Aubade voor het Koninklijk paleis te Amsterdam „Slaet op den Trommele'' te Katwijk Zee LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Donderdag 8 September 1938 RECHTZAKEN flN/T IN LITTEKEN. GEMENGD NIEUWS De kinderverlamming. Nederlandsche auto in België verongelukt. Auto tegen boom gereden. VRAGENRUBRIEK Dertienduizend zangeressen, zan gers en kinderen zongen de Koningin toe. Hare Majesteit luisterde zichtbaar ontroerd. Getroffen en ontroerd heeft HJVI. de Koningin, aan wier zijde Prinses Juliana en Prins Bernhard op het bal kon van het Koninklijk paleis te Am sterdam hadden plaats genomen, de zanghulde aangehoord, die Haar gis termiddag op het Damplein door onge veer dertienduizend zangeressen, zan gers en kinderen van verschillende weeshuizen en scholen gebracht is. Tegen twee uur reeds begonnen de deel nemers aan deze aubade, verre in de meer derheid bestaande uit kinderen, op te trek ken en zich ordelijk op te stellen op het middenterrein van den Dam, De organisatie was voortreffelijk en alles verliep in de meest volmaakte regelmaat, zonder eenige storing. Een ieder vond ter stond zijn plaats en toen de klokken drie uur beierden en H.M. de Koningin. Prinses Juliana en Prins Bernhard. gevolgd door den burgemeester van Amsterdam, het bal kon betraden, kon Fred. J. Roeske. die veertig jaar geleden, eveneens op denzelf den dag. voor de toen juist ingehuldigde jeugdige vorstin den dirigeerstok mocht zwaaien, het teeken geven voor het inzet ten van het Wilhelmus, waarvan het eer ste en zesde couplet gezongen werden. Voordat echter het gezang aanving, was een uitbundig gejuich losgebroken ter be groeting der jubileerende vorstin, waarbij de zangers en zangeressen, die in drie op eenvolgende banen voorzien waren van roode, witte en blauwe vlaggetjes, daar mede boven hun hoofden zwaaiden, het geen een levendig en kleurig fraai blin kend tafereel vormde, dat door de Konin gin met duidelijk genoegen aanschouwd werd. Nadat het Wilhelmus was verklonken, werden gezongen ..Den Hoogen God alleen zij eer1' en de ..Huldezang aan de Konin gin". speciaal voor deze gelegenheid door Fred. J. Roeske gecomponeerd, met als refrein: „Wilhelmina van Nassouwe U onze onverbreekbare trouw, Diepe eerbied, reine min: Leve onze Koningin". Geestdriftig en zuiver klonken de liede ren over het groote plein, aandachtig aan gehoord door de Koninklijke familie en door de duizenden belangstellenden, die deze huldiging waren komen bijwonen. Toen echter de laatste tonen van het door Catr. van Rennes gecomponeerde „Wiege lied weggeruischt waren, bleek eerst recht hoe diep deze oprechte, uit de harten der duizenden ontsprongen huldiging het Ko ninklijk gezin trof. Reeds toen de eerste regel van het eenvoudige, liefelijke lied: „Als 't lief prinsesje slapen gaat" gezongen was, toog een diepe ernst en een aandach tige ontroering over het gelaat van Prinses Juliana en ook de Koningin liet duidelijk Haar getroffenheid blijken. De laatste toon trilde nog in de lucht, toen de groote dank baarheid van Hare Majesteit voor de uit het lied blijkende liefde van het jonge Ne derland voor Prinses Beatrix, een uitweg vond in een hartelijk handgeklap, terwijl een heldere blijdschap het gelaat der Ko ningin overstraalde Ook Prinses Juliana en Prins Bernhard, diep ontroerd, lieten hun dank door langdurig handgeklap dui delijk blijken. Het was een treffend oogen- blik, dat dengenen, die er getuigen van mochten zijn, niet licht uit het geheugen zal verdwijnen. Hier werd in Prinses Beatrix terwijl de duizenden roode, witte en blauwe vlaggetjes blinkend een enorm veld in de nationale kleuren vormden, de toekomst van Nederland vol vertrouwen, liefde en kracht toegejuicht En deze indruk werd nog dieper gestem peld in de gemoederen der toehoorders, toen onmiddellijk daarop, sterk en overtuigd weerklinkend onder de grijze luchten, het bekende en beteekenisvolle „Wij leven vrij. wij leven blij op Neèrlands dierb'ren grond" Ingezet werd Dit waren waarlijk oogen- blikken om nimmer te vergeten. Hier sprak het hart van Nederland zijn diepste liefde en zijn diepste overtuiging in krachtige lie rieren uit De zanghulde werd vroolijk en blij be sloten met den opgewekten „Defileer- marsch" die tegelijkertijd den aanvang van het défilé langs de Koninklijke familie be- teekende. Ordelijk, maar enthousiast juichend, trok ken de duizenden langs het palels, waar zij hartelijk toegewuifd werden door het Ko ninklijk gezin, terwijl beurtelings de Am- sterdamsche Postharmonie en de Marine kapel pittige marschen speelde. Na het défilé werd geleidelijk de afzetting van het middenterrein op den Dam opgehe ven. Onafzienbare scharen bezetten onmid dellijk de vrijgekomen plaatsen en een on onderbroken gejuich waartusschen door tel kens weer het Wilhelmus klonk, hield zoo lang aan, tot de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard zich nogmaals op het balkon vertoonden en wuivend dankten voor de hartelijkheid van het Amsterdam- sche publiek. Het weer had deze aubade op prachtige wijze begunstigd. Geen stralende zonne schijn. maar een langzaam dichttrekkende grijze lucht, die het Damplein in een streng en onbewogen licht grootsch en strak deed lijken, zooals het Hollandsche landschap zoo vaak zijn kan, hing boven de stad. Feest in den Jordaan. Na het slotdefile trokken de kinderen, hetzij met de onderwijzers in optocht, het zij met hun ouders mee. maar toch altijd gewapend met de roode. witte of blauwe vlaggetjes, waarmede zij de Koninklijke fa milie hadden toegewuifd. Zoo verspreidden zich deze kleuren over alle stadswijken waar zij de levendigheid van de feeststem ming verhoogden. De vereeniging „Tot heil des volks" had in de cinema Royal een filmvoorstelling voor alle kinderen uit de volksbuurten georganiseerd. Honderden en nog eens honderden jongens en meisjes woonden met gretige belangstelling de ver tooning van de film „Ik zal handhaven" en van een amusementsfilm bij. Een voor hen zeldzaam feest, dat de kinderen lang zal bijblijven De ouden van dagen werden in Carré door de goede zorgen van de vereeniging tot veredeling voor volksvermaak vergast op een voorstelling. De taxicentrale van het taxiblokbandbe- drljf stelde voor het vervoer van deze lie den twintig auto's ter beschikking. In den Jordaan waren in het kader der feestelijkheden voor gistermiddag wieler wedstrijden uitgeschreven, waaraan vele renners deelnamen. In deze volkrijke buurt hadden de deelnemers aan dit wielerfestijn niet over belangstelling te klagen. Op de trottoirs had zich een compacte menschenmenigte verzameld. De Wester straat, welke zich bij uitstek voor een der gelijke gelegenheid leent, gold de eer van dezen wedstrijd. Alvorens de finale voor het kampioen schap verreden werd, maakte de actrice Henriette Davids, die men bereid had ge vonden het startschot te lossen, achterop een politiemotor gezeten, een eererondje langs de lange rijen kijkers. Het organi- seerende comité van dit wielerfeest had er zorg voor gedragen, dat ook de vroolijke noot niet ontbrak. Kermis op tien plaatsen. De feeststemming werd gisteravond in bijzondere mate verhoogd doordat op een tiental plaatsen in de stad voor het eerst de kermissen, welke daar onder leiding van de fa. Hommerson waren opgeslagen, ge opend werden. Het officieele, in den gemeenteraad en in de politie-verordening gebruikte woord is „Vermaaksparken", maar het zijn gelukkig doodgewone, oer-ouderwetsche kermissen, met oliebollenkramen, caroussels. schiet tenten. het hoofd van jut enz., behoudens misschien op het terrein van het voor malige Paleis voor Volksvlijt aan het Fre- deriksplein, waar omvang en inrichting den meer grootscheepschen naam van Lunapark rechtvaardigt. In elke buurt waar een „vermaakspark" was ingericht heeft de bevolking er op on gedwongen wijze plezier gehad en ook als de middelen om van de verschillende at tracties gebruik te maken, ontbraken, was er nog het plezier van het kijken naar het bonte kermisgewemel. In de Jordaan was vroeg in den avond een vischwedstrijd gehouden in de Prinse gracht en later concentreerde zich de drukte op de kermis op de Noordermarkt, terwijl in Goudsbloemdwarsstraat en Wll- lemstraat op straat werd gedanst. Verlichting trok groote aandacht. Zeer druk was het dezen eersten avond op de kermis aan het Frederiks- plein en verder bleek het publiek nog steeds niet genoeg te hebben van het inderdaad prachtige schouwspel, dat de verlichte grachten bieden. In dichte drommen trokken de menschen de bin nenstad in, welke evenals de vorige avonden geheel voor rijverkeer, behou dens dat van de tram, was afgesloten. Drukker dan te voren was het bij de afvaartplaatsen van de tallooze bootjes en booten, waarmee rondvaarten door de verlichte havens en grachten wor den gehouden. Tot omstreeks elf uur stonden de men schen in lange rijen op plaatsen te wachten en velen moesten worden te leurgesteld, omdat na 11 u. geen booten meer vertrokken, wijl de rondvaart ongeveer een uur duurt en te midder nacht, zoowel de illuminatie der grach ten en gebouwen als de verlichting der DE ZAAK TEGEN M. VAN ZWANENBERG UIT OSS. Behandeling in hooger beroep op 26 September a.s. Maandag 26 September a.s. zal voor het Gerechtshof te Den Bosch in hooger beroep worden behandeld de strafzaak tegen den industrieel M. van Zwanenberg uit Oss die wegens zedenmisdrijven door de Bos sche rechtbank is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. KANTONGERECHT ALPHEN. Verstek vonnissen. Door het Kantongerecht te Alphen werden de volgende verstekvonnissen gewezen: Wegens overtr. der motor- en rtfwielwet: J. Th. v. B. te Zoeterwoude f. 2.50 6ubs. 1 week tucht- schoolstrafA. N. de G. te Leiden, f. 1.50 subs. 2 d.: A, N. de G. te Leiden f. 2.50 subs. 3 d.; C. S. te Rotterdam f.2 subs. 2 d.; A. R. f.2 subs. 2d.; D. B., gedomicilieerd te Leiden, f.2 subs. 2 d.; J. E. S. te Bodegraven, f.2 subs. 2 d.; J. K. te Leiden f. 1.50 subs. 2 d C. v. d. S. f. 1.50 subs. 2 d.; C. de R. te Leiderdorp, f. 1.50 subs. 2 d.; C. V. te Den Haag. f. 1.50 subs. 2 d.: H. Th. W. te Leiden f. 1.50 subs. 2 d.; A. J. K. te Rijnzaterwoude f. 2.50 subs. 3 d.: R. P. S. te Wassenaar f 2.50 subs. 3 d.; C. P. de G. 2-maal f. 2.50 subs. 3 d.; A. R. f. l subs. 1 d. Overtreding Jachtwet P. B. 3-maal f. 2.50 subs. 3 d.; overtr. art. 460 wetb. v. straf recht D. H. te Rijswijk. Z.H.. f. 2 subs. 2 d.; overtr. art. 426 wetb. v. strafrecht Ch. K. te Amsterdam, f. 3.50 subs. 4 d.; P. O. te Am sterdam f.4 subs. 4 d.; J. L. L. D. te Amster dam f. 2.50 subs. 1 week tuchtschoolstrafvis- scherf)wetovertredingj. j. D. P. v. K. te Den Haag f. 3 subs. 3 d. met verbeurdverklaring van inbeslaggenomen hengel: J. v. L. te Den Haag 2-maal f. 2.50 subs. 2 d. met verbeurdverklaring idem; D. J. C. J. te Den Haag 2-maal f. 2.50 subs. 2 d. met verbeurdverklaring idem; over treding motor- en rijwielverordening der ge meente Nieuwveen A. v. G. f.2 subs. 2 d.; over treding algem. politieverordening der gemeente Alphen. H. B. zonder bekende woon- of ver blijfplaats f.3 subs. 3 d.: D. J. K. te Lelden f. 1 subs. 1 d.: idem der gemeente Koudekerk. A. J. S. te Leiden f.1 subs. 1 d.; H. J. v. L.. zonder bekende woonplaats f,2 subs. 2 d.: id. der gemeente Nieuwkoop. R. B. zonder bekende woonplaats f. 1 subs. 1 dag. Waar geen woon plaats vermeld, is deze Alphen aan den Rijn. TOONEEL-STICHTING OPGERICHT. Te 's-Gravenhage is opgericht de stiéh- ting „Nationale Stichting tot bevordering van het Tooneel en ter bescherming der Tooneelspelers" Het bestuur bestaat uit: Karei Baars, Jan van Dommelen, mevr. ErfmanSasbach, mr. dr. W. J. C. A. Nijgh, Corrie Roozendaal, Jean Stapelveld, John Timrott en Anton Verheyen. Het secrta- riaat is gevestigd: Laan Copes van Cat- tenhurgh 98 te 's-Gravenhage. tel. 554210. De Stichting heeft ten doel de bevordering, zoowel in socialen als in ethlschen zin van de welvaart van dat gedeelte der bevolking, hetwelk bij het Nederlandsfhe tooneel is betrokken. Nieuwe gevallen. Weer een kindje uit Waddinxveen gestorven. Gisteren zijn weer twee gevallen van kinderverlamming te Waddinxveen ge constateerd, waarvan één met doode- lijken afloop. Het 2-jarig meisje Versluis is naar een ziekenhuis te Gouda overgebracht, terwijl het 5-jarig jongetje Verschie naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden is vervoerd, waar het gisteravond is overleden. Dit is reeds het vijfde sterfgeval van kin deren uit Waddinxveen. Ook in het Westland heeft thans de kin derverlamming haar intrede gedaan. Te Naaldwijk is gistermiddag een geval van kinderverlamming geconstateerd. Het patiëntje is naar het R.-K Ziekenhuis te 's-Gravenhage vervoerd. In verband hiermede zullen met ingang van morgen alle scholen te Naaldwijk tot nader te bepalen datum gesloten zijn. Een week, nadat te Haarlem een geval van Kinderverlamming is geconstateerd, heeft zich een tweede geval voorgedaan. Dit is echter niet van ernstigen aard. De geneeskundige dienst te Haarlem acht het dan ook niet noodzakelijk speciale maat regelen te treffen. torens, welke schilderachtig mooi gedu rende den geheelen avond boven de huizenzee uitstaken, gedoofd worden. Prinses en Prins naar de illuminatie. Gisteravond hebben onverwacht en op volkomen officieuse wijze Prinses Juliana on Z.K.H. Prins Bernhard een tocht ge maakt door het geïllumineerde Amsterdam. Omstreeks half elf reed aan de achter zijde van het Kon. Paleis een autobus voor, daarin begaven zich de Prinses en de Plóns met klein gevolg, Ook de hoofdcom missaris van politie was in deze autobus aanwezig. Men reed eerst naar het Amstel Hotel, waar zich de burgemeester en eenige gasteii bij het hooge gezelschap voegden. Vervolgens is ruim een uur lang tot even over half twaalf een tocht gemaakt door de binnenstad, langs de grachten en door enkele buitenwijken, waar de Prinses en de Prins met buitengewoon groote belangstel ling de verlichting in oogenschouw namen. De tocht bleef door het publiek vrijwel on opgemerkt: slechts hier en daar ontdekte men wie tot de inzittenden van de autobus behoorden en weerklonk een luid gejuich. Alleen aan den achterkant van het Paleis op den Dam werden zoowel aankomst als vertrek van het Prinselijk Paar opgemerkt. En ook daar stroomde het publiek samen om de Prinses en den Prins toe te juichen. Vier gewonden. Gisteravond omstreeks negen uur heeft zich op de Koningin Astridlaan te Kon- tich i België i een ernstig verkeersongeluk voorgedaan, waarbij een uit vier personen bestaand Nederlandsch gezelschap min of meer ernstige verwondingen heeft opge- loopen. Een auto. bestuurd door den heer V. de Groot, handelaar, wonende in de Kerk straat te Hilversum, komende uit de rich ting Mechelen en op weg naar Antwerpen kwam te slippen, reed het trottoir op en botste met volle kracht tegen een paal van de electrische verlichting. De botsing was zoo hevig, dat de paal afknapte, waar na de auto in de naast den weg loopen- de gracht terecht kwam. Er bevonden zich behalve de bestuurder, nog drie personen in de auto. Nadat zij op het droge waren gebracht bleek, dat de heer de Groot eenige ribben had gebroken, terwijl hem de borstkas was ingedrukt. Zijn echtge- noote had verwondingen aan het hoofd gekregen, terwijl zij verder een kaakbeen en een enkel had gebroken. Mevr. Velis uit Leiden en zuster van den heer de Groot en den heer Janssens uit de Groote Houtstraat te Haarlem liepen kneuzingen op over het geheele lichaam. De vier gewonden zijn ter verpleging opgenomen in het St. Maria ziekenhuis bij Antwerpen. Bestuurder gedood, mede-inzittende ernstig gewond. Op den rijksweg te Dronrijp (Fr.) is gisteravond omstreeks half acht een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij één per soon den dood vond en een tweede ern stig werd gewond. Een uit de richting Franeker komende auto. bestuurd door den heer van Drim- melen uit Franeker, die met zeer groote snelheid langs den weg reed. botste, door dat de chauffeur bij het passeren vaneen wielrijder de macht over het stuur ver loor, tegen een boom. De heer van Drimmelen was op slag dood. De mede-inzittende heer Dekkers uit Hoogeveen liep hoogst ernstige ver wondingen op en is naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Doordat later de benzinevoorraad in brand geraakte, is de auto geheel in vlam men opgegaan. „Die opschepper! Hij zegt, dat het dé moeite niet waard is om voor die paar mi nuten zijn kleeren uit te trekken!" ONEERLIJKE KANTOORBEDIENDE. Meldt zich bij de politie in verband met verduistering van f. 1600. De 42-jarige kantoorbediende en filiaal houder van het reisbureau der Europa- Expresse op den Kneuterdijk te Den Haag, A A. van den H„ schreef op 16 Augustus naar zijn directeur in Rotterdam, dat er onmiddellijk een plaatsvervanger naar het bureau in Den Haag moest komen. De sleu tels van het bureau sloot hij in den brief. Men kreeg het vermoeden, dat er on regelmatigheden waren gepleegd en na een uitgebreid onderzoek ontdekte men, dat in den loop van enkele Jaren f. 1600 verduis terd waren. Deze verduisteringen waren tot dan toe niet ontdekt, omdat de man de tekorten steeds wist te stoppen met andere gelden van het bureau. Van den H. was daarna spoorloos ver dwenen, maar op 5 September meldde hij zich bij de politie te Nijmegen, die hem eergisteren naar Den Haag overbracht, waar hij wend ingesloten. FELLE BRAND TE ROTTERDAM. Twee gewonden. Vannacht heeft een felle brand gewoed in de opslagplaatsen van de firma W. van Drie], handel in theekisten, aan de Belle- voysstraat 22b te Rotterdam. Deze opslag plaats is ondergebracht in een voormalige garage, welke slechts drie meter breed doch zestien meter diep is. Daar waren ongeveer 1000 theekisten opgeslagen met veel houtwol. Een bewoner van de eerste etage boven het pakhuis heeft om 2 uur den brand ontdekt. Toen de deuren van het pakhuis werden geopend sloegen de vlammen fel naar buiten. De bewoners van de etages boven het pakhuis werden geholpen hun woningen te verlaten. Bij het breken van de ruit van een tochtdeur hebben twee buren diepe snijwonden opgeloopen. Met vijf stralen heeft de brandweer het vuur bestreden. Het pakhuis brandde echter ge heel uit Omringende woonhuizen kregen waterschade. De firma van Driel is niet tegen brand verzekerd. KIND ONDER EEN MOTOR GERAAKT. Gistermiddag omstreeks half zes werd het vierjarige dochtertje van den heer L.t in de Hobbemastraat, te Amersfoort, toen het bij het spelen den weg overstak, aan gereden door een motorfiets, bestuurd door den heer B. De kleine kreeg een hoofdwonde, waar na spoedig algeheele blindheid intrad. De motorrijder kwam te vallen en brak het linkerbeen en moest naar het zieken huis „de Lichtenberg" worden vervoerd. Foto Philips Gister-avond is met zeer groot succes te Katwijk Zee opgevoerd het historische spel „Slaet op den Trommele" onder regie van den heer J. Hoeve (geheel links). Hierboven de deelnemers aan dit spel, die na afloop daverend toegejuicht zijn. Voor nadere bijzonderheden zie men elders. VERDRONKEN. Eergistermiddag omstreeks zes uur is de 7-jarlge J. Vellaard, uit de Busken Huet- straat te Rotterdam, bij het spelen op de Spangensche Kade ongemerkt te water ge raakt en verdronken. Toen men later op den dag het ventje miste, ging men dreg gen. Gisternacht is het lijkje opgehaald. INBREKER OVERLEDEN. In het Wilhelmina ziekenhuis te Assen is gistermorgen overleden A. B. uit Zwee- loo, die in den nacht van Zaterdag op Zondag jj. bij een door ons vermelde poging tot Inbraak in een boerderij te Orvelte (Dr.) zoodanig door de bewoners werd toegetakeld, dat hij naar het Wilhel- minaziekenhuis te Assen overgebracht. Zooals men weet hadden de bewoners den man bewusteloos geslagen en daarna de marechaussee te Assen gewaarschuwd. Maandag heeft het parket uit Assen een onderzoek ter plaatse ingesteld. De gebrs, G. zijn gistermorgen voor den officier van justitie geleid en na verhoor in arrest ge steld. BOTSING TUSSCHEN VRACHTAUTO Dl WIELRIJDERS. Gistermiddag tegen 4 uur heeft zich op de Weteringkade bij den spoorwegover gang hoek Lekstraat te Den Haag een verkeersongeval voorgedaan, hetwelk aan eer. der daarbij betrokkenen, het leven heeft gekost. Daar ter plaatse kwamen een vracht auto uit Voorschoten en twee wielrijders met elkaar in botsing, waarbij de 87-j.an- ge A. W. D., wonende aan de Wetering- kade, zoodanige zware inwendige kneu zingen kreeg, dat hij vrijwel onmiddellijk aan de gevolgen is overleden. De andere wielrijder kwam met den schrik vrij. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Op den rijksweg MaastrichtNijmegen onder Reuver is gistermiddag te ongeveer halféén het 9-jarig meisje Leentje Houba. voor de oogen van haar moeder, onder een personenauto, afkomstig uit Amsterdam, geraakt en gedood. Het meisje wilde waarschijnlijk haar hondje, dat op den weg liep. grijfien, met het noodlottig gevolg, dat zij aangereden werd. C. J. den E. te L. Dit kan een gevolg zu" van verkeerde stoffen in de voeding of een huidziekte. Wendt u tot een dierenarts ter plaatse. Zelf dokteren is schade voor uw dier. P. E. te L. Wendt u tot de directie van het Academisch Ziekenhuis, die u alle gewenscin# inlichtingen kan verstrekken. 2-4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14