BINNENLAND PHILIPS RADIO H. G. VAN LUIJKEN De Najaarsbeurs een record LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 8 September 1938 Yierde Blad No. 24065 79ste Jaargang SPREEKCEL GRAMOFOONS, PICK UPS EN PLATEN BREESTRAAT 39 - LEIDEN - TELEFOON 35 Gunstige verwachtingen voor de naaste toekomst Kort bezoek van Prinses Juliana aan Soestdijk. Zij was even bij Prinses Beatrix. Van de gelegenheid, welke het officiële programma der feestelijkheden daartoe biedt, heeft Prinses Juliana hedenmorgen, terwijl Prins Bernhard een bezoek aan de N.V. Nederlandsche Vllegtulgenfabr, Fokker bracht, gebruik gemaakt om zich even er- ran te overtuigen hoe de kleine prinses Beatrix, die bulten het feestgewoel rustig ten paleiae Soestdijk is gebleven, het maakt. Vanmorgen vroeg is de Prinses per auto naar Soestdijk vertrokken, waar zij eenlge uren ten paleize verbleef, waarna zij de kleine Prinses, die het uitstekend maakte, weer aan de goede zorgen van jonkvrouw Feith toevertrouwde. Kort na twaalf uur, tijdig om het noen maal ten paleize te Amsterdam te gebrui ken, keerde prinses Juliana terug in de hoofdstad. De tweede dag van het luchtvaartfeest op Schiphol. Het overlijden van Rotterdam's burgemeester. Herdenkingszitting van den gemeenteraad. In de gistermiddag gehouden spoed- eischende raadsvergadering te Rotterdam heeft de loco-burgemeester, de heer A. B. de Zeeuw, een rede uitgesproken ter her denking van den overleden burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn. De groote vreugde, zoo zei spr.. die in het land en ook in onze goede stad heerschte gedurende de dagen van 31 Augustus tot 6 September, werd voor Rot terdam plotseling verstoord en de stad werd in rouw gedompeld toen gansoh on verwacht de bijna niet te gelooven tijding ons gewerd: burgemeester Pieter Droog - leever Fortuyn is niet meer. Het ls gebleken, dat de burgemeester en zijn arts de krachten van hem, die nim mer ziek was, hadden overschat. Zijn tienjarige regeering is, al is Rotter dam door de crisis zwaar geteisterd, een periode geweest van vruchtbaar werken. Burgemeester Droogleever Fortuyn was Iemand, dien tegenslag niet ontmoedigde. Hij was overtuigd, dat op kwade dagen betere volgen. Moeilijkheden waxen er voor hem om te overwinnen. Hij volgde daarbij een bijzondere methode, hem ge heel eigen. Burgemeester Droogleever For tuyn bevocht den tegenstand niet. Hij ver sloeg ook niemand. Hij ontwapende. Zoo groot konden de tegenstellingen niet zijn of hij wist aanrakingspunten te vin den en daarna tot samenwerking te be wegen. Nooit ls er zooveel gedaan aan cultureele en materieele verbinding tusschen Rotter dam en andere gemeenten, zoowel in als bulten ons land als in zijn tijd. Hij was niet tevreden met een goede samenwerking tusschen hem en de gemeentelijke organi saties. De bloei van Rotterdam eischte r.aar zijn meening goede samenwerking tusschen de onderscheidene organisaties ln de burgerij op cultureel, op handels- op sportgebied en die van de gemeente. Het is hem gelukt die samenwerking tot onge kende hoogte te brengen. Hij beloofde bij het aanvaarden van zijn burgemeesterschap zijn uiterste krachten en die krachten waren vele: energie, groote kennis, vlugge geest, rijpe ervaring in te spannen. Hij heeft dat ook gedaan. Wellicht heeft hij er tenslotte te veel van gevergd. Vurig hoopte burgemeester Droogjeever Fortuyn den tunnel onder de Maas te openen. Het heeft niet mogen zijn. Wel zal. als eenmaal dit groote werk is voltooid, zich ieder herinneren, hoe wij het vooral te danken hebben aan 'het rusteloos ijveren van burgemeester Droogleever Fortuyn, aan zijn beleid, aan zijn vindingrijkheid, aan zijn stuwend vermogen. Spr. eindigde met, woorden van troost voor de weduwe, de kinderen en de familie. Het oudste lid van den raad, de heer T. Schalekamp, sprak vervolgens namens den raad, waar de persoon van den burge meester nog lang m dankbare herinnering zaj blijven. Er waren 12.000 toeschouwers. De tweede dag van het luchtvaartfeest op Schiphol kan in verschillende opzichten als nog beter geslaagd beschouwd worden dan de eerste dag, wat wel voornamelijk het gevolg ls van het feit. dat ditmaal marine en luchtvaartafdcellng hun mede werking hebben verleend. Er waren onge veer 12.000 bezoekers. Het programma bestond voor een deel uit dezelfde nummers als dat van eergis teren doch opende op veel attractiever wijze doordat direct in het begin verscheidene formaties marine, en legervliegtuigen de lucht Ingingen en op bewonderenswaardige wijze in gesloten formatie boven het vlieg veld manoeuvreerden De Lockheed super electra der KL.M. demonstreerde bes uurd door Snltslaar, op nieuw haar snelheid en de invlleger Cop- pens van de Koolhoven fabrieken liet wederom de prachtige vllegeigenschappen van de FIK. 52 en F.K. 56 bewonderen, ter wijl invlieger Meinecke en Leegstra van de Fokkerfabrieken de snelle luchtkruiser T 5 en de zeer bijzondere G 1. die eergisteren op het laatste moment van het programma was geschrapt, voorvlogen. Met gejuich be groette het publiek ook de door Meinecke gevlogen Spin" Fokker's eerste vliegtuig, waarmee de invlieger ondanks den vrij straffen wind welke later op den middag opstak, een ronde boven het vliegveld vloog. Na de herhaling van verschillende pro- grammanummers van eergisteren volgde een aanval van eenige escadrilles bombar dementsvliegtuigen boven het veld, welke echter werd afgeslagen door verdedigende escadrilles jagers en door batterijen af weergeschut en iuchtdoelmltrallleurs. welke op het vliegveld stonden opgesteld en voor welker bediening het Amsterdamsche gar nizoen luchtefweertroepen zijn medewer king verleende. In den loop van den middag werden de demonstraties o.a. bijgewoond door den minister-president dr. H Colijn, den minis ter van defensie J, J. C. van Diik. den commissaris deT Koningin ln de provincie Gelderland en mr. S baron van Heemstra. Tegen vier uur arriveerde per auto het geheeie gezelschap hier te lande vertoe vende Indische vorsten of vertegenwoordi gers van Indische vorsten. Na de thee kregen de Indische gasten gelegenheid een rondvlucht te maken met het in Indië-uitrusting gereedstaande Dou glas DC 3 vliegtuig Emoe", dat gevlogen werd door gezagvoerder Scholte. Vooral bij de dames bleek de belangstelling hiervoor zeer groot te zijn en opgetogen kwamen zij na hun rondvlucht op Schiphol terug. Tenslotte bezichtigde het gezelschap de in hangar A ingerichte luchtvaart-jubi leumtentoonstelling, waarna het tegen zes uur van Schiphol vertrok. Bescherming tegen radiostoringen. Wetsontwerp ingediend, waarbij een algemeene maatregel van bestuur wordt aangekondigd. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Telegraaf, en Tele- foonwet 1904. De memorie van toelichting leert ons hieromtrent het volgende: De Telegraaf- en Telefoonwet 1904 (Staatsblad no. 7) en de daarop ge gronde uitvoeringsvoorschriften be schermen alleen het openbaar en daar mede wettelijk gelijkgestelde verkeer, alsmede de ontvangst van radio-om- roepuitzendingen voor zoover het sto ringen betreft, veroorzaakt door radio- omroepontvanginrichtingen. Op grond van deze wet kunnen voor het oogen- blik geen afdoende maatregel worden getroffen tegen radiostoringen, welke door het gebruik van allerlei electrische inrichtingen worden teweeggebracht. Ook de toepassing van de Hinderwet geeft hier slechts in zeer beperkte mate uitkomst. Hierdoor is immers ln het algemeen slechts bescherming verkregen tegen hin der. bij de radlo-omroepontvangst veroor zaakt door electromotoren met een vermo gen van meer dan 2 P K. Andere wetsbepalingen toT bescherming tegen radiostoringen bestaan thans hier te lande niet. De algemeene wettelijke regeling zal van dien aard zijn dat de radlo-omroep-ont- vangst in haar ontwikkeling zoo weinig mogelijk wordt geremd en dat tevens waar borgen worden geschapen .dat aan de be langen van electriciteitsvoorzieninz en -ge bruik geen grootere beperkingen worden opgelegd dan in verband met hun gewicht ter wille van de radio-omroepontvangst toelaatbaar is. Er moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de regeling na niet al te langen tijd niet meer aan de gestelde eischen voldoet, zoodat zij wellicht reeds vrtj spoedig wijziging en aanvulling zal behoeven. Het is daarom geboden en ook vol doende, alleen de grondslagen van de regeling in de wet op te nemen. Wordt dan de regeling in een algemeenen maatregel van bestuur uitgewerkt, zoo zal hiermede een wettelijke voorziening zijn verkregen, die de betrokken belan gen beschermt zonder de verdere ont wikkeling te belemmeren. Die wettelijke regeling behoort thuis in de Telegraaf- en Telefoonwet 1904. Het in gediende wetsontwerp voorziet in een nieuw artikel 3 quinqules. In dit nieuwe wetsartikel wordt bepaald, dat bil algemeenen maatregel van bestuur voorschriften zullen worden gegeven ter bescherming van de radio-omroepont- vangst tegen storingen welke ontstaan door het gebruik van electrische inrichtingen. Aangezien er uitzendingen zijn. die niet vallen onder het algemeene begrip „radio- omroep", maar daarmede nochtans veel gemeen hebben, b.v. de uitzendingen van den zakeüjken-omroepzender van het Staatsbedrijf der P.T.T., ls in de nieuwe regeling een voorziening opgenomen, die h't mogelijk maakt de ontvangst van der gelijke uitzendingen gelijk te stellen met de ontvangst van den radio-omroep. De strafpositie ls gelijkgesteld aan die van artikel 12 van de Telegraaf- en Telefoon wet 1904, met dien verstande, dat boven dien een bepaling is opgenomen, om ver beurdverklaring van in beslag genomen voorwerpen met uitzondering van die, bestemd voor den openbaren dienst mo gelijk te maken. Wanneer de thans voorgestelde aanvul ling en wijziging der Telegraaf- en Tele foonwet. 1904 wet zal zijn geworden zal de totstandkoming worden bevorderd van een algemeenen maatregel van bestuur. Hierin zal ook het beroepsrecht worden geregeld. Van de gelegenheid dat de wet wordt aangevuld, wordt gebruik gemaakt voor het aanbrengen van eenlge wijzigingen en aan. vullingen in andere artikelen, waarvan de wenschelijkheid ln de practijk is gebleken. DE SLUITING DER ZITTING VAN DE STATEN-GENERAAL. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de tegen woordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 17 September des namiddags te drie uur. De minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten- Generaal, ten einde in een vereenigde ver gadering der belde kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit ls benoemd: lo. met ingang van 1 October a.s. tot directeur van de bijzondere strafgevangenis te 's-Gra- venhage, tevens belast met de directie van de strafgevangenis aldaar: O. G. Saveur, directeur van de strafgevangenis te Haar lem; 2o. met Ingang van 16 November a.s. tot directeur van de te Rotterdam geves tigde strafgevangenissen: A. Jansen, direc teur van de strafgevangenis te Groningen. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen za! op Donderdag 8 September niet plaats hebben. BESTRATING KAISERSTRAAT. Een bewoner van de Kaiserstraat klaagt ever de slechte bestrating dier straat en verzoekt dringend daarin spoedig verbetering te willen brengen. POLITIETOEZICHT GEVRAAGD. Bewoners van de Pasteurstraat verzoeken meer politietoezicht, vooral 's avonds tusschen 8 en iO uur, wanneer de straat onveilig wordt gemaakt door voetballende jongens, die aller - I lei baldadigheid uithalen. KOOPT MEN BIJ Het is bij ons PRETTIG KOOPEN en MET BETALING heeft U NOOIT moeilijkheden. 6888 (Ingez. Med.) WIJZIGING DER GRAANFOLITIEK? Regcering zal een studie-commissie instellen. Ten einde na te gaan. welke graanpoli- tiek en welke wijze van steunverleening aan de graanverbouwers het 'best wordt ge- aoht, is het de bedoeling van den minister van Economische Zaken, rich door een commissie van belanghebbenden en des kundigen te laten voorlichten. Op het oogenblik is de samenstelling van deze commissie in voorbereiding. Om daarin zitting te nemen, worden zoowel vertegenwoordigers van den landbouw als van handel en industrie en ook een tweetal economen ultgenoodigd. „Msb." CONTINGENTEERING VAN METAAL WEEFSELS. Ingediend is een wetsontwerp tot be krachtiging van het Kon. besluit, waai jij de regeling van den invoer van metaate Voefsels met ingang van 1 Augustus j.l. voor het tijdvak van 12 maanden is ver lengd. Nog steeds dreigt bij opheffing der con- hngenteering een sterke toeneming van den invoer van goedkoop en minderwaar dig product uit bepaalde landen. Reeds uit hoofde daarvan was verlenging der invoerbeperking gewenscht. Bovendien k'oidt door dezen maatregel aan dc industrie Gistermiddag geschiedde het traditio- neele persbezoek aan de 39e Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. In de zaal van de Industrieele Club hield, na een rondgang over de beurs, de heer W. Graadt van Roggen .secretaris van den raad van beheer van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs een interessante inleiding. In den aanvang van zijn betoog liield spr. eenige beschouwingen over den ont wikkelingsgang van het Nederlandsche Jaarbeursinstituut gedurende de regeering van H. M. de Koningin, daarbij in het bij zonder memoreerende het vertrouwen, dat Hare Majesteit beschermvrouwe der Ne derlandsche Jaarbeurs van den aan vang af in dit instituut heeft gesteld. Over gaande tot een bespreking van deze 39e Jaarbeurs, nam de secretaris-generaai tot uitgangspunt de Septemberbeurs van twee jaar geleden. Daarbij behandelde spr. den invloed van de depreciatie van den gulden, met de daaruit voortgevloeide tijdelijke op leving van den handel. Deze opleving be perkte zich tot het eerste halfjaar van 1937, waarna een inzinking volgde. Bij 1937 vergeleken zijn wij. aldus vervolgde spr., achteruitgegaan, maar de economische be drijvigheid steekt nog een heel eind boven die van 1936 uit. Het geheeie conjunctuur- becld is wederom dat eener afwachtende houding. Trots teleurstelling bleef in de krin gen der Nederlandsche zakenwereld toch het algemeen vertrouwen in een toekomstige verbetering van de con junctuur behouden. De neiging tot ver betering, welke verschillende conjunc- tuurindices in Amerika vertoonen, doet verwachten, dat ook de algemeene eco nomische toestand in het buitenland daardoor gunstig bcinfluenceerd lal worden. Dies biijve iedere zakenman individueel rel.sgereed in het zadel. Dc internationale politiek besprekende, merkte spr. op, dat de contingenteering is te beschouwen als een noodmaatregel, als natuurlijke reactie öp een reëel gevaar (overmatigen invoer) en als een tijdelijk hulpmiddel ter overbrugging van de hui dige moeilijkheden is aanvaard. Het oor deel erover is ln de kringen der slachtof fers ook wel milder geworden, maar het besef der tijdelijkheid vervaagt en van het criterium „overmatige invoer" is het zwaartepunt der contlngenteeringspoul iek verlegd naar haar beschermende werking. Men vraagt zich in handelskringen af of, in verband met de stagneering der ople ving. de toenemende economische „staat van beleg" in andere landen en de nog al tijd hoewel minderende bedenkelijke werkloosheid hier te lande, de conjunc- i uurontwikkeling de regeering niet, al spoe dig. noodzaken zal tot nog verdere stappen. het werkloosheids steun geboden voor het handhaven van m:sschien wel tot een koerswijziging. Met "aar positie op de wereldmarkt, wat met niet van zorgen vrije, belangstelling wacht Jtame van belang kan zijn bij eventueele het Nederlandsche bedrijfsleven de troon- 'otstandkoming van een internationaal rede af, zoowel wat betreft de nieuwe we- kartel. gen, die de regeering op economisch ge bied ais op die van vragstuk zal inslaan. Export noodzakelijk Niet denkbeeldig is het gevaar, dat de belanghebbende beschermende industrieën den steun als permanent-onontbeerlijk gaan beschouwen en met de contingentee ring als met een blijvenden factor reke ning gaan houden. Daarmede gepaard gaat een zich meer en meer vertrouwd maken met het denkbeeld, dat de binnenlandsche markt ook in de toekomst voor de inheem- sche industrie het belangrijkste zal blij ven. De toekomst van Nederland als in dustrieland kan niet liggen uitsluitend op de binnenlandsche markt. Hoe sterk de plicht moge gevoeld worden om de inhecm- sche industrie op de binnenlandsche markt te verdedigen, de energie en de durf om buitenlandsche markten te veroveren, mo gen daaronder niet lijden. Ook de Neder landsche Jaarbeurs moet ingesteld blijven op het streven buitenlandsche belangstel ling te wekken voor de, op de Nederland sche Jaarbeurzen vertegenwoordigde in dustrieele- en agrarische oroducten. Daar toe heeft zij voor een collectieve buiten landsche propaganda samenwerking ge zocht met eenige vooraanstaande buiten- .andsche jaarbeurzen, die ongeveer van de zelfde beteekenis zijn en in het voor jaar ongeveer terzelfder tijd gehouden worden als de Nederlandsche: Bazel, Brus sel. Praag en Lyon. Het doel van deze sa menwerking is door een gezamenlijke, grootscheepsche. buitenlandsche propa ganda, welke voor elk der jaarbeursinsti tuten niet te betalen zou zijn, den inter nationalen zakenmenschen door bijzondere reisgelegenheden en reisfaciliteiten het achtereenvolgens bezoeken der aangesloten jaarbeurzen te vergemakkelijken. Dc sa menwerking strekt zich ook uit tot het or- ganiseeren van excursies naar de jaarbeur zen onderling. Op de komende najaarsbeurs zal oen Belgisch-Luxemburgsche dag worden ge houden, waarbij de Belgische minister van economische zaken, mr. Heymans, tegen woordig zal zijn en ter Jaarbeurs zijn Nc- derlandschen ambtgenoot, minister Steen- berghe zal ontmoeten. Het Nederlandsche bedrijfsleven blijve zich zijn plicht jegens de Nederlandsche exportbelangen bewust, ook zijn „nationalen" plicht om door het vormen van Nederlandsche secties op bui tenlandsche jaarbeurzen een representa tief beeld te geven van wat Nederland als wereldleverancier beteekent. Het Neder landsche bedrijfsleven zal, nu ook de re- gecring blijkt voor dit belang een open rog te hebben, er alles voor moeten over hebben om voor dit oude ideaal een nieu wen strijd te wagen. De deelneming. Wat de deelneming aan de 39e Neder landsche Jaarbeurs betreft. deze heeft niet te lijden gehad van den deprimeerenden invloed van den achteruitgang der con junctuur, eventueele schade is door het ge wone accres opgevangen. (Aantal deelne mers 1211 tegenover 1207 aan de Najaars beurs 1937). Tegenslag te elfder ure on dervond de agrarische Jaarbeurs doordat het uitbreiden van de mond- en klauw- zeer-cpidemle een inzending van het prach tige Nederlandsche stamboekvee onverant woordelijk maakte. De reeds gebouwde mo delstal zal ditmaal ledig moeten blijven en in plaats van levend vee een demonstiatie te zien geven van hetgeen van regeerings- wege gedaan wordt om veeziekten te be strijden. Tegenover deze tegenslagen staan ver heugende factoren. Voor de tweede maal is de belangrijke groep machines voor de grafische vakken aanwezig in de thans ge heel afgewerkte Beatrixhal, ditmaal uitge breid met een uitgebreide inzending op het gebied van kantoormachines en kan toorinrichting. Opvallend is het verschijn sel, dat naast collectieve buitenlandsche inzendingen van België, Duitschland idat met een officieele kerngroep op het gebied der papierindustrie voor den dag komt). Marokko, en voor de eerste maal, Portugal meer dan op vorige beurzen buitenlandsche firma's individueel zich voor deelneming hebben laten inschrijven. De individueele buitenlandsche deelneming liep de laatste jaren terug. Des te verheu"! gender is de thans te constateeren koers- wending. De Agrarische Beurs. En dan vooral: de agrarische jaarsbeurs. Voor de derde maal beweegt zich thans de Nederlandsche Jaarbeurs op agrarisch ge bied en zijn de handelsbelangen van den landbouw en de industrie onder één jaar beursdak vereenigd. De agrarische Jaar beurs is nog n:et dat. wat zij, in een zoo vooraanstaand agrarisch land als Neder land, kan en moet zijn. Maar toch: de agra rische jaarbeurs groeit. De omvang en sa menstelling van deze beurs bewijzen het. Inzonderheid dient gewezen op den enor- men vooruitgang, quantitatief en qualita- ticf, van de groep landbouwwerktuigen, die ditmaal eerst recht representatief voor den handel in landbouwwerktuigen mag worden genoemd. Er is in de Nederlandsche agrarische jaarbeurs nog een zwakke stee: de te ge ringe deelneming van het eigenlijke land bouwproduct. Er zijn aanwezig zaaizaden, pootaardappelen, fruit, boomen. planten en gesneden bloemen, enz., maar de inzending van het Nederlandsche bodemproduct moet nog veel grooter en gevarieerder worden. Rekening dient gehouden met het feit. dat niet alle producten van het landbouwbe drijf zich zullen leeneri voor het zakelijk doel, dat een agrarische jaarbeurs beoogt. Ten aanzien van tal van stapelproducten van den landbouw verhouden vraag en aanbod rich anders dan ten aanzien van de meeste industrieele voortbrengselen. Men zal echter ook niet te spoedig moe ten concludeeren, dat dit of dat land bouwproduct niet geschikt voor de Beurs is, omdat momenteel nog de handel daarin in anderen vorm zich voltrekt. Het is im mers niet onwaarschijnlijk, dat. in de toe komst, aan den handel in bodemprodi'c- ten andere eischen gesteld zullen worden en ten opzichte van deze artikelen andere commercieele inzichten zullen gaan gelden, die tevens een anderen vorm van distri butie zouden kunnen eischen. Het aandeel, dat de in den landbouw werkzame perso nen. in de totale beroepsbevolking inne men, daalt relatief niet onbedenkelijk. Wil men deze vermindering tot staan brengen en in haar tegendeel doen verkeeren, dan tos niet alleen noodig uitbreiding van land' bouwgrond, maar is ook noodig, dat de landbouwproducten in de toekomst weer voldoenden loonenden afzet vinden. Daar bij zal het voornamelijk ook hier bij den landbouw op de exportmogelijkheden aankomen, naast intensieve propaganda voor verbruik in eigen land. Ook de export van landbouwproducten zal moderner hulp middelen noodig hebben. Een dezer hulp middelen zou kunnen rijn: een regelmatige demonstratie van wat de Nederlandsche landbouw produceert. De agrarische jaar beurs is daarvoor het aangewezen insti tuut. Dat de inschakeling van een agrarische jaarbeurs in het kader van het algemeene Nederlandsche Jaarbeursinstituut (nu juist twee jaar geleden) inderdaad aaneen „eisch des tijds" beantwoordde, blijkt wel uit het toenemend streven naar meer we- derzijdsche waardeering en samenwerking tusschen landbouw, industrie en handel, waarvan de. op initiatief van den commis saris der Koningin in de provincie Gro" Hingen in Juli plaats gehad hebbende Gro ninger dag een treffende illustratie was. Oeze „Groningerdag" had op ander, weten schappelijk terrein, dezelfde bedoeling als twee jaar geleden bij het Jaarbeursbe- stuur voorzat, toen de eerste agrarische jaarbeurs werd georganiseerd: meer con- 'act te brengen tusschen industrieel, com mercieel en agrarisch Nederland en daar door een steentje bij te dragen tot het ver spreiden van beter begrip voor elkanders moeilijkheden. Het jaarbeursbestuur vertrouwt er op, dat in de toekomst ook de landbouworga nisaties het agrarische jaarbeursinterme- diair in haar arbeid zullen inschakelen om naar het voorbeeld, dat reeds enkele rijksvoorlichtingsdiensten en researchbu- reaux geven door grafische voorstellen, suggestieve en instructieve propaganda middelen de veelzijdige beteekenis van den boerenstand en het boerenland onder de aandacht van onze geheeie samenleving te brengen. Dc 'roer Graadt van Roggen besloot zijn rede met de volgende woorden: „De 39e Nederlandsche Jaarbeurs heeft haar negendaagschen tocht aanvaard. Dat zij plaats vindt, begeleid van het feest- gedruisch van het veertigjarig Regee- ringsjubileum der beschermvrouwe van de Jaarbeurs, moge aanvaard worden als een gunstig voortceken bij de voor bereiding van de veertigste Jaarbeurs, die in Maart 1939 zal worden gehouden. Het fecstgedruisch, hoe zoet het in de noren klinkt, kan echter den ernst der tijdsomstandigheden niet overstemmen. Dc jongste gebeurtenissen op econo misch gebied hebben dc zakenwereld weer tot geduld gemaand. De klok van dc effectenbeurs te A'uam houdt dan ook zeer terecht in dezen t ij d het zakenleven de wiize raadgeving voor: beidt uw tijd. Daarnaast echter laat de klok van deze Najaarsbeurs te Utrecht eon eigen geluid hooren; zij richt na drukkelijk tot, handel, industrie en landbouw het ernstig vermaan: doet wat moet. Want. wat er ook gebeure, op het persoonlijk doen van den zaken man individucel komt het ten slotte in de wereld, in den engeren kring van het eigen zakenleven maar ookop de huidige Jaarbeurs aan!"

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13