STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 5 September 1938 OFFICIEELE KENNISGEVING VRAGENRUBRIEK SAVOY RESTAURANT - LEIDEN Fransche verloven ingetrokken Naar: de Jordaan ELTAX 666 Binnenland Buitenland MEDEDEELING „ZOMERZORG" DANCING IN DE FEESTHAL Ds. M. Ottevanger aanvaardt zijn ambt. Na <Joor ds. J. C. van Apeldoorn bevestigd te zijn. Ds. V. Ottevanger. Ds. M. Ottevanger, die in de vacature van wijlen ds. C. Hartwigsen als predi kant der Ned. Herr. Gemeente te dezer stede beroepen was, heeft gisteren in de avondgodsdienstoefening zijn ambt aanvaard. In de Pieterskerk vond 's ochtends de be vestiging plaats, welke geschiedde door zijn plaatselijken collega, ds. J. C. van Apel doorn. Als bevestigingstekst was gekozen Ef 3 vers 1421. Deze tekstwoorden* aldus spr.. stellen ons een van de bergtoppen voor en als wij lar.gs de paden, die de schrijver ons baant, op waarts wandelen, stijgen wij van de eene hoogte tot de andere, tot we eindelijk ko men op de kruin van den berg, waar wij den ganschen omtrek kunnen overzien. Die kruin zouden wij kunnen noemen den fcerg- 'op der aanbidding. Immers het is een ge bed van Paulus voor de gemeente te Efeze ol misschien juister gezegd voor een be paalden kring van gemeenten, voor welke Paulus wel een zeer bijzonder gebed op zendt, als hij in de gevangenis te Rome zit. Faulus bidt zoo. niet om een goeden in druk van zichzelve te geven, om eens te laten zien. hoe vroom hij is, maar het is de liefde van zijn hart. die zoo bidden doet. In die woorden openbaart zich een eigen schap van den geroepen dienstknecht des Heeren en wel de eigenschap van een pries ter. niet Oud- maar in Nieuw-Testamenti- schen zin: die gebeden offert, wien de lief de dringt ten behoeve van anderen te ver schijnen voor het aangezicht des Heeren. Als een leeraar der gemeente niet meer doet en niet anders doet dan het oog en oor der menschen hem hoort en ziet doen. dan verdient hii niet den naam van priester. Maar ook de gemèente heeft te steunen door stille, onafgebroken voorbede, want de bedienaar des Woords is een zondaar als ieder ander en kent ook de zorgen en moei ten. die hem uit de heilige kalmte kunnen uitrukken, waarin alleen een vruchtbaar gebedsleven mogelijk is. Wat is nu de in houd van het gebed? Allereerst kracht, maar Paulus bidt ook. dat zij leeren ken nen de liefde van Christus, voorgesteld als een kubus, in zijn breedte en lengte, diep te hoogte. En om iets van die liefde te verstaan, moeten we staan op den berg der aanbidding, van waar men getroffen wordt door een overweldigend gevoel van onmetelijkheid. Dan gaat het een mensch als Jesaja, bij het zien van God's verhe venheid, toen hij als profeet werd geroe pen. want de liefde Gods houdt ook Gods heiligheid in. Het is niet zoo, als de men schen vaak meenen. dat de heilige God veroordeelt en de liefderijke God begena digt. De liefde Gods is de liefde van Hem, die de heilige is en de heiligheid Gods, is de heiligheid van Hem, die de liefde is. De mensch. die Gods liefde ervaart, voelt zich daardoor geoordeeld en begenadigd. Want liefde beteekent begenadiging voor hem. wien ze ten deel valt. Maar zullen wij grond hebben voor ons geloof, levensbodem voor onze ervaring, groeikracht voor onze kennis, dan hebben wij te staan op den bergtop, waarop zeven trappen ons brengen. Wat wij bidden, dat is de eerste trap. al wat wij bidden de twee de trap, wat wij denken de derde trap. al wat wij denken, de vierde trap. bovenal wat wij bidden of denken de vijfde trap, overvloedig bovenal wat wij bidden of den ken de zesde trap. meer dan overvloedig boven al wat wij bidden of denken de ze vende trap. In dat geloofde staande, kunnen wij1 moeilijkheden onder de oogen zien en over winnen, maar is in ons ook het besef van kleinheid, dat den ander uitnemender doet achten dan zichzelven. Hierna werd overgegaan tot de bevesti ging en op verzoek van den bevestiger Ds. Ottevanger toegezongen de bekende zegen bede uit Psalm 134. Ds. M. Ottevanger aanvaardt zijn ambt. In de geheel gevulde Pieterskerk, waar zelfs stoelen bijgezet moesten worden, aan vaardde ds. M. Ottevanger 's avonds zijn ambt. Onder hen, die dezen dienst o.m. bij woonden, merkten wij op dr. J. C. S. Lo cher. den bevestiger ds. J. C. van Apeldoorn, qs. D. Kuilman, ds. Joh. W. Groot Enze- rink, ds. M. J. Punselie. ds. J. de Wit en verder leden der kerkelijke colleges en en kele gemeenteraadsleden. Aan het begin van den dienst las ds. Ot tevanger Joh. 6 Vers 2540. In zijn voor afspraak zette ds. Ottevanger uiteen, dat het gebed op de discipelen een diepen in druk heeft gemaakt. Vandaar ook hun vraag: Heere. leer ons bidden. Op Zijn leerlingen maakte het gebed van den Hei land grooten indruk. Bij ons bidden dienen wij geleerd en geleld te worden door den Heiligen Geest. Verer wees spr. er op, dat de mensch ego-centrisch ls. Deze ego-cen trische trek openbaart zich door het gan- sche menschenleven heen. God ls alleen het begin, de voortzetting en het einde van de zaligheid van al Zijn volk. Spr., die weet dat God hem tot deze gemeente geroepen heeft, wenscht in zijn prediking enkel en alleen te wijzen op God Drieëenig. Spieker hoopt dat door zijn prediking het welbe hagen Gods verheerlijkt wordt. Als tekstwoord waarmede spr. zich aan zijn nieuwe gemeente verbond, koos hij Joh. 6 vers 37: ..Al wat Mij de Vader geeft, zal tot Mij komen en die tol Mij komt. zal Ik geenszins uitwerpen". Bij de ontvouwing van dit tekstwoord stond spr. uitvoerig stil bij het antwoord op de vraag wie er ko men tot Christus; voorts wat het komen inhoudt en tenslotte welke belofte God heeft voor hen, die alzoo tot Hem komen. Nadat spr. het verband van deze tekst in de geschiedenis had toegelicht, merkte hij op, dat de Majestent van den Zoon daarin bestaat, dat niemand van Christus' kudde zal achterblijven Echter gaat het genadewerk Gods aan ons komen tot Chris- ius vooraf. Het ware komen tot Christus bestaat in het gelooveri in Hem. Vandaar dat alle komen, nog maar geen waarachtig komen is. God arbeidt aan onze harten om plaats te maken tot het komen tot Jezus. Nadrukkelijk zette spr. uiteen, dat alle ko men tot Christus niet zaligmakend is. Christus vraagt van ons geen bewondering maar aanbidding. Wij dienen er wel op te letten en spr. wenscht daar steeds op te wijzen, dat wie waarachtig tot God en Christus komt niet uitgeworpen wordt. Wij zijn een uitverkoren geslacht, een Ko ninklijk priesterdom. De prediking, aldus spr.. dient ook te zijn een zuivere pre diking van wie zullen ingaan en wie zul len buiten blijven staan. Onze bazuin dient er een te zijn die een zuiver geluid geeft. Een heerlijk voorrecht is het te weten, dat God niet uitwerpt hen. die waarachtig met hun nooden en behoeften der ziel tot Hem komen. Daarvan getuigt ook Christus als Hij zegt: „Komt tot Mij, gij allen die vermoeid en belast zijt en Ik zal U rust geven". Ds. Ottevanger eindigde met den wensch uit te spreken, dat de saamge- vlochten band der liefde in het midden der gemeente mocht worden gevonden, en met iiet verzoek om gedurig te bidden cn te danken om het welbehagen Gods. Nadat gemeenschappelijk was gezongen, richtte spr. zich tot zijn ambtsbroeders en enkele kerkelijke colleges. Zijn bevestiger dankte hij voor de treffende Inleiding tot zijn herderlijk werk. Aan het einde van zijn toespraak herdacht spr. den arbeid van wijlen ds. Hartwigsen, wiens plaats hij thans zal komen te vervullen. Onze hulp, aldus besloot spr., zij in den naam des Hee ren. Die hemel en aarde gemaakt heeft. Na het uitspreken van den zegen zong de gemeente staande haar nieuwen predi kant Ps. 119 vers 9 „Doe bij Uw knecht wel dadigheid, o Heer" toe. Ds. Ottevanger dankte tenslotte voor deze bede en sprak den wensch uit. dat God deze bede aan gemeente en leeraar mocht ver vullen. Na afloop van den dienst heeft de nestor der predikanten, ds. M. J. Punselie in de consistorie nog een kort woord tot ds. Ot tevanger gesproken. MUZIEK OP DEN NATIONALEN FEESTDAG. Het muziekgezelschap „Werkmans Wils kracht" heeft het initiatief genomen, en daartoe ook toestemming gekregen, om morgenavond te 8 uur een rondgang te maken door verschillende Izoo mogeltyk alie) versierde straten hier ter stede. Het feestconcert, dat het Leidscbe Poli tic-muziekgezelschap morgenavond in der. tuin van Oud - Hortuszich t hoopt te geven, is voor iedereen gratis toegankelijk. MIL IT ARIA. De Commandant van het 6e Regiment veldartillerie heeft een aanbesteding ge houden voor de levering van hooi. stroo en turfstrooisel over het tijdvak van 1 Novem ber t/m. 31 Januari 1939. Benoodigd zijn 50.000 kg. hooi, 2000 kg. stroo. 90.000 kg. turfstrooisel. Er waren 9 inschrijvers t.w.: N.V. Veenderij Erven Mr. I. A. v. Rooien te Bergendheim turfstrooisel 0.115; N.V Turfstrooisel kantoor te Rotterdam idem 0.109: N.V. Mij. v. d. Griendt's hand.exploi- tatie te Griendt's veen idem 0.113; N.V. Turfstrooisel fabriek „Trio" te Vroomshoop idem O.IU; N.V. Oud Schonebeeken turf strooisel fabriek te Erica idem 0.109; J. T. H Wismeyer te Rotterdam hooi 0.321; A. P. Taselaar te Rotterdam idem 0.353: M. Romijn te Voorschoten idem 0.354; Huls man en Lankhuyzen te Den Haag idem 0.375; J. T. H. Wismeyer te Rotterdam stroo 0.22; M. Romijn te Voorschoten iedm 0.26. De prijs is berekend per 10 kg. De levering is voorioopig gegund aan: Hooi en stroo: J. H. T. Wismeyer. Turfstrooisel N V. Oud Schonebeeken. De dienstplichtige wachtmeester Ver vaart van het 6e Regiment veldartillerie is bij genoemd regiment aangenomen als wachtmeester capitulant. Van 5 t/m. 10 September zal de dienst plichtige wachtmeester v. Haarlem een gascursus volgen bij het 2e Regiment veld artillerie te den Haag. Op 15 September as. komen bij het 6e R. V. A. voor 24 dagen herhalingsoefenin gen: de administrateurs van de lichting 1932 en 1934 onder de wapenen. De Wethouders van Sociale Zaken en van Financiën, de heeren J. J. van Stra len en M. G. Verwey zijn verhinderd Woensdag a.s. spreekuur te houden. Onze plaatsgenoot, de kunstschilder G. A. Schrijvers mocht van het kabinet van Z. K. H. Prins Bernhard een dankschrijven ontvangen voor de aanbieding van een door hem vervaardigd portret van H. K. H. prin ses Beatrix. De Commissaris van Politie herinnert belanghebbenden aan de op 18 Aug. LI. In werking getreden verordening op de Speel apparaten. In verband hiermede zal van Donderdag 8 Sept. a.s. af tegen de overtre ders dier Verordening proces-verbaal wor den opgemaakt, terwijl de toestellen en voorwerpen, waarmede de overtreding ls gepleegd, worden inbeslaggenomen. In aansluiting op ons bericht van Don- dag jj. deelt men ons mede dat ook de aanvang van de school voor lager onder wijs van de stichting voor Montessori-on- derwijs (Geversstr. 46. Oegstgeest)voorioo pig is uitgesteld. Zaterdagmiddag is de 8-jarige P N. uit de Langestraat zoo onnadenkend go*-' veest om zijn 7-jarig broertje een bran dend sigaretteneindje in den broekzak te stoppen. Het vuurtje bleef smeulen, zoodat op een zeker oogenblik midden op de Bree- straat de broek van het ventje in brand Stond. Omstanders verwijderden het bran dende kleedingstuk, waarna de E. II. D. den jongen, die niet-ernstige brandwonden had bekomen, ter behandeling meenam naar het Academisch Ziekenhuis. De polltie- brandweer verscheen zelfs met dc motor spuit ter plaatse! Twee brugwachters van de Biauw- poortsbrug hebben Zaterdagavond met eenlge emmers water een begin van brand gebluscht bij den opticien R. aan het Gal gewater hoek Morschstraat. De politie alhier heeft den 38-jarigen Leidschen opperman P. H, K. aangehouden, die Zaterdagnacht een spiegelruit van den winkelier K. aan het Rapenburg had ver nield. De kostelooze inenting tegen pokken, uitsluitend voor kinderen beneden 2 jaar, waartoe op Woensdag e. k. op het bureau van den Geneeskundigen Dienst gelegen heid zou worden gegeven, is tot nader be richt uitgesteld. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 29 Aug. 52, Dinsdag 30 Aug. 54. Woensdag 31 Aug. 54. Donderdag 1 Sept. 53, Vrijdag 2 Sept. 53 volwassen personen. In totaal 266 personen. N. N. Verzoek het u verschuldigde huur bedrag voor de twee maanden te voldoen. Geef de goederen nog niet af, voordat een en ander ls betaald. Primeurs de la Salson Caviar frais Huitres Impériales de Zélande Homard frais Paté de foie gras de Straszbourg Perdreau Jeune STATIONSWEG, LEIDEN, TEL. 2843. 6771 (Ingez. Med.) Reservisten der Maginot- linie onder de wapenen geroepen. Havas meldt uit Parijs: In verband met den internationalen toestand hebben de officieren en man schappen, die met verlof waren, order gekregen zich naar hun garnizoens plaatsen te begeven. Reservisten van de Maginot-linie zijn onder de wapenen geroepen. OPHALEN HUISVUIL. In verband met de viering, van den Na- tionalen Feestdag zal het ophalen van huisvuil uit die perceelen, welke gewoon lijk op Dinsdag worden bediend, nu plaats vinden op Donderdag d.a.v. Bewoners van deze perceelen wordt der halve verzocht Woensdag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. 6767 De JDirecteur Gem. Reiniging. en het Luchtvaartfeest op Schiphol, op den Nationalen Gedenkdag, Dinsdag 6 Sep tember en volgende dagen, per luxe tou ringcar. - Een tocht vol bekoring en vol doening. - Prijs per persoon f. 1.75. Vertrek vanaf Beestenmarkt v.m. 9 uur. Terug in Leiden 6 uur. Plaatsbespreken gratis. STATIONSWEG 47a. 8740 (Ingoz. Med.) RIJ WIEL DIEVEN AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft onder verdenking j van rijwieldiefstal den 24-Jarigen M. F. B aangehouden, die bij het verhoor bekende in Leiden en Zoeterwoude een tiental fiet sen te hebben ontvreemd. Als verdacht van medeplichtigheid ls aangehouden de 28-ja- rige J. R. alhier, die na verhoor op vrije voeten is gesteld. De lïülde van de jongeren aan H.M. de Koningin. Over de hulde van de Nederlandsche jon geren te Amsterdam morgenavond aan H. M. de Koningin, kan nog het volgende me degedeeld worden: Om vijf uur verzamelen de verschillende deputaties van de jeugd uit alle gemeenten •ran het land zich met de gemeentevlaggen In het stadion, waar bij zich om half zeven de deputaties van de landelijke vereenigin- gen. die deelnemen aan deze hulde voegen. Om kwart voor zeven volgt de opstelling van den stoet, waarna de afmarsch om kwart over zeven plaats heeft. In den stoet loo- pen verscheidene jeugdmuziekcorpsen mede De stoet wordt geopend door de deputa ties van de landelijke vereenigingen. Dan volgen de gemeentevlaggen van Ned.-Indië cn de vlaggen van Suriname en Curacao. Vervolgens komen de gemeentevlaggen pro- vinclegewijs, alfabetisch gerangschikt, zoo dat Drente vooroploopt, en van de Dren- sche gemeente de gemeente Anloo aan het hoofd gaat. Van het stadion gaat de stoet langs Stadionplein, Amstelveenscheweg, Overtoom, Nassaukade. Rozengracht, Wes- termarkt, Raadhuisstraat, N.V. Voorburg wal en Paleisstraat naar Den Dam. waar cm negen uur de plechtigheid aanvangt. Als H.M. de Koningin op het balcon var. het paleis is verschenen wordt eerst „Wilt he den nu treden" gezongen. Na een kort en plechtig oogenblik, zal de Koningin een wimpel, in oranje kleur, met een blauw op schrift hechten aan een van de gemeente vlaggen, waarop vervolgens aan alle ge meentevlaggen deze wimpels worden aan gebracht en omhooggeheven. De plechtig heid eindigt met het Wilhelmus. Voor dezen avond ls naast de gewone feestverlichting van den Dam, gezorgd voor een extra-ver lichting, die met strijklicht van de daken der omliggende huizen de deelnemers in een helder daglicht zet. Na de plechtigheid marcheeren de deel nemers van de Dam via de Mozes en Aaron- straat naar de N.Z. Voorburgwal om vervol gens langs dezelfde route als op den heen weg naar het stadion terug te keeren, van waar de deputaties met de gemeentevlag gen huiswaarts keeren. DE POSTVERBINDING DOOR DE LUCHT MET NEDJNDHS Naar wij vernemen zullen de heeren A. P. F. Duynstee en W. R. van Goor, onderschei denlijk hoofdinspecteur der posterijen en inspecteur der posterijen, chef van de vier de afdeeling op 17 Sept. per K.L.M. naar Indië vliegen. Zij worden den 22en dezer te Batavia verwacht. Het doel van deze reis is het maken van een studie van den post- vllcgdienst. Hier te lande teruggekeerd zul len de heeren over dit onderwerp een rap port uitbrengen. De bedoeling ls om na te gaan of verbeteringen In de postverzending door de lucht mogelijk zijn. Personeel van de rijkstelefoon. Reünie te Haarlem. In de groote muziekzaal van restaurant Brinkman te Haarlem ls de Jaariijksche reünie van de telefoonpersoneel gehouden. Den heer H. van Glessel, algemeen secretaris van den centralen bond van Nederlandsch past-, telegraaf- en telefoon personeel (C.B.P.T.T.) te 's-Gravenhage, gaf een overzicht van de in het afgeloopen jaar gevoerde acties en bereikte resultaten. De heer H. T. van Engen, electrotech- nlsch ambtenaar te Haarlem, hield een voordraoht over „de automatiseering van den telefoondienst en haar gevolgen". Er volgde een geanimeerde gedachten- wisseling. In de middagvergadering sprak de heer H. B. Berghuys, algemeen-secretaris van de Nederlandsche vakcentrale, over het on derwerp: „de aantasting van de vrije be schikking van de vrouw cn beroepsarbeid". Hij concludeerde als volgt: „Tegen het voorontwerp-Romme zijn ernstige bezwaren in te brengen en wel om de volgende redenen: le. Het gaat uit van nrincipieele opvat tingen over de taak der vrouw, die wij niet kunnen onderschrijven. 2e. Het beperkt de persoonlijke verant woordelijkheid van man en vrouw tegen over eigen gezin, zonder de noodzakelijk heid van dit Ingrijpen te hebben aange toond. 3e. Het zal In de practische uitwerking daar, waar van nood gesproken zou kun nen worden, geenerlei nuttig effect hebben. 4e. Het accepteeren van de beginselen van den minister leidt er toe ln de toekomst niet enkel den arbeid van de gehuwde vrouw te beperken, maar ook de ongehuw de uit allerfel betrekkingen te weren, om dat zij er ln dezen gedachtengang „van na ture" eigenlijk niet thuis hoort, maar haar taak uitsluitend behoort te vinden in het gezin, of zoo zij niet trouwt, ln de zg. „vrou welijke beroepen". Na eenige discussies vereenlgde de vergadering zich met deze conclusies. Daarna kwam ln bespreking de betaling der pensioenpremie. De ambtenaren beta len jaarlijks 10"/o van het salaris voor later te ontvangen pensioen; 5'/,"/» is bestemd voor het weduwe- en weezenpensioen. De ongehuwden voelen het als een onbillijk heid, dat ook zij die geen weduwe of weezen nalaten toch daarvoor moeten bijdragen. Zij wenschen. dat tegenover de zen betaal-plicht een ontvang-recht wordt gesteld. Met algemeene stemmen is een re solutie aangenomen, waarin aan de regee ring wordt verzocht wel te willen bevorde ren, dat de pensioenwet 1922 (Staatsblad No. 240) worde aangevuld als volgt: „De ambtenaar of gepensionneerde amb tenaar, die ongehuwd, weduwnaar of we duwe ls, kan een meerderjarig huisge- noot(e) aanwijzen, die in aanmerking komt voor een pensioen, gelijk aan het weduwen- pensioen. Voor dit pensioen zijn de rege len van het weduwen-pensioen van over eenkomstige toepassing. De aanwijzing wordt nietig bij het huwe lijk van de (n) ambtenaar". MOTOR GESLIPT. Op den hoek van de Hoogstraat en de Harm Smeengekade te Zwolle is vanmor gen een verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 14-jarige Everharda Vosselman uit Zwolle het leven heeft gekost. Het meisje reed achter op den motor bij haar vader, bij het remmen van een nade rende bus slipte de motor. Het meisje sloeg van de duo en werd met een zware hersenschudding opgenomen. Kort na het ongeval is het kind over leden. JONGETJE TEGEN EEN AUTO GELOOPEN. Te Rouveen (O.) is de 8-jarige Klaas Visser, die met zijn vriendjes achter een vrachtauto holde, op het moment dat hij het voertuig losliet, pardoes tegen eer. uit tegenovergestelde richting naderende per sonenauto geloopen. Het kind was op slag dood. HET EEUWFEEST VAN HET STEDELIJK MUSEUM TE UTRECHT. Op luisterijke wijze werd vanmiddag on der groote belangstelling in de fraai ge restaureerde Nlcólaikerk te Utrecht met een plechtige herdenkingsbijeenkomst, het honderdjarig bestaan van het stedelijk museum gevierd. Onder de vele wereldlijke ep geestelijke autoriteiten, die deze plech tigheid bijwoonden, merkten wij oa. op: de commissaris van de Koningin in do ■provincie Utrecht, jhr. rar. dr. L. H N. Bosch ridder van Rosenthal en de aarts bisschop van Utrecht, dr. J. de Jonge. WEER EEN CHINEESCH PASSAGIERS VLIEGTUIG AANGEVALLEN. Een Chineesch passagiersvliegtuig, op weg van Honkong naar Joennan. ls van ochtend aan de grens tusschen Kwantoen; en Kwangsi door Japansche vliegtuigen aangevallen en. tot dalen gedwongen. De benzinetanks waren door kogels getroffen, doch de passagiers, onder wie verscheidene Duitschers, hadden geen verwondingen op- geloopen. HET VLIEGONGELUK TE EDMONTON. Het vliegongeluk te Edmonton heeft reeds 11 dooden geëischt. JAPAN OPNIEUW DOOR TAIFOEN GETEISTERD. De districten Osaka en Kobe zün heden door een ernstige taifoen geteisterd. DUITSCHE JOURNALISTEN AANGEHOUDEN. Tijdens een inspectietocht door het ge bied der woelingen in Palestina ziln giste ren dc vertegenwoordiger van het Duitsche Nieuwsbureau en de vertegenwoordiger van den „Voelkischer Beobachter" in de nabijheid van Nabloes door Engelsche mili tairen aangehouden en aan den Hive ge visiteerd. Ook de auto werd geheel door zocht, Beiden werden daarop naar een militair kamp gebracht, waar den vertegen woordiger van den Voelkischen Beobachter een fotografie-toestel werd afgenomen. Na een gedwongen verblijf van ongeveer twee uur in het in de gloeiende zon gelegen kamp kregen de Duitsche journalisten toe stemming door te rijden. JUBILEUMFEESTEN. MORGEN, DINSDAG 6 SEPT. wederom Entree 25 cent (rechten inbegrepen). DE DIRECTIE. 6772 (Ingez. Med.) G EMEENTERAADS VERKIEZINGEN IN BELGIË. Op 9 October a.s. zullen in de 2671 Bel gische gemeenten gemeenteraadsverkiezin gen gehouden worden. Er zijn 5.404.271 kiezers, van wie 2.621.45441 mannen en 2.782.820 vrouwen, opgeroepen. Geen reden tot ongerustheid Maatregelen voor de veiligheid. Havas meldt uit Parijs: In verband met den internationalen toestand en naar aanleiding van de aanzienlijke versterkingen van de Duit sche troepen cn het Duitsche mate riaal aan de Fransche N.-O. grens, heeft de Fransche regeering zekere veilig heidsmaatregelen moeten nemen. Zoo moesten reservisten onder de wapenen geroepen worden om de sterkte der vestingtroepen op peil te houden. Offi cieren en manschappen, die met verlof waren, moeten naar hun garnizoens plaatsen terugkceren. Het betreft hier dus onvermijdelijke voorzorgsmaatregelen, waarover men zich, niet ongerust behoeft te maken. Trouwens, aldus wordt verklaard, koel bloedigheid van de openbare meening is een der belangrijkste factoren voor de handhaving van den vrede. Boven dien is volgens de laatste berichten veeleer sprake van een ontspanning i" den algemeenen toestand. CONGRES VAN BRITSCHE VAK- VEREENIGINGEN GEOPEND. der Vandaag ls te Blackpool het congres „trades unions" geopend. ,jn De voorzitter, Elvln, betoogde ln w openingswoord onder meer, dat Tsjecjjj Slowakije tegen alle aanvallen verdwip moet worden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2