BUITENLAND Het regeerings-jubileum van H.M. de Koningin LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 September 1938 Vierde Blad No. 24066 59.00 Vroom Dreesmann KRUSCHENSALTS De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje 79 ste Jaargang Pas na een uur hard werken liep de „Oranje" van stapel STUDENTENKAMER s Lelden Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! In Haar rede, als antwoord op de toe spraken van de hecren Van Hengel en Goedkoop heeft H. M. de Koningin giste ren te Amsterdam bij de te-water-lating van de „Oranje", den wensch en de ver wachting uitgesproken, dat dit schip den hechten band tusschen Nederland en Ned.- Indië zal mogen versterken. Daarop nam Hare Majesteit den ivoren hamer ter hand, een korte slag op het zilveren mes weerklonkde cham- pagneflesch sloeg tegen het schip in stuk ken Iedereen zag met spanning toe, doch er kwam geen beweging in het gevaarte. De hydraulische persen werkten. De spanning op den wal steeg. Het machtige gevaarte bleef echter op de plaats, waar het lag, hoog op de helling. Minuut na minuut verstreek. Werklie den snelden naar de stutten onder de sle den om met man en macht aan het werk te gaan. Na een haif uur was men echter nog even ver. De heer Goedkoop verliet de tribune en begaf zich naar de plaats, waar zijn arbei ders en ingenieurs druk aan het werk waren. In de koninklijke loge, waar de Vorste lijke Personen zich uiteen laten zetten, wat er aam kan haperen, worden ververschin- gen rondgediend. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). Belangstellend informeerde de Koningin, of er geen gevaar bestond voor de werklie den, die bij de stutten, onder het hooge ge vaarte van het nieuwe schip werkzaam waren. Hierop kreeg Zij echter van de di recteuren der Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij een geruststellend antwoord. Een uur lang heeft men intusschen hard gewerkt voordat de Oranje (om cenige minuten over vier) zijn lig plaats wilde verlaten! Eerst langzaam, doch al spoedig sneller gleed het sta tige schip in het water onder het ge loei van sirenes en fluiten van de in de haven liggende schepen en de da verende toejuichingen van de duizend koppige menigte, die zoo lang in span ning had gewacht. Toen het schip zijn element opzocht, klonk op de werf het Wilhelmus. Het duurde niet lang of de „Oranje" lag weer stil in het kreede water van het mooie IJ. En hiermede was de plechtigheid zij hel dan dat zij een uur langer had ge duurd dan men had gehoopt ten einde. Nadat de Koninklijke gasten zich nog cenige oogenblikken met de aanwezigen op de tribune hadden onderhouden, maak ten zij zich gereed om te vertrekken. Langs denzelfden weg keerden Zij terug naar den steiger waar Hare Majesteit er, het Prinselijk paar zich na afscheid te hebben genomen weer inscheepten in (ie koningssloep. Nogmaals klonk het Wil helmus. de Koninklijke standaard op de tribune werd gestreken en langzaam ver wijderden de koninklijke sloep en de bei de sloepen, waarin het gevolg was gezeten, zich van den wal. Onmiddellijk daarop vertrokken ook de autoriteiten met de ,£tierop" weer naar de stad. Terug langs de versierde schepen. Voor de tweede maal gleed de konings sloep statig en voornaam tusschen de twee rijen rijk versierde schepen, waarvan de opvarenden met wellicht nog meer span ning dan de op de werf aanwezige perso nen hadden gewacht, totdat de „Oranje" te water was. Op tal van schepen was ra dio en zoo wist men over het algemeen op de aan de vlootschouw deelnemende vaar tuigen, wat de oorzaak was dat de ko- ningssloep langer op zich deed wachten dan men gehoopt had. En toen de Ko ninklijke personen eindelijk langs kwamen, laaiden het enthousiasme en het gejuich der opvarenden opnieuw op: dezelfde geestdrift, dezelfde kleurrijke pracht en hetzelfde huldebetoon als ln den vroegen middag, toen de vorstelijke personen zich naar de werf begaven. De regenbuien, die in den loop van den middag waren geval len, hadden aan dit enthousiasme geen atbreuk kunnen doen. Weer dreunden de saluutschoten over het breede water. Langzaam voer de ko ningssloep tusschen den hoogen muur van flaggen en wimpels terug naar de De Ruyterkade, waar aan steiger 9 werd vast gemaakt en de vorstelijke personen van Itoord gingen, terwijl de matrozen, die de gtoote eer genoten onze vorstin en Haar kinderen over dit historische water te mo gen roeien, de gebruikelijke eerbewijzen krachten. Hofauto's brachten H. M. de Koningin en het Prinselijk paar en het gevolg onder °e spontane toejuichingen van hen, die hch langs den weg hadden geschaard, tc- rig naar het paleis op den Dam. Zoo eindigde deze onvergetelijke dag: "nvergetelijk in de eerste plaats voor onze Vorstin, voor wie de aanblik van een zoo ®*erdadig kleurrijke pracht, waaruit een (Pontane en blijde uiting van hulde en -ank opklonk, zeer zeker treffend zal zijn geweest; onvergetelijk ook voor al die dui- J'nden. die van hetzelfde schouwspel en oetzelfde huldebetoon aan boord van sche- of aan de oevers van het IJ getuige "tochten zijn. Oala-voorslelling in den Stads schouwburg. Gisteravond vormde het Leidscheplein, 10 welks centrum de Stadsschouwburg in 101 licht straalde, het middelpunt van de hoofdstedelijke belangstelling. Te tien mi nuten over acht arriveerde H. M. de Ko- r.iiigin, vergezeld van Prinses Juliana en Frins Bernhard met gevolg voor den wes telijken ingang van den Stadsschouwburg in de Marnixstraat, om de gala-voorstel ling van ,.Le donne curiose" opgevoerd door de Wagnervereeniging bij te wonen. Aan weerszijden van de Koninklijke loge. waarvoor een bloemenbed in geel-oranje- lila bestaande uit tagetus, chrysanten en orchideeën was aangebracht, waren geze ten de ministers en hun dames, de Ir.di schc voTsten met hun gevolg, voorts onder anderen: de commissaris der Koningin ln Noord-Holland en mevrouw Rrell, burge meester en mevrouw de Vlugt en de leden van de huldigingscommissie. Het was een schittering van kleurige toiletten en schitterende uniformen, van in het helle licht fonkelende sieraden te gen een achtergrond van gele en oranje bloemen, in bouqetten verdeeld over de verschillende balcons. Aan beide zijden van het tooneel pronkten hoogopgaande zui len van oranje en gele chrysanten op een grond van groen. Te kwart over acht zwaaiden dc deuren van de koningsloge open. Het stemmen- geroes zweeg. Allen verhieven zich en richt ten zich met het gelaat naar de Koninklij ke loge. De Koningin, Prinses Juliana en Frins Bernhard betraden de loge. Het or kest had het Wilhelmus ingezet; de aan wezigen zongen staande het eerste couplet mede. De Koningin dankte met. een vriende lijke buiging voor de ontvangst en nam Haar plaats in. Hare Majesteit was ge kleed in een elegante robe van champag- r.ekleurige kant op een zijden fond van de zelfde kleur. Zij droeg de sieraden, Haar aangeboden als nationaal huldeblijk. Naast de Koningin had Prinses Juliana plaats genomen Deze droeg een chic pauw- b'auwzijden avondtoilet en het collier met d'adeem, dat behoort tot het geschenk van de Indische vorsten. Prins Bernhard. die !er linkerzijde van Hare Majesteit was ge zeten. was gekleed in het ceremonieel te nue van ritmeester van de rijdende artil lerie. De luchters doofden hun lichten en het doek spleet vaneen voor de opvoering van de muzikale comedie van Carlo Goidini „Le donne curiose" (De nieuwsgierige vrouw tjes), met muziek van Wolf-Ferrari, een stuk spelend in de galante tijden der acht tiende eeuw. Tijdens de pauze gebruikte de Koningin eenige ververscningen in Haar lege. Prin ses Juliana en Prins Bernhard ontvingen in de fraai met bloemen versierden foyer de ministers, de Indische prinsen, den bur gemeester, de leden van de commissie van rntvangst en den commissaris der Ko ningin in Noord-Holland. Het prinselijk paar bewoog zich ongedwongen tusschen zijn gasten en onderhield zich levendig r.iet allen. In de Koninklijke loge hadden intusschen mevrouw de Vlugt. mevr. Röell, mevr. Trip en mevr. Vattier Kraane haar opwachting bij de Koningin gemaakt. Te tien minuten over half elf was de voorstelling geëindigd. Voor alle execu tanten werd een schat van bloemen op het tooneel gedragen. Toen het applaus was verklonken, hief mr. Trip een „Leve de Ko ningin", „Leve de Prinses". .Leve de Prins" aan, waarmede allen instemden. Hierna verliet de Koninklijke familie de zaal Koninklijke familie maakt een rit langs de verlichting. Na de galavoorstelling zwenkten de auto's naar 't Leidsche Boschje. Langs de Stad houderskade ging de rit over de brug vóór 't in licht badende Rijksmuseum vla Spie gelgracht en Nieuwe Spiegelstraat naar de fraaie bocht van de Heerengracht, waar men rechts af sloeg. Bij de Reguliersgracht, wel de mooiste van alle verlichtingen, sloeg men wederom rechtsaf, om bij de kruising met de Keizersgracht de oneven zijde van de Reguliersgracht te volgen. Via Wete ringschans, Frederiksplein. Oosteinde en Stadhouderskade bereikte men de rivier de Amstel, waar de bootenhuizen van „De Hoop" en „De Amstel" waren verlicht en van waar men een prachtig gezicht had op de verlichte lijnen van de nieuwe brug. Op deze brug bood de blik naar de stad toe een voortreffelijk beeld. De lichtlijnen van de Blauwbrug met op den achtergrond de torens van de Zuiderkerk en Oude Kerk deden het uitmuntend. Lans de Weesperzijde ging het opnieuw naar het Frederiksplein, om via de Utrecht- sche straat de Keizersgracht te bereiken. De schoonheid van deze illuminatie werd tot de Westermarkt genoten. Hier stak men over r.aar de Prinsengracht, van waar men een goed gezicht had op den verlichten rand van de Jordaan en op de Noorder- markt, waar de kermisgasten zoo in hun vermaak waren verdiept, dat zij de glan zende auto's aan de overzijde van het water niet opmerkten. Bij de Brouwersgracht sloeg men rechts af en daarna reed men via de Keizersgracht naar de Westermarkt terug. Langs de Raadhuisstraat ging het naar den Dam, waar een groote menigte de terugkomst van de Koninklijke familie verbeidde. Doch de rit was nog niet ten einde. De wagens schoven verder over het Damrak en over de Prins Hendrikkade en Martelaarsgracht. Hier gingen zij den Nieuwendijk op, weer den Dam over, de Kalverstraat in en via Spui en Rokin was cle rit, bij de derde maal op den Dam, ten einde. Het buiige weer had geen grooten invloed op de drukte in de stad en vol vertier feestten ook dezen avond de Amsterdam mers verder- Eerst te middennacht bereikten de Koninklijke familie en Haar gevolg het paleis, waar een dichte menigte spontaan het Wilhelmus aanhief en vaderlandsche liederen bleef zingen. De hoop de vorste lijke personen nog voor een der ramen te zien werd echter niet verwezenlijkt. De estafette-loop GroningenAmsterdam Gistermiddag om vier uur had voor het gouvernementsgebouw te Groningen de uit reiking plaats van den koker met oorkonde, welke heden aan H.M. de Koningin te Amsterdam zal worden aangeboden. Aan wezig waren behalve de commissaris der Koningin ln dit gewest, vrijwel alle burge meesters uit de provincie Groningen, de leden van gedeputeerde staten en voorts vele burgelijke en militaire autoriteiten, onder wie de garnizoenscommandant van Groningen, luitenant-kolonel G. Stürm. De commissaris der Koningin, mr. J. Linthorst Homan, hield hierbij een toe spraak, en deed voorlezing van de oorkon de, waarna hij den koker overhandigde aan den looper, jhr. mr. C. de Marees van Swin- deren, die onmiddellijk voor het eerste traject vertrok. De inhoud van de oorkonde is de vol gende: Majesteit. Op den dag, waarop stad en lande van Groningen provinciaal het regeeringsjubi leum van Uwe Majesteit gedenken, zijn boodschappers te voet uit de provinciale hoofdstad naar de rijkshoofdstad vertrok ken, deze oorkonde met zich dragende, welke Uwe Majesteit moge aanvaarden als een uiting van dankbaarheid dier bevolking en van hare hoop. dat het gegeven moge zijn, dat Uwe Majesteit nog lang regeere over een volk. dat eensgezind aan zijn ont wikkeling voortbouwt en dat ook de huidige moeilijkheden zal weten te overwinnen. Uwer Majesteits commissaris in de provincie Groningen, J. LINTHORST HOMAN Hoe druk het in Den Haag is geweest. Het is gedurende de laatste dagen her haaldelijk geconstateerd, dat een groot aantal menschen heeft genoten van de versieringen in de residentie en van de feestelijkheden, welke dagelijks op aan trekkelijke wijze werden gepresenteerd. Men heeft getracht bij verschillende ge legenheden de aantallen menschen te schatten en de experts op dit gebied zullen zich ongetwijfeld niet te zeer vergist heb ben, doch de drukte laat zich tenslotte het best uitdrukken in de cijfers van de ver schillende vervoersmaatschappijen als de spoorwegen en de H.T.M. De Haagsche tramweg maatschappij vooral heeft in vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar een ontzaglijke drukte verwerkt. Gedurende de feestdagen van 27 Augustus tot en met 6 September heeft zij ongeveer 2,570.000 betalende rei zigers vervoerd tegen 1.859.000 reizigers in dezelfde periode van het vorige jaar, het geen dus een vermeerdering beteekent van 711.000 reizigers. De drukste dagen heetf de HT.M. gehad op den verjaardag van H.M. de Koningin, op den vlootdag en op den nationalen feest dag. Op 31 Augustus bedroegen de ont vangsten f. 30,299. hetgeen bij het vorig jaar een vermeerdering beteekent van f. 16,009. De vlootdag was verreweg het drukste. De ontvangsten bedroegen f 32,334 tegen het vorig jaar f. 13,547. hetgeen dus een vermeerdering van f. 18.787 beteekent. Op den nationalen feestdag ontving de HT.M f. 26.082, waarmede de ontvangsten van denzelfden dag in 1937 met f. 13,808 werden overtroffen. In totaal ontving de H.T.M. gedurende de afgeloopen feestdagen f. 231.282 en over dezelfde periode van het vorig jaar f. 166 868. De ontvangsten stegen dus met f 64.414. Dit duidt op een enorme stijging van het reizigersvervoer. Bij deze reizigers zijn natuurlijk vele Hagenaars geweest, doch uit de gegevens, welke wrij ontvingen van de stations HS.M. en S.S. blijkt, dat ook velen van buiten Den Haag een bezoek aan de stad hebben ge bracht. Het station SB. heeft b v. op den nationalen feestdag 9522 reizigers met plaatskaarten afgevoerd, terwijl in de avonduren 5 extra-treinen in de richting Goude en Utrecht vertrokken. Deze treinen, welke meestal bestonden uit dubbele diesel stellen, waren niet in staat allen een plaats te geven, zoodat er daarenboven nog voortreinen werden Ingelegd. Uit de richting Amsterdam en van de lijnen uit Rotterdam over Pljnaeker en over Schiedam werd een ontzaglijk aantal rei zigers via het station H.S.M. naar Den Haag afgevoerd. Ook hier waren de drie reeds genoemde dagen de topdagen. In totaal kwamen op den Vlootdag 53.000 reizigers aan het station H.S.M. aan. Op 4 en 5 September werden tusschen 18,30 en 20.30 uur 2000 retours naar Rotterdam verkocht." Speciale aanbieding van onze meubel-af deeling. BUREAU, eiken Old Finish, bladmaat 140 X 70 cm. BUREAU-FAUTEUIL te zomen BOEKENKAST. 100 cm. hoog, 125 cm. breed All U geen raad meer weet vod de rheuma- tiiche pijnen, alle. reedt hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zei zouten uit Kruichen Salti. Zij hebben duizen den lijders reedt afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer tnel van Uw pijnen vertonen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER OM 6930 (Ingez. Med.) 0962 (Ingêz. Med.) DUITSCHLAND. Het congres van Neurenberg. Dr. Frank, de minister van justitie, heeft gisteren verklaard, dat tegen de representanten van het „regiem Doll- fuss-Schuschnigg" nog in den loop van dit najaar het strafproces zal beginnen. Op het partijcongres heeft de rijks perschef dr. Dietrich een rede gehouden over het onderwerp: .Strijd tegen de pers leugen". De persleugen, aldus Dietrich, is één der grootste gevaren van den laats ten tijd. Duitschland heeft te zamen met Italië den vinger gelegd op deze open wonde aan het lichaam der beschaafde volken. Wij heb ben den strijd tegen de hydra der berich- tenvervalsching aangebonden. Na verklaard te hebben, dat deze cam pagne in de democratische wereld geen weerklank heeft gevonden, protesteerde Dietrich heftig tegen de leugenberichten ln de pers. Oa. protesteerde hij tegen de voorstelling, dat de inlijving van Oosten rijk door overweldiging zou zijn verkregen. De staatslieden der democratieën bestrij den niet. dat de persleugen een wereld- gevaar vormt. Zij klagen over de uitwas sen en manen tot inzicht. Doch niemand handelt. Dietrich beschuldigde verder de demo cratie ervan, de vrijheid misbruikt en in dienst van de leugen te 'hebben gesteld. Rusland afwijzend tegenover Hemming's reis naar Spanje. De sovjet-Russische ambassadeur heeft aan lord Plymouth medegedeeld, dat de sovjet-regeering afwijzend staat tegenover het plan, Hemming naar Barcelona en Burgos te zenden, om het plan tot terug trekking der vrijwilligers nader uiteen te zetten. Zij stelt voor. dat elk der partijen in Spanje vertegenwoordigers naar Lon den zendt. Van hel front. Aan het Ebro-front wordt door Franco's troepen thans groote druk uitgeoefend. FRANKRIJK. De C.G.T. en de 40-urige werkweek. Daladier ls met de bestuurderen van het Vakverbond ln onderhandeling getreden om in gemeenschappelijk overleg de pro ductie te oevorderen van goederen voor de nationale verdediging. Er zal overwerk verricht worden, maar de regeering zal plannen daarvoor telkens aan de arbeiders voorleggen en hun organisatie zal daar binnen vijf dagen over beschikken. De C.G.T. heeft daarvan gistermiddag mededeeling gedaan in het volgend com muniqué Daladier heeft Dinsdag om zes uur een delegatie ontvangen, die door het bestuur van de C.G.T. aangewezen was. Dit onder houd had uitsluitend betrekking op de huidige behoeften der nationale verdedi ging. Na een bespreking van de situatie, die ontstaan is in verband met de gebeur tenissen op het wereld tooneel, werd ver klaard. dat de regeering de belanghebben de arbeidersorganisaties in kennis zal stellen met de aanvragen om vergunning voor het maken van overuren, voor zoover zij deze onmisbaar acht voor de uitvoering der bestellingen ten behoeve van de natio nale verdediging. De arbeidersorganisaties zullen haar antwoord binnen vijf dagen inzenden en zullen practische. spoedig uit voerbare wenken ter opvoering van de productie verstrekken. Japanners vorderen bij HanTcaw Toegegeven wordt te Hankau, dat de Chineesche troepen, die Hankau verdedi gen, zich in twee sectoren ten Noorden van de Jang Tse hebben teruggetrokken. De Japanners zetten Intusschen gesta dig hun opmarsch voort, om den spoor weg PeipingHankau bij Sin Jang, hon derd mijlen ten Noorden van Hankau af te snijden. Een tweede Japansche colonne rukt vooruit langs den Noordelijken oever van de Jang Tse, na Kwang Tsi te hebben in genomen. Chineesche troepen pogen op beide fronten den Japanschen opmarsch tcA staan te brengen. Begin October hopen de Japanners Han kau te hebben bezet. Het incident van Tsjangkoefeng Domei meldt uit Tokio, dat de bespre kingen tusschen Sjigemitsoe, den Japan schen ambassadeur te Moskou, en Litwi- nof over de vorming van een commissie voor de grensafbakening zijn geschorst, totdat de laatste uit Genève terug ls. De onderhandelingen hebben een zoodanig punt bereikt, dat volgens Domei in een of twee vergaderingen een definitief resul taat kan zijn bereikt. ITALIË. De fascistische raad 1 Oct. bijeen. De groote fascistische raad zal den eer sten October bijeenkomen en on. het ras senvraagstuk en den politieken toestand bespreken. Bij koninklijk besluit is maarschalk Graziani benoemd tot honorair gouver neur-generaal van Italiaansch Oost- Afrika. PALESTINA. De terreur. Een autobus, waarin zich Britsche poli tiebeambten bevonden, is bij Jaffa in een hinderlaag terecht gekomen. Er ontstond een gevecht met een gewapende bende, waarbij vier Arabieren werden gedood. ENGELAND. Resolutie van Labour. Tijdens het debat over de buitenland- sche politiek op het gemeenschappelijk congres van de vakvereenigingen, het be stuur van de nationale labourpartij en dat van de labourfractie in het parlement, op het congres te Blackpool, is met groote meerderheid een resolutie aangenomen, waarin met name wordt verklaard, dat de politiek der nationale regee ring „de fascistische regeeringen van Italië, Duitschland en Japan, die ab soluut tegen het bestaan der vrije syn dicaten gekant zijn en de vrijheid van het volk onderdrukken, bevoordeelt". Het congres verklaart zich plechtig tegen deze politiek, omdat „zij niet slechts het prestige van de Brit sche natie vermindert, doch nog meer omdat haar weifelend karakter een provocatie tot oorlog vormt". Tenslotte verklaart het congres alles te zullen doen. om het aan de macht komen van een labour-regeering te bevorderen. VEREENIGDE STATEN. De werkloosheid. Van officieele zijde is bekend gemaakt, dat ongeveer 20.8 millioen personen ln Juli in den een of anderen vorm openbare ondersteuning hebben genoten. Het totale aantal der ondersteuning trekkende ge zinnen is, vergeleken met Juni, gestegen met ongeveer l'/i procent. In de op 27 Augustus geëindigde week waren 3.067.000 werkloozen bij de werk- verschaffingswerken te werk gesteld, het geen 28.000 meer is dan ln de vooraf gaande week.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13