Vragen en antwoorden RAADSELS Oplossingen Twee prettige spelletjes Goede oplossingen Aberiei wijsheid «er visscben. Ik wed, dat jullie de onderstaande vra gen die allemaal over visschen handelen, niet uit jezelf kunt beantwoorden. Probeer maar eens, door je hand op het antwoord te leggen: Hoewel soorten echte visschen zijn er wel? En zijn er meer soorten visschen dan andere gewei velde dieren? Er rijn ongeveer 20.000 soorten visschen. be idasse der visschen vormt de grootste ste en meest gevarieerde groep van gever- leiden. Kunnen visschen werkelijk slapen, of rus ten ze alleen maar? Visschen Slapen nooit, maar soms liggen re een heden tijd onbeweeglijk op dezelf de plaats. Dit is ongetwijfeld uitrusten op li'schen manier. Kan men visch in ijs lang goedhouden en leeft de visch nog als men het ijs laat smelten? Ja, de visch blijft in leven, sells nadat ze bevroren is geweest. Er zijn voorbeelden be kend van roode visschen, die een heele winter bevroren zijn geweest. In sommige rivieren in Siberië, die 's winters geheel dichtvriezen, blijken de visschen rustig in de ijslaag zitten. Als dan in het voorjaar het ijs smelt, worden de visschen wakker en zwemmen weg. Leuk, hè? Zijn er ook zingende visschen en hoe kennen die dan zingen? De sapie, die aan de Californische kust cuder steenen leeft, wordt „ringende visch" genoemd. Hij maakt een soort neuriënd ge tuid met rijn zwemblaas. Zijn er ook visschen roet vleugels en kun nen ze langen tijd door de lucht vlijen? De z.g. „vliegende visschen" hebben geen vleugels: ze gebruiken irun groote vinnen als zeiltjes en kunnen zich over een af-, tiand van ongeveer 200 M. boven wattor in de lucht houden, op een hoogte van plan. 1 X. De wand draagt hen soms wel ver der en hooger. Hebben de visschen ook ooien en kunnen zt er mee hooren? Neen, oor en hebben de visschen niet, tenminste geen oorschelpen en ook geen Gehoorgangzooals wij. Het gehoororgaan van de visch is inwendig. Maar met <üt orgaan kan hij niet hooren; het dient can het evenwicht te bewaren «n om beter te kunnen zwemmen. rugkwamen, daaraan was niet te tornen. In Mui beginnen de beken uit het Abessinische hooggebergte in de bedding van den Blau wen Nijl te stroomen, in Juni heeft het wa ter Assoean bereikt in Juli benetlen-Egypte Reeds in het jaar 4241 v. Chr. werd door de priesters de 19en Juli vastgesteld als den eersten dag van het Egyptische jaar, omdat ongeveer op dezen datum de over- strooming de Nijldelta bereikte, de streek van de oude hoofdstad Memphis en van het tegenwoordige Cairo. Het duurde daarna nog eenige weken, tart de vloed zoo hoog gestegen was, dat de dijk kon worden door gestoken en de watermassa's met het vruchtbare slib over de droge akkers stroomden. Midden Augustus viel het feest van hel doorsteken, dat men romantisch het bruiloftsfeest van den Nijl met het land Egypte noemde. Hoewel nu, na het aan leggen van de groote stuwdammen, hel doorsteken niet meer plaats vindt is het feest gebleven. Tenslotte wil ik je van die stuwdammen nog iets vertellen. Mt heniet Ali, een jong Albanees die onder Napoleon streed en la ter stadhouder van Egypte werd, begon in 1833 reeds met den bouw. Voor de katoen- verbouw was een regelmatiger bevloeiing dan de natuurlijke noodig en zoo begon Mehemet Ali dus bij het begin van de Nijl delta een dam aan te leggen, die echter in 1084, na de bezetting van Egypte door En geland, voltooid werd. Het gevolg was, dat de katoenoogst in twintig jaar tijde ver dubbeld werd. En daarna begon men met een nog veel omvangrijker arbeid: in 1902 werd de 2 K.M. lange en 47 M. hooge stuw dam bij Assoean in boven-Egypte ingewijd. Dit reusachtige waterwerk bestaat geheel uit granietblokken. Tot op 300 K.M. stroomopwaarts is de verhooglng van het waterpeil merkbaar. Een watermassa van 2.7 milliard ton wordt opgestuwd en als de lage waterstand inzet door de 180 poorten van den stuwdam in de Nijlbedding gebracht. De akkers dragen thans driemaal per jaar Vlucht, de katoen-velden tweemaal. (In de raadsels wordt uitsluitend de nieuwe spelling gebruikt). voor allen om uit te kiezen; de groteren vier; de kleine ren drie goede oplossingen. I. Ingezonden door Drietal Van Vliet. Welke vissen kun je hieruit vangen? 1. Bar as. 2. Nek as. 3. Lofre. 4. Leer Mak. n. Ingezonden door Leendert Ravensbergen. Wat wordt een neger, als men hem in de Witte Zee doopt? m. Ingeaouden door Koosje Stikkeiorum. Hieronder een klein tovervierkantje. Van boven naar onderen en van links tiaar rechts moeten dezelfde woorden gelewen worden. 1. Een jongensnaam. 2. Ben meisjesnaam. 2. Iets, wat in de gang ligt. IV. Ingeeooden door Riete Scheer. B e. rg.bn d.. d m. d g .b..d. V. Ingezonden door Bqp Oraroa. Twee broeders naast elkaar gelegen, Ontvangen -wind van alle wegen. Die wind gaat bij hen uit en in, Vat gij hiervan de rechte zin? VI. Ingezonden door Kees van Diggële. Mijn geheel is een plaats in Zuid-Hol land van 17 letters, -6 lettergrepen. Als het vriest, is het 1, 2, 3, 18. In een 9, IA, 12, 2 kan men varen. Een 4,5, 3,14, 17 vind je in iedere slaap kamer. 15, 16, 17 is een rivier in Nederland. 18, 10, 11, 12 is een jongensnaam. Ben -fi, 7, 6, tl titelt men aan hl elke plaats. VU. Ingezonden door Mien Verstiaaten. Met 1 versier ik iemands hoofd, met b ben ik geen kwaad dier. met draagt men mij aan de voet, met d ben ik een tijdelijke ligplaats voor schepen. VIII. Ingezonden door Marietje Lasman. Wat is in Edam groot en in Amsterdam klein? der raadsels uit bet vorige nummer. 1. Duivenhok; d, uur, Griet, Alida, lieverd, duivenhok, -boender, schep, oor, oog, k. 2. Hospitaal. 3. Kwikzilver, kwakzalver. 4. Vijf; 4 jongens en een meisje. De jon gens waren broers, en het meisje was hun zuster. 5. Geboortedag; oor. deeg, graag, boor, dag, beer, traag. 6. Harlingen; Har, ring, lang. hem. 7. Omdat hij steeds -een kam bij eich draagt. 8. Slang; (pad); apen; rat; -bijen. Geschikt voor een regenachtigen middag. De herfst kan nog heel wat mooie, zon nige dagen brengen, maar natuurlijk is er ook kans op buitjes. Om op alles voorbe reid te zijn, doe je dus verstandig deze twee denkspelletjes eens uit te knippen: Het telegram. Je kiest een wooud. bijv. schaar en schrijft dit niet gewoon horizontaal, doch verticaal neer: Daama stel je een .telegram'" op, waar van de woorden met de verschillende let ters van het woord schaar moeten begin nen: Kijk maar: 5 tuur C hèque H eb A ar dive A anwinst R ashond Dit is een vrij normaal voorbeeld, doch niet ieder woord leent zich om er een tele gram van te maken: je krijgt sozns al heel -vreemde resultaten. Wil je nog een voor beeld? Neem dan bijv. eens het woord kan delaar. K om A an N amiddags D «m E ereten L aat A nna 6 ardappels R ooien Een beetje fantastisch is dit telegram wel, al kun je je voorstellen, dat het in de practijik kan voorkomen. Zoo kun je elkaar heel wat scherpzinnige opdrachten geven. Probeer het maar eens; je ziflt er zeker pret mee hebben! De beschrijving. Het tweede spelletje is veel eenvoudiger en kan dus ook door jongere kinderen wor den gedaan. Ieder der medespelenden neemt een vet- letje papier voor zich en schrijft heel bovenaan een woord en daaronder een .toeschrijving" van dat woord. Bijv. „thee kopje" en „moet iederen dag worden ge- wassehen". 3e vouwt het papier nu zoodanig om dat alleen de „toeschrijving" zichtbaar is en geeft het door aan je rechteitouurman. Deze moet nu onder de „beschrijving" een woord zetten, dat er volgens zijn meening bij past, bijv. „gezicht". Daarna wordt het papiertje weer omgevouwen en doorgege ven. Infusschen schuiven de velletjes steeds naar rechts pp en worden tenslotte voor- geleeen. De meest wonderlijke combinaties komen erop te staan, dat zul je eens zien! ontvangen van: Aukje van der Walle, Annie Scnou-en, Joop Schouten, Toni Neuteboom, Toos de Vos, Rie de Vos, Joke de Vos, Johan Sp ker. Jan Spijker, Pieter W. Martijn, Rite ie, Beppie Henzen, Trussje Sluymer, Anny 2- l:ooy. Piet de Best, Willem Laman, Pris Laman, Marietje Laman, Carla Optendrees, Lydia Optendrees, Beppie Optendrees, Geer - trui de Groot, Emma de Groot. Amiie Schneider. Grietje de Graaf, Riekis Lee mans, Frans Pison, Corrie van Wc"1 zen, Beppie Sparenburg, Annie van der Vos, Henny van Vliet, Ida Maria de Graaf. Jan Bronsgeest, Alida Stikkelornm. Koosje Stikkelorum, Abram Fakkel, Rietje Brandt, Truida Overduyn, Tini Overduyn. Mien Verslraaten, Coba Verlind, Niek Bakker, Lydia Botermans. Corrie de Pree, Gerard de Pree, Jettie Heyloo, Truusje van Weizen. Lucie Paats, Beppie Paats, Mientje de Wa ter, Jan Kenbeek. Marietje van Vliet, Ber nard van Vliet. Nel van der Bijl, Prijna Hartevelt. Jannie Hartevelt, Ceotje Harte- velt, Marietje -Prenen, Jannie van Biezen, Willy van Rijn, Elsje Boterenbrood. Ineke Boteren brood, Rika de Graaf, Leni de Graaf, Lies je van Drie], Ankie van Driel, Ans Nieuwenihuys. Van den vorigen keer nog goede oplos singen ontvangen van: Jannetje van Kam penhout, Rite Mizée, Bram Wiggers.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 17