LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 5 September 1938 Gemeenteraad van Leiden faillissementen H.M. de Koningin te Amsterdam Redactie 1507 Directie en Administratie 2500 Stadsnieuws Uit de Omstreken Zanghulde voor het station BEURSOVERZICHT ^KIN/T IN UTTIRI'Nyj Onze telefoonnummers MARKT EIRItilIINc^ botsing tusschen troepen van ecuador en peru? De autoriteiten te Quito bewaren het stilzwijgen omtrent een in het buitenland gepubliceerd bericht, volgens hetwelk aan ie grens een botsing zou hebben plaats E'ad tusschen troepen van Peru en ador. Men acht het echter mogelijk, dat bericht slaat op een Incident, dat zich begin Augustus zou hebben voorgedaan. N.Z.H.T.M. Het personeel krijgt een extra vrijen dag. De directie der Noord-Zuid Holl. Tram- irtg Mij. heeft aan het personeel mede gedeeld dat voor zoover de dienst het toelaat het kantoor-, werkplaats-, weg en bovenleldingpersoneel morgen op den Na'ionalen Feestdag ter gelegenheid van bet 40-jarig Regeeringsjublleum van H.M. de Koningin, den geheelen dag vrij van dienst zullen zijn. Aan de personeelleden (wagenbestuur ders en conducteurs) aan wie op den Na- tionalen Feestdag geen vrij van dienst kan worden zegeven. zal alsnog op een nader te bepalen datum een extra vrije dag worden verleend. AALSMEER. De snijbloemenhandel. Hoewel de handel In snijbloemen aan de veilingen alhier gedurende de afgeloopen week zeker nog verre van gunstig kan wor den genoemd, was toch in verband met den verjaardag van H. M de Koningin en de allerwege in den lande nabij komende ju bileumfeesten, wel eenlge verbetering te onderkennen in den afzet. Vooral bloem soorten, meer speciaal geëigend voor het doel, o.m. de oranjekleurige, zooals gouds bloemen en afrikanen, doch ook andere pro ducten (gladiolen, zinla's, dahlia's enz.) werden bij groote hoeveelheden voor het dbel gekocht. De prijzen waren over het al- i'emeen zeker niet hoog, doch gezien het lëit. dat de handel overigens nog steeds te kampen heeft met geringe afzetmogelijkhe den zal de geldelijke opbrengst van ver schillende soorten buitenbloemen voor me nig kweeker nog wel meegevallen zijn op meerdere dagen. Van de kasproducten. o.m. de Amerikaansche anjers, bleef de toevloed de laatste dagen nog steeds van veel be lt 'kenis, terwijl de prijzen, welke voor deze bloemen betaald werden, veelal aan den lagen kant waren Voor heel weinig voor- ;omende variëteiten werd soms een meer bevredigende prijs besteed, doch over de massa beteekende dit niet veel: goede kwa liteit spectrum en dergelijke, waarvan er steeds veel zijn, noteerden van 24 cent, soms iets hooger. Ook de rozen gaven nog weinig prijsverbetering te zien: voor de al lerbeste werd, in verhouding tot de soorten en kleuren, van 25 cent betaald. De geldelijke opbrengst van de Chrysan themums, zoowel de groot- als de klein- bloemige, was over het algemeen teleur stellend voor de kweekers; op de meeste dagen kwam de rayonant niet hooger dan 10 en de pulling tot pl.m. 12 cent per stuk. Van chrysanthen ls het aanbod nu van groote beteekenis geworden, terwijl bou- vardia's ook veel, zoowel gekleurde als witte ter veiling komen. Deze bloemtakjes waren ook al niet hoog in prijs n.l. goede kwali teit van 35 cent, evenmin als de Japan- sche lelies, welke van 5Vi7 cent per kelk werden betaald. Snijgroen-ranken werden bij flinke hoeveelheden aangeboden en tegen matige opbrengst verhandeld. Op meerdere dagen draaiden nog meer of minder belangrijke hoeveelheden bloemen, v.n.l, van afwijkende kwaliteit, door. Aan de veilingen van potblomen en -planten was'steeds een flink aanbod van velerlei producten, waarbij de cyclamen en bloeien de begonia's om dezen tijd des jaars een steeds belangrijker plaats Innemen. De campanula's (Ster van Bethlehem) gera ken nu op den achtergrond en konden vergeleken bij vorige weken in prijs ver beteren; voor mooie potten werd tot pl.m. W cent betaald, voor cyclamen tot 90 cent, hi voor begonia's tot f 1,10. Veel gingen echter tegen heel wat lagere prijzen van de hand. Gloxinia's worden nu weinig meer aangeboden, terwijl heel mooie potten bloeiende erica en dergelijke haar plaats weer innemen. Afscheid van koster J. v. d. Zwaard Azn. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer J. v. d. Zwaard Azn. als koster van de Doopsgezinde Kerk alhier in functie trad. Daar de heet v. d. Zwaard tegen dezen da tum eervol ontslag uit zijn functie had aangevraagd en verkregen, was voor hem. "aast zijn zilveren Jubileum, tevens het «ogenblik aangebroken, waarop hij als koster afscheid van de kerk nam. Na den forgcndlenst, geleid door den heer Jb. •klderden Dz die voor zijn predicatie het oud-testamentische tekstwoord „En wees «n zegen" gekozen had, ls de scheidende koster door dezen toegesproken. Spr. dank te den heer Van der Zwaard voor de uit nemende wijze, waarop hij zijn functie had vervuld, terwijl ook diens echtgenoote hler- Jli niet vergeten werd. Als stoffelijke blij ken van waardeering bood de heer Alder- 'd den scheidenden koster, namens de ge beente een bureaustoel en diens cchtge- Jwte een fraaien koperen pot met bloeien- «e begonia aan. Getroffen door de hulde "hikte de heer Van der Zwaard mede •wiens zijn vrouw voor de waardeeren- woorden en fraaie geschenken. Hierna terd de nieuw benoemde koster, de heer J. •wiser Pz„ door den heer Alderden harte- Hk toegesproken, ter gelegenheid van het ""vaarden zijner functie. Ia de week van 29 Aug. t.m. 3 Sept. werden 6 "ederland 31 faillissementen uitgesproken. (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter: de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Splinter, Van Stralen en Hessing. - Eén vacature. Na goedkeuring der notulen houdt de voorzitter de volgende rede: Dames en Heeren Leden van den Gemeenteraad. Aan den vooravond van den nationalen herdenkingsdag van het 40-jarig Jubileum van Hare Majesteit de Koningin wil lk ook in dezen kring een woord wijden aan deze bijzondere en heugelijke gebeurtenis. Onze gedachten worden, zoo zij het al niet zelf zochten, door alles wat wij dezer dagen hooren, lezen en gelukkig ook zien, gewend naar de Kroon en de beteekenis daarvan in ons bestuur en voor ons volk. De samenwerking van Koningin en volksvertegenwoordiging is geregeld opeen wijze, die alom voldoening geeft en menige vuurproef goed doorstond. De bijzondere positie van de Kroon in het bestuur van het land is heilzaam gebleken en de wijze waarop die macht is uitgeoefend, wordt algemeen aanvaard en hoogelijk gewaar deerd. Dit zijn belde regelingen, die in overeen stemming tussohen Vorstin en Volk zijn getroffen als resultaat van groote en goede staatsmanskunde, beiderzijds betoond. Hét zijn inmiddels belangen, waarover in het volk verschil van inzicht zich voortdurend ontwikkelt en en tot uiting komt, omdat de omstandigheden zioh wijzigen en niet allen over alles gelijk denken. De rol. die de draagster der Kroon in dit samenstel van krachten en machten ver vult, ls er eene van groote teerheid en yooral zeer veel eischend van takt en toe wijding. En ock op dit punt is er, naar het zoo duidelijk blijkt, reden te over voor diepe erkentelijkheid en bewondering, die op zichzelven de algemeene deelneming ln een oprechte feestelijke viering van het Jubileum van Hare Majesteit zoo begrij pelijk maken. Maar het schoonste van deze volksuiting is toch ongetwijfeld de klaar aan den dag tredende dankbare en hartelijke liefde, die Koningin Wilhelmina in die 40 jaren van geven en toewijden aan Neerlands Volk zich in de harten harer onderdanen heeft veroverd door haar persoon, haar inder daad Koninklijk gedrag en voorbeeld. Met mij zal menigeen getroffen zijn door de algemeenheid der deelneming in het feestbetoon en vooral door de hartelijkheid, die er uit sprak Ik ben persoonlijk niet weinig geroerd, toen ik dezer dagen zooveel mogelijk buurten in onze stad bezocht en daar gezien en gehoord heb hoe men zich uitgesloofd had om naar bulten te toonen, dat men die Koningin liefheeft en eeren wil. De oprechtheid en algemeenheid is in derdaad treffend en verheugend. Leiden heeft het Jubileumfeest volop, breed uit en waardig gevierd en het past mij hier om namens het Gemeentebestuur een woord van groote waardeering uit te spreken voor de wijze, waarop dit feest is ineengezet en uitgevoerd. Zoowel de dames en heeren, die in comité's en commissies, al les hebben voorbereid als de talrijke ambte naren en particulieren, alsmede vereenigin- gen en organisaties, die bij de uitvoering hunne medewerking verleenden, hebben den dank der gemeentenaren ruimschoots ver diend. Ik spreek, dames en heeren, tot U naar ik hoop met Uwe instemming, maar ik weet dat ik ook spreek uit naam van de geheele Leidsche bevolking, wanneer ik hier dank breng aan Hare Majesteit voor alles wat Zij in 40 jaren voor ons deed. voor de toewij ding aan Haar moeilijke taak en voor de liefde d'e Zij ons Volk brengt en daarbi) den wensch voeg. dat Zij onder God's leiding nog lange jaren ons de zegeningen van Haar bestuur moge doen deelachtig blijven De voorzitter doet daarop mededeeling van eenige Ingekomen Stukken, w.o. mis sives van Ged Staten, houdende goedkeu ring van raadsbesluiten. AGENDA. lo. Onderzoek van. den geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, den heer H. Oostveen. De brief wordt in handen gesteld van een commissie bestaande uit de heeren v. d. Reyden, Tobé van der Laan en die bij monde van eerstgenoemde adviseert tot toelating. Conform wordt besloten. Benoemingen. 2o. Benoeming van vier leden van de Commissie van Financiën (aftredend: de H.H. M H. de Reede, H. Lombert, P. L. Hessing en P. van der Tas) De aftredenden worden herkozen. 3o. Benoeming van vier leden van de Commissie van Fabricage (aftredend: de H.H. J. H. Schüller, J. H. A. Manders, Mr. C. Beekenkamp en J. Wilbrink). De aftredenden worden herkozen. 4o. Benoeming van vier leden van de Commissie voor het Openbaar Slachthuis (aftredend: de H.H. Th. M W. Bergers, J. A van der Reijden, M. Dubbeldeman en F. Elkerbout). Drie aftredenden worden herkozen. In de plaats van den heer Dubbeldeman, die zich niet herkiesbaar stelde, wordt ech ter gekozen de heer Jongeneel. 5o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor den Markt- en Havendienst (aftredend: de H.H J. J. Vallentgoed en J. Wilbrink). De aftredenden worden herkozen. 8o. Benoeming van drie leden van de Commissie voor de Huishoudelijke verorde ningen en uit dezen van den Voorzitter (aftredend: de H.H. Mr. D. A. van Eek. J. H. A. Manders en Mr. C. Beekenkamp). De aftredenden worden herkozen. 7o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor de Strafverordeningen (af tredend: de H.H. Mr. D. A. van Eek en Mr. C. Beekenkamp). De aftredenden worden herkozen. 8o. Benoeming van vijf leden van de Com missie voor het Onderwijs (aftredend: de H.H. Th. B. J. Wilmer, T. Groeneveld. M. H. de Reede, T. S. Goslinga en Dr. M. Key). De aftredenden worden herkozen. Bo Benoeming van vier leden van de Commissie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit (aftredend: de H.H. Hare Majesteit beantwoordt] de toespraak van den burgemeester. (Vervolg van pagina 1). In antwoord op de toespraak van burge meester De Vlugt heeft H. M. de Koningin by aankomst te Amsterdam de volgende rede gehouden. Mijnheer de burgemeester en ingeze tenen van Amsterdam. Op het oogen- blik van Mijne intrede binnen de hoofd stad des rijks, voor de herdenking van Mijne plechtige inhuldiging voor veer tig jaren, betuig ik U Mijn hartgrondi- gen dank. Het verheugt Mij bijzonder deze gebeurtenis temidden van de be volking dezer stad te kunnen vieren en op denzelfden kalenderdag binnen te trekken waarop Ik dit in 1898 deed. Met groote erkentelijkheid zie Ik terug op die lange reeks van jaren, waarin Ik zoovele ondubbelzinnige en treffende blijken van warm medeleven en aan hankelijkheid in lief en leed van hare zijde mocht ondervinden. "Ook thans ben Ik zeer gevoelig voor de algemeene belangstelling in deze herdenking en bovenal voor de onge kende hartelijkheid bii de ontvangst waarop u Mij voorbereidt. Ik zelf heb steeds met even warme en onverflauwde belangstelling in het afgeloopen tijdperk den arbeid en het streven van Amsterdam: alles wat hier gewrocht is. gevolgd Zeker niet in de laatste plaats gaat Mijn volle aandacht uit naar den hul digen toestand op economisch gebied, welke zoo talloos velen in moeilijke en kommervolle omstandigheden heeft ge bracht en de plaatselijke overheid met zorg vervult en voor zware problemen stelt. Dat ondanks den nood der tijden zooveel geestdrift en eene zoo groote eensgezindheid en saamhoorigheid in deze dagen tot uiting kome. geeft aan deze herdenking eene geheel bijzondere beteekenis. Het is aan onze oud vaderlandsche degelijkheid en wilskracht te danken, dat ons land tot heden toe ook ern stige moeilijkheden te boven is geko men en in het afgeloopen tijdperk zelfs op menigerlei gebied belangrijke vor deringen kan boeken. Voor ons allen ls dit een verblijdend teeken voor de toekomst. Het is Mijn uit het hart komende wensch dat het Amsterdam gegeven moge zijn door werk, vlijt en volhar ding en steunend op "den naam, dien ons vaderland zich verworven heeft, als betere tijden aanbreken, onder Gods zegen samen met Nederland hier en overzee eene gelukkige toekomst tege moet te gaan." Toen de Koningin was uitgesproken riep de burgemeester „Leve de Koningin", waarmede de aanwezigen Instemden met een driewerf „hoera". Hierna begaf de Koningin zich, gevolgd door het overige gezelschap, naar buiten. Daverend gejuich steeg uit de menigte op, toen de Koningin aan den uitgang van het stationsgebouw verscheen. Lachend en wuivend dankte Zij voor de Haar gebrachte hulde en na de stram ln de houding staan de eerewacht der studentenweerbaarheids- corpsen te hebben geïnspecteerd, nam Zij plaats op den zetel onder het baldakijn. Zij zag er vroolijk en opgewekt uit. De Konin gin was gekleed ln een japon van verticaal goudgestreept lame met violet fond en gouden bloemen, een glad model met korte sleep, de hals en coeur gesneden. Hierover droeg zij een driekwart jasje van prune- kleurig velour chiffon De hoed was in de zelfde kleur, die fraai harmonieerde bij de prachtige tuil paarse orchideeën, die haar bij aankomst door de jeugdige Clska Meu- rer, een kleindochtertje van den heer Vat- tier Kraane. waren aangeboden. Nauwelijks had de Koningin plaats ge nomen of prof. Mengelberg gaf het teeken voor het tegenover den zetel van de Konin gin opgestelde toonkunstkoor, waarvan de dames bijna allen in het wit waren ge kleed. om het huldigingslied van den dich ter Werumeus Buning, getoonzet door prof. dr. Willem Mengelberg zelf. in te zetten. Toen het lied beëindigd was, gaf de Koningin het sein tot het applaus waarna zij den dirigent dankte Het was inmiddels bijna drie uur ge worden. De eerste rijtuigen van den stoet, waarin de hoofdcommissaris van politie, de lieer H. J. Versteeg'h, en de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, plaats namen, reden voor. Dan volgde de a la Daumont bespannen calèche, waarin onder hernieuwde toejuichingen der menigte, de Koningin plaats nam Naast Haar zette zich de hofdame in buitengewonen dienst, mevrouw Van Loon. terwijl het rijtuig ge volgd werd en omringd door de officieren van het Militaire Huis van H. M de Ko ningin, die in hun kleurige goudbestikte uniformen het schilderachtige effect, dat de gala-calèohe met de in roode dracht ge- kleede Jockeys, maakte, nog verhoogde. Hierop volgden de open hofrijtuigen met de overige leden van de hofhouding en het eere-escorte der huzaren schaarden zich voor en achter den stoet, welke onder het gejuich der menigte de Krusemanstraat inreed. Onmiddellijk achter den stoet sloten zich de vaandel-deputaties der verschillende bij het station opgestelde organisaties aan. Deze rij werd geopend door de Amsterdam- sche vrouwelijke' studenten vereeniging, waarop de diverse andere studentenorga nisaties en colleges met hun vaandels volgden. AMSTERDAM. 5 September. Een Maandagochtend leent zich niet bijster voor affaire en daar de Amerikaansche beurzen heden gesloten zyn, kon dus van tevoren wor den vastgesteld, dat de omzetten niet groot zou den zijn. In sommige hoeken werd desniettemin affaire gedaan. Voor verscheidene andere fond sen waren echter aanvankelijk geen noteeringen beschikbaar. Over het algemeen was de stem ming bij de opening ongeveer prijshoudend, maar onder beurstijd viel bijna allerwege een verzwakking waar te nemen, onder invloed van een flauwe tendenz te Londen. De Amerikaansche fondsen, die meerendeels een kleinigheid hooger werden ingezet, liepen reeds spoedig in een vry snel tempo naar beneden en United States Steels bijv. verloren een vol procent. Met de overige soorten was het niet veel beter gesteld. Later echter trad een licht herstel in. Op de locale markt was weinig te doen; Koninklijke Olie die op ongeveer het peil van de vorige slotnoteeringen werd geopend, volgden geleidelijk aan een benedenwaartcsche richting. Op de Suikerafdeeling zagen H.V.A.'s zich een paar procenten ontgaan. De Philips aandeelen moesten zich een opoffering van eenige punten getroosten. Unilevers golden mede iets lager. Van de Rubberaandeelen waren Amsterdam Rubbers aanvankelijk niet slecht gedisponeerd, doch ook deze konden zich niet hanahaven. Scheep vaartpapieren waren verwaarloosd. Tabakken waren prijshoudend. Op de Beleggingsmarkt was de stemming eerder aan den gebukten kant. en de Oude Schuld werd bijna algemeen een fractie lager afgedaan. Ook voor de obligaties uit de jongere emissies kwamen hier en daar iets lager noteeringen tot stand. Indische obligatiën waren prijshoudend. Fransche fondsen trokken slechts geringe belangstelling. WISSELKOERSEN. Mr. D. A. van Eek, E. J. Coster, T. S. Gos linga en J. Wilbrink). De aftredende:! worden herkozen. lOo. Benoeming van een lid van de Com missie van Beheer over de gestichten En degeest", ..Voorgeest" en „Rhijngeest" (af tredend: de Heer Th B. J. Wilmer) (135) De aftredende wordt herkozen. 110. Benoeming van vier leden van de Commissie voor den Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst (aftredend: de H.H. A. van Rosmalen, H L. J. Tobé, A. J. Jonge- leen en T. S. Goslinga). De aftredenden worden herkozen, 12o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Oud-Archief, uit de leden van den Raad (aftredend: de H.H. M. H. de Reede en J. H. A. Manders). De aftredenden worden herkozen. 13o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Oud-Archief, buiten de leden van den Raad (aftredend, de H.H. W. J. J. C. Bljleveld en Mr. W. van Iterson). (136) De aftredenden worden herkozen. 14o. Benoeming van drie leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum .de Lakenhal" (aftredend: de H.H. Prof. Dr. L. Knappert, J. H. A. Manders en Prof. Dr. W. Martin134 Twee aftredenden worden herkozen. In de plaats van den heer Knappert, die zich niet meer herkiesbaar stelde, wordt ge kozen de heer A. Krantz. De VOORZITTER dankt den heer prof. Knappert nog hartelijk voor zijn vele en goede zorgen als lid der commissie voor de Lakenhal, de gemeente bewezen. 15o. Benoeming van een lid van het Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, buiten de leden van den Raad (aftredend: de Heer B. Bouchier) (1331 De aftredende wordt herkozen. 16o. Benoeming van een Commissaris der Gemeentelijke Hulpbank (Gemeentelyke Bank van Leening en Geldschletbank) (af tredend: de heer Mr. F. J. J Trapman). (137) Dg aftredende wordt herkozen. 17o. Benoeming van vijf leden van de Verkeerscommissie (aftredend: de H.H. T. Groeneveld, J. Wilbrink, J. H. A. Manders, Mr. G. H. E. Nord Thomson en D. Parmen- tier). (138) De aftredenden worden herkozen. 18o. Praeadvies up het verzoek van T. S. Goslinga. om ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, uitsluitend belast met het sluiten van huwelijken. (139) Conform besloten. 19o. Voorstel tot het verlengen van de met de N.V. „Nationaal Grondbezit", te 's-Gravenhage, aangegane huur van de benedenverdieping met achterbouw van het perceel Rapenburg No. 18. (140) Conform besloten. 20o. Voorstel tot het verkoopen van een strookje grond aan de Klimmende Leeuw- steeg aan P J Wetselaar. te Leiden. (141) Conform besloten. 21o. Voorstel inzake het aangaan van kasgeldleenlngen gedurende het 4e kwar taal 1^38. (142) Conform besloten. Londen 8.92 1 4: Berlijn 73.75; Parijs 5.00 3 8; Brussel 31.10; Zwitserland 41.92; Kopenhagen 39.82 ViStockholm 46.02U; Oslo 44.85; New York 1.841 8; Praag 6.37; Lire Bankpapier 7.60. Prolongatie Vj Part. disc. 1/8; Daggeld 1 4. (op 2 lijnen) TIJDSCHRIFTEN. Haagsch Maandblad. In het Septembernummer van het „Haagsch Maandblad" schrijft H. Ch. G. J. van der Man- dere over „Veertig jaren Nederlandsche bui- tenlandsche politiek"; dr. J. H. Carp over ..His torisch onderzoek en Nationaal Socialisme"; mr; Roel Houwink over „De massa als cultureele bedreiging en opvoedkundig probleem". Voorts treffen wy aan artikelen over „Fransch-Vlaan deren; een verwaarloosd Nederlandsch taalge bied door P. v. Overzee; Napoleons Russische veldtocht, aanteekeningen uit het origineele dagboek van Dominique Jacques de Eerens; Rond den Weenschen „Stephansdom": een on derhoud met „Vader Tijd" door Baronesse van Ittersum; Hollanders in den greep van de Tsjeka: herinneringen van een slachtoffer door J. Werthcim. „Historia", In het Augustusnummer van het maand schrift over geschiedenis en kunstgeschiedenis worden o.a. de navolgende artikelen gepubli ceerd: „Het leger onder de regeering van Konin gin Wilhelmina" door dr. J. W. Wijn; „Drie eeuwen strijd tusschen Hollanders en Friezen in het Noorderkwartier" door dr. H. C. Prinsen Geerligs; „Geschiedkundige schetsen uit het Harz-Bergland" door F. Teding van Berkhout; „Twee Koningen" door dr. M. W. Scheltema: ..Rembrandt's schilderijen van prins Frederik Hendrik" door jhr. dr. J. L. A. A. M. van Rijckevorsel. 22o. Voorstel tot herziening van het bij raadsbesluit van 6 November 1933 vastge stelde plan van uitbreiding voor de ge meente Leiden, laatstelijk herzien bij raadsbesluit van 1 Augustus 1938. (143) Conform besloten. 23o. Voorstel: a. tot het wijzigen van het raadsbesluit van 30 November 1931 inzake het sluiten van een verzekering tegen fraude enz. ter zake van geld en waardepapieren; b. tot het wijzigen van de verordening op het beheer van de bedrijven der gemeente Leiden; c. tot het wijzigen van de verordening op het beheer van het Grondbedrijf der ge meente Leiden; d. tot het wijzigen van de verordening, houdende reglement van de Gemeentelijke Hulpbank (Gemeentelijke Bank van Lee ning en Geldschietbank» te Leiden. (144). Goedgekeurd. 24o. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de verbouwing en restauratie van het hoofdgebouw van ..Endegeest" en de daaraan grenzende paviljoens B. (145) Conform besloten. 25o. De verdeeling v. d. Raad in Sectiën. Daarmede is de gedrukte agenda in een uur tijds afgedaan. LEIDEN. Vette Varkensmarkt van Maandag 0 Sept. 1938. Aangevoerd totaal 198. 198 zwaar prijs per K.G. 535251 ct. levend gewicht. Handel sleepend. AMSTERDAM. 5 Sep. Ter veemarkt aange voerd: 463 vettë koeien. Prijzen; 1ste kwal 74 —78. 2de kwal. 62—72, 3de kwal. 50—60 ct. per K.G. slachtgewicht. 20 stieren. 52—58 ct per K.G. slachtgewicht; 53 melk- en kalfkoeien. f.200—270 per stuk; 79 vette Kalveren: 2de kwal. 58—64. 3de kwal. 50—56 per K.G. levend gewicht; 121 nuchtere kalveren, f. 8—14 per st 100 schapen f. 13—22 per stuk: 492 varkens* vleeschvarkens. wegende 90—110 K.G. 66—67 ct. per K.G. slachtgewicht; zware varkens 64 65 ct. per K.G. slachtgewicht: Vette varkens 62 63 ct. per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 5 wagons geslachte runderen uit Denemarken. BOSKOOP. 3 Sept. Rozen per bos van 20 stuks; Pechtold 36—63 ct; Wendland 17—23 ct; Hadley 60—83 ct; Claudius Pernet 1619 ct; Briarclif 50—70 ct: Butterfly 15—29 ct; Wilh. Kordes 15—20 ct; Mac Keiler 14—18 ct: Rosa- landia 22—32 ct; Florex 30—45 ct; Phoebe 19— 24 ct; Dorus Riikers 60—90 ct. Chas B. Kilham 1418 ct; Edith Helen 2228 ct; Aug. Noack 1 16—23 ct; Else Poulsen 32—46 ct; Gloria Mundi 1 40—65 ct; Ellen Poulsen 1826 ct; Paul Gram- pel 30—40 ct; Rosa Mundi f. 0.30—1.10; Mevr v. Straaten van Nes 3443 ct; Ingar Ohlson 40—50 ct; Shrysanten. grootbloemig 10 st. 60— 90 ct; idem tros 12—26 ct: Dahlia's 6—10 ct; Clemrtis Durandii 10—15 ct: id. Prins Hendrik 70—90 ct. LILT DSC .HEN DAM, 3 Sept. Engelsche kom kommers le soort f. 2.50—3.80; idem 2e soort f. 1,60—2; idem 3e soort f. i—1.40; Gele kom kommers le soort f. 4.20—5,30; idem 2e soort f. 2.80—3.60; idem 3e soort f. 1.20—1.50; Kropsla le soort f. 0.60—1 90: Peen f. 5.70—6,80: Bloem kool. le soort f. 7.50—10.30: idem 2e soort f 3.50 —5.20; idem uitschot f. 2.10—3; Tomaten, midd. f. 2.40—2.80; idem. groote ronde f. 2.50—3; id. 2e soort f. 2—2.30; idem 3e soort f. 2; idem bonken f. 2.10—2.20; Andijvie per 100 f. 0.90— 2.40; Spinazie 4 K.G. 48—51 ct; Postelein f 7 50 8.40; Snijboonen f. 2627; Spercieboonen f. 24—27; Prei f. 3,10—3.70: Seldery f. 0 70—1,20; Meloenen f. 9—25; Druiven f. 20—21. NOORDWIJKERHOUT, 3 Sept. *38. Snijboo nen f. 0.50—2.25; Pronkboonen f. 0.95—1.15; Tuinboonen f.0 45; Rentegevers f. 1.80—2.80; Stokheerenb. z. dr. f. 1.05—1.20; Stamheerenb. z. dr. f. 1.102.55; Enkele m. dr. f. 1—2.45; dub bele z. dr. f. 1.10—2.65. Alles per zak van 10 kg. ROTTERDAM. 5 Sept. Aangevoerd in totaal 2187 stuks, waarvan 591 vette runderen. 256 vette kalveren. 47 nuchtere kalveren, 79 scha pen en lammeren. 492 varkens, 2 paarden. 4 bokken en geiten. Prijzen per K.G.: vette koeien 1ste kwal. 72. 2de kwal. 60. 3de kwal 50 ct.; vette ossen resp. 68. 58. 42—50 ct.; vette kalveren resp. 95. 85. 60—70 ct.; Varkens (le vend gewicht) resp. 55. 54, 53; schapen resp. 43, 35. 38; Lammeren resp. 48. 43, 38. Prijzen per stuk: 1ste kwal. f.24. 2de kwal. f.19. '3de kkwal. f.17; Lammeren resp. f.15. f.12. f.8. Overzicht: Vette koelen en ossen zwakker aanvoer, handel tameliik, prijzen hooger dan vorige week Dinsdag; Koelen tot 76 ct.. prima Ossen 72 ct. Vette kalveren: kleiner aanvoer, handel redelijk; prijzen als vorige week Maan dag. prima 1105; schapen en lammeren, aan voer iets kleiner, handel traag: priizen onver minderd: Varkens: aanvoer korter; handel vlug; prijzen iets hooger. Weinig schapen voor export verkocht. ROTTERDAM. 5 Sept. Buitenl. granen. (Op de conditiën van de Rotterd. Graan- beurs. bij minstens 5 last gezond, boordvrij) Stemming flauw. Rogge (per 100 kg.) Eahia Blanca 74 (75 kg.) disp. A f.9. Canada no. 2 disp. A f. 7.75. Amerikaansche No. 2 f. 7.70. Noord-Rursisehe 76/77 kiloar disp. A f. 7.75, Amerik. No. 3 stoomend E f 1.49, Zd-Russ 65 (66 kg.) aangek B f 151 Haver (oer 100 her)- t.o piato r>' 55 85 kg. dlso. A f. 7.05 ("er *>090 ke.) Gele La Plata aangek R f 15) 10. stoom, naar aank. D f i*" 150 La pi**- •- a j disp. A f 176. Amerik mixed No. 2 stoom. E f. 148l/t, Boekweit (per 100 kg.) Poolsche Herrschafts disp. A f. 8.50. Mandschoerfjsche Idisp. A f. 9.00, stoom. E f. 9.00.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3