V A ïctorta water lieuws uit de Filmwereld LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 September 1938 Derde Blad No. 24060 De economische toestand in Frankrijk 'F\ .-4 79ste Jaargang De viering van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin Hare Majesteit rijdt door de versierde Residentie Daladier voor een vuurproef LAND- EN TUINBOUW CORRESPONDENTIE m 4 - l A Bijzonderheden omtrent den zeevaartdag. I Tweemaal heeft H. M- de Koningin gis teren een rijtoer door de residentie ge maakt om de versiering en de verlichting I in oogenschouw te nemen. Voor de eerste maal reed Hare Majesteit uit te half zes. Zij vras vergezeld van Haar hofdame, freule I Schimmelpenninck van der Oye en was ge zeten in een open wagen. De Koningin was gekleed in een beige mantel met een don kere bontkraag en had een groenen hoed op Ia de twee volgende hofauto'g waren geze ten de grootmeester graaf Dumonceau, de particulier secretaris baron Van Heemstra. Haar adjudant Jhr. de Jonge van Ellemeet I en de ordonnance-officier jhr. van Lawick van Pabst. Vóór den wagen van de Ko- I r.ingin reed een auto met den hoofdcom- missaris van politie, den heer van der Mey. In snelle vaart reed de kleine stoet den I Kartsenhoekweg af. Bij de Zwolschestraat I begon de drukte van het publiek, welke im- I mcr grooter werd om in de Palacestraal en I langs den Boulevard een hoogtepunt te be- I reiken. Toen de Koningin de Rotonde pas- Iscerde, speelde het strijkje het Wilhelmus. I in de Keizerstraat en langs het begin van leen Scheveningscheweg hadden zich na- lluurlijk zeer veel Schevenlngers opgesteld |om Haar toe te juichen. Ook op den verderen tocht was de be- I langstelling enorm. Heel Den Haag scheen je zij samengedromd in de Anna Paulow- Icastraat, het Piet Heinplein. de Groen- Imarkt, de Veenestraat, de Spuistraat. Op de trappen van het stadhuis stond de Jburgemeester, mr. S. J. R. de Monchy, in Lezelschap van den gemeentesecretaris en het college van B. en W. Het was wonderlijk om te zien hoe het publiek de aanwijzingen van de po litie opvolgde, want er was tevoren geen straat afgezet en alleen op het oogen- I blik van het passeeren van de hofauto's I werd het verkeer stilgelegd. In de smal le straten van de binnenstad bleven allen op de trottoirs, zoodat dit gedeel- I te van de route een ware zegetocht voor I de jubileerende vorstin werd. De be- I stuurders van passeerende auto's zetten I hun wagens aan den kant en gingen j als hulde aan H. M. met den hoed in de hand naast de portieren staan. Zoo zette deze rondrit van de Koningin :ch voort via de Parkstraat. Mauritskade, lüoninginnegracht en Oostduinlaan naar de Tan Alkemadelaan, waar de bewoners van |:.l stadsgedeelte, in dichte drommen ver zameld, de Koningin toejuichten terwijl de liiitaire wacht voor de nieuwe kazerne op I ramme wijze het geweer presenteerde. |Paarna versnelden de auto's haar vaart en i precies 6.15 u. reed de Koningin weder- |«n het hek van den Ruigenhoek binnen. De avondrijtoer J Gisteravond om half negen is Hare Ma- Ijesteit opnieuw uitgereden. In het begin Tan den tocht was de belangstelling niet peer groot, maar op het Nassauplein al. ■aar een muziekuitvoering in vollen gang was, stonden velen langs den weg ge schaard. Onder de tonen van het Wilhel mus en het gejuich der menigte reed de Koningin voorbij. Heel langzaam vorderde de stoet door het Noordelnde, langs het hel verlichte paleis. Daarna ging het via de Heulstraat naar het Voorhout, Tournooi- veld. Lange Vijverberg, Buitenhof, Grave- straat, Groenmarkt, Veenestraat, Spui- stiaat en Spui. Het gelukte de politie in dit drukke stadsgedeelte den weg vrij te houden. Zij had alle medewerking van het publiek, dat. zooals trouwens overal langs den weg, zich ordelijk gedroeg en op eer biedigen afstand van de Koninklijke auto bleef. Zeer druk was het ook op de Hoef- kade en Vaillantlaan. Al ontbrak hier de feestverlichting, de feeststemming was er. In Duindorp deed de Scheveningsche be volking haar reputatie van Oranje-gezind heid bij uitnemendheid, eer aan. Eenmaal de Stevinstraat uit versnelden de auto's haai vaar en precies anderhalf uur na het vertrek keerde de Koningin op den Rui genhoek terug. De zeevaartdag te Scheveningen. Over den morgen te Scheveningen te houden zeevaartdag kan nog het volgende worden medegedeeld: Na de opening van de tentoonstelling van i scheepsmodellen in den foyer van het Kur- hans, begeven de genoodigden zich tegen half twaalf naar het monument voor land en zeemacht aan den boulevard, waar ge- j neraal-majoor^J. Harberts, inspecteur der artillerie, een "korte rede zal houden ter opening van het demonstratieterrein van j luchtafweergeschut op het parkeerterrein j aan den boulevard. De tentoonstelling omvat een batterij luchtafweergeschut van 7.5 c.m met vuur leidingstoestel en afstandmeter: voorts luchtdoel mitrailleurs. Verder zal er afweer geschut zijn opgesteld op de torens van het Palace-hotel, op de pieren, op het Bastion boven het parkeerterrein en langs den rand van den boulevard ter hoogte van het Grand Hotel. Het strand blijft over de volle breedte gedurende den geheelen dag vrij voor het publiek. Om tien minuten over drie zal de minister van Economische Zaken, mr. P. L. M.Steen- berghe, van de muziektent van het Kur- hausterrein uit, het woord richten tot het publiek op terrassen en boulevards. Extra versterkers zullen al het gesprokene tij dens de demonstraties zal ook toelichting gegeven worden, tot aan het einde van den boulevard ter hoogte van de schiettent, en ter hoogte van de Keizerstraat verstaan baar doen zijn. Aan het défilé zullen behalve de reeds vermelde troepen en groepen ook nog deel nemen de leerlingen van het opleidings schip voor de binnenvaart ..Koningin Wil- helmina" te Amsterdam, leerlingen van het opleidingsschip voor de binnenvaart „Prinses Juliana" te Amsterdam en leer lingen van de marconistenopleiding Radio- Holland te Amsterdam. Het bataljon ma rinetroepen verzamelt zich om 14.30 uur op den Gevers Deynootweg, tegenover het sta tion, marcheert daarna via Gevers Dey- nootplein, Gevers Deynootweg, Wassenaar- schestraat, Schuitenweg naar den Boule vard. Ter hoogte van het Seinposttheater wordt de colonne, welke aan het défilé zal deelnemen, geformeerd. Te 15 30 uur neemt het défilé een aan vang. De marinetroepen defileeren in de voor de Kon. Marine voorgeschreven parade formatie. De z.g. „open frontcolonne". De commandant der Marine te Willemsoord, schout bij nacht H. Jolles, die het défilé af neemt, bevindt zich op het verhoogde ge deelte, onmiddellijk bezuiden het Weer macht-monument. Na het défilé nemen de marinetroepen wederom de marschcolonne aan en begeven zich, via de Palacestraat. naar het station Scheveningen, vanwaar zij naar hun stand plaatsen terugkeeren. Een half uur na zonsondergang wordt de illuminatie aan boord van Hr. Ms. ..Suma tra" en eenige andere schepen ontstoken. Te 22,30 wordt de Zeevaartdag besloten door een marine-taptoe onder leiding van den kapelmeester L. H, F. Leistikow. De taptoe wordt gehouden op de brug van het Kurhausterras van de pier. Deelnemers aan de taptoe zijn de tam boers en pijpers van het korps mariniers, het stafmuziekcorps der koninklijke marine en een aantal fakkeldragers. Deze stellen zich daartoe eenlgen tijd van te voren op bij het station van de electrische treinen en marcheeren vervolgens via Gevers Dey nootweg en Boulevard-noordzijde naar het Kurhausterras. Ook het Nederlandsch- Indische Leger adverteert met succes in dagbladen. Uit een persconferentie van den af getreden commandant der Koloniale Reserve te Nijmegen. Kapitein L. A. van den Berg, over de annonce- campagne. waarin jongemannen wor den opgewekt vrijwillig dienst te nemen bij het Koninklijk Neder- landsch-Indlsche Leger: 6586 „Zijn de advertenties in de dagbladen geplaatst, dan komt een stroom van brieven los, wamt het is eigenaardig, dat de Hollandsche jongens voort durend op deze mogelijkheden moeten worden gewezen. Velen weten niet, dat de dienstneming practisch gedu rende het geheele jaar opengesteld is, zoodat na zoo'n advertentie het aan tal brieven belangrijk grooter is dan daarvoor. Na den oproep voor de adspirant-vliegers b.v. werden in twee weken tijd 1955 brieven ontvangen, waarvan de eerste dagen eenige honderden per dag." VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag. Kunt u ook een middel aan de hand doen om het wegvreten van de jonge bladeren van rozen en dahlia's te voorkomen? Joh. S. te L. Antw. Hiervoor kunt u genoemde planten spuiten met loodarsenaat. Meng in 10 liter wa ter eerst 2 ons gebluschte kalk en voeg hieraan toe 30 gram loodarsenaat. Roer goed en spuit het op de planten. Liefst wordt dit gedaan half Mei en half Juli nogmaals. Loodarsenaat bevat arsenicum en is vergiftig, ook voor mensch en dier. De resten afdoende opruimen en handen en gereedschap goed wasschen. Er dient vooral op gelet dat het spuitmiddel niet terecht kan komen op mogelijk bijstaande vruchten als bijv. aardbeien of bessen e.d. Bij voorkeur wordt een spuit gebruikt, welke op druk kan worden ge pompt. Loodarsenaat is bü den drogist verkrijg baar. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". Onze Parijsche correspondent schrijft: Na de moedige en geruchtmakende ra diorede, die minister-president Daladier ruim een week geleden tot het Fransche volk richtte, na de demissie van de minis ters Frossard en Ramadier en hun oogen- blikkelijke vervanging door de heeren de Monzie en Pomaret, had de Fransche pre mier met één slag het vertrouwen terugge wonnen, waarmede hij spontaan bij zijn ka binetsformatie was ontvangen en dat hij sindsdien door zijn aarzelend en tastend optreden beetje bij beetje aan het verlie ren was. Steunend op dat vertrouwen, op het begrip, dat langzamerhand in steeds breeder kringen van het Fransche volk wakker wordt, dat Frankrijk werken moet, indien het een factor van beteekenis wil blijven in de wereld, mag de minister-pre sident zich heel veel veroorloven. En daar om werd met intense belangstelling de mi nisterraad tegemoet gezien, waarin de woorden van den premier in daden zon den worden omgezet. Het is mogelijk, dat de genomen beslis singen in zake de 40-urige arbeidsweek ve len teleurgesteld hebben en dat zij, gezien den staat van minderwaardigheid, waarin ue Fransch nationale productie verkeert, eerder als een lapmiddel dan als een ge neesmiddel beschouwd zullen worden. Men moet echter niet vergeten, dat het bij den huidigen staat van de bestaande wetge ving, het maximum is. wat de regeering doen kon. En dat is reeds veel, ofschoon dat maximum eigenlijk een minimum is. Wat ls in groote lijnen de inhoud der ge nomen besluiten? Op de eerste plaats rui men zij een hoop rompslomp weg uit een ".vet, die in een al te streng administratief keurslijf was gewrongen. Volgens de uit drukking van den heer Blum zelf. den gees telijken vader van de wet op de 40-urige ai- 'oeidsweek, moet deze dienen om ..het wroe tend werken van de menschen te vermin deren" en volgens zijn bedoeling moest deze toegepast worden op den arbeid der menschen en niet op dien der machines. De groote fout is geweest, zoo verklaarde mi nister Pomaret na de ministerieele beraad slagingen, dat men den arbeidsduur der on dernemingen tot 40 uren beperkt heeft. Een fout, begaan in de enthousiaste overhaas ting. waarmede de volksfrontmeerderheid haar stembuszege in concrete daden wilde omzetten, maar waardoor de regeering nu staat tegenover een formalistische wetge ving. die zij zonder toestemming der wet gevende macht niet veranderen kan. Wat dc wet haar echter toelaat te doen, tracht de regeering te bereiken en wel krachtens een onlangs genomen decreet de tijd. ge durende welke de regeering enkel door de creten wetswijzigingen mocht aanbrengen, is helaas nu verstreken door zich het recht voor te behouden de loonsverhoogin- gen voor overuren in de industrieën, wer kend voor de landsverdediging, te vermin deren. Voor de overige industrieën heeft zij echter dit recht niet. Hier geldt over het algemeen voor overuren een tarief, dat min- DRINKT HET ECHTE Natuurlijke Bronwater DE ALLERBESTE TAFELDRANK 6587 (Ingez. Med.) stens 25?/o hooger moet zijn dan voor ge wone uren volgens overeenkomst in het collectieve arbeidscontract, zoodat een sim pel ministerieel decreet onwettig zou zijn- geweest en kans liep bij reclamatie der be langhebbenden door den Conseil d'Etat nie tig te worden verklaard. Om dus In de par ticuliere bedrijven het tarief der overuren te verminderen moet de wetgevende macht hieraan haar goedkeuring hechten en daar om zal aan de Kamer een speciaal wetsont werp worden voorgelegd, dat door den mi nister van Arbeid op het oogenblik wordt voorbereid. Tot dit geschied» zal zijn, zullen volgens ministerieele aanschrijving, de in specteurs van den arbeid zoo soepel moge lijk moeten zijn bij de toepassing der tot nu toe onwrikbare procedures. In groote lijnen is dit de strekking der door den ministerraad genomen besluiten, die in feite een schuchtere poging zijn de fatale 40-urige arbeidsweek van de baan te helpen. De groote vraag is nu: wat denkt de arbeidersmassa over deze veranderingen, de arbeidersmassa, wie maanden lang het hoofd op hol is gebracht door on verantwoordelijke leiders? Het spreekt van zelf. dat oogenblikkelijk de roode vakver- eenigingsconfederatie in het geweer is ge komen en haar leden oproept tot waakzaam heid om de eens verkregen voorrechten te handhaven. Meetings worden voorbereid, zoo o.a. door de ultra-roode unie van arbei derssyndicaten van Parijs op heden op de Place de la Nation, in 't hartje der hoofd stad dus In politieke kringen betitelen de communisten de genomen besluiten als „een onwettig gedreven decreet tegen de 40-urige arbeidsweek, dat een gevaarlijk precedent schept", de socialisten steken hun ontevre denheid niet onder stoelen of banken, ter wijl de leden van de Union Socialiste Ré- publicaine, geschaard om de twee afgetre den ministers, beweren, dat men heusch wei iets beters had kunnen vinden. Zal Daladier nu de kracht hebben aan dezen storm het hoofd te bieden? Wanneer hij energiek optreedt, niet wijkt voor de bedreigingen der vakvereenigingsleiders en roode politici, die door aanvaarden der re- geeringsbesluiten indirect het echec der door hen voorgestane politiek zouden er kennen. kan hij er verzekerd van zijn de groote massa van het Fransche volk achter zich te hebben. Niet alleen van de bour geoisie. maar ook van de arbeiders, want meer en meer is ook bij dezen het besef wakker geworden, dat bij een bestendiging van den bestaanden toestand Frankrijk zijn ondergang tegemoet gaat en in deze ge vaarlijke tijden een bijkans weerlooze prooi voor een eventueelen tegenstander zou worden. Grootendeels hangt dus de ver dere ontwikkeling van den toestand af van de mate van energie, die minister-presi dent Daladier zal ontwikkelen en een eer ste bewijs hiervan zal men kunnen waar nemen in de wijze, waarop hij reageeren zal tegen de eischen der stakende havenarbei ders te Marseille. (Nadruk verboden) M. te L. Uw opmerking is niet juist; ver scheidene bedrijven zijn op 6 September ge opend in verband met de sluiting op Zaterdag 3 September. EEN NIEUWE ACTRICE. Rita Oehmen. zij naast George O'Brien in een hoofdrol debuteerde in de film „Gun Law", die in het komend seizoen in ons land onder den titel „Een Mlensch Onder Schot" uitge bracht zal worden. In Ohicago geboren, bleek het dat Rita Oehmen reeds aLs klein kind bijzondere danstalenten aan den dag legde. Haar vader, een gewezen voordrachtskunstenaar, leerde haar de grondbeginselen van het meiier en op vijfjarigen leeftijd traden Rita en haar broer reeds in een bekend theater te Chicago op. Toen zij ouder werd, nam zij naast haar danslessen een cursus in tooneelspeelkunst aan de Chicago College for Drama en de Mundellein College for Women, waar zij vele prijzen behaalde voor declamatie. Na dat zij haar studie beëindigd had, maakte zij een tournee beurtelings alleen of met haar broer in het Oosten van de Ver. Sta ten, waar zij in talrijke variéte's en caba rets optrad. Zoo kon het gebeuren, dat in de Bilt- more Browl te Los Angeles Miss Oehmen die daar met haar broer optrad ont dekt werd. Zóó goed viel de filmproef uit. die hier op van haar gemaakt werd, dat zij onmid dellijk in „Gun Law" haar filmdebuut maakte, het begin van een veelbelovende filmcarrière, naar men zegt. Rita Oehmen vertoont een opmerkelijke gelijkenis met Viola Dana, een beroemde ster ten tijde van de stomme film. NIEUWE ASTAI RE-ROGERS FILM. Naar het leven van beroemd danspaar. - - Irene Castle McLaughlin bevindt zich te l?! biographie van de nieuwe actrice Hollywood om te beraadslagen over de U Oehmen lijkt eenlgszins op die van volgende Fred Astaire en Ginger Rogers V kunstzuster Barbara Stanwyck. Zli fllD^ die getiteld zal zyn "The Castles op weg beroemd te worden, sinds I Ongeveer halt September zal deze Illm in productie gaan, welke gebaseerd is op het leven van Vernon en Irene Oastle, die meer dan 25 jaar geleden internationaal beroemde dansers waren. Niet alleen in Amerika genoten zij des tijds een even groote populariteit als nu I het beroemde filmdanspaar, maar zij maakten toen reeds zelfs furore in Europa, i De dood van Vernon Castle, die met een legervliegtuig in de Vereenigde Staten naar beneden stortte, toen hij op het punt was ais legervlieger naar het front ge stuurd te worden, maakte een eind aan de carrière van het befaamde danspaar. Irene Castle McLaughlin is nu geënga geerd als artistiek en technisch adviseuse, terwijl zij het gegeven voor de film „The I Castles" zal schrijven. Tevens zal Mrs. Castle zelf alle costumes ontwerpen, die door Ginger Rogers in de rol van Irene Castle gedragen zullen worden. dan herinneren wij elkaar aan dat kleine rolletje, van dien huisknecht, dien recher cheur, die „tweede moeder", of die waar- M. GROOT IN KLEINE ROLLEN. Maria Koppenhöfer. Er is nog een groot verschil tusschen filmster en filmster. Ook op dit gebied onderscheiden we zeer veel grootten. Er zijn er, die geen stap ongestoord buiten de deur kunnen zetten, wier namen in lichtende letters op de gevels deh bioscoop theaters in alle deelen van de wereld prij ken, die nergens kunnen komen of het ziet er zwart van de menschen, die door de politie op een veiligen afstand moeten worden gehouden. Doch er zijn er ook, die in minstens evenveel films hebben ge speeld en wier namen voor niet-ingewijden volkomen vreemd zijn, die op straat kun nen loopen, zonder aangegaapt te worden, zonder om autogrammen gevraagd te worden. Acteurs en actrices wier namen in de rolverdeelingen op de vierde en vijf de plaats, of nóg lager worden vermeld en van wie men op de publiciteitsafdee- gen der filmmaatschappijen nauwelijks of in het geheel geen materiaal voorradig heeft Tóch zijn er daaronder, die niet gaarne door productieleiders zouden wor den gemist en die inderdaad maar al te vaak van een fantastisch talent blijk ge ven. Want zooals kleine doses fijne spece rijen den smaak der spijzen verhoogen, zoo vermogen zij door een korte, kernach tige creatie de film diepere beteekenis, méér relief te geven. Die flitsen van su bliem spel misschien duren ze maar vijf minuten op het witte doek in een film van anderhalf uur griffen zich in ons be wustzijn en als we de bioscoop verlaten. moeder. Hoewel haar creaties nooit van tè bescheiden omvang zijn, zal men haar naam toch nooit groot en vet zien afge drukt en voor de meesten onzer lezers zal haar naam wel vreemd zijn. In „Andalu- sische Nachten", een nieuwe Ufa-film van Herbert Maisch met de Spaansche zange res en danseres Imperio Argentina, heeft zij een kleine rol, die niet langer dan drie a vier minuten duurt. Maar als de film ten einde is en u het verloop in gedachten de revue laat passeeren. dan behooren die paar minuten tot die van groot artistiek genot, dan heeft zij u in die luttele mi nuten iets moois gegeven. En bij deze waardeerende woorden mogen wij dan ook niet nalaten hulde te brengen aan haar eminenten grimeur, die van een groot ta lent op zijn gebied blijk gegeven heeft. DE NATIONALE FILM „VEERTIG JAREN". zegster, die we niet vergeten kunnen en die bij alle bewondering voor de twee. die niet van het doek zijn afgeweest, de film grootere waarde heeft gegeven. En het zijn niet zelden juist die kleine karakter- I rolletjes, die ons door de meesterlijke crea ties nog heel, heel lang bijblijven. Een van die bescheiden, maar buitengewoon talent volle en voor de maatschappijen waarde volle krachten is 'de Ufa-actrice Marr Koppenhöfer. Behalve het prachtig spel van Willy Birgel en Lil Dagover, herinne ren we ons zeer zeker haar fijn spel als de huishoudster in „Slotaccoord", wij hebben De Nationale Film „Veertig jaren wordt» haar daarna nog kunnen zien als de wat deze week in 3 theaters in onze stad ver- onverschillige moeder in„ Het mysterie van toond. Wij hopen hierop morgen nader te- de Ju 52" en in „Problemen der Jeugd", rug te komen. En ook in ..Verzegelde lippen" speelde zij Hierboven Cees Laseur en Ank van der de rol van de wat vreemde en gekwelde 1 Moer in een der scènes.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9