De vraagoorlog ol vrede WOLTERS WOENSDAGAVOND ELTAX 666 lieeleh^anot 287177 Buitenland [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 12 September 1938 AMSTERDAM BIJ AVOND Vereen, v. at" Veil iq heid 1 Intense belangstelling voor Hitler's rede Ni LUCHTVAART FAILLISSEMENTEN TUINFEEST IN „ENDEGEEST". Een geslaagde dag. Zaterdag hebben de patiënten van Endegeest en Voorgeest het jubileum van H. M. de Koningin gevierd met een uit nemend geslaagd tuinfeest Reeds om 9 uur des morgens werden de verpleegden door het personeelnvuziek- corps van de afdeelingen gehaald. Vooraf gegaan door de muziek. ..agenten te paard" en een carnavalspop van 4 meter hoog, werd naar het Kasteelplein gemar cheerd. waar het patiëntenzangkoor eenige nationale liederen ten gehoore bracht. Daarna vervolgde de stoet zijn weg naar het voelbalveld dat in een feestterrein was herschapen. De draaimolen werd bestormd en zij. die in de tentjes voor eetwaren, toeters, touwtje trekken, electrisch visschen, rin gen werpen enz., enz, bedienden, kwamen dra handen te kort. Des morgens werden alleen door de pa tiènten enkele spelen gehouden, zooals elerenloopen en zakloopen. a Des middags verzamelden zich de fami lieleden van personeel en verpleegden met de patiënten op het terrein, zoodat toen meer dan 1000 menschen in vroolijke stem ming aan het feest deelnamen. Onder hen bevonden zich de wethouder, de heer M. G. Verwey. en andere commis sieleden Was de lucht des morgens een weinig betrokken, des middags vertoonde de zon zich in al haar pracht, hetgeen de vreug de niet weinig verhoogde. Er werden wedstrijden en spelen georga niseerd. waaraan patiënten en personeel deelnamen Door de kinderen werden bal lons opgelaten. De ringrijderij op versierde fietsen toon de ook bïj de patiënten groote vindingrijk heid en goede smaak. Het hindernisloopen gaf groote vroolijk- held en buitengewoon werd genoten van den gecostumeerden voetbalwedstrijd, waarmede de dag werd besloten. Een woord van dank komt toe aan het personeel, dat in eensgezinde samenwer king zooveel deed voor het slagen van het feest, in het bijzonder ook aan den opzich ter. den heer van Biemen. die met zijn technisch personeel zooveel extra werk verrichtte. VOETBALVER. „ZUIDERKWARTIER'. Jaarlijksche feestavond. Zaterdag hield bovengenoemde vereeni- ging haar j aarlij kschen feestavond in de zaal van ,,Oud Hortuszicht" aan den Witte Singel. Te circa halfnegen opende de voor zitter de heer v. d. Woerd dezen feestavond en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer de la Beije als trainer der vereenigmg. Nadat hij de prestaties der diverse elftallen onder de loupe had geno men. riep hij de 'spelers van het eerste elf tal op het podium en wenschte hun nog maals geluk met het fraaie succes dat zij geboekt hebben door op fraaie en sportieve wyze de L.V.B.-Sleutels voor een jaar te veroveren en bood aanvoerder v. d. Wilk een fraai bouquet bloemen aan. Verder spoorde hij de spelers aan zich in het nieu we seizoen op eerlijke en sportieve wijze in den strijd te werpen. Daarna richtte spreker zich tot de leden aer diverse commissies en dankte hun voor hetgeen zij in het afgeloopen seizoen voor de vereeniging hebben gedaan. Hiermede was deze feestavond geopend. Alvorens het scherm voor het eerste tooneelstuk omhoog ging, had de pianist Lancel zich al laten hooren. Te zamen met. het lid G. Houps werden vervolgens eenige nummers op de accordeon ten gehoore gebracht, welke door de aanwezigen met een hartelijk applaus werden beloond. Daarna was de beurt aan het duo Van der Woerd, dat de aanwezigen op kostelijke wijze heeft vermaakt. De bloe men voor mej. v. d. Woerd en het geschenk voor haar partner waren evenzeer verdiend als het hartelijk applaus. Tusschen de verschillende nummers door lieten de heeren Lancel en Houps zich nog maals hooren en ook zij kregen een gul applaus. De tombola was eveneens een suc ces; haast iedere bezoeker ging met een prijsje naar huis. Toen dit alles achter den rug was, werd er onder leiding van den heer Fakkel tot diep in den nacht gedanst „Zuiderkwar tier" kan met voldoening op dezen geslaag den feestavond terugzien. Steeds meer nadert voor Europa het cri- tleke punt, dat zal beslissen over de vraag: vrede of oorlog. Men leze eerst het 3e Blad. De berichten uit Tsjecho-SIowakye zijn vand usdanigen aard, dat vrees niet direct gewettigd is. President Benesj hield een zeer kalmeerende rede en de besprekingen tusschen Hodza en de Sudeten-Duitschers zullen morgen worden voortgezet. Niettemin heerschte er gisteren in het land, dat zich totdusver zoo merkwaardig stil had gehouden, een zenuwachtige stem ming en tal van incidenten, zijn daarvan het gevolg geweest. Gelukkig echter inci denten, die geen gevolgen na zich behoe ven te sleepen. De regeering blijft op alles voorbereid en heeft alle voorbereidende maatregelen genomen, om in geval van nood snel en krachtig weerstand te kun nen bieden. Ook in het Sudeten-Duitsche gebied van Tsjecho-SIowakije is de spanning groot, en vooral is men daar beducht voor nieuwe incidenten, die wellicht de aanleiding voor hevige explosies zouden kunnen worden. In verband hiermee heelt de Sude ten-Duitsche partij in elke stad en dorp van het gebied maatregelen genomen. Overal zijn n.l. posten van motorrij ders opgesteld en ook op de wegen be vinden zich op onderlinge afstanden van 20 K.M. dergelijke posten. Van beide zijden spant men zich dus in om het ergste af te wenden, Van eenige paniek-stemming is nog geen sprake. Lord Runciman blijft zijn taak voortzet ten. Gisteren ontving hij een demonstratie Sudeten, die dc leus Heten hooren: „Lieber Lord, mach uns frei von der Tsjecho-Slo- wakei." Intusschen is de positie der groote lan den thans volledig afgebakend. Frankrijk en sovjet-Rusland zullen, zoo geweld wordt toegepast, Praag terstond ter hulp snellen. Bonnet is alleen om Litwinof te ontmoeten, op en neer naar Genève gereisd en voorts trok daar sterk de aandacht een langdurig onderhoud van den Rus met den Roe- meenschen minister van buitenl. zaken, dat men in verband wil brengen met een mo delij ken doortocht van Russische troepen naar Tsjecho-SIowakije. Ook Engeland heeft zich thans partij ge steld, het zal Frankrijk niet in den steek laten. Duitschland is daarvan volledig op de hoogte, hetzij de gezant Henderson Hit ler al dan niet persoonlijk heeft gesproken. Daarover spreken de berichten elkaar be slist tegen. Blijkbaar zit de bedoeling voor iedere schijn van pressie op den Fuehrer te vermijden. Voor zijn terugkeer naar Berlijn had Henderson nog een onderhoud met von Neurath. Chamberlain blijft te Londen evenals lord Halifax, die niet naar Genève gaat en waarschijnlijk zal vervangen worden door Delaware in de Volkenbondsstad. Lord Brocket, die als vertegenwoordiger van de Britsche pairs het congres te Neu renberg heeft bijgewoond, heeft gister avond een onderhoud gehad met Chamber lain. J.1, Vrijdag had lord Brocket een langdurig onderhoud gehad met Hitier. Eden is ook gisteren weer een uur op het ministerie van buitenl. zaken geweest en de Amerikaansche gezant Kennedy een half uur. De „Times" publiceert een brief van oud-minister Eden betreffende Tsje cho-SIowakije, waarin ileze o.a. zegt: de vriendschap en samenwerking tus schen Frankrijk en Engeland kunnen noch verbroken, noch verzwakt worden. Telkens wanneer de veiligheid van Frankrijk bedreigd zou worden, zal En geland aan zijn zijde staan, welke ook de gevolgen zijn. De veiligheid van En geland hangt af van de veiligheid van Frankrijk. Juist, omdat de positie der groote mo gendheden zoo scherp is afgebakend, treft te meer de zeer felle rede van Goering, die feitelijk indruischt tegen alle fatsoen, zoo als in internationaal verkeer wordt toege past. Beleedigingen aan het adres van En geland en Tsjecho-SIowakije ontbraken niet. Ook de rede van Goebbels was van feilen ondertoon. Of moet het zoo worden uitgelegd, dat Duitschland naar binnen wil toonen onbevreesd te zijn, om tenslotte toch terug te wijken? Algemeen verwacht men, dal Hitier hedenavond in zijn slot rede op het congres van Neurenberg meer licht zal doen schijnen in welke rich ting het zal gaan. Zelden of nooit is met grooter belangstelling een rede afgewacht! Men blijft hopen, van oordcel, dat Duitsch land niet de verantwoordelijkheid zal wil len dragen voor een nieuwen wereldoorlog, die ook het regiem der Nazis in gevaar zou kunnen brengen. De „Daily Mail" zegt. dat dc jongste factoren duiden op een uiteindelijke vreed zame regeling. Kringen, die nauwe betrek kingen met Hitier hebben, zijn ervan over tuigd. dat de rijkskanselier vanavond geen halsstarrige houding aan den dag zal leg gen. De „Daily Telegraph" legt er den nadruk op, dat hetgeen gebeurt, niet slechts door de volkeren van Europa, maar door de democratieën van Amerika en van de Britsche dominions wordt gadegeslagen, die in de bedreigingen tegen de Tsjechen niet een plaatselijk geschil, maar een groeiende uitdaging zien tot alle regee- ringsestelsels, welke niet de knie voor het nationaal-socialistische ideaal gebogen hebben. De „Daily Herald" zegt, dat het Brit sche voik op dit punt volkomen eensge zind is. Indien Hitier het jongste aanbod der Tsjechen afwijst, zal de misdaad groo ter zijn, dan de aanval van een groot land op een kleinen onschuldigen buur. Het zal een aanval zijn op het geheele netwerk van vrede en veiligheid in Europa. Het zal een uitdaging zijn, welke moet worden aangenomen. Laat noch Hitier, noch een zijner adviseurs eraan twijfelen, dat het Britsche volk die uitdaging eensgezind onder de oogen zal zien. Maar zoover be hoeft en zal het nooit komen, indien slechts het voornemen overheerscht tot iets goeds te geraken en een accoord te bereiken, niet met den sabel te rammelen en geen gevoelens van haat en wraakzucht op te wekken, Maar: dc wereld bereidt zich voor op de mogelijkheid van een oorlog. Goering heeft een decreet uitgevaardigd waarbij het verboden is te vliegen boven bliceerd. het gebied in West-Duitschland, dat be grensd wordt door Aken, Trier, de Pfalz en Baden. Talrijke troepenverplaatsingen hebben aan beide Rijn-oevers plaats. De Fransche Maginot-linie is volkomen uitgerust. In En geland zijn vergaande voorzorgsmaatrege len ter zee genomen. Naar te verstaan wordt gegeven beper ken deze maatregelen zich niet tot tech nische details, maar is de heele vloot op gesteld in een formatie, die haar in staat stelt alle denkbare eventualiteiten onder het oog te zien. Hoewel de berichten dienaangaande zeer schaarsch zijn, schijnt het wel ,dat aan de Westelijke grenzen der Sovjet-Unie belang rijke militaire voorbereidingen zijn getrof fen. Na de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland werden de militaire districten Kiew en Wit-Rusland tot speciale distric ten gemaakt. Thans wordt de nieuwe lich ting opgeroepen, terwijl de oudere niet voor den 20en September naar huis zullen wor den gezonden. De\gewone herfstmanoeuvres in deze districten zijn zoo Juist geëindigd evenals die in het district Moskou en er trekken groote gemotoriseerde troepenaf- deelingen langs de wegen. WEGENS ENORM SUCCES NOG 3 DAGEN naar de fantastische feestverlichting f.1.25 Maandag a.s. 6 dagen Rijnfeest f. 48 REISBUREAU JANVOSSENSTEÈG no. 63 DOEZASTRAAT no. 32 - NIEUWE RIJN no. 2 - 7191 TELEF. 3703 TELEF. 2941 TELEF. 2033. (Ingez. Med.i Voorzorgsmaatregelen van neutralen. Het dagblad „Gazette" publiceert het vol gende bericht: Men weet, dat de internationale toestand de Belgische regeering heeft genoodzaakt zekere maatregelen te nemen, welke slechts beschouwd kunnen worden als onmisbare voorzorgen en niet als militaire besluiten welke de bevolking zouden kunnen ver ontrusten. Om deze reden hebben aan de Duitseh- Belgische grens verscheidene troepenbewe gingen plaats gevonden, hieruit bestaande, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag artillerieafdeelingen, die te Elsenborn in kwartier lagen, naar haar garnizoenen zijn I teruggezonden. DQ bereden artillerie uit Luik heeft des nachts 60 K.M. afgelegd. De carabiners uit Eupen en Malmedy waren Zondag den ge- heelen dag geconsigneerd. Tenslotte zijn de brigades van de rijkswacht, die langs de grens zijn gelegen, eveneens krachtig ver sterkt, niet om, zooals was gezegd den uit tocht van Joden uit Duitschland tegen te gaan doch als militaire maatregel, wel ka, naar het blad herhaalt, slechts als voor zorg bedoeld is. Het federale departement voor militaire aangelegenheden te Bern deelt mede: „Steunende op een machtiging van den Zwitserschen bondsraad heeft het federale departement voor militaire aangelegenhe den bepaald, dat vandaag, 12 September, als voorzorgsmaatregel de mijnen moeten worden geladen om eventueel de spoor- en straatwegen aan alle grenzen onbegaan baar te maken. De mijnen worden door de vrijwillige grensbeschermingsafdeelingen bewaakt. De bevolking moet zich aan de door deze afdeelingen gegeven bepalingen onderwerpen. Het is verboden zich op te houden in de buurt, waar mijnen zijn geplaatst, deze te fotografeeren of te teekenen. In deze spanning komt heden te Geneve de Volkenbond bijeen! Op uitnoodiging van den Zweedschen mi nister van buitenlandsche zaken, Sandler, zijn de vertegenwoordigers der Oslo-staten gistermiddag bijeengekomen, voor een of- ficieuse bespreking van hun houding. Men meent te weten, dat de gedelegeer den opnieuw de houding hebben bevestigd, zooals deze uiteengezet ls In de verklaring, welke ter gelegenheid van de in Juli te Ko penhagen gehouden conferentie is gepu- Steunt Luchtverdedigingsfondsl Postgiro Den Haag ten name van 8882 (ingez Meel.) De Internationale bijeenkomst Oxford-groep. Baldwin over geestelijke herbewapening. Lord Baldwin, oud-eerste minister van Engeland en zestien leidende Engelsche persoonlijkheden uit legerkringen en fi- nancieele en rechterlijke wereld, kunsten en wetenschappen, hebben den oproep tot geestelijke herbewapening als het eenige antwoord op de huidige crisis, onlangs door 33 leden van het Engelsche parlement ge publiceerd, in den volgenden brief aan de „Times" van 1 Sept. onderschreven. Deze brief werd door dr. Frank Buchman voor gelezen op de wereldbijeenkomst der Ox- fordgroep voor geestelijke herbewapening der volkeren. Gezegd wordt: „In dezen brief ligt niet de bedoeling ons te verdiepen in de overtuigingen van die volkeren, die strijden voor beginselen, waarin zij gelooven. Toch vraagt tegen woordig zich ieder angstig af, waar de wereld naar toe gaat. Wat is de toekomst van de beschaving? De wereld kan niet ecuwig doorgaan zich van de eene crisis in de andere te storten. Wij moeten hande len voor de crisis eindigt in een catastro phe. Wij moeten het oogenblik van ver ademing, dat er nu is, hoe kort het ook moge zijn, gebruiken om door te dringen SLUITING VAN DE JUBILEUMFEESTEN TE AMSTERDAM - Laatste bezichtiging van de ongeëvenaarde grachtenverlichting. POPULAIRE PRIJS per persoon f. 1.20, incl. rondrit. Vertrek van Beestenmarkt 7.30 namiddag. Plaatsbespreken gratis. DE 26ste GORDON-BENNETT WEDSTRIJD. Gistermiddag heeft op het terrein van de internationale tentoonstelling 1939 te Luik onder groote belangstelling de start plaatsge vonden voor den 26sten wedstrijd om den Gordon-Bennett-beker. De negen deelnemende ballons zijn afkomstig uit Polen, Zwitserland, Frankrijk en België. 7190 STATIONSWEG 47a. (Ingez. In de week van 5 t/m. 10 September werden In Nederland 49 faillissementen uitgesproken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving Handelsvennootschap „Placo" (Beper kende Bepalingen). Rouwkooplaan 4, Voorschoten; fabricage, import en export Tn hp q»0hqi; i,„ tit „i u*.- van schrijfbehoeften en meer speciaal vul- ,nLd»nSle^i^)!erkclnr^!ni^_arl? potlooden en vulpenhouders, Vennooten H. J. van der Plaats, Voor- cpgenomen: Maandag 5 September 54, vr» tept.' i schoten en S. Loew, ¥£*£d£T Vrijdag 9 Sept." 53 en Zaterdag" 10 Sept. 54 volwassen personen. Procuratie schoten. H. J. van der Plaats, Voor- door de symptonen heen tot de daaronder liggende oorzaken en die eenige fundamen- teele verandering teweeg brengt endenvl- cieuzen cirkel zal verbreken. Om de woor den van den. leider van een groot volk te gebruiken: er moet een geheel nieuwe geest geschapen worden en tot doorbraak komen. In een indrukwekkenden brief in de „Times" hebben vorige week een aantal parlementsleden, die verschillende poli tieke partijen vertegenwoordigen, nadruk gelegd op het feit, dat in leder land na tionale zekerheid binnen- en buitenslands alleen verkregen kan worden door een geestelijke wedergeboorte. De kracht van een volk bestaat in de vitaliteit van zijn beginselen. Binnen- en buitenlandsch po litiek worden voor ieder uiteindelijk be paald door het karakter van het volk en de bezieling van zijn leiders: doordat zij in hun leven en in hun politiek eerlijkheid, geloof en liefde aannemen als de grond slagen, waarop een nieuwe wereld gebouwd kan worden. Zonder deze eigenschappen kan de sterkste bewapening, kunnen de meest uitgebreide verdragen, aileen het uur der vergelding opschorten. Het eenige antwoord op den nood van vandaag is dus zedelijke en geestelijke herbewapening. Een steeds grooter wordende groep van men schen hier en in andere landen hebben zich dit ten doel gesteld. Tot deelneming aan ait werk zijn alle mannen en vrouwen In alle landen en van alle rassen geroepen en zij hebben de kracht daaraan te helpen. Als wij samen met onze medemenschen van over de geheele wereld de energie en vindingrijkheid aan deze tak konden ge ven, die wij nu ten koste leggen moeten aan nationale verdediging, zou dc vrede in de wereld verzekerd zijn. Gods levende geest roept ieder volk zoo wel als iedere enkeling tot zijn hoogste be stemming en haalt de hindernissen van angst en hebzucht, van wantrouwen en haat, neer. Deze geest kan uitgaan boven den strijd van politieke systemen, kan verzoening brengen tusschen orde en vrij heid; kan het vuur van ware vaderlands liefde weer ontsteken, kan alle burgers vereenigen ln dienst van hun volk en alle volkeren in dienst van de menschhcid. „Uw wil geschiede op aarde" ls niet al leen een gebed om leiding, maar een op roep tot handelen, want Zijn wil is vrede". Deze brief werd geteekend door lord Baldwin, lord Salesbury, twee veldmaar schalken, de commandanten van de vloot en de luchtmacht, een oud-onderkoning van Indië, een directeur van de bank van Engeland en twee hoofden van een college in Oxford en Cambridge. Te Interlaken heeft de heer C. J. Hamro, president van het Noorsche parlement en vertegenwoordiger van Noorwegen bij den Volkenbond, een rede uitgesproken, waar in hij zeide: „De vergadering van den Volkenbond zal heden geopend worden op één van de ernstigste momenten in de geschiedenis van Europa. Ik zou willen, dat alle gedele geerden, die daar samenkomen, in Inter laken tegenwoordig waren geweest. Maar sommigen van u, die hier zijn, zullen naar Genève gaan en bewijzen, dat de geest van Interlaken sterker is dan de geest van Ge nève. Het is noodig, dat de delegaties, did samenkomen in Genève, gesterkt worden in haar werk. Het beteekent voor hen meer dan voor iemand anders, dat er in ieder land een publieke opinie geschapen wordt, die van die vertegenwoordigers eischt, dat zij niet alleen de vrees en de angst voor de toekomst van hun eigen land aanvoe len, maar van alle menschen en dat op hen de hoop, niet alleen van één natie, maar van alle naties gevestigd is. En op den dag, dat de eisch tot geestelijke her bewapening van alle landen, die hier en in Genève vertegenwoordigd zijn, zoo sterk is geworden, zal iedere vergadering van eiken Volkenbond ten volle verstaan, dat vrede niet alleen afwezigheid van oorlog beteekent, maar dat vrede een actieve en constructieve mentaliteit en geestelijke kracht moet zijn. Op den dag, dat deze eisch onder dc volkeren zal leven, zullen allen, die de volkeren vertegenwoordigen, trachten aan dezen eisch te voldoen. Ik meen, dat de taak, die u, die naar Genève gaat. wacht, van geweldig belang ls voor den tegenwoordigen tijd.'Dc grootste triomf van Interlaken zou zijn. wanneer wij, die vergadering en die menigte van verant woordelijke mannen en vrouwen die daar heen gaan, met. dien waren Internationa len en goddelijken geest kunnen vervul len, die gedurende deze dagen hier ge voeld ls". ENGELAND. Prins Arthur of Connaught overleden - Gandhi wil zuivering. Prins Arthur of Connaught. een oom van koning Georêe VI, is vannacht ln den slaap gestorven. De prinses van Connaught was aan het sterfbed aanwezig. Wijlen prins Arthur van Connaught. De prins is geboren 13 Januari 1883. Se dert 1910 was hy lid van den geheimen raad. Naar Reuter uit Bombay meldt, beveelt Gandhi in een artikel in zyn weekblad De Harijan een zuivering aan van de congres organisatie. Hij beklaagt zich over het toe nemend geweld, vooral bij verkiezingen en zegt, dat het wel schynt, alsof de congres leden niet in staat zijn de weelde te ver dragen van de macht, welke het congres verworven heeft, Volgens Gandhi is er in de congresparty geen plaats voor hen die hun eed van waarheid en geweldloosheid heb ben gebroken, evenmin als voor hen, die als gewone dracht niet het khadi (de eigen- geweven Weeding) dragen. Volgens Gandhi heeft het congres zyn huidige positie slechts kunnen bereiken door het handha- ven van de beginselen van waarheid en geweldloosheid en zullen deze kwaliteiten m nog hoogere mate noodzakelijk zijn wil l11 vu v. Ren nle' 'e langen tyd de onafhan kelijkheid verwerven. Het zou ons als waarachtig dappere mannen en vrouwen siecht bekomen, wanneer wii den Engel- aSÜfl kwaad toewenschen, teneinde ons doel te bereiken" in een geweldloozen oor log is het kwaad toewenschen aan den ijand ongeoorloofd. Iemand, die van geen geweld wil weten, vertrouwt op eigen kracht en weigert te speculeeren od de zwakheid van zpn tegenstander. Gandhi- dat ieder con- zichzelf deze zuivering zou toe- Da-sen, anders toestaat er groot gevaar dat Piter, 1 •d00r het eewicht, van zijn eigen zwakte meen zal storten. DUITSCHLAND. Het congres van Neurenberg neGlSmt?chieild k In den „Luitpold Haln" de militieschouw gehouden. Na de wyding _an talrijke vaandels voor Oostenrijk hield Tr«er tAen Gespraak, waarin hij zeide: „Voor het eerst zie ik onder u kameraden, cue jarenlang in het geheim hebben gestre den. De droom van geslachten ls in dit jaar vervuld". Aan het eind van zijn rede zei"J. „Fuehrer": „Anderen Duitschers wordt het geluk, hier aanwezig te zijn, ont zegd. Onze harten gaan naar hen uit, zoo als de hunnen tot ons gaan. Wij gevoelen ons te hunnen aanzien gebonden door een plichtsbesef, dat in één woord kan worden uitgedrukt: Duitschland". In zijn toespraak zeide Hitier nog: „De tijden zijn zóó, dat wij ons de strijdperiode moeten herinneren en moeien verkondigen, dat Duitschland vastbesloten is onder alle omstandigheden de positie te handhaven, die het zich heeft verworven". Daarna de fileerden S.A. en S.S. voor den rijkskanse lier. FRANKRIJK. Paviljoen der Amerikaansche vrijwilligers ingewijd. Gisteren Is te Blerancourt het paviljoen der Amerikaansche vrijwilligers in het nationale museum der Fransch-Ameri- kaansche samenwerking ingewijd in aan wezigheid van den Amerikaanschen ge zant. De minister van onderwijs, Jean Z-ay, hield een rede, waarin hij zeide.' Bleran court zal de tempel blijven van een levens krachtige, steeds sterker, steeds kostbaar der wordende vriendschap. Frankrijk en Amerika voelen op dit oogenblik. dat hun bond vooral van waarde is, omdat hij een onderpand vormt van den algemeenen vrede. ZUID-AMERIKA. Volmachten voor Chilecnsche regeering. Met 73 tegen 59 stemmen heeft de Ghi- leensche Kamer een wetsontwerp aange nomen, waarby aan de regeering ?edere"" de 120 dagen volmacht wordt verleend otn den staat van beleg in het land te ha™" haven, ln verband met de jongste pogmg tot opstand, 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2