De vlootrevue te Scheveninge LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 5 September 1933 Meer dan honderdduizend toeschouwers Een bijzonder interessant schouwspel Vocht is de vijand van den rheumatieklijdei' URODONAL O— Het is niet overdreven, wanneer wij zeggen, dat Zaterdag meer dan honderdduizend menschen te Scheveningen de demonstra ties van de vloot zoowel op zee als in de lucht hebben bijge woond, want nog nooit zagen wij den boulevard met alle aan grenzende terrassen en het strand zoo vol van menschen, die slechts oogen hadden voor wat zich op zee en in de lucht afspeelde. Waarheen men ook zijn oog richtte, overal zag men publiek, vaak gewapend met kijkers van allerlei soort, dat in spanning ieder onderdeel der demonstraties volgde. En zij had den genoeg te zien, want in bonte rij werden de oefeningen afgewerkt, door de microfoon toegelicht door de luitenants-ter-zee lste klasse Kruys en Bussemakers, ten minste in zooverre zij niet letterlijk werden „overstemd" door het gebulder der kanonnen, het geratel der luchtafweermitrailieurs en het gedaver van de vliegtuigmotoren. Om precies half vier begon het défilé, waaraan deelnam een bataljon marine- troepen onder bevel van den lultenant- tolonel der mariniers F. Lugt. Het bataljon bestond uit de tamboers en pijpers der ma riniers, het starmuziekcorps uit den Helder, ten compagnie adelborsten uit den Helder met vaandel, twee compagnies mariniers uit Botterdam met vaandel en een com pagnie matrozen uit Vlissingen. Aan het défilé namen verder nog deel leerlingen van het matrozeninstituut der Koninklijke Nederlandsche zeil- en roeivereeniging te Amsterdam, van de „de Ruyterschool" te Vlissingen. van de zeevaartschool te Sche veningen. van het opleidingsschip voor de binnenvaart „Koningin Wllhelmina" te Amsterdam, van het opleidingsschip voor de binnenvaart „Prinses Juliana" te Am sterdam en van de marconistenopleiding van „Radio Holland" te Amsterdam en ten slotte de deelnemers aan het N. J. V.- zeekamp. Al deze deelnemers aan het défilé had den zich tevoren op den Gevers Deynoot- weg verzameld en marcheerden daarna via Gevers Deynootpleln, Gevers Deynootweg, Wassenaarscheweg en Schuitenweg naar den Boulevard. De belangstelling van het publiek concentreerde zich toen natuurlijk op het voorbijtrekken der troepen, maar zoodra dit was afgeloopen. stormden zij in drommen de trappen af, welke van den boulevard naar het strand lelden, om een goede plaats machtig te werden en dit viel niet mee, want velen hadden het défilé maar uit hun programma geschrapt om de demonstratie van de vloot des te beter te kunnen volgen. De oogen van alle aanwezigen richtten zich toen op het zuidwesten, waar de oor logsschepen, welke men aan den horizon nog slechts kon vermoeden, naderden. De demonstreerende scheepsmacht stond on der bevel van den kapitein ter zee Door man, commandant van Hr, Ms. flottielpe- Ieider „Tromp" De schepen begonnen met in een lange rij van zuid naar noord langs de kust te stoomen tot voorbij de pier. Het zal nog niet vaak zijn voorgekomen, dat Scheveningen zulk een groot deel van de Nederlandsche vloot vlak onder de kust zag en de schepen waren nu wel heel duidelijk omdat de hemel onbewolkt en de lucht totaal helder bleef. Aan deze vlootdemonstratie namen deel twee torpedoboaten, vier mijnenvegers, een kanonneerboot, twee mljnenieggers, vijf onderzeebooten, een flottieljeleider, en de kruiser „Sumatra" De beurt was allereerst aan de onderzee- booten. <üc langzamerhand onder den wa terspiegel verdwenen, waarop onder het publiek weddenschappen werden gesloten waar de duikbooten weer boven zouden komen. Bovendien ontving de heer L. A Mennes een bijzondere herinneringsmedaille voor o'e fraai versierde boot van den Haven dienst. Deze boot was in hoofdzaak werk van den havenrechercheur Harm, geassisteerd door biiïgwachter v. d Berg. terwijl de elcctr. installatie door de Lichtfabrieken, de bloe- 'uen door den Plantsoenendienst waien ser- zbrgd. alles onder medewerking van den Directeur van Gemeentewerken, Verder ontving elke deelnemende boot eer herinneringsbordje. Wegens tijdgebrek (aanvang vuurweTk) kon de bekendmaking en uitreiking van deze prijzen na afloop van de gondelvaart niet plaats vinden, gelijk in de bedoeling had De uitreiking der prijzen zal nu plaats vinden a.s. Woensdagavond, kwart over acht, ln een bijeenkomst van de Jubileum commissie in den Vergulden Turk. De eige naars der booten zijn daar op vertoon van hun deelnemerskaart welkom. Uitvoering op vlonders. Intusschen vond op verlichte vlonders in het Plantsoen en den Witte Singel een uit voering plaats. Waren het op den vlonder >n het Plantsoen de Oranje Gorde en de Princevlag, die een uitvoering gaven, de uitvoering op den vlonder in den Witte Sin- tei werd verzorgd door de Graal en de Rath. Jongenscentrale. Zang en volksdan sen wisselden elkander hier afJ terwijl de Princevlag voor den dag kwam met een tcurlg verzorgd rhythmisch gymnast,ek- hzllet. o. 1. v. Mej. Kellenaers en een vaan- oelgroet met vlaggenparade. Ook deze uit voeringen trokken vrij veel belangstelling en verwierven dankbaar applaus. Op het parkeerterrein aan de Steenstraat, waar T. en D. een hosconcert gaf. ging het gezellig toe Af en toe benaderde de stem ming het 3 October-peil Het vuurwerk. Aan eiken feestdag komt een einde en dus ook aan dien. waarop Leiden het jubi leum van Koningin Wilhelmina heeft wil len gedenken. Maar voordat deze dag ten einde was. wachtte ons nog het traciitlo- neele besluit, dat in de feestgids aangekon digd stond als „jubileum-vuurwerk". Inder daad is dit een jubileum-vuurwerk gewor den. Duizenden en duizenden vulden reeds lang voor het uur van aanvang, dat ln ver band met den laten afloop van de gondel vaart bijna een half uur verschoven werd, net terrein aan den Rijnsburgersingel Tegen elf uur kondigden twee zware luchtkanon- nades het begin aan en daarop volgden in vlot tempo de 76 nummers, waaronder vele groote en prachtige stukken, die het ter rein in hellen gloed zette. Een uitgebreide decoratie, waarin hulde aan H. M. de Ko ningin werd gebracht, besloot het geheel en vormde tevens een met recht „schitterende" afsluiting van Leidens jubileumfeest, dat met zulk een opgewektheid is gevierd. Herdenking in de kerken. De verjaardag en het regeeringsjubiieum van Koningin Wllhelmina zijn gisteren ln vele kerken herdacht. De officieele ker kelijke herdenking van het jubileum zal eerst hedenavond in alle kerken plaats heb ben. In de Pieterskerk hoopt ds. M. J. Pun- selie voor te gaan. In de Geref. Hooigracht- kerk zal ds. H. A. Wiersinga den dienst lelden. Terwijl de schepen wederom zichtbaar werden stoomden de „Tromp" en de „Su matra" van noord naar zuid en op dat oogenbllk lieten zij hun metalen stemmen hooren toen vijf salvo's met de batterijen van 15 c.m.-kanonnen werden afgevuurd. Deze kanonnen hebben een draagwijdte van ongeveer 20 kilometer. De deelnemende schepen gingen hierop in formatie ten anker vlak voor de pier, waar de zee onge veer 8 meter diep is. Terwijl iedereen dacht, dat er een half uur pauze zou zijn, zorgde de marine voor een extra-nummer door de nieuwste driemotorige Dornier wall machine te demonstreeren. De boot daalde tot aller verbazing op de zee. waar bij de piloot de wendbaarheid van het toe stel liet zien. Deze machines worden overi gens hier te land niet gebruikt, maar zijn bestemd voor den marinevliegdienst in Indié. I Stipt om kwart over vijf verscheen een groep van vier zeevliegtuigen. Na allereerst i een ronde boven den boulevard gevlogen te hebben, werden de „Tromp" en de „Su- I matra" na deze rondvlucht door twee mi- chines ingeneveid, waarna twee torpedo- vliegtuigen onder dekking van het nevel- scherm een torpedoaanval ondernamen. Op het groote parkeerterrein op den boulevard stonden evenwel sinds Zaterdag- morgen luchtafweermitrailieurs en lucht doelartillerie opgesteld. Het spreekt van zelf. dat deze artillerie, welke onder leiding stond van kapitein Kok, niet werkloos bleef. En zoo daverden de schoten, welke den vliegtuigen schrik moesten aanjagen, door de lucht: Scheveningen was op dat moment inderdaad vervuld van krijgs rumoer. En terwijl de nevel zich verspreidde over den boulevard, terwijl machines door de lucht ronkten en de afweerschoten knal den, trol; een deel van het publiek weder om stadwaarts, omdat met deze machtige demonstratie het middagprogramma van dezen zeevaartdag was afgewerkt. Vele tienduizenden hebben ook des avonds met groote aandacht het program ma van den zeevaartdag gevolgd. Op de terrassen van de hotels en café's. den bou levard en het strand, overal zag men men schen. Eerst werd een film in de openlucht vertoond van de gebeurtenissen van den afgeloopen dag. Deze vertooning was voor namelijk georganiseerd om hun, die des namiddags niet aanwezig konden zijn, een indruk te geven van de demonstraties. Na de filmvertooning hebben de schepen met hun zoeklichten een demonstratie ge geven, waarna aan boord van Hr. Ms. Tromp en Sumatra vijf lichtgraneten van 15 c.rn en een aantal lichtspoor-projectie len der luchtdoelartillerie. bestaande uit 40 m.m. mitrailleurs, zijn afgevuurd. Deze de monstraties hadden een zeer groot succes, evenals het uitwerpen van parachute- flares uit vliegtuigen. Daarna werd vuurwerk afgestoken van de Tromp en Sumatra. Een mannetaptoc onder leiding van dén'kapelmeester Leisti- kow besloot den dag. Aan de taptoe namen deel de tamboers en pijpers van het corps mariniers, het. stafmuziekcorps der ko- ninklijke marine en een aantal fakkel- ^Na.6afloop van de taptoe hebben de oor logsschepen het anker gelicht om naar Amsterdam terug te keeren niet zee-vas en. op de brug uit te noo- digen. En indetdaad van het hobbelen komt steigeren, heel erg zelis. De gewaar wording is analoog als die op een cakewalk Voor een Z-boot zijn bijzondere 'oeenen noodzakelijk. We doen erg dapper en lachen en wrijven met vuisten in het gezicht, om niet te la en merken, dat we ie'wat pips worden I Maar dit reisje is nog maar een voor proefje. Van de .Tromp' is inmiddels een sloep gestreken. En dit onwezenlijk ding voer ons landrotten althans za, ons aan boord brengen van de nieuwste aanwins, onzer Koninklijke Marine. Het overstappen van Z-boot op sloep is een ongekende sensatie. De afstand wijzig, zich onophoudelijk en bengelend aan een ijze ren trapje vragen we ons met angst en beven af hoe dit avontuur zal afloopen. Maar het loopt goed af. Stevig elkaar vast klampende hebben we de reis gemaakt. We hobbelen dat het een lieve lust is. Van de „Tromp" is de s'atietrap neer gelaten. De eerste-off cler begroet het ge zelschap allervriendelijkst. Het is eerst nog i wat onwennig maa; dan zijn er dadelijk 'Ie officieren, die on; op ons gemak stel len We dwa'en door de gangen van onzen modernen oorlogsbodem. De Inrichting doet ons vergeten, dat we op een kruiser zijn. De verblijven voor off.- eieren en manschappen munten ui door comfort. lede e huisvrouw zal watertanden VOOR DINSDAG 6 SEPTEMBER. Hilversum I, 1875 M. Hnversum ±1, 3ui,5 en 415,5 M. Nationaal Piog.ainma, verzorgd door AVRO, KRO. NCKV en VARA. 8.0u Gram.muzieK; Causerie „De zin van den Nationalen Hoogtijuag Orgelspel m.m.v. hec AVRO-Morgenwijamgfcoor en sonst 8.30 Het KAO-koor en vooraraent „Koningin en Va derland" 9.00 Muziekvei eenigmg „Patrimo nium", Amstelveen 9.10 Gram.muzielt 9.35 Muziekcorps van het Leger des Heils 9.45 Wijdingswoord m.m.v. het AVRO-Morgenwij- dingkoor 10.00 NCRV-orkest en Koninklijke Christ. Zangvereenigmg „Excelsior", Den Haag 10.45 Plechtige Nationale Gedachtenisviering in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. M.m.v. le den van het Concertgebouworkest en Toon kunstkoor o.l.v. prof. dr. W. Mengelberg en solisten (O.a. toespraak door Z.Exc. ar. H. Colijn) 1.00 Het VARA-orkest (Om ca. 1.00 bü het aanschouwen van de keukens van Berichten1.30 Het AVRO-Kinuei kooi met de .Tromp". Indrukwekkend zijn de lnstal. orgelbegeleiding 2.00 Hec KRO-oreest laties voor dsn electrschen stroom. Uren 12.30 Orgelspel 3.00 Reportage van de Natio- sn uren kan men door het schip dwalen Huldebetooging op den Dam te Amster- om dan nog maar slechts een vluchtigen i.eventïon ai g e w iss eld me t g ra mof 00 n- incLruk te h«l>fceri gekregen Zwaar dreunen declae^atoriu^ 5.00 Voor de tLteen - de motoren in de mach 1 nekamer Een 530 Declamatie met muziek 6.00 NCRV- kijkje hier het har van de .Tromp", laat Fanfare 6.30 VARA-orkest en solist 7.00 niet na te imponeeren. VARA-Tooneel 'Om c.a. 7 00 Berichten Wat ons op onze rondwandeling ook op- 8.00 Berichten ANP. 8.10 NCRV-Harmonie- valt is de ver doorgevoerde hygiëne Fiigi- orkest en toespraken tot de stamgenooten in daires van onderscheiden omvang maken f^^NCRvVa^onie^rke^t en ^"engl koor 9.00 Reportage van de Hulde van de Nederlandsche Jeugd aan H.M. de Koningin Het slotstuk van het vuurwerk, een hulde aan de Koninklijke Jubilaresse. Aan boord van Hr. Ms. „Tromp". (Van onzen specialen verslaggever i IJmuidén, dat haar wereldfaam dankt aan haar enorme Sluizen heeft in den vroegen ochtend weinig aantrekkelijks. Althans niet voor journalisten, persfoto grafen en filmoperateurs, die. een tikje slaperig nog. geen weg weten en alleen maar interesse hebben voor Z-booten. De vriendelijke uitnoodigins van de com missie voor den zeevaartdag behelsde in hoofdzaak dithalf tien present bij den toeristensteiger, waar een Z-boot zal komen om de aanwèzigeri aan boord te nemen van Hr. Ms. „Tromp" of Hr. Ms. ..SumatraEn het was tegen half tien en het gezelschap was Mi den tQeristensteiger. maar het speurend oog kon geen Z-boot ontdekken. Wel lag er een marinevaaTuig. evenwel niet van het aangegeven type. En. een overigens vriendelijk officier was weinig hoopvol in zijn mededeelingen door te zeggen, dat hij voorloopig niet met aijn boot van den steiger zou vertrekken, want de instructie luidde: „wachten, totdat de defect geraakte radio zou zijn hersteld". De moedigen durfden van hun post te wijken en verdwenen achter een deur, achter de ruit waarvan een bengelend, bordje hing met het opschrift ..Koffie met room 10 cent". Plo seling evenwel ontdekte een dei- filmmenschen het gezochte vaar tuig. aan de overzijde van de haven. Een run od het kleine veerbootje was het ge volg. Twee Z-booten, de Z 6 en Z 7, liggen gezellig wiegelend naast elkaar. We worden in twee kampen verdeeld. Wii hebben een buitenkansje, want aan boord van Hr. Ms. „Tromp" zullen wij het verloop van den grooten vlootschouw mogen volgen. Gelijk aan de grens worden we eerst onderworpen aan een minutieus onderzoek, teneinde vast te stellen of we in het bezit zijn van de vereischte papleren We heb ben den tijd nog Langs radiografischen weg zal aan de Z-booten bericht worden, op welk tijdstip de landrotten verwacht worden De prikkelende geur van koffie, noopt ons tot een inspectietocht en we belanden in de kombuis. Een ketel van lndrukwekkenden omvang staat midden op tafel, tusschen slabladeren, selderij, aardappelen en uien. Hierin zit de koffie, het op dit oogenbUk zoo begeerde nat. de troost voor iederen zeeman. Uit een mok", een blauwen kroes, kunnen we ons laven. Het aantal kroezen is niet toereikend, zoo dat we gedrieën met één .mok" doen. Nie mand vindt dat vreemd. De Jantjes hebben belangstelling voor het dagbladwezen en tocnen dit door het doen van sterke ver halen. waarvan geen der verslaggevers iets gelooft, maar er toch geboeid naar luistert We varen, in de richting van de .Tromp". Men heeft er ons on attent gemaakt dat een Z-boot neiging tot steigeren kan heb ben. Deze weten:chap is wellicht voor den kapitein aanleiding het geheele gezelschap, omvang het mogelijk een groote hoeveelheid pro viand mee te nemen. Alle uithoeken van het schip zijn telefo nisch te bereiken. De geweldige vuurmon den herinneren er ons weer aan, dat we op een oorlogsbodem zijn. Onze Duitsche collega is enthousiast over hetgeen hij te zien krijgt en vrijwel voort durend snort zijn filmapparaat. „Het kan geen kwaad", zegt een officier, „want heusch, hetgeen werkelijk van belang is, krijgt U toch niet te zien". We liggen nog voor anker, iets ten Zui den van de pieren van IJmuidén. De ver schillende onderdeelen. welke aan den schouw zullen deelnemen verzamelen hier. Seinen worden over en weer gegeven. De leiding berust op de „Tromp"; com mandant is de kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman. Dan werdt het sein tot vertrek gegeven. In formatie zullen we naar Scheveningen varen. Voorop gaan de Z 6 en Z 7. We zijn 3 mijl buiten de kust. Deining is op de „Tromp" nauwelijks merkbaar. Achter ons komt de ..Sumatra", gevolgd door vier mijnenvegers. De kanonneerboot „Brinio" en de mijnen - leggers „Douwe Aukes" en „Hydra" sluiten de linie. Rechts van ons gaan in een lijn de vier onderzeeërs de 0.16, de 0.13, 0.12 en O. 9 Naarmate we langer op den flottieljelei- 1 der zijn worden we moediger en klimmen zelfs langs een steilen trap naar het kraaiennest Onze bekwaamheid daartoe wordt wel door Janmaat in twijfel getrok ken, maar zijn pessimistische verwachtin- j gen ten spijt, ariïveeren we toch behouden in hooger sferen. Het overzicht, dat we hier over de 15 10.00 Declamatorium m.m.v. van het AVRO- Gemengd koor en orkest 10.45 Orgelspel 11.00 Berichten ANP.. 11.15 Nederlandsche volksliederen. HiernaSlotwoord. Droitwich. 1500 M. 11.20 Het Blech strijk kwartet 12.20 Gram.muziek 12.35 Radio- tooneel met muziek 1.05 De ..Five Micro- tones" 1.15 Declamatie 1.35 Gram.muziek 2.20 BBC-Wels orkest en soliste 3.20 Gra- mofoonmuziek 4.05 Troise en zijn Mando line-orkest m.m.v. solist 4.35 Gram.muziek 4.50 Gram.muziek met toelichting 5.20 Gram.muziek 5.50 Het Alcor Trio 6.20 Berichten 6.50 BBC-orkest 7.40 Orgelspel 8.05 De Band Waggoners m.m.v. solisten 8.50 Amusementsreportages 9.50 Gram.muz. 10.00 Berichten 10.25 Ame.rikaansche volskliederen (gr.pl.) met toelichting 10.55 BBC-Theaterorkest 11.35 Joe Loss en zijn Band 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) Radio-Paris, 164S M. 8.10—9.20 en 10.10 Gram.muziek 12.40 Bailly-orkest 3.05 Gra- mofoonmuziek 4 20 Zang 4.35 Gram.-muz. 5.20 Derveaux-orkest 6.20 Gram.muziek 7.20 Viool en piano 8.35 Kamermuziek 9.5011.50 Radiotooneel. Keulen. 456 M. 6.50 Gram.muziek 7.30 en 8.50 Het Rheinlsche Landesorkest 11.50 Rijkszending: Rijkspartijdag 1938. 1.50 Gra- mofoonmuziek 2.30 en 3.35 Populair concert 4.10 Muzikaal tusschenspel 4.20 Omroep orkest 7.20 Gram.muziek 8.20 Rijkszen ding: Rijkspartijdag 1938 10.35 Gram.muz. 10.50 Omroepkoor en -orkest 12.203.20 Toonkunstenaarsorkest en H. Zanoskar's en semble. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra- j mofoonmuz. 12.50 en 1.30 Omroeporkest 1.50—2.20, 5.20 en 6.50 Gram.muziek 8.20 I Omroeporkest en Gram.muziek 10.3011.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 1.00 en 1.30 Omroeporkest 1.50 Gram.muziek 5.20 oorlogsschepen hebben is alleszins verras- Pianovoordracht 6.35 Gram.muziek 8.20 send. De formatie is' feilloos. Steeds blijft muzlek 10.30—11.20 Gra- men met elkaar in contact. Dit varen in verband moet van de kust af gezien wel een imposant schouwspel zijn. Langzaam stoomen we zoo op naar Monster waar het verband gewijzigd zal worden voor het défilé. De voortreffelijke lunch heeft alle on zekere gevoel uit de maag gebannen. Als we weer aan dek komen heerscht er groote bedrijvigheid op het seinplatform. Half twee en we passeeren Scheveningen. De „Tromp" spreekt met de ..Sumatra" in een voor ons leeken onbegrijpelijke vlag- gentaal. Er wordt vaart verminderd. Wij gaan uit het verband, laten de „Sumatra" passeeren. Nadat we gekeerd zijn is de for matie geheel anders geworden. In kiellinie stoomen we op naar Scheveningen. Van de kijkers wordt een druk gebruik gemaakt. Als één groote zwarte vlek doet de massale belangstélling aan. Wij zijn ongeveer 1000 meter uit de kust. Weer wor den seinen gewisseld. De seiners roepen elkaar namen toe: Cornelis-Hendrik, Wil- lepi-Simon De beteekenis ervan ontgaat ons te I eenenmale. De hoornblazer blaast een signaal „Oor- logswacht", verduidelijkt een officier ons In weinig oogenblikken heeft elk lid van de bemanning zijn plaats ingenomen. Bij het passeeren van de Pier nemen allen de hou ding aan. stram wordt er gesalueerd. De hofmeester deelt watjes rond. Zoo I straks zal er geschoten worden. Angstig be-1 zien wij de zes kanonnen, waarvan de monden naar het Kurhaus gericht worden. Het enkele watje in het oor wordt tot een prop en we nemen ons voor indien dit althans nog mogelijk is de vingers er ook nog bij te stoppen. Er heerscht een merkbare spanning. Door de telefoon wordt gecommandeerd: „Kanonnen uit ruststand". De landrotten zien allemaal verdacht wit. De hausse in watten houdt aan Bernard Otto Gerard wordt er ge seind, „Vuur openen". En even later davert hét eerste salvo uit de zes kanonnen van de „Tromp". Een enorme schok vaart door het schip en alle journalisten zoeken elkanders gezelschap. Door de watten verstaan we elkaar moei lijk, doch de oogen spreken duidelijke taal. Na 16 seconden brandt het geschut van de „Sumatra" los. De twee kruisers herha len het saluut salvo ieder zesmaal. Ei- komt verademing als we het seintje krijgen, dat de watjes weer uit de ooren kunnen De ober-matroos, die onverstoor baar thee heeft staan inschenken, doet ons met deze lafenis allen schrik vergeten. De formatie der oorlogsbodems wijzigt mofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 8.20 Zie Keu len 10.20 Berichten 10.40 Kwartetconcert 11.05 Berichten 11.20 Gram.muziek 12.202.20 Nachtconcert (gr.pl.) (1.15—1.26 Tijdsein). GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Dinsdag 6 September, lste Programma: Iederen dag van 824 uur: Avro. Vara enz. 2de Programma: Iederen dag van 8—24 uur: Kro, Ncrv enz. 3e programma: 8.00 Keulen 10.20 Parijs Radio 12.05 Radio PTT. Nord 12.20 Parijs Radio 13.20 Brussel VI. 14.20 Brussel Fr. 17.20 Brussel VI. 19.10 Keulen 20 03 Deutschl_s. of div. 20.20 Brussel VI. 22.30 Boedapest of div. 23 05 Keulen. 4e programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 diver sen 10.35 London Reg. 14.20 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. Voorkom die pijnen door Urodonol te nemen. Elke avond een lepet Urodonal in wat water bevrijdt U van de pijnen en maakt U minder vatbaar. Het middel tegen rheumatiek 6723 (lngez. Mcd.) Houten torpedo's worden door de vlieg tuigen gelanceerd. Het is een aantrekkelijk programma. Nog is de nevel niet geheel en al op getrokken, als .de vliegtuigen door het uitvoeren van allerhande evoluties de de monstratie beëindigen. Wij zien de menschen zich verspreiden. Dan beleven we nog de laatste sensatie van dezen, voor ons zoo interessanten dag; met den motorsloep naar de Tweede Sche- veningsche binnenhaven. Debarkeeren we niet voor het begin van de avonddemonstraties, dan zullen we ge noodzaakt zijn tot den anderen dag 5 uur aan boord te blijven In het kleine ranke vaartuigje gezeten, varen we langs de oorlogsbodems, waar de toebereidselen getroffen worden voor het zich weer; wij gaan voor anker. De lucht- I vuurwerk en zoeklichtdemonstraties, macht komt in actie. Nevel- en torpedo- j En als we weer vasten wal onder de voeten vliegtuigen naderen uit Noordelijke rich- hebben onderschrijven -we zeer volkomen ting. Interessant wordt het schouwspel als we in een nevel worden gelegd. Scheveningen vervaagt in dezen kunstmatigen mist. om dan geheel en al voor het oog onzichtbaar te worden. de meening van onzen buitenlandschen collega, die zegt. dat het een grootsche dag voor de Nederlandsche Marine was. Er. bij Zijn lof voor de vriendelijke ontvangst aan boord van Hr. Ms. „Tromp" sluiten we om eveneens gaarne aan. 3—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 15