Uit de Rijnstreek LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 9 September 1938 ^m/TCNtlTTEirc^ f. Z. van Nijeveltstraat 60 A. Overeijnder en gezin, Araweg 2 J. B. Radstake en vrouw. Burchtstraat 14 A. H. F. Bolderdijk geb. Re genboog, Prinsenweg 38 inw. J. W. Schoots. Kerkstraat 79 F. D. B. da Silva, v. Z. van Mijeveltstraat 65 A. M. Smit, van Bergen- laan 6 J. Oosterling en gezin, Groot Hoef ijzerlaan 36 P. J. de Snaijer, Wittelaan 23 M. S. SparnaaU, Hoflaan 14 G. StraFmann. van Bommellaan 16 P. Tanis, Schoolstraat 12 A. C. Thomée, Eikenlaan 5 A. Ton. Kamp Waalsdorp E. R. Tuck, Hoflaan 10 L. Valk, Rijksstraatweg 340 B J. F. Weijnman. Prinsenweg 62 en gezin J. C. Wittebrood. Prinsenweg 62 C. J. Zwitser, Gr. Hoefijzer - laan 23. Vertrokken: Wed. I. Guthmarm geb. Auerbach n. Amster dam. Stadlonweg 36 C. M. Langeveld naar Delft. Mynbouwstraat 2 M. A. Pardow naar Amsterdam Z., v. Bearlestraat 126 boven M. Kritschej n. den Haag. Ruttenstraat 62 W. H. de Graaff en gezin n. Vlissingen, Boulevard Bankert 98 P. J. Odenwalder en gezin naar Sehiebroek, Berkenlaan 11 Wed. Fürstner Dubourcq en zoon n. den Haag, Stadhouders plein 58 F. A. G. Hoffman geb. Jung naar Den Haag, van Speykstraat 4 J. Englers n. Wolfheze, stichting Wolfheze H. J. Slakhrost en vrouw naar den Haag, Loosd. kade 590 M. E. G. Roos naar Vught, Klooster St.Fran- ciscus M. Th. D. Schreurs naar Gemert, Klooster St. Franciscus M. Kampman naar Lelden, Roodborststraat 52 C. Brakman en gezin naar Nijmegen, Breedestraat 1 J. Der- mois n. Onstwedde. Oosterkade 36 D. Bruins n. Amsterdam, Stadhouderskade 9 R. Moser n. Graz, Oostenrijk A M. Fritz n. Duitschl C. J. Raaphorst en gezin naar Nijmegen, Groes- brekschedwarsweg 78 C. Raaphorst n. id. B. Hesper naar Rotterdam, flat Boterstraat 34 A N. D. Kuiper en vrouw n. Den Haag. Zee straat 73 J. Philippo n. Hillegom, Leidsche- straat 161 C. Kortekaas en ge2in naar Lèid- schcndam, Noordheilaan 5 A K. Tendeloo n. Delft. Poortlandlaan 128 A. Th. L. M. Bin- dels naar Roosendaal, Molenstraat 17, Pens. St. Marie J. Houtman n. Rotterdam. Mar- coniplein 4a M. E. W. Hartjen sn. Den Haag. Corn. Jolstraat 34 F. J. G. v. d. Kroft en gezin naar den Haag, 2de J. Maetsuyckerstr. 249 H. de Goederen naar Deventer, de Worp 60 D A. G. de Smit naar Megen, Gymn. St. Anthonius. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonius Leonardus Cornells, zoon van T. C. Bellekom en M. v. Haastrecht Jo hanna Adriana, dochter van A. L. Oudshoorn en J. C. van Spronssen. Overleden: jhr. J. W. van der Does de Beye, oud 11 jaar. Ondertrouwd: J. M. Lens van Rijn en D. Dresselhuijs; A. M. Hobbel en E. R. Tuck. Getrouwd: N. van Leeuwen en M. A. Beijers- bergen; W. N. Bellekom en L. H. Grohsschedl; A. J. H. van de Roer en C. P. J. Heijnen. Heropening Openbare Ulo-school. De Openbare Uloschool aan de Amazone- laan. werd na de verbouwing officieel door den loco-burgemeester den heer D. Th. Ruys heropend. Het hoofd der school de heer K. Hui- bregfcs© heette de vele aanwezigen, ouders en genoodigden. welkom. Hierop gaf de loco-burgemeester zijn voldoening te kennen over den grooten bloei der school en dankte allen die daar aan medewerking hadden verleend. Hij eindigde met den wensch dat onder de voortreffelijke leiding van het schoolhoofd, de bloei der school gestadig zou blijven toenemen. De heer Huibrengtse dankte den loco- burgemeester voor diens hartelijke woorden en ging de reden na die tot den bloei der 6chool aanleiding gaven, waarbij h{j o.a. den ijver van zijn personeel prees en' er gewag van maakte dat het gemeentebestuur alles doet om het onderwijs in Wassenaar te oevorderen. De voorzitter der oudercommissie, de heer C. G. Buys bood namens de ouders een mooie piano aan voor het zangonderwijs Na het gebruik van een kopje thee werd de school bezichtigd, die er in alle opzich ten keurig uitziet. ZEVENHOVEN. Loop der Bevolking. Ingekomen: D. Groenendijk uit Tienhoven (Utrecht). I I i I 11 tit&l van het oefc ben ik vergeten, "öar het gaat over een jong meisje en tow mannen, en aan het slot trouwt ze ■tot een van belden!" tentoonstelling te new-york. Prof. Wenckebach deelt ons mede: Van 28 Maart tot 26 Augustus was Ik JMtenslands. Vóór mijn vertrek was offi cieus sprake van een groote opdracht, die J 'oen ook gaarne bereid was te aanvaar de. Tijdens mijn afwezigheid ontstond het jesende conflict tusschen de kunstenaars- 'treeniglngen en de tentoonstellings-com- TJJf'e, waarop ik besloot niet te reageeren "Wat ik ln het land teruggekeerd zou SS' Na dezen terugkeer ln het vaderland J™ ik mij bij de verschillende instanties .«e den toestand op de hoogte gesteld en ik zeer tot mijn spijt besloten geen "Krachten voor de tentoonstelling New- ,or« te aanvaarden, voor en aleer het be- U® conflict tot een oplossing is ge acht. waartoe ik volgaarne bereid ben tode te werken. ALPHEN. De scholen Mijven gesloten. De openstelling van de scholen Is op last van den burgemeester wederom voor één week uitgesteld. Gistermiddag ls op den Kortsteekter- weg een vrachtauto, geladen met 2V, ton kaas bestuurd door K. uit Leerdam ln een diepen wegsloot gereden, daar de bestuur der plotseling moest remmen voor een le- genkomenden wagen met daarvoor bespan nen paard dat begon te steigeren. De be stuurder kwam er goed af, doch de vracht auto en de lading bekwamen belangrijke schade. De wagen werd later gelicht door een kraanwagen uit Utrecht. Langs den Kortsteekterweg ls een auto van B. uit Zwammerdam tegen een lantarnpaal gereden, die finaal afknapte, toen de bestuurder plotseling moest uit wijken voor eenige kinderen, die den weg overstaken. De bestuurder bekwam geen letsel. BODEGRAVEN. De reis der ÏYliddenstandsvereenigingen. De reis van de Middenstandsvereenigin- gen belooft een groot succes te worden. De spoorkaartjes en bon boekjes voor boot tocht, entréebewijzen, consumptiebonnen enz. zijn uitgereikt. Thans blijkt dat niet minder dan 570 personen den tocht zullen meemaken. Dit overtreft alle verwachtin gen! Dc organisatie van het geheel is tot in de puntjes verzorgd, zoowel te Bodegraven als te Arnhem, het doel van de reis. Er mag geen schakel ontbreken. Het vertrek vindt plaats te 7.20 met den gewonen trein tot Woerden. Deelnemers uit Zwammerdam worden gratis afgehaald en 's avonds te ruggebracht van en naar het station te Bodegraven. In Woerden wacht een speciale electrische trein, die het gezelschap naar Arnhem vervoeren zal. Daar wandelt men gezamenlijk naar het Nieuwe Plein, waar de deelnemers worden ingedeeld in twee groepen, resp. onder leiding van de heeren J. E Huchshorn en C. Groenendijk. De eerste groep begint met een 'boottocht naar de Westeibouwing. waarvandaan men per extra trams naar het Openluchtmuseum trekt. Behalve de bezichtiging daarvan zal ook in het restaurant een koffiemaadtijd gehouden worden, waarna nog een bezoek wordt gebracht aan Burgers Dierenpark, terwijl de terugtocht plaats heeft door de mooie omgeving van Arnhem. De andere groep maakt denzelfden tocht in precies omgekeerde richting. Te ongeveer halfzes ontmoet men elkaar weer op het Nieuwe Plein. De trein vertrekt echter pas te half- tien, zoodat er ruimschoots tijd is om zich nog wat te verpoozen. Dat zal geschieden door het deelnemen aan een ge me ens chap- pelijken maaltijd, door het maken van autotochten in de omgeving enz. Te half- elf 's avonds pas hoopt het gezelschap weer hier aan te komen. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Maria. D. van J. de Vos en G. de Heer. Ondertrouwd: C. Verwoerdt 34 J. en A. T. Verboom 35 j. C. A. Maat 23 J. en W. J. Gelderblom 22 j. Getrouwd: J. v. d. Gie6en 22 J. on C. M. Hoedemaker 20 J. Overleden: P. de Jong 97 J. G. Scheep maker 20 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: G. J. Scheen, Emmakade 13 L. J. Heemskerk. Emmakade 103 G. v. d. Wilt. Noordzijde 35 G. J. Verboom, Weijland 43 A. H. van Ravenswaay en gezin, kapper. Weij land 80 J. A. Friejee, grondwerker, Emma kade 103 C. Roos en gezin, arbeider-telegra fist N.S.. Emmakade 110. Vertrokken: H. H. Jungeling, naar Zetten. Wageningscheweg 47b E. A. Moons, naar Odljk, Provinc.weg B 4 J. Blijleven, naar 's-Gravenzande. Hoflaan 15 Joh. Schalks en gezin, naar Oudenrijn, Meentweg 6 E. M. A. Korse naar Oirschot A. 14. Het gemeentebestuur van Barwouds- waarder heeft besloten met de gemeente Bodegraven een contract te sluiten voor drinkwatervoorziening, zooals dat met de N.V. Bodegr. Waterleiding bestond, op voorwaarde dat de gezamenlijke tarieven niet zullen worden verhoogd. Gevonden: hondenhalsband; gouden ring: combinatietang; huissleutel; rij wiel - taschje; hondenriem; achterschot van veeauto; vulpen in etui; 4 portemonnaies met inhoud; rijwiel: zilveren armband; polshorloge. BOSKOOP. Voor Zondag 11 September zal de Zondagsdienst worden waargenomen door dr. J. Hamburger, Telef. 136. HAZERSWOUDE. De Jubileumfeesten. Onder begunstiging van prachtig zomer weer zijn de feestelijkheden op het dorp voortgezet. Na koraalmuziek van den ge meentetoren had de opstelling plaats van de deelnemers met de paarden voor de ringrijderij op het losse paard voor dames en heeren op het plein vóór de Ned. Herv. Kerk, om een rondgang met muziek door het dorp te maken. Met 109 paarden, waarop zoowel dames- als heeren-ruiters. voor het grootste deel gecostumeerd waren gezeten, werd om 10 uur naar den ring ge stoken. waarvoor prijzen beschikbaar wa ren gesteld. Inmiddels werd aangevangen met de volksspelen, zooals hardloopen met hinder nissen voor Jongens, en stoelendans voor meisjes. 's Middags ving het ringrljden aan met tandems, waarop de volksspelen werden voortgezet. Hardloopen met kinderwagens vodr dames boven 17 Jaar en popslaan, ver heugden zich in een groote belangstelling en namen den geheelen namiddag in be slag. 's Avonds had de overhandiging plaats van de gemeentevlag van de deputatie der Jeugdorganisaties aan den Burgemeester, waarbij mej. C. Slootweg het woord voerde, die door den burgemeester werd beant woord. Hierna werd de lichtstoet opge- steld waarin bijna alle vereenlgingen en organisaties vertegenwoordigd waren. Voorts de muziek, die zich den geheelen dag dapper had geweerd. De prachtig geslaagde feestelijkheden werden besloten met een schitterend vuurwerk, nabij de Nieuwe Provinciale brug. Onze gemeente heeft weer op waardige wijze feest gevierd! KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Burgerlijke Stand. Geboren.: Klasina, d. van Nicolaas van Bos- telen en Jannigje van Ommering Jan. 7. van Arle van den Ent en Jannigje Kouwenhoven. LEIMUIDEN. GEMEENTERAAD. Gemeentebegrooting 1939 weer sluitend zonder extra hulp Financicele toestand niet slecht Centrale verwarming in ambtswoning van den burgemeester. De Raad vergaderde. De voorzitter deelde mede. dat Ged Staten hebben bericht, dat voor het plaatsen van den weg Rijnzater- woude-Vlerambachtspolder als reeds be staande weg geen termen aanwezig zijn, om dezen weg te plaatsen op het tertiaire wegenplan. De weg zal na de totstandko ming van den nieuwen provincialen weg daar ter plaatse zoo dicht bij laatstge noemden weg gelegen zijn, dat hij van geen belang voor doorgaand verkeer geacht kan worden. Een zoodanige weg ts van louter lokale beteekenis. De voorzitter 1de voorts, dat B. en W. overeenkomstig het verlangen van den Raad een inschrijving gehouden hebben inzake ophalen van vuilnis in de kom der gemeente. De Inschrijvingen zijn van dien aard dat het. naar B. en W. voorkomt te veel zal kosten om een ophaaldienst in het leven te roepen, B. en W. stellen daarom voor om voorloopig nog niet tot de instel ling daarvan over te gaan. De heer Rietdijk zag er een groot gemeentebelang ln, als een ophaaldienst tot stand komt. Hij stelde voor, daartoe te besluiten. Daar zijn voor stel slechts werd gesteund door den heer H. Heenk, werd het niet in stemming ge bracht. BIJ het verzoek van het Oranje-Comité om een subsidie van f 80 in de kosten ver bonden aan de tractatie der leerlingen van de diverse scholen, wijdde de voorzitter waardeerende woorden aan het 40-jarig regeerlngsjubileum van H-M. de Koningin. De voonatter deelde mede, dat de fa. Samson te Alphen een fraai portret van HJC.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard beschikbaar heeft gesteld; hij stelde voor de firma Samson voor dit geschenk harte lijk te danken. Voorts gaf hij den raad ln overweging om, als de gelegenheid zich voordoet, de verzameling aan te vullen met een portret van wijlen H.M- Koningin Emma en nog plaats te verleenen aan andere leden van het Huis van Oranje De heer Rietdijk dankte den voorzitter voor zijn woorden. Besloten werd een subsidie wan f. 80 te verleenen aan het Oranje-Comité in de kosten verbonden aan de tractatie der schoolkinderen en voor de overige kosten der feestviering nog een suteidie te ver- leeifën van f. 50, Het voorstel van B. en W. inzake een gemeenschappelijke regeling met gemeen ten in de omgeving, tot onderlinge hulp verleening ingeval van brand werd aan vaard. De Raad besloot daarna aan de Ver. voor Wijkverpleging te Leimuiden een subsidie van f. 0,70 per dag te verleenen ln de kosten van uitzending van een armlastige t.bc.-patiënt naar een sanatorium. De vergoeding aan de Bijz. scholen per leerling werd vastgesteld op f. 8, De RH. School heeft recht op 194 x xf 8 is f. 1552. het voorschot heeft bedragen f. 1600, zoodat te veel ls genoten f. 48.—. De School met den Bijbel heeft recht op 104 x f. 8 f. 832 Het voorschot heeft be dragen f. 500. terwijl aan schoolgeld ls ont vangen f. 137.59, zoodat deze school nog recht heeft op f. 194.41. B. en W. boden vervolgens aan de ge meente-rekening 1937. De gewone dienst sluit met een batig slot van f. 3431.79. Dit is iets, wat in jaren niet is voorgekomen. Tot leden van de commissie belast met het onderzoek der gemeente-rekening, werden benoemd de heeren F. Rietdijk, H. Heenk en J. J. Hoogervorst. Aangeboden weid de gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1939. Deze sluit in ontvangsten en uitgaven met f. 76.189.56 voor zoover den gewonen dienst betreft. Dit is na een reeks van jaren weder de eerste begrooting die sluit, zonder een extra bijdrage van het rtjk in de werkloosheidsuitgaven. Bo vendien ia op deze begrooting in het geheel geen rekening gehouden met heb batig slot Van den dienst 1937, zoodat dit eventueel nog kan worden gereser veerd. Het deed spr. veel genoegen, dat mem thans weder belangrijk verder van noodlijdendheid is afgekomen. Zwart kijkers hebben, toen besloten werd tot den bouw van een nieuw gemeentehuis wel eens gezegd, het gaat te Leimuiden naar een debacle op financieel gebied. Gelukkig zijn deze verwachtingen niet uitgekomen! De financicele toestand van de gemeente is, ondanks den ongunst der tijden, niet slécht. Tot leden van de commissie belast met het onderzoek der gemeentebegrooting dienst 1939 werden aangewezen de heeren J. de Rijk, W. Koot en P. Rietdijk. Voorstel tot het aanbrengen van centrale verwarming ln de ambtswoning van den burgemeester. De kosten worden geraamd op f. 2200, waarvoor een geldleening zal moeten worden aangegaan, af te lossen in tien jaren. De Burgemeester is echter be reid, als tegemoetkoming in de kosten, zijn huishuur van f. 500 op f. 650 te brengen. Als de tien jaren om zijn ,?a! deze huis huur toch f. 650 bedragen, zoodat uitein delijk de gemeente er beter van wordt, althans ln het geheeel geen schade heeft. De Raad kan zich hiermede geheel ver eenigen en besloot tot het aangaan van een geldleening en het aanleggen der centrale verwarming, terwijl aan Ged. Staten ver zocht zal worden de huur van de ambts woning te willen brengen van f. 500 op f. 650 ingaande 1 Jan 1939. De voorzitter zeide. dat hij met deze re geling zeer ingenomen ls. Hij wilde graag centrale verwarming en heeft dit thans verkregen, zonder dat het van de gemeen te financieele offers vraagt. Hierop sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Martlnus Johannes Cornells Jozef z. van J. C. v. d. Berg en J. Mank Adrianus Arnoldus, z. van J. P. H. J. van Glabbeek en M A. J. Heuzen. Loop der Bevolking. Gevestigd: R. Kroon en gezin, Heerenweg 60 A C. de Vos, kapper. Nieuwe weg 209 Wed. A. du Pau, Heerenweg 228. Vertrokken: n. Noordwijkerhout, Beukenl. 1, W. H. Semp Haarlemmermeer, Kruisweg 1037 M. E. Jansen, geh. met C. J. Krielen Boskoop, Julianalaan 8. W. Vlasman Arsen- Velden Missiehuis St. Paulus W van Velzen Velzen Driehuis Missiehuls. R. W. Yuttewaal. Ged- Staten van Noord-Holland heb ben aan den Kalslagerpolder vergunning verleend om in het watergemaal van dien polder ln de plaats van de oude Dieselmo tor een electrische motor te plaatsen van 20 P.K. De stroom wordt geleverd door het Prov. El. Bedrijf van Noord-Holland te Bloemendaal. NIEUWKOOP. De Jubileumfeesten. Is de eerste dag van de feestelijkheden volkomen naar wensch geslaagd, dit kan in niet mindere mate gezegd worden van den tweeden dag Het weer heeft beide dagen schitterend medegewerkt. De dag begon met een aubade van alle 500 kinderen van de scholen in beide dor pen aan het burgerlijk gezag, aan den burgemeester der gemeente voor het Huls der Gemeente. Dit was een imposant mo ment. De burgemeester, vergezeld van zijn echtgenoote. sprak de kinderen toe en zeide een telegram te zullen zenden aan de Koningin. Op de vraag aan de kinde ren of zij daarmee instemden steeg een daverende jubel op. Vervolgens werden de kinderen, die van Noorden gingen terug naar hun dorp, on der leiding van het onderwijzend perso neel den morgen prettig bezighouden met allerhande spelen. Alhier beschikte men over het voor dit doel uitmuntend zich leenende voetbalterrein van N.V.V. Om 2 uur begon ln de Dorpsstraat een ringrijderij met paard en tibury, waarbij ook voor de versiering van het gespan prijzen waren uitgeloofd. Dit spel bleek ook thans weder een groote attractie, niet minder dan ongeveer 40 paren namen er aan deel. Tegelijk werden in de Kerkstraat aller hande volksspelen gehouden voor Jongens en meisjes van 15 tot 85 jaren, sprleüoo- pen, hoedophangen, blaastrappen, mast- klimmen, enz. De belangstelling was zeer groot en er is veel genoten. De uitslag van de diverse volksspelen waren als volgt: Ringriiden: le prijs: G. Mounts, 2e pr. B. Bodegraven, 3e pr. W. Korver en 4e pr. T. Kranenburg. Blaastrappen: le pr. M. Segaar. 2e pr. pr. H. van Varik. 3e pr. A. Klapwijk. Hoed ophangen! le pr. Mej. C. van Dam. 2e pr. J. van Leeuwen, 3e pr. mej. W. Slingerland. Boegsprietloopen: le pr. A. Rijnbeek, 2e pr. R. Lubbers, 3e pr. A. Kalshoven. Wasch ophangen: le pr. mej. L. Leenhard 2e pr. mej. A. Vergeer. 3e pr. mej. W. Kra nenburg. Mastklimmen: le pr. R. Lubber;, 2e pr. M. Segaar, 3e pr. J. Bodegraven Nzn. In den optocht was de mooiste bloem- versiering ljsvreugd. de mooiste decora tieve versiering zeilsport, het origineelste idee Jan Steen, het mooiste geheel Geloof Hoop en Liefde, de mooiste groep zeil sport. De mooiste versierde flets: 1. Volendam mertandem, 2. rood wit blauw van mej. van Leeuwen, 3. kano van mej. van Beek en kano van Van der Laan met gelijk aantal punten. Mooiste gevel versiering: 1. W. Tijster man, 2. dr. Koert en 3. Th.Klein. Mooiste verlichting: 1. G. van der Weijden, 2. burgemeester van der Weijden en 3. L. W. van Wijngaarden. Mooiste versierde tibury le of 2e B. Bo degraven en M. J. Molenaar inet gelijk aantal punten, 3. C. den Hertog. Het geheele feest had een vlot en aan genaam verloop. Van alle huizen wapper de de driekleur en de kom van het dorp was vanaf de hoogte tot aan de R.K. school met slingers en lampions versierd. Opeen viertal plaatsen prijkte een prachtige eere-poort. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: C. Kuijf 33 J. en W. G. van der Voorn 38 j. NIEUWVEEN. Loop der Bevolking:. Vertrokken: E. H. v, Oostwaard naar Lei muiden H. C. Vermey naar Den Haag J. C. Oampfens naar Driehuis. Gevestigd: J. Bon van Mijdrecht. Burgerlijke Stand. Overleden: H. Pos 76 J. C. M. v. Oosten 48 Jaar. Geboren: Hendrijna. Z. van D. Brouwer en W. Lit Arnoldus Wilhelmus Maria. Z. van F. Lenting en E. H. O. Wijfje. Ook in onze gemeente komt op ver schillende boerderijen, de gevreesde vee ziekte, het Mond- en Klauwzeer, voor. RIJNZATERWOUDE. Paard en wagen te water. Alhier geraakte gistermiddag een met paard bespannen meelwagen van de Coöperatie „Boerenbelang", alhier, door het schrikken Van het paard in de berm- sloot langs den weg. De voerman, de heer G. Buissi wist er nog juist af te springen. Daar de meelwagen leeg was, viel de scha de nog al mee. Met vereende krachten wei-den paard en wagen weer op het droge gebracht. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik Adrianus. z. van H. J. Pijpers en W. Noteboom Pietertje, d. van W. A. v. d. Hoek en M. van Eijk. Overleden: A. C. Veerman geb. Matse. 89 J. Gevonden: een bril in etui; een rij- wielbelastingmerkeen portemonnaie; een vulpotlood; een hoofdkussen; een tong van een orgel; een rozenkrans in etui; een sjaal en een pak stroo. In verband met de kinderverlamming ls de sluiting der scholen voorloopig we derom met een week verlengd. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Cornelia, d. van J. A. van der Salm en C. C. Borst Anthonius Wilhel mus. z. van S. de Jong en H. de Lange. Het Mond- en Klauwzeer breidt zich snel uit. Alle polders waar het vee in de weide loopt, zijn reeds besmet Tot heden heeft de ziekte een gunstig verloop. Woensdag a.s. wordt gelegenheid ge geven tot kosteloos Inenten en herinënten en des nam. half twee ten huize van dr. Loth en om half drie in het stemlokaal te Hoogmade. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Son ja Margaretha Eliza, d. van J. Kuif en S. Bakkers: Marius. z. van N. den Bra- ber en M. Ultdenbogert. Overleden: Klaas Verweij. z. v. P. A. VerweiJ en C. J. van der Meer. Getrouwd: H. B. Blijenburg, oud 23 J. en A. de Wilde. 24 j. Ondertrouwd: M. de Kooter, 23 j. en J. Moer man. 21 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. van Domburg v. Rotterdam. Vertrokken: J. J. van Leeuwen naar Voor hout. ZOETERMEER. Succesvolle opvoering van het historische spel „Hciligerlee". Voor een stampvolle zaal gaf de Oranje- Garde in het versierde gymnastlekgebouw een opvoering van een historisch spel. „Heiligerlee", in verband met het 40-jarig jubileum van H. M. de Koningin. Na ope ning werd gezongen Ps. 75 vers 1, waarna de voorzitter, de heer van Doome een ge deelte las van Ps. 145 en voorging ln ge bed. Een welkomstwoord werd allen toe geroepen, inzonderheid burgemeester Mld- aelberg, als beschermheer der Garde cn aan den heer C. Groenheyde als voorzit ter der pl. Oranjevereeniging. Vervolgens werd overgegaan tot de opvoering van „Heiligerlee". Het stuk speelt te Wedde, ln het kloos ter der Praemonstratensers te Heiligerlee. De veldslag bij Heiligerlee waarmede de 80-jarige oorlog begon had plaats op 23 Mei 1568, waarbij graaf Adolf het leven liet. Het eerste bedrijf speelt in de herberg „De Gouden Ploeg" waar Rudolf van Mijn den tracht soldaten te werven voor het le ger van de prinsen Lodewijk en Adolf van Nassau. Met veel vuur verklaren zij zich voor de Nassau's, als juist de beide graven de herberg binnentreden. Zij nemen de soldaten aan d'e zich onder commando moeten stellen. In de tweede acte komt het uit dat zich muiters onder hen bevinden die anderen opruien en waarin Rudolf van Mijnden enkele personen wantrouwt. Met zijn meisje Frankje, de dochter van den waard bespreekt hij don toestand en ver klaart vóór de Oranjes op te komen. Het tweede bedrijf speelt zich af in een kloosterkamer te Heiligerlee, het hoofd kwartier des Prinsen. De muiters spannen samen om v. Mijnden te overrompelen, daar zij ln hem voor hun een gevaar zien om hun plannen te dwarsboomen. Inderdaad wordt hij overrompeld doch met behulp van zijn verloofde die naar het klooster ls ge vlucht, gelukt het zich te bevrijden en de muiters uit te leveren. De volgende acte is een gesprek voor den slag tusschen de twee prinsen, waar zij elkander sterken ln het Evangelie, hun door hun moeder Juliana van Stolberg voor gehouden. Tijdens den slag verzamelen zich de vrouwen en burgers dip vanuit de kloosterkamer den slag volgen en hopen op een overwinning der geuzen. Het vierde bedrijf, na den slag, komt het bericht dat graaf Adolf is gevallen. Zijn broeder Lodewijk is zeer onder den in druk. totdat Ineens een luidruchtig geluid zich liet hooren. Boeren en burgers komen binnen met bloemen getooid om de over winning te vieren. Zij vernemen ever.wel den dood van graaf Adolf en strooien hun bloemen op de baar. In dit bedrijf kon men een speld hooren vallen. Ademloos werd deze episode gevolgd. Na afloop zon gen allen een couplet uit het Wilhelmus, waarin voorkomen de regelen: Graaf Adolf is gebleven, In Friesland in den slag: Zijn ziel in 't eeuwig leven; Verwacht den Jong- sten dag". Het laatste bedrijf toont vroolijkheid in de herberg „De gouden Ploeg" want de overwinning wordt er duchtig gevierd. De bruiloft wordt tenslotte gevierd van Rudolf van der Mijnden en Frankje, waarmede dit spel besluit. Alle spelers waren rolvast, met groote spanning werd het spel gevolgd en er van genoten. Vooral de prachtige uniformen droegen veel bij tot het succes De voorz., de heer van Doome, dankte den spellei der. den heer Jac. Stout en de spelers voor hun moeite, waarna ouderling D. de Jong met dankgebed eindigde. ZWAMMERDAM. Vele gevallen van mond- en klauwzeer Gedurende de laatste dagen zijn ter Se cretarie alhier niet minder dan 23 geval len van mond- en klauwzeer aangegeven. Op vele boerderijen is de geheele veestapel door deze ziekte aangetast. Burgerlijke Stand. Geboren: Evert, z. van Evert Uithol en Cor nelia van der Linden. Overleden: Jannigje van Montfoort. 89 jaar, weduwe van Waltherus Zevenhoven. 3—2 -

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7