderheid der onder drukte nationaliteiten bevinden zich 31/« millioen Duitschers ongeveer zoo veel als de bewoners van Denemarken. Zij zijn schepsels van den Almachtige. Deze heeft hen niet geschapen, om hen aan een vreemde macht te zien over geleverd. Hij heeft de zeven millioen Tsjechen niet geschapen, opdat zij de 31/; millioen Duitschers zouden bevoog den, controleeren en kwellen. De ellende der Sudeten-Duitschers, aldus ver klaarde Hitler, is nameloos. Men wil de Sudeten-Duitschers vernietigen. Ik kan zoo zeide Hitier den demo- cratischen staten slechts zeggen, dat dit alles ons niet onverschillig is. Aan de rech teloosheid der Sudeten-Duitschers moet een einde komen. Ik heb dat reeds in mijn rede I van 22 Februari van dit. jaar gezegd. Ik verzoek den buitenlandschen staten er van j overtuigd te zijn, dat mijn verklaring geen phrase was. toen ik zeide, dat het Duitsche Rijk niet meer de vervolgingen van Duit schers zonder meer wil aanvaarden". Het Rijk. zoo stelde Hitler vervolgens in het licht, heeft voor den Europeeschen vrede reeds vele offers gebracht. Het heerft van Elzas-Lotharingen alleen afgezien om den Europeeschen vrede een dienst te be wijzen en een einde te maken aan den eeuwigen twist met Frankrijk. Ook aan andere grenzen heeft het Rijk offers ge bracht om den weg te effenen voor de ver zoening der volkeren. Hitier noemde in dit verband het vlootverdrag met Engeland en verklaarde, dat de Duitsche overeenkomsten met Polen van meer belang zijn dan alle gepraat over den vrede. Ik ben, aldus IHitler. niet bereid in het hart van Europa een tweede Palestina te laten ontstaan. De arme Arabieren zijn misschien weerloos en verlaten. De Sudeten-Duitschers echter zijn weerloos noch verlaten. Tegen de democratiën. Men ziet thans in het groot evenals vroeger de verbroedering tusschen demo cratie en bolsjewisme in den strijd tegen de nationaal-socialistische volksgemeen schap. De onoprechtheid van de democra tie blijkt hieruit dat de democratieën zich zelf tot volksregeering en de autoritaire staten tot dictaturen stempelen. In werke lijkheid zyn er op het oogenblik slechts twee landen, groote mogendheden, die een regeering hebben, waarachter 99 procent van het volk staat. Wy hebben moeten be leven, aldus Hitier. dat deze democratieën, toen het haar paste, een werkelyk regiem van geweld verheerlijkten, terwyl de groote aanhankelykheidsbetoogingen in de auto ritaire staten verzwegen of verdraaid wer den. De koloniale kwestie. Eeuwenlang hebben z.g. democrati sche staten met de gewelddadigste me thoden vreemde volkeren onderworpen, maar nu Duitschland zijn koloniën te rug eischt, verklaart men, dat de arme inboorlingen niet aan een dergelijk lot mogen worden overgeleverd. Men deinst er echter niet voor terug in de eigen koloniën inboorlingen door vliegtuigen en hommen tot rede te brengen. Dat zijn dan „beschavingsbommen" in te genstelling tot de brutale bommen, die Italië in Abessynië gebruikte. Deze democratieën schelden op ons, maar wy zyn. God zy dank, in staat een nieuwe gewelddadige uitplundering van Duitsch land te verhinderen. De staat vóór ons werd by na vijftien jaar lang onderdrukt en uitgeplunderd, maar verwierf daarmede den lof een brave en democratische staat te zijn geweest. Onduldbaar wordt deze opvatting op het oogenblik, dat zy daar waar een groot deel van ons volk schijn baar weerloos aan mishandelingen bloot staat, een golf van democratische phrasen bij wijze van dreigement tegen de volks- genooten doet losbarsten. Ik spreek van Tsjecho-Slowakye. (Langdurige byval). Tsjecho-Slowakije constructie van Versailles. Deze staat is een democratie, d.w.z. hij werd gesticht volgens democratische begin- Heden vangen wij aan met de publicatie van Andersen's sprookjes en wel met ,,De Wilde Zwanen". Nogmaals vestigen wij de volle aandacht op deze voor de jeugd en, naar wij hopen, ook voor vele oude ren, zoo interessante nieu we rubriek. Men zie pag 1 van het Derde Blad. selen, doordat men de overwegende meer derheid der bewoners zonder meer dwong de constructie van Versailles te aanvaar den en zich in dien staat te voegen. Men trachtte de wereld geleidelijk de opvatting op te dringen, dat deze staat een bijzon dere politieke en militaire missie te ver vullen heeft. De Fransche minister van luchtvaart, Pierre Cot, heeft dat onlangs uiteengezet. Tsjecho-Slowakije is volgens hem er toe bestemd in geval van oorlog de Duitsche steden en fabrieken met bommen aan te vallen. Hier is dan waarschijnlijk sprake van de bekende bommen met „be schavende" werking. Die taak van Tsjecho-Slowakije is ech ter in tegenstelling met de levensopvattin gen, de levensbelangen en ook met de wenschen van de meerderheid der bewo ners van dezen staat. Daarom moet die meerderheid zwijgen. Ieder protesteeren te gen dergelijke plannen is een aanval op de bestemming van dezen staat en daar om niet in overeenstemming met de grond wet. Deze grondwet gaat. daar zij door „de mocratieën" gemaakt is. niet uit van de volksrechten van dit volk. maar van de politieke doelmatigheidsoverwegingen zij ner onderdrukkers. Men moest dan ook een constructie vinden, die het Tsjechische volk een souvereinen voorrang verleende. De toestand in dezen staat zijn. zooals algemeen bekend is. onduldbaar. In poli tiek opzicht worden hier meer dan 7'/i millioen menschen in naam van zelfbe schikkingsrecht van hun zelfbeschikkings recht beroofd. Als 3'/i millioen leden van een volk van 80 millioen leden een lied niet mogen zingen, omdat het den Tsjechen niet bevalt, of als zij bloedend geslagen worden, omdat zij kousen dragen, die de Tsjechen niet willen zien, of wanneeT zij geterroriseerd worden, omdat zij een groet brengen, welke den Tsjechen onaange naam is, ofschoon die groet hun niet geldt, wanneer men hen bij iedere uiting van na tionaal leven opjaagt als hulpeloos wild, dan kan dat den waardigen vertegenwoor digers van onze democratieën misschien onverschillig, mogelijk zelfs sympathiek zijn, omdat het hier toch maar gaat om 3'/: m'llioen Duitschers. Ik echter kan den vertegenwoordi gers dezer democratieën slechts zeg gen, dat ons dit niet onverschillig is. (Stormachtige bijval)en dat, wanneer deze gekwelde schepsels zelf geen recht en geen hulp kunnen vin den, zij beide van ons zullen krijgen. 'Stormachtige bijval en geroep „Sieg Heil"). Aan het rechteloos maken dezer men schen moet een einde komen. Ik heb dat reeds duidelijk gezegd in mijn rede van 22 Febr. Het was een kortzichtige con structie die de staatslieden van Versailles bedachten toen zij het abnormale bouwsel Tsjecho Slowakije in het leven riepen Het plan, op deze wijze millioenen leden van andere nationaliteiten te overweldigen was slechts uitvoerbaar zoolang Duitschland zelf nog leed onder de ketenen van Ver sailles. Doch te gelooven. dat een derge lijk regiem onbegrensd en eeuwig door kan zondigen, beteekent zich overgeven aan een nauwelijks begrijpelijke verblinding. Duitsche offers voor den vrede. In de zeventiende eeuw heeft Frankrijk het oude Duitsche Rijk in vollen vredestijd Elzas en Lotharingen geleidelijk ontnomen. In 1870 heeft Duitschland na een zwaren oorlog, die het opgedrongen was. deze ge bieden teruggekregen. Na den wereldoorlog gingen zij weer verloren. Voor ons Duit schers beteekent Straatsburg zeer veel. Als wij desondanks onder deze kwestie voor goed een streep hebben getrokken, dan is dat geschied om den Europeeschen vrede een dienst te bewijzen. Niemand kon ons dwingen dergelijke aanspraken vrijwillig op te geven. Wij hebben ze opgegeven, orn aat het onze wil was, eens en vooral den eeuwigen strijd met Frankrijk te beëindi gen. (Stormachtige bijval. 1 Wij hebben de zwaarste offers vrijwillig op ons genomen om Europa in de toekomst den vrede te verzekeren en vooral den weg te effenen voor de verzoening der volke ren. Wij hebben daarbij meer dan loyaal gehandeld. Noch in de pers. noch op de film. noch op het tooneel, is tegen deze besluiten propaganda gemaakt, zelfs in de literatuur is geen uitzondering geduld. Wij hebben in denzelfden geest voorstellen ge daan tot oplossing van de Europeesche spanningen, die afgewezen werden. Aan vele Duitsche grenzen heerscht thans een volledige vrede en Duitsch land is vastbesloten deze grenzen als onveranderlijk te aanvaarden en Europa daardoor een gevoel van vei ligheid en vrede te geven. Deze zelf- BINNENLAND. Hoe druk het was tijdens de Amsterdamsche feest week. ('Binnenland, 3e Blad). Nieuwe brug bij Dordrecht wordt 1 Mei '39 geopend. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. De ontvangst van Hitler's rede in het bui tenland '3e en le Blad). Tal van incidenten in Sudeten-Duitschland. In 5 districten de staat van noodweer afgekondigd, (le Blad). De Valera voorzitter van de zitting van den Volkenbond. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET DERDE BLAD. voor morgen nog matige, Weste lijke wind zonder regen van be- teekenis. De nacht zal nevelig zijn, overdag in het Noorden zwaar bewolkt en iets koeler, in het Zuiden licht bewolkt met de zelfde temperatuur. beperking is echter van verschillende zijden als een zwakheid van Duitsch land uitgelegd. Ik zou daarom deze vergissing hier willen recht zetten. Duitschland is niet bereid onverschillig toe te zien bij het lijden van 31/* mil lioen volksgenooten. Ik zou den staats lieden te Parijs en Londen de verzeke ring willen geven, dat er ook Duitsche belangen zijn. die wij zullen beharti gen en wel onder alle omstandigheden. In den loop van dit jaar heeft zich, al dus Hitier, een gebeurtenis voorgedaan die ieder aanging. In Tsjecho Slowakije zouden gemeenteraadsverkiezingen plaats vinden. De regeering te Praag heeft druk uitge oefend op de verkiezingen. Men is zelfs niet teruggedeinsd voor den leugen, dat Duitschland gemobiliseerd had en gereed stond om Tsjecho Slowakije binnen te rukken. In werkelijkheid was toen geen soldaat opgeroepen en geen enkel regi ment of andere afdeeling naar de grens gemarcheerd. Geen Duitsche soldaat heeft zich buiten zijn vredesgarnizoen bevonden. Niettemin werd de laaghartige campagne voortgezet, waarbij Europa Gemobiliseerd werd voor de misdadige bedoelingen van een regeering, die de verkiezingen onder militairen druk wenschte te plaatsen en die daarvoor een moreele rechtvaardiging noodig had, ja zelfs in haar brutaliteit er niet voor terug deinsde, desnoods Europa in een bloedigen oorlog te iagen. Daar nu van de zijde der Duitsche regeering op deze provocatie niets geschiedde, werd dit wederom als voorwendsel gebru'kt om te beweren, dat Duitschland geweken was voor de Tsjechen en het ingrijpen van Frankrijk en Engeland. Duitsche voorzorgsmaatregelen. Ik kan u verzekeren, aldus reide Hitier onder stormachtigen bijval, dat een groote mogendheid als Duitsch land een dergelyken aanval niet voor

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1