Rijtoer van H.M. de Koningin - Het Prin paar te Soest SI MARGAGA 79ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON mm————mm DE DUITSCHE STATER ERICH HETZE die de finale -won van het we reldkampioenschap 100 ik.m. achter mo toren op do Amsterdamsche stadionbaan. SPOORWEGRAMP IN BRITSCH-INDIË. Een trein ontspoorde tusschen Ayyalur en Vadamaiiura, op 2 k.m. van Madras. Honderd personen werden gedood. De vernielde wagons. H.K.H. PRINSES JULIANA EN Z.K.H. PRINS BERNHARD - brachten een bezoek aan den Soester Landbouwdag. Het Prinselijk Paar vol bewondering voor een pop in oud-S oesterkleederdracht een geschenk voor Prinses Beatrix. Een avontuurlijk verhaal uit de binnenlanden van Snmatra's Oostkust, door GERT HARTENAU—THIEL. Mi Het schouwspel was zoo ongeloofelijk ver- biakelijk, dat wij allen in een daverende I kchbui uitbarstten. Een welgericht schot 1 ®aakte tenslotte een einde aan de voorstel- Het doodelijk getroffen dier viel van I zitplaats omlaag, maar hield zelfs in I bin doodsstrijd nog krampachtig den tul- 1 «and vast. Hoe het heilige reliqule in I bezit van dezen chimpansee was geko- 1 bleef voorloopig een raadsel. De meest '°°r de hand liggende oplossing leek deze, lilde kerkdieven den groenen hoofddoek. I J'lke voor hen geen waarde had, in het 1 hadden weggeworpen. De aap had I *«1 gevonden, vervolgens hierheen ge- jt en misschien reeds dagen lang er Igespeeld. De arme Margaga had er I i'l bij kunnen worden voor hij hem hier 1H gevonden. In ieder geval verhelderde het gelaat IJlden fakir zienderoogen; hij streek den Inland zorgvuldig glad en bracht hem vol l"Nt naar zijn lippen. Maar ook wij wa- I uitermate verheugd door een zoo zon- lr'ng toeval het zoozeer betreurde hel- I 'Idorn te hebben teruggevonden, want daarmede opende zich de mogelijkheid om de gevaarlijke incidenten tusschen Boed dhisten en Mohammedanen weer spoedig uit de wereld te helpen. Ik stelde voor, dat Batta (de kleine Ma- leische speelde haar rol als jongen zóó voortreffelijk, dat iedereen haar daarvoor hield) als de gelukkige vinder, den tul band, op een langen stok gestoken, temid den van den troep zou dragen en haar ge zicht straalde van blijdschap over de eer, die haar hiermede te beurt viel. Zoo mar cheerden we dan kort daarop onder trom geroffel met de van verre zichtbare tro- phee de residentie van den radja binnen. Tal van nieuwsgierigen sloten zich bij ons aan en een steeds grooter wordende menigte kwam ons tegemoet. Juichend en jubelend werden wij omstuwd door de honderden geloovigen, die niet ophielden de loftrompet te steken over den „oppas", dien zij nog slechts enkele dagen geleden met alle verschrikkingen van de hel had bedreigd. Mannen en vrouwen, kooplie den en arbeiders stormden naar bulten en wierpen zich biddend op den grond of riepen ons een groet en vrome wenschen na. En het Maleische meisje marcheerde als een echte soldaat in ons midden, den stok met den heiligen tulband hoog bo ven alles uitstekend. Haar oogen straal den van trots, als de menigte bij haar na dering eerbiedig het hoofd boog of zich deemoedig op de knieën liet vallen. Er heerschten een geestdrift en een uit gelatenheid, zooals Negri Lama die nog nooit gekend had. Want niet alleen het feit, dat het heilige reliquie der fanatieke Mohammedanen was teruggevonden, ver wekte in zoo breeden kring dankbaarheid en blijdschap, maar ook de verrassende arrestatie van een zoo groot aantal be ruchte boschbewoners, die vooral den Chi- neeschen kooplieden en kleinen nering doenden reeds menigen slapeloozen nacht hadden bezorgd, droeg in niet geringe mate tot het enthousiasme hij. .Hoera voor den oppas! Leve de poli tie! Boeddha zegene haar! Allah be- scherme haar!" De zegenwenschen waren niet van de lucht; de Chineezen zoowel ais de Inlanders zwaaiden en wuifden met bonte doeken, vlaggetjes en lampions. Alle oneenigfheid, animositeit en haat schenen vergeten te zijn, Chineezen en Malelers lie pen broederlijk naast elkaar en de een scheen in zijn huldebetuigingen niet voor den ander onder te willen doen. Zoo be reikten we eindelijk door de gloeiende hitte van den tropenmiddag het hoofd kwartier, waar de wacht in het geweer trad en zoodoende het einde van onzen triomftocht nog den noodigen luister bij zette. Batta, die blijkbaar veronderstelde, dat dit eerbewijs den hoog boven alles wapperenden tulband betrof, meende niet te mogen achterblijven en liet haar stok, pleohtig alsof het een vaandel was, lang zaam dalen. Onder het oorverdoovend gejuich van de samengestroomde menigte werd de troep ontbonden en nadat ik luitenant Van Beek, die naar buiten was gekomen, har telijk had begroet, begaven we ons naar binnen- Tegelijkertijd liet Sodikromo de gevangenen ir. de boeien slaan en het rammelen der kettingen, vermengd met het geschreeuw en gejammer der bandie ten, drong tot in het zaaltje door. ,,Ik had jullie aanvoerder moeten ver moorden", brulde Bawuto, „dan zouden ze ons nooit hebben gevonden! Maar Ta- rimo, die lafaard, die huichelaar, heeft ons verraden, hij heeft ons verkocht aan onze onderdrukkers!" Meer was er niet te verstaan, want een zware ijzeren deur viel met een slag in het slot en dempte elk geluid. Tarimo! Merkwaardig, hoewel de wijze, waarop hij mij had bestreden en mij tot zijn gevangene had gemaakt, niet van groote dapperheid getuigde, koesterde ik toch respect voor dezen man, die nog voor een ernstig woord vatbaar was geble ken en vurig hoopte ik, dat hij deze laatste kans, welke hem geboden was, zou aan grijpen om voorgoed met zijn verleden te breken. Eenige minuten later verscheen een bode van den radja, die ons voor 's avonds aan den maaltijd inviteerde. Hoewel ik na de belevenissen der laatste dagen dringend behoefte had aan rust, bestond er geen mogelijkheid aan deze minzame uitnoodi- ging te ontkomen, daar de vorst een wei gering stellig als een beleediging zou heb ben opgevat. In ieder geval bleven wij gelukkig nog eenige uren voor een korte siësta aan boord, waar ik mij dan tevens wat zou kunnen verfrisschen. Alvorens daartoe over te gaan, liet ik echter eerst de drie in arrest gestelde moefti's voorgeleiden, omdat ik hen in tegenwoordigheid van den fakir. Si Mar gaga, wenschte te spreken Reeds bij hun binnenkomen bleek, dat zij veel van hun fierheid hadden verloren en vooral op 8i Timbo scheen de tijdelijke afzondering een gunstigen invloed te hebben uitgeoefend. Van zijn vroegere arrogante houding was niets meer te bespeuren en, evenals de beide anderen, boog hij deemoedig het hoofd, toen zij bijna sluipend voor de tafel traden. Aanvankelijk wierpen zij slechts een vluchtigen blik op den fakir, die stijf en ietwat teruggetrokken tn een hoek van het vertrek stond, maar toen zij het moefti-teeken, de groene strepen op zijn hoofddoek, ontdekten, brachten zij hun handen aan het voorhoofd voor den ge- bruikelijken hroedergroet. Zwijgend boog ook Margaga het hoofd, den groet op dezelfde wijze beantwoor dend, „Si Timbo, Si Zecko en Si Kroeto", be gon ik plechtig, maar niet onvriendelijk, „jullie zuilen in de dagen van je gevangen schap wellicht tot de erkenning zijn geko men. dat je gedrag misplaatst is geweest en dat de politie, die met de handhaving van de orde is belast, geen andere moge lijkheid overbleef dan julile, die haar in de uitvoering van haar taak hinderden, in verzekerde bewaring te stellen." De ruggen der drie geestelijken kromden zich onderdanig. ,Saja, toean commandant", mompel den zij. „Het viel me niet gemakkelijk juist Jul lie, de leeraren van het volk, in arrest te moeten stellen, maar in het belang van hen, wier geestelijke verzorging aan jullie zorg is toevertrouwd, moest aldus worden opgetreden". (Nadruk verboden)(Wordt vervolgd). JEAN BATTEN de bekende vliegster, bracht een bezoek aan de ^uchtvaarttentoonstelling op Schiphol. De vliegster vol belangstelling voor een model van ,,De Vliegende Hollander" op den stand van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij. H.M. DE KONINGIN maakte gisteren een tweetal autoritten door de residentie, waar zij overal hartelijk werd toegejuicht. De auto op den Kneuterdijk. HET BRITSCHE TROEPENSCHIP LANCASHIRE vertrok van Southampton met troepen voor Egypte en het Verre Oosten. Matrozen en soldaten van het East Surrey Regiment gaan aan boord. IN TIRANA de hoofdstad van Albanië, werden groote feeeten ge houden ter gelegenheid van het feit, dat koning Zogoe vóór 10 jaar den troon besteeg. Koning Zogoe en Koningin Geraldine bij een feestelijke plechtigheid. AAN HET HAARLEMMERMEERSTA TION te Amsterdam, wordt alles in gereedheid gebracht voor de aankomst van H.M. de Koningin.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 5