De Jubileumfeesten BUITENLAND Het vraagstuk der Sudeten-Duitschers ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1938 No. 24061 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Reeds ruim 13.000 bezoekers op „Leyds Goedt' Veertig jaren Koningin Dit nummer bestaat uit ACHT bladen EERSTE BLAD Winston Churchill over het luchtwapen Eenige ontspanning LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend by vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn.: per 3 maanden f. 2.35 per week t. 0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f» portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndJ Foto yan Vliet. ©verzicht van Den Burcht tijdens den nationalen liederenavond. Geleidelijk groeit het feestelijk aanzien der Sleutelstad. Allerwegen komen in de laatste dagen de versieringen voor den dag en al dragen ze over het algemeen een een voudig karakter, toch blijkt daaruit de uit- fesproken wil van een zeer groot deel der burgerij om daadwerkelijk deel te nemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H.M. de Ko ningin. Gisteravond hebben de burgemeester en de voorzitter en secretaris der Jubileum commissie, de heeren Lindenbergh en Geel kerken, de straatversieringen in oogen- schouw genomen. Ook wij hebben hier en daar nog eens een kijkje genomen, waarbij wij speciaal nog de aardige verlichting van de Wasstraat willen vermelden. Op den historischen Burcht werd ter in leiding van de Leidsohe feesten van heden een nationale liederenavond Segeven, waarvoor het programma werd wrzorgd door de Chr. Zangver. Kerkkoor .Ex Animo" met onüerafdeelingen kinder koor en kleuterkool- met medewerking van het Chr. muziekgezelschap „Symphonie", onder leiding van den heer J. J. van Waas. Onder de genoodigden bevonden zich om. de burgemeester, het dagelijksch bestuur van de Jubileumcommissie, mr, P. J. Men- hurg, e.a. Nadat de heer C. A. de Bruyn namens de Jubileumcommissie een kort welkomst woord had gesproken, werden gezamenlijk twee coupletten van het Wilhelmus gezon den, waarna het programma ln een vlot tempo werd afgewerkt. Da leiding der koren 'berustte als steeds bij den heer H. W. de Wolff uit Rotterdam, de pianobegeleiding bij mevrouw M. de GraafSchroot, even eens uit Rotterdam. Het was jammer, dat het peil der belang stelling verre bleef beneden dat der uitvoe ring; de goede zang verdiende een betere opkomst. Ook op de Vischmarkt en omge ving, waar de zang door luidsprekers hoor baar was gemaakt, was de belangstelling slechts matig. Chr. Oranje-Vereeniging. De Chr. Oranije-Vereeniging heeft het ook op haar derde feestvergadering niet aan belangstelling ontbroken. De groote zaal van „Den Burcht" was geheel met be langstellenden gevuld. Velen moesten zelfs nog afgewezen worden. De tweede voorzitter, de heer L. Questroo, opende den avond met gebed en een kort inleidend woord, waarbij hij wees op het regeeringsjuibileum van HM. de Koningin. Nadat het Wilhelmus was gezongen, werd het doek gehaald voor het historisch spel „Tien ure heit de klok". De Timdelea-club oogstte ook thans met de opvoering een groot succes. De Tentoonstelling „Leyds Goedt" staat nog altijd in het middelpunt der Leidsche belangstelling. Gisteren werd zij wederom door on geveer 3500 betalende bezoekers be zocht, zoodat het totaal aantal thans is gestegen tot ruim 13.000. Aan den 12.000sten bezoeker, den heer G. A. Hamel, Rijnzichtweg 38, te Oegstgeest, is door de firma Zaalberg een wollen plaid aangeboden. Reveille. Hedenmorgen om 7 uur werd de „natio nale" feestdag in onze stad geopend met het beieren van alle Leidsche kerkklokken, welke taak in de buitenwijken der stad werd vervuld door een geluidswagen van de firma v. Remundt. Na 10 minuten zwegen de klokken en zette op den Burcht het Leidsch Politie- muziekgezelschap onder de beproefde lei ding van den heer M. Bolderdijk het oude Wilhelmus in, dat door de niet zeer talrijke schare belangstellenden eerbiedig staande werd aangehoord. Nadat een achttal nummers ten gehoore was gebracht, werden de muzikanten ver vangen door eenlge honderden schoolkin deren, die onder leiding van den heer N. J. Swierstra een zangprogramma uitvoerden. Vanzelfsprekend was ook hierbij de Ju bileumcommissie aanwezig. Op voorstel van den heer Lindenbergh werd besloten onderstaand telegram te richten tot HM. Koningin Wilhelmina. „De Leidsche burgerij, feestelijk herden kend Uw 40-jarig zegenrijk bewind, betuigt Uwe Majesteit en Haar Koninklijk Huis haar oprechte aanhankelijkheid en on wrikbare trouw. Moge Uwe onvolprezen regeering tot heil ook van onze stad tot in lengte van jaren bestendigd blijven". (w.g.) De Jubileumcommissie: P. C. Lindenbergh, voorzitter 'N. G. Geelkerken, secretaris Op de verdere feestelijkheden komen wij Maandag terug. ENGELAND. Rede van Amerikaansch gezant. De Amerikaansche ambassadeur Kennedy Jeeft het woord gevoerd tijdens een her denkingsdienst in de kathedraal te Aber deen. Hij zeide o.a., dat vrijheid van gods dienst wellicht de voornaamste pijler van jet gebouw der democratie is. Het vuur van net geloof, aldus Kennedy, en de geestelijke JJped, die steeds de mensohen met juisten Wik in de wereldgeschiedenis hebben be- Jeld, moeten opnieuw worden aangewak kerd en de jeugd moet iets anders worden geschonken om op te hopen dan een kort 'even met een geweer bij zich. Het mag niet het menschelijk vernuft te doven gaan, door geloof, geestelijken moed, rechtvaardigheid en gezond verstand een te voorkomen, die ieder schijnt te fteezen. FRANKRIJK. Nieuwe sociale conflicten. De secretaris van de departementale or ganisatie van textielarbeiders in Noord- 'rankrijk heeft medegedeeld, dat de ar- 5™ei's heden of Maandag ln staking zul- ri? Saan. Gisteren hebben reeds 2500 ar- «Mers in een fabriek het werk neergelegd, r® staking in de jute-industrie is alge- ?v?' 1161 aantal stakers bedraagt. 14.000. iw 'abrieken zijn bezet, doch tot incl- I rijksn is het niet gekomen. De textielsta- JJ8 berust op een loongeschil. Op het ypnblik wordt in 24 fabrieken in de reek van Amiens en Abbeville gestaakt. ITALIË. De uitzetting der Joden. De ministerraad heeft een decreet aan genomen. waarbij wordt verboden, dat Jo den les geven aan scholen, welke op eeni- gerlei wijze onder controle van den staat vallen. Ook mogen deze scholen geen Jood- sche leerlingen hebben. De telling der Joden in Italië is bijna geëindigd. Tot nu toe zijn 84.000 Joden geïdentificeerd en men schat het totale aantal op ruim 85.000. Naar schatting zijn sedert 1919 20.000 Joden Italië bin nengekomen. Zij zullen dus volgens de nieuwe decreten Italië binnen zes maanden moeten verlaten. De meesten van hen zijn Poolsche Joden, anderen zijn Duitschers, Hongaren en Oosten rijkers. De meeste Joden, die het land zullen moeten verlaten, zijn werkzaam in den han del. op banken en in de vrije beroepen. Het aantal buitenlandsche Joden te Mi laan. die Italië binnen zes maanden moe ten verlaten, bedraagt ongeveer 5000, of 60 pCt. der Joodsche bevolking. De meeste de zer Joden zijn Duitschers, Oostenrijkers of Polen. De maatregelen, volgens welke de Joden, zonder onderscheid van nationaliteit, uit gesloten worden van het Italiaansche on derwijs en de universiteit, hebben een groo te onrust gewekt, niet alleen onder dege nen, die rechtstreeks door deze maatrege len worden getroffen, doch eveneens bij hen, die werkzaam zijn in den handel en de financieele wereld. Men kan zelfs zeggen, dat ln deze krin gen een ware paniekstemming heerscht en de algemeene indruk is. dat. hoewel men verklaart, de Joden niet te willen vervol gen, het Italiaansche rassisme nog meer totaal zal zijn dan in Duitsohland. Grooten indruk hebben de maatregelen vooral gemaakt in de streek van Triest, waar de Italiaansche en buitenlandsche Joden zeer talrijk zijn. Dezen bekleeden er belangrijke posities in den handel en het zeeverzekeringsbedrijf. Er wonen in de streek van Triest Russi sche en Poolsche Joden, maar vooral Oos- tenrijksche, die zich daar ln de eerste ja ren na den wereldoorlog hebben gevestigd, toen de stad en de haven onder Italiaan sche impulsie begonnen op te bloeien. Zij hebben er belangrijke bedragen belegd, waarvan het opnemen delicate kwesties kan doen ontstaan. Vele Joden schijnen het plan te hebben, naar Noord- en Zuid-Amerika te verhuizen. Uit Triest wordt nog gemeld, dat de Is raëlitische ambtenaren en employé's van het staatsbestuur en de openbare instellin gen aldaar in verband met de anti-semiti- sche maatregelen „zich voorbereiden op het nemen van ontslag". Men gelooft, dat in het geheele land dergelijk» ontslagaanvra gen te verwachten zijn. Onze jubileum-bijlage. De feestelijke herdenking van het veertigjarig regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin is voor ons aan leiding geweest een groot aantal autoriteiten in den lande te verzoeken hun licht te laten schijnen over de be- teekenis van den band tus- schen Nederland en Oranje, over de gevoelens van dank baarheid jegens Haar, die met diepgevoelde plichtsbe trachting ons land en volk rustig en zeker door de branding van dezen tijd heeft geleid, en over de ont wikkeling van vele staatsin stellingen in de afgeloopen veertig jaren. Tot onze groote voldoening heeft men algemeen aan ons verzoek gehoor gegeven. In een speciale bijlage „Het 40-jarig regeeringsjubileum onzer Vorstin" bieden wij deze geïllustreerde artikelen (waaronder van minister Slotemaker de Bruine, jhr. Beelaerts van Blokland en de professoren Huizinga, Jo- sephus Jitta en Casimir, als mede een fraaie Plaat van Piet van der Hem) heden onzen lezers aan. Wij vTagen er gaarne hun bijzondere aandacht voor. DE CHR. JEUGDVER. „NOMATEG". De Chr. Jeugdvereen. „Nomateg", die on der beschermheerschap staat van den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. herdenkt momenteel haar tienjarig bestaan. Men denkt dit jubileum in te zetten met een wijdingsavond op 20 September in de Marekerk, waarin zullen voorgaan de be schermheer mr. A. van de Sande Bakhuzen, ds. Joh. Bronsgeest en dr. W. Th. Boisse- vain. Voorts wordt er op 21 September een vereenigingsdag gehouden met 's avonds een receptie. Tenslotte vindt er op 28 September in de Stadsgehoorzaal een groote feestvergade ring plaats. BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Rotterdam. (3e Blad. Installatie bestuurscommissie beroeps goe derenvervoer. (Binnenland, 3e Blad). Rapport van N.V.V. en S.D.A.P. over de or ganisatie der sociale verzekering. (Bin nenland, 3e Blad). BUITENLAND. De ontspanning in het Sudeten-vraagstuk houdt aan. (Ie Blad). De uitzetting van Joden uit Italië. (Buiten land, le Blad). Langzaam vorderen de Japanners bij Han- kau. (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Heden plaatsen wij in het 3e Blad den eersten brief van Winston Churchill. Hij behandelt daarin het gevaar van het luchtwapen. Volgend communiqué is te Berohtesga- den verstrekt: De Fuehrer ontving op den Obersalzberg den leider der Sudeten-Duit- sohers Konrad Henlein, die hem volgens den wensch van Lord Runciman op de hoogte stelde van den stand der onderhan delingen met de regeering te Praag. De Fuehrer nam met belangstelling kennis van de inlichtingen. Daarbij bleek het, dat men het volkomen eens was in de beoordeeling van den toestand. Konrad Henlein. die nog deelnam aan den middagmaaltijd bij den Fuehrer, ver liet den Berghof in den namiddag. Het onderhoud duurde drie uur. Of von Ribbentrop daarbij aanwezig was, is niet geheel zeker, wel was hij te Berchtesgaden. Voor het onderhoud met den Fuehrer had Von Ribbentrop geen gelegenheid meer, om een ontmoeting met Henlein te hebben, doch deze had tevoren een langdurig tele fonisch onderhoud van tachtig minuten met de Wilhelmstrasse Om 11 uur 35 vertrok Von Ribbentrop uit zijn hotel per auto naar Hitler's villa op den Obersalzberg. Henlein. die gedurende het geheele parcours van zijn hotel naar de villa den Hitlergroet bracht aan de wachtende menigte, arriveerde een minuut later, vergezeld van zijn adjudant. De Fuehrer gebruikte later de lunch met Henlein, Von Ribbentrop, Rodenschatz, den adjudant van maarschalk Goering, en de persoonlijkheden, die hen vergezelden. Natuurlijk valt er niets te zeggen over het resultaat, waarover het grootste stil zwijgen wordt bewaard. Niettemin worden allerlei geruchten gelanceerd. Zoo verluidt: Op het oogenblik schijnt men te Berlijn aan te willen sturen op een volkss: emming onder de Duitschers in Tsjecho-SIowakije. Naar de meening van nationaal-socialisti- sche kringen in Duitsohland wordt de we reld door de jongste ontwikkelingen in het Sudeten-Duitsche vraagstuk duidelijk ge toond. dat een dergelijke maatregel het eenige middel is, om den vrede te redden. Het- schijnt, dat men thans te Berlijn het denkbeeld overweegt van een plebisciet on der internationale controle, omtrent het resultaat waarvan men niet twijfelt. Maar het- zal wel onnoodig zijn te zeggen dat deze proefballon al heel weinig kans heeft, daar dit een flagrante aantasting van de zelf standigheid van Tsjeoho-Slowakije zou zijn! De Sudeten bij Benesj. Eveneens meer dan 3 uur zijn de Sude ten-Duitsche afgevaardigden Kundt en Sebekowsky bij Benesj geweest. Naar men weet. moesten de Sudeten- Duitsche gedelegeerden hun antwoord in dienen op de nieuwe Tsjechische voorstel len, die hun Dinsdag j.l. door Benesj waren overhandigd. Natuurlijk wordt omtrent de resultaten van dit onderhoud ook het grootste stilzwijgen bewaard. Men beperkt er zich toe in regeerlngskringen te verkla ren, dat de indruk niet ongunstig is. In het bijzonder werd besloten, dat de besprekingen, die men als onder- handsch blijft aanduiden, binnenkort zullen worden voortgezet. Dit is een goed resultaat. Er verluidt, dat de Sudetenduitsche partij de regeering in Praag na Hen- leins terugkeer tegenvoorstellen zal doen. Volgens de mededeeling uit Duitsche bron voorzag het ontwerp van Praag in een wapenstilstand van drie maanden tusschen Tsjechen en Duitschers en in een admini stratieve autonomie in het kader van kan tons voor de Sudetenduitschers. Het ont-

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1