De Koningin reed den Jordaan door De vlootrevue en de stapelloop van het m.s. Oranje LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 8 September 1938 55 De bom van de „Times". Amsterdam bij avond WOLTERS 55 Een Koningssloep vaart over Het IJ In stroomenden regen in een open rijtuig De geestdrift was enorm. Tail het Sudeten probleem te saboteeren. De verantwoordelijkheid voor der. toe stand valt uitsluitend op de reering van Tsjecho-Slowakije, welke te zwak is om degenen, die onrust en verwarring willen zaaien, tot de orde te roepen". Kundt en Rosche bij Ifodza. De afgevaardigden Ernst Kundt en dr. Alfred Rosche hebben gisteravond om half zeven een bezoek gebracht aan mi nister-president Hodza vien zij het be sluit der Sudeten-Duitsche partijdelegatie hebben medegedeeld, dat deze niet in staat is de onderhandelingen met de re geering voort te zetten, zoolang de ge beurtenissen te Ostrau niet van de zijde der regeering zijn geliquideerd. De minister-president deelde den beiden intervenieerenden afgevaardig den mede. dat de bevoegde instanties reeds 's middags hadden bepaaid, dat de gebeurtenissen zeer streng moeten worden onderzocht en eventueele schuldigen bestraft en dan ook overi gens dienovereenkomstige maatrege len werden genomen. Heden zal de Sudeten-Duitsche part ij- delegatie op de hoogte worden gesteld van de uitvoering dezer maatregelen. De Sudeten-Duitsche afgevaardigden heb ben verklaard daarover de Sudeten-Duit sche partijdelegatie te zullen rapporteeren Officieel luidt te Parijs reeds, dat bij gemeen overleg is besloten tot her vattingen der besprekingen, doch dit lijkt nog ietwat voorbarig. Praag's laatste plan. Bechyne. de vice-voorzitter van de Tsjecho-Slowaaksche regeering. heeft te genover den correspondent van „Lidove Niviny". een blad der onafhankelijke lin kerzijde, verklaard: „De regeering is onder den buitenge wonen druk van zijn buitenlandsche vrienden gezwicht en heeft besloten haar laatste plan uit te werken. Men heeft den indruk, dat, waar de con cessies, welke worden voorbereid, tot de grens van het mogelijke gaan. deze druk eveneens de uiterste grens heeft bereikt. Wij zijn van meening. dat het onmogelijk is voort te gaan met van ons te eischen nieuwe concessies te doen. Ik verheel niet, dat deze buitenlandsche druk in regeeringskringen verwondering en ontevredenheid heeft gewekt. Niettemin hebben wij eens te meer toegegeven, en dat is het bewijs van onzen goeden wil, ons met de Sudeten-Duitschers te verstaan. Wij wen- schen oprecht een overeenstemming met de Duitschers Het Tsjecho-Slowaaksche volk wenscht dat evenzeer. Ik twijfel er niet aan, dat het de laatst door de regeering genomen beslissingen zal begrijpen, en. wat wij thans voorstellen, zal goedkeuren. Ik ben er zeker van, dat een duurzame en loyale overeen stemming en samenwerking met het Duit- sche volk en zijn politieke vertegenwoordi gers mogelijk zijn." Tot zoover wat den loop der elkaar op volgende gebeurtenissen betreft, die van Duitsche. zijde nog worden aangedikt, ge lijk men heeft kunnen zien. Diplomatieke kringen te Neurenberg zijn van meening, dat de Sudeten de laatste voorstellen van Praag niet konden afwij zen op gevaar af, dat de wereldopinie zich tegen hen zou lceeren. Er bleef hun der halve niets anders over. dan de besprekin gen te onderbreken door gebruik te ma ken van het eerste het beste voorwendsel. Men denkt thans, dat de Sudeten- Duitschers, aleer zijn bereid zullen zijn de onderhandelingen te hervatten, veiligheidswaarborgen zullen eischen, zooais de terugtrekking buiten het door de Duitsche minderheid bewoonde gebied van strijdkrachten der Tsjecho- Slowaaksche politie en de vergunning zelf hun veiligheidsdienst te organi- seeren. Berichten dat weer Duitsche vliegtuigen bij de oude Oostenrijksche grens op Tsje chisch gebied hebben gevlogen, gaan mo menteel ongemerkt voorbij. Henlein heet uit Neurenberg na een on derhoud met Hitler naar Tsjecho-Slowa kije te zijn teruggekeerd. Morgen verwacht men hem terug Zooals te verwachten was. heeft het gis teren vermelde artikel van de ..Times" over afstand van het Sudeten-gebied gewerkt als een bom. De Engelsche regeering Chamberla'n is uit Schotland teruggekeerd heeft zich gehaast, om het te desa- voueeren. maar wij onderschrijven volle dig wat de correspondent der ,.N. R Crt." aan zijn blad meldt: De consternatie, die door het artikel is gewekt, laat zich moeilijk beschrijven Zij ie slechts te vergelijken met de stemming na het bekend worden van de Hoare-Laval voorstellen in December 1933. Om deze be roering te begrijpen moet men de publi catie van het artikel in zijn historisch ver band zien. Van het begin af aan heeft de Engelsche regeering het standpunt inge nomen dat de oplossing van de Sudeten- Duitsche kwestie moest worden gezocht binnen het kader van den Tsjechlschen staat. Zij heeft Runciman naar Praag ge zonden om een dergelijke oplossing te be werkstelligen en slechts twee weken ge leden noopte de mil'taire agressie van Duitschland haar er toe bij monde van Sir John Simon Duitschland te waarschuwen voor de gevolgen van een gewelddadig in grijpen in de Tsjechische kwestie. Hender son heeft daarna aan von Ribbentrop deze waarschuwing nog eens op ondubbelzin nige wijze verdu delijkt. Tegelijkertijd werd diuk on Praag uitgeoefend om het tot nieuwe concessies te bewegen. Ten gevolge san dezen zwaren druk is Praag nu met het vierde plan voor den dag gekomen, dat verder gaat ln de richting van een aanvaarding van het programma van Karlsbad, dan men ooit had durven hopen. HEDEN, VRIJDAG. ZATERDAG -m v Vertrek 7 uur en 8.10 uur n.m. .■.•«•'O Mx-\ANDAG a.s. 3 dg. Rijnfeest f. 25. REISBUREAU HOTAM VOOR LEIDEN DOEZASTRAAT 32 - JANVOSSENST. 63 NIEUWE RIJN 2 - TELEF. 3703 - 2941. 6920 (Ingez. Med.) Op dat oogenblik en terwijl lord Halifax en zijn adviseurs zich afvroe gen hoe zij er Hitler van konden over tuigen dat Engelajid's waarschuwing tegen een gewelddadig ingrijpen geen bluf was. komt Engeland',s eerste blad. dat in het buitenland algemeen be kend staat als het officieele regeerings- orgaan, met het idee de Tsjechische kwestie door een cessie van de betwiste gebieden aan Duitschland op te lossen, als de bewoners van dit gebied de nieuwe voorstellen van Praag weigeren te aanvaarden. Of het departement van buitenlandsche zaken al verklaart, zoo- als het heeft gedaan, dat de regeering in geen enkel opzicht voor het artikel verantwoordelijk is, of men in Enge land al weet dat de „Times" geen offi cieel orgaan is en herhaaldelijk een eigen politiek voert, helpt alles niet. Het kwaad, zoo zegt men hier een stemmig, is gedaan en kan zonder in grijpende maatregelen niet weer on gedaan worden gemaakt. De radicale school van Von Ribbentrop heeft nu immers een prachtig argument in handen gekregen om Hitler er van to over tuigen. dat hij gelijk heeft gehad, dat de Engelsche regeering haar waarschuwing nooit- ernstig beeft gemeend en dat de invloedrijke kringen, waarvoor de ..Times" gezegd wordt te spreken, in ieier geval die waarschuwing niet ondersteunen en dat derhalve Engeland, als Duitschland maar in zijn eischep blijft volharden, Tsjecho- Slowakije aan zijn lot over ral laten. Radicale .adviseurs van den Tiihrer kun nen slechts gesterkt zijn geworden in hun overtuiging, dat zij zonder gevaar ook de jongste en vérgaande voorstellen van Praag kunnen verwerpen en het volle pond blij ven eischen. Het vanavond binnengekomen bericht dat de Sudeten-Duitschers de nieuwe voorstellen als een basis voor on derhandelen hebben aanvaard, maar tege lijkertijd de onderhandelingen tijdelijk hebben afgebroken „omdat de Tsjechische regeering niet in staat is orde en veiligheid te garandeeren" schijnen te bewijzen, dat men ln Berlijn en Neurenberg niet getalmd heeeft zijn conclusies uit het artikel te trekken. Dat Lord, Runciman uitermate ver stoord is over het artikel zal nauwe lijks verbazing wekken. Het is bekend dat hij aanzienlijken druk heeft, moeten uitoefenen om de Tsjechen zoover te brengen als zij in hun vierde plan zijn gegaan. Nu laat zich voorstellen dat dc Britsche bemiddelaar bijzonder onaan genaam getroffen moet zijn nu Duitsch land van Engelsche zijde wordt aan gemoedigd om ook het nieuwe plan als onvoldoende te verwerpen. Of zijn be grijpelijke verontwaardiging hem er t©e zal nopen zijn taak neer te leggen schijnt voornamelijk af te hangen van de vraag of men hem er van zal kun nen overtuigen dat de autoriteiten in Londen part noch deel aan het artikel hebben gehad. De Times zelf is od den terugweg. Gister avond schreef het blad: De crisis werd veroorzaakt door dreiging met geweld. Toch is van het begin af aan duidelijk geweest-dat met geweld geen op lossing verkregen kon worden welke bevre digend zou kunnén zijn' voor de Sudeten duitschers of voor anderen. De Tsjechen hebben concessies aangeboden; de Sudeten, duitschers al toonen zij wel eens koppig heid hebben bewezen dat zij meer belang stelden in het slagen van de onderhande- linken dan in een mislukking, welke voor hen zelf wel eens meer gevaren zou kunnen meebrengen dan voor anderen. De Times zwaait dan lof toe aan Lord Runciman. zinspeelt nog even od het eventueel pro- beeren van een geheel nieuwe methode voor verzoening als de thans gevolgde poging zou mislukken, maar laat daar dadelijk op volgen dat van geweld geen sprake mag zijn. „De Sudetenduitschers spelen een spel onder bevelen om tijd te winnen. Het blad zegt te gelooven. dat de toestand niet hopeloos is en verklaart dat de eenige op lossing. die door den moreelen zin der ge- heele wereld in den ban is gedaan, een op lossing is. welke haar grondslag heeft in geweld of bedreiging met geweld. Dit blijkt uit de verharding der ODinie in de geheele wereld gedurende de laatste paar weken". Engelsche perstemmen. De „Daily Tele^Taph" noemt het Times- artikel een sinisteren slag aan de kansen op een regeling, terwijl het de onvereoen- lijiklheid der Sudetenduitsohers aanmoedigt, de Tsjechische regeering ontmoedigt, de delicate taak van Runciman oneindig veel moeilijker maakt en de Duitschers aanmoe digt tot tegenstand tegen Iedere poging tot een regeling. De „Daily Express" geeft als zijn mee ning te kennen, dat afstand der Sudeten - duitsche gebieden waarschijnlijk niet zeer aantrekkelijk zal zijn voor de Duitschers, aangezien de Sudetenduitschers nuttig zijn bij het bewaren van evenwicht in Tsjecho- Slowakije ten gunste van Duitschland en hun verdwijnen zou kunnen leiden tot al- gehesle suzereinitett van Ru-sland over Tsjecho-Slowakije. Bovendien is hst Sude- tenduiüsche gebied noodlijdend en zou ver werking van het Sudetenduitsche probleem een economische taak zijn. die grooter is dan de Duitschers zouden kunnen onder nemen. En een zeevarend volk huldigt zijn Vorstin Met regelmatige tusschenpoozen van 60 seconden daveren zware kanonschoten over het breede water van het oude IJ. Het dreunende geluid sterft weg over een drukke, roezemoezige en feestende stad. En terwijl het kanon buldert, doorklieft een Koningssloep het water Koningin Wilhelmina, onze geëerbiedigde Vorstin, aan wie in deze dagen het Nederland'che volk op zoo ongedwongen en spontane wi'ze hulde en dank brengt voor hetgeen Zij in de thans afgesloten reeeerlngs- periode van veertig jaren aan het vader land deed. begeeft zich in gezelschap van Haar kinderen naar de werven van de Ne- derl. scheecsbouwmaatschappij, waar zij bet nieuwe vlaggeschip van de maatschap pij ..Nederland": de „Oranje" te water zal laten. Maar alvorens Zij deze plechtigheid ver richt. brengt zeevarend- en watersoort- minnend Nederland Haar eer. grootsche hulde En waar zou deze mooier en in breker af. lagen achtereenvolgens netjes op een rij Hr. Ms. kruLser „Sumatra", de mijnenleggers „Douwe Aukes" en „Hydia" en daarnaast de nieuwste aanwinst van onze marine, Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp". Naast de „Tromp" hadden ruim 300 zeil'- en motorjachten ligplaats geno men. Spontaan hebben deze watersport- minnende Nederlanders aan den oproep van de Koninklijke verbonden Nederland- sche watersportverenigingen gevolg ge geven en ze zijn gekomen uit alle deelen van het land. Een fascineerend en boeiend schouwspel, deze bonte mengeling van zeil- en motorbooten. Een zee van vlag gen en wimpels stak er boven uit. De tweede lange ketting van vaartuigen ligt aan de stadszjjde van het vaarwater. Het Fransche opleidingsschip „Quentin Roosevelt", dat in verband met het regee- ringsjubileum van de Koningin naar de hoofdstad van ons land is gekomen en door zijn deelneming aan deze vloot- schouw een even sympathiek als harte lijke hulde brengt aan onze vorstin, vorm de gerekend wederom van den golf breker af - den eersten schakel. Daarnaast lagen twee torpedobooten, de Z 6 en de Z 7, vervolgens de mjjnenlegger „Brinio", dan vier mijnenvegers en vijf onderzee- 11U1UC. XLI1 waai J&VU UCPC i UÜUKI cru u1 I, L l TP.,1 drukwekkender tot uiting kunnen komen booten De i^tructievawtuwen ,,Prins dan od het rlsche IJ? water van het oude. histo- Een kleurrijk schouwspel. Nooit zag dit breede water er kleu riger en feestelijker uit dan dezen mid dag. In twee dichte, aaneengesloten rijen, zich uitstrekkend van het Tol huis in het zuiden en den golfbreker tegenover den ingang van de houtha ven in het noorden, hebben eenige honderden schepen meest jachten t ligplaats genomen. Zij alle zijn met vlaggen en wimpels gepavoiseerd. Aan een stok, boven de top van den groo- ten raast, waait aan boord van elk vaartuig fier en trotseh de nationale driekleur. Een indrukwekkend en kleurrijk schouwspel deze vlaggenzee boven het zacht golvende water van het IJ. Het heeft heel wat moeite ge kost om al dc deelnemende schepen netjes op twee rijen ligplaats te doen kiezen. Vele uren achtereen was het van Tolhuis tot golfbreker een gewir- rewar - van booten, doch tegen twee uur was alles voor den vlootschouw gereed. Duizenden hebben langs de boorden van het IJ een plaatsje ge vonden om Van deze grootsche- en im posante show getuige te zijn. Op de kaden, de talloos vele aanlegstei gers en boven op de even talloos vele lood sen. die zich aan weerszijden van het water bevinden cn die eveneens in een feestkleed zijn gestoken, ziet het zwart van de menschen. Velen stonden er reeds van den voor middag af. Wachten duurt alttjd lang. maar dezen dag en bij deze gelegenheid bracht het gemanoeuvreer der deelne mende, rijk versierde schepen gelukkig een welkome en prettige afleiding. De bo dems van onze marine stonden natuur lijk in het middelpunt van de belangstel ling. Er was groote bewegelijkheid aan boord van deze grijze gevaarten, die ook van onderen tot boven met honderden vlaggen en wimpels waren gepavoiseerd en die met hun dreigende vuurmonden een indrukwekkend schouwspel oplever den. De matrozen waren druk in de weer en legden de laatste hand aan het uiter lijk van de schepen en aan de verslerin gen. waar, wanneer de vorstelijke familie ln de Koningssloep voorbij zou varen, niets aan mocht mankeeren. Aan de overzijde van het vaarwater, gerekend van de golf- Hendrik" en „Prinses Juliana" van het onderwijsfonds voor de scheepvaart sloten de rij. De Koningssloep passeert. Tusschen deze twee rijen schepen vaart omstreeks halfdrie de vorstelijke familie naar de werf van de Nederl. Scheepsbouw maatschappij, Aan steiger 9 bij de De Ruy- terkade gaan onze Vorstin, Prinses Juliana en Prins Bernhard aan boord van de Ko ningssloep. In de verte dreunt het eerste kanonschot. Dat is het teeken: de Ko ningssloep vaart. De matrozen roeien het Koninklijke vaartuig naar het midden van het vaarwater. En dan, in het midden van de ruimte tusschen de twee rijen schepen, die namens de Nederlandsche marine en namens watersportminnend Nederland, kortom: namens heel ons zeevarend volk hulde brengen aan onze Vorstin, begeeft de Vorstelijke Familie zich naar de plaats, waar straks een trotsoh zeekasteel, het nieuwe vlaggeschip van de Amsterdamsche koopvaardijvloot van stapel zal loopen. Wanneer de Koningssloep voorbijvaart, brengt ieder vaartuig den vlaggegroet. De opvarenden aan boord der schepen juichen de Vorstelijke Personen luide toe. Er heerscht een blijde en opgewekte stemming op het Y en iedereen neemt er aan deel; iedereen wordt er door getroffen. Het ge juich stijgt uit boven de zee van vlaggen. verspreidt zich boven het breede water en houdt ononderbroken aan zoolang de Ko ningssloep statig en voornaam, gelijk dat een koningssloep past, tusschen de twee rijen schepen doorvaart. Aan boord van de oorlogsschepen staan tie bemanningen stram in de houding langs de railing: de hulde van onze vader- landsche marine, die hier zoo voortreffelijk is vertegenwoordigd, Iedere minuut dreunt een saluutschot. Het geluld vermengt zich in de steeds met nieuiwe geestdrift op laaiende toejuichingen van de opvarenden aan boord van de feestelijk versierde sche pen en neemt eerst een einde als de ko ningssloep aan de werf van de Nederland sche Scheepsbouwmaatschappij is aange komen. Op de werf der Ned. Scheepsbouw Maatschappij. De werf van de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij biedt een schilderachti- gen, echt Hollandschen aanblik. Indrukwekkend rijst daar de 20 meter hooge romp op van het trotsohe mailschip, vroohjik gepavoiseerd met groene guirlandes versierd en geschilderd in zijn kleuren: grijs en wat. De tribunes zijn versierd met vlaggendoek en oranjetoanen. De Koninklijke tribune is voor den boeg van het schip gebouwd, op een hoogte van c.a. zes meteT. Zij is aan den achterkant dioht en voor een klein gedeelte gesloten aan de twee zijkanten. Op een uit stekend gedeelte aan den voorkant bevindt zich een tafel, waarop een klein zilveren mes is geplaatst. Daarnaast ligt de ivoren hamer, waarmede Hare Majesteit op het mes zal slaan, waardoor de laatste beietse- HJm worden weggenomen en waardoor te vens de chaanpagneflesch, die nu nog vroo- lijk versierd naast het schip hangt, tegen de huid van het zeekasteel stuk zal slaan. Op alle steigers, kantoorgebouwen en kra nen waait de vaderlandsche driekleur en de vlaggen van de Stooanvaartmaatoohappij Nederland en de Nederlandsche Scheep6-. bouw Maatschappij. Een scheepshelling is een ideale gelegenheid om een tribune van te maken. Langs helling drie, waarop thans nog de Oranje staat, is op de hrÈing er naast, een geweldige tribune gebouwd, die plaats biedt aan 10.000 personen, waarvan er ruim 5000 kunnen zitten. De ruimte daarvoor is eveneens bestemd voor toeschouwers. Meer dan tienduizend personen zullen vandaar het groote evene ment kunnen gadeslaan. Vanaf 12 uur begonnen de duizenden gasten, die de tewaterlating zouden bijwo nen, naar de terreinen te komen. De sche pen van de Alkmaar Packet en van de recderij Koppe voeren af en aan en tegen 1 uur waren de tribunes al voor een be langrijk gedeelte bezet Afgewisseld met gramofoommuziek, die over het geheele terrein hoorbaar was, speelde de kapel van het 5e regiment In fanterie onder leiding van kapelmeester v. d. Glas vroolüke marschen, om den tijd te korten. Buffetten voor de tribune ver schaften den dorstigen lafenis Boven ln een loopkraan hadden de radioreporters tribunes gekregen, zoodat zij het geheele kleurige en tegelijk Indrukwekkende schouwspel konden overzien. Fransche persstemmen. De „Figaro" schrijft: „Het artikel van de „Times" vormt het voorwerp van een offi cieele loochening. Het kwaad is echter ge daan. Inderdaad kan men de gedachte niet van zich afzetten, dat men de totalitaire staten bijzonder aanmoedigt, wanneer men te hunnen opzichte niet de eenige houding aanneemt, die zij zouden kunnen begrij pen: onverzoenlijkheid in het goede recht. Het blijkt thans, dat de grens bereikt is, waarop de democratische staten goedschiks of kwaadschiks met of zonder waarschu wing tot daden zullen moeten overgaan of een rampspoedige capitulatie aanvaarden tegenover een nieuwe daad van geweld. Het is t« hopen, dat sir Neville Hender son de gelegenheid heeft tijdig te Neuren berg aan Hitler zelf te zeggen, dat ditmaal de limiet bereikt is". In de „Epoque" schrijft De Kerillis: „Evenals de Sudeten-Duitsche zaak plotse ling uit den nacht verrezen is, den dag na de verovering van Oostenrijk, zouden de Hongaarsohe zaak, de Deensche zaak, de Roemeensche zaak en de Elzassische zaak verrijzen den dag na de verovering van het Sudetenland Dat weten alle Franschen met helder inzicht. Geen enkel opzettelijk Incident, geen enkele coup de théètre, geen enkele daad van geweld zullen hun hun koelbloedigheid en vastberadenheid doen verliezen. Op dit oogenblik zijn zij nog be reid het onmogelijke te beproeven om het te vermijden, maar wanneer men het hun opdringt, zullen zij tot het einde hun zware taak ten uitvoer leggen". Cok de overige Fransche bladen gever over het algemeen als hun meening Le kennen, dat thans "de limiet bereikt is, waarbuiten de zaak een kwestie tusschen Duitschland en de mogendheden zou wor den. Geen regenbul vermocht hedenmorgen te Amsterdam de geestdrift te dooven, waar mede de Jublleerende Koningin op Haar tocht door de oude stad en den Jordaan werd begroet Nadat Hare Majesteit tusschen 10 en 11 nogmaals een bezoek had gebracht aan het Koloniaal Instituut, vertrok om halftwaalf de kleine stoet van den Dam, waarbij de marinekapel het Wilhelmus deed hooren.Al was reeds een flksche regenbui neergeko men. de kappen van de calèche en van de overige rijtuigen werden neergelaten, en als zoo vaak bij nationale feestdagen, stoorde ook thans Hare Majesteit zich niet aan weer of wind. Omgekeerd lieten ook de tal rijke Amsterdammers zich niet door den regen wegjagen. Door de Raadhuisstraat, waar de galerij velen een prachtig uitzicht bood. ging het linksaf de Keizersgracht op. De belangstel ling was hier zeer groot en hartelijk werd de Koningin begroet. Toen een hevige re genbui neergutste, stak Hare Majesteit de Earapluie op, maar de kap van de calèche leef neer. Door de Leldschestraat. over het Leidscheplein en langs het Leldsche Boschje. reed men langs Vondelstraat, 1ste Constan- tijn Huygensstraat, Bilderdijkstraat. de Clercqstraat en Nassaukade naar de brug bij het Frederik Hendrikplantsoen, om hier de Marnlxstraat ln te gaan. Dit gedeelte van de route, dat eerst gister avond was vastgesteld, deed ln belangstel ling van het publiek niet onder bij het eer ste gedeelte van het Leidsche Boschje. In tegendeel, het was treffend hoe spontaan hier werd medegeleefd. Doch alle genegenheid en welgezind heid, welke langs den weg tot uitdruk king kwam, werd overtroffen in de met groen versierde Willemstraat, van oud* het hart van den Jordaan. Hare Majesteit gaf last, hier stap voets te rijden. De straat was volge stroomd met onvervalschte Jordaners, die hun volle gemoed ontlaadden, toen de blauwe calèche met de Koningin voorbijrolde. Uit de breede ramen puilden de men schen, die het juichen en wulven niet moede werden. Buigend en naar alle kanten terugwuivend, beantwoordde de Koningin deze indrukwekkende recht uit het hart komende begroeting. Voor het gebouw van de vereeniging „Tot heil des volks" zong een groep kinderen het Wilhelmus. Ook de Bin nen-Oranjestraat kon geen mensch meer bevatten en een zelfde geestdrift als In de Willemstrfat manifesteerde zich hier. Op de Haarlemmerstraat beierden de klokken van de Posthoorn een groet. Over den Haarlemmerdijk, langs Prins Hendrik kade en Damrak werd de Dam om kwart over twaalf bereikt. Het was een nieuwe glorietocht, welke de oude trouw van den Jordaan opnieuw tot uiting heeft gebracht. Prins Bernhard bij de Fokkerfabrieken. Hedenmorgen om tien uur arriveerde Prins Bernhard aan den steiger der N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker, vergezeld van zijn adjudant, kapitein J. K. H de Roo van Alderwerelt. den heer C. G. Vattler Kraane, president-commissaris der Fokkerfabrieken en den heer W. N. van de Poll, havenmeester te Amsterdam. Het gezelschap werd ontvangen door de heeren J. E. van Tijen, onder-directeur, L. Janse, ir. M. Beeling. hoofd-constructeur. ir. J. Roosenschoon, biedrijfsleider en If- C. Vos De Prins toonde de grootste belangstelling en liet zich uitvoerig inlichten Inzake de uitbreiding welke de Fokkerfabriek dit jaar heeft ondergaan en Inzake de verschillende vliegtuigtypen welke voor Nederlandsche en buitenlandsche rekening in serie worden gebouwd. HU schonk speciaal veel aandacht aan ae afdeellng metaalbouw met haar vele mo derne werktuigen, welke afdeeling alleen reeds aan 499 man werk verschaft Tegen half twaalf was de rondgang beëin digd en vereenigde het gezelschap zien de ontvangstzaal voor de koffie. Bij het vertrek heeft de heer Meinecu» een demonstratie gegeven met de T 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2