Vergadering Verbond van Nederlandsche Werkgevers De spoorweg-pensioenen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 8 September 1938 Rusland in het Noorden, het Westen en het Verre Oosten Openingsrede in mineur Memorie van antwoord inzake het desbetref fende wetsontwerp. HPöPMJfcKtend heeft -het 'Verbond van Nederlandsche werkgevers in de groote raai van de Doelen te Rotterdam, zijn Jaarlijlcsche algemeene ledenvergadering gehouden, welke buitengewoon druk be zocht was. De algemeen voorzitter, de heer H. P. Gelderman Cmzn., heeft bij den aanvang van de vergadering het overlijden her dacht van den burgemeester van Rotter dam. mr. P. Droogleever Fortuyn. Aan de gebruikelijke jaarrede, vervol gens door hem gehouden, wordt het vol gende ontleend. Geen orders genoeg. Deze jaarrede moest, zooals spr. In den aanvang zelde, helaas ln mineur gesteld zijn. De algemeene toestand in de wereld is er sinds de vorige jaarvergadering niet beter op geworden. Dit geldt ook voor het economische aspect. In de meeste landen, Duitschland uitgezonderd, nam de werk loosheid weer toe. Van de Fransche franc mag men terecht vragen of de jongste devaluatie de laatste zal zijn geweest. In ons land werd, na de korte op leving na September 1936, in het vorig najaar de terugslag van de wereldcon junctuur zeer sterk gevoeld. Zonder pessimist te zijn, kan men de toekomst niet erg hoopvol tegemoet zien. Poli tiek wordt de toekomst steeds gecom pliceerder, economisch steeds venvar- der en onzekerder. Bedrijven, die orders met lange levcringstijden heb ben, zijn ook nu nog goed voorzien, maar algemeen is de klacht, dat er geen orders genoeg zijn. De werkloosheid was over Juni ongeveer gelijk aan verleden jaar. Van onzen uitvoer is Engeland thans de grootste afnemer geworden, wat Duitsch land vroeger was. Ook de invoer uit Duitschland ls in de jaren 1934 tot 1938 veel sterker gedaald dan die uit Engeland. Daarentegen zijn de invoer uit Indië en de uitvoer naar Indië gestegen. Dat hierbij kunstmatige middelen niet konden worden ontbeerd, mag men misschien betreuren, maar was gezien de omstandigheden wel onvermijdelijk. Wij moeten Duitschland als klant behouden. Met zorg ziet men intusschen de ver mindering van onzen goederenruil met Duitschland. Met tegenmaatregelen tegen het autarkisch streven aldaar dient de regeerjng voorzichtig, te zijn. j/an. ons ruilverkeer met Duitschland moet men trachten te redden, wat er te redden is. Daarnaast moet ons streven gericht zijn op het vinden van nieuwe markten Lid van verscheidene handelsmissies uitge maakt hebbende, erkent spr., dat het ont zaglijk moeilijk ls hier veel te bereiken. Een reden te meer om te trachten Duitschland als klant te behouden. Na gewezen te hebben op de nadeelige gevolgen van een terugvallen van onze Industrie uitsluitend op onze binnenland- sche markt, zeide spr. dat, zoolang het autarkische treven rondom ons aanhoudt, er hier mede met het oog op het bevol- kingsaccres, weinig hóóp kan zijn op ver mindering der'werkloosheid. Aan den an deren kant brengt het hooge levensniveau van ons volk de consequentie mede van een groot werkloozenleger. Terecht heeft de regeering het plan van den arbeid af gewezen. Ook verkorting van arbeidstijd zou niet baten. Wil men iets bereiken ter bestrijding der werkloosheid, dan moet het levenspeil van hoog tot laag naar be neden worden gezet. Het is wel merkwaar dig. dat men van regeeringswege het loon peil door het verbindendverkl aren van ver schillende C.A.O. nog meer wil verstarren In dit verband heeft spr. bezwaar ook te gen de bedrijfsvergunningenwet en de vestigingswet, waardoor geprivilegieerde groepen zich een goed bestaan zullen ver zekeren ten koste van de buitenstaan ders. Opneming van werkloozep in het be- bedrijfsleven wordt belemmerd door het opleggen van nieuwe lasten. Spr. betreurt dan obk de voorontwerpen kinderbijslag- verzekering en werkloosheidsverzekering en de aankondiging van nieuwe belasting- verhoogingen. Van het ontwerp vervoerscoördinatie vreest spr. een verstarring van de verhou dingen op dit terrein. Van het recht van eigen vervoer wenscht het bedrijfsleven geen afstand te doen. Geen verdere bedrijfs- reglementeering. Men kan de regeering bij de werkloos heidsbestrijding geen beteren raad geven dat alle verdere pogingen tot bedrijfsre- glementeering te laten rusten en vooral het bedrijfsleven minder zwaar te belasten Naast een uitbreiding der werkverschaf fing is een selectie noodig van valide en ongeschikte arbeiders, welke laatsten bij de armenzorg dienen te worden onderge bracht. Voor de overigen kan men dan fa', meer doen. Intusschen blijft werkver schaffing duurder dan steunverleer.ing. Het stelsel van loontoeslagen eischt veel controle en zal alleen in uitzonderingsge vallen kunnen worden toegepast. Gezien de demoraliseerende werking Van de steunverleening, juicht spr. de voor lestelde uitbreiding der werkverschaffing «iet 50 °/o toe. Voor de jeugd zal meer toeten worden gedaan. Naast de werk kampen zal men als stok achter te deur een arbeidsdienst moeten inrichten. Heeft men zoo eindigde .spr. door be selectie, dc werkverschaffing en den arbeidsdienst het aantal werkloozen tot de helft teruggebracht, dan is reeds veel be- teikt. Tevens zou de besparing herscho ling en soepeler doorvoering van den af bek voor gedeeltelijk werken mogelijk taken. I voorstel vanJ en heer GclJerman Jet(l bij acclamatie besloten een telegram Ju gelukwensch te richten tot H. M. de Koningin. Na vaststelling van het jaarverslag over Juli 1937Juli 1938 werd voorzien in de ln het bestuur ontstane vacatures door het periodiek aftreden van de heeren: B. H. M. Lips, mr. L. Broekhuysen, jhr dr. C. Beelaerts van Blokland, mr. A. Haex en ir. P. F. S. Otten. Op voorstel van het be stuur werden bij acclamatie benoemd: de heeren B. H. M. Lips, gedelegeerd-commis saris van de N.V. Lips' brandkasten- en slolenfabriek, Dordrecht; F. G. P. van Doo- ren, firmant van de Comm. Venn. Pleter van Dooren, te Tilburg; mr. H .K. Versteeg directeur van het Onderl. Levensverz. Ge nootschap „De Olveh van 1879'' en tevens voorzitter van de Ned. Ver. tot bevorde ring van het Levensverzekeringswezen, te 's-Gravenhage; lr. J. F. Fock, directeur der Dominale Mijn-Mij N.V... te Kerkrade en ir, A. J. Bcrgsma, directeur van Willem Smit en Co's Transformatoren^briek N.V., te Nijmegen. Unilever in Nederland Nadat verschillende andere punten van huishoudelijken aard waren afgedaan, hield de heer A. Hartog, vlce-voorziter van den den raad van bestuur van Lever Brothers Unilever N.V. een rede over Unilever ir\ Nederland, speciaal met het og op den in vloed van de landbouwcrisismaatregelen op het margarinebedrijf. Als een van de meest kenmerkende eigenschappen van het Unilever concern noemde spr. zijn groote decentralisatie. Alles te zamen verschaft het aan meer dan 200.000 man werk. maar zijn bedrijvigheid is over ruim 400 fabrieken en fabriekseen- heden verspreid. Ook in Nederland heeft het zijn produc tie niet in een groote fabriek gecentrali seerd, maar over een 12-tal fabrieken ver deeld. Bovendien is echter in Nederland ook een van de beide hoofdkantoren van het concern gevestigd. Speciaal voor de Nederlandsche kapitaalmarkt is dit van groot belang. Het trekt aanzienlijke in het buitenland gemaakte winstbedragen naar ons land, waarover eenerzijds een belang rijk bedrag aan dividendbelasting wordt betaald en die anderzijds voor een zeer groot deel aan Nederlanders, waaronder heel wat kleine beleggers, ten goede komen. Daarenboven leidt dit als tweede gevolg tot een soort goederen- en geldclearing hier te lande, hetgeen belangrijke voor- deelen oplevert voor onze nationale huis houding. Zoo wordt de geheele grondstof- fenbeweging van het concern voor het vasteland van Europa vanuit Rotterdam geregeld, hetgeen om. voor den doorvoer handel van Rotterdam van niet geringe beteekenls is. Tenslotte krijgen heel wat Ne derlandsche employes de gelegenheid lei dende posities ln te nemen in de buiten- landsche ondernemingen van het concern. Vervolgens behandelde spr. den invloed van de landbouwcrisismaatregelen op het margarinebedrijf. Waar hij het aan critlek niet kon laten ontbreken, stelde hij er prijs op op den voorgrond te stellen het door zijn concern hoog gewaardeerde feit, dat de regeering en haar ambtenaren bijna steeds in ruime mate rekening hebben wil len houden met zijn bedrijfsbelangen. Spr. vroeg zijn hoorders er zich goed rekenschap van te geven wat de huidige heffing van 58 cent Der KG. margarine beteekent. In den winkel kost de Blueband f.116 per kg., de gewone margarine f.104 eer kg. Speciaal op de laatste soort komt het aan omdat luist de goedkoopste mar garine voor de mensehen met de smalste beurzen is bestemd. Van het bedrag ad f. 1.04. dat men in den winkel voor 1 kg. gewone margarine bstaalt, vloeit 58 cent in het landbouwcrisisfonds en komt 46 cent aan producent en dlstribuant ten goede. Op den eigenlijken winkelprijs van 46 cent ligt dus een belasting van 126 °/o. Ieder zal moeten toegeven dat dit voor een zoo es sentieel volksvoedsel als margarine buiten gewoon veel is. Dit klemt te meer waar de zooveel draagkrachtiger boterconsument boven den prijs dien producent en distri- buant samen ontvangen met geen cent ten behoeve van het landbouwcrisisfonds is be_ last hoezeer dit ook oorspronkelilk wel het het geval is geweest. Spr vond het dan ook onjuist dat men den margarinèconeument dwingt juist op dit punt zoo sterk op zijn huishoudbudget te beknibbelen. Hij achtte sen verlaging van den margarineprijs (d. w. dus zeggen van de margarineheffing) met tenminste 29 cent per kg. een dwingende eisch. Met klem bestr:ed hij de meening dat de binnenlandsche boterafzet daaronder sterk zou lijden. In de tweede plaats critiseerde hij de on doelmatige besteding der. ook door de con sumenten van oliën en vetten, maar toch voornamelijk door den margarineconsument opgebrach c gelden. Tengevolge van den met die gelden gefinancierden steun heeft zich de verliesgevende boterexport in vollen crisistijd t.w. van 19331937. van 25 mil- lloen kg. tot 53 milüoen kg., d l. met 28 millieen kg. of meer dan 100 uitgebreid. Voorts legde hij er den nadruk oo dat de bedrijfsresultaten in den landbouw, meer speciaal in de veeteeltgebieden, de Iaa'ste paar iaar veel gunstiger zijn dan in de jaren, die aan de crisis zijn voorafgegaan. Na zulks ine cijfers te hebben toegelicht kwam spr. tot de conclusie, dat het bedrag, hetwelk in het laatste jaar aan melksteun ■s uitgekeerd, een respectabel aantal mil- lioenen guldens erooter is dan noodzakelijk en voldoende zou zijn geweest Ook wees h'i nog op de bekende omstandigheid, des tijds door pref Minderhout in het licht gesteld, dat alle landbouwsteun we'ke bo ven een strikt minimum uitbaat, voor wat de Dachtfcedrijven betreft, afvloeit naar het grondkapitaal. Met klem keerde hij zich dan ook tegen de uitspraak van den m'ntster van econo mische zaken dat hij de gelden, door den margarineconsument opgebracht niet mis sen kan. daar anders de zuivelsteun niet te financieren zou zijn Nu men van een landtcuwcrieispolitlek oo een land'couw- rolit'e't denkt over te ra?n. is een derge- tHike f nancieele tand tusschen margarine len zuivelsteun verwerperlijker dan ooit. De opbrengst der (ln leder geval drastisch te verlagen) margarineheffing, zoolang deze nog gehandhaafd moet blijven, dient in de algemeene staatskas te vloeien en het be drag dezer heffing behoort te worden vast. gesteld, onafhankelijk van den omvang der bedragen, die met ten dienste van den zuivelsteun wenscht te besteden. Zoo kan worden voorkomen, dat de margarinecon sument het slachtoffer blijft van de dwaze expansie van het onrendabele melkveehou- dersbedrijf. Bil het Uitvoeren en ten uitvoer leggen van de nieuwe maatregelen zal ook aan het nlet-agrarische deel van onze volkshuishouding grooter medezeggenschap moeten worden verleend. Niet onwensche- lijk zou spr. het achten, indien aan een beperkte commissie van enkele krachtige figuren uit onderscheiden kring de taak werd opgedragen het geheele probleem nog eens met frisschen klik en met gebruik making van de opgedane ervaring onder de oogen te zien. Wellicht zou dan blijken, dat ook de taak van deze kleine commissie evenals de regelende werkzaamheid van de overheid zelve van meer blijvende aard zou behooren te zijn, en tevens dat het tot de haar op te dragen taak zou moeten behooren om naas en op gelijken voet met het agrarische deel van onze volkshuishou ding ook de andere deelen zooals handel en Industrie te bezien. Eerst dit zou lelden tot evenwicht en harmonie, hertgeen ln aller belang zou zijn. De aanwezigen vereenigden zich na af loop van de vergadering aan een koffie maaltijd in De Doelen, aangeboden door het verbond. Daarna vertrokken zil met auto bussen voor fabrieksbezoek. Het gezelschap splitste zich daartoe in twee gedeelten, waarvan het eene de margarinefabriek te Rotterdam en het andere de zeepfabriek te Vlaardlngen van Lever Brothers en Uni lever N V. bezichtigde. On het programma voor dezen dag stond verder een rondvaart door de havens, ge volgd door een eemeenschappelijken feest maaltijd aan boord van het s.s. „Staten dam". aangeboden door Lever Brothers en Unilever N.V. Na het diner zou de feest verlichting od de Maas en ln de havens In oogenschouw worden genomen. rifeai „Nee, nee, juffrouw, dat moet u nog eens overdoïn. De slag moet veel krachtiger zijn, anders krijgen we den klank niet!" In de Oekraïne schijnt de toestand gespannen te zijn. vooral nu rebleken ls, dat de soldaten uit dit gebied tijdens de scher mutselingen met de Japanners nabij Tsjang-Koe-Feng gebrek aan moed, tucht en discipline demonstreerden. Zal Bliicher, Rnsland's grootste organisator, van lijn post ln het Verre Oosten geroepen worden om de macht van Rusland In de Oekraïne te herstellen? (Van onzen Russischen correspondent) Eind Augustus dreven met den Oosten wind dikke rookwolken uit Rusland over Finland, Estland en Scandinavië tot aan den Atlantischen Oceaan toe. In Narwa vas de rook zóó dicht, dat de bewoners met tranende oogen rondliepen. In Wiborg was de windkracht 8 a 9, zoodat 's middags om twee uur de zon achter een dikken, on- doordrlngbaren rooksluier schuil ging. Een piloot van de Aero-Transport-Maatschap- pij, luitenant Claes-Smith, deelde mede, dat hij gedurende zijn vlucht naar Moskou op 29 Aug. 3500 meter hoog had moeten vlie gen om een eenigszins vrij uitzicht te heb ben. Deze luitenant Smith vertelde, dat het een zeer merkwaardige sensatie was urenlang over in rook gehulde Russische gebieden te vliegen en hier en daar den rooden gloed van de laaiende vlammenzee te zien Kapitein-vlieger V. Lippanen, die op 29 Aug. van Helslngfors naar Malmö vloog, ondervond groote moeilijkheden. Hij moest tot 2000 meter klimmen om zich behoorlijk te oriënteeren. Vooral boven Estland hing ae rook dicht en de landing te Reval noem de de vlieger een sprong ln het duister. Op 1 Sept. werd bekend gemaakt, dat er op een tweetal plaatsen boschbranden wa ren uitgebroken, n.l. nabij Rybinsk, het Noordelijkste gedeelte van het Wolgagebied, 200 K.M. ten Noordoosten van Moskou en nabij de Loegarivier aan de Estlandsche grens. Al moet de oorzaak van deze reus achtige branden in Rusland ook op klima tologisch gebied gezocht worden, de gevol gen kunnen toch van groote politieke be- leekenls zijn. Stellig zullen deze branden ccn minder gunstigen indruk gemaakt heb ben op Charles Lindbergh, die de laatste 7 weken van Augustus in Rusland veiblijf heeft gehouden ten einde de mogelijkheden van een luchtlijn MoskouAlaskaNew York te bestudeeren. Hij bezocht ook de groote Russi&he vliegtuigfabrieken en de voornaamste vliegvelden In Moskou zou men hem zelfs voorgesteld hebben om met ingang van 1 Januari 1939 voor den tijd van 5 jaar de leiding op zich te nemen van de groote Russische luchtlijnen. Op 28 Augustus kwam Lindberg in Kljew. bezocht daar de militaire luchtvaartafd. en on dernam enkele belangrijke vluchten. Reeds twee dagen later vloog Lindbergh met zijn echtgenoote naar Odessa, waarna hij Rus land verliet. Lindbergh heeft ook den tijd gevonden om aanwegig te zijn bij een hartoperatie, «elke door Prof. Smlrnow, ln Moskou's grootste ziekenhuis, bij een arbeider ver richt werd. Twee arbeiders, die beiden te veel gedronken hadden, waren n.l. aan het twisten geraakt hetgeen op een steekpartij uitliep. Een hunner werd in de borst ge stoken, waarbij ook zijn hart geraakt werd. Het door prof. Smirnow vervaardigde kunst matige hart hield den bloedsomloop van den patiënt aan den gang, terwijl de chi rurg het beschadigde hart behandelde en de daaraan toegebrachte wonde heelde. Drie uur duurde de operatie en.... het succes zou volkomen zijn. Charles Lindbergh zou Korting niet teruggenomen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 ontlee- nen wij het volgende; Op de wijzigingen, betrekking hebbend op vervroegde pensionneering. is herhaal delijk en van verschillende zijden aange drongen. Ook uit de Kamer zijn, zoowel bij de schriftelijke als bij de mondelinge gedacht enwisseling over de verkeersfonds- begrooting voor 1938, wenschen in dien zin geuit. In het midden latende, of ver dere coördinatievoorstellen pensioenbe- langen zullen omvatten, vereenigen de ministers van Waterstaat, van Binnen- landsche Zaken en van Financiën zich met het gevoelen der leden, die van oor deel waren dat uit dien hoofde geen grond bestaat voor uitstel van op zich zelf wen- schelijke en zelfs urgente wijzigingen De vrees van verscheidene leden, dat dit ontwerp de lasten van het Spoorweg pensioenfonds aanmerkelijk zal verzwa ren, achten de ministers niet gegrond. Dc vergoeding der pensioenen van de wachtgelders van 55 tot 60 jaar geeft voor het fonds inderdaad slechts voordeel, voor zoover betreft hen, die ook tot dusver vóór hun 60ste levensjaar konden worden ge- penssonneerd. Geenszins komen echter alle pensioenen der wachtgelders van 60 tot 85 jaar extra ten las.te van het fonds. Voor zoover toch - laatstbedoelde personen be hoorden tot het oud-H. S. M.-personeel, zouden zij ook volgens dc huidige rege ling op 60-Jarigen leeftijd pensioengerech tigd zijn Voor de vrees, dat in dienst zijnde amb tenaren meer dan vroeger op 60-jarigen leeftijd zullen worden ontslagen, bestaat na de afvloeiing van personeel op groote schaal naar de meening van de minister» geen reden. Naar aanleiding van de beschouwingeri in verschillenden zin gewijd aan de billijk te dienen tot het doen vervallen van de artikelen 80a en 80b van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925. met 58 tegen 25 stemmen door de Kamer werd verworpen. Met het oog daarop kan het niet bevreemden, dat in het wetsontwerp, waaromtrent juist terzelfder tijd na moei zaam overleg overeenstemming werd ver kregen. niet een voorstel tot intrekking of wijziging van deze bij de wet van 22 Februari 1936 tot stand gekomen artike len werd opgenomen. Aan den aandrang om alsnog een voor stel tot ongedaanmaking van de korting in het wetsontwerp op te nemen, kan be zwaarlijk worden voldaan. Wegens den zorgelijken toestand van het pensioenfonds waarop door andere leden terecht werd gewezen, zou het. nu in verband daar mede de commissie-Beumer is ingesteld, niet van goed beleid getuigen, indien in afwachting van haar bevindingen nevens de risico's, welke naar de vrees van ver scheidene leden dit wetsontwerp, toch reeds voor het fonds medebrengt, daarin bovendien, bepalingen werden opgenomen, welke voor het fonds een dadelij'k en aan zienlijk verlies zouden opleveren. Instelling van een commissie voor on derzoek naar de verhouding tusschen de pensioenen van het spoorwegpersoneel en die van de burgerlijke ambtenaren ligt niet in de bedoeling Ook personeel, dat voor bepaalden tijd in dienst wordt genomen vait onder de omschrijving van artikel 3 der pensioen wet. zoodat op dit personeel de wet in vol len omvang van toepassing is. Dientenge volge ls het o.a. onmiddellijk verzekerd van pensioen voor nagelaten betrekkingen en voor eigen pensioen wegens invaliditeit na 7 jaren, of eerder, indien de invalidi teit het rechtstreeksch gevolg is van de uitoefening Van deri dienst (verhoogd in validiteitspensioen) Inderdaad, zal hot (nogelijk zijn, d?t een ambtenaar tegen zijn wil reeds op 60-jari gen leeftijd wordt ontslagen. Zulks is, zooals te recht door - andere leden opge merkt, ook reeds thans mogelijk. Met hen zijn de ministers van meening. dat voor vrees voor onnpodige hardheden geen reden behoeft te bestsjan. De voorstellen Inzake vervroegde pensionneering zijn wel in de eerste plaats een uitvloeisel van het bedrijfsbelang, doch ook van persor.eel- heid van de korting op de spoorwegpensi- zijde is daarop herhaaldelijk en met klem oenen wordt er aan herinnerd, dat In aangedrongen omdat pensionneering voor December 1937 een motie, waarbij de re- i de betrokkenen voordeellger bleek dan op- geering werd uitgenoodlgd een voorstel in wachtgeldstelllng. den Moskouschen chirurg voorts de wer king van het door hem en Carrell gecon strueerde kunstmatige hart uiteengezet hebben. Hoe dit ook zij, het bezoek van Amerika's beroemden vlieger was voor Rus land een groote gebeurtenis en het kan voor dg ontwikkeling van de Russisch- Amerikaansche betrekkingen van groote be teekenls zijn. Het Witte Zee-kanaal. In het Noorden van Rusland blijkt het Witte Zee-kanaal, de verbinding tusschen Moskou en de Witte Zee. zich in gunstigen zin te ontwikkelen. Bepaalde gedeelten, die tot nu toe verwaarloosd waren, moesten eerst verbeterd worden, terwijl de totale diepte op ruim acht meter gebracht is. De 37 vliegtuigbases, die Noordelijk van Pe tersburg liggen, bezitten thans ook alle watervliegtuigen, want overal zijn er thans meren of is er water. Een groot aantal ra diostations is in dit gebied gebouwd. Wat de spoorlijnen betreft van de voornaamste verbinding LeningradMoermansk gaan twee aftakkingen naar de Finsche grens: Parandowa-Oetoea en Petrasawodsk-Re- pola. Deze beide lijnen hebben dezelfde breedte als de Finsche spoorlijnen. Beter kan men de strategische beteekenls niet typeeren. Aan de regeering zijn indertijd enkele plannen voorgelegd ter uitbreiding van het spoorwegnet. Twee van deze plannen zijn thans goedgekeurd; le. De aanleg van een lijn van den mond van het Witte Zee-Kanaal 'Sorozkoje) naar Kotlas en Perm; 2e De aanleg van een lijn van de uit monding van het Witte Zee-Kanaal in het Onegameer naar Wologda en Moskou. De bevolking van het geheele Noordelijke gebied neemt niet alleen ln materieel op zicht en in beschaving toe. neen, zij groeit ook aanzienlijk. Moermansk b.v. telde voor den wereldoorlog nauwelijks 3000 Inwoners. In 1936 bedroeg dit 100.000 en op 1 April '38 zelfs 148.000. En de Oekraïne? Terwijl uit het Noorden van Rusland dus gunstige berichten komen, schijnt in de Oekraïne de toestand heel wat meer ge spannen te zijn. Tusschen maarschalk Wo- rosjulow en Mehlis, den chef van de troe pen ln de Oekraïne, zou een ernstig mee- ningsverschil gerezen zijn. Tijdens dc Ja- pansch-Russische schermutselingen te Tsjang-koe-feng zouden de troepen uit de Oekraïne, althans volgens mededeelingen van maarschalk Bliicher. een leeiijk gebrek aan moed. tucht en discipline getoond heb ben. Vooral de manschappen van de artil lerie en de pantserwagens zouden minder waardig geweest zijn. Bliicher spreekt zelfs van deserties, terwijl bovendien enkele ge beurtenissen van den laatsten tijd bewe zen zouden hebben dat het leger ln de Oekraïne niet op peil gebracht is. Kos- slor. de vertegenwoordiger van Molotow en eerste secretaris van de Sovjetpartij ln Kijew viel daarbij op door zijn vreemd ge drag. Op 1 April 1938 werd hij gearresteerd en naar de Ljubjanka-gevangenis overge bracht. Toen hij op de een of andere wijze lucht kreeg van de moeilijkheden van Meh lis, ging hij in hongerstaking, waarop prompt bevel gegeven werd hem desnoods kunstmatig te voeden, aangezien hij bij het verdere onderzoek waarschijnlijk nog een groote rol te spelen krijgt. De gang van za ken baart echter eenige moeilijkheden, want Mehlis ls vroeger secretaris van Sta- ïin geweest en het is mogelijk dat hij nog in verbinding staat met Rusland's dictator. Merkwaardig hierbij is ook, dat Stalin zwijgt als het graf en alleen pogingen heeft aangewend, zijn naam in deze affaire niet te doen noemen. In verband met het bovenstaande is aan buitenlanders verboden Kijew te bezoeken. Het geheele district, aan den rechteroever van de Dnjepr gelegen, is door speciale af- deeiingen van de G.P.Oe bezet. In 12 kies districten in de Oekraïne is de jeugd streng verboden zich Van hun woonplaatsen te verwijderen of zonder verlof te verhuizen. In Kijew zijn tallooze personen gearres teerd omdat zij er van verdacht worden een geheime organisatie tegen de Russische re geering te hebben willen stichten. Ook de radio-omroepen worden streng gecontro leerd. De toestand in de Oekraïne schijnt zelfs zóó moeilijk te zijn, dat alleen Rus land's grootste organisator en dat is maarschalk Bliicher! nog redding zou kunnen brengen. Overigens kan men in het noemen van diens naam ook een poging zien om Bliicher weg te halen van zijn machti gen post' in het Verre Oosten Bliicher was op 16 Augustus voor het laatst in Moskou, toen in het Kremlin de beslissende vergadering over den toestand ln het Verre Oosten pleats had. Behalve Bliicher namen Stalin, Molotow, Worosji- low. Litwinof. Fedko en anderen aan de be raadslaging deel. Eenstemmig werd beslo ten vast te houden aan de grenzen, zooals deze in het verdrag van Hoentjoeng in 1886 bepaald waren. Maarschalk Bliicher kreeg de opdracht den op 11 Augustus gesloten wapenstilstand te eerbiedigen. Nadat dit oesluit gevallen was keerde maarschalk Blücher naar Chabarowsk terug. Van deze plaats uit leidt hij, evenals vroeger, de hulp aan en de uitrusting van het Chineesche leger. Sinds 1 Juli 1938 zijn thans 1300 Russi sche officieren naar China gegaan. Boven dien werden in China 350 Chineesche vlie gers, waarnemers, radio-telegrafisten, enz enz. opgeleid. In 26 Russische garnizoenen bevonden zich voorts 800 Chineesche offi cieren, die verscheidene manoeuvres mede maakten. Na deze maneuvres doorliepen en doorloopen zij een theoretischen cursus, welke een maand duurt, om dan weer naar hun regimenten in China terug te keeren. Zoó arbeidt het geweldige Russische rijk In verschillende richtingen, in Noord-Euiopa, kan de Westgrens en in het Verre Ooslen. K. TIANDER (Nadruk verboden). 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11