STADSNIEUWS ft** m Lustrumviering „Ons Genoegen" MAANDAG 12 SEPTEMBER 1938 No. 24068 li# HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang Optochtverbod in den morgen van Zondag 1 Mei. Prinses Juliana moet haar kamer houden Het goud van de „Lutine blijft onvindbaar Hitler's rede M nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKËff PRIJS DER ADVERTENTIES: GD €$373per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden *van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchëque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: V«ör Reiden en gemeenten, vaar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week f. 0.18 Franc» f.2:35 per 3 maanden -F portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Behandeling voor het Leidsche Kantongerecht. Voor het Leidsche Kantongerecht stond hedenmorgen terecht de heer C. S., secre taris van het 1 Mei-comité, wien ten laste was gelegd, dat hij op Zondag 1 Mei j.l. zonder schriftelijke toestemming van B. en W. een optocht van rijwielen en van kinderen heeft doen houden. Als getuige ln de zaak van den wielrijdersoptocht werd gehoord de Inspecteur van politie, de heer D. W. van der Wal, die zeide, dat zich op genoemden datum ongeveer 80 a 90 fiet sers hv groepjes, varieerende van 340 personen door de stad hadden bewogen. Elke groep vormde een ordelijk geheel, ter wijl geen muziek werd gemaakt of borden en vlaggen werden meegevoerd. Het eenige algemeene onderscheidingsteeken was. dat allen een roode roos in het knoopsgat droe gen. Verdachte ontkende, dat deze stoet het karakter van een optocht droeg. Een dergelijke rondgang is meermalen gehou den zonder dat proces-verbaal werd opge maakt. De stoet heeft nergens eenige stagnatie in het verkeer veroorzaakt, ter wijl de straten, waar kerkdiensten werden gehouden, zijn vermeden. Inspecteur van der Wal bevestigde dit laatste. De ambtenaar van het O. M„ mr. Lan- gemeyer, was van meening, dat hier wel degelijk sprake is geweest van een optocht. Er heeft hier georganiseerd overleg plaats gevonden en een rondgang in aaneenge sloten formatie. Toen de vergunning ge weigerd was. heeft men zich opnieuw be raden en heeft den stoet in clubjes ge hakt De roode roos vormde z.!. het sa menbindende element. Rekening houdende met de omstandigheid, dat de burgemees ter de toestemming geweigerd heeft, eisch- te het O. M. f. 10— boete, subs. 5 dagen hechtenis. Verdachte betoogde dat vergunning is gevraagd voor een optocht met borden en vlaggen. In geval van strafoplegging vroeg hij een zoodanige boete, dat de mógelijk heid van hooger beroep open blijft. De Kantonrechter, mr. F. Lichtenberg, zal over 8 dagen schriftelijk vonnis wijzen. m Vervolgens stond dezelfde verdachte te recht wegens het doen houden van esn kmderoptocht, waarvoor eveneens de ver gunning was geweigerd. Verdachte betoog de. dat buurtvereenigingen c d. ook derge lijke rondgangen houden zonder dat zij toestemming behoeven. Deze kinderoptocht miste bij gebrek aan vlaggen, borden, mu ziek enz., elke strekking, wat toch in de eerste plaats de bedoeling van een op tocht is. De Ambtenaar van het O. M. was van mecning, dat het wel degelijk in de be doeling heeft gelegen om reclame te ma ken, ook al ontbraken de uiterlijke em blemen. Ook hier eischte het O. M. f. 10 of 5 dagen. Uitspraak over 8 dagen. MILITARIA. Bij ministerieele beschikking zullen de beroepskorporaals Jaket, v. d. linden. Quik. Sanstra, v. d. Meer en Dieker van 6 R.V.A op 12 Sept. worden overgeplaatst naar 2 R-V.A. te Den Haag voor het volgen van een cursus voor naast-hoogeren rand. Deze cursus eindigt 25 Febr. 1939. Scrgt.-majoor-adnunistrateur J. H. Krie- temeijer van 7 R. I., thans gedetacheerd bij het kaderbataljon te Laren is met in- ?ang van 1 October 1938 overgeplaatst bij 4 R.I. alhier. TIENJARIG BESTAAN „ONS GENOEGEN" HERDACiHT. Met een receptie, een tentoonstelling en andere feestelijkheden. Ter gelegenheid van haar tienjarig be staan heeft Zaterdag en Zondag de volks- tuinvereeniging „Ons Genoegen" op haar tuinen-complex aan de Timorstraat ln de Kooi tal van feestelijkheden gehouden, waarbij duidelijk gebleken is, de groote waardeering, welke voor het werk der Ver- eeniging in breéden kring bestaat. In de eerste plaats werd Zaterdagmiddag in het nieuwe clublokaal, dat sinds eenlgen tijd het centrum van het vereeniglngswerk op de tuinen is. een receptie gehouden, die door velen werd bezocht en waarbij vele sprekers het woord voerden. Er werden ook verschillende geschenken aangeboden. De voorzitter, de heer K. Mulder, leidde den middag in met een rede. waarin dank baarheid jegens het gemeentebestuur, dat <ie vereeniging een goed hart toedraagt tot uiting kwam. De vereeniging heeft zich in den loop van tien Jaar uitstekend ontwik keld en van aardappelkweekers zijn de le den geworden tot amateur-tuinlieden die plezier in en liefde voor hum werk hebben. De tentoonstelling dient om meer belang stelling voor het werk te wekken. De eerste spreker van de rij was wet houder J. J. van Stralen namens het ge meentebestuur. Het gemeentebestuur, aldus spr is overtuigd van het nut van het maat schappelijk werk. dat „Ons Genoegen" ver_ richt. De vereeniging leidt een bloeiend bestaan, gezien de groote activiteit, die zii ontplooit. De vereeniging is het waard waardeering te ondervinden en het ge meentebestuur zal dan ook altijd bereid zijn steun te bieden. De voorzitter van het Algemeen Verbond van Volkstuinvereenigingen in Nederland de heer Vroegop. hield een beschouwing over het Leidsche Volkstuinwerk. „Ons Ge noegen" heeft het uiterlijk van de tuinen belangrijk verbeterd. Op de gelukwenschen namens het Verbond, volgden die van de Woningbouwvcreeniging .De Bendracht", uitgesproken door den heer Poelijoe. Van die ziide werd een fraaie beker aangeboden, bestemd als wisselpriis voor een jaarhjk- schen wedstrijd in aanleg en onderhoud van tuinen. Ook van andere kanten kwa men prijzen, een enkele beker, lauwertak ken, medailles, terwijl vele bloemstukken werden aangevoerd. En het bestuur werd met lof overladen Zoo spraken nog: voor de zustervereenigine P. C. en L de heer Harteveld. voor de tulnvereenigin.g „Ons Belang" de heer Zonneveld, voor de speel- tuinvereeniglng ..Oosterkwartier" de heer Vijlbrief, vertegenwoordigers van een da mes-comité, dat de vereeniging met een nieuwe vlag gelukkig maakte, mannen-, dames- en kinderkoren Inkoopcommissie en de heer Dool. voorzitter van het jubileum comité. die het geschenk van de leden, een verlichtingsinstallatie met toebehooren voor het clubgebouw aanbood, de heer v. d. Broek, leider der koren, de heer van Ginkel. die „Ons Genoegen" welgezind is en ande ren, O a. nog mr. van Eek, voorzitter van de sociaal-democratische raadsfractie, die in ziin rede den wensch uitsprak, dat de belangstelling voor het werk moge toene men. dat de arbeider een deel van zijn vrijen tiid op de tuinen doorbrenge. doch daarnaast vurig hoopte, dat de toekomst velen zal ontheffen van den dwang-vrijen tijd der werkloosheid. Tenslotte sprak de heer Jonker, chef van den Gem plantsoen, dienst, die zich verheugde in den bloei van zijn „kind" en den voorzitter huldigde Onder de aanwezigen merkten wü verder nog op enkele raadsleden, den heer Oostveen, ad junct directeur van Sociale Zaken en de leden van de iury. behalve de heer Jonker, de heeren Galjaard en Mater. Wethouder van Stralen verrichtte ver- voelgens de officieeie opening van de ten toonstelling van eigen kweekproducten der Foto Van Vliet. FV Wegens een lichten aanval van griep Van officieeie zijde meldt men ons, dat. Prinses Juliana ten gevolge van een Vrijdag plotseling opgekomen griepaanval op dokters advies gedu rende eenige dagen haar kamer moet houden en daardoor tot haar leed wezen Zaterdag de feestelijkheden in het stadion te Amsterdam niet heeft kunnen bijwonen en ook van het deel nemen aan. verdere feestelijkheden heeft moeten afzien. Haar. toestand geeft geen enkele reden tot ongerustheid. Aangezien zij echter nog niet naar Soestdijk kan vertrekken zal ook H. M. de Koningin, vermoedelijk nog eenige dagen, niet- officieel in de hoofdstad vertoeven. In verband daarmede heeft Zij heden morgen wel officieel afscheid genomen van Arasterdam,, doch is Zij daarna naar het Paleis teruggekeerd. Ver wacht wordt dat Prinses Juliana over eenige dagen naar Soestdijk zal kun nen vertrekken. leden met een korte toespraak en het door knippen van een lint, dat den toegang nog versperde. Tot de officieeie inleiding van het feest behoorde tenslotte nog de huldiging van den voorzitter, den heer K. Mulder, die als bewijs van dankbaarheid voor zijn opoffe rend werk een tuin ameublement ontving. De feestelijkheden werden daarna voort gezet met een zanguitvoering van het mannenkoor ..Ons Genoegen", de opvoering van een kinderoperette ..Repelsteeltje" en des avonds met een concert van de Post in den feestelijk verlichten tuin. Gistermiddag werden de feesten voortge zet. Om 2 uur werd de tentoonstelling van bloemen en vruchten heropend, terwijl de mondaccordeonver. „V.O.G." en het man nenkoor muzikale medewerking verleenden. Tijdens dit concert arriveerden op het feestterrein het bestuur van de Volkstuin- vereeniging Blij dorp uit Rotterdam en het bestuur en een 80 tal leden van de Volks tuin vereeniging „Eigen Hof" eveneens uit Rotterdam. Des avonds gaf de Post andermaal een openlucht-concert. STUDIE VEREENIGING VAN SOCIALE WERK(ST)ERS. Excursie naar de N. V. Meelfabriek de Sleutels v.h. De Koster en Co. Zaterdagmiddag j.l. maakte bovengenoem de Studievereeniging een excursie naar de N.V. Meelfabriek de Sleutels v.h. De Kos ter en Co. Na door den heer Ir. Bol te zijn ontvan gen, werd onder diens leiding een rond wandeling gemaakt door het bedrijf. In dezen rondgang van bijna drie uren, waarbij elk onderdeel der bewerking door den heer Bol nader werd uiteengezet, bleek den deelnemers aan deze excursie, dat graan, vóórdat het in de bakkerij tot brood wordt verwerkt een geheel andere bewer king ondergaat dan eertijds in de gewone korenmolen. Eenerzijds wordt de zuiverheid verhoogd, anderzijds wordt meer meel ver kregen, wat eveneens ten goede komt aan den verbruiker. Na nog eens aan de hand van het schema, dat tentoongesteld is ge weest. op „Leids Goedt" de verschillende be werkingen te hebben besproken en een be antwoording van enkele vragen, werd na een kort dankwoord van den voorzitter, den heer M. I. Smit afscheid genomen. Het bestuur der jubileelende Volkstuin-Vereeniging „Ons Genoegen" met in zijn Wddeti (m. licht castuum) de wethouder yen sociale zaken, de heer J. J. v. Stralen. De „Karimata" over morgen naar Kinderdijk. In den vroegen ochtend ✓is de linker talingoot van ót „hanmaia" georo- ken. Daar deze niet gere pareerd. kan worden is be sloten om de „Karimata" overmorgen naar Kinder dijk over te brengen. De pogingen om het Lutine - .goud te vinden zijn voor dit jaar dus geëindigd! Morgen komen de sleep- booten van de firma Smit en Co, om den molen over morgen rechtstreeks van den grond naar Rotterdam te sleepen. Naar wij vernemen, zal Hitier hedenavond om 7 uur 20 (Nederl. Tijd) zijn radio-redevoering houden over alle Duit» sche zenders. 40-JARIG JUBILEUM. Van den heer P. J. Cambier. De heer P. J. Cambier. Zooals vrij reeds eenige dagen geleden in het kort mededeelden, is het heden veertig jaren geleden, dat de heer P. J. Cambier als veerensorteerder in dienst trad bij de N.V v.h. R. M. Beuth Zonen alhier. Ge zien dit groote aantal dienstjaren, was het te voorzien, dat de firma dit feit niet on opgemerkt voorbij zou laten gaan, doch aan dezen dag een eenigszins feestelijk ka rakter wou geven. Hedenmorgen werd de jubilaris met zijn eentgenoote per auto van hun woning af- 6ehaald en ontvangen in de directiekamer, alwaar de jubilaris in hartelijke bewoor dingen werd toegesproken door den di recteur, den heer dr. S. Th. Holst Weber. Spreker memoreerde, dat er in den tijd, dat Cambier bij de firma werkzaam is ge weest, heel wat veranderd is, zoowel op technisch, alsook op ander gebied. Cambier werd veertig jaren geleden bij de firma aangesteld voor het sorteeren van bedveeren. hetwelk toentertijd nog met de hand moest geschieden. Alleen reeds de vergelijking van dit feit met de groote machines, welke tegenwoordig voor dit doel gebruikt worden, kan het best il- lustreeren. welk een vlucht de techniek ook in deze branche heeft genomen. Cam bier heeft dit procédé gedurende zijn 40- jarigen diensttijd geheel medegemaakt. Begon de firma in het beginstadium zeer voorzichtig met deze mechaniseering, al spoedig bleek, dat men hier niet meer van buiten kon en werden nieuwere en meer moderne machines aangeschaft. En steeds was het Cambier. die deze het eerst mocht bedienen. Cambier heeft zich in de jaren, dat hij bij de firma heeft gewerkt, steeds doen kennen als een ijverig en bekwaam werkman. Juist de omzichtigheid.' waar mede hij steeds de machines bediende, heeft er toe geleid, dat hij gedurende eeni- gen tijd ook in de wattenfabriek als voor man werd aangesteld en wel in de afdee- ling kaarderij, waar oplettendheid en er varing een eerste vereischte zijn. Spreker wenschte den jubilaris en zijn cchtgenoote van harte geluk met hun ju bileum en hoopte, dat zij ook hun verdere levensjaren in goede gezondheid zouden mogen slijten. Hierna werd Cambier de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan geboden. alsmede het vereerend getuig schrift van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel, benevens de bijbehooren- de gouden draagpenning. terwijl de echt- genoote van den jubilaris met een fraaien ruiker bloemen werd vereerd. Namens het verdere personeel voerde nog het woord de heer J. Overduin, mees terknecht van de firma, die den jubilaris namens dit personeel een haardkachel aanbood, benevens nog enkele nuttige en practische geschenken. Nadat men nog een oogenblik biicen was geweest en de eerewijn was rondgediend, werd den jubilaris gelegenheid gegeven den verderen dag te midden van zijn gezin door te brengen. BINNENLAND. Begrafenis van Mr. P. Droogleever Fortuyn. (2e Blad). De feesten te Amsterdam. (3e Blad). Verhooging monopolieheffing op rogge. (Binnenland, 2e Blad). Reunie der Nederlandsche Reisvereeniging op kasteel Nijenrode. (Binnenland, 2e Blad). BUITENLAND. DE VRAAG „OORLOG OF VREDE" VOOR DE BESLISSING. TAL VAN VERKLA RINGEN VAN LEIDENDE PERSOON LIJKHEDEN. (3e en le Blad). Voorzorgsmaatregelen in alle landen, (le Blad). De hertog van Connaught overleden. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE NIEUWE WEG LEIDENOUDE WETERING. Heden aanbesteed. Ten bureele van het provinciaal bestuur, Korte Voorhout 90, te Den Haag had van ochtend onder buitengewoon groote be langstelling de aanbesteding plaats van het maken van een verkeersweg op den voormaligen spoorweg LeidenOude We tering en het aanbrengen van eenige ver beteringen aan den bestaanden weg Lel denNieuwe Wete' 'ng. Het hoogst" werd ingeschreven door A. P. Volker te Slie- drecht voor f. 614.800; het laagst door de N.V. Holiandsch Aannemingsbedrijf Za- nen en Verstoep te Den Haag vóór (ft.5i8.000. voor .onze omgeving voor morgen nog weinig veran dering in de weersgesteld heid zoodat nog met vrij zware bewolking, doch zon der veel regen gerekend moet worden. Ook de tem peratuur zal weinig veran deren De wind zal met ma tige kracht uit .Westelijke richtingen waaien. OPGRAVINGEN TE VECHTEN. Vanwege het Rijksmuseum van Oudheden. Ook dit jaar werden vanwege het Rijks museum van Oudheden alhier in de afge- loopen weken weer opgravingen te Vechten bij Utrecht gedaan. Zooals men weet wer den daar reeds in tal van vroegere cam pagnes drie Romeinsche castella onderzocht alsmede een aanlegplaats aan den voorma ligen Rijnoever. Thans werd een proefgraving verricht op een terrein waar een, bij de castella be- hoorende burgerlijke nederzetting werd vermoed. Dit vermoeden werd ten volle be vestigd. Het terrein bleek, evenals dat. waarop de castella gelegen hebben, in de tweede helft van de eerste eeuw ongeveer een meter te zijn opgehoogd. Onder deze ophooging werden grondsporen van gebou wen aangetroffen, die blijkens de gevonden scherven, in de eerste helft der eerste eeuw te dateeren zijn. terwijl op het hoogere niveau tal van grondsporen de aanwezig heid van een dichte bewoning in de tweede eeuw verrieden. Evenals in de voorafgaan de jaren stond het opgravingswerk onder leiding van dr. W. C Braat, conservator aan het Rijksmuseum van Oudheden. TUINIERS- EN BLOEMISTENVER. D.E.V. Jaarlijksche kweekwedstrijd. Zaterdagmiddag had in „Oud Hortus- zicht" de jaarlijksche tentoonstelling plaats van de gekweekte planten der leden van de Leidsche Tuiniers- en Bloemistenveree- niging „Door Eendracht Verbonden". De jury, bestaande uit de heeren Joh. Jonker, J. Kriest Jz. en E. J. H. Cunaeus, kende de volgende prijzen toe: Vaklieden (met glas). M. Galjaard le pr. met wisselplaquette; Joh. v. d. Berg 2e pr. Vaklieden (zonder glas), A. Zwart 3e pr. Tuinkweekers particulieren, Th. G. Buis le pr. met. wisselbeker; J. de Keuning 2e pr., A. Klinkhamer en A. P. Ponstein 3e pr. Vensterkweekérs particulieren, mej. A. Kuivenhoven 2e pr. en H. A. v. d. Heyden 3e pr. Een inzending verschillende soorten Fuchsia's van den heer J. H. Smit, verwierf ,een eervolle vean^küng.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1