Het veertigjarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin 1 MAANDAG 5 SEPTEMBER 1938 No. 24062 De feestelijke intocht in de hoofdstad HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. 79sie Jaargang dagblad voor leiden en omstreken Amsterdam in feesttooi bejubelt de Landsvrouwe Zeshonderdduizend toeschouwers in Scheveningen Geval van kinder verlamming te Leiden geconstateerd verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad 'gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling ■Woensdags en Zaterdags 50 ets, bi) maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets., porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Po*tchëque> en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.1$ Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.J Dit is dan eindelijk de groole dag voor Amsterdam, een hoogtij dag, zooals in de geschiedenis van de hoofdstad slechts met groote tusschenpoozen voorkomt. Koningin Wilhelmina houdt Haar feestelijken intocht, om den dag te herdenken, waarop Zij veertig jaar geleden, in diezelfde hoofdstad gekroond werd tot Koningin der Nederlanden, en er heerscht vreugde alom in de hoofdstad. Ondanks de soberheid, die moest worden betracht als gevolg van den ernst der tij den, waaronder ook Amsterdam gebukt gaat. zijn alle belangrijke punten der stad, en Is ook de geheele intochtsweg smaakvol en feestelijk versierd, terwijl de feeststem ming, welke vandaag een hoogtepunt door maakt, eigenlijk reeds sedert 31 Augustus niet meer uit de straten der stad is gewe ken. Reeds vroeg in den morgen was het zeer druk ln de binnenstad, maar het was een andere dan de gewone Maandagmorgen- drukte. De zakenlieden, die op een gewo nen Maandagochtend het beeld van Dam rak en Kalverstraat beheerschen, vielen nauwelijks op tusschen de Oranjegetooide, feestelijke menigte, welke zich langs Kal- rerstraat, N.Z. Voorburgwal en Leidsche- straat, voortbewoog met de bedoeling, zich ergens een plaatsje te veroveren langs een der straten of pleinen, welke tezamen den intochtsweg vormen. Het versierde Haarlemmermeerstation. Begrijpelijkerwijze stond de plaats van aankomst, het Haarlemmermeerstation, in het centrum der belangstelling, en hier en langs de Lairessestraat had de politie dan ook tijdig voor een afzetting en maatregelen tot ordening van het verkeer moeten zor gen, om vooral ook den Amstelveenscheweg niet vroegtijdig te laten blokkeeren. Sober maar smaakvol Is het Haarlemmer meerstation versierd. De gevel is afgezet met slingers groen, terwijl de daklijst van het Stationsgebouwtje een versiering draagt van groen en oranjekleurige bloemen. Ter- rijde van den ingang zijn oranjedoeken en vlaggedoek in de nationale kleuren gedra peerd. En tegen den voorgevel rechts van den uitgang, is met behulp van een groot baldakijn een soort loge gebouwd, waarin Hare Majesteit zal plaats nemen om de ranghulde van het Toonkunstkoor in ont vangst te nemen. De bovenkant van het baldakijn, waarvan zware franje's afhan gen, wordt gevormd door een gedrapeerd velum, terwijl de achtergrond van de loge, die tegen den muur van het stationsgebouw is aangebracht, bestaat uit blauw fluweel, vaarop oranjebanen een smaakvolle versie ring vormen, zoodat het geheel, Nassau- blauw en Oranje, is gehouden in de heral dieke kleuren van ons Koninklijk Huis. Ter weerszijden wordt de loge min of meer afgesloten door hooge. groene planten en ten smaakvole bloemversiering, welke aan den binnenkant is aangebracht. Masten met verticaal neerhangend vlagge doek voltooiden het feestelijke beeld van de plaats, waar de Koningin haar intocht in de hoofdstad zal beginnen. In afwachting langs den intochtsweg. Het gedeelte van de Com. Krusemanstraat dan den kant van het Haarlemmermeer- station, is ten deele vrij gehouden Hier nemen de infanterie-troepen, welke langs net eerste stuk van den intochtsweg de af zetting vormen, hun plaatsen ln. Zij staan ter weerszijden langs de Krusemanstraat, en even voorbij den hoek van den Amstelveen- seheweg tot aan de Lassusstraat. en dan ™6t. tot den hoek van de Dufaystraat, een terefront van reserve-officieren. Ongemerkt ïaat de Krusemanstraat over in de Lairesse straat, waar langs het eerstvolgende, iets breedere gedeelte, de Amsterdamsche Vrij willige Burgerwacht staat opgesteld. En ver eer achter deze troepen, verder voorbij deze ''zettingen, en ook op balcons, uit ramen zelfs op daken, slechts menschen, ge- spannen en feestelijk afwachtende men teen, die den geheel fraaien. breeden en smaakvol versierden verkeersweg omzoomen, tjant op eenvoudige wijze heeft men in de tbrn. Krusemanstraat en De Lairessestraat zeer kunstzinnig effect weten te be- 'e'ken, door het aanbrengen van schuin «Plaatste metalen draagstangen aan eiken 'antaarnpaal waarvan in drie gescheiden aanen de kleuren van onze nationale vlag aitangen, welke banen in een ruime boog allen en aan den achterkant van de draag- V?' dus dicht bij de paal, worden opge- •nnden. En dan hebben de bewoners zich •enmin onbetuigd gelaten, zoodat vele hui- versierd zijn. Wcurige beeld van de te volgen route j°,ri11 verhoogd door de lange rij van vaan- aaie men aanschouwt als men langs de "«rang kijkt. Want op eenigen afstand voor de afzetting en op korten afstand van elkaar staan langs den geheelen weg, van de plaats, waar de militaire afzetting ophoudt tot daar, waar zij nabij den Dam weer be gint, de vaandeldelegaties van bijna 650 vereenigingen en organisaties op verschil lend gebied, vaandeldragers met een of twee gedelegeerden, die langs den geheelen weg de Koningin namens de tienduizenden Nederlanders, die zij vertegenwoordigen, een vaandelhulde brengen. In de binnenstad. In dichte drommen staan de menschen bij het Jan Willem Brouwersplein en in de Van Baerlestraat, waar de route langs het versierde Concertgebouw loopt om even later rechtsom de Paulus Potterstraat in te buigen, waar op het middenpad tegen over het Stedelijk Museum banken zijn ge plaatst, welke plaats bieden aan meer dan 600 ouden van dagen, verpleegden uit ge stichten, die hier rustig en zonder te veel inspanning den stoet kunnen zien passee- ren. Links van het Rijksmsuseum buigt de haag van menschen langs de Stadhouders kade naar het Leidsche Boschje en over de brug naar het Leidscheplein. Beide pleinen zijn fraai versierd met hooge palen, waar van kleurige wimpels en wapendgeken af hangen. Feestelijk is de indruk, die de hooge gebouwen, zakengebouwen, hotels en het modemagazijn van Hirsch maken. Nooit waren er ook zoo- veel auto's Lijeen. Er zijn Zaterdag vele bezoekers van den zeevaartdag te Scheveningen ge weest. die het hebben gewaagd een schatting te maken van het aantal menschen. dat de oefeningen van de vloot ter zee en in de lucht heeft gade geslagen. Het gevaar bij iedere schat ting is, dat men enkele tienduizenden te veel of te weinig noemt, terwijl daar voor den zeevaartdag nog bijkwam, dat de menschen niet op een bepaalde plaats bijeenstonden, maar op alle mo gelijke manieren probeerden de de monstraties te volgen. Men heeft dan ook verschillende getal len kunnen lezen, varieerend van 100,000 tot 1 millioen. De Haagsche politie evenwel heeft de menschenmassa het best kunnen over zien en schat het aantal menschen, dat de middagoefeningen bijwoonde op ongeveer 200.000. Vanaf de visschcrs- havcn tot aan het Zwarte Pad aan de Noordzijde van den Gevers Deynoot- weg, d.w.z. een lengte van 2 K.M., met een diepte van 1 K.M. landwaarts, stonden de auto's geparkeerd. Hieruit concludeert de politie, dat er ongeveer 10.000 wagens in Scheveningen waren- Tusschen 6 en 1 uur ging de helft stad- waarts, maar na 7 uur kwamen er nog meer terug, zoodat gedurende de avond oefeningen zeker 12,000 auto's in Sche veningen een plaats vonden. Verkeers- experts verklaarden, dat zij nog nooit zulk een massa wagens bijeen hadden gezien. De politie heeft tenslotte nog berekend hoeveel menschen op den boulevard hebben gestaan. Dit moeten er 400.000 geweest zijn, zoodat men alle andere plaatsen meegerekend zeker tot een totaal van 600.000 menschen komt. Zoo groot was de belangstelling in Nederland voor dezen vlootdag. De smalle Leidschestraat, de drukke, doch gedistingeerde winkelstraat, biedt een zeer fraaie doorkijk, dank zij de prachtige ver siering van prof. Huib Luns. Zware wapen schilden met kleurige labarums en zware koorden, overwelven op negen plaatsen als prachtige eerepoorten de straat. Voller en drukker wordt het naarmate men dichter bij den Dam komt, langs Ko ningsplein, Singel en N.Z. Voorburgwal, waar tusschen de fraai versierde zakengebouwen, vooral de versieringen der groote dagblad gebouwen, opvallen. En dichtbezet en vol is het natuurlijk vooral op den Dam. hoewel de Koningin hier pas tegen 4 uur kan wor den verwacht. net uur nadert. Bij het Haarlemmermeerstation merkt men echter wel, dat de groote gebeurtenis nu weldra een aanvang zal nemen. Tegen het tijdstip van aankomst van de Koningin arriveert het eere-escorte van het eerste regiment huzaren, dat de stoet zal bege leiden. De honderd onder-officieren en manschappen, in veldtenue met lichte be pakking, onder commando van een rit meester en drie luitenants, stellen zich op in twee gelederen, op den Amstelveensche weg, met het front naar het station. Voor het station heeft zich een eerewacht in militair-aandoende, doch bij de weer macht onbekende uniform, opgesteld. Het zijn de studenten-weerbaarheidscorpsen van het Utrechtsche. Leidsche en Amster damsche Studentencorps, tezamen onge veer 200 man onder commando van den heer G. J. Kolff, commandant der Utrecht sche Studenten-weerbaarheid. Rechts van het stationsgebouw, terzijde van de koninklijke loge, hebben zich de zangers opgesteld van het Toonkunstkoor, te zamen met de 20 blazers die de zanghulde zullen begeleiden. In de buurt van het dirigeergestoelte zien wij Mengelberg, die de zangers zal dirigeeren. Inmiddels rijden auto's af en aan met de autoriteiten, die bij de ontvangst van Hare Majesteit aanwezig zullen zijn. Zij verzamelen zich in de wachtkamer van het stationsgebouw. De zaal is voor deze gele genheid ontruimd en met behulp van tapij ten, planten en bloemen, herschapen in een fraaie receptiegelegeriheid. Voor een der fraaie tapijten, waarachter het buffet geheel schuil gaat. staat de zetel, waarop de Landsvrouwe, tijdens de begroetingsrede, zal plaats nemen. Het achterste, tegenover de wachtkamer gelegen perron, van het gewoonlijk zoo rustige, onopvallende Haarlemmermeer station, heeft eveneens een metamorfose ondergaan. Met behulp van getimmerde, oranje en blauw geschilderde houten zui len, waaroverheen een gedrapeerd tapijt is aangebracht, heeft dit perron een smaakvol aandoende overkapping gekregen terwijl het verder met bloemen en groen is versierd, evenals de weg. die van het perron naar de tot ontvangzaal ingerichte wachtkamer leidt. Ter rechterzijde, met het front naar den kant, waar de koninklijke trein zal voor rijden, staat de eerewacht opgesteld, be staande uit 100 man, met acht tamboers, vaandel en vaandelwacht, van het vijfde regiment infanterie, in veldtenue zonder bepakking, onder commando van een kapitein met drie luitenants als sectie commandanten Op den rechtervleugel, naast de tamboers en hoornblazers staat het muziekcorps van het vijfde regiment infanterie. De aankomst. Op het vastgestelde tijdstip komt een locomotief in het gezicht, trotsch voorop den koninklijken standaard voerend en in matigen vaart den koninklijken trein trek kend, welke bestaat, behalve uit stootwa- gons. uit het bruine salonrijtuig van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, waarin hebben plaats genomen, de direc teur der Spoorwegen, prof. ir. Goudriaan, de inspecteur van het vervoer ir Berdenis van Berlekom, ir. Schulte van Weg en Werken en ir. Goedkoop van de afdeeling tractie. Dan volgen, glanzend blauw en versierd met een gouden gekroonde W. twee ko ninklijke salonrijtuigen en een bagage rijtuig. Het „geeft-achtsignaal" voor de op het perron opgestelde eerewacht heeft geklon ken. Stram in de houding staan de man nen als de trein, die over Gouda, Woerden. Breukelen, Nieuwersluis, Hoofddorp en Amstelveen uit Den Haag is gekomen, langzaam langs het perron schuift en pre cies op de juiste plaats stopt, zoodat het trapje, waarlangs de hooge reizigster uit het koninklijke rijtuig het perron kan be treden, juist bij den uitgang van het salon rijtuig staat. Snel heeft burgemeester de Vlugt zich naar het salonrijtuig begeven om de Ko ningin in de hoofdstad te verwelkomen. Een enkel kort bevel en de eerewacht pre senteert het geweer op het moment, dat de Vorstin zich aan den uitgang van het sa- ionrijtuig vertoont en allen staan stil, zij die niet in uniform zijn met de hooge hoeden in de hand, als de muziek van het vijfde infanterieregiment statig het oude Wilhelmus doet hooren. Alle lagere scholen voorloopig een week gesloten. Geruststellende verklaring van den burgemeester. Naar wij vernemen is in het Academisch Ziekenh. alhier wederom een patiëntje, lij dende aan kinderverlamming, opgenomen, n.l. een kind, wonende juist buiten de grens der gemeente. Dit is dus het derde geval, dat zich hier ter stede voor doet. De beide eerder gesignaleerde gevallen hebben een gunstig verloop. Naar aanleiding van het bovenstaande deelt de burgemeester ons mede, dat hij na over leg met den directeur van den Geneeskundi gen Dienst alhier en met den Geneeskundig inspecteur der Volks gezondheid in Zuid- Holland betreffende de ook in deze Gemeente geconstateerde geval len van kinderverlam ming, besloten heeft de scholen voor gewoon lager onderwijs, bui tengewoon lager on derwijs en voorberei dend lager onderwijs, benevens de kinderbe waarplaatsen, voorloo pig tot en met 10 Sept. a.s. te sluiten. Nadrukkelijk wijst de burge meester er echter op, dat de te Leiden geconstateerde ge vallen van dien aard of her komst zijn, dat er naar de meening van bovengenoemde autoriteiten geenerlei reden tot ongerustheid behoeft te bestaan en dat hij dezen maatregel uitsluitend geno men heeft om de meest ver gaande voorzorg in acht te nemen, die te rechtvaardigen valt. In het te Leiden of althans in de onmiddellijke omgeving daarvan voorgekomen geval is gelukkig vooruitgang te constateeren. Ten slotte meent de burge meester als gevolg van den door hem genomen maatre gel, wel in overweging te moeten geven om eventueele openbare of particuliere kin derfeesten of andere bijeen komsten, waar jeugdige kin deren in grooten getale samen zouden zijn, voorloopig uit te stellen. BINNENLAND. Hoe Leiden haar nationalen feestdag vierde (4de Blad). Indrukwekkende vlootrevue te Scheve ningen (éde Blad),. Fraaie feestverlichting te Amsterdam - (Binnenland, 3de Blad). Ernstige autobotsingen te Naarden en Mijnsheerenland (Gemengd. 3de Blad). De wielerkampioenschappen op den weg: Knecht (Zwitserland) en Kint (België) winnaars (Sport. 3de Blad). Osendarp Europeesch kampioen 100 en 200 M. hardloopen (SjJbrt, 3de Blad). Van Swol nationaal tenniskampioen. (Sport, 3de Blad). BUITENLAND. De ontspanning inzake Tsjecho-Slowakije houdt nog aan (3de Blad). Onthulling van een Amerikaansch gedenk- teeken in Frankrijk. Amerika en Frank rijk hebben dezelfde idealen (Buiten land, 3de Blad). Heden begint het Nazi-congres te Neuren berg (Buitenland, 3de Blad). Om Hankau wordt hevig gestreden (3de Blad). Hongarije en Irak voeren den dienstplicht in (Buitenland, 3de Blad). Ernstige vliegramp bij Londen. Hen öoo- den (Buitenl. Gemengd, 3de Blad». ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Dan, nadat de Koningin de eerewacht geïnspecteerd heeft, begeeft Zij zich. be geleid door burgemeester de Vlugt. met wien Zij zich vriendelijk onderhoudt, naar de wachtkamer. Het publiek, dat. wachtende buiten het station, aan den kant van den Amstelveen scheweg, weinig van dit alles heeft kunnen zien, heeft op onnaspeurlijke wijze ge merkt, dat. de Koningin is gearriveerd, en juicht uitbundig, ook al kan men in dit stadsgedeelte niets hooren, van de minuut- schoten, welke in de haven door Hr. Ms. nieuwsten flottieljeleider, de „Tromp" van het moment van aankomst af worden ge geven, totdat de Koninklijke stoet ten Paleize zal zijn gearriveerd. In de wachtkamer werden de aanwezi gen door den burgemeester aan Hare Majesteit voorgesteld. Nadat de Koningin op den daartoe be stemden zetel heeft plaats genomen en al len zich in een grooten kring daaromheen Dat in onze omgeving de bewol king na aanvankelijk af te nemen later weer zal gaan toene men en dat de regenzone, die uit het Westen nadert, ook hier te lande tijdelijk regen brengen zal. De temperatuur zal hierbij zach ter worden. hadden geschaard begroet de burgemeester van Amsterdam, de Hooge Bezoekster met een korte toespraak. Nederland en Oranje! Symbool van een groote meeslepende kracht, aldus spreker. Symbool van een kracht die zich ook in de blijde dagen dezer herdenking manifesteert in een saamhoorigheid en in een eenheid rondom den Troon, welke even grootcch is als bewonderenswaardig. Daarom zijn de dagen van Uwer Ma- jesteits veertigjarig regeeringsjubileum feestdagen van Nederland, feestdagen ook voor Amsterdam. Daarom laten wij voor een oogenblik de zorgen van eiken dag rus ten en voegt zich aan bet daverende .Wil helmus van Nassouwe" de blijde jutel van het „Oranie Boven" in onze stralen cn op onze wegen. En hoe zeer het boven ons welvende wol kendek aan de zonnestralen van oen meer gunstigen tijd het doorschieten nog belet - en hoe somber dientengevolge de levens omstandigheden voor velen ook mogen zijn, in het rotsvaste vertrouwen op God's lei ding óók in het wereldbestel cn *n h°t leven van land en volk gaan wij op voci- bccld van Uwe Majesteit, onder de banier van Oranj'e met moed en volharding voor waarts. wetende dat Hij die het Ai bestiert, O' k deze tijden ten goede keeren kan. En het is deze wetenschap, die ons oot moedig het hoofd doet buigen cn ons sa- nvoegt in de bed*\ dat'dp Aamachtige Uwe Majesteit lang èr voor Haar Hul® cn voor ons Vaderiend sparen moge. tykeink nringe met Zijn gunst en ge^e da* Ne derland hier als overzee onder Haar peering weder iaren beleven moge, waar in welvaart en bloei zich aan breeae gees telijke ontwikkeling zullen paren.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1