Waar de Vrouw belang in stelt DyRoo| Wie plakt er mee? LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 8 September 1938 Derde Blad No. 24065 79sfe Jaargang Jokt Uw kindje? Prettig werkje met schaar en lijmpot Kleine wenken voor de huisvrouw Hoe we van oud nieuw maken Vesten Revers Kraagjes Knoopen DONKERSTEEG 1 - TEL. 706 Mannenwijsheid over de vrouw Wat wij voor jokken honden, is vaak slechts een onschuldig en „eerlijk" fantas eeren. Ik heb een leelijk trekje Ontdekt in "t kleine hart Van ons aanvallig bekje Dat baart mij groote smart! Zoo dichtte reeds de Genestet, ln e%n- tijd, toen een bepaalde groep van gods dienstige mensohen de overtuiging was toegedaan, dat de mensch van nature goed was. Welk een schrik dus voor dezen Innig liefhebbenden, romanttschen vader, toen hij het bovengenoemde trekje zou het een leugentje, een driftbuitje, een gebaar van grof egoïsme zijn geweest? ontdek te! Wij zijn in dit opzicht wel wat zakelij ker en misschien ook wat reeëler gewor den: er zijn weinigen meer onder ons, die gelooven, dat hun kinderen in aanleg engeltjes zijn, die dan gaandeweg door de ihooze wereld worden bedorven, tenzij zij het verhoeden! "We schrikken niet zoo hevig meer van een leelijk trekje, dat we bij onze kinde ren tot uiting zien komen en misschien staan we zelfs wel geheel op den bodem der werkelijkheid en weten we, dat de mensch, en dus ook het kleine kind, ja zélfs ook ons kind, van nature geneigd is tot alle kwaad. En dat we dus van een werkelijk heel leelijk gebrek evenmin mo gen schrikken als vanonze eigen booze, minderwaardige en kleinzielige ge dachten, waarvan wij onszelven niet kun nen verlossen. Wanneer we dit weten, heb ben we voor de opvoeding van onze Jonge kinderen al veel gewonnen. De primitieve schrikgedachte: ,,hoe is het mogelijk dat mijn kindis om te beginnen uitgeschakeld, de „groote smart" wordt als ondoelmatig terzijde ge schoven en we kunnen het leelijke trekje, dat we ontdekken, met een rustig hart in zijn wezen en oorsprong gaan onderzoeken Twee trekjes, die veel ouders van jonge kinderen iaat ons zeggen van kleu ters onder de zes jaar nog altijd schrik bezorgen, zijn het liegen en het stelen. Twee euvelen, die zeer veel voorkomen, maartoch ook weer minder, dan sommige hevig geschrokken ouders mee- r.en. Jokt uw kindje? Vertelt het lange ver halen, waarvan geen woord waar is? Noemt het wit zwart en zwart wit en dat, terwijl het u met een paar groote onschul dige oogen aankijkt? Steelt uw kindje? Snoept het herhaal delijk uit den suikerpot, nadat u het toch zoo streng had verboden? Neemt het zelfs geld weg uit uw eigen portemonnaie en heeft het getracht, in het snoepwinkeltje op den hoek toffees te koopen? Erge din gen? Misschien, maar misschien ook niet. Want het kan zijn, dat het kind, dat jokt, in werkelijkheid zich zijn jokken niet be wust is, en dat het kind dat stal, volko men te goeder trouw was. Vooral met het beschuldigen van een lengen moeten we bij kleuters zeer voor zichtig zijn, We mogen nooit vergeten, dat liet kind eerst moet weten wat jokken is, vóór we hem het jokken kunnen aanreke nen. En met het stelen is het precies zoo: weet ons kind al, dat het bepaalde dingen niet mag wegnemen en waarom dit niet mag? Schuldeloos dieveggetje. Laten we eens een voorbeeld geven. De moeder van een vierjarig meisje is wan hopig, omdat ze eens op een dag tot de ontdekking komt, dat het kind geld steelt. Het steelt zelfs geregeld en dan nog wel geld! Herhaaldelijk heeft de moeder ge zien, dat het kleine ding naar moeder's bureautje liep, de la openschoof en er geld uitnam. Dan huppelde ze naar het dichtst bijzijnde snoepwinkeltje en kocht suiker goed. Moeder is werkelijk diep geschokt over zooveel verdorvenheid. En toch heeft dit kindje in werkelijkheid heele- maal niet gestolen. Het klinkt gek, maar toch is het zoo. Het kind ziet dagelijks, hoe moeder de la openschuift, geld eruit neemt en uitgaat om boodschappen te doen. En dit heeft het op heel onschuldi ge wijze nagedaan. Het begrijpt volstrekt niet, dat het iets anders is of moeder dit doet of zij zelf. Moeder is immers het hoogste en eerste voorbeeld in haar le venskringetje? Waarom mag zij dan ook niet het zelfde doen als moeder doet? Ja, zult u zeggen, dat geld wegnemen, kan er nog mee door, maar nu het snoep goed koopen. Is dat ook zoo onschuldig? Ja, waarschijnlijk wel. Het is bekend, dat het suiker snoepen een zeer veel voorko mend verschijnsel is onder onze kleuters en dat heusch niet uit stoutigheid alleen. Het kinderlichaam heeft in die jaren een groote behoefte aan suiker en door toe te geven aan zijn snoeplust, die soms aan groeit tot een onbedwingbare]! drang, ge hoorzaamt het kind aan een natuurlijk instinct. Een ervaren psycholoog, die de zaak even nuchter bekijkt, zou de hevig ge schokte moeder in dit geval dus spoedig kunnen geruststellen. Het „leelijke trekje" wordt tot zijn nor male proporties teruggebracht. Het valt uiteen in een sterke zucht tot na-apen en (en groote behoefte aan zoetigheid. Als moeder nu verstandig is, sluit ze de la af en vertelt het kindje tevens, dat alleen moeder de la mag opendoen, en geeft te haar meisje zoo nu en dan met mate wat zoetigheid. Bij een verstandig dieet met voldoende zoete spijzen bijv. pap J' zoo nu en dan eens pannekoeken kan "et eigenlijke snoepen tot een minimum '■'orden beperkt. Het rijk der fantasie Ook het jokken bij onze kleuters kan 'aak onrustbarende en verbluffende pro- Porties aannemen maar vóór we gelooven, Jat ons kindje werkelijk ingeroest oneer- "ik is, moeten we ook dit .„trekje" eens 'ostig en zakelijk beschouwen. veel van wat voor leugen wordt aange- t'eu is fantasie, ja zelfs dichterlijke fan- 'asie van het kind en het dient deze als Jerkelijkheid op. niet omdat het ons wil «driegen, maar uitsluitend, omdat het- !s't op dat moment gelooft, dat het wer- Een collectie practische opbergdoozen, gemakkelijk zelf te maken. Een gezellige rol behang, een rolletje encadreerband in een bijpassende kleur, wat kralen of een paar draden raffia, een stel oude schoenendoozen en het mate riaal is er, om onze bezittingen met een collectie genoeglijke en practische opberg- doozen uit te breiden. Schaar, liniaal, pot lood en een pot goede kleefstof worden er bijgehaald en wij gaan aan het werk. Zullen wij eerst de toiletwattendoos on der handen nemen? Hiervoor moeten 4 rechthoeken van karton geknipt worden van 10 x 16 cM„ en 2 vierkanten van 10 x 10 c.M. (één hiervan moet ongeveer een halve centimeter langer zijn, dit wordt n.l. deksel). Met strookjes encadreerband ter lengte van 10 c.M. worden nu de recht hoekjes aan het onderkant-vierkantje ge plakt. Het beste gaat dit door het strookje dubbel te vouwen in de breedte, waarvoor het op beide kartonnetjes even breed komt te zitten. De nu ontstane wieken vorm wordt op den achterkant van het behang gelegd, nageteekend en nauwkeurig uitgeknipt. Nu nog een keer, doch thans moet aan één der rechthoekjes van 10 x 16 c.M. nog een lengte van 20 c.M. voor het dekseltje aan geknipt worden. Het strookje wordt dus daar 10 x 36 c.M. Wij laten het behang weer even met rust en plakken met strook jes van 16 c.M. de wanden aan elkaar en daarna het dekseltje erop. Wanneer de strookjes heel mooi harmonieeren met het behang, worden ook de hoeker) aan den buitenkant zoo omgeplakt; is dit echter niet het geval, dan moeten hiervoor reepjes van behangselpapier geknipt worden. Ook de zijkanten van het deksel en de boven kanten van de doos krijgen een omge vouwen strookje. De eigenlijke bekleeding volgt daneerst den enkelen wiekenvormaan den achterkant besmeren met de kleefstof en hee! voorzichtig in de doos aanbrengen. Daarna de grootere op den buitenkant, waarbij het aangeknipte stukje aan den dekselkant moet komen en dubbelgevouwen op 10 c.M., met voldoende vrijheid voor het openklappen, om het dekseltje heen wordt geplakt. Een aardige kraal of een ge festonneerd lusje van raffia zal de finishing touch zijn. De groote ruime doos voor shawls en mutsen is al heel gemakkelijk voor u. U behoudt den ouden vorm zonder te ver knippen: alleen het deksel wordt veran derd. Dit moet aan de doos komen te zit ten, waarvoor wij één der lange kanten los maken van de zijkantjes. Met de nu ver kregen nietjes (dit zijn de ijzeren haakjes, die U er voorzichtig uithaalde) maken wij den langen kant vast aan de doos. Dit wordt nog extra versterkt met strooken encadreerband en nu hebt U een prachtig sluitend deksel. Bij het behang knippen en plakken moet nu eohter wel rekening ge houden worden met de opstaande randjes, die aan het deksel zitten. Voor het lieve vierkante zakdoekendoosje, dat verre boven de sachets te prefereeren is. kunnen wij in de winkels wel iets ge schikt krijgen. Ceintuurs of boorden wor den er doorgaans in bewaard en het zal U graag afgestaan worden. Indien U er echter geen zoudt kunnen bemachtigen, dan moet er maar weer een oude schoenendoos aan te pas komen; de maten zijn 20 x 20 x 6 c.M. Met een flink diepe handschoenendoos van 32 x 14 c.M. en een hoogte van 10 c.M. wordt onze collectie gecompleteerd. Wanneer U nu nog in iedere doos een heerlijk geurende sachet aanbrengt, zult U steeds tijdens het gebruik met groote vol doening aan dit prettige en nuttige werkje terugdenken, MORA HANA. kelijkheid is. Het jonge kind mist nog het Vermogen, fantasie en werkelijkheid soherp te onderscheiden en we mogen het dus in de meeste gevallen zeer zeker de on waarheden in zijn verhalen niet als leu gens aanrekenen. Frits, vier jaar oud. gaat op een morgen met een oom en tante wandelen langs de rivier. Ook Wally. het aardige dashondje van oom dat Frits'lie veling is, gaat mee. Nu komt het baasje thuis en vertelt aan zijn ouders een lang verhaal over alles wat hij beleefd heeft. Toen ze langs den waterkant liepen, dreef een stuk hout voorbij en Wally, die zoo veel van zwemmen houdt, sprong in de rivier om het te pakken. Maar de stroom was vreeselijk sterk: de hond worstelde tegen de golven op, maar kon niet meer aan den kant komen. Eindelijk sprong een meneer in het wa ter en wist Wally met levensgevaar te redden. Een opwindend verhaal, waarover de ouders met recht verbaasd zijn! Maar als ze den volgenden dag Oom en Tante spreken, blijkt, dat er heelemaal niets van waar is. Fritsje heeft het verhaal maar verzonnen en hij zit er nog bij te lachen ■bovendien en kijkt onschuldig-verbaasd, als Vader hem een schijnbaar welver dienden klap toedient. Is Fritsje zoo'n vreeselijke leugenaar? Neen. want een oogenblik later bedenkt Tante zich, dat zij op een plek, waar de stroom heel sterk was, gezegd heeft: „we mogen wel oppassen, dat Wally er niet in valt, want hij zou hier vast niet kunnen zwemmen en dan moest er nog iemand in het water springen om hem eruit te ha len". Deze opmerking, bijna alweer vergeten en voor de volwassenen van weinig belang hoeft diepen indruk op het kind gemaakt, Hij houdt toch zooveel van Wally, ver beeld je eens, dat het hondje werkelijk in bet water gevallen was! En van dat mo ment af is zijn fantasie begonnen te wer ken en is het heele verhaal ontstaan, dat Fritsje thuis verteld heeft. Hij weet wer kelijk niet meer, dat het niet waar ge beurd is. En nu een ander voorbeeld. Een klein meisje speelt met een stuk hout. dat ze in een doek heeft gewikkeld en vertelt aan iedereen, dat dit haar liefste popje is. Gis teren is ze toch zoo ongerust geweest, want de pop was erg ziek. Maar toen heeft de dokter haar weer beter gemaakt en nu ziet ze er weer heelemaal gezond uit. .Kijk maar: ze heeft roode kleurtjes!" De ouders en kennissen praten natuur lijk met het kindje mee. Ze vinden het een lief spelletje, en denken er niet aan, het. meisje van jokken te beschuldigen. En toch moeten in werkelijkheid het verhaal van den bijna verdronken hond en van de zieke pop precies gelijk worden beoordeeld. Beide kinderen jokken niet, maar fan- taseeren. Het eenige verschil is, dat het verhaal van het meisje zóó onwaarschijn lijk is, dat de volwassenen het eenvoudig voor een grapje houden en dat het ver haal van den jongen waar had kunnen zijn. Daarom wordt ln het laatste geval aan een leugen gedacht. Zoo beoordeelen groote menschen de zaak. maar het kind. denkt zoo niet. Frits je gelooft aan de geschiedenis met den hond. het kleine meisje gelooft aan de ziekte van de pop. Beide kinderen en overigens alle kinderen leven in een droomwereld, waarin fantasie en werke lijkheid onscheidbaar zijn dooreengemengd Dit moeten we goed bedenken, vóór we onze kinderen van regelrechte leugens be schuldigen! FELICITAS. Waterdichte kurken worden op een heel gemakkelijke manier zcif gemaakt. U dompelt ze eenvoudig even in vloeibare paraffine. Er vormt zich dan op de kurk een beschermend laagje, waar geen druppel vocht doorheen dringt. Kostbare kant moet voorzichtig worden gewasschen. U wikkelt de kant om een groote flesch. wascht zc met lauw zeepsop en spoeit ze, neg steeds om de flesch. in lauw water uit. Ze heeft dan de minste kans te worden be schadigd. ZONDAG: Vermicellisoep; Gebraden kip; Appelmoes; Aardappelen; Riz glacé. MAANDAG: Macaroni met poulet; Toma tensaus; Griesmeelpudding; Gestoofde kwetsen. DINSDAG: Runderrib; Stoofsla; Aard appelen; Gestoofde peertjes. WOENSDAG: Tomatensoep; Koud vleesch; Slaboonen; Aardappelen; Meloen. DONDERDAG: Saucijsjes: Bloemkool: Aardappelen; Chocoladepudding; Vanille saus. VRIJDAG: Bloemkoolsoep; Gebakken bot; Kropsla; Botersaus; Aardappelen; Macaronischoteltje. ZATERDAG: Gehakt; Appeltjes; Aard appelen; Havermoutpap. Vegetarische menu's. 1. Macaroni met kaas in schelpen. Andij vie au Jus. Aardappelen. Gevulde beschuit- bollen. 2. Boonencroquetten. Bruine boter. Aard appelen. Snijboonen, Sneeuweieren met va nillesaus. 3. Omelet met rijstvulsei. Komkommer sla. Aardappelen. Boter, Sagosehoteltje. 4. Dikke tomatensoep. Chineesche kool. Aardappelpuree. Citroenvla (zonder eieren) RECEPTEN. R>z glacé. Benoodigdheden: 2 ons rijst, 6 d.L. water, sap van 2 groote citroenen, citroenschil; voor de saus: 3 d.L. melk, 1 eidooier, 5 gr. maïzena. 2 gr. suiker, stukje vanille. Bereiding: Het water aan de kook bren gen met de schil van een halve citroen. (Zeer dun afschillen, zoodat er geen wit aan zit, waardoor de pudding bitter zou kunnen worden). De gewasschen rijst er in strooien en goed gaar laten worden u.) De citroenschil verwijderen, het gezeefde sap en de suiker er door roeren in een om- gespoelden puddingvorm. De pudding koud laten worden, keeren en opdienen met koude vanillesaus. Voor de saus de melk met de vanille aan de kook brengen en laten trekken. De ei dooier uitroeren met de suiker, de maïzena erbij doen en aanmengen met kokende melk tot een dun papje. Dan bij de melk gieten en deze al roerende even door laten koken. Onder het afkoelen nu en dan roe ren om het vormen van een vel te voor komen. Sneeuweieren. Benoodigdheden: '/i L. melk, vanille, 2 ei dooiers, 5 gr. suiker, 15 gr. maizena, 2 ei witten, 100 gr. suiker. Bereiding: De melk met de vanille aan de kook brengen en laten trekken. De ei witten zeer stijf kloppen en vermengen met de 100 gr. suiker. Kloppen tot men een taaie massa heelt. Met een lepel stukken van het schuim ter grootte van een el in de ko kende melk laten vallen, ze omkeeren en erin laten tot ze stevig zijn, het schuim gaar is. Ze met een schuimspaan uit de melk scheppen en overdoen op een scho tel. Van de eidooiers met de melk, suiker en maizena vanillevla maken, deze af laten koken en over de sneeuweieren heensc.hen- ken. Inplaats van vanillevla kan men eho- coladevla maken. Op deze hoeveelheid neemt men dan 20 gr., 2'/; gladgestreken eetlepel cacao, die men met de maizena en de suiker door elkaar roert. De vla moet niet te dik zijn. Sago schoteltje. Benoodigdheden: 1 L. melk, 125 gr. parel- sago, l'/s dB. water. 70 gr. suiker, 2 eieren, citroenschil, zout. Bereiding: De sago weeken in I'/i d.L. water, tot dit erin getrokken is. De melk met de citroenschil aan de kook brengen, de sago er in doen en onder af en toe roe ren gaar laten koken (3/4 uur). De citroen schil verwijderen, de dooiers, de suiker en het stijfgeklopte eiwit erdoor roeren, alles overdoen in een vuurvast schoteltje en dit pl.m. 15 minuten in een warmen oven zet ten (bovenwarmte). Dadelijk uit den oven opdienen, daar het heel gauw neerslaat. Teacakes <15 stuks) Benoodigdheden: 3 eieren, l'(t ons zach te boter. I'/ï ons suiker, l'/t ons bloem, '/-• theelepeltje bakpoeder. 2 lepels melk. 2 theelepels citroensap óf 1 pakje vanille suiker. Bereiding: De botor roeren tot ze zacht en roomachtig is, 1 ei en een deel van de suiker toevoegen en als dit goed gemengd is het tweede ei met wat suiker, daarna het derde met de rest van de suiker. De bloem, die met de bakpoeder gezeefd is, er bij gedeelten doorroeren, dan de melk, wat zout en de citroensap of vanillesuiker er bij doen. Het deeg minstens 15 minuten goed kloppen. 15 kleine cake- of zandtaartvormpjes met boter insmeeren en met wat bloem be strooien. De vormpjes halverwege vullen en zoo uitstrijken, dat in het midden een holte is. De vormpjes op het bakblik zetten, laag in den oven, zoodat ze eerst onderwarmte hebben en kunnen rijzen. Ze in 15 a 20 mi nuten gaar bakken, dadelijk nadat ze uit den oven zijn keeren, en als ze bekoeld zijn met poedersuiker bestrooien. Gevulde Teacakes. Door de bovengenoemde bestanddeelen ons rozijnen en ons krenten roeren. De Nieuw vestje in japon van het vorige jaar Onze serie ideetjes om van oud nieuw te maken zetten we deze week voort. Wie een veel gedragen jurk ln de kast heeft hangen, kan deze gemakkelijk „als nieuw" maken door er een aardig vestje in te zetten en wel zoo, dat het nog altijd zoo moderne bolero-idee wordt gevormd. De revers worden aan het vestje geknipt. De knoopen kiest men in de kleur van de ja pon. Dit vestje kan gemakkelijk als Ub.v.on- verwachts uit moet, in een paar uur ge maakt worden. 6833 (Ingez. Meel.) Goethe zegt: De vrouw moet zich reeds in haar prille jeugd voorbereiden op de ondergeschikte rol, waarvoor zij bestemd is. Charles Nodier: Van alle diersoorten hebben de katten, de vliegen ende vrouwen den meesten tijd noodig om haar tollet te maken. Oscar Wilde: De geschiedenis van de vrouw is de ge- geschiedenis van de ergste tirannie, die ooit heeft bestaan, nJ. van de tirannie van de zwakke over den sterke: de eenige tiran nie, die eeuwigdurend is. Alphonse Karr: De vriendschap tusschen twee vrouwen is steeds een complot tegen een derde. Schopenhauer: De vrouw is lang van haar en kort van begrip. Onbekend Engelschman: Het wapen van de vrouw is haar tong en ze laat die niet roesten. Cervantès: De man werd eerst geschapen en daarna de vrouw. Logisch: men bouwt eerst een toren en zet er dan een weerhaan op. Loatse: Dien je vrouw van tijd tot tijd een tuch tiging toe. Je weet misschien zelf niet waarvoor, maar zij weet het altijd wel. Onbekend Hindoe: Wilt u de fijnheid van goud beproeven? Wrijf het over een toetssteen. De kracht van een os? Belast hem. Het karakter van een man? Luister naar hem. De gedachten van een vrouw? Daarvoor bestaat geen middel. Alfred de Musset: Alle mannen zijn leugenachtig, onstand vastig, valsch, huichelachtig, trotsch, laf en minderwaardig. Alle vrouwen zijn ver dorven. behaagziek, ijdel, nieuwsgierig maar het heiligste en mooiste ding op aarde is de levensband tusschen twee van die afschuwelijke wezens. vruchten in lauw water wasschen en voor het mengen goed afdrogen. Surinaamsche Teacakes. Het deeg vermengen met '/i ons fijnge hakte oranje snippers en 1 theelepel ci troensap. Gember Teacakes. De 2 lepels melk vervangen door 1 lepel gemberstroop en V: ons fijngehakte gem ber door het deeg roeren.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9