65 ^^ZILVERVOSSEN Nieuws LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 September 1938 Derde Blad No. 24066 „Honderd mannen en één meisje" 79sfe Jaargang MOETEN GEWONNEN WORDEN IN DE PALMOLIVE VOSSENJACHT! GEMENGD NIEUWS De beroemde dirigent Leopold Stokowsky en Deanna Durbin n ^trntlrÊTT PalfTTC I Ook U kunt zoo 'n j "S£.| prachtige zilrerioi fa I winnen. Haal t an- I Jaag nog Uuin - 1 tchrijf-formulier ÉLKE DAG: •een prachtige zilvervos (ol I. 100.—) een BURGERS E. N. R. rijwiel, model S K.. compleet met Torpedo-"»»!. elecir. ver lichting eoor en echter, conlrolelicht en j#jbeichermer "Waarde J 60.^ (ol I. 45 in contanten) Vierjautopedsvmcl ballonbander De 390 schitterende hoofdprijzen zijn gemakkelijk te winnen 1 Dit is alles wat U te doen heeft: 1Maak slechls deze zin af IK GEEF DE VOORKEUR AAN PALMOLIV E 7EEP OMDAT(maximum dertig woorden) Er wordt niet gelet op mooi proza Vertel het on, in Uw eigen woorden. 2. Haat bijrUw-winker>rï5tulckeTT Talmcntr zeep van 12cent. U ontvangt.van bem een inschrijfformulier. 3. Stuur het fotmulter aan Palmoltve.Poitbui s«, Amsterdam C. met 5 zwarte Palmohve handjes. 4. Elke inzender die twee postzegels van 5 cent. bi|voegt,ontvangt het" Uiiknipboek van de3 id ling Dtonnc "z-nieuwfkiitgave (waarde. 25. cent) 6MT (lngcz. Med.) De kinderverlamming. Te Leidschendam heeft zich het eerste geval van kinderverlamming voorgedaan. In het gezin van C. van der Z. aan den Stompwijkscheweg ls het 10-jarige dochter tje aangetast. Dokter Kortman van Zoeter - tvoude heeft het kind naar een ziekenhuis doen vervoeren. Op last van den Inspecteur van de volksgezondheid zullen van heden ochtend af tot nadere aankondiging alle scholen te Leidschendam gesloten zijn. Ongelukken met een militaire colonne. Ontactisch optreden van een officier. Terwijl gistermiddag een oolonne van naar schatting 25 auto's, behoorende tot het Korpis Motordienst en verblijf hou dende in de Ripperdakazerne te Haarlem, op weg naar huis de gemeente Soest pas seerde, hebben zich twee ongelukken voor gedaan, die, hoewel op zichzelf gelukkig niet van ernstigen aard, door de wijze waarop zij op den drukken verkeersweg plaats vonden, eenige malen het verkeer in belangrijke mate hebben gestagneerd. Terwijl de colonne zich te ongeveer half drie in de richting van Baarn bewoog en zich ter hoogte van de Van Weedestraat te Soest juist achter een zware truck met aanhangwagen bevond, gaf de chauffeur van deze truck door het uitsteken van zijn richtingaanwijzer te kennen, dat hij rechts af wilde slaan. Tegelijkertijd gaf hij door het op en neer bewegen van zijn linker arm te kennen, dat hij zijn gang wilde ma tigen. Juist op het oogenblik. dat hij den zijweg indraaide, passeerde hem rechts een ordonnans op zijn motorrijwiel, die het sein blijkbaar niet had opgemerkt. Boven dien passeerde deze aan den verkeerden kant Hij kreeg een klap van het spatbord van de auto. viel van zijn motorrijwiel en bleef bewusteloos liggen. Ijlings toegescho ten hulp bracht hem den winkel van de firma Alb Heyn binnen, waar hij na ©éni gen tijd bijkwam. De bevelvoerende officier, een eerste lui tenant, had zich inmiddels naar den chauffeur van de vrachtauto begeven en daar op een dusdanige wijze zijn ongenoe gen over het ongeluk aan dezen man, die volgens ons door de politie verstrekte in lichtingen in geen enkel opzicht schuld had, kenibaar gemaakt, dat deze zoodanig onder den Indruk kwam, mede tengevolge van een hem eenige weken geleden over komen ongeluk, waarbij twee dooden vie len te betreuren, dat hij het bewustzijn verloot. Inmiddels was een agent van het op korten afstand gelegen politiebureau ver schenen en wilde proces-verbaal van een en ander opmaken. De bevelvoerende offi cier weigerde echter eenige inlichtingen te verstrekken, welke weigering hij op onwel willenden toon aan den agent meende te moeten kenbaar maken. Niettegenstaande de agent, die er ln slaagde zijn kalmte te bewaren, hierop bleef aandringen en hem op het ongemotiveerde van zijn houding wees, bleef de luitenant in zijn weigerach tige houding volharden. Toen ook het tal rijke publiek, dat van dit tooneel getuige was, zich met het geval begon te bemoeien, heeft de officier echter ten slotte op ver zoek van den agent zich met dezen naar het bureau van politie begeven. Onder pro test heeft hij daar ten slotte de noodige gegevens verstrekt. Nadat de oolonne zioh na een oponthoud van ongeveer een uur opnieuw in beweging had gezet, kwam zij na eenige minuten op nieuw tot stilstand, doordat een jongen op een fiets, die uit een zijweg kwam gereden, bijna met een van de motorrijders ln bot sing kwam. Om een ongeluk te voorkomen remde de motorrijder zóó krachtig, dat hij kwam te vallen. Onmiddellijk na den val vloog zijn motorrijwiel ln brand. De man zelf kreeg sleohts liohte verwondingen. ..N.R.Crt." POLITIEAGENT IN ARREST. Verdacht van meineed en van verduistering. De commissaris van politie te Vlissingen heeft den 33-jarigen agent van politie de V. gearresteerd en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. Hij wordt verdacht van meineed in een echtschei- dinigsproces en van verduistering. De arrestatie heeft in het politiecorps, waarvan de V. reeds vele jaren deel uit maakt. groot opzien gebaard, aangezien hij bekend stond als een bekwaam politieman en een goed kameraad. BOERDERIJBRAND TE HASSELO. Vannacht omstreeks vier uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerenwoning van den fabrieksarbeider W. Pierik te Hasselo. De woning brandde tot den grond toe af. Ook de Inboedel ging geheel verloren. De bewoners, die door het knetteren van het vuur gewekt werden, konden zich tijdig in veiligheid stellen. Het vee kon eveneens gered» worden. Verzekering dekt de schade. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Vrijdag 16 September van 10.30 tot 16 uur, wegens schieten met ge schut. EEN OPLICHTER IN HET GROOT. De politie te 's-Gravenhage heeft de hand gelegd op den 25-jarigen monteur L. S. uit Rotterdam, die zich heeft schuldig gemaakt aan een groot aantal oplichtin gen, verduisteringen, diefstallen ertz- Auto's en fietsen vormden zijn geliefde bult, maar hij legde zich ook wel toe op radiotoestel len, foto-toestellen en andere voorwerpen. Aanvankelijk kon men den man niet op het spoor komen, omdat hü van dag tot dag van adres veranderde en zich even ge makkelijk een anderen naam aanmatigde. Hij huurde b.v. in Oostvoome een fiets, trok daarmede naar Den Haag, verkocht het rijwiel en huurde in Den Haag een andere fiets, waarmede hij naar Haarlem toog. en daar hetzelfde spelletje speelde. Dergelijke verduisteringen pleegde hij o.m. te Beverwijk. Den Haag. Oostvoorne. Haar lem en Rotterdam. Ook deed hij dit met auto's. Met een dergelijken verduisterden wagen gebeurde toevallig iets. S. verduisterde te Breda een wagen en reed er mede naar Amsterdam, waar hij den wagen op de auto-markt verkocht. De kooper ging er mee naar Hilversum, waar hij den wagen, alweer op een automarkt, verkocht aan een collega, die er mee naar Amersfoort reed. Daar kocht een Bredasche garagehouder den wagen en bood hem, nadat hij ermee naar zijn woonplaats gereden was. te koop aan aanden vroegeren eigenaar. De politie werd in de zaak gemengd en deze nam den wagen in beslag. Ook een te Rotterdam verduisterde wagen werd inmiddels opgespoord. BUITENLANDSCH GEMENGD. SPOORWEGONGELUK IN SPANJE. 17 dooden. Bij Sarona. aan de Spaansche Noordoost kust, is gisteren een vrachtauto, geladen met benzine voor de regeeringstroepen, in botsing gekomen met een trem, dié naar Gerina onderweg was. De gevolgen waren verschrikkelijk. De benzine ontplofte en de trein en zelfs eenige langs den weg staande huizen geraakten in brand. Vol gens een voorloopig bericht zijn 17 perso nen omgekomen en meer dan 30 met zware brandwonden naar een ziekenhuis vervoerd. TREIN MET PELGRIMS ONTSPOORD. Vijf passagiers gedood, achttien gewond. Op de spoorlijn van Locmine naar Ploer- mel. in het Fransche departement Morbi- han. is een omnibustrein, waarmede pel grims van Notre Dame du Roncier terug keerden, ontspoord bij den uitgang van het station Josstkin bij Vannes. Twee rijtuigen werden vernield. Er vielen drie dooden en twintig gewonden. In den loop van den nacht zijn nog twee der gewonden ln het ziekenhuis te Vannes overleden. Steun voor tuinbouw. Nieuw bedrag beschikbaar gesteld. De Minister van Economische Zaken heeft thans besloten uit het Land- bouw-Crisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw bij de stichting Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentralc, gevestigd te 's-Gravenhage, en op den dag der uit- keering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun te verleenen tot een bedrag van ten hoog ste f. 1.125.000. Steun wordt verleend over de hoeveel heden van de hierna vermelde rechtmatig geteelde producten, welke in het achter elk product vermelde tijdvak van het jaar 1938 over een erkende veiling of veiling houder zijn verhandeld, tot de daarbij vermelde bedragen per eenheid: Bloemkool, 16 Mei12 Juni f. 0.25 per 100 st., rijsdoperwten 30 Mei26 Juni f. 2.50 per 100 kg., peulen 30 Mei26 Juni f. 0.45 per 100 kg.. Kaskommers 28 Febr. 1 Mei sorteering A f. 6.8 per 100 st., sor teering B f. 5.10 per 100 st.. sorteering C f. 3.40 per 100 st., kaskommers 2 Mei—26 Juni: sorteering A f.3 per 100 st.f sor teering B f. 2.25 per 100 st., sorteering C f. 1.50 per 100 st., platgaskomkommers 28 Maart—26 Juni, sorteering A f. 2.80 per 100 st.. sorteering B f. 2.10 per 100 st., sor teering C f. 1.40 per 100 st.. spitskool 2 Mei—12 Juni f. 1.80 per 100 st.. radijs 25 April12 Juni f. 0.30 per 100 st., Knolsel derij A 1 Jan.—1 Mei f. 0.45 per 100 st., Spinazie 23 Mei12 Juni f. 0.65 per kg. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag. Wanneer moet ik mijn Geraniums, welke gedurende den zomer in pot buiten heb ben gestaan, in huis halen? Hoe houd ik deze planten gedurende den winter frisch en in bloei? D. v. R. te L. Antw. In de eerste week van October haalt u de planten met de pot uit den grond en ver wijdert alle wortels welke over en door de pot groeien. De stengels worden tot op de helft in gekort, liefst vlak boven een korten zijscheut. Zet de planten na een week binnen, goed in het licht en houdt de potten gedurende den winter koel, desnoods ongestookt. maar vorst vrij. In den be- BRUTALE JUWEELENDIEFSTAL. Vier bandieten hebben gisteren in een juwelierswinkel te Indianapolis (V. St.) een diamanthandelaar uit New-York over vallen, dien zij beroofden van een partij diament ter waarde van 40.000 dollar. Zij wisten met den buit te ontkomen. ginne geeft u nog dagelijks water, maar in No vember tweemaal per week en in December en Januari nog minder. Gedurende den winter mag de potgrond niet geheel uitdrogen, maar de planten moeten ook niet groeien. Aldus behan deld blijven ze frisch en geven zelfs nog wel een enkele bloem. De bedoeling moet zijn deze planten een volgend voorjaar (Maart) in een grooteren pot te plaatsen in versche aarde om ze half Mei weer buiten te brengen voor een nieuwe ontwikkeling. Vraag. Mijn Clivia krijgt gele bladeren en tusschen deze laatste zit schimmel. Ook zitten er stekken aan. Hoe te handelen? D. v. R. te L. Antw. De Clivia wordt liefst om de twee jaar van verschen grond voorzien en dan liefst kort na den bloei. Is dit bij uw plant niet ge daan. doe het dan nu. Bedoelde schimmel wordt veroorzaakt door een soort luis. Buig voorzich tig de bladeren uiteen en verwijder met een stokje de luis en wasch alles goed af. U behoeft de stekken niet af te nemen, die kunt u gerust aan de plant laten, tenzij u meer planten wilt hebben. Laat u deze zijscheuten aan de plant, dan bloeit deze laatste in volgende jaren met meerdere bloemstengels, wat een mooi effect maakt. Vraag. Mijn Aaronskelk krijgt gele blade ren. Hoe hiermede te handelen? D. v. R. te L. Antw. Snijd de gele bladeren weg en zet de plant begin October in een koel. goed ge lucht en licht vertrek. Geef de plant geregeld water en, wanneer zich bloemstengels mogen vertoonen, geeft u in water opgeloste bloemen- mest volgens bijgaande aanwijzing. Vraag. Wanneer kunnen wij een Gouden Regen het best verplanten? D. v. R. te L. Antw. Dit kunt u half November doen. Mocht er dan nog wat blad aan de takken zit ten. dan kunt u deze bladeren afplukken. Op zeer koude standplaats, waar de boom op den tocht staat, verplant u beter in Maart. Vraag. Mijn Clivia bloeide op 31 Aug. prachtig met Oranje kelken. Hoe te handelen na den bloei? D. L. v. P. te L. Antw. Verwijder na den bloei de bloem- rèsten, zoodat de bloemstengel blijft. Laat deze geel worden, waarna u hem kunt uittrekken. De plant behoeft om de twee jaar verpot. Geef in het a.s voorjaar versche aarde boven op de wor tels en verwijder dan den ouden grond. Er mag gerust een dikke wortel op de pot zichtbaar zijn, dit is beter dan dat u telkens een grooteren pot geeft. Snijd geen gezonde wortels af. Vraag. Heb van mijn Muurbloemen het zaad gewonnen. Bloeien deze planten een volgend jaar weer? Wanneer het zaad te zaaien? D. L. v. P. te L. Antw. De planten zullen waarschijnlijk een volgend jaar aan zijscheuten bloemen geven, deze zijn evenwel minder groot dan de bloemen van dit jaar. Zaai het zaad een volgend jaar half Juni. dan heeft u vóór den winter stevige planten, welke dan in 1940 bloeien. Vraag. Wanneer kunnen klimrozen ver plaatst en ingekort? D. L. v. P. te L. Antw. Dit doet u het best in Maart, Bij verhuizing eventueel half November. De nieuwe takken worden dan tot ongeveer de helft inge kort, de oude, uitgebloeide geheel verwijderd. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto ..Tuinbouw". twee sterren op de wandeling. DE AVONTUREN VAN ROBIN HOOD. Dorolhy Lamonr met mr. Jiggs, den be ienden chimpansee, die een der meest ge liefde dieren in de filmkolonie was, welke film De Godin van de Jungle", die deze leek hier vcr'oond word', vervaardigde. - Jiggs die ook in de „Jungle prinses" wie. stierf kortgeleden aan longont- teking. „Sherwood, bot oer-woud". Diep in een prachtige boschstreek gele- j gen, in, den schaduw van torenhooge eiken en knoestige wilde vijgenboomen. was een groep filmspelers en technici wekenlang druk werkzaam. In gedachten moesten zij zich naar den jare 1107 verplaatsen, toen de legendarisch geworden Robin Hood de rollen omdraaide en in het Sherwood Woud vluchten om over vriend en vijand Techt te spreken. Het was in de dagen van het steekspel. van lans en zwaard, van boog en pijl en van harden krijg, van ridders, die streden als leeuwen en liefhadden. Zeer belangrijk voor acteurs, die rollen in de geheel in kleuren opgenomen Wamer film .De avonturen van Robin Hood" ver tolkten was. zichzelf in het verleden te verplaatsen Zij moesten deze moderne wereld vergeten! Maar als zij een natuur lijke plaats konden vinden die op het Sherwood-woud gelijkt, waar zij kon den leven op een wijze, zooals Robin Hood en zijn mannen dat deden, dan zou dit de taak van den regisseur makkelijker en het resultaat realistischer maken. Er was een zeer geschikte streek gevon den in de omgeving van Chlco, Californië, een stad met 10 000 inwoners en 1000 KM. ten Noorden van Hollywood gelegen. Dit woud was een als stadspark aan Chico overgedragen boschstreek. waarbij de be paling was gemaakt dat alles ln onveran- derden toestand moest blijven. Maanden voordat de verfilming van .De avohturén van Robin Hood" een begin ge maakt was. werd reeds aangekondigd, dat Errol Flynn de titelrol zou vertolken. Veel later eerst werd Olivia de Havilland genoemd voor de rol van Maid Marian. Ian Hunter werd gekozen als Koning Richard, vanwege zlin grootte en zijn koninklijke houding. Claude Rains als Prins John, Errold Flynn, die de hoofdrol vertolkt in de film „De avonturen van Robin Hood". Karakters, die het hart van eiken recht- geaarden schooljongen stelen Friar Tuck, Little John and Much, de molenaars zoon werden reso toevertrouwd aan Eugene Palette, Alan Hale en Herbert Mundin, terwijl Patric Knowles de rol van Will Scarlet en Melville Cooper de rol van High Sheriff van Nottingham die Robin Hood vijandig gezind was, vertolken. De legende van Robin Hood werd prach tig verfilmd. De tijd van 1197 met Robin Hood of Richard Leeuwenhart, waarin de ridders nog ijzeren ondergoed droegen en de jonkvrouwen in steenen torens leefden. Deanna Durbin vertelt in de film .Honderd mannen en één me sje" aan Adolphe Menjou dat Stokowsky er in toegestemd heeft haar orkest te hooren spelen. De buitengewoon geestige film „Hon derd mannen en één meisje" presenteert naast de 15-jarige Deanna Durbin. die reeds in ..Drie schattige Meisjes" triomfen vierde, ook den beroemden dirigent Leopold Sto kowsky. hetgeen nog een attractie apart beteekent. Hij dirigeert o.a gedeelten uit Wagner's .Lohengrin", de 5de symphonie vail Tschaikowsky De tweede Hongaarsche rhapsodle van Liszt. het motet Hallelujah" van Mozart en Verdi's .Traviata". Ongeveer een jaar geieden werd de jeug dige Deanna Durbin in de film Three Smart Girls" hier te lande geïntroduceerd en sindsdien behoort gii tot de populairste figuren van het w tte doek Deanna ls een Canadeesche en werd in I Winnipeg geboren. Haar vader oefent het beroep van makelaar uit en het is alleszins I merkwaardig, dat Deanna het eenige muzi. I kaele talent in de geheele uitgebreide fa milie Durbin is. Toen zii dertien iaar was, werd zij ontdekt door den Amerikaanschen radio-omroep tijden? de dagelijksehe ama- 1 teurpro.gramma s die naar men weet ge- gad'gden van alle rangen en standen n de gelegcnhe d stellen hun capaciteiten voor de microfoon te demonstieeren De prachtige, zuivere stem van het meisje maakte den noodigen indruk op de pro grammate ding van de A B.C en het gevolg was, dat zij aangezocht werd om te zamen met den vermaarden tilmkom'ek Edd'e Cantor he' Zondavavo"-"in- var de Ame rican Tobacco Compn"" vu"-n. rikaansche luisteraars kernen hear r'e"v ge geruimen trid. Deanna heeft wel verbluffend snel carrière gemaakt! Richard's broeder, die zooveel van hem door de vingers zag en wiens schurken een be langrijke rol vervullen door het geheele verhaal. Basil Rathbone werd de sinistere rol van Sir Guy van Gisbourne toegewezen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9