Oorlog of vrede LEiDSCH DAGBLAD - Eerüe BSad Maandag 12 September 1938 VISSCHERIJ-BERKHTEN De strijd in het Verre Oosten Laatste Berichten Binnenland Buitenland Stadsnieuws VRAGENRUBRIEK SPORT BEURSOVERZICHT Officieel bezoek van H.M. de Koningin aan Amsterdam ten einde. Dfe vorstin keert voor een niet- officieel bezoek in het paleis terug. Wederom waren hedenvoormiddag dui- renden op den Dam te Amsterdam samen gekomen: ditmaal om afsoheid te nemen van de hooge Landsvrouwe, die vanochtend officieel uit de hoofdstad is vertrokken. Tegen kwart voor elf betrokken matrozen de eerewaclht voor het paleis. Tegenover het oude vorstenverblijf stelde zich het eere escorte, bestaande uit militaire politie-troe- pen, op, benevens de marine-kapel. Even later reden de hofrijbuigen den Dam op. H.M. de Koningin, begeleid door mevrouw van Loon, dame du palais, nam plaats in een open galarijtuig, bespannen met twee paarden, en van den bok af gereden. Dave rende toejuichingen van het wachtende publiek begroetten de vorstin, toen Zij Haar paleis verliet. De marine-kapel speelde het Wilhelmus en onder de plechtige tonen van ons volkslied reed de stoet, waarin een klein gevolg van Hare Majesteit ging, het Dam rak op. Naast het rijtuig van de Koningin reden de commandant en de onder-com mandant van het militaire politie-escorte. Even nadat de stoet het plein verlaten had, daalde plechtig de Koninklijke stan daard op het palels, ten teeken. dat de vor stin Haar hoofdstedelijk verblijf had ver laten. Langs den geheelen weg stonden de be langstellenden eenige rijen dik achter de polltie-afzetting en zeer groot was de be langstelling op het centraal station en vooral voor den Ingang van de Koninklijke wachtkamer. Te kwart over elf arriveerde de Ko ninklijke stoet aan het stationsgebouw. Hare Majesteit begaf zich met de leden van het gevolg terstond naar de Koninklijke wachtkamer, waar zich de burgemeester van Amsterdam, die in den stoet had mee gereden, evenais de hoofdcommissaris van politie, de heer Versteeg, voegden bij het daar verzamelde gezelschap, In de wachtkamer waren voor het af scheid aanwezig de commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr baron Röell, de gouverneur van de hoofdstad, generaal-majoor Van der Bent. adjudant in buitengewonen dienst van H.M de Koningin, schout-bij-nacht Jolles, com mandant der marine te Willemsoord, ka pitein ter zee Rost van Tonningen, com mandant der maritieme middelen te Am sterdam, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, luitenant-kolonel Boswijk, garnizoCns-commandant te Am sterdam, mr. L. J. A. Trip, voorzitter en de heer Vattier Kraane, secretaris van het Huldigingscomité 1938 en versohillende an dere leden van dit comité. De Koningin nam persoonlijk afscheid van alle aanwezigen, met wie Zij zich lang durig onderhielde daarbij allen, in het bijzonder den burgemeester van Amster dam en den voorzitter van het huldigings comité dankzeggend voor de Haar bereide ontvangst in de hoofdstad en de te Harer eere aangerichte feestelijkheden. Bijna 25 minuten verbleef de Koningin in de wacht kamer, om officieel afscheid te nemen van de autoriteiten der hoofdstad, nu Haar officieele verbliff geëindigd was. hoewel Zij nog eenige dagen binnen de stad zal blij ven vertoeven om Prinses Juliana gezel schap te houden, die, naar men weet, we gens een lichte ongesteldheid voorloopig in Amsterdam zal blijven. Op het eerste perron, dat geheel vrij was gehouden aan de Oostzijde, lag, evenals bij andere gelegenheden, wanneer de Koningin de hoofdstad verlaat, de looper voor den uitgang van de Koninklijke wachtkamer. Doch de Koninklijke trein ontbrak. In- plaats daarvan reden twee gesloten hof- auto's voor. waarvan de voorste den Ko ninklijken Standaard voerde. Te ongeveer kwart voor twaalf verscheen de Koningin, uitgeleide gedaan door den burgemeester van .Amsterdam en door den chef van het Centraal Station, den heer Jongstra, op het nerron en nam Zij, vergezeld van een hofdame, in de voorste auto plaats. Snel reden de beide auto's langs het eerste per ron naar de Westzijde, waar zij langs den Westelijken afrit het stations-emplacement verlieten, vrijwel onopgemerkt door het publiek, dat nog steeds achter de door de politie gehandhaafde afzetting aan de Oostzijde van het station stond te wachten. Nauwelijks een half uur nadat de Ko ninklijke standaard was neergehaald wap- tferde hii weer van den paleiskoepel. Tegen halftwaalf reden 2 gesloten hof- auto's aan de achterzijde van het paleis voor, in de voorste waarvan zich Hare Ma jesteit de Koningin en Haar dame du pa lais. mevrouw Van Loon, bevonden. Hare Majesteit betrad onmiddellijk het Paleis, terwijl in de hoofdstad het gewone 'even na een week van feestvreugde, weer voortgang vindt. NIEUWE HOOFDINSPECTEUR VOLKSGEZONDHEID. Als opvolger van dr. R. N. M. Eykel, de wegens bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd aftredende hoofdinspecteur van de volksgezondheid zal naar wij ernemen worden benoemd dr. J. J. Th. Doyer te Hilversum, thans inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Holland. Dr. Doyer is in 1906 arts geworden, prac- tiseerde in het noorden van het land. promoveerde in 1920 op een proefschrift gewijd aan de erfelijkheid bij tuberculose cn werd daarna inspecteur van de volks gezondheid voor de tuberculosebestrijding in het noorden en later bij samenvoeging van de diensten voor tuberculosebestrij ding en besmettelijke ziektenbestrijding in Noord-Holland. Hij is voorzitter van de commissie voor ■nalariabestrijding in Noord-Holland. De stemming te Neurenberg. In de afgeloopen zes en dertig uur is de stemming te Neurenberg zoo wild gewor den, dat zij niet meer de stem der natie of van de regeeringskringen weergeeft. Bij afwezigheid van officieele richtlijnen ge ven de Duitsche autoriteiten en journalis ten zich aan wilde speculaties over. Eenigen verklaren, dat een overecn- komst met de Tsjechen onmogelijk is en een oorlog onafwendbaar, terwijl anderen beweren, dat een oorlog on mogelijk is. Voor de meeste Duitschers ls de Britsche houding nog steeds niet te gelooven. De gisteravond uitgegeven verklaring over de Britsche politiek is tot nu toe nog niet in d? Duitsche bladen gepubliceerd, hoewel zij gisteravond wel door den voor het bui tenland bestemden dienst van het Duitsche Nieuwsbureau werd verspreid. In plaats daarvan publiceeren de bladen nieuwe gruwelverhalen uit Tsjecho-Slowa- kije. Het Britsche kabinet bijeen. Voor den eersten keer sedert het zomer reces is het Britsche kabinet vanochtend in Downingstreet bijeengekomen. Het zoeken naar het Lutine-goud. Nu de Karimata wordt versleept. (Vervolg van pagina 1). In verband mei, het beëindigen van het zoeken naar het Lutine-goud vernemen* wij nog het volgende: Voordat de gemeenschappelijke mijnbouw- maatschappij Billiton met haar tinbagger molen aan het werk'begon, had zij op grond van alle beschikbare gegevens een terrein uitgezet, waarbinnen het .Lutinewralc. zich moest bevinden, doch dat zoo ruim geno men was. dat, wanneer gedeelten van het wrak zich door onbekende omstandigheden, zouden verplaatst hebben, die gedeelten re delijkerwijze eveneens binnen het arbeids veld zouden vallen. Dit vooropgestelde schema is nauwkeurig uitgevoerd. Men heeft uit de berichten kunnen volgen hoe de bag germolen meter voor meter het terrein op de gewenschte breedte en diepte uitwerkte. Aangekomen bij de uiterste grens heeft men veiligheidshalve ook nog een belang rijke strook daarachter genomen, totdat ieder spoor van overblijfselen van de Lu- tine ontbrak. Ook toen nog meende de gemeenschap pelijke mijnbouwmaatschappij Billiton dat nu zij eenmaal het werk aangevat had, geen enkele kans mocht verwaarloosd wor den. Er waren bovendien nog meer aanwij zingen afkomstig van vroegere onderzoe kingen en bergingspogingen, waarom het besluit werd genomen om naast het oor spronkelijke uitgewerkte terrein nog een strook aan de zuidzjjde uit te werken en dit werk is In de afgeloopen weken vol tooid. Deze tweede werkperiode heeft onvol doende aanwijzingen opgeleverd om verder baggerwerk te rechtvaardigen. Hiermede is dan een werk beëindigd, dat allerwegen met groote belangstelling en spanning is gevolgd. Veilig kan geconsta teerd worden, dat geen kans of aanwijzing onbenut is gelaten. Alles heeft men van de Lutlne kunnen vinden, het voorschip zoo wel als het achterschip met zijn wrakhout, zijn kanonnen en munitie en zijn ballast- brooden. Alleen een ding bleek niet aan wezig te zijn, t.w. de gewenschte goud- en nó verschat. Toen het werk werd aangevat, werd er gewezen op twee mogelijkheden die een te leurstelling zouden kunnen brengen: in de eerste plaats dat de Karimata, evenals vele voorgangers, door de weersomstandigheden of de gevaarlijke stroomingen bij Terschel ling, niet voldoende gelegenheid zou krij gen om te verken en in de tweede plaats het risico, dat het goud en zilver e; niet zou geweest zijn in de 'roeveelhedi n die men zich had voorgesteld, of reeds geheel of voor het grootste gedeelte door voorgan gers naar de oppervlakte van de zee zou zijn gebracht. Wat het eerste betreft, is men het er wel eenstemmig over eens. dat de Karimata technisch aan de hoogste verwachtingen heeft beantwoord. Op zichzelf is dit een belangrijk feit, omdat het hier betreft or.t- ginntngsmateriaal, dat veel grooter is dan vroeger door Nederlandsche werven werd afgelevei I. Onder de bijzonder onguns'ige omstandigheden, waaronder dezen zomer gewerkt moest worden, heett dit materiaal wel schitterend zijn technisch vermogen bewezen en heeft men er ervaringen mee opg'-caan, dl.' zoowel voor het Unbeórijf als voor de ILderlandsche molenbouwers vruchten voor de toekomst zullen afwerpen. Het andere risico, waarvoor men stond, n.l. dat het gewenschte goud en zilver niet aanwezig zou blijken te zijn, is tenslotte tct aller teleurstelling een werkelijkheid gebleken. Hiermtde is dan een eind gekomen aan den meest grootschen aanval, die er op de vermeende schatten van de Lutme ls ge daan. INCIDENT IN NACHTELIJK AMSTERDAM. Man steekt vrouw neer. Vannacht hebben in een perceel aan den Amstel bij de Amstelstraat te Amsterdam een vrouw en een man oneenighetd gekre gen, welke al spoedig in een gewapend conflict overging. De man greep in drift naar een mes en bracht daarmede de vrouw een diepe steek in de linkerzijde toe. De vrouw kon nog juist de trap bereiken. Hier snelden benedenburen haar te hulp. De politie en de geneeskundige dienst waren spoedig ter pi;:at.se De vrouw, die door bloedverlies was ineengezakt, kon geen verhoor meer worden afgenomen, zoodat men omtrent de aanleiding tot de ruzie nog in het. duister tast. Bet slachtoffer ts naar het Binnengasthuis overgebracht. De man heeft van de consternatie ge bruik gemaakt om spoorloos in het duister te verdwijnen. Het doel der vergadering Ls in de eerste plaats alle leden vah het kabinet in staat te stellen den toestand te bezien in het licht der laatste berichten uit het buiten land. Zeer groote beteekenis kent men toe aan de door Hitler vanavond uit te spreken re devoering. In den loop der week zullen nog meer kabinetszittingen worden gehouden. Als voorzorgsmaatregel heeft de politie vandaag Downingstreet voor het gewone publiek afgesloten. De Tsjechische gezant te Londen. Jan Masaryk, heeft tijdens den kabinetsraad een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken, waar hij. naar men gelooft, door van Slttart werd ont vangen. Om 1 uur 35 verlieten de ministers Downingstreet. Vandaag zullen de minis ters niet meer bijeenkomen. Een Duitsche delegatie teruggetrokken. Op het laatste oogenblik heeft Duitsch- land zijn delegatie ter internationale conferentie voor statistiek, die vandaag te Praag wordt geopend, teruggetrok ken. De kinderverlamming te Rotterdam. Twee nieuwe gevallen. Vandaag zijn bij den directeur van den Ger.ce.ik Dienst wederom twee -nieuwe gevallen van kinderverlamming aangege ven. De patientjes zijn één en negen jaar oud. PROF. DR. BERGER VERLAAT HET ZIEKENHUIS. Prol. dr. H. C. L. E. Berger is, na een verpleging van vijf weken in het St. An- tonius-ziekenhuis te Utrecht in verband met de opgeloopen verwondingen bij een auto-ongeval in Maarsen, heden naar zijn woning in 's-Gravenhage teruggekeerd. Hij zal echter nog eenigen tijd rust moeten houden en onder observatie blijven van dr. Klinkenberg, die hem in het ziekenhuis heeft behandeld. REEKS INBRAKEN OPGEHELDERD, In de afgeloopen maanden werden regel matig inbraken gepleegd in de residentie, waairvan de daders niet konden worden gearresteerd, doch er kwamen na uitge- bre'd onderzoek telkens nieuwe gegevens bij de Haagsche politie binnen. Tenslotte kon men overgaan tot de arrestatie van enkele jongelui, die thans b^fend hebben- aan 13 inbraken schuldig te zijn. De tuit van deze inbraken is in het alge meen gering geweest. De gearresteerden speurden in de eerste plaats naar geld. ver volgens ock naar snoepgoed en sigaretten. Dit laatste is dan daders tensfotte nood lottig geworden. De politie begreep te doen te hebben met een caar acrobatisch aange legde jongelui, die vaak halsbrekende toe ren mossen verrichten om <m het terrein van hun arbeid te komen. Zoo kon men ten slotte tot hun arrestatie overgaan. UIT NED. OOST-TNDIË. PRAUW MET DERTIEN INZITTENDEN OMGESLAGEN. TAROENA. 12 Sept. (Aneta/A.N.P.1. Na dat bericht was ontvangen van het om slaan van een prauw nabii Kalama, een eiland ten zuiden van de Sangi-eiianden, is het gewestelijk vaartuig „Aleida" Zater dagnacht met den controleur en een zen dingsarts voor onderzoek uitgevaren. De prauw bevatte 13 inzittenden, die na bijwoning van de jubileumfeesten te Ta- mako naar het eiland Kalama terugkeer den, De pogingen tot ODsporing hadden geen resultaat, doch inmiddels was bericht ontvangen, dat negen schipbreukelingen, na 30 uren in grooten angst te hebben doorgebracht, met den prauw waren aan gedreven. Nader is gebleken dat een voorganger van de gemeente met zijn kind en een vrouw zijn omgekomen, en dat 1 persoon naar een nabijzijnd eiland is gezwommen. Enkele schiobreukelingen zijn opgenomen in het ziekenhuis te Taroena. Hun toe stand is bevredigend. SI.EEPBOOTEN UIT HOLLAND IN INDItS GEARRIVEERD. BATAVIA, 12 Sept. (Aneta/A.N.P.). He denmorgen arriveerden in de haven van Tandjong-Priok de twee nieuwe sleepboo- ten van de Ned. Ind. Steenkolen Handels mij. de „Rolf" en de „Gina" die 24 Mei uit Rotterdam zijn vertrokken. De gezagvoer der, de heer W. Kok, deelde mede, dat hij tot Aden prachtig weer heeft gehad. Na Aden werd het weer echter uiterst slecht, zoodat hij, na 12 dagen, besloot naar Aden terug te keeren, waar men een maand ver bleef. Ook voor het verdere gedeelte van de reis waren de weersomstandigheden niet fraai, doch storing werd niet ondervonden. Beide sleepbooten zijn uitgerust met de meest moderne voorzieningen voor berging en met materiaal voor blussching van bran den. De gezagvoerder blijft in Indië. De bemanning zal naar Holland terugkeeren. JAMES ROOSEVELT AAN MAAG GEOPEREERD. In de Mayo-stichting te Rochester heeft James Roosevelt een maagoperatie onder gaan. Het resultaat is bevredigend. Presi dent en mevrouw Roosevelt hebben in een aangrenzend vertrek de operatie afgewacht Goering moet het bed houden. Minister-president generaal-veld- maarschalk Goering is sedert gister avond licht ongesteld. Over zijn toe stand hebben de hem behandelende geneeshceren hedenmiddag een bulle tin uitgegeven, waarin wordt; verklaard dat de bloedvaten van het rechterbeen van Goering ontstoken zijn. Een ca- tarrhe van de bovenste ademhalings organen is daar nog bijgekomen. De ziekte, welke gepaard gaat met, koort sen. maakt het noodig, dat Goering eenige dagen het bed zal houden en absolute rust zal genieten. LEWIS TEGEN HET FASCISME. Op het internationale congres tegen oor log en fascisme in Mexico heeft John L. Lewis, de voorzitter van de C.I.O., den steun zijner arbeidsorganisatie beloofd voor een ever de geheele wereld te voeren strijd tegen het fascisme. Zaterdagavond omstreeks kwart voor 'waalf heeft de politie den 40-jarigen H. K. gearresteerd, die onder den invloed van sterken drank verkeerde en zich op weder rechtelijke wijze toegang had verschaft tot de woning van kennissen in de Nicoiaas Beetsstraat die hem niet meer wilden toe laten K ontstak hierover zoodanig in woede, dat hii een ruit vernielde, de deur intrapte en zich vervolgens naar boren begaf, waar hij de vrouw des huizes eenige klappen od het hoofd toebracht. Ot> dat oogenblik arriveerde de politie en arresteerde den man. De 21-jarige mei J. H. uit Zoeter- woude is gisteren op den hoek van Heeren straat en Leliestraat aangereden door een auto, waardoor zij viel en haar' linkerduim brak Na in het Academisch Ziekenhuis ver. bonden te zijn kon zü huiswaarts keeren. Zaterdagavond kwam mej. v. d. R. al hier toen zij op de Hoogstraat aan een kraam eenige koopwaar wilde betalen, tot de onaangename ontdekking, dat In de drukte haar portemonnaie inhoudende f. 12.50 gerold was. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 12 September 1938. Tarbot f.1.10—0.78; Tong f.1.60—1.10; Heil bot f.0.84—0.70 per kg.;; Groote schol f.28—22; Middel schol f.21—20; Zetschol f.23—19; Klein- schol f.214.70; Tongschar f.3418; Poontjes f.43.20; Groote schelvisch f.3829; Middel schelvisch f.28—21; Kleinmiddel schelvisch f.21 —9; Kleine schelvisch f.93.30: Groote gul f.14—11; Kleine gul f.12—4; Wijting f.3.10— 1.75; Makreel f. 7.502.60; Versche haring f.3.102 per 50 kg.; Groote hake f.68; Middel hake f.60 per 50 kg.; Kleinmiddel hake f.2118 Kleine hake f. 1710 per 50 kg.; Kabeljauw f.52—31 per 125 kg.. Vleet f. 2^50.75; Leng f. 1.100.55; Koolvisch f. 0.800.36 per stuk; Rog f. 13—12 per koop. Besomming trawlers; Maria S. Ommering IJm. 7 1040 manden f.3070; Rotterdam IJm. 112 660 manden f.2420; Ewald IJm. 48 800 manden f.2870; Utrecht IJm. 73 1500 manden f.3540; Alma IJm. 44 475 manden f.3240; En Avant IJm. 8 1340 manden f.3610: Adelante IJm. 19 1500 manden f.3460; Maria IJm. 95 280 man den f. 1410; Eveline IJm. 115 1250 manden f.4220; Oostzee IJm. 147 300 manden f.2160; Uiver IJm. 384 490 manden f.2900. Deensche kotters: E. 404 f.900; E. 100 f.910. Besomming der trawlers te IJmuiden op heden: KW. 103 80 manden f. 1270; En avant. IJm. 8. 1340 manden f. 3500 (niet f. 3610. zooals aan vankelijk gemeld). Loggers: KW. 75 met f. 340; KW. 175 met f. 380; KW. 162 met f. 360; KW. 155 met f. 500; KW. 27 met f. 260; KW. 177 met f. 460; KW. 91 met f. 380; KW. 112 f. 270; KW. 154 met f. 330; KW. 178 met f. 330; KW. 46 met f. 370; KW. 59 met f. 550; KW. 24 met f. 580. Aangevoerd aan den afslag 6192 kisten ver sche haring en 168 kantjes steurharing. Van de haringvisscherij kwamen heden te Vlaardingen binnen: KW. 163. J Schaap met 26 last: KW. 70. C Krijgsman, met 26 last; KW. 44. W. v. d. Plas. met 30 last; KW. 50, P. v. d. Oever, met 27 last; KW. 65. P. Ruwaard, met 27 last: KW. 58, J. Guit. met 28 last. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. Binnen van de haringvisscherij te IJmuiden: K.W. 34 met 32 last haring, die per motor schip naar Katwijk vervoerd zijn. ENORME AANVOER VAN VISCH TE IJMUIDEN. De 13 trawlers die heden te IJmuiden binnen waren hadden bijna alle groote vangsten. Vooral de 6 haringbooten, die in totaal niet minder dan 6200 kisten haring aanvoerden. De „Schoorl" die ook binnen is. verkoopt haar vangst morgen, terwijl nog morgen verwacht wordt de Delft met niet minder dan 3800 man den of circa 140,000 K.G. Dit is de grootste haringvangst die ooit in IJmuiden is aange voerd. Het resultaat is des te mooier, omdat de Delft evenals de Schoorl pas Woensdag naar zee is vertrokken en dus slechts 4 a 5 dagen heeft gevischt. Vooral Zaterdag werden groote vangsten ge rapporteerd. zelfs van 300 a 400 manden in één trek. Ondanks den grooten aanvoer was de prijs tamelijk vast. KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. De Kunstkring Het Schouwspel begint haar serie voorstellingen voor het seizoen 1938/39 in den Leidschen Schouwburg reeds Zondag en Maandag a.s. Weer zijn toch twee avonden volledig gevuld. Geopend zal worden door .,Het Masker" met het aardige blijspel „George en Mar garet van Gerald Saivr?. P. J. U. te L. De feestverlichting te Rot terdam brandt niet meer; die te Amsterdam echter nog tot en metWoensdagavond, Beroep op den Volkenbond. Het Chineesche telegraaf-agentschap meldt, dat Tsjang Po Li, de vice-voorzitter van den Chineeschen politieken raad, een. telegram gericht heelt aan Avenol, den se cretaris-generaal van den Volkenbond, waarin hij verzoekt, sancties tegen Japan toe te passen en China materieele hulp door den Volkenbond te doen verleenen. Op een vergadering te Kanton van dui zenden vertegenwoordigers van diverse or ganisaties ls tot een dergelljken stap be sloten. Van het front is geen nieuws van eenige beteekenis. BILJARTEN. BEKERWEDSTRIJDEN LEIDSCHE BILJARTBOND. Het programma voor de eerste ronde van de wedstrijden om Óen Amstel-beker is na loting als volgt samengesteld: Morgen (Clublok. P. v. Cleef) D.O.S. B De Poedelaars; (Clublok. T.O.G.) P. v. Cleef— Des Amie. Donderdag (Clublok. T.O.P.) T.O.G. A D.O.S C; (Clublok. D.O.S.) T.O.G. B—T.O.P. A, AMSTERDAM. 12 September. De berichten omtrent de verhoudingen in Centraal-Europa maakten den indruk, dat de spanning nog geenszins is verdwenen en de politiek drukte dan ook weer onmiskenbaar haar stempel op de markt en voornamelijk komt dit tot uitdrukking in een groote gereser veerdheid, in verband waarmede de omzetten van kleine afmetingen bleven. Bovendien be wogen vrijwel alle fondsensoorten zich op een verlaagd peil. De stemming was echter kalm en onaer beurstijd viel dan ook geen Inzinking waar te nemen, integendeel volgden de koer sen vooral later op den middag een opwaart- sche richting. Op de Peiroleummarkt openden Koninklijken een kleine zestal procenten beneden het vorige slot, doch geleidelijk aan kon een verbetering worden waargenomen. In Suikerfondsen ging weinig om. De affaire beperkte zich voornamelijk tot H.V.A.'s. die eenige punten lager werden ingezet en na enkele kleine schommelingen tenslotte niet veel verandering meer ondergingen. De Scheepvaartafdeeling lag geheel verlaten. Tabakken hadden een zeer nauwe markt. Voor de Sumatra-aandeelen kwamen kort na de opening noteeringen tot stand, die maar weinig verschilden by de vorige prijzen. De affaire in Industrieelen was klein. De Philips aandeelen werden onmiddellijk eenige procenten lager afgedaan, doch legden vervol gens een goed weerstandsvermogen aan den dag. A.K.U.'s kwamen iets lager te liggen. Unilevers moesten zich wederom een verlies van eenige procenten getroosten. Rubberaandeelen hadden een kalm voorko men. Amsterdam Rubbers openden op ongeveer het peil van de laagste koersen van Zaterdag en trokken later op den middag iets aan. Di verse incoui anten werden een kleinigheid lager genoteerd. Het bericht, dat de Internationale Rubberregelingscommissie de exportquota voor het laatste kwartaal van dit jaar niet heeft gewijzigd, maakte een goeden indruk, doch sor teerde overigens niet zooveel effect. De Amerikaansche markt was kalm. In na volging van Wallstreet stelden de noteeringen zich eenigszins lager. Tijdens de middaguren kwam op de koersen niet veel verandering. De beleggingsafdeeling was stil. De Neder landsche Staatspapieren hadden een gedrukt voorkomen. De obligatiën uit de jongere emis sies kwamen bijna over de geheele linie lager te liggen. De spoorwegdrieën daalden beneden den parikoers. Van de Oude Schuld lagen voor al integralen gedrukt in de markt, Fransche fondsen werden meerendeels wat lager afgedaan WISSELKOERSEN. Londen 8.92 1/8; Berlijn 74.40; Parijs 5 CO1/^; Brussel 3x.26'/t; Zwitserland 41.91: Kopenhagen 39.84: Stockholm 46.Oslo 44.82' New-York 1.85'/*; Praag 6.40. Lire Bankpapier 6.20. Prolongatie Part. disc. 1/8; Daggeld Registermarken 28'/s; Crediet Spermar ken 8 3/8; Effectensperrmarken 6 3/8; Reis marken 45; Bankpapier 223/<. MARKT SIKlMTWdW AMSTERDAM. 12 Sept. 1938. Veemarkt. Aan gevoerd: 682 vette koeien, prijzen: le kwal. 70— 76. 2e kwal. 5868. 3e kwal. 4856 per k.g.; 30 stieren 5058; 40 melk- en kalfkoeien 200— 270 per stuk; 112 vette kalveren: 2e kwal. 52—60 3e kwal. 4450 per kg. levend gewicht; 134 nuchtere kalveren 814; 87 schapen 1425 per stuk; 500 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 KG, 65—66; Zware varkens 62—64; Vette varkens 6061 per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Slachtrunderen; zeer ruime aanvoer, handel -teepend, lagere prijzen, Melkkoeien: zeer ma tige aanvoer, zeer trage handel. Vette kalveren: tame aanvoer, handel sleepend, lagere prijzen. Nuchtere kalveren: ruime aanvoer, vlugge han del. prijzen onveranderd. Schapen: matige aan voer. handel stug, hoogere prijzen. Varkens: rui me aanvoer, trage handel, prijzen lager. RIJNSBURG, 10 Sept. Bloemenveiling. Gla diolen Picardië 35—80; War 5090; Polijst 40 120; Dahlia's Roem 5080; Pracht 80—120: Majestic 6080 ct.; Pompon Dahlia's Glow 40—50: Witte Lelies f. 4.63—6.40; Auratum 5.20 —6 30: Rubia 8—12; Trisoma 5080; Afrikanen 810; Montbretia 2040: Asters gemengd 20 30; Witte Asters 3040. Straalasters rose 40 70; Chrysanthen bruin 1215: Goudvlinder 10 12; Groote Chrysanthen Pulling geel 613: Rayonanten 6—9. ROTTERDAM. 12 Sept. Buitenlandsche gra nen: Bahia Blanca 74 75. disponibel A f.9.50; Canada No 2 disp. f. 8; Amerik. No. 2 disp. 7.95; Zuid-Russische 776 77 disp. 3. gedenatu reerd f. 6.60; Amerik. No. 3. aangek. 1431 j Dc- nau 62 63( stoomend f.146. Zuid-Russische 67 68. disp. f. 148, stoomend f. 147; Haver per 100 KG.: La Plata clioped 55 56. disp. f. 7.10; Mais per 2000 KG O^lc La Plata disp. f.153. stoomend f. 151-143'.La Plata cinquantino disp. f.172 stoomend f.168: Amerik. mixed No. 2: disp. f.149; Amerik. eel-^ No. 2 disp. f150 151. stoomend f.149 te: Gele Braziel disp. f.148; - Boekweit per 100 KG.: Manchoerijsche disp. f. 8.90: Póolsche heerscnafft f. 8.35. ROTTERDAM. 12 Sept. Aanvoer 2422 stuks, waarvan 703 vette runderen. 204 vette kalveren. 23 nuchtere kalveren. 597 schapen en lamme ren. 894 varkens. 1 bok. Prijzen per KG.: Vette koeien 1ste kwal. 70, 2de kwal. 60. 3de kwal. 40—50 ct.: vette ossen ^sp. 68. 58. s?50; vette kalveren resp. 95. 85. 60—70: varkens (levend gewicht') resp. 53, 52. 51 ct.: schaper» rc?o. -«5. 35, 30 ct.; 50 lammeren resp. 50, 45.'<-0ct, Pryzen per stuk schapen 1ste kwal. 25. 2de kwal. 20, 3de kwkal. 17; Lammeren 1ste kwal. 16. 2de kwal. 13, 3de kwal. 10.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3