IEIDSCH DAGBÜD - VEerde Bkci Maaraïag 5 Sep£«miser 1938 .Leyds Goedt' Uitgebreid openluchtspel. De gondelvaart. NATIONALE PLAQUETTE STERRIT. De eerste deelnemer van de door de L. H. D. C. onder auspiciën van de Jubileum commissie 1938 georganiseerde „Sterril" kwam reeds te 8.15 uur binnen. Het groot ste aantal van de 113 deelnemers verscheen lusschen 1 en uur aan d~ finish ,,Oud Hortuszicht". Het singelgedeelte vanaf hel Noordeindsplein waarover de route der bin nenkomende deelnemers was gelegd, ver keerde in zeer slechten toestand en leverde zeer veel moeilijkheden voor de rijders op. Het was echter in verband met. de wieler wedstrijden niet mogelijk de finish over een anderen weg te bereiken. Van de ingeschre venen verschenen er 11 niet aan de finish voor hun verplichte aanmelding. 27 deel nemers waren te Leiden woonachtig, waar van de heer W. A. Blom 245 K.M. had afge legd. In totaal zullen 102 plaquettes worden geven, in het programma te betrekken. Voor deze laatste opvoering bestond rij groote belangstelling. Van de aanwezigen noemen wij den burgemeester, mr. A. v. cl. Sande Balrhuyzen. den commissaris van Po litie. mr. P. J. Idenburg, secretaris van het Curatorium der Universiteit. Overste Ven Mens, enkele gemeenteraadsleden, een de putatie van de V.V.S.L. en verder bestuurs leden van de Contact- en Jubileum-com missie. De heer C. A. de Bruyn sprak een kort welkomstwoord. Vendelzwaaiers ln 16-eeuwsch costuum betraden daarna met hun zijden dundoe ken het terrein en gaven, begeleid door mechanische muziek, een demonstratie, waaruit duidelijk hun groote behendigheid aan het licht trad. Het zonlicht zette het geheel in gouden glans. Treffend was voor al ook het einde toen de vendelzwaaiers een W vormden waarboven het Oranje-dundoek corso ter eere van H.M. de Koningin, waarin met de kinderen van „Flora" schit terend gewoekerd is. uitmuntend voor den dag te komen. De groote Helde en vereering voor ons Vorstenhuis wilde men natuurlijk zooveel mogelijk recht laten wedervaren. Vandaar dan ook, dat ..Oranje" en het rood-wit-blauw" als hulde aan onze re- geerende Vorstin veelvuldig in de diverse samenstellingen domineerden. Was het eenerzijds de schooljeugd, die met groote opgewektheid op de Burggravenlaan was samengestroomd, om zich in rijke ver scheidenheid van aankleeding aan de Leid- sche burgerij te presenteeren. anderzijds waren het de zakenmenschen, die zich de grootste moeite getroost hadden om door Praalwagen uit de sprookjesgroep der Buurtver. „Groenoord". middel van praohtig en dikwijls origineel versierde Praalwagens den volke te toonen, wélk een schat van gebruiksartikelen zij tegen matige prijzen in hun winkels be schikbaar hebben en hoe zij vol initiatief en voortvarendheid met den tijd meegaan. Wij willen, wat de deelneming dezer za- kenmensohen, w.o. ook eenige bekende Leidsche instellingen betreft, hier géén namen noemen, overtuigd, dat een ieder bij het voorbijtrekken deze op de affiches of lil het programma wel gelezen zal hebben. Dat men zijn „waar" in het algemeen op ziilk een artistieke wijze wist aan te prij zen. belooft Inderdaad alle goeds ook voor deze waar zelve. Het ..zegt het met bloe men" moge zóó overtuigend tot koopen ge nood hebben, dat de „winkeliers" er spoe dig de goede resultaten van kunnen pluk ken. Gezien de inderdaad buitengewoon smaakvolle versieringen van deze ruim 40 reclamewagens of auto's, twijfelen wij niet aan den goeden uitslag! Wat ons tijdens de opstelling reeds zoo bijzonder voor de deelnemers verheugde, was het feit. dat het beroemde „Oranje- zonnetje" zich niet onbetuigd liet en dik wijls helder over de bloemen of costuums scheen. Zoo herinneren wij ons, welk een verblindenden indruk de keurige witte pak jes maakten van de kinderen der groep, samengesteld door de Ver voor Chr. On derwijs. Volgens een alleraardigste ge dachte was deze groep geformeerd: de verbinding van Oranje met Nederland", met daarbij in samenhang gebracht drie tafreelen uit het sprookje van Sneeuw witje. De openbare lagere en M.UDO-scholen hadden eveneens veel zorg aan haar groep. die door de groote deelneming zeer uitge- breid was, besteed. In het midden een prachtige praalwagen met de wapens der provincies en de symbolen der verschil lende leervakken. De uitvoering hiervan ■was tot in onderdeelen met zorg uitge werkt, terwijl de „bloemenprieeltjes", waaronder de kinderen liepen, eveneens een aantrekkelijke vondst beteekenden. De Centrale Ouderraad kan dan ook met volle tevredenheid op zijn werk terugzien. Imposant van opzet was de witte praal wagen van de RJC. Soholen, omgeven door een aantal meisjes van iedere school eéndie de einden der linten vasthielden, velke in sierlijke golvingen van den wagen afhingen. Dit in fijne bloementinten ge houden geheel, wekte dan ook veler be wondering. De leden van de Leidsche Chr. Oranje- vereeniging maakten een mooien indruk in hun rood-wit-blauwe costuums, terwijl hun fietsen met oranje gesierd waren. Bij die van de „Oranje-Garde" waren natuurlijk de oranje-wit-blauwe kleuren overheerschendcok zij vormden een kra nig ensemble. De Kath. Jeugd-Centrale symboliseerde de Kruisvaart met het ridderideaal, zulks in samenwerking met de leden van het St. Franciscus Liefdewerk en de Katholieke verkenners. De in het groen gekleede meis jes van de Graal droegen een stijlvol bloe- menornament mot in het midden een wit kruis, terwijl de „Oranje-Oarde" met de houten paardjes de spreuk ..Door den Zwijger geïnspireerd, heeft Zij 40 jaren ge regeerd" en de uitbeelding van de 12 Ne- derlandeche provinciën met Ned. Oost- en West-Indië gerechtvaardigde aandacht trokken. Alleraardigst was voorts de wagen der Volkstuinver. „Ons Genoegen", waarop men graag hadden willen plaats nemen, omdat het volkstuintje er zoo èdht gezellig uitzag 1 De buurtvereen. „Groenoord" verrastte ons weer door de suggestieve weergave van .Oude Sprookjes in beeld", waarmee zij onlangs reeds zulk een groot succes had weten te verwerven. Hoe leefden de kin deren zelf, maar ook de toeschouwers, mee met de bekende verhalen als „Klein Duimpje". „De gelaarsde kat", „Sneeuw witje", „Hans en Grietje", enz. Met een voudige middelen waren hier voortreffe lijke resultaten bereikt! Tenslotte vormden de N.P.V. Welpenhor- de met de kampeertent en het houtvuur, de praalwagen der Mondaecordeonclub „Voor ons plezier" met den vredesengel, de smaakvol met bloemen opgesierde poppen- groepen, hebben de kinderen ter eere van H. M. de Koningin keurig en onvermoei baar gemarcheerd, onder het bewonderend en vrlendelljk-belangstellenrt nog van ouders, vrienden en stadgenooten die zich met blijdschap verlustigden aan dit afwis selende bloemenfestijn. dat stelllc in hooge mate de vreugde van dezen Leidschen „na- tionalen feestdag" heeft bevorderd. Deze optocht was een uitnemend voorproefje van hetgeen ons op den 3den October we derom te wachten staat! De uitslag. De Jury, bestaande uit de heeren J. G. Ballego, J. Jonker en W. Geraerdts had geen gemakkelijke taak. doch heeft zich De fraai-versierde gondel der Ver. „De Princevlag", afd. Leiden. uitgereikt en wel 4 oranje- (boven de 200 K.M.), 8 rood- (boven de 100 K.M.l, 14 wit- (boven de 50 K.M.) en 76 blauwkleurige plaquettes (beneden de 50 K.M.). Drie deel nemers uit Groningen welke de verst ver wijderde woonplaats hadden als startplaats moeten loten voor de zilveren lauwertak. Te 4.30 stelde het grootste gedeelte der deelne mers, naar schatting 70 motor- en auto rijders zich in colonne op voor het aanvaar den van den tocht door de stad. Te pre cies 5.00 uur vertrokken, voorafgegaan door de motorpolitie en meevoerende drie L. H. D. C. clubvlaggen trok het „luidruchtig" go- zelschap met een snelheid van 25 K.M. per uur, in de stad veel belangstelling. Doordat de muziekauto, welke ook in den bloemcn- coiso-optocht meereed, oponthoua had, Leidsche Padvinders demonstreefen het vendelzwaaien. wagentjes, autopeds en rüwielen. waaraan bijzonder veel werk was besteed en de band N.P.V. Leeuwkengroep een sterk gevariecr- den sluitsteen van dezen fleurigen en kleu- rigen optocht, die door de talriike belang stellenden met enthousiasme is begroet! Het spreekt vanzelf dat de muziek zich bij en tusschen dit alles geenszins onbe- tu.gd liet: de leden der harmoniekapel ..Werkman's Wilskracht", der Leidsche Ohr. Harmoniever. en van de Muziekvereen. P. C. en L behoorden weder tot hen, die tot de vroolljke stemming met frissche en op gewekte klanken onvervaard bijdroegen! Tot de omlijsting behoorden ook eenige feestelijk uitgedoste herauten en een vaan deldrager, die den langen en bonten stoet openden, de ijverige leden der Optochtcom missie en van de Jury, alsmed* de orde commissarissen, die leder od hun wijze, zooveel tot het gelukkige resultaat hebben bijgedragen. Onder hun leiding alsmede van de vgjen die belast waren met de fan tasievolle aankleeding der onderscheidene De entree van de Gorsselsc'ne boerendansers. daarvan op voortreffelijke wijze gekweten. Zij kende de navolgende prijzen toe: Afdeeltng A, Reclame-Optocht: NV. De Fransche Kroon v.h, Harteveld en Zn., Ie prijs; Sigarenfabriek .De Huifkar" Olsterwijk 2e prijs; N.V. Distilleerderij Slmon Rijnbende en Zn 3e prijs; G. Kupe- rus Wijnhandel te Leiden, 3e prijs; N.V. Prodënta, Cosmetische Fabriek Amsterdam 4e prijs;M. Wolters Reisbureau te Leiden 5e prijs; M H. Weiling, Noordeinde No. 30 te Leiden 6e prijs: A B Kooyman, Oude Rijn No. 8 te Leiden 7e prijs. Na overleg besloot de jury alsnog een 7den prijs toe te kennen aan de firma J. v. d. Bos. Afdeeling B, Bloemencorso Groepen: R.K Onderwijs te Leiden ie prijs bekerj; Ver- eeniging ,X>e Princevlag" 2e prijs (baker); Vereniging Ohr. Onderwijs 3e prijs beker i Openb. Lager Onderwijs Centr Ouderraad 4e prijs (beker); Buurt- en Speelt. Vereeni- ging „Groenoord" 5e prijs (Plaquette); De Graal 6e prijs (zilv. Med.); Bloemenmaga zijn Alb. Rlel, Mare te Leiden 7e prijs (bronz. med.). Afdeeling C Irxhvldueele Deelnemers Wagentjes: Trne Rekers Poppenwageni ie prijs; Krom (Wagentje) 2e prijs; Greetje Jasperse (Poppenwagen) 3e prijs. Autopeds: Holswilder ie prijs; Nico v. d. .Voort 2e prijs; F. de Boer 3e prijs; Adri Verstraten 4e prijs: Mina de Bolster 5e prijs Hanni de Wekker 6e prijs; 8uusje de Wek ker 7e prijs; Ineke Kriek 8e prijs. Rijwielen' Ennl Stoffels le prijs; WUly Metselaar 3o prijs; T. de Boer 3c prijs; Annie van Dorp 4e prijs; B. Klein 5e prijs; Greta Bohemen 6e prijs Marius L.mccl 7e prijs; Nelli Boom 8e prijs; Tinl Wijngaard 9e prijs; Beb Rosier lUe prijs. Aan de groep van den Centralen Ouder raad werd nog een extra-prijs toegekend voor het grootst aantal deelnemers. De aan de Optocht-Oommissie ten ge schenke gegeven lauwerkrans werd aan den voorzitter den heer van der Neut geschon ken. voor het vele door hem gedane werk. De prijzen zijn direct na het ontbinden van den optocht door den voorzitter van de jubileum-commissie ln het gymnastiek lokaal van de HBS. aan den Hooge Rijn dijk aan de winnaars uitgereikt. De officieele genoodigden sloegen het "oorbijtrekken van d"n bonten stoet gade vanaf het balcon dor Gehoorzaal en bezleh- t.,gden daarna onder leiding der Tentoon stellingscommissie de expositie „Leyds Goedt" sloot deze zich pas het laatste traject bij uen Sterrltoptocht aan. Te ongeveer 5.30 uur was de Cronestelnkade bereikt alwaar de voertuigen werden geparkeerd on de deelnemers het openluchtspel ,,Dc misluk' e aanslag op Lochem" op het N.B.L.O.-ter- rein bijwoonden. Voor de perfecte leiding der Leidsche politie, welke zich door de drukke straten een weg moest banen, na mens de Sterrit-Commissie, alle lof. De tentoonstelling in de Stadszaal doorstond de „concurrer.- Ue" der Jubileum-fee9telijkhedcn glansrijk. Het aantal betalende bezoekers bedroeg ruim 2000, zoodat het totaal aantal de 15.000 een flink stuk heeft overschreden. De ge lukkige bezitter van kaartje nr. 15.000 üleek te zijn de heer D. Ouwerkerk. Lusthoflaan 3 d. wien door de firma Zaalberg een wol len deken werd aangeboden. Teneinde zooveel mogelijk personen in de gelegenheid te stellen „Leyds Goedt" in dc fraaie omgeving te bewonderen, heeft de Tentoonstellingscommissie besloten de deu- len behalve morgenmiddag en -avond, ook morgenochtend te openen, zoodat de expo sitie op den Natlonalen Feestdag behoudens eenige korte onderbrekingen, den goheelen dag geopend is. Het was van de Jubileum-commissie on getwijfeld een sympathieke gedachte om ln ue middaguren het openluchtspel „De mis lukte aanslag op Lochem" voor werkloozen te doen opvoeren. Dat voor deze vriende lijke geste groote belangstelling bestond be wees wel het groot aantal belangstellenden, dat 2500 bedroeg. Ook waren tot deze op voering de ouden Van dagen uit het Qaref. Minnehuls ultgcnoodlgd. Allen beleelden hier een aangename verpoozlng. En daarna werd dan om zes uur in don middag voor dc laatste maal het openlucht spel opgevoerd. Men had gemeend aan deze uitvoering een uitgebreid karakter te moe ten geven door ook de Gorsselsche bóeren- dansers en een groep padvinders, welke iaatste een demonstratie vendelzwaaien zou lustig wapperde. De Leidsche padvinders, die o. 1. v. hopman Harteveld deze demon stratie gaven oogstten veel succes met dit nummer. Nauwelijks waren zij verdwenen of daar opende de poort van Lochems veste zich opnieuw, nu om den Gorsselschen volksdan sers toegang tot het terrein te verleenen. Voorop gingen twee harmonica-spelers waarachter de leider van het gezelschap, lustig zwaaiend met zijn hoogen hoed met oranj ?-sjerp. Op eenigen afstand volgden de volksdansers. Het geheel leverde een al- leraardlgsten aanblik op. Op het midden terrein werden achtereenvolgens enkele be kende ep minder bekende volksdansen uit gevoerd, waarvan de Jan Pierewiet en later vooral de Driekusman en de Zevensprong zeer de belangstelling en instemming der aanwezigen hadden. Maar ook met dc Vleegert. toen het, wisselen van dame ge paard ging met uitroepen van den '.eider als „Gooi het wiet weg" en dan weer; 'n Ieder met zijn eigen vrouwlief", amu seerde men zich kostelijk. Het optreden van de Gorsselfche boeren is dan ook wel een buitengewoon succës geworden. Veel ap plaus was hun deel. Hst openluchtspel, dat vervolgens voor de vijfde maal werd opgevoerd, was ook nu weer een groot succes. Aan het einde van het spel heeft ir. Lindenberg den auteur van het stuk. den heer D. de Jong van Rijns- burg gehuldigd voor zün bewerking. Ook de hopman van de hellebaardiers. Poorters Jan, Katreyne de marketentster en de vijf dames van de Ruitersportschool van den heer Broekman te Oegstgeest werden in deze huid" betrokken en ontvingen bloe men. Óck de heer De Bruyn heeft nog woorden van dank gesproken Wie Zaterdagavond omstreeks half negen zijn blik liet gaan over het Galgewater, mrrkte daar een groot aantal booten en bootjes op, die alleszins de moeite van het kijken waard waren. Het was een aardig schouwspel de honderden lichtjes over het donkere water te zien schuiven. De deel nemers. die ln vrij grooten getale waren opgekomen en quantitatief de verwachting van het Comité verre hadden overtroffen, hadden veel werk van hun booten gemaakt. Vooral de electrisch en met vetpotjes ver lichte booten deden het heel goed. Jam mer ciat vele smaakvol versierde booten, door de slechte verlichting minder goed tot hun recht kwamen. Er waren overigens heel goede versieringen bij, waarvan wij aiieroerst willen noemen de twaalf bootjes, getrokken door een groote boot, en waarin gesymboliseerd de elf provinciën en Oost en West Indië voorgesteld door de Oranje Oarde. De eerste Drijs. welke dc Garde hiervoor kreeg, is zeker vejdiend. Maar ook de Prinrevla" leverde een prachtig opge maakte schuit, die zeer de aandacht trok. Voorop gegaan door de Tosca, aan boord waarvan de jury en genoodigden zich had den begeven en w.o. zich ook de burgemees ter bevond, voeren de groote booten door Leiden's grachten. Een muziekcorps biacht vroolijke klanken ten gehoore. Dc kleine vaartuigjes hadden hun route door de sin gels genomen. In de Haven vereenigde men zich. Doordat hier all* vaartuigen bij el kander waren, was het opgetwijfeld op d)t punt wel het aardigstp gezicht hetgeen het publiek, dat aan den wal ln dichte rijen stond, ook scheen begrepen te hebben. Na dat alle booten langs de Tosca en dus lanss de jury gedeflleord hadden, maakte men gezamenlijk den terugtocht. De jury bostaande uit mevr. S. A. W. d. Sande BalchuyzenGericke, mevr. O. h. Undenbergh—Kolff van Oosterwljk er. me vrouw I. GeelkerkenBrusse kende de prij zen als volgt toe: Oroepen: le pr., Oranie-Garde: 2e prijs. Princevlag; 3e pr.. Padvinders; 4e pr- Oraal; 5e pr., Kath. Jongens Centrale .Grootc booten: le pr.. Rietveld (no. 68'. 2e pr., W. M. van Appel (no. 66); 3e pr il. J. Barentsen (no. 27); 4» pr. Ver'"'-0 (no. 74). Troostprijzen: no. 67, 48 en Sd Kleine booten: le pr„ J. Wassenai' (P°- 42); 2e pr„ A. L'ndenbergh (no. 9); 3de p- no. 66; 4e pr„ C. v. d. Broek ino. pr., J. de Leeuw (no. 51) Troostprijzen- 10, 47 en 4. 2-4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14