DE POLITIEKE SPANNING Reeds 125 Jaar brengen wij ZAALBERG-DEKENS! LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 September 1938 Derde Blad No. 24067 De „Times" goöft roet in het eten van Runciman. 79 ste Jaargang 1 BUITENL. WEEKOVERZICHT GEMENGD NIEUWS De crisis nabij. Een week van de grootste spanning ligt achter ons, een spanning, die, helaas, nog niet als geëindigd is te beschouwen en nog voortduurt. We beleefden als het ware een herhaling van de crisis-dagen van 1914. Evenals toen spitste de situatie zich steeds scherper toe naar het crisis-punt: er op of er onder Hetgeen practisch beteekent: vrede of oor log. Hoe men het draait of wendt, het is niet anders. Gelukkig laat het verloop van zaken nog hoop, dat het einde een ,er op" zai worden. Laat ons daarop bouwen. Plotseling heeft de regeering te Praag een vierde plan aangeboden aan de Su deten, dat alle totdusver gedane voorstellen geheel omver wierp. Men zou, na hetgeen daarovfer reeds is gemeld, kunnen spreken van een Zwitserseh systeem, dus een plan, dat aan de 8 eischen van Karlsbad zoo al niet geheel dan toch zeer ver tegemoet komt. Het plotselinge van deze aanbieding laat zich natuurlijk verklaren uit het drin gen van den tijd, vooral nu te Neurenberg het groote partij-congres der Nazis bijeen is gekomen, dat Maandag zal worden ge sloten met een rede van Hitier. Dat alleen beteekent reeds, dat voor de sluitingsrede de keuze in een van beide richtingen ge maakt zal moeten zijn, want Hitler zal moeilijk het zwijgen kunnen bewaren in een zoo Europa in haar geheel bezig hou- dtnde affaire. Partijdag van Groot-Duitschiand is de leus van 1838 te Neurenberg. Het ziet na tuurlijk in de eerste plaats op de toevoe ging van Oostenrijk bij het Derde Rijk, maar behooren de Sudeten-Dultschers ook niet tot den Duitschen stam? Zij mogen niet vergeten worden. Ook al wordt offi cieel nog nimmer van een ..Ansohluss" ge sprokenTrouwens, Hitler heeft zich reeds opgeworpen als de 'beschermer der rechten van zijn stamgenooten in Tsjecho- Slowakije. Praag deed dan, gelijk gezegd, onver wacht groote concessies. Er is geen twijfel meer mogelijk, na hetgeen Tsjechische olficieele persoonlijkheden daarover heb ben uitgelaten, dat dit geschied is onder zwaren druk van Praag's vrienden. Het geen, practisch gesproken, wil zeggen: on der pressie van Engeland. Het is immers Groot-Brittarmlë, dat de leidende rol speelt in dit alles overheebschende vraagstuk, daar Frankrijk en de Sovjets zich liever op den achtergrond houden, om te Berlijn geen reden te geven tot ontstemming. De houding van Parijs en Moskou is boven dien bekend genoeg: zij zullen onwrikbaar hun verdragsverplichtingen nakomen. Duitsohland weet dat en vandaar dan ook, dat de Duitsche pers steeds klaagde, dat Piaag door zijn vrienden werd opgestookt om niet te ver te gaan. Alleen Engeland bleef over als arbiter en vandaar ook de zending van lord Runciman. En het is En geland geweest, dat Praag heeft gedreven tot zijn jongste concessies. Engeland wil, als het eenigszins kan, Europa redden van een nieuwen oorlog, die ons werelddeel zou ruïneeren, daaraan kan moeilijk worden getwijfeld. Naar het einde der beschaving Is wellicht een ietwat te krasse uitdruk king, maar voor Europa zou het den ge nadeslag beteekenen. Men kan dus het Engelsche streven niet anders dan volmon dig toejuichen. Engeland wenscht dat Tsjecho-Slowakije zoover den Sudeten-Duitschers tevreden stelt als slechts eenigszins mogelijk is met behoud van Praag's souvereine rechten. Daaraan mag niet worden getornd. Een vraag is evenwel, of Engeland niet over het hoofd van lord Runciman heen, zijn pressie heeft geoefend; daarover loopen de meeningen volslagen uiteen. Zou dit het geval zijn. dan is de positie van den En- gelschen bemiddelaar er niet beter op ge worden Diens positie is trouwens reeds bedenke lijk aangetast en met lord Runciman's zeggenswaarde ook het Engelsche prestige! door de onverwachte verklaring van een zoo invloedrijk Engelsch orgaan als de ..Times" is, of niet secessie van Sudeten- Duitschland aan het Derde Rijk mogelijk is m.a.w. de Anschluss, die volgens offi- cieele verklaring der regeering-Chamber- lain niet zou kunnen worden getolereerd. Ziedaar weer eens een zeer bedenkelijk ver schijnsel: juist als de crisis nadert, geeft de „Times" een oordeel, dat ernstig doet twijfelen of Engeland dan wel zoo rots vast staat achter de politiek van Praag en zijn bondgenooten. Hoe kan een blad, dat zulke nauwe relaties onderhoudt met de regeering, op zoo'n beslissend moment een dolksteek in den rug toebrengen? Het moet daartoe toch geïnspireerd zijn van officieele zijde. Men tast echter volkomen 'n het duister, vanwaar die houding zoo onverwachts is gekomen. In ieder geval is de proefballon niet opgegaan. In Engeland zelf is zooveel verontwaardiging geuit, is zoo scherp de houding van het blad gelaakt om van Frankrijk en Tsjecho-SlowaïEIje maar te zwijgen! dat de regeering zich gehaast heeft om op de meest krachtige wijze een dementi te geven, dat er eenige verandering in haar houding was gekomen. En Duitsohland zal goed doen zich daar naar te richten. Maar is eenige twijfel thans toch niet gerechtvaardigd? Het is slechts te hopen, dat de toon, die na het .Times"-artikel vanuit Engeland heeft weerklonken, zal worden opgevat als de slem van Engeland, zooals werkelijk het Seval ts, anders zou de „Times" de schuld °P zich moeten nemen voor den rampspoed van 1914; toen Engeland niet duidelijk ge noeg had gewaarschuwd Maar keeren wij nogmaals terug tot ons Punt van uitgang: Praag heeft voor de vierde maal voorstellen gedaan, die in groote lijn zeifs het laatste woord worden genoemd. Over details en uitvoering kan gesproken worden, maar Praag verzekert niet verder te kunnen gaan, dan nu is aan geboden. Anders zou de souvereiniteit in het gedrang warden gebracht. Hoe is de ontvangst geweest bij Hen- leln c.s.? Een beslissend antwoord daarop is niet te geven. Het verluidt, dat, na raad pleging van Hitier, de Sudeten geneigd wa ren de voorstellen te aanvaarden als basis voor onderhandelingen, waardoor een be vredigende regeling binnen de grenzen der mogelijkheid had gelegen, maar definitief is dit nog niet, daar enkele incidenten als in Moravisch-Ostrau den Sudeten er toe hebben gebracht de besprekingen op te schorten, tot haar voldoening zal zijn ge geven inzake genoemde incidenten. Waren die incidenten dan zoo ernstig? Hetgeen van de zijde der buitenlandsche pers, en zelfs van die van de missie-Run- ciman. wordt gemeld, doet daaraan twij felen. Is de bedoeling dan tijd-winnen om een of andere reden? Een gevaarlijk geluid komt tot ons in een bericht, dat men Hitier zou willen doen ingrijpen in de bestraffing der schuldige Tsjechen aan de incidenten. Dat lijkt veel op Oostenrijk's eisch van 1914 in Servië recht te spreken, die mede den oorlog ten gevolge had. Hoe het echter zij, de crisis nadert haar hoogtepunt. Moge de vrede worden gered in het waarachtige belang van ons oud Europa ECHTELIJK DRAMA TE OUDGASTEL. Man brengt zijn vrouw zes messteken toe. Te Oudgastel bij Roosendaal heeft zich een drama afgespeeld tusschen de jeugdige echtelieden F Lambrlchts en zijn vrouw Hij had voortdurend oneenigheid met zijn echtgenoote, die hij er van verdacht be trekkingen te onderhouden met zekeren T., met wien de vrouw wel eens ging smok kelen. Toen op den nationalen feestdag e"r op tocht door het dorp trok, waaraan ook L. deelnam, zeide hij zijn vrouw thuis te blij ven om op de kinderen te passen. L. dronk rijkelijk van het gerstenat, dat overvloedig op een praalwagen in den optocht aan wezig was. Toen hij 's avonds, na nog ver schillende café's te hebben bezocht, huis waarts kwam, was zijn vrouw niet aan wezig. Woedend en in een vlaag van ja- loerschheid ging hij er op uit. Hij ont moette zijn echtgenoote in de Vierschaar- straat, waar hij haar met een mes zes steken in hoofd, hals, borst, rug en onder lijf toebracht. De vrouw zakte hevig bloedend bewusteloos aan den kant van den weg ineen. Haar man bleef den heelen nacht bij haar zitten. Eerst in den vroegen morgen werden zij door voorbijgangers op gemerkt, waarop zij naar huis gingen. Hij zette de vrouw, die veel bloed verloren had, op zijn fiets en bracht haar zoo naar de woning. De politie, die zich met geweld toe gang tot de woning moest verschaffen, vond de vrouw met bloed overdekt te bed liggen. Zij werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Hoewel zeer ernstig, blijkt haar toestand niet hopeloos. Bij onderzoek door rijks- en gemeente veldwachter werd een met bloed bevlekt mes gevonden, dat aan L. toebehoorde. Beiden weigerden aanvankelijk een verkla ring af te leggen, doch gisteravond laat heeft de vrouw in het ziekenhuis, na door haar broer bezocht te zijn, een volledige bekentenis ten nadeele van L. afgelegd. De dader is niet gearresteerd, zulks met het oog op de kinderen, die dan onverzorgd zouden achterblijven. Msb WOONHUIS UITGEBRAND TE HENGELO. 4192 (Ingez. Med.J' KOSTBAAR COLLIER TERUGGEVONDEN. De vorige maand verloor een dame uit Arnhem, die in een hotel te Domburg lo geerde. een paarlen collier ter waarde van ongeveer f. 1800. Zij volgde den gebruike- lijken weg en deed per omroeper mededee- ling van het verlies. Het collier werd ech ter niet gevonden. Een kamermeisje in een pension herinnerde zich, dat zij een kind van eer. badgast met. een collier ha$ zien spelen. Zij deelde dit den vader van het kind mee en wees hem er op. dat dit col lier wel eens het verloren sieraad zou kun nen zijn. De vader schonk echter geen aan dacht aan het verhaal van het meisje. Na dat eenige weken verloopen waren, schreef het meisje een brief aan de dame, die in middels naar Arnhem was teruggekeerd. Deze zond den brief door naar de maat schappij. waarbij zij verzekerd was. Een inspecteur van de maatschappij stelde een onderzoek in en het gevolg was. dat het coUier te Hillegersberg tusschen het speel goed van het kind te voorschijn kwam. De schranderheid en de vasthoudendheid van het kamermeisje zijn door de verzekerings maatschappij ruimschoots beloond NR.Crt. NOODLOTTIG ONGEVAL. Dezer dagen is de slagersbediende Th. Hanegraaf te Schijndel met zijn rechter oog in een ijzeren vleeschhaak geloopen. De haak drong precies onder de oogschelp de oogkas binnen. Direct werd door dokter Operraay de eerste geneeskundige hulp verleend, waarna het slachtoffer thuis werd behandeld. Aanvankelijk liet de toe stand zich niet ernstig aanzien, doch er deden zich complicaties voor. waarop Ha- negraaf naar het ziekenhuis te 's Herto genbosch is vervoerd. Hier werd operatief ingegrepen, hetgeen niet meer mocht ba ten. Het slachtoffer is eergisteravond over leden. LYSOL GEDRONKEN. Een l'/i jarig jongetje. A. S. uit de Fer dinand Bolstraat te Den Haag, was met zijn moeder op bezoek bij een familie in de Frans Halsstraat aldaar. Het knaapje ging uit kinderlijke nieuwsgierigheid naar de keuken, waar in een kastje een flesch lysol stond. Het kind nam deze flesch in eCn onbewaakt oogenblik en dronk er uit. Het moest door den Geneesk. Dienst naar het Juliana kinderziekenhuis worden over gebracht, waar het kind aan de gevolgen is overleden. MOTOR TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft zich op den verkeersweg HorstVenray een noodlottig ongeluk voorgedaan, dat den 29-jarigen slager L. Smits uit Cuyck het leven heeft gekost. Deze reed op zijn motorfiets met matige vaart langs het uitspanningsoord ,.De Nieuwe Lind". toen hij door onbekende oor zaak in botsing kwam met een boom. De man werd ernstig gewond en is naar het St. Antonius-ziekenhuis te Horst overge bracht. Kort na aankomst aldaar bezweek hij echter aan de bekomen verwondingen. Het slachtoffer was ongehuwd. BUITENLANDSCH GEMENGD. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. 16 dooden. Op een onbewaakten overweg nabij Gerone i Spanje) is een personentrein op een met benzine geladen tankauto gere den. Hierdoor werd een ontploffing veroor zaakt. welke door brand gevolgd werd. Twaalf personen zijn om het leven geko men en 31 gewond. Vijf huizen zijn geheel in vlammen opgegaan. Vier gewonden zijn later overleden. DE DOOD VAN DEN GRAAF VAN COVADONGA. Miss Mildred Gaydon. die de auto be stuurde, waarin de graaf van Covadonga verongelukt is, is door de jury van iedere schuld vrijgesproken. NOODWEER IN FRANKRIJK. Gistermiddag omstreeks vier uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de woning van den heer K. G. Pot, gelegen aan de Oldenzaalschestraat te Hengelo O Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat. hoe wel de bewoners thuis waren, er van den inboedel niets kon worden gered. De ziek te bed liggende echtgenoote van den heer Pot kon in veiligheid worden gesteld. Zij is bij familie ondergebracht. Het aanwezige geld kon tijdig meegenomen worden De brandweer was spoedig ter plaatse, doch moest zich bepalen tot het omverhalen der muren en het dooven van de smeulende resten De bewoner was verzekerd Een noodweer, dat vier en twintig uur duurde, heeft boven de Fiansche provincie Le bas Languedoc gewoed Huizen werden vernield in steden en dorpen, de wegen werden door de voortstroomende water massa's uitgehold en tot wilde rivieren her schapen, wijngaarden overstroomden oog sten gingen verloren. Een twintigjarig meisje is te Caissargues. nabij N ir.es ver dronken. De straten van Montpellier werden woeste stroomen. Tevens is in dezelfde streek een felle hagel neergeslagen, waar door de oogsten totaal verwoest werden. De schade kan nog niet worden geschat. dO"h is overal buitengewoon groot. (Ingez. Mod.) 7041

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9