Hoe Leiden haar nationalen feestdag vierde Geslaagde reclame-optocht en bloemen-corso Feestelijke Mchtstoet in de Leidsche grachten 79ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 5 September 1938 Vierde Blad No. 24062 Foto's v. Vliet De deelnemer-B aan de Jtibüeumronde aan De lubileum-commiBsie mag met groote voldoening op het ver loop van den Leidschen „nationalen" feestdag terugzien. Mede dank zij het gunstige weer hoe droevig waren de vooruit zichten in den prillen Zaterdagochtend, toen het hemelwater omlaag stroomde! hebben alle feestelijkheden een regel matig en vlot verloop gehad, dat door geen enkelen wanklank werd verstoord. En al was de stemming op straat ook niet zoo uitbundig uitgelaten als op een 3 Octoberdag, toch hing er in de stad een bijzondere sfeer van bijna huiselijke gezelligheid, welke ten deele werd gewekt door den feestelijken tooi, waarin tal van stadgenooten hun straten en woningen hadden gezet. Het uitgebreide feestmenu, dat de Jubileum-commissie voor dezen dag had samengesteld, telde vier hoofdschotels: t. w. de Jubileumronde der wielrenners, de Reclame-optocht annex Bloemencorso, het uitgebreide Openluchtspel en de verlichte Gondelvaart. Het is moeilijk te zeggen, welke van deze vier gangen met den meesten smaak is gesavoureerd. Zulks is trouwens veelal een kwestie van persoonlijke waardeering. Doch in het algemeen mag ongetwijfeld worden geconstateerd, dat aan de voorberei ding alle zorg was besteed, dat de ingrediënten van goede hoe danigheid waren, dat alles nagenoeg op tijd werd geserveerd en dat de entourage er welverzorgd uitzag. Aan de Jubileum-commissie een woord van hulde voor dit resul taat, dat met bescheiden geldmiddelen moest worden bereikt! De praalwagen van het Openbaar Lager Onderwijs. vergissing in. In een prachtig volgehouden tempo ging de leider door om tenslotte on der warme toejuichingen als winnaar door de finish te gaan. Aan hem, zoowel als aan Van Leeuwen en Van Klinken, die in de andere klassen wonnen, heeft de burge meester na afloop de bloemen overhandigd waarmede zij hun eereronde zijn gaan rijden. In Oud Hortuszicht zijn later de prijzen uitgereikt. Na afloop werden nog eenige protesten in behandeling genomen waardoor o.m. Lodewijks naar de zevende plaats werd teruggezet omdat hij van rijwiel zou heb ben gewisseld. De uitslag is derhalve: A klasse (55 ronden) De winnaars der Ronde van Leiden: van links naar rechts: van Leeuwen, Riethoven (die tweede werd in de A-klasse), Segaar en Van Klinken. den start. maal uitstekend is geslaagd. Aangezien de hoofdverkeerswegen niet mochten worden afgesloten, kon men dezen keer niet be schikken over het parcours langs het Le- 'vendaal, dat door zijn ruimte nu eenmaal Het weer was, na een piasbui in den vroe gen morgen, geheel opgehelderd en bil duizenden stonden reeds om halftien de liefhebbers der wielersport langs het par cours dat keurig was afgezet, terwijl de kijkers toch ruimschoots gelegenheid had den om den kamp van nabil te volgen. Bij de voorstellingsronde, welke even voor tienen een aanvang nam, bleken 47 ren ners (allen leden van Leidsche clubs) van de oartii te zijn. In drie klassen verdeeld hebben zij daarna goeden strijd geboden, die natuurlijk telkens extra fel werd zoo dra er een premie op het spel stond. En die premies waren zeer talrijk, zoodat er voor de A en B-klassers om de drie en voor de C-klassers zelfs om de twee ron den ivan 1100 meten één verreden werd. De heer Otten kondigde die premies tel kens voor de microfoon aan. terwijl hij tevens zoo nu en dan eenige bijzonderheden over het verloop van den wedstrijd mede deelde. Helaas was die uitzending geen succes en om en nabij de startplaats op de Witte Rozenstraat was er zelfs geen simpel woord van te verstaan. Misschien dat men een volgenden keer door het plaatsen van veel meer luidsprekers deze tekortkoming ondervangen kan Wat nu den wedstrijd betreft heeft het geruimen tijd geduurd voordat er eenige teekening in den kamp is gekomen. Nadat Schüller na de eerste ronde als leider was doorgekomen, zag men voortdurend wisse ling aan den kop. Vooral Jac, de Groot, Alb. Lodewijks, Severijnen, Riethoven #n Schül ler speelden daarbij een rol. Het tempo was vrij hoog zoodat de laatste C-klassers reeds na ruim vijf ronden achterhaald wa ren. Eenige aandacht trok verder ook het rijden van den 52-jarigen J. Geenjaar Sr.. die herhaaldelijk in fel gevecht met eenige jongere C.-klassers gewikkeld was en tel kens door het publiek aangemoedigd werd. Hij won ook een extra-premie, welke uitge loofd was voor de groep, waartoe hij be hoorde Na 25 ronden gingen Severijnen en R. Riethoven bij de A- en W. Rijsbergen bij de B-klassers aan den kop. 22 ronden voor het einde (in totaal werden er 55 ronden gere den) bleek M. C. Segaar plotseling een voor sprong te hebben genomen van een 40 a 50 meter. Een ronde later was deze tot hon derd meter gegroeid en geleidelijk zag men toen het verschil grooter worden. Alleen Riethoven deed in den beginne een poging hem te achterhalen. Later voegden ook Jac. de Groot en Lodewijks bij hem, doch gedrieën verloren zij steeds meer terrein op den vluchteling, die 13 ronden voor het einde zeker 250 meter vóór lag en met nog zes ronden te rijden den hoek Witte Rozen straatJan van Goyenkade reeds gepas seerd was toen de drie achtervolgers pas om den hoek Witte SingelWitte Rozen straat te voorschijn kwamen. Zij, die meenden dat Segaar te vroeg was weggeloopen, zagen dan ook spoedig hun 1. M. C. Segaar, 1 u. 34 mui. 22 sec.: 2. R. Riethoven; 3. Jac. de Groot: 4. W Seve- rijn: 5. Chr. de Vink: 6. J. Schüller: 7. Alb. Lodewijks: 8. C. Grosz; 9. M. de Ro- mijn: 10. W. v. Rooien. Schüller, die in het begm eenige malen aan den kop heeft gelegen en verschillende uitlooppogingen ondernam, kon zich door den last welke hij nog ondervond van den val welke hij Zondag 28 Augustus op de Alexanderbaan te Hillegersberg gemaakt had. niet in de voorste gelederen plaatsen. B klasse '55 ronden): 1. C. v. Leeuwen, 1 u. 36 min. 17 sec.; 2. W. Rijnsbergen; 3. T. v. d. Berg; 4. J. Hintzbergen; 5. J. de Boer: 6. A. Versluis: 7. J. Laven: 8. A. StrUk; 9. H. Noest: 10. Chr. de Roode. De veteraan Geenjaar beheoort niet tot de prijswinnaars doch ondanks een val heeft hij zonder achterstand den wedstrijd volbracht. C klassers (35 ronden): 1. J. L. van Klinken, 1 u. 16 min. 33 sec.: 2. NjN 3. J. Westendorp; 4. B. Kruit; 5. L v. d. Meer: 6. C. Kapaan: 7. M. J. v. Kampen: 8 J. C. Wurzer: 9. J. de Ridder. Reclame-optocht en bloemen corso. In onze stad heeft men reeds tallooze fraaie optochten kunnen zien, zoodat de Leidenaars als „kenners" op dit gebied aangemerkt mogen worden. Desondanks raken zij er nimmer „over verzadigd" van: het zélf mee doen aan- of het kijken naar een optocht zit hen als het ware ln het bloed en voor de jongere generatie, die nog in deze traditie opgevoed moet worden is het daarenboven iets „nieuws". Begrijpelijk was daarom de groote animo van de jeugd, qpi aan den optocht van Zaterdag deel te nemen. Reeds enkele weken van te voren hadden de leerlingen van vele scholen en jeugd- vereenigingen onder leiding van bekwame leidsters en leiders met grooten ijver voor bereidingen getroffen, om op dit Bloemen- Beschouwen wij thans den feestdag in de volgorde der onderscheiden feestelijk heden. De Ronde van Leiden. Het succes, dat de 3-Octobervereeniging het vorige jaar geboekt heeft met de or ganisatie van een „Ronde van Leiden" voor wielrenners, had de vereeniging Konin ginnedag er toe gebracht in deze feest- week eveneens een dergelijke ronde uit te schrijven. En hoewel het te betreuren valt dat de 3-Octobervereenlging thans nood gedwongen een nummer van haar reeds vastgestelde programma moet laten ver vallen itwee „rondes" vlak achter elkaar is nu eenmaal wat teveel van het goede!) moet erkend worden dat de opzet ander- bijzondere mogelijkheden biedt. Langs het traject: Witte Rozenstraat, Jan van Goyen kade. Witte Singel, is de wedstrijd echter eveneens vlot verloopen al waren de boch ten wat scherper en al hebben zich nog al wat valpartijen voorgedaan, waarbij een der renners met een gebroken sleutelbeen naar het Academisch ziekenhuis moest worden vervoerd. De publieke belangstelling was zeer groot. De Padvinders-welpenhorde bij het panne, ikoeken-bakken.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13