Ons Kort Verhaal LEfDSCH DAGBLAD - Vierde Blad ZaferifFiri 10 5epfentber 1938 F inancieel-Economisch Weekoverzicht Angstpsychose op wisselmarkt Hoe Weenen sinds den Anschluss is veranderd Toch hoop op verbetering Wat de gelijkschakeling opleverde Romantische liefde LAND- EN TUINBOUW Mond- en klauwzeer woedt. Praag cn Neurenberg hebben hun scha duwen deze week over de wereldmarkten geworpen. Met toenemende spanning heeft de wereld de ontwikkeling der Tsjechische capitulatie voor de Hitier—Henlein-combi- r.atle gadegeslagen en nfgewacht of de machtige „Meesterzinger" te Neurenberg een oorlogs- dan wel een vredeslied zou ranheffen. Het ls vooral weer de wisselmarkt ge weest, dlc door het politiek gemanoeuvreer cn het sabelgeklctter onder een hevige angstpsychose heeft geleden. Een waarlijk grootscheepsche vlucht in den dollar heeft plaats gevonden en nagenoeg alle Euro- pecsche valuta's, speciaal weer het goud, dat mede als gevolg van Londen's belang rijke positie op de geldmarkt zeer kwets baar is. hebben de klappen moeten opvan gen. Een Deriode van sterke monetaire onrust schijnt weer te zijn aangebroken en, al ls het waarschijnlijk, dat bh gebrek aan Interventie door de verschillende Egalisatiefondsen de schommelingen nog heviger zouden zijn geweest, "en kan toch niet beweren, dat het „Dri^'anden Ac- coord" op het ooeenblik een bijzonder sta- billseerende werking uito-'-nt Binnen enkele weken H'd» is het nond tegenover dollar en goud met ruim 3. pet. gedaald, 'n Engeland schijnt men die dallne met een zoet zuren lach t« aanvaarden: het zure Is het prestigeverlies, het zoete de eco nomische voordeelen, die men uit een verdere depreciatie van het pond schijnt te verwachten, Toch herhalen wij, dat in het algemeen slechts bij zondere en samenvallende factoren den huldigen, druk op het pond zoo krachtig maken en dat naar onze overtuiging binnen niet al te langen HJd een vermindering van dien druk of zelfs een beweging in omgekeerde richting zich zal ontwikkelen. WIJ zullen In dit verband nauwlettend op de volgende indices moeten acht slaan: vermindering der politieke spanning in Europa, kentering in de Britsche conjunc tuurdaling, doorzetting van de opleving in de Vereenigde Staten: deze 3 symptomen zullen zoodra zij zich duidelijker gaan aftcekenen, een onmiskenbaar gunstlgcn Invloed moeten uitoefénen op den koers van het pond Het is min of meer een paradox, dat de Fransche franc, die toch technisch aan zienlijk zwakker staat dan het pond, dit maal niet de grootste .schokken heeft te verduren gehad. Wellicht ls de oorzaak hiervan, dat het dreigende politieke gevaar uit het. Oosten eindelllk de eenwording der Fransche natie heeft bevorderd. Nadat Da- ladier's krachtig besluit tot verruiming van den arbeidstijd eerst door de leiders der linksche fracties met een „slechts over nnze lijken" was ontvangen, hebben zijn hardnekkigheid en het oorlogsgevaar sa mengewerkt. om don moed dier leiders van het negatieve naar het positieve Dlan te deen verhuizen: d.w.z. zij blijken thans in te zien, dat slechts een krachtdadige oo- voering der productie en derhalve een niet te drastisch# doorvoering der veertiguren- wrek het land zullen kunnen redden. Waarschijnlijk ligt in deze bewustwording de verklaring voor de betrekkelijke rust, aio er om den Franschen franc heerscht. Te Neurenberg hebben de leiders weer eens verklaard dat het economisch in Duiischland zoo prachtig gaat: „Duitsch- land kan zeggen, dat het niet alleen een beter verkooper van zijn eigen producten, maar ook een betere afnemer van bulten- l.mdsche producten is geworden", ver klaarde Hitler Wij moeten de juistheid dezer uitspraak ten zeerste in twijfel trek ken Bovendien, wanneer wij eens een kijkje, trachten t" nemen onder de dikke laav oraal, waarmode alles ill Duitschland wordt overgoten, dan dringt de vrees zich toeh naar voren, dat er bij de ongetwijfeld gigantische spanning zeer veel camouflage Is Het geweldige constructieprogramma immobiliseert, groote kapitalen: uitgaven voor onproductieve doeleinden overtreffen de besparingen, men put uit buitengewone bronnen, zooals die welke ontstaan ziin uit den aankoop van gedeprecteerde dollar- obligaties: schuld en uitgaven stapelen zich hoe langer hoe hooger op en brengen den dog nader, waarop hotzii die schuld moet worden verminderd of toevlucht moet worden genomen tot inflatie. Voorwaar, er zullen slecht-s weinigen zijn lil de buiten wereld. die zich doof de pracht van Neu renberg zullen laten verdooven en verblin den Wli vreezen. dat het kaartenhuis van Duitschland's eoonomie en financiën tegen een werkelllken storm, wanneer deze een- m*al mocht losbreken, niet bestand *ai zijn. Uit de Vereenigde Staten komen ten aanzien van de herf.stverwachtingen nog iteeds moedgevende berichten. De New- Yorksche beurs zou gaarne de opwaartache richting, sinds 30 Juni ingeslagen, hervat ten. ware het niet. dat de Europeeeche politiek het water vertroebelt. Daarnaast werpen ook de komende Congresverkiezin- sen reed- zware schaduwen vooruit, terwnl dr moelltikhedcn tuaschen de Vereenigde Staten en Mexico, waarbij laatstgenoemd land ten aanzien van de ..onteigening'' van allerhande eigendommen steeds driester optreedt, evenmin bevorderlijk zl.ln voor een opgewekte stemming. Ook dreigen er weer arbeldsmoelllikheden. Hier en daar wordt wederom gestaakt. De arbitrage tusschen de spoorwegen en de arbeiders betreffende de voorgeno men 16 pot, loonsverlaging Ls op een mislukking ultgeloopen en met spanning Wacht men thans af. of het besluit der spoorwegen, de verlaging niettemin door te 'oeren. met oen staking zal worden beant woord. Overigens evenwel zijn de conjunc-1 Onze Berlljnsche correspondent schrijft ons d.d. gisteren uit Weenen: tuursymptomen, zoo al niet rooskleurig, dan Binnen een half jaar tijds kan er veel toch in ieder geval hoopgevend, temeer waar veranderen, redeneerden wij en het leek de invloed der groote-uitgavenpolitiek zichons aantrekkelijk, om juist tijdens den nog nauwelijks heeft doen gevoelen. De Nederlandsche conjunctuur is een on verbreekbare schakel in de wereldconjunc tuur. Vandaar dat men in Nederland met de grootste nauwlettendheid de berichten uit de Ver. Staten gadeslaat. Daarnaast breed opgezetten Rijkspartijdag te Neuren berg waar de verrassingen totdusver niet aan de hooge verwachtingen beantwoord hebben eens persoonlijk te gaan vast stellen. in hoeverre het proces der gelijk schakeling zich in het voormalige Oosten- brengt onze geografische ligging evenwel rijk al oi niet heeft voltrokken, mede. dat geheel ons nationale leven sterk Want het ligt immers voor de hand, dat wordt beïnvloed door de gebeurtenissen in men op dit congres in de eerste plaats den Centraal Europa. De gulden is hiervan min terugkeer van de zoogenaamde „Ostmark" "tot Groot-Duit.-chland zal vieren en uit Hitler's openingsrede is de Juistheid van deze veronderstelling dan ook duidelijk ge bleken. Maar hoe denken de twee millioen Oostenrijkers in Weenen en de overige vier millioen in de verschillende gouwen daar over? Zijn ze werkelijk zoo enthousiast ais men in de eenheidspers von Groot-Duitsch land dagelijks te lezen krijgt of verloopt het proces der gelijkschakeling toch niet zoo vlot als men van officieele zijde te hooren krijgt? Nachtelijke verrassing. of meer het willoos slachtoffer. De sterke vraag naar dollars en goud heeft ook ons land aangetast, hoewei in het algemeen als „doorgangshuis" voor „hot money". De poli tiek van het Egalisatiefonds heeft zich deze week wat duidelijker afgeteekend: de steun- aankoopen van ponden en de verkoopen van dollars wijzen er op, dat men voorloo- plg met Londen één lijn trekt. Zoo kon de verhouding pond-gulden nagenoeg worden gehandhaafd, terwijl daarentegen de dollar vrij aanzienlijk In waarde vermeerderde. Te gelijkertijd heeft de prijs van baargoud en speciaal ook die van gouden munten nieuwe hoogtcrecords bereikt De Nederlandsche Bank blijkt echter den laatsten tijd niet be reid te zijn, gouden tientjes te verkoopen getuige het feit, dat op den bankstaat de post gouden munt onveranderd blijft en de nauwelijks nog een land, waar de gren* voor hen niet definitief gesloten werd! Waarschijnlijk op instigatie van Berlijn ziet men aan de etalages van vele zaken een kartonnen bordje hangen met de veel zeggende mededeeling „Zuiver arische zaak" hetzelfde dus, wat w? een jaar of vier ge leden in het „Altrelch" meegemaakt heb ben. Maar deze winkels schijnen in de min derheid te zijn, zoodat men dén indruk krijgt, dat zich nog vele groote zaken in Joodsche handen bevinden zal den Berliner, die voor het eerst van zijn leven naar Weenen komt, ongetwijfeld de haren te berge doen rijzen. Officieel staat weliswaar de Oostenrijk- sche schilling thans gelijk met een baJve Duitsche mark, maar daar schijnt de be volking van de „Ostmark" zich bitter wei nig van aan te trekken. Wandelt men langs de drukke en breede winkelstraten. dan ziet men bijvoorbeeld in de etalage de jodenbuurt van Weenen krijgt. Het van een heeren-modemagazijn een over- nialige ghetto draagt hier den vorstelijken hemd geprijsd met 30 schilling, terwijl naam ..Leopoldstad", waaruit voor den on- daaronder te lezen staat: 20 mark! bevooroordeelden vreemdeling valt at te In de wereldberoemde koffiehuizen en de ijlden, dat het thans zoo versmade Huis gerenommeerde restaurants is het al net Habsburg evenals het Huis Hohenzollern en eender: de doorsnee-Oostenrijker kan of vele andere vorstenhuizen het Joodsche deel wil zich naar deze^ nieuwe regeling ïn^het ger bevolking zooal niet als gewenschte De ervaringen, welke wij te dien opzichte ln de Rijkshoofdstad hebben opgedaan, hebben ons geleerd, dat dit pas de eerste stap ls in het proces der onteigening en binnen zeer afz'enbaren tijd zal men de Joodsche firmanten ln het voormalige Oos tenrijk wel gaan dwingen, hun Joodschen naam op duidelijke wijze op de vensters van hun zaak te laten schilderen. Nog triester ls de indruk, dien men in Op de heenreis van Berlijn naar Weenen beleefden wij een verrassing, welke ons ai dadelijk aan het aarzelen bracht. Wij lagen diep in Morpheus' armen, toen wij in het hoar verVn^ holletje van den nacht tusschen Passau en Bank haar verkoopprijs telkens boven den Linz door stevlg geklop wakker geschud werden. Plotseling stond er een groen ge marktprijs flxeeert. In het Nederlandsche zakenleven heerscht een tamelijk gedrukte stem ming, hetgeen waarlijk niet te verwon deren is hij de politieke en economi sche onzekerheid. Een vluchtige blik op de Utrechtschc Jaarbeurs leert ons evenwel, dat energie en ondernemings geest nog lang niet dood zjjn en dat onze industrie en handel als het ware startklaar staan, om op hot eerste gun stige sein den wedloop te hervatten. Het vraagstuk van rentabiliteit blijft in ternationaal zoowel als nationaal een zeer ernstig probleem vormen. De zeer lage rente stand brengt voor vele ondernemingen tal van moeilijkheden mede. Ondanks den druk op den gulden blijft onze geld- en kapitaal markt ruim voorzien. De a pari uitgegeven 3 l/4"/o leeningen worden thans verre over- teekend, mede ook op grond van de sanctie van het Beleggersfront. Bij ons ls echter de vraag gerezen (en wij gelooven, dat zij ook langzamerhand elders zal worden gesteld) Wordt het niet tijd voor het Beleggersfront, nu het op negatief gebied successen heeft geboekt, ook eens den positieven kant van het vraagstuk te gaan bekijken? Reeds heb ben. bij gebrek aan „ouderwetsche" beleg gingsobjecten. vele groote ondernemingen een geheele wijziging harer belegglngspoll- tlek moeten doorvoeren: grooter percentage onroerende goederen en aandeelen. Het ligt echter naar onze meening op den weg van het Beleggersfront, thans met onze regee- rlng contact te zoeken ,ten einde een posi tieven uitlaat voor de groote niet belegde of tegen een te lage rente belegde kapitalen te scheppen Zonder al te groote risico's in het leven te roepen. Een dergelijke voeling- neming. waarbij het Beleggersfront zijn negatief standpunt laat varen, is dringend gewenscht. De volgende week zullen twee belangwek kende restrictie-beslissingen moeten wor den genomen. Maandag zal het Internatio naal Rubber Regelings-Comlté de ultvoer- quota voor het vierde kwartaal moeten vast stellen, terwijl Woensdag te Den Kaag het Internationaal Tin Comité voor een iden tieke beslissing komt te staan. Ten aanzien van belde gevallen is de waarschijnlijkheid groot, dat geen wijziging ln de quota zal worden gebraoht, eoodat zij voor rubber op 45"/o zullen worden gehandhaafd, voor tin op 38"/» plus 10"/» voor de bufferpool. De rub berpositie is weliswaar verbeterd en de prijs ad 8d is vrij gunstig te noemen, doch de verbruiksvooruitzichten zijn nog onzeker en het Comité zal er zich wel voor hoeden, door een zij het ook geringe quotavermeer dering de wankele prijsposltle te ondermij nen. Ook op de tlnmarkt dient nog met voor zichtigheid te werk te worden gegaan. De voorraden zijn nog boven normaal en de prijs ad circa 19 ligt nog beneden de door dc bufferpool gestelde marge van 290 230. Ook hier zal van een quotaverhooging in elk geval geen sprake mogen zijn. Het principe van productiebeperking op internationale basis grijpt steeds verder om zich heen. Bij de bestaande restricties van rubber, thee. suiker, tin, koper en walvlsch- traan heeft zich deze week een loodrestrictle gevoegd. De voornaamste loodproducenten zijn ln Londen bijeengekomen en hebban besloten tot oprichting van een loodkartcl. met het doel productie en consumptie ln evenwicht te brengen. Evenals zulks bij ko per het geval is. nemen de Ver. Staten aan dit kartel slechts deel, voor zoover het hun bultenlandsche (speciaal Mexlcaansche) be langen betreft. Niettemin zal het kartel, dat om. alle Britsche belangen binnen en bui ten het Britsche Rijk, de Joego-Slavische en de bultenlandsohe Amerikaansche lood- belangen omvat, waarschijnlijk meer dan 05"/, der wereldproductie beheerschen Loodrestrictle is ook daarom van belang, omdat dit metaal veelal als nevenproduct van zink wordt ontgonnen, zoodat automa tisch ook de zlnkproductlê aan een, zoo hoog noodlge, beperking zal worden onder worpen. (Nadruk verboden). unlformde douanier aan ons bed, die ons met de strenge vraag verraste, of wij aan accijns onderhevige dingen in onzen kofier hadden? Wij sprongen in pyama overeind en antwoordden verbaasd met de vraag: Maar zijn we dan niet op Duitsch gebied?" De man keek eenszins verlegen en ant woordde: „Dat wel, maar tabak, sigaren en sigaretten zijn nog steeds aan tol onder worpen!" Thans waren we geheel wakker, want we beseften, dat in Oostenrijk evenals in Tsjecho-Slowakije tabakregie bestaat, hetgeen beteekent, dat de staat het beheer van alle tabakswaren in handen heeft. „Maar is daar dan met den „Anschluss" geen eind aan gekomen?" „Uit het feit. dat ik u kom lastig vallen, kunt u zien, dat we zoover nog niet zijn", luidde het antwoord. Onder deze omstandigheden maakten we gehoorzaam onzen koffer open en de man der wet kon ter plaatse vaststellen, dat we niet tot de categorie der smokkelaars ge rekend wenschen te worden. En met een gevoel van opluchting konden we onee nachtrust voortzetten. De prijzen ln Weenen. Was het onder den invloed van dit min- der aangename intermezzo, dat we in eenigszlns gedeprimeerde stemming te Wee nen -- met een vertraging van verscheide ne uren arriveerden? Het westelijk sta tion, waar we uitstapten, doet in verval lenheid voor het Centraal Station van Warschau niet onder en de taxi's die den vreemdeling naar zijn hotel toe schomme len schreeuwen om „Renovlerung". Het hotel, waar we op aanraden van een Oos- tcnrijkschen vriend intrek genomen heb ben. is niet al te onzindelijk, maar daar is d«n ook alles mee gezegd. En de prus die er in Rijksmarken voor verlangd wordt dagelijksch leven niet schikken en wat kort geleden voor hem de schilling was, ls thans de mark geworden. Een kleintje koffie. Toch gaan de duizenden Dultschers, die op Initiatief van dr. Ley, een Kraft-durch- Freude-bezoek aan de Ostmark hebben ge bracht, ln hun crltlek wat al te ver. Duit sche kennissen waren diep verontwaardigd over 't feit, dat ln zoo'n Weensch „koffie huis" voor één kopje koffie en desge- wenscht tien glazen water zegge en schrijve gasten, dan toch ook niet als ongewenschte vreemdelingen behandeld heeft. De luiken neergelaten Wij wandelen door de Hollandstraat, de Negerlegasse, de Taborsteeg en haast over al zijn de rolluiken neergelaten, waar schijnlijk voorgoed, omdat de winkeliers geen kans meer zagen, hun zaak voort te zetten. Zij stonden bekend als volgelingen van Schuschnlgg en toen deze ln arrest gesteld werd, was voor hen ook het oogen- 70 penning zonder fooi. dus ongeveer een g]ik van aangebroken mark wordt verlangd Zy zien hierbij over I ^en wijS^ on& e€n tweetal niet-Joodsche het hoofd, ..Kaffeehaus te Wee- ^eze wjjk aan en vertelt, dat de nen iets heel anders is dan de ..Kor. dl lorei eigenaars daarvan indertijd tien duizend mark hebben geschonken om de door te Berlijn. Te Weenen zit het publiek uren lang bij één kopje koffie, dat wil zeggen, als men het genuttigd heeft, dan neemt de kellner het weg en zet er een glas water voor in de plaats. Zijn hiertoe aangewe zen confrater voorziet, den langdurigen gast met voorbeeldige hoffelijkheid al dien tijd van binnen- en bultenlandsche kranten zooveel hij maar wil, Dat moet ook betaald worden en daar Oostenrijk een arm land geworden is, moet de waard door een hoo- gen prijs voor de koffie aan zijn kosten zien te komen! Het Jodenvraagstuk. Van bevoegde zijde lieten wij ons te Ber lijn reeds vertellen, dat van de vele proble men. waarvoor de regeering in de Rijks hoofdstad sedert den „Anschluss" is komen te staan, het Jodenvraagstuk ongetwijfeld het moeilijkste is. Van de 200 000 joden, die te Weenen en elders in Oostenrijk woon achtig waren, zijn er pas ongeveer 30.000 het land uitgetrokken. Wat men met de overigen zal beginnen schijnt nog een open vraag te zijn, want in ons werelddeel is Schuschnigg uitgegeven volksstemming te ondersteunen, terwijl vele Joodsche zaken lui bedragen tot duizend mark voor dit doel geofferd moeten hebben. Maar dat alles is nu alweer vergeten. Oostenrijk is ingelijfd bij Duitschland en Weenen ls nog slechts de hoofdstad van de Ostmark. In dit land. waar vroeger de kunst hoogtij» vierde, heeft thans de poli tiek haar intocht gehouden en overal op dc drukke verkeerspunten heeft men luid sprekers aangebracht, die de redevoeringen op den Rijkspartijdag van Neurenberg nu ook naar Weenen doorgeven. De oudere generatie weet niet al te best. wat zij daar van zeggen moet, doch de jeugd is enthou siast. want zij gelooft onvoorwaardelijk aan een betere toekomst. Zoo zal ook In dit land wel de gelijk schakeling langzaam maar zeker worden voltrokken en Weenen zal zich moeten voe gen naar de onverbiddelijke eischen van een nieuwen tijd. (Nadruk verboden). 7032 (ingee. Medj -O- Het mond- en klauwzeer 'oreidt zich steeds meer epidemisch onder het vee uit. In het Westland. te Pljnacker en ln de om- gevinz van Delft worden dagelijks gevallen geconstateerd waaronder verscheidene met doodelMken afloop. Door J. P. BALJÊ. „Je bent mat!" zei van Dongen rustig maar met een tikje triomf in zijn stem, want hij won het niet vaak van Gerrlts. „je kon dat torenoffer niet aannemen, zonder mat te gaan. Had Je het niet ge zien?" Gelaten bokeek Oerrlts het schaakbord. „Nee", zei hij, „nou ja, enfin, niks aan te doen. ik ben er ingeioopen. Ik heb een beetje zitten droomen". Hij dronk zijn cognacje op en deed een haal aan zijn sigaar. Toen keek hij vlug naar de andere kamer, waar de dames met een handwerkje bezig waren. Schakers moeten rustig zitten, hadden ze beslist en boog zich toen half-flulsterend naar Van Dongen over. „Morgen ben ik twintig Jaar getrouwd". „Zoo?" lachte van Dongen, „en zat je daarover zoo'n beetje te droomen?" Weer wierp Gerrlts een blik naar de an dere kamer Dan schudde hij een beetje weemoedig het hoofd. „Eigenlijk dacht ik erover", zei hij aarzelend, „dat lk nu twin tig jaar met de verkeerde getrouwd ben!" Van Dongen maakte een beweging van verrassing. „Je wilt toch niet beweren", protesteerde hij schroomvallig, „dat eh..,. jullie het niet met elkaar...." „Och nee, och nee", viel de ander hem goedmoedig ln de rede, „we kunnen het best met elkaar vinden, we leven heel kalmpjes naast elkaar, beste kerel Maar in dat naast zit het hem. Een mensch verlangd méér. Ik heb het huwelijk vroe ger zoo heel anders gedacht, wat roman tischer wat minder nuchter. Maar mis schien komt dat wel door die geschiede nis. over ernstiger onderwerpen, en je kan het gelooven of niet, maar ik ging door die brieven van haar houden, kerel. Ik begon me haar voor te stellen, haar te idealisee- ren. en lk was er beslist van overtuigd, dat zij het meisje was, dat lk me tot vrouw zou wenschen. Ook zij bekende tenslotte, dat ze van me was gaan houden We rek ten het nog een beetje, vonden het inte ressant, elkaar's geduld op de proef te stel len. maar eindelijk besloten we dan toch, kennis met elkaar te maken.. Gerrits zoog op zijn sigaar, die was uit gegaan. „Enwas het een teleurstelling?" vroeg zijn vriend. Gerrits schudde het hoofd. „Ze brak de correspondentie plotseling af. Ik hoorde niets meer van haar. Ik wist niet eens wie ze was, want we hadden onder pseudoniem via een kiosk de relatie onderhouden. Nooit heb ik meer iets vernomen In dienzelfden tijd begonnen mijn ouders mij te wijzen op de voortreffelijke eigen schappen van Charlotte. Ik was ln een on verschillige stemming gekomen, door wat lk het verraad van mijn „droommeisje" noemde, en de verloving met Charlotte kwam heel gauw tot stand, want de ouwe lui waren het allang met elkaar eens Een half jaar later waren we getrouwd. Zoo eindigde mijn romannetje, maar r.ooit is het uit mijn herinnering verdwe nen. en altijd heb ik het idee met me rond gedragen, dat mijn leven zoo heel anders, voller, belangrijker, geworden zou zijn, als ik met die andere getrouwd was. Ik behoor tot de weinigen, die gelooven aan „de eenige ware", amice! En die ben lk misgeloopenal is Charlotte ook nog zoo'n goede, brave vrouw! Mevrouw van Dongen schonk nog een den staarde haar vriendin haar aan. Zóó had ze Charlotte nog nooit over haar man hooren praten. En ze had nog wei altijd gedacht Lotte raadde haar gedachten en lachte vergoelijkend. „Nou ja", zei ze. „Willem is een goeie sul en we hebben het twintig jaar goed met elkaar kunnen vinden. Maar het „ideaal", dat je je als jong meisje droomt., nee.." Met kleine slokjes dronk ze van haar thee en haar oogen blikten terug naar een ver verleden zoodat er een ongewone glans in kwam. „Weet je. Nel" kwam ze vertrouwelijk, „mijn Ideaal, dat was een ander. Ja. daar kijk je van ojyniet? En je zal nog meer verwonderd zijn als je hoort, dat ik dien ander zelfs nooit gezien heb! Zie je wel. nu lach je een tikje sarcastisch. En tóch ls het zoo. Als jong meisje doe Je Wel eens gekke dingen, en zoo heb lk eens op een huwe lijksadvertentie gereflecteerd. Natuurlijk niet in ernst, maar ik kreeg antwoord op mijn brief en er ontstond een heele cor respondentie. Ik schreef de brieven op mijn vaders schrijfmachine, en ook zijn brieven waren getikt, maar ondanks dat was ik in een paar weken „tot over de ooron" op hemhoe onzinnig het ock klinken mag Een humor, een geest, een prik kelende frischheid als er in zijn brieven zat. het was een genot ze te leven. Nel ik kon me zoo precies voorstellen hoe hij er uit moest zien: lang. siank, elegant, een man van de wereld, iemand met een rui men blik. Toen kregen mijn ouders een brief te pakken en ik werd onder strenge controle geplaatst, in dien tijd waren ze nog wat strenger, dan tegenwoordig en vooral mijn vader was van den ouderwetschen stem pel. Ik kreeg' geen kans meer, hem te schrijven. En lk wist niet eens zijn naam want we correspondeerden via een kiosk, onder pseudo. Toen kwam plotseling Willem bij ons thuis. Het was een hartewensch van ons beider ouders, dat we zouden trouwen. En dat gebeurde toen ook. Och het was een Ruim twintig jaar geleden haalde ik van mevrouw Gerrits. kopje thee in, en bekeek het handwerkje goeie jongen, maar hij verschilde wel heel eens een grap uit. Ik plaatste een huwe lijksadvertentie in de krant. Je kan gerust gelooven, dat ik me geamuseerd heb! Er waren massa's blieven op gekomen, luch tige, dwaze, geestige en ernstige. Maar on- der al die antwoorden was er één, dat me Te Pljnacker noteerde men 150 gevallen I trof. De schrijfster was onmiskenbaar een van mond- en klauwzeer, te Maasland 75. meisje met geest. Evenals ik beoogde ze Te Maasland is ook bij eenige varkens de blijkbaar niets meer dan een grapje. Ik gevreesde vlekziekte geconstateerd. Over antwoordde op haar brief en we bleven het algemeen zijn de veehouders van mee- correspondeeren. We waren voorzichtig en ning dat het mond- en klauwzeer thans tikten de brieven op een schrijfmachine. nog heviger woedt, dan in den herfst van. Eerst badlneerend, frivool, ln luchtigen zyn verleden Jaar. I toon gehouden. Maar allengs schreven we 1 verwonderd over Lotte's kregele woor- Werkelijk een aardig patroontje. Lotte", vond ze. „Gaat wel hè?" antwoordde mevrouw Gerrits, die juist haar negenentwintigste toer beëindigd had, zonder veel enthou siasme. Dan wierp ze een geïrrlteerden blik op dc schakende mannen. „Die eeuwige schaakmanie van hem", merkte ze korzelig op, „dat is gewoon een crime. Ik kan me niets saaiers indenken Dat suffe gepieker voor zoo'n bord, daar moet je toch wel een droogstoppel voor erg van mijn „ideaal". Enfin, je kan zelf oordeelen: hij is kort, dik. en heelemaal niet elegant, bovendien een beetje aan den drogen kant. Alle romantiek is hem vreemd maar we hebben het met elkaar kunnen vinden, al had alles zoo heel anders kun nen zijn Mevrouw Gerrlts zuchtte een bee„je en haar oogen stonden droomerig. „Met hém, tja, hoe rijk, hoe vol zou dan het leven zijn geweest. Wat zeg je? Ja? graag nog een Koje thee". (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13