LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 10 September 1938 De strijd in het Verre Oosten Binnenland Uitvaart van Rotterdam's burgemeester. De kinderverlamming. Prins Bernhard bezoekt het Koloniaal Instituut. H.M. de Koningin brengt een bezoek aan Arti. Buitenland De situatie in Tsjecho- Slowakije. Hitler spreekt de jeugd toe. Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT MARKT Heden werd liet stoffelijk overschot van van mr. P. Droogleever Fortuyu, Rotter dam's burgemeester ten grave gebracht. Tegen elf uur stelde zich een klein rouw stoet op bij den Ingang van de Rudolf Steinerkllniek aan de Nieuwe Parklaan t> Scheveningen. Eenlge tientallen belang stellenden schaarden zich daaromheen. De baar werd van hier, begeleid door den directeur der kliniek, dr. F. W. Zeyl- mans van Emlchoven, schoonzoon van den overledene en diens echtgenoote per rouw auto naar Rotterdam overgebracht. Een schat van bloemstukken werd uit gedragen. Daaronder was een grootc krans ran sparrengroen met witte lelies en an jers en witte linten, van H. M. de Ko ningin. Deze krans werd op de baar in de lijkauto gelegd, met nog enkele bloem stukken van de naaste familie. In afzonderlijke auto's werden bloem- «lukken gelegd van het college, van B. en iv van den Haag, van den Lord-mayor van bonden, van den Grlekschen gezant, van de Union Internationale des Villes, van den Deutschen Gemelndetdag, van de Ver. teniglng van Nederi gemeenten en van commissarissen en directie der Bans van Neaerlandsche gemeenten, van de Liberale Staatspartij, het museum Boymans. de rereenlging Rudolf Steinerkliniek, van Noorsche vrienden, van het collegium van leeraren der vrije antroposofische) scnool, vkn het hofdbestuur der Ver. Nederland ln den Vreemde, van oude Leidsche vrienden, het Rott. Philh. Orkest, den Kon. Nederi. Voetbalbond en van A.D.O., vtan naaste medewerkers en van diverse maatschap pijen cn instellingen, waarvan de overle dene mede-bestuurder Is geweest. Uitvoeringsbesluit omzetbelasting Verschenen is een staatsblad, houdende een Kon Besluit ter uitvoering van eemge artikelen der omzetbelastingwet 19Ï3. zoo als deze wet luidt na de daarin bil de wet Tan 23 Augustus 1938 aangebrachte wijzi gingen. Dit besluit draagt den naam van ,uit voeringsbesluit omzetbelasting". In een der hoofdstukken wordt o m. een uitwerking gegeven van de nieuwe wijze van belastlngheffen, welke ln de plaats Is eekomen van de vroegere aansla?regeling, namelijk de aanhechting van zegels aan. daartoe bestemde formulieren of de con- lante betaling bij den ontvanger der ac- ninzen. Behalve bepalingen omtrent de op- [aven welke het formulier moet bevatten, komt in dit hoofdstuk de bepaling voor, dat bil het gebruik van aanhechttngsfor- nmlieren op den ondergrond van elk der gedeelten van het zegel de naam van den labrikant en de datum van gebruik met inkt moeten worden Ingevuld. Door den minister kan worden bepaald, dat in de olaats van plakzegels aan het formulier een bewijs wordt gehecht, waaruit Wijkt, dat de belasting is voldaan bij den ontvanger der accijnzen. Voorts bevat het besluit-een opsomming tan 215 categoriëen van goederen, waarmee de lijst van goederen, vrijgesteld van om- retbelasting of biizonder invoerrecht, wordt aangevuld. Hierbij bevindt zich een groot aantal chemicaliën; verder bepaalde soor ten varens, stoffen voor kaasbereiding, melado, boter- «n kaasmerken. stapelvezels, steenkolen en andere brandstoffen voor be malingsdoeleinden en bepaalde verpak kingsmiddelen voor sigaren. In artikel 23 ls voorts bepaald, dat een noot gedeelte van de van omzetbelasting vrijgestelde goederen mede zullen zijn vrij- eesteld van het bij Invoer verschuldigde tompenseefend invoerrecht van 1 pet. van de waarde. Bij de opgave van goederen, waarvan de levering van omzetbelasting wordt vrijge steld, treffen we o.m. materiaal voor den bouw van vliegtuigen aan. Als groepen, waarvoor de minister van financiën ingevolge het nieuwe artikel 22 bis der omzetbelastingwet afwijkende rege len voor de heffine der belasting tref fen kan worden genoemd fabrikanten, wier iaarliiksche, aan belas, tlngheffing onderworpen, omzet niet meer bedraagt dan duizend gulden, apothekers, bakkers (banketbakkers daaronder begre pen), consumptie-ijsbereidei's, exploitanten 'an Inrichtingen, waarin ten behoeve van Je aflevering aan derden spijzen en/of "anken worden bereid fabrikanten van al- 'eholhoudende dranken fabrikanten van alcoholvrije dranken, fabrikanten van gas. 'abri kanten van electrlsche energie, slagers vleeschhouwers, tandartsen, tandheel- Bmdigen en tandtechnici. Nieuwe gevallen. Gisteren is een geval van kinderverlam- rtOg geconstateerd bij een zevenjarigen j'igen. leerling van de christelijke school 1 Zand, gemeente Koudekerke. -niw 0ïerle8 raet don inspecteur voor de '"ksgezondheid en den betrokken medicus •ccit de burgemeester sluiting van de jnool gedurende veertien dagen belast. De wioerfeesten, die vanmiddag op 't Zand «Men gehouden worden, gaan eveneens sict door. „Vanmorgen «ijn te Rotterdam twee nieu- 'e gevallen van kinderverlamming aange ven. De patiënten zijn een driejarig en een 12-yarige jongen. DE POSTVLUCHTEN. riim»nor®en *s .Reiger" van Het vliegveld fliptan naar Nederland vertrokken. Het toe- 1 vervoert 258 KG. post. 6 KG. pakketpost *KG. goederen. Er zijn twaalf passagiers voor tusschentra j eet en. Vanochtend te elf uur heeft Prins Bern hard te Amsterdam een niet-officieel be zoek aan het koloniaal Instituut gebracht. Hij begaf zich het eerst naar de afdee- ling volkenkunde, waar hij door prof. Schrleke werd rondgeleid 'en vervolgens naar de groote middenzaal waar hij den stand bezichtigde van de verschillende groote industrieën en nationale bedrijven, welke hier exposeeren. De Prins onder hield zich daarbij uitvoerig met de verte genwoordigers der diverse ondernemingen, die bij hun inzending aanwezig waren. Hierna werden de verschillende gaande rijen -bezocht. De Prins toonde zich zeer in genomen met de overzichtelijke wij2e, waarop vrijwel al het geëxposeerde een beeld gaf van de ontwikkeling, welke Ne derland en zijn overzeesche gewesten inde afgeloopen veertig Jaar hebben doorge- Na liet bestuur hartelijk dank te hebben gezegd voor de ontvangst, vertrok Prins Bernhard te ruim kwart over twaalf. Na Hitler voerde zijn plaatsvervanger, Rudolf Hess. het woord. Na een Inleiding sprak hij den eed uit, dien de Jongelieden van 18 jaar zuilen afleggen bij het toetre den tot de partij. Verscheidene duizenden jongelieden herhaalden deze woorden. Vervolgens hief Hitler de armen op en riep: „Ik groet u, mijn jeugd". De massa antwoordde: „Wij groeten je, mijn Fueh rer." Ochtendrit door Amsterdam. Vanmorgen heeft HM de Koningin te Amsterdam een bezoek gebradht aan de keuzetentoonstelünig in „Art! et Amicitiae". Deze exipositle bevat ihet beste werk, dat vrouwen tijdens de veertigjarige regee- rlngsperiorie van Hare Majesteit de Ko ningin op het geibied van schilder- en beeldhouwkunst tot stand brachten. De Koningin reed te elf uur uit. De stoet ging direct na-ar het gebouw van Arti langs Kalverstraa/t en Spui. Alvorens Hare Majesteit langs de groote braip naaT de tentoonstellingszalen te bege leiden, sprak prof. Luns Hare Majesteit toe. In de tentoonstellingszalen bood mej. Elisabeth Oomelie Luns bloemen aan de Koningin aam, waarna de leden der com missie van beheer over de Ocunstealen. mej. Lizzy Anslngh en de heer Bart Peizel aan de vorstin werden voorgesteld. Met groote belangstelling bezichtigde Hare Majesteit de tentoongestelde werken. Na ruim een half uur ln Arti te hebben vertoefd vertrok de Koningin weer. Hare Majesteit maakte daarna een och tendrit door de stad. Duizenden hadden zich langs de route opgesteld om de Landsvrouwe hartelijlk toe te juichen. Ge reden werd langs het Rokin, de Vijzel straat, Heerengracht. Regllersgracht, We teringschans, Nieuwe Spiegelstraat, Hee rengracht, Koningsplein, Singel. Spui. Voorburgwal en Paleisstraat. Te omstreeks 12 uur bereikte de stoet den Dam weer. Ook hier was het weer buitengewoon druk. Hon derden stonden op het oude plein om de Kcninlgin bij Haar terugkeer in het paleis toe te juidhen. DOODELIJK ONGEVAL TE DEN BURG. Bij het verwijderen der straatversiering te Den Burg (Texel) is de heer W. Bruin, wonende aldaar, uit een paal gevallen. Met een ernstige schedelfractuur en hersen schudding werd de ongelukkige opgenomen en naar zijn woning vervoerd, waar hij hedenmorgen is overleden. BEWEGINGSVRIJHEID VAN DE MILITAIREN. Naar wij vernemen wordt de bewegings vrijheid van de militairen, behoorende tot de grensbataljons, welke normaal op Za terdag (na den dienst) en op Zondag wordt verleend, voorloopig en behoudens bij grootere oefeningen, over de 7 dagen van de week verdeeld. Gezegd kan worden, dat met de liquida tie van het incident te Moravisch Ostrau de politieke crisis voorbij is, nu de onder handelingen heirat worden. De toestand van spanning, die in het Su- deten-Duitsche gebied heerscht, is echter zeer dreigend en kan de gevreesde vonk opwekken. De opmerkelijke discipline der Sudeten-Duitschers blijkt niet langer en de betoogingen, die dë laatste dagen gehou den worden, hebben een duidelijk provo- ceerehd karakter De onderhandelingen tusschen de regee ring en de Sudeten-Duitsche gedelegeer den zouden vanmorgen om 11 uur begin nen en snel voortgang vinden, mits van buiten af niets tusschenbeide kamt. Engelsche persstemmen. Eensgezind «preken de Engelsche dag bladen vanmorgen den wensch uit, dat Hitler volkomen ingelicht zal zijn ten op zichte van de houding van Engeland ten aanzien van het Tsjecho-Slowaaksche probleem, wanneer hij Maandag zijn rede voering zal uitspreken. De „Times" schrijft: „De vraag of een openbare verklaring behoorde te worden afgelegd ls ernstig overwogen door de mi nisters; het offieieele standpunt schijnt echter te zijn, dat een dergelijke verkla ring geen enkel nuttig doel zou dienen en Integendeel het evenwicht, dat reeds wan kel ls, zou kunnen verstorenHet Tsje- cho Slowaaksehe probleem ls duidelijk een dier vraagstukken, die in staat moeten stellen te zien of de menschheid eindelijk begrepen heeft, dat de eenlge beschaafde methode van regeling van een geschil eer vreemdzame regeling is. Dit is te meer vaar, daar de Tsjecho-Slowaken bewijs hebben afgelegd van een bijzonder ver zoenende houding. Daarom moet de toe stand met veel zorg en waakzaamheid be schouwd worden, maar niet met een syste matisch pessimisme. Hitler heeft de macht om van een weergalooze gelegenheid om den vrede en de rechtvaardigheid te die nen, gebruik te maken". De ..Dally Telegraph and Morning Post" schrijft: „De Fransche en Engelsche re geeringen hebben nauwkeurige berichten ontvangen over nieuwe troepenbwegingn in de nabijheid van de Tsjecho-Slowaak sche grens. Onder deze omstandigheden achtte men het gisteravond zeker, dat zonder verwijl instructies zouden worden gezonden aan Henderson, opdat hij zon der uitstel zou trachten een onderhoud te krilgen met Hitier". De liberale News Chronicle" vraagt de les van 1914 niet te vergeten. „Een waar schuwing aan Duitschland zou krachtig gesteund worden door de geheele arbei dersbeweging. Het zou beter geweest zijn die waarschuwing gisteren te hebben ver zonden dan vandaag, maar. uit naam van de beschaving, moet zij op zijn laatst vandaag verzonden worden. De Engelsche nota. De „Daily Express" verklaart ten aan zien van de nota, die de Engelsche regee ring tijdens het weekeinde aan Duitsch land zou zenden: „gisteravond heel laat heeft de premier, ln overeenstemming met lord Halifax en sir John Simon, een besluit genomen; hij deed dit na van Hen- dërsbn een rapport te hebben ontvangen over een gesprek, dat deze gelwd heeft met von Ribbentrop. Naar vernomen wordt, waren de Engelsche ministers van oordeel, dat het resultaat van dit gesprek weinig bevredigend was". Chineesche berichten. Naar het Chineesche persbureau meldt, bevestigen de berichten van Chineesche zijde, dat Kwangtsl heroverd is. Vele hon derden Japanners kwamen om het leven en de Chlneezen maakten onder meer veer tig stukken zwaar geschut buit. De toestand aan het front langs den spoorweg Nantsjang Kioekiang ls voor de Chineezen gunstiger geworden. In Noord-China is «weder op verrassende wijze het bekende achtste Chineesche leger opgedoken, om in samenwerking met de sedert maanden aldaar afzonderlijk ope- reerende guerillatroepen een stelselmati- gen aanval te ondernemen op de achter- waartsche Japansche verbindingen, in het bijzonder op den spoorweg van Peking naar Koekau, teneinde de Chineesche troepen, die bij Hankau ln de klem zitten, te ont lasten. Het Japansche oppercommando heeft in verband hiermede opnieuw belangrijke troe pencontingenten naar Noord-China gezon den. De eerste colonnes zijn gisteren per schip ln de haven van Tientsin ontscheept. NAGEKOMEN. Halcyon Hjn VREDENBURG. 10 Sept. van Wabana te Vlaardingen. Mi). Oceaan LAERTES Java n. Amst.. 10 Sept. van Port Said POLYDORUS, 7 Sept. van Sabang n. Macassar. HollandAmerika Lijn STATENDAM. 10 Sept. v. R'dam n. New York BREEDIJK. 10 Sept. van New Orleans te R'dam BOSCHDIJK. uitr.. 9 Sept. van Antwerpen NIEUW AMSTERDAM. New York n. R'dam, 12 Sept. v.m. 9 u. te Plymouth verw. DIN- TELDIJK, 9 Sept. v. Three Rivers n. Halifax EDAM. 12 Sept. v. Philadelphia te R'dam verwacht. Kon. Ned. Stoomb. Mij. AJAX, 9 Sept. van Kopenhagen n. Amst. CERES, 9 Sept. van Varna n. Constanza DEUCALION, 9 Sept. van Napels n. Thessalonika STELLA, 9 Sept. van Gibraltar n. Amst. VENUS. 9 Sept. van Venetië n. Triëst PLUTO. 9 Sept. van Danzig n. Amst. TRITON. 10 Sept. v. Mlddl. Zee laatst R'dam te Amst. AGA MEMNON. R'dam i Jaffa. 9 Sept. uit den N. Waterweg ORION, R'dam n. Vigo, 9 Sept. uit den N. Waterweg SA'i'UKNUS. 10 Sept. van Amst. te R'dam. Mij. Nederland JOHAN VAN OLDENBAR- NEVELT. thuisr 10 Sept. van Port Said POELAU BRAS. 10 Sept. v. Amst. n. Java. Holland—O. Azië Lijn GROOTEKERK. uitr.. 8 Sept.. van San Fernando. HollandAfrika Lijn JAGERSFONTEIN, 10 Sept. v. Bremen te Amst. Rott. Lloyd SOEKABOEMI. thuisr., 9 Sept. van Singapore BALOERAN. uitr., 9 Sept. van Marseille. JavaNew York Lijn BRASTAGI, Java n. New York, pass. 9 Sept. Asuncione Kon. Holl. Lloyd ORESTES. 13 Sept. V.m. v. Z. Amerika te IJmuiden verw. Diverse Stoomvaartberichten JONGE AN THONY. Nice n. Pandemia, pass. 9 Sept. Straat van Messina WAALHAVEN. Bona n. R'dam, pass. 9 Sept. Finisterre BATA VIER III, 10 Sept. van R'dam te Gravesend LEERSUM. 9 Sept. van St. Vincent naar Bremen ITTERSUM. 9 Sept. van New castle n. St. Laurens TROMPENBERG,. 9 Sept. var. Huelva. n. Ardrossan OOST- PLEIN, 9 Sept. n.m. 8 u. te Melllla TARA. 9 Sept. v. Antwerpen te Montevideo ALDE- BARAN. 8 Sept. v. Narvik n. R'dam BEURSPLEIN, Lulea n. R'dam. pass. 9 Sept. 's nachts 12 u. Brunsbuttel. Nadat heden Baldur von Schirach de Hitlerjeugd aan den Fuehrer had voorge steld, nam Hitier het woord voor het uit spreken van een redevoering, waarin hij om. zeide: „Verleden jaar heb Ik u gëzegd hoe ge lukkig gii waart een groote lotsbestemming te beleven. Onze generatie heeft groote dingen zich in ons volk zien voltrekken. Zij zal nog grootere tot stand brengen. GU zijt getuige van groote historische gebeurtenis sen. zooals men niet altijd ziet in een eeuw. Ook gii hebt gestreden voor groot- Duitschland. De Oostenrijksche jeugd be vindt zich onder u. Zii zal daar jfteeds blijven. Millioenen Duitschers hebben door den strijd veroverd hetgeen tot stand ls gebracht Dat zal altijd duren Gij. Duitsche jeugd, zijt daar de waarborg voor. Duitsch land zal één zijn. gebeure wat gebeuren wil. Niet de kletspraat van broederschap en vrijheid heeft dat ten uitvoer gelegd, maar het geloof, dat Duitschland uit zijn diepe vernedering heeft opgericht Zelfs wanneer het nationaal-sociaiisme alleen den twaalf den en dertienden Maart tot stand gebracht zou hebben, zou het zijn recht bewezen hebben op een bestaan voor duizend jaren". Voortgaande zeide Hitler: „Maar dat ls slechts het begin ln de vruchtbare actie onzer beweging. De taken, die ons gesteld zijn, zijn onmetelijk. Zij kunnen slechts volbracht worden door een aaneengesloten nationaal geheel. Het volk wordt thans op gevoed in zijn jeugd. Van jaar tot jaar wordt Duitschland mooier, wordt het ster ker en het wordt gewaarborgd, omdat het Duitsche volk zeker is van zichzelf. Het is een ander volk dan ik gekend heb in mijn jeugd. Het ls een volk. dat zijn Iotsgemeen- schap in leven en in dood gevonden heeft". Hitier eindigde: „Wanneer de voorzie nigheid mij eens wegneemt, zal ik aan den Fuehrer, die komen zal, een volk nalaten, dat zeker van zichzelf, één ls. Het stevigst bouwde steeds hij, die op het volk bouwde en het volk zijt gij." AMERIKA EN EUROPA. Op vragen betreffende de houding der Vereenigde Staten ten opzichte van den Europeeschen toestand antwoordde presi dent Roosevelt, dat de Vereenigde Staten niet in één front traden met de Europee sche democratiën in een beweging om Hit- Ier tot staan te brengen. Toen den presi dent daarop vragen werden gesteld om trent de afbakening van zijn buitenland - sche politiek, verwees Roosevelt de vragers naar de kortgeleden door hemzelf en staatssecretaris Huil uitgesproken redevoe ringen. Gisteren werd in politieke kringen ge sproken over de mogelijkheid, dat drasti sche wijzigingen zullen worden aange bracht in de Amerikaansche neutraliteits- wet. De voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandsche zaken, Mc Reynolds, gaf in dit verband als zijn verwachting te kennen, dat vele leden van het volgende congres zullen staan tegenover een herzie ning der wet in dier voege, dat een em bargo op wapenen alleen zou kunnen wor den toegepast tegen aanvallende naties. LEIDERDORP. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. Schmohl en gezin, Berkenkade 21 H. Cremer en gezin, Lindelaan 6 A. W. van Bijsterveld, Hoofdstr. 49 J. H. van Doorn, v. d. Valk Boumanweg 49 J. H. van en gez., Lindelaan 8 A. F. Wickel en gez.. Z ij liaan 13 A. Gertenaar en gezin. Koning straat 67 J. J. Couterier en gez., Dr. de Bruynestr. 28 - J. S. Kraüestein, Dr. de Bruyne- straat 22 M. L. J. Arnoldy en gez.. v. d. Doesstr. 4Jac. Kroon, Hoofdstr. 194 E. Sleeboom en gez.. Berkenkade 19 W. van der Scheur en gez., Zy liaan 9 F. Groene veld en gez., Acacialaan 2. Vertrokken: N. J. de Jong en gez., naar Rid derkerk. Pr. Bernhardstr. 21 K. van Beek nar.r Lelden. Stadhouderslaan 25 J. C. Over- devest naar Leiden, Breestraat 84 M. de Nie, naar Rotterdam, Duitschéstr. 153b. Burgerlijke Stand. Geboren: Riekske, D. van J. Vermeulen en C. A. J. Breukemeyer. AMSTERDAM, 10 September. Hoewel de berichten omtrent de politieke sitüatie in Centraal Europa op uiteenloopendc wijze werden beoordeeld, viel hedenmorgen op de Amsterdamsche effectenbeurs toch een goed prijshoudende stemming waar te nemen. Door elkander genomen verschilden de koersen wel iswaar niet veel bij die van gisteren en enkele aandeelen. waaronder een paar toonaangevende fondsen, werden Iets beneden de vorige slot.no- teeringen ingezet, doch onder beurst ijd werd allerwege een opwaartsche richting gevolgd, en behoudens enkele uitzonderingen, kwamen de slotprijzen op ongeveer het hoogste punt van den dag. Op de- Petroleumafd^eling konden Ko ninklijken «zich onder beurstijd ongeveer een tweetal punten verbeteren. Ook de Amerikaansche soorten legden tijdens den beurstijd een neiging tot oploopen aay den dag. In Suikeraandeelen ging niet veel om. H.V.A.'s openden eenigszins beneden het peil van gisteren, doch geleidelijk aan kon een ver betering worden waargenomen. Aandeelen Vor- stenlandsche Cultuur Mij. werden hooger ge noteerd. Van.de Industrieelen waren de Philips- aandeelen goed gedisponeerd en na prijshou- denden inzet, konden die onder beurstijd een avance van een drietal procenten boeken. De vraag was wel niet groot, doch er was zoogoed als geen materiaal aan de markt. Unilevers waren prijshoudend, evenals Aku's. De Scheepvaartmarkt lag geheel verlaten. De Tabakken trokken nauwelijks belangstelling en werden daarbij op onregelmatige wijze geno teerd. Voor Rubberaandeelen bestond een vaste tendenz. Amsterdam Rubbers golden aan vankelijk Wat lager, docli langzaam maar zeker werd de naar boven gerichte lijn gevolgd. Voor verscheidene incouranten kwamen hoogere no teeringen tot stand. De stemming voor Amerikaansche fondsen was eveneens niet onbehaaglijk. In aansluiting op de reactie in Wallstreet werden verschil lende specialiteiten aanvankelijk op een lich telijk verlaagd peil afgedaan, doch reeds spoe dig bleek, dat er eenlge vraag bestond, zoodat over bijna de geheele linie weer een verbetering kon worden geconstateerd. De omzetten waren echter van geringen omvang. De Staatsfondsenmarkt had een ongeani meerd voorkomen. De Nederlandsche Schuld brieven werden bijna algemeen lager afgedaan. De Spoorwegdrieën daaTien tot den pari-koers. De 3 tot 3'6 obligatiën werden vry gevoelig lager afgedaan en kwamen in de onmiddellijke nabijheid van 101 terug. Ook de Oude Schuld kon zich niet ten volle handhaven. Fransche fondsen waren hier en daar een fractie lager. ,.Ik geloof, dat het nu tijd wordt, dat we eindigen, ik ben n.L bezig mijn nieuwe ja pon op te strijken!" WISSELKOERSEN. Londen 8.92. Berlijn 74.20. Parijs 5.1/4. Brussel 31.20. Zwitserland 41.87. Kopenha gen 39.85. Stockholm 46.Oslo 44.85. New- York 1.85 5/16. Praag 0.40. Prolongatie 1/2 pCt. Part. disc. 1/8. Dag geld 1/4. LEIDEN, 10 Sept. Fabrieksboter prima f. 1.42; Boerenboter prima f. 1,341,40 per K.G. Aan gevoerd 425 K.G. Handel vlug. LEIDEN, 10 Sept. Turfmarkt. Aanvoer lange turf 240 000, f. 7—8 per 1000. LEIDEN. 9 Sept. Groentenveiling. Per 100 K.G Witte kool f. 2,50—3; Roode kool f. .2.40 5.50; Savoye Kool f. 2,40; Groene kool f. 2,20 —5,60; Prei f. 3.20—6; Kroten f. 1,20—4.20; Kroten, gekookt f. 58; Uien f. 1,203,80; Peen f. 3.307,10; Aardappelen f. 23; Andijvie f. 2 Sla f. 2; Druiven f, 2636; Snijboonen f. 28 29; Stokboonen f. 1529; Pronkboonen f. 5 15; Stamboonen f. 1429; Postelein f. 18; Spinazie f. 29; Tomaten A f. 45,80; idem B f. 4—6; idem C f. 4—5; idem CC f. 4—4.20; Per 100 stuks: Andijvie f. 0,501,60; Komkommers f. 13,10; Bloemkool f. 1,5022; Meloenen f. 5 —24; Salade f. 0.50—1-,60; Perziken f. 0.50— 10,20; KnoLselderie f. 2,60-4,40; Per 100 bos: Kroten f. 0,901,90; Pieterselie 3090 ct; Radijs 50—60 ct; Selderie f. 0.40—1.50; Bleekselderie 13—21 ct.; Peen f. 2,50—6.50; Rabarber f.0.60 —2,70. BOSKOOP. Coop. Ver. ..De Bosk. Veiling". 9 Sept. Rozen: Pechtold 21—35 ct.. Wendland 17 23 ct., Hadley 57—73 ct.. Claudius Pernet 15—20 cent, Briarclif 4271 ct.. Buttrefly 1828 cent, Steward 1625 ct., Wilh. Kordes 1720 cent, Mac Keiler 1215 ct., Rosalandia 1625 cent, Florex 3045 ct.. Phoebe 1418 ct.. Doms Rij kers 4552 ct., Chas B. Kilham 2935 ct., Edith Helen 2026 ct., Aug. Noack 1419 ct.. Else Poulsen 5564 ct., Gloria Mundi 3248 ct.. El len Poulsen 2634 ct., Paul Grampel 3040 ct, Rosa Mundi 5474 ct.. Mevr. v. Straaten van Nes 3038 ct.. Ingar Ohlson 4060 ct.. Queen Mary 2632 ct.. Gemengde rozen 1520 cent. Chrysanten, grootbl. 10 st. 701.20, tros 10 st. 5070 ct., dahlia's 10 st. 68 ct., Asparagus 10 stuks 1520 ct., Clematis Durandii 10 st. 10—14 cent, Clematis Prins Hendrik 10 st. 7282 cent. Clematis Mevr. Ie Coultre 5580 ct. HONSELERSDIJK, 9 Sept. - Bloemenveiling, export. Spectrum f. 1.50—2.80; Salmon f. 1.70 3.10; rose f.23.70. wit f. 1.404.30, geel f. 1.70 —2.70; gemengd f. 1.50—4.20; Kokomo f.3.30— 3.60; Kersrood f. 1.802.60; Gerbera f.3.30 5.20; Zonalen f. 0.901.30; Zinnia's f. 1.302.10; Jap. Lelie f. 3.804.80; Melphomène f.14; Am. Kelken f.812; Velotes f.1115; Rozen f. 2.50 —4.50; Pulling f. 8—14; Yellow f. 13—17; Rayo- nanthe f. 4.4010.00; Woolman f.10 per 100; Plumosa 1835; sprengerie 510; Gladiolen 5 9; Dahlia 416; Freesia 59: Phoenix 59; Gold Finder 510; Harvester 57: Sept. wit 712; geel 68; Asters 58 per bos; Begonia 3585; Vicus 3740; Bromelia f. 0.751.10 per pot; Siervruchten 2029 per bak. KATWIJK AAN DEN RIJN. 9 Sept. Eigen heimers. grootc 35—75 ct. per 25 KG. Bloem kool I f. 14.60—20.20. idem II f. 8.80—14; Bos- peen f.46; Sla f. 0.501.30. alles per 100 stuks. Groen kool f. 4.80—5770 per 100 KG.; uien f3.50 4.25; Princesseboonen f.1824; snijboonen f.2126. alles per 100 KG. Waspeen f. 0.90 1.60, Kroten 45—75 ct. per kist van 20 KG. LEIDERDORP, 9 Sept. Kipeieren f. 4.505 p. 100 stuks; eendeieren f2.903.20 per 100; kaas f. 0.220.28 per pond; boter 6475 p. pond; kippen f.0350.60, hanen f. 0.500.65, konijnen f. 0.151.40, eenden f. 0.300.55 per stuk. LEIDSCHENDAM, 9 Sept. Het Wapen van Veur. - Aangevoerd 19.649 kipeieren, f. 5.10 5.45; 1200 heneieren f. 3.103.45; 363 eendeieren f.3.303.45; 9 ganseieren f.5 per 100 stuks. 13 eenden f.0.50; 107 kippen f.0.45—0.70; 22 ko nijnen f. 0.201.50 per stuk. LEIDSCHENDAM. 9 Sept. Vrye Veiling. Aan gevoerd 6322 kipeleren, f.4.605.60; kippen f. 0.300.80; duiven 814 ct.; konijnen f. 0.55 —1.25. LEIDSCHENDAM. 9 Sept. Engelsche kom kommers 1ste soort f. 2.10—3.40, 2de soort f. 1.20 1.50; wankleurige f. 1.101.40; Gele komkom mers, 1ste soort f.4.60—5.40, 2de soort, f.3—3.90; 3de soort f.2.102.50; Kropsla, 1ste soort f.0.60 1.00; Peen f,4.80—6.90; Bloemkool. Ie soort f. 12.4015.80, 2de soort f. 4.908.30. uitschot f. 2.504; Tomaten, midd. f.22.30. groote ronde f.2.20—2.60; 2de soort f.2—2.20; 3de srt. f.2; bonken f.2.102.30; Andijvie per 100 0.70 1.80; Spinazie 4 Ko. 30—39; Postelein f. 5.20— 7.10; Rabarber per 100 bos f.23: Snijboonen 1821; Spercieboonen 1724; Prei 3.604; Selderie 70100; Pruimen 2.102.40; Meloenen f.7—18; Druiven 17—19. RIJNSBURG, Groentenveiling 9 September. - Aardappelen f.0.500.70. peen f. 1.001.60, kroten f.0.600.75 per kist; bloemkool I f.14 f.18, idem II f.612 per 100; roode kool f. 5.50, gele kool f.6. groene kool f.7; uien f. 2!2Ö f. 2.60 per 100 k g. TER AAR. Centrale Veiling. 9 September. - Spinazie 3146. andijvie 831 ct. slavellen 7 ct. per kist van 4 kg., snijboonen f.0.501.80. prin cesseboonen f. 1.302.55. dubb. stampr. f. 1.90, witte pronkb. f. 0.651.05, spekboonen f. 0.85 1.60 per 10 kg., postelein 38 ct.. per kg., breek- peen f. 1.00—3.40. uien f3.80, roode kool f. 2.90 f. 3.00, savoyekool f. 4.10 per 100 kg., kroten f. 1.80—2.90. radijs f.0.50. rabarber f.2.102.50. peen f.4.205.60. per 100 bos; sla f.0.501.70 per 100 stuks; bloemkool 217 ct., meloenen 5 16 ct. en komkommers 13 ct. per stuk. UTRECHT. 10 Sept. Veemarkt Aanvoer 2290 stuks vee. 350 Runderen: Stieren 2630. handel gedrukt, prijzen onveranderd; Slacht koeien 2e srt. 3234, 3e srt, 2731, h. z. kalm, prijzen gelijk; Vaarzen 150240; Pinken 180— 280: Kalfkoeien 190—290; Varekoeien 140—220. h. weinig, prijzen onveranderd; 370 Magere kalveren 4585. h. voor de slacht redelijk, voor het leven gedrukt, pryzen gelijk; 445 Nuchtere kalveren 710, h. traag; 415 Magere varkens 23—29; Schrammen 1623; 340 Biggen 1016. h. flauw, prijzen onveranderd; 110 Magere schapen 16—24. h. slechts, prijzen terugloopend; 260 Weidelammeren 815. h. slecht, prijzen on veranderd laag. 350 Kg. Boter 1.56; 150 st, Kaas 5070; 30.000 Eieren 3.504.50; 150 mud Aard appelen 1.603.50; 80 mud Appelen 8.5032.50; 120 mud Peren 1234. Kippen 6085: Eenden 35—65; Duiven 40—50 p.p Ganzen 1.401.75 Konijnen 0.401.20; Jonge hennen 0.90—1.50; Jonge hanen 1585. WESTLAND. 9 Sept. Aardbeien 3235; Cham pignons 24—50; Alicante 32—38: Frankenthaler 30—39; Champion 28—50; Colman 33—42; Maroc 36—39; snijboonen 6—24; Postelein 5— lOt gele pruimen 17—25: blauwe 33—48; Tafel* appelen 10—25; Peren 16—40 per KG.; Tomaten 50—58. B 50—55. C 50—53. CC 50 per bak; andijvie f.0.50—1.90; Sla f.0.50—1.80; Kom- kokmmers f. 1.50—3.60 per 100; roode kool f.1— 2.70; Savoye f.1—2.80 per 100 KG.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3