Onveranderde situatie in T s j echo-Slo waki j e TRIUMPH DE 1 CENT SIGARET SMAAKT U BESLIST BETER! LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 9 September 1938 Inspanning voor den vrede 'N TRIOMF VAN SMAAK STADSNIEUWS Duitsche autoriteiten wenschen spoedige hervatting der onder handelingen Er bestaan geen toovermiddelen LAND- EN TUINBOUW VEREEN IGDE-VA55CHERIJEN VITTE-SINGEL-13-LEIDEN. DE HUTSPOTRACE OP 3 OCTOBER. In den opzet van de Ster-estafette ..De Hutspotrace'' op 3 October as. is een kleine wijziging gekomen. In afdeeling C, school- ploegen van Leidsche openbare en bijzon dere U.L.O. en Middelbare scholen, waar van de deelnemers op 3 October a.s. 16 jaar of ouder zijn, wordt n.l. niet geloopen door 12 deelnemers elk 100 m.. maar door 10 deelnemers ieder 120 m. De trajecten zijn zoodanig vastgesteld, dat alle ploegen zullen starten in de om geving van dc Petruskerk én ook alle ploegen voor de laatste wissels zullen uit komen op de Thorbeckestraat. waar dc finish zal zijn een tiental meters voor de Rodenburgerstraat. Voor de afdeelingen A. B en C zijn vier trajecten van 1200 m. uitgezocht en web Start Lammenschansweg bij.lantaarn n. Koninginnelaan, Narcissenstraat. Pieter de la Courtstraat. Lindenstraat, Leliestraat. Lorentzkade, Thorbeckestraat. Start Kamerlingh Onneslaan bij no. 33, De Sitterlaan, Lorentzkade. Thorbecke straat. Start Lammenschansweg bij no. 40, Hyacinthenstraat. Meidoornstraat. Tul penstraat. Acaolastraat, Koninginnelaan, Zeemanlaan, Thorbeckestraat. Start Lammenschansweg bij no. 31, Zoe- terwoudsche Singel. Cronesteinkade. v. d. Brandeïerkade. Thorbeckestraat. Voor afdeeling D (sportvereenigingenl zijn twee trajecten' van 2000 m. gekozen en wel: Start Kamerlingh Onneslaan bij de Hugo de Vriesstraat, Kamerlingh Onnesplein, Koninginnelaan. Heerenstraat. Zoeter- woudsche Singel. Lammenschansweg, Zee manlaan, Thorbeckestraat. Start Lammenschansweg bij no. 54, Kastanjekade, Heerenstraat, Koninginne laan. Kamerlingh Onnesplein, v. d. Waals- straat. De Sitterlaan. Van 't Hoffstraat, Zeemanlaan. Thorbeckestraat, Hoeveel ploegen op ieder parcours zullen starten zal afhangen van het aantal in schrijvingen. Scholen en vereenigingen kunnen in iedere afdeeling met meer dan eén oloeg inschrijven. De Commissie be houdt zich echter het recht.voor inschrij vingen te weigeren, indien het aantal deelnemende ploegen in een afdeeling te groot zou worden. De Inschrijving sluit op 15 September a.s. Rijnsburgerweg 47. Alvorens toe te stemmen in de hervatting; van de onder handelingen, zullen de Sude- tenduitschers, naar verluidt, er op aandringen, dat Hitier zijn steun verleent ten be hoeve van een zware bestraf fing van de betrokkenen bij het incident van Moravisch Ostrau. aangezien zij van oordeel zijn, dat bij de vroe gere incidenten betrokkenen een te lichte straf hebben gekregen. De Duitsche autoriteiten wenschen echter een zoo spoedig mogelijke hervatting van de onderhandelingen, teneinde Hitier de gelegen heid te geven om in zijn redevoering van Maandag aan te kondigen, dat een regeling op handen is. V POTTER T60 *.90 TOBEN ".35 -.60 die in enkele dagen won deren verrichten. Maar - wél kunt U zélf wemderen doen, door. Uw gezicht regelmatig met 4711" Malt-Cremc te verzor gen. Dan krijgt de huid een jeugdige souplesse en wordt Uw teint beschermd tegen scha delijke invloeden. Mall-Creme is een ideale onderlaag voor elke poeder en is fijn geparfumeerd met échte "4711Eau de Cologne Des avonds voor voeding en ver sterking van de huid "4711 "Cold 6921 (Ingez. Mrd MILITARIA. Van 19 September tot 5 October komt een gedeelte .van de lichting 1932 korpo raals en soldaten der bereden artillerie en de geheele lichting korporaals en soldaten der bereden artillerie van de lichting 1934 voor de oefeningen in oorlogsverband bij 6 R.V.A. onder de wapenen. Het gepubliceerde bericht, dat de Sudetenduitsche partij zich bereid zou hebben verklaard, de onderhandelin gen te hervatten, blijkt voorbarig te zijn. Weliswaar zijn de Sudeten-Duit- sche afgevaardigden Kundt en Rosche gistermiddag door Hodza ontvangen, doch dit onderhoud had betrekking op de incidenten te Moravisch Ostrau. De speciale Havas-correspondent te Neu- I renberg zegt, dat politieke kringen aldaar den toestani}, die sinds yfoensdag,tusschen dc Sudeten-Duitschers én de Praagsche re geering ontstaan is, aldus definieeren: 6949 (Ingez. Med.) DE STERRIT OP 3 SEPTEMBER. De winnaar van het motorklokje, dat als prijs was uitgeloofd voor den Tijd-Raad- wedstrijd, is de heer C. H. J. Boutens, Haagweg 23 Monster. De door de Commis sie officieel vastgestelde tijd was 8 uur en 4 minuten en werd door' den winnaar het dichtst benaderd met den tijd van 8 uur en 2 minuten. De beker, bestemd voor de Motorclub, die met haar leden deelnemers den grootsten afstand nad afgelegd, ls gewonnen door de Motorclub Spaarnestad te Haarlem en de lauwertak, bestemd voor den verstkomende deelnemer, door den heer Bruyn, wonende te Ommen bij Groningen. Laatstgenoemde is gestart van Delfzijl en had bij aankomst aan de finish te Leiden 288.8 K.M. afge legd. En hiermede was aan zijn rijden op dien dag nog geen eind gekomen, want hij moest nog naar Ommen terug en dat was ook weer ruim 200 K.M. In totaal heeft deze heer dus op den 3en Sept. ongeveer 500 K.M. gereden, wat een prachtprestatie is! Aan de plaquettes wordt hard gewerkt; zoodra deze klaar zijn, zullen zij bij de rechtmatige eigenaars thuis bezorgd wor den. CONCERT IN „ENDEGEEST". Gisteravond gaf Valkenburg's Harmonie ln ..Endegeest" een concert. In vlot tempo werd 't zeer gevarieerde programma afge werkt, terwijl ook het patienten-zangkoor eenige liederen ten beste gaf. De geneesheer-directeur dr. F. J. Stuur man dankte in waardeerende woorden na mens de verpleegden. Men onderhandelt thans over een hervat ting der onderhandelingen". In dezelfde kringen is men, volgens ge noemden correspondent, van meening, dat, wijl het contact niet verbroken is, er op het oogenblik geen reden is. zich aan al te groot pessimisme over te geven. Niettemin, zoo zeggen zij, is de atmosfeer verre van opgeklaard, en men ziet vol strekt niet in. hoe er een toenadering zou kunnen tot stand komen tusschen de te gengestelde zienswijzen. Een D.N.B.-bericht uit Praag komt echter met de opzienbarende mede- deeling, dat voor £et geval de jongste verregaande toenadering van Praag toch nog op een mislukking zou uit- loopen, Kuncrman nog een soort „ach terdeurtje" zou hebben. Het bericht luidt: Een bureau, dat ln nauwe betrekking (Ingez. Med.) VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag. Heb een Fuchsia in pot in den tuin staan. Kan lk deze plant weer in huis zetten en wanneer? D. L. v. P. te L. Antw. Begin October haalt u de plant naar binnen en snydt de stengels tot de helft in. Houd de plant gedurende den winter koel. liefst ongestookt en giet matig. Geef na den winter nieuwe aarde en snijdt de takken nog meer in. U krijgt dan een volgend jaar krach tige jonge loten met mooie bloemen. Vraag. Kunnen knolbegonia's na den bloei in den grond blijven? D. L. v. P. te L. Antw. Wanneer de planten zijn uitgebloeid of door nachtvorsten zijn beschadigd, haalt u de knollen uit den grond, verwijdert de stengels en wortels en laat de knollen een paar dagen drogen in wind en zon. Daarna kunt u de rest van de wortels verwijderen en de knollen in kistjes leggen tusschen droog turfmolm. Zoo overhouden op een vorstvrije, niet te warme plaats en kunnen de knollen een volgend voor jaar weer aan den groei gebracht. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". (Ingez, Med.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Firma J. Buurman en Zn., Utrechtsche Jaagpad 10 a. Leiden. Bloemisterij. Het filiaal (bloemenmagazijn) Breestraat 3, Leiden, is overgegaan aan H. Buurman Jr.. die deze zaak. voortzet onder den naam: H. Buurman v/h. filiaal J. Buurman en Zn. (met ingang van 1 Sept. 1938). DUURTVER. „GROENESTEEG VOORUIT' Gisteren is in de 1ste Groenesteeg opge richt een vereeniging genaamd „Buurt- en Winkeliersvereen. Groenesteeg Vooruit". Het doel dezer vereeniging is om bij na tionale feesten en dergelijke voor passende versiering en amusement zorg te dragen en hiermede de verschillende bedrijven, in deze wijk; evestigd. meer onder de aan dacht van het publiek te brengen. Het bestuur is als volgt samengesteld: J. Bronsgeest, voorz.; V. B. van Dlden. secr.; J. Muusse, penningm. Het secretariaat ls gevestigd: le Groenesteeg 14. 6945 (Ingez. Med.) Gisteravond ls de 28-jarige wielrijd- ster mej. H. H. op de Breestraat, doordat zij moest uitwijken voor eenige voor haar rijdende fietsers, die zonder een teeken te geven plotseling van richting veranderden, aangereden door een stadstram. Me). H bekwam verscheidene schaaf- en hoofdwonden en is door den E.H.D. ter be handeling naar het Academisch Zieken huis overgebracht. De Wethouder van Fabricage is ver hinderd morgen spreekuur te houden. met de Praagsche regeering staat, meldt, dat de missle-Runciman Maandag een ver trouwelijk document aan het Britsche mi nisterie van buitenlafidsche zaken heeft gezonden. In dit document zouden o.a. de resultaten vervat zijn van de besprekingen tusschen Runciman en Henlein, verder het nieuwste plan der Tsjecho-Slowaak- sche regeering en het ontwerp voor eon bemiddelingsvoorstel van lord Runciman, dat bestemd is voor het geval het jongste regeringsontwerp door de Sudeten-Duit- sche partij van do hand zou worden ge wezen. Over het algemeen staat men echter heel sceptisch tegenover dit bericht. Voor al waar Runciman's positie zeer verzwakt ls door het befaamde „Times"-artlkel, dat ook in Engeland zelf zeer groote veront waardiging heeft gewekt. Straffen wegen-, incidenten te Ostrau De Tsjocho-Slowaakschc autoriteiten hebben reeds sancties getroffen tegen politiebeambten, üie verantwooroenjK geacht kunnen worden voor de inci denten te Ostrau. Het onderzoek duurt nog voort en de schuldigen zullen met uiterste gestrengheid worden gestraft. In verband met deze Incidenten zijn de politieke ministers gisteren bij Benesj bij eengekomen om den toestand te bestu- deeren en de maatregelen te overwegen, die noodig zijn. Gistermiddag om half vijf heeft Hodza ae afgevaardigden Kundt en Rosche ont vangen en hen in kennis gesteld van de resultaten van het door de Tsjecho-Slo- waaksche autoriteiten ingestelde onderzoek en van de sancties, die reeds genomen zijn en nog genomen zullen worden, aooöra het onderzoek is geëindigd. Benesj voor de radio Benesj zal of morgen of Zondag een rede houden voor de radio. Volgens het Prager Tageblatt is die vastgesteld op Zon dagavond 6 uur. Nieuwe incidenten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de politieke districtsautoritelten te Jagern- dorf niet willen toestaan, dat de lijkkist van den soldaat Alfred Knoll, die bij zijn opkomst voor het vervullen van zijn mili tairen dienstplicht een functie bij de Su- deten-Duitsche partij bekleedde cn, naar verklaard wordt, door zelfmoord om het leven is gekomen, geopend wordt en dat een Duitsche arts aanwezig is bij de lijk schouwing. Het lid der Runciman-mlssie, Sutton Pratt, heeft, naar verluidt, den wensch geuit, dat een Duitsche arts erbij gehaald wordt. De Sudeten-Duitsche partij heeft vertoo- gen gericht tot de autoriteiten te Praag, daar. volgens het D.N.B., de Duitsche be volking te Jagerndorf en omstreken zeer opgewonden is en een nadere' opheldering van het geval dringend noodzakelijk acht. De partij heeft wegens het overlijden van Alfred Knoll rouw aangenomen. Het Tsjecho-Slowaaksche persbureau deelt mede, dat te Opava incidenten ver oorzaakt zijn, doordat vrouwen, die zich voor het raadhuis verzameld hadden, een optocht wilden vormen, het verbod der po litie ten spijt. Intusschen hebben de Sudeten-Duit schers te Opava een schoolstaking afge kondigd. Zij eischen inschrijving der kin deren op Duitsche scholen. Volgens Havas zouden gisteravond tus schen halfacht en halfnegen te Praag de monstraties hebben plaats gevonden door een groep van 4000 personen, „meeren- deels leden der S.D.P.", die „Deutschland über alles" en het Horst Wessellled zon gen en riepen: „Ein Volk, ein Reich, ein Fiihrer". Botsingen met politie en tegendemon- stratles zouden hebben plaats gevonden, waarbij enkele ruiten werden gebroken. Te halfnegen was de rust hersteld. Engeland confereert. Om vijf uur gistermiddag arriveerden Halifax en Cadogan ln Downingstreet om opnieuw een onderhoud met Chamberlain te hebben. Van Sittart was enkele oogen- blikken eerder aangekomen, evenals sir John Slmon. Ook McDonald, Klngsley Wood bezochten Downingstreet. Naar Reuter opmerkt, vormen de terug keer van Chamberlain uit Schotland, uit stel van Halifax' vertrek naar Genève en (Ingez. Med.) de drukke besprekingen in de ambtswo ning van den minister-president een aan wijzing voor den ernst, waarmede men in Britsche kringen cfe Tsjecho-Slowaaksche situatie beschouwt. De Britsche kabinetsraad is Intusschen tegen Maandagochtend elf uur bijeenge roepen. Naar Reuter meent te weten, ls het de bedoeling, de ministers op de hoog te te stellen van de ontwikkeling van den internationalen toestand sedert de bijeen komst op 20 Augustus. Wanneer Bonnet en Halifax naar Ge lieve zullen vertrekken, ls nog niet met zekerheid te zeggen. Zij hebben daarom trent nog geen besluit genomen, doch volgens een bericht van Havas uit Genève zullen de belde ministers daar niet voor Dinsdag aankomen. Ook Beek, de PooLsche minister van buitenlandsche zaken, heeft zijn vertrek naar Genève uitgesteld. Havas maakt gewag van het feit, dat Washington het secretariaat van den Vol kenbond heeft meegedeeld zich ter gele genheid van de Assemblée te zullen doen vertegenwoordigen door zijn. gezant te Bern. Het is de eerste maal, dat de regee ring van de Vereenlgde Staten officieel belangstelling voor de debatten manifes teert. Geruchten loopen, dat Engeland ter As semblée het initiatief zou nemen tot wij ziging van het sanctie-artikel ln den zin van de wenschen van de Noordelijke sta ten. De woordvoerder van de Britsche delegatie, aldus Havas, heeft zonder overi gens deze geruchten tegen te spreken, verklaard, dat een dergelijk voorstel nog niet ls geformuleerd. Een Engelsche nota aan Berlijn? De terugkeer van Chamberlain naar Londen en zijn conferenties met de overige ministers, benevens het bijeenroepen van het kabinet voor een Maandag te houden zitting, hebben in de pers veronderstellin gen opgeworpen. Verschillende diploma tieke correspondenten beweren, dat de eerste minister en zijn collega's beraad slagen over de vraag of een nota aan Berlijn zal worden gezonden, waarin gewezen zou worden op de vermoedelijke ernstige gevolgen van een rechtstreeksche Duitsche actie tegen Tsjecho-Slowakije. De Times schrijft op geruststellenden toon zeggende, dat er in de ontwikkeling van gisteren te Londen niets is, dat nieuwe ongerustheid zou kunnen wekken, veeleer het tegendeel. De toestand ln Midden- Europa Is niet plotseling alarmeerender geworden. De Daily Herald noemt de bijeenroeping van het kabinet op -tylaandag een voor zorgsmaatregel en sohrijft, dat de Tsje chische kwestie ln de eerstvolgende drie, vier dagen of aanzienlijk verbeteren zal, of wel zoo critiek zal worden, dat besluiten van het ernstigste belang genomen kunnen moeten worden. In een hoofdartikel schrijft de Daily Telegraph: „de vrees kan alleen worden verstoord door een optreden van buiten af. Het ls nog mogelijk te hopen, dat de Tsje chische regeering en de Sudeten-Duit schers aangemoedigd zullen worden om. zich er toe te zetten de details uit te wer ken van de regeling, die voor besprekingen open is gebleven". Wiedemann naar Londen? Reuter meldt uit Neurenberg het in officieele kringen aldaar niet bevestigde bericht, dat Hitier mogelijk kapitein Wie demann naar Landen zal zenden om er de gezaghebbende kringen te polsen en zich te vergewissen van de Britsche opvattingen in de Tsjechische' aangelegenheid, maar ook dit lijkt onwaarschijnlijk. De minderheden bijeen. Gisteren is onder voorzitterschap yan den plaatsvervanger van Henlein, Karl Hermann -Frank, een gemeenschappelijke vergadering gehouden van de politieke commissie van de hoofdleiding der Sude tenduitsche partii met de vertegenwoordi gers van de Slowaaksche volkspartij, de vereenlgde Hongaarsche partijen en het Poolsche comité van samenwerking. Ten aanzien van de noodzakelijkheid van reorganisatie van den staat en van rege ling van het nationaliteitenvraagstuk werd algeheele overeenstemming geconstateerd. Besloten werd, de gemeenschappelijke be sprekingen, wanneer noodig voort te zetten. De leider van Slowaaksche volkspartij. Tlszo. heeft volgens Havas, met president Benesj. dte hem hiertoe had uitgenoodlgd, een bespreking gehad. (Ingez. Med.) Een Italiaansche stem. I* Informazione diplomattca" schrijft: „In verantwoordelijke kringen te Rome volgt men met gestadige aandacht, maar tegelijkertijd met de grootste klamte de ontwikkeling van het conflict tusschen de Sudeten-Duitschers en de regeering te Praag. De houding van Italië is geweest en is nog overeenkomstig de politiek der „as" uitgesproken gunstig ten opzichte der door Henlein in zijn acht punten van Karlsbad geformuleerde eischen. Deze eischen, welke een territoriale autonomie voor de minderheden inhouden, hebben nooit het deel-uitmaken van het geheel van den Tsjechischen staat in discussie ge bracht. Henlein heeft geenszins de vol strekte afscheiding der Duitschers van den door Benesj gepresideerden staat gevraagd. Deze radicale oplossing daarentegen is dezer dagen onder de oogen gezien door invloed rijke bladen als de Londensche „Times" en de Parijsche „République". Het is den bevoegden personen te Rome duidelijk, dat in de aangelegenheid der Sudeten-Duitschers buitenlandsche en on verantwoordelijke krachten werken, welke haar verbindingen te Moskou en Parijs heb ben; krachten, die het verzet der regecring te Praag aanvuren, door haar de mogelijk heid van een misschien denkbeeldige hulp voor te spiegelen en het geschil op het plan der tegenover elkaar staande Ideo logieën te plaatsen. In Romeinsche kringen wordt de houding van het Duitsche volk, o.a. tegenover de Frannchc semi-mobllisatie, gewaardeerd, evenals de door Hitler in zijn proclamatie te Neurenberg in acht genomen reserve. De houding van Italië in de kwestie der Sudeten-Duitschers werd vastgesteld tijdens de besprekingen, welke de Füh'er te Rome met den Duce had. Italië is niet tot het oproepen van lichtingen overgegaan, of tot andere maatregelen van militair karakter, ten eerste omdat de oorlogszucht strco- mlngen niet overheerschen en het van oor deel ls dat een accoórd nog mogelijk is; tea tweede omdat zijn binnenlandsch mecha nisme het in staat stelt aan elke eventuali teit onmiddellijk het hoofd te bieden." 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2